Hevige strijd in Z. en Centrum van Oostfront. H. Taganrog ontruimd. OUDE EN NIEUWE SCHOOLBOEKHANDEL levert al Uw Schoolboeken uit voorraad. Thans geen invasie in Italië verwacht. ADELAAR-ZEEPFABRIEKEN Actie van Duitsche duikbooten in West-Siberische Zee. Britsche kruiser in Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Ten Westen van Kaap Finisterre een kruiser in brand gebombardeerd. I De stad Taganrog is door de Duitsche i troepen na verwoesting van alle mili- 1 taire installaties ontruimd in het kader 1 van de elastische verdediging, waarmede de Duitsche leiding hel hoofd biedt aan het bolsjewistische offensief en die van i de Sovjets steeds grootere offers in bloed vergt. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt In den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijk front duren de hevige gevechten, die vooral voor den vijand met groote verliezen gepaard gaan, voort, ter- wijl zij in het bijzonder op de brandpunten door groot gebruik van pantserwagens en luchtstrijdkrachten aan beide zijden tot de grootste hevigheid zijn opgevoerd. Im de West-Siberische Zee schoten Duitsche duikbooten uit kleine convooien drie schepen weg met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten bij een aanval overdag op de haven van Augusta bomtreffers op vier schepen van middelbare grootte. In het strijdgebied van Napels alsmede voor de Zuidkust van Sardinië schoten Duitsche jagers Zaterdag 11 vijande lijke vliegtuigen neer. Onze afweer van jagers en luchtdoelgeschut boven den Atlantischen Oceaan, boven de bezette Westelijke gebieden en aan de Noorsche" kust schoten nog -vier an dere machines neer. Duitsche onderzeebooten brachten in de Middellandsche Zee drie schepen tot tinken met een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt. en beschadigden een groot troepentransport- scnip ernstig door torpedotreffers. Kapitein Rail, leider van een groep jacht- vliegers, behaalde op 28 Augustus zijn 2000e overwinning in de lucht. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde „Aan het Mioesfront, in het gebied rondom Charkof en ten Zuid-Westen van Orel voer den ook Vrijdag onze troepen een zware af- weerstrijd tegen superieure bolsjewistisch, infanterie- en pantserstrijdkrachten De vijand leed wederom zware verlie zen; 161 tanks werden stukgeschoten. Door energieke tegenaanvallen werden doorge broken vijandelijke formaties afgesneden en omsingeld. De luchtmacht viel aan het Mioesfront, ten Westen van Charkof en in het gebied ten Zuidwesten van Orel pantserformaties, infan terie- en ravitailleeringscolonnes van den vijand aan. Op 26 en 27 Augustus werden door formaties jagers 104 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Bij de zware gevechteft ten Zuidwesten van Wjasma heeft zich de Hamburgsche 20ste divisie pantsergrenadiers bijzonder onder scheiden In den nacht van 26 op 27 Augustus vielen zware Duitsche gevechtsvliegtuigen concentra ties van schepen in het havengebied van Al giers aan en troffen een oorlogsschip en 7 transportschepen met bommen van elk kali ber. Boven Zuid-Itaiië schoten Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie 8 vijandelijke vlieg tuigen neer. Een Duitsche duikboot heeft in de Mid dellandsche Zee een krachtig beschermden kruiser der Aurora-klasse tot zinken ge bracht; een andere duikboot beschadigde door torpedotreffers een anderen kruiser zwaar. Ten Westen van Kaap Finisterre werd van een vijandelijke vlootformatie een kruiser in brand gebombardeerd, terwijl een torpedo jager na bomtreffers ontplofte en zonk. Bij aanvallen overdag van formaties Britsch- Amerikaansche vliegtuigen op het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen wer den 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een terreuraanval van sterke formaties Britsche bommenwerpers op de stad Neu renberg Vrijdagnacht veroorzaakte ver- Verdedigers van Attoe geëerd. De commandant van dè Japansche ver dedigers van het eiland Attoe (Aleoeten) Jamazakï is posthuum bevorderd tot lui tenant-generaal, Bovendien werden 94 of ficieren eveneens in rang verhoogd. De Ja pansche verdedigers hebben het eiland te gen een tienvoudige overmacht tot den Iaatsten man toe verdedigd en den Ameri kanen groote verliezen toegebracht. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Bui tenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: JJ. E. van Baarsel, Santport. Advertenties: W. van Ommen. Heemstede JACOBIJNESTRAAT 3. TELEF. 10785 OED. OUDE GRACHT 27-27 A liezen onder de bevolking alsmede zware verwoestingen in woonwijken, aan kerken, ziekenhuizen en cultuur-historische waar devolle gebouwen. Volgens het tot dusver ingestelde onderzoek vernietigden strijd krachten der luchtverdediging 60 der aan vallende bommenwerpers. Scheepsdoelen te Augusta gebombardeerd. Uit de berichten over den strijd in het Middellandsche Zeegebied maakt men te Berlijn op, dat-er momenteel geen tee kenen zijn die wijzen op een toekomstige invasie der Geallieerden op het vaste land van Italië. Ook de activiteit der Geallieerde vloot in het centrum der Middellandsche Zee is ge ring, aldus constateert men in Berlijnsche militaire kringen. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt In de Tyrrheensche Zee werd de door de Engelsche admiraliteit als verloren gemelde duikboot „Saracen" op 14 Aug. na een felle achtervolging door de Italiaansche korvet Minerva", die onder bevel stond van den luitenant ter zee Mario Baroglio uit Casaf Monferrato, buiten gevecht gesteld. Vijf offi cieren, onder wie de commandant, alsmede 41 leden der bemanning, werden gevangen ge nomen. Duitsche vliegtuigen plaatsten in de haven van Augusta bomtreffers op voor anker liggende schepen. Drie schepen met tezamen 18.000 ton inhouds. alsmede een kruiser en een speciaal transportschip werden beschadigd. Tarente, Cosenza en Terni alsmede eenige plaatsen in de provincies Napels en Cosenza werden door sterke formaties vliegtuigen aan gevallen. De vijandelijke formaties, die ter stond werden aangevallen door jagers die ter bescherming waren opgestegen, verloren tij dens herhaalde hevige luchtgevechten 24 ma chines; 16 toestellen werden door Italiaansche jagers en 8 door Duitsche jagers neergescho ten. Het luchtdoelgeschut schoot nog 5 toe stellen neer. In het luchtruim boven .Sardinië hebben Duitsche jagers 3 Amerikaansehe jachtvlieg tuigen neergeschoten. (w.g. Generaal Ambrosio). Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde „Onze stormbooten hebben bij operaties langs de kust van Calabrië in de afgeloopen dagen 9 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Vlooteenheden vernietigden nog éen vliegtuig. Vijandelijke formaties hebben Sulmona. Catanzaro en enkele plaatsen in Campanië met bommen bestookt, waarbij te Salerno aanzienlijke schade werd aangericht. Italiaan sche jagers hebben in hevige luchtgevechten 5 vliegtuigen neergeschoten, terwij! Duitsche jagers 7 vliegtuigen neerschoten. Drie andere vliegtuigen stortten na treffers van de lucht doelartillerie neer en sloegen te pletter." Zweedsche minister afgetreden. Naar Zaterdagmiddag officieel is be kendgemaakt. heeft de Zweedsche minister van justitie om zijn ontslag verzocht. De aanvulling der regeering zal waarschijnlijk Maandag geschieden. Staatsraad Bergquist zou minister van justitie worden. Als nieuwe ministers zonder portefeuille zouden pre sident Quensel en de Rijksdagafgevaardigde Hansson Rubbestad deel gaan uitmaken van de regeering. Zwedens neutraliteit en Zwedens pers. De „Deutsche Diplomatische Korrespon- denz" schrijft; De Zweedsche pers gebruikt de geografische positie van Zweden als voorwendsel voor een houding die niet anders dan aanmatigend genoemd kan wor den tegenover Duitschland. Als voor beelden voor deze aanmatiging wijst de Korrespondenz op Zweedsche perscommen taren naar aanleiding van verschillende ge beurtenissen. Deze perscommentaren, zoo merkt de Korrespondenz op, zijn met de Zweedsche neutraliteit eenvoudig onver- eenigbaar. Door dezelfde onwelwillend heid wordt de Zweedsche berichtgeving over de oorlogsgebeurtenissen gekenmerkt. Terwijl de geheele wereld ontsteld is over de Anglo-Amerikaansche luchtterreur te gen de Duitsche burgerbevolking, vindt de Zweedsche pers woorden ter verontschul diging. Naar aanleiding van een incident tus- schen Duitsche oorlogsvaartuigen en Zweedsche visschersvaartuigen in het Ska- gerrak is de houding van de Zweedsche pers op een bijna ondenkbaar laag niveau aangeland. Ofschoon de rechtspositie, aldus de Korrespondenz, van elk gezichtspunt uit volkomen onwraakbaar voor Duitschland spreekt, gaat de Zweedsche pers zich te buiten aan uitlatingen, die bovendien nog pogen de Duitsche weermacht van de eer te berooven. De politieke gezindheid van een groot deel van de Zweedsche pers onderscheidt zich op het oogenblik, zoo verklaart de Korrespondenz, door niets van die van de vijanden van het Duitsche volk. Terwijl de pers in de met Duitschland oorlog voerende landen het recht daartoe heeft, daar haar berichtgeving de rol van politiek wapen vervult, kan dit recht de Zweedsche pers niet toegestaan worden, zoolang de Duitsch- Zweedsche verhouding door neutraliteit wordt gekenmerkt. De Zweedsche pers kan over Duitschland en de Duitsche methoden denken wat zij wil. Het belang van het Zweedsche volk echter eischt een verhouding tot zijn Duit- schen buur, die door Zweden's geografi sche positie even duidelijk wordt voorge schreven als door het spel der continentale krachten. „Snelbooten" tegen Sovjetvliegers. Een hagel van schoten uit alle boordwapens jaagt de Sovjet-bommenwerpers tege moet en bereidt hen een „warme ont vangst". (PK Kröncke Atl/H P. c) SPORT EN WEDSTRIJDEN Honkbal QUICK OP DE ONDERSTE PLAATS. Van. de drie wedstrijden van de Haarlemsche eerste klassers $ing slechts de plaatselijke strijd tusschen Schoten en H.H.C. door. Gedu rende acht innings -gaf H.H.C. met Engelsen op de plaat goed partij en scoorden de geel zwarten -slechts twee maal. Aan beide zijden was het slaan zeer zwak, waardoor de pun ten kostbaar waren. Toen in de laatste beurt van Holst ging werpen en J. Baas ging achtervangen kwamen de Schotenaren los en vielen er enkele slagen waardoor de stand 61 werd, nadat Mulder voor H.H.C. de eer had gered door te scoren op een slag van Hoogenbos. De Mon was vooral in het begin uitstekend op dreef. Hij boekte in de eerste drie beurten 9x3 slag. In Amsterdam won Ajax met 1711 van Quick, waardoor de Ajaxieden thans gelijk met Blauw-Wit op de bovenste plaats ^taan. terwijl Quick definitief de onderste plaats bezet. De wedstrijden Blauw-WitHaarlem en E.D.O.V.V.G.A. werden uitgesteld. De overige uitslagen zijn: Haarlem 2E. D. O. 2 3—12. Athletiek SPORTDAG VAN DE W.A. Op de sport terreinen. Maarschalkerweert te Utrecht werd een sportdag van de W.A. gehouden, waarop goede sport te zien werd gegeven. De resul taten waren goed. In den driekamp 100 M. hardloopen, verspringen en kogelstooten werd er heftig gestreden, met als resultaat, dat heerban 4 zegevierde tenslotte. De resultaten waren; Driekamp: 1. heerban 4 (rest Zuid- Holland), 1325 p. 2. heerban Haarlem, 1275 p. 3. heerban 11 en 12 (Noord-Nederland) 1279 p. 4. heerban 1 (Amsterdam) 1247 p. 5. lijfwacht Mussert 1246 p. 6. heerban 5, Rotterdam, 1210 p. 7. heerban 9 (Gelderland) 1137 p 8. heerban 8 (Utrecht) 1081 p. Zwemmen. KAMPIOENEN LIETEN VERSTEK GAAN. Bij de nationale zwemwedstrijden van HPC moesten de kampioenen Van Merkesteijn en De Geest verstek laten gaan, maar toch kre gen de bezoekers een fraaien strijd te zien in het nummer 100 M. borstcrawl. Ruimschotel en Van de Bogaerde kwamen tegenover el kaar en gingen gelijk op Op 't laatste oogen blik werkte Ruimschotel zich naar voren en won met een verschil van 1/5 seconde op den Haarlemmer. Zijn tijd was 1 min. 5 sec. Zon der veel tegenstand won Maus van Haarlem de 100 M. rugslag in den goeden tijd van 1 min. -14.6 sec. Bij de dames was de verrassing de nederlaag van Nel van Vliet tegen Wil Haverlag, die bijzonder op dreef was op-het nummer 200 M. schoolslag. Na 100 M. had zij reeds een goeden voorsprong. Wel kwam de kampioene tenslotte opzetten, maar zij kon niet meer inhalen. De tijd van Wil Haverlag was 3 min. 1.2 sec. Bep van Schaik won op overtuigende wijze de 100 M borstcrawl van Rie ThuisVan Veen en Iet KosterVan Feggelen behaalde gemakkelijk de overwin ning in het nummer 100 M. rugslag. Tenslotte waren er spannende estafettes. De 5 maal 50 M. borstcrawl dames werd gewonenn door de Meeuwen uit Amsterdam in 2 min. 48.7 sec. en bij de heeren plaatste de ploeg van Haar lem zich eerste in de 3 maal 50 M. wisselslag estafette in den tijd van 1 min. 36.9 sec., ge volgd door HPC, HZ PC en DWR. Na af loop reikte de heer Hasper, eere-lid van HPC de prijzen uit. Wielrennen. MIDDELKAMP WINT HET NED. KAM- PIONESCHAP OP DEN WEG. De wegwed strijd om het kampioenschap van Nederland voor profs en onafhankelijken, over een af stand van 124 K.M., gehouden op den Cau- berg, werd gewonnen door Middelkamp in 3 uur 45 min. 8.6 sec. 2. Joossen, 3. v. d. Zande, 4. De Ruiter, 5. Pauwels. 6. Schweitzer, 7. Van Amsterdam, 8. Verschuren. Voetbal Spaerne-beker tournooi. Hermes wint den wisselprijs. Het sterke elftal der Schiedammers heeft op verdiende wijze het Spaernebeker-tournooi gewonnen. De openingswedstrijd: V. S. V. Sparta (21), bracht aanvankelijk een aan vallend Sparta, dat echter te traag was in het afwerken der aanvallen. De aanvallen van V. S. V. waren gevaarlijker en het Sparta- doel ontkwam enkele malen op het nippertje terwijl Sterk een kans voorbij liet gaan. Na 26 minuten nam V. S. V. nog onverwacht de leiding toen de Sparta-doelman door een ver schot van Balvers verrast werd. Een doel punt van rechtsbuiten Weber bracht echter nog voor de rust den stand op 11. Een fraai schot van Balvers werd na de hervatting uit stekend gestopt en hierna kreeg Sparta en kele goede kansen, maar doelman Bol wist zich te handhaven. Een vrij gelukkig doel punt van Van der Lugt bracht ten slotte V. S. V. een 21 overwinning. HaarlemHermes D. V. S. (03). Het veld spel der Schiedammers was van goede kwali teit maar het voorhoedespel werd tekort ge houden, waardoor de Haarlem-verdediging met succes kon ingrijpen. De uitvallen van Haarlem waren gevaarlijker maar hadden evenmin succes. Rust 00. Nadat Kluit een goed schot van Stolk uitstekend had gestopt, was Haarlem eenigen tijd sterker, maar twee hoekschoppen op het Haarlem-doel leverden doelpunten op van Poulus en Lengkeek, waar na Daudey den eindstand op 03 bracht. Een strafschop werd nog door Kluit gestopt. Na een tusschen wedstrijd: Haarlem 2 Schoten (2—0), volgde de verliezersronde Haarlem—Sparta (6—0). Haarlem had verschil lende wijzigingen in het elftal aangebracht, o.a. Van der Hulst op de spilplaats. Sparta begon uitstekend maar verloor spoedig Drok (tegen V.S.V. was Seton reeds uitgevallen). Kluit hield uitstekend een laag schot en na een goeden aanval opende De Winter, die nu middenvoor speelde, de score (10). Na de hervatting schoot De Winter een van den paal terugkomend schot in. Haarlem speelde nu een gevaarlijk aanvallend spel en De Winter. Hartman en Haarlem's linksbinnen voerden den stand op tot 60, waarbij paal en lat een fioogere score voorkwamen. De eindstrijd: Hermes D.V.S.V. S. V. (21) bracht direct een pittig spel, waarbij een harde schuiver van Sterk voorbij den paal ging. Een prachtig schot van Bouwens werd fioor den Schiedamschen doelman keurig over de lat gewerkt en na een hoekschop op het V.S.V.-doel bracht middenvoor Lex Janse op handige wijze den bal achter Bol Een straf schop werd door Stolk gemist en doelman Bol hield een hard schot van Borani keurig uit den hoek. Na een hoekschop schoot Sterk keihard tegen den paal waarna een uitval van Borani door Lex Janse werd benut om den stand op 20 te brengen. Na de hervat- 'ing trachtte V.S.V. den achterstand op ener gieke wijze in te halen, maar slaagde hierin aanvankelijk niet. Eerst 10 minuten voor het einde kwam V.S.V. op gelukkige wijze aan een tegenpunt toen Tettelaar met den uitge- loopen doelman terugspeelde. Ondanks krach tige pogingen van V.S.V. bleef het hierbij. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door ,-ien heer J. P. van Balen Blanken, voorzitter fer H.F.C. ..Haarlem", waarbij ook de scheids rechters, de heeren Ch Boeree, F. W. Kotte en N. J. Twisterling, een herinnering in ont vangst hadden te nemen. BEKERWEDSTRIJDEN. Zondag zijn de wedstrijden van DIO om den Elswoutbcker Bespeeld. Onze Gezellen won met 2-1 van TYBB en Ripperda rhet 3-2 van DIQ. In de verliezersronde behaalde TYBB een overwin ning van 7-3 op DIO en in den eindstrijd won Ripperda met 3-1 van Onze Gezellen. In het Heemsteedsche Sportpark is de eerste ronde gespeeld om den Van der Aartbeker voor ju nioren, waaraan 20 elftallen deelnamen. De Kennemers, Stormvogels. Kinheim, RCH en Onze Gezellen plaatsten zich in de eindstrij den. Welke Zondag a.s. gehouden worden. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Zondag zijn de volgende vriendschappe lijke wedstrijden gespeeld: HBCLSC 4-6; Laakkwartier-R.C.H. 3-4, West Frisia-H.F.C. 3-1. W atervolo. HPC EN HZ PC SPELEN GELIJK (2-2). De verwachtingen van den wedstrijd HPC HZ PC om het waterpololcampioenschap van Nederland waren hoog gespannen, doch daaraan hebben de Heemstedenaren niet kun nen beantwoorden. De Hagenaars drongen HPC in de eerste helft op eigen helft terug, dank zij het fraaie spel van de gebr. Ruim schotel. Een van hen doelpuntte voor rust. Na de hervatting maakte Van Dijk gebruik van een fout in de Heemsteedsche achter hoede (0-2). Daarna bleek, wat de tacticus Braam waard was. Snel zwom hij op het juiste oogenblik naar voren en stelde Kloots in de gelegenheid te doelpunten (1-2). Kort daarop bracht Mauritz uit vrije positie den stand op 2-2. Verduisteren van 20.50 tot 6.45 uur U bent a! bijna te laat om Uw scheerzeepbon S In te leveren I i;M> -tj bij Uw leverancier. Deze bon fi vervalt 31 Augustus. Lever hem dus omgaand in.l i®

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2