AKKERTJES Westland." °Ve«eC<>- -r-r v. d. L. In (je jongste vier jaren is ons vocabulair met vele nieuwe woorden verrijkt, die ons vóór die periode volkomen onbekend zijn geweest. Een van die nieuwe termen komt thans als naam voor een schitterend uitgegeven tijdschrift, waarvan onlangs het eerste nummer bij het „Volk und Reich Ver lag" te Amsterdam verscheen, onze aandacht vragen „Westland". De omslag vertoont den naam in reuzen letters, zwevend boven een deel van de kaart van West Europa, het deel, dat in het Oosten tot Hannover, in het Zuiden tot Bern en in het Westen tot Amiens reikt, en dat zich in het Noorden verliest in het blauw van Noord- tee en Oceaan Het is geen toeval, dat „Westland", in de Duitsche taal verschijnend, juist thans het licht ziet; immers op het oog'enblik, waarop het hoogtepunt van den oorlogsstorm snel nadert, trekt Duitschland de omringende vol ken en landen dichter tot zich, want zij spelen een belangrijke rol in den oorlog; het zijn even zoovele strategische als economische vuistpanden. Ideologisch bezien beschouwt Duitschland vele van deze volken als zijn bondgenooten, of heeft het, tegenover som mige, eens de hoop bezeten hen als zoodanig, over de ruïnes van het verleden heen, de vriendenhand te kunnen reiken. Heeft Duitschland deze hoop ten opzichte van het Nederlandsehe volk opgegeven? Wan neer het zich de realiteit voor oogen stelt zou het misschien redenen daartoe hebben. Juist echter het verschijnen van het hier aangekondigde tijdschrift doet weer eens be seffen, dat de buiteniandsche politiek van het Duitsche Nationaal Socialisme zich niet uit sluitend door verstandelijke overwegingen laat leiden, maar dat het, ten aanzien van de Germaansche ruimte, zeer zeker naar dieper reikende waarden en verbindingen zoekt. Hetgeen „Westland" in dit opzicht over Nederland te zeggen heeft, zal ongetwijfeld in breeden kring instemmende of critische belangstelling wekken. Tegenover blz. 14, bij een artikel „Stadt und Land im Westraum" van Max Hiidebert Böhm, vinden we een decoratief in drie kleuren uitgevoerde uit klapbare kaart, „die Niederlande", waarin nadrukkelijk gewezen wordt op het cultureele en geografische verband dat bestaat tusschen de gebieden van den Staat der Nederlanden en het Westfaalsch-Oldenburgsche gebied in het Oosten, en Vlaanderen in het Zuiden. Men onderschatte de beteekenis van het verschijnen van Westland niet. Het was Rijksminister dr. Seyss Inquart. die een in leiding tot dit eerste nummer schreef; hij wijst daarin op de taak, dit tijdschrift opge dragen: het bevorderen van de geestelijke en cultureele banden tusschen het Duitsche Rijk als kerngebied van Europa en het Westelijk, boven omschreven gebied. Onder deze vlag, die de lading dekt vinden we belang wekkende fraai geïllustreerde bijdragen „Der Westraum und seine Landschaften", „Stadt und Land im Westraum", „Die Wurzein des niederlandischen Volkstums" (een archeologi sche beschouwing) en een uiterst lezenswaar dig artikel van Sytse Jan van der Molen over de vormen van de Nederlandsehe boeren hoeven. Het onderwerp van een bijdrage van Geert Jan Ruiter is de Nederlandsehe tuin bouw. de West-Duitscher Hermann Roloff schrijft over de drooglegging van de Zuider zee op gedocumenteerde wijze. Ook ontbreekt de Hanze niet in den omvangrijken inhoud van het blad, evenmin een beschouwing over den trek naar het Oosten, zooals die in den loop der tijden in de Duitsche ruimte tot uiting kwam. Karl R. Ganzer 'schrijft over het Oosten, bezien als Germaansche taak, Johan Bastiaan van Heutsz gedenkt den strijd van de Germaansche S.S.-Nederland. Zoo geeft het in groot formaat op kunst drukpapier uitgevoerde blad een blik op heden en toekomst van deze landen, onder Duitsch- lands leiding. De geest, die „Westland" bezielt, reikt ver der dan het oorlogsgedruisch van dit oogen blik. Niettemin is het, en dat impliceert zijn beteekenis voor dit moment, een dui delijk, Duitsch appèl tot verbroedering V- „ONDERDUIKERS" GEHERBERGD. ,,,In oorlogstijd moeten de verordeningen der bezettende macht onvoorwaardelijk wor den uitgevoerd", aldus sprak de president van het Duitsche Landesgericht te Groningen bij het bekend maken der uitspraken in de zaken tegen hen, die onderduikers hadden geherbergd en tewerkgesteld en daarvoor dezer dagen terecht stonden. De landbouwers werden veroordeeld tot gevangenistetraffen van 4 tot 7 maanden, met geldboeten, variee- rende van 100 tot 300 gulden. Bovendien wer den zij veroordeeld in de kosten van het pro ces Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede (afw.).. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Ilaagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Jubileumconcert „Crescendo" Spaarndam. Toen in 1922 op den wedstrijd te Diemen het korps werd onderscheiden met een eer sten prijs, behoefde men geen profeet te zijn om te kunnen voorzeggen dat de dirigent de heer F. A. Dekker het Spaarndamsche gezel schap hooger op zou voeren. Nu het den dag herdenkt, dat het 25 jaar geleden werd op gericht, heeft het al de rangen van den wed strijd doorloopen en in normale tijden zou het zeer zeker zich nog meer volmaken. Tjvt volstond thans met een eenvoudig concert te geven, dat echter veel belangstelling trok en waarbij fraaie bloemstukken werden aangedragen, o.a. van de zustervereenjging „Arti et religione" uit Haarlem, en van .Spaarndam's Gemengd Koor". Die bloemen hulde gold stellig ook hen die van de op richting af trouw bleven aan het korps: oud voorzitter Th. J. van Putten (Dorus) en J. Th. van Putten (Jan), welke laatste nog steeds zijn bestuursfunctie bekleedt. Maar ik zag er ook nog den veteraan Cor Berk, en dan voorts de velen uit de familie Bou- wens, die ailen het korps trouw bleven. Zij allen hebben dus ook de feesten meegemaakt en de wedstrijden door Crescendo uitgeschre ven, en waarbij vele honderden Haarlem mers zich langs het Spoarne opmaakten naar de ..Kolk" en den „Dijk", om in het aloude Spaarndam een heerlijkep dag door te bren gen. Van het feestelijk tdaggenvertoon, uit die dagen viel thans niet veel te .bespeuren, doch met wat goeden wil zag men ze in Blankenburg's Jubelmarseh breed uitwaaien die doeken van oranje-blanje-bleu. zoo won derwel passend bij Spaarndam's aloude wa pen. De jeugd rond de muziektent dacht er ook zoo over bij Dekker's ..Crescendo marsch, want de politieman, de eénige dien Spaarndam bezit en die de jeugd bij naam en voornaam kent, zag zich verplicht, de feestelijke optocht voor een wijle te stuiten, iets wat hij bij Beethoven's Adagio uit de „pathétique" zich niet genoodzaakt zag te doen. Deze muziek, knap gezet voor mili tair muziek, werd door de bijzonder goede vertolking aangehoord met groote aandacht. Ook de ouverture van Boieldieu ,,La dame blanche" klonk heel mooi en was technisch knap verzorgd, vond daarom bij de ouderen een warm onthaal. De jeugd echter droeg meer haar sympathieën int naar Rolland's wals en naar alles wat blij en vroolijk klonk, een bewijs ook dat het rythme goed was en levendig.. Zij gaf ook haar aandacht aan de Fantasie over de opera „Stradeila", aan de ouverture „Jeanne d'Arc", aan het vlotte stuk .Marie Henriette", maar ons, ouderen, ging het toch aan het hart, dat zij haar hon ger naar geestelijk voedsel moest stillen met zóó luttel spijs. G, J. KALT. Uitreiking distributiebescheiden. (OOK VOOR SPAARNDAM) Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan de '.etter K van Ka tot en met Kra. Voor Spaarndam van 912 uur voor de 'etters O tot en met U; en van 1416 30 uur voor de letters V tot en met Z. Koopt meer bloembollen. Actie van Centraal Bloembollen Comité Het Centraal Bloembollen Comité voert reeds ecnigen tijd een actie om het Neder landsehe publiek aan te sporen meer bloem bollen te koopen. Zoo worden er met 1 Sep. tember a.s. weer nieuwe affiches beschikbaar gesteld voor bioemenhandelareil en zaad handelaren, terwijl deze zelfde reclameplaat ook op de stations en in de trams zal prij ken. De keurig uitgevoerde plaat die een bloem van een Hyacint, een Narcis en een Tulp voorstelt, is ontworpen op de Haar- lemsche School voor Kunstnijverheid. Het Centraal Bloembollen Comité stelt voorts kleine, handige cultnuraanwijzingen Iiescilikbaar. die nuttig zijn voor hen die in tuis of tuin bloembollen willen kweeken. Tenslotte worden er wederom wedstrijden reorganiseert! op de scholen voor het in loei trekken van bloembollen, l'n verband hiermede hebben de hoofden van scholen, H. B. S.- en huishoudscholen reeds een cir culaire ontvangen, waarin mededeelingen worden gedaan omtrent de prijzen. Het Weekblad voor de Bloembollencul tuur, waaraan wij bovenstaande ontleenen, schrijft verder, dat van bevoegde zijde is gezegd, dat Nederland tegenwoordig een zeer belangrijke afnemer van onze bloembollen is geworden, waartoe het werk van het Cen_ traal Bloembollen Comité zeer zeker heeft bij* dragen, KORT NIEUWS. De Apeldoornsehq kantonrechter heeft J. D. v. R., te Ugchelen (gemeente Apeldoorn) die onbevoegd nachtlogies verstrekt had aan pim. 25 trekkers tot 125 boete of 40 dagen hechtenis veroordeeld. De alarminstallatie, welke een schoen winkelier in de Van Woustruat te Amsterdam in zijn zaak had laten aanbrengen, baatte hem niet, toen daar dievem 's nachts hun slag wilden slaan. Zij hadden de winkeldeur opengebroken en stelden vervolgens het alarmsignaal buiten werking. Daarna gingen zij rustig hun gang. De geheele winkel werd overhoop gehaaid, alle oorlogskwaliteit werd terzijde geregd en alleen het leeren schoeisel met dito zolen, ongeveer 360 paar schoenen, werd waardig gekeurd om te worden mee genomen. Te Luntercn op „De Zandkamp" overleed in den ouderdom van 81 jaar de heer Bernard Wigman, die zeer veel heeft gedaan voor de ontwikkeling van het platteland en als zoo danig beschouwd kan worden als een van de pioniers, die op de Veluwe de nieuwere in zichten op het gebied van land- en tuinbouw ingang wisten te doen vinden. Bij een visitatie op de provinciale boot van Zeeuwsch-Vlaanderen werd een 23-jarige iandbouwersknecht uit Boschkapelle aange houden, die 1900 melkbonnen in zijn zak had, waar-mee hij naar Amsterdam op weg was. Hij had in totaal ongeveer 4000 melkbonnen b'ij verschillende melkventers opgekocht, om ze met een dik winstje in Holland van de hand te doen. Betalingsverkeer met Itaiiaansch. Albaneesche tolunie. In het Verordeningenblad voor het bezette; Nederlandsehe gebied is heden een verorde ning verschenen, waardoor de tot dusver be staande verordening over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en de Italiaansch-Albaansche tolunie wordt opge heven. Tevens wordt in de Nederlandsehe Staats courant de sinds geruimen tijd voorbereide verordening gepubliceerd over de nieuwe be- talingsvoorscb^iften, die in de plaats treden van de tot dusver bestaande regeling van het betalingsverkeer met Italië-Albanië. De nieu we regeling beteekent uitsluitend, dat de be talingen in het verrekeningsverkeer in aan sluiting op de betalingsregelingen zooals reeds met andere staten bestaan, aan nieuwe voor schriften zijn onderworpen en dat het beta lingsverkeer over het zg. interimskonto be paalde wijzigingen heeft ondergaan. De overi ge bepalingen over het betalingsverkeer van Nederland met de Italiaansch-Albaansche tol unie zijn bijna onveranderd uit de oude, thans opgeheven .verordening no. 147/40 in de thans gepubliceerde verordening overgenomen. Geconfectionneerde huishoudelijke goederen Op specjale H. G.-punten zijn verkrijgbaar alle geconfectioneerde huishoudelijke goede ren. inclusief alle soorten garen£ lakens en sloopen, ajsmede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte of gewatteerde dekens, welke op leveringsvergunning verkrijgbaar zijn). In tegenstelling met het in het begin dezer maand gepubliceerde, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat op deze spe ciale H. G.-punten ook de stoffen voor de ver vaardiging dezer artikelen verkrijgbaar zijn. terwijl garens kunnen worden betrokken zoowel op speciale H. G.-punten als op pun ten der textiel- en toeslagkaarten, alsmede op speciale T-punten. De Heemsteedsche Zwem- en Poloclub organiseerde Zaterdag den jaarlijkschen wedstrijd over 1 K.M. jn de van Meerle- vaart te Heemstede. De voorzitter van „H.P.C.", de heer Guus Braam, feliciteert de eerst aankomende dame, mevr. Thuis- van Veen. C.N.F./Stevens Pax c. Zwemmen JUBILEUMVVEDSTUIJDEN IN ALKMAAR. Tijdens de jubileumwedstrijden van de,25- jarige Alkmaarsche club D. A. W. heeft Rie Thuisvan Veén op de 400 M. borstcrawl dames de kampioene Beb van Schaik ver slagen. Op de lOCLJVt. was het haar echter niet mogelijk een overwinning^-op Beb van Schaik te behalen, die met ruim 1 M. voor sprong dezen wedstrijd won. De 200 M. schoolslag voor dames, bracht een spannenden strijd tusschen de kampioene Nel van Vliet en Willy Haverslag, die de 'aatste met een flinken vborsprong won. De 100 M. rugslag werd gewonnen door I. Kos- 'erv. Feggelen. Bij de heeren won.J. P. van Merkensteiin de 100 M. borstcrawl. Hij werd gevolgd door Molenaar en C. Robanus van Haarlem. F C. Maus won de 100 M. rugslag voor heeren. Bij de estafette heeren 4 x 200 M. werd 't IJ eerste, Haarlem tweede. Korfbal WATERVLIET—HAARLEM-DAG. Beide vereenigingen wonnen ieder twee wedstrij den. Haarlem 2 en 3 wonnen beiden hun wedstrijd; het eerste en de adspiranten ver loren. Haarlem 2 speelde een goeden wedstrijd niettegenstaande Watervliet het eerst 'doel- puntte. W. Klasen maakte spoedig gelijk, ter wijl J. Heeres er voor zorgde, dat Haarlem won. L. Reyns zorgde voor een 2—0 overwin ning var! Haarlem 3. Het eerste twaalftal ^stelde eenigermate teleur door met 61 van Watervliet 1 te ver liezen. De adspiranten van Watervliet waren veel sterker dan die van Haarlem, zoodat het niet te verwonderen was, dat Watervliet met 60 won. Waterpolo. H.V.G.B. LEGT DEFINITIEF BESLAG OP DEN „DIEMKftPLAS MOLEN". Voor het derde jaar in successie heeft H.V.G.B. het Diemensche Waterpolotournool gewonnen en daarmede definitief bovengenoemden wis- selprijs in haar bezit gekregen. Hoewel de Haarlemmers drie goede krachten misten, sloegen zij eerst het volledige A.P.G.S., n.l. met 4-3, om dearna met 3-2 de finale tegen A.Z. 1870 te winnen, welk 'zevental de Am- stel met 4-0 de baas was gebleven. 9««96i 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 !N 1943 N06MJM.CN DU 0 0 66N SANT6-UCHTJ6 A SANK IS GOfcD, IEDEREEN DRljNKT HET J Kanosport. TWEEKAMP TREKVOGELS-STORMVO GELS. Zondag vond op het Noorder Bui- tenspaarne, nabij het Trekvogels-Clubhuis de'jaarlijksche tweekarpp plaats. Won vorig jaar Stormvogels den beker, thans won Trek vogels. Zij domineerde over vrijwel alle ba nen. Bij de Heeren was Mica onverslaanbaar, evenals mej. Doedens bij de Dames. Mej. L. v. Mourik sloot zich hier prima bij aan. In de Aspiranten-b waren de Stormvogels de sterksten, daarentegen P. v. d. Meyden (Trekvogels) weer in de Aspiranten-a. Als slot van deze geanimeerde wedstrijden de 4 x 200 m. estafette in de verschillende klassen en boottypen, welke Trekvogels met 4 seconden voorsprong won. De Haarlemmers wonnen dezen strijd met 96-88 punten. Athletiek. SLIJKHUIS VERBETERT RECORD OP 3 K.M. Bij de Zondag te Amsterdam ge houden athletiekwedstrijden wist de jonge Leidenaar W. Slijkhuis opnieuw een Ned. fecord te breken. Met niet minder dan 8,5 sec. verbeterde Slijkhuis het record van S. Petit over de 3 KM en wist het te brengen op 8 min. 31.1 sec. Volgens de Finsche pun tentelling staat deze prestatie gelijk met een tijd van 10.5 sec. op de 100 M.! Nog twee andere recordpogingen zouden Zondag worden gedaan, doch beide hebben gefaald. De nationale estafetteploeg mocht er n-iet in slagen het Ned. record op de 4 x 100 m. in 41.3 s. te breken, terwijl ook de poging om het record Zweedsche estafette te ver beteren mislukte. 1 De athleet Chris Berger nam afscheid van zijn individueele athletiekloopbaan in een speciaal ingelaschten 100 m. loop tegen zijn groote concurrenten. Hij wist in den tijd van 10.7 sec. tweede te worden na Osen- darp en voor Zwaan. In het nummer polsstokhoogspringen in vitatie won de Haarlemmer C. Lamoree met 3.50 m. Cricket. ROOD EN WIT 2—L.C.C. Rood en Wit 2 wint met 50 runs op de le innings. Rood en Wit 2 110 runs en L.C.C. 60 runs. QUICK (H.)—ROOD EN WIT 2. Geëin digd in een draw Rood en Wit eerste in nings 96, waarvan v. d. Togt 41, Van Tets 13. Quick eerste innings 89-9 (tijd verstreken), waarvan Kramer 21, Rijnders 18, A. Schoen maker 10 en F. Pino 16. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Capriccio (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Opgewekte klan ken (gr.), 7.40 Sportnieuws. 7,50 Programma-over zicht. 3.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Orkestcon cert (gr.), (8.45-—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Het groote Omroep orkest (opn.). 10.15 U hoort: onbekende zangers (gr.). 10.45 Een tragedie der eenzaamheid. 11.05 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 11.30 Piano voordracht. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Mas- man en zijn dansorkest, 12.45 BNO Nieuwsbe richten .-^13.00 Land en volk brengt13.10 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.45 De vrije Woensdag middag. 15,00 Godsdienstige uitzending. 15.15 Half weg. 16.45 BNO Nieuwsberichten .17.00 Viool en piano. 17.55 Orgelconcert. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Gramofoonmuziek. 18.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 18.45 Neerlands stem van het front. 18.55 Marschmuziek (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Omroep Symphonie Orkest en soliste. 19.45 Een halfuurtje op een muziekavond bij de familm Speelman. 20.15 Oli Podrigo. 22.00 BNO Nieuws berichten en actueele beschouwing. Vanaf 22.15 alleeh voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 22 15 Orgel- concert. 22.45—24.00 Van de eene melodie in de andere (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Zang van hier en ginder (gr.). 18.00 Or- kestfmuziek van Graener, Dvorak en Smetana (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Populaire orkestmuziek (gr.). 20.15 Wenken voor zelftuinders en bloemenlief hebbers. 20.30 Tusschen jou en mij (gr.). 21.15 Pianocomposities (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Verduisteren van 20.45 tot 6.50 uur Bij rug-, lende-, spier»! of zenuwpijn en bij spit' of rheumatielc zijn AK-> KERTJËS weldadige pijnverlossers/ Laat de AKKERTJES U daar- om dadelijk afdoend heipen. f4)j) Wacht dus niet, neemt direct YjK

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2