Haariemsche Courant Duitsch afweersucces aan den Mioes. Hevige strijd bij Isjoem en Charkof. BEKENDMAKING. Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuwe Sovjetaarival ten Z. W. en W. van Orel ontketend 288e Jaargang No. 199 Bureaux: Groote Houtstraat 9ï. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134058 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. c. Derks Zaterdag 28 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ffceïstdageo Drukkertf: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJrauiden: Rem b rand tl aan 5S0 IJmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damïate. Haarlem K 1297 Het Duitsche weermachtbericht, luidt als volgt: Bij de gevechten aan het Mioesfront hebben Duitsche troepen opnieuw een afweersucces behaald. Een sterke Duit sche gevechtsgroep viel den aanvallenden vijand in de flank en wierp hem met zware verliezen terug, maakte gevange nen en behaalde buit. Bij Isjoem werden in verschillende secto ren van het front aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en vijandelijke bressen in een tegenaanval tenietgedaan. In het gebied rondom Charkof vielen de bolsjewisten na voorbereiding door de artil lerie met tanks en slagvliegtuigen ten Zuiden en ten Westen van de stad aan. In succes volle afweergevechten werden de aanvallen met zware verliezen voor den vijand afge slagen, die hierbij meer dan 100 tanks ver loor. In het gebied ten Zuidwesten en Westen van Orel gingen de bolsjewisten Donder dag tot den verwachten aanval over. Ondanks het ongewoon sterke optreden van de luchtmacht slaagden zij er niet in de beraamde doorbraak te verkrijgen. De vijand leed zware verliezen aan men- schen en materiaal. Tijdens de Donderdag overdag gevoerde gevechten verloren de bols jewisten in totaal 218 tanks. In het hooge Noorden sloegen Duitsche jagers en jachtkruisers luchtaanvallen van den vijand op een Duitsch convooi af en ver nietigden zonder eigen verliezen 26 van de 50 aanvallende Sovjet-vliegtuigen. Hierbij hebben zich de formaties yan de luchtmacht onder bevel van generaal-majoor Roth bij de beveiliging van den aanvoer over zee naar het front aan de Noordelijke IJszee opnieuw onderscheiden. In de Finsche Golf schoten' kleine vaartui gen der marine, die sedert maanden voor den beveiligings- en bewakingsdienst gebruikt worden, van een formatie aanvallende Sovjet bommenwerpers drie vliegtuigen neer. Door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen werden vijandelijke transportschepen, lan dingsbooten en ravitailleeringsopslagplaatsen aan de Oostkust van Sicilië met goede uit werking gebombardeerd In Zuid-Italië schoten strijdkrachten van de Duitsche luchtverdediging Donderdag 6 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij de zware gevechten in het gebied rond- - om Charkof heeft de SS-pantsergrenadier- divisie „das Reich" in den aanval zoowel als bij de afweer bijzondere roem verworven. De divisi? schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 yijandelijke tanks stuks. Evenzoo heeft zich in de gevechten van Isjoem de 236ste afdeeling stormgeschut bijzonder onderschei den. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Militaire kringen te Berlijn houden zich druk bezig met den toestand aan het Oostelijk front.Men wijst op Engelsche persstemmen, onder meer de „Daily Herald", die zeggen, dat men moet twijfelen aan de mogelijkheid van een hernieuwd bolsjewistisch offensief in 1944 en dat het in dit verband onjuist is om thans reeds plannen voor het volgend jaar op te stellen. De bolsjewisten hebben het zwaartepunt van den strijd thans geheel en al naar het Zuiden verplaatst en wel aan het Mioesfront bij Isjoem en bij Charkof De verliezen, die zij hier echter de laatste dager, hebben gele den, doen vermoeden, aldus Berlijn, dat zij niet tot verdere groote operatieve successen zullen kunnen komen. Daarvoor is de krachts verspilling te groot geweest. Als het voor naamste doel der bolsjewisten beschouwt men te Berlijn nog steeds het heroveren van de Oekraïne en het insluiten van het Duitsche Zuidelijke leger alsmede het bereiken van de Dnjeprlijn. Men wijst er voorts op, dat zelfs Moskou de laatste dagen niet meer Pétain ontmoet Von Rundstedt Het secretariaat-generaal van het Fran- sche staatshoofd deelt mede. „Maarschalk Pétain en generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt hebben op 27 Augustus een sa menkomst gehad in de omgeving van Vichy. In tegenwoordigheid van den chef der re geering hebben zij zich in den geest van vol komen overeenstemming over verschillende kwesties onderhouden." Smuts over duur van den oorlog. De minister-president van Zuid-Afrika, generaal Smuts, heeft in een interview ver klaard, dat de oorlog „nog eenigen tijd" zal voortduren. Hij twijfelt eraan, of de oorlog in 1944 afgeloopen kan zijn. Wat het hui dige verloop van den oorlog betreft, dat is een vraag die men tot Quebec moet richten. Daar zijn alle „plannen" opgesteld. Omtrent Italië verklaarde Smuts, dat dit zoo goed als uitgeschakeld is uit den oorlog. De Sovjet-Unie, zoo zeide hij verder, heeft de Oekraine verloren en dus een groot deel van de basis van haar voedselvoorziening. Omtrent het Britsehe imperialisme beweerde de minister-president, dat dit reeds meer dan een generatie geleden heeft opgehouden te bestaan. Tenslotte sprak Smuts nog over de Britsch- Indische kwestie. Hij was van meening, dat de Indiërs hun minderwaardigheidscom plex" kwijt moeten raken. spreekt over een „doorbraakslag". Dit be wijst dat Isjoem en Charkof hetzelfde resul taat hebben opgeleverd als Orel en Bjelgorod. Nieuwe ontwikkelingen acht men te Berlijn aan den anderen kant echter niet uitgeslo ten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben tal rijke bommen laten vallen op de haven Ca tania, waarbij een vrachtschip van middel bare tonnage midscheeps - werd getroffen. Langs de kust van Sicilië heeft een van onze duikbooten twee vijandelijke motortorpedo- bootea met torpedo's getroffen. De stad Tarente en plaatsen in de provincie Napels zijn aangevallen door formaties vlieg tuigen. Men is bezig het aantal slachtoffers en de aangerichte schade vast te stellen. Tijdens deze luchtaanvallqp zijn negen vijan delijke vliegtuigen door Italiaansche en Duit sche jagers en door batterijen luchtdoelge schut neergeschoten. Twee andere machines werden vernietigd in de Tyrrheensche Zee door een van onze corvetten. (w.g. generaal Ambrosio.) Boris heeft angina pectoris. Over den gezondheidstoestand van Ko ning Boris van Bulgarije is Vrijdag te 16 uur het volgende communiqué uitgegeven: „Slot Sofia, 27 Aug. Eenige dagen geleden is Z.M. de Koning plotseling ziek geworden. Zijn ziekte was van den aanvang af zeer ernstig. Er deden zich ook verschillende schommelingen voor in den toestand van den patiënt. De ziekte was bijtijds en met zekerheid door het consult dokters herkend. Een verbetering in den toestand van den Koning, die heden is ingetreden, geeft aan leiding tot de hoop, dat, wanneer zich geen verdere complicaties voordoen, het gevaar voor het oogenblik als geweken kan worden beschouwd." Vanzelfsprekend heeft'liet bericht de Bul garen overrompeld vooral omdat de 49 ja rige monarch tot dusver steeds goed gezond is geweest. Uit een ander communiqué blijkt, dat ko ning Boris aan angina pectoris lijdt. De ker ken zijn vol geloovigen, die bidden voor het herstel van den Koning. Donderdagavond is de ministerraad bijeengekomen die bijna drie uur heeft vergaderd. De minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken prof. Filoff heeft Vrij dagochtend alle voormalige minister-presi denten voor een bespreking ontvangen. Uit het weermachtbericht van 27 Augustus 1943. „Bij de zware gevechten in het gebied rondom CHARKOF Jieeft de SS pantser- grenadierdivisie „Das Reich" in den aanval, zoowel als bij den af weerslag bijzonderen roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1300 vijandelijke ge vechtswagens stuk." Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft Uw daad? Meld U vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS Ersatzkommando Den Haag Korte Vijverberg, Amsterdam Dam 4. Terreuraanval op Neurenberg. In den afgeloopen nacht hebben formaties vijandelijke bommenwerpers een terreur aanval gedaan op de stad Neurenberg. De Duitsche luchtverdediging schoot een aan tal vijandelijke bommenwerpers neer*. Churchill naar Washington. Naar de Britsehe berichtendienst uit Quebec meldt, is daar officieel bekend gemaakt, dat Churchill zich m de eerste dagen Van de volgende week_naar Roo sevelt in Washington zal begeven. Zuid-Amerika en China erkennen Fransche comité. Na de erkenning van het Fransche dissi dentencomité te Algiers .door de Vereenigde Staten hebben verschillende Zuid-Ameri- kaansche republieken denzelfden stap gedaan De president van Peru heeft zoowel Giraud als. De Gaulle er van in kennis gesteld, dat hij het comité erkent. De regeeringen van Ecuador, Bolivia en Venezuela hebben een dergelijke verklaring afgelegd. Naar de Britsehe berichtendienst meldt, heeft China ook het comité erkend. Geestrijke buit. In de bekende abdij van Chartreuse bij Grenoble werd verleden maand een inbraak gepleegd, waarbij de dieven de hand leg den op ruim duizend flesschen likeur. De politie stelde dadelijk een onderzoek in en kon dezer dagen in een café te Grenoble een groot deel van het gestolen goed terug vinden. Oogst in de Oekraïne. Op de enonnu velden der Oekraïne is de oogst begonnen. Jeugdige Oekraïnsche meisjes helpen bij het maaien en bundelen van het graan. Transocean/Röhrich 'Fellinga Pax c. f 'I f - ■HK- sS» ii f tam inn.,, Onze Arbeidsmannen aan den aardappeloogst. Bijna 10.000 Arbeidsmannen vertrokken dezer dagen uit hun arbeidskam pen om in het Noordelijk deel van ons land behulpzaam te zijn bij het rooien van de aardappelen. C .N.F./N.A.D./Molkenboer Pax c. KORT NIEUWS Donderdagmor gen om twee uur is op een plein in het centrum van Stock holm met een lui den knal een bom ontploft. Een hooge vuurzuil steeg op. Er zijn geen slacht offers. Men neerpt aan hier met een demonstratie te doen te hebben, over het doel waar van nog geen zeker heid bestaat. De dader zou zijn ge arresteerd. Het Britsehe koeriersvliegtuig LondenCairo, is sedert twee dagen reeds over tijd. In Britsehe kringen te Cairo vermoedt men, dat de machi ne is neergeschoten De Turksche re geering is van plan in Canada een di plomatieke verte genwoordiging in te stellen. Het Portugeesche opleidingsschip Sa- gres heeft met een groep van de Staats jeugd aan boord de haven van Lissa bon verlaten voor een reis van eenige weken op den At- lantischen Oceaan. In Spanje zal 'n nieuwe scheepswerf opgericht worden, om in series sche pen van 1000 tot 4000 ton te ver vaardigen. Het Zweedsche telegraafagentschap meldt,dat de Zweed sche socialistische Jeugdbond 'n voor stel van den com munlstische Jeugd bond tot samenwer king en fusie heeft afgewezen. Indivi dueel kunnen de leden van den com- munistischen bond echter lid worden van den socialisti- schen Jeugdbond. Voor het betreden en verlaten van afge bakende en door verbodsborden aangegeven gebieden bij Den Helder, IJmuiden, Sche- veningen en Hoek van Holland is op grond van een bevel van den bevelhebber der weermacht in Nederland een bijzondere vergunning noodig, die verstrekt wordt door den plaatselijken militairen bevelhebber of in uitzonderingsgevallen door den be velhebber in Nederland, etaoincmfwvgze velhebber der weermacht in Nederland. Vergunningen moeten tijdig en schriftelijk worden aangevraagd bij de plaatselijke Ne- derlandsche politie-autoriteiten in 't betref fende gebied en wel bij de politiepresiden- ten in Den Haag, Rotterdam, resp. bij de burgemeesters van Velsen en Den Helder waarbij de bewijsstukken, welke noodza kelijkheid motiveeren moeten worden inge leverd of getoond. Rijks Duitschers nf bur gers (Angehörige) van het protectoraat Bohemen en Moravië moeten die vergun ningen aanvragen bij den voor het gebied bevoegden gevolmachtigde van den Rijks commissaris (Politieofficier). Burgers, die in dienst zijn van een bin nen het afgeslpten gebied liveende instantie van de weermacht, Waffen SS. Duit'che po litie, O. T.. enz. of werk moeten gaan ver richten in opdracht van deze instanties moeten tot deze instanties hun aanvraag richten. Zij, die werkzaam zijn bij grootere bedrijven welke voor de bewapening wer ken, moeten, alvorens zij hun aanvraag in dienen bij hun bedrijfsleider vragen of deze bevoegd is tot het- in ontvangst nemen der aanvragen. Vergunningen kunnen slechts verleend worden op dringende militaire, aivemsene economische, administratieve of politieke gronden. Met persoonlijke redenen, zooals familiebezoek, kan in beginsel geen rekening worden gehouden, slechts in bijzondere uit zonderingsgevallen (overlijden. ziekte, waarvan het leyensgevaarlijke karakter is aangetoond) kan er acht op worden ge slagen, indien de omstandigheden het toe laten. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bewoners der afgesloten gebieden ook voor het. verlaten der gebieden een vergunning noodig hebben. De vergunningen zijn slechts geldig, indien zij worden getoond tezamert met een officieel legitimatiepapier, waarop een foto van den houder voorkomt. Personen, die in de toekomst nog uit deze gebieden geëvacueerd worden, moeten de hun verleende vergunningen bii het weg gaan inleveren bij de plaatselijke politie autoriteit. Der General-kommissar für das Sicherheitswesen RAUTER. SS-Obergruppenführer (und General der Polizei. - Den Haag, 28 Augustus 1943. Jeugdregistratie in Engeland. Alle Engelsche jongens en meisjes van 19 jaar zijn opgeroepen om zich te laten re- gistreeren bij de arbeidsbureaux. Uitgezon derd zijn diegenen die reeds in marine, leger of bij het luchtwapen dienst doen of aange sloten zijn bij een burgerlijke verdedigings organisatie. in Frankrijk groote vraag naar kinderen De tijd dat in Frankrijk kinderen te von deling werden gelegd is voorbij Thans is daar groote-vraag naar kinderen, zoo zelfs dat het lijkt, of kinderen behooren tot zeer begeerde distributiegoederen als textiel, sigaretten enz. Voor de 15.000 aanvragen om een kind zijn maar 1800 verlaten kinderen aanwezig, tegen over ongeveer 5.000 een halve eeuw geleden, Mevr. Roosevelt in Nw. Zeeland Naar de Britsehe berichtendienst meldt, mevrouw Roosevelt voor een bezoek te Auck land in Nieuw-Zeeland aangekomen. Mevr, Roosevelt zal na hapr bezoek aan Nieuws, Zeeland ook naar Australië gaan. Geldigheidsduur vleeschbonnen verlengd De geldigheidsduur van de vleeschbonnen 33a, 33b, 34a en 34b is verlengd tot en mei 4 September. Op 30 Augustus zal een nieu we vleeschbon worden aangewezen, welkp geldig is tot en met 4 September. Verkoop appelen en peren Alleen via de veiling'. Er wordt nogmaals de aandacht op gevesj. tigd, dat telers van fruit en met name vas.- appelen en peren hun producten uitsluitend! dienen aan te voeren op de veiling. Elke an dere verkoop, in welken vorm ook, is ver-* boden! Tegen telers, handelaren en consumenten, die de wettelijke voorschriften in dezen over treden, zal streng worden opgetreden. Passen voor Nederlanders in het buitenland Van officieele zijde wordt medegedeeld, in aanvulling op het bericht van 9 Aug. j.l., dat Nederlandsche burgers, die verblijf hou den in de bezette gebieden yan België of Frankrijk, zich voor liet verlengen -van pas sen of verkrijging van nieuwe passen kunnen wenden tot de bevoegde Nederlandsche „Be. treuungsstelle" in Brussel, Parijs en Mar seille. De stem der SS. Luistert op. Zondag 29 Aug. van 11.30 tot 11.45 over Hilversum I op golflengte 415 81. naar de stem der S.S., onderwerp: „Uit Ijet egoor. Een dag uit net opleidingskamp Avegoor, teven van een S.S.-man

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1