Haariemsche Courant In Augustus 15 oorlogsbodems en 70 koopvaarders tot zinken gebracht. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bij aanval op Berlijn 51 vliegtuigen neergeschoten. Civita Vecchia weggevaagd. m 288e Jaargang No. 203 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 30724, Redactie 10600 postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bfykantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 2 September 1943 Verschllnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DrukkerijZ. B. Spaarne 12. Tel. 127131 Kantoor IJmuiden: Rembrand Maan 55« IJmuideo-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem; K 129T Sovjetaanvalien in Koebanseclor, ten Westen van de Mioes, Charkof en Wjasma mislukt. Strijd van man tegen man. Duitsche tegenacties leveren successen op. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Verscheidene vijandelijke aanvallen op stellingen van Roemeensche troepen aan het Koeban-bruggehoofd stortten ineen, In het gebied ten Westen van den Mioes,' ten Westen van Charkof, in het gebied van Rylsk, Sjefsk en ten Westen van Wjasma mislukten talrijke bolsjewistische aanvallen, deels in hevige gevechten van man tegen man. Eigen tegenaanvallen leverden succes op. In den Noordelijken sector van het front verliep de dag over het algemeen kalm. De bolsjewisten verloren Dinsdag 184 tanks. Voor de haven Jeisk aan de Zee van Azof brachten lichte Duitsche vlootstrijdkrachten een vijandelijke kanonneerboot tot zinken. Bij de gevechten in het gebied van Isjoem heeft zich het elfde pantsercorps onder be- - vel van den generaal der pantsertroepen Hen- rici bijzonder onderscheiden. Batterijen vèrdragend geschut van de ma rine namen een vijandelijke formatie oor logsschepen voor de Engelsche kust onder vuur en schoten een vaartuig in brand. Dinsdagnacht vielen sterke Britsche lucht strijdkrachten opnieuw het gebied van Groot-Berlijn aan. Onze nachtjagers sloegen in samenwerking met batterijen luchtdoelgeschut en zoeklichten de for maties vijandelijke bommenwerpers uit een, zoodat de door den vijand beoogde geconcentreerde uitwerking achterwege bleef. In enkele stadswijken, alsmede in de omgeving van de Rijkshoofdstad ont stonden voor een deel aaanzienlijke ver nielingen. De bevolking leed geringe ver liezen. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen wier pen lukraak bommen ook op andere plaatsen van het Rijksgebied Strijdkrachten van de luchtverdediging schoten volgens de totdusver ontvangen rapporten 47 Britsche bommen werpers neer. Acht andere vliegtuigen ver loor de vijand Dinsdag overdag boven de be zette gebieden in het Westen. Marine en luchtmacht brachten in de maand Augustus tot zinken: 2 kruisers, 6 torpedojagers, een duikboot, een mijnen veger en 5 motortorpedobooten en be schadigden: een slagschip, 10 kruisers, 9 torpedojagers, 5 motortorpedobooten, als mede 5 andere oorlogsschepen. Voorts werden 70 koopvaardijschepen met een gezamenlijken. inhoud van 377.000 brt. als mede 4 transportzeilschepen vernietigd en 125 andere schepen mei rond 580.000 brt. getroffen. De beschadigingen aan een deel van de ge troffen oorlogs- en koopvaardijschepen zijn zoo zwaar, dat aangenomen kan worden dat ook deze verloren zijn gegaan. Nader verneemt het D.N.B.. dat intusschen nieuwe rapporten over Berlijn zijn ontvangen. Tot nu toe zijn door'de strijdkrachten van de Duitsche luchtverdediging op ondubbelzin nige wijze 51 neergeschoten vliegtuigen ge teld. Aangenomen kan worden, dat dit aan tal nog zal stijgen. Met voldoening neemt de Berlijnsche pers kennis van het groote aantal. Zij wijst er op, dat het aantal menschen, dat door de Britsche bommen is omgekomen, gelukkig gering is en het aantal inzittenden der Britsche vlieg tuigen, die doodelijk getroffen zijn, niét be nadert. De Deutsche Allg. Ztg. merkt op, dat, ge zien de grootte der aanvallende formaties en den omvang der sèhade het aantal neerge schoten vliegtuigen zoo onevenredig groot is, dat men met recht kan'spreken van een vol komen militair echec der Britsche luchtmacht bij dezen aanval. De Volk. Beobachter houdt zich in een uit voerig artikel bezig met de resultaten der Duitsche luchtmacht in het vierde oorlogs jaar. In een met cijfers gestaafden terugblik op de prestaties van de luchtmacht weerlegt het blad de van Geallieerde zijde gedane be wering, dat de Duitsche weermacht in een defensief in de lucht gedrongen is. Het aan tal machines, aldus het blad, vormt geen ga rantie voor de overwinning, wel kan dat het groeitere uithoudingsvermogen zijn. En dat Duitschland dit bezit, hebben niet alleen de Duitsche vliegers, maar ook het geheele volk reeds bewezen. Zware schade te Pisa. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Vijandelijke vliegtuigen hebben Dinsdag Pisa, Pescara, Salerno, Cosenza en Cajanzaro gebombardeerd. Er werd aanzienlijke schade aangericht en er vielen talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking. Italiaansche en Duitsche jagers hebben vier machines neer geschoten. Drie andere toestellen werden ver nietigd dopr batterijen luchtdoelgeschut. Tijdens een luchtaanval dien de vijand on dernam in de buurt van het eiland Santa Maura (Griekenland) is een vliegtuig getroffen door het artillerievuur van de Koninklijke Italiaansche marine en neergestort. (w.g. generaal Ambrosioi De oude Pauselijke havenstad Civita Vecchia is door Amerikaansche bommenwerpers Maandag met den aardbodem gelijk gemaakt. Na een nachtelijken aanval is Zondag om 11.30 uuj- de stad opnieuw door een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers ge bombardeerd. Maandag werd Civita Vecchia nog tweemaal aangevallen. Van Rome uit kon men de branden waarnemen. De oude stad heeft daarmede opgehouden te bestaan. De luchtaanval op de stad Pisa heeft vooral de woonwijken van de binnenstad getroffen, waar belangrijke schade is aangericht. 9 Italië wacht. Met gespannen opmerkzaamheid volgt men te Rome de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Middellandsche Zeegebied. AlgeTneen hebben de betrouwbare waarnemers den in druk, dat men thans in Italië en speciaal i de hoofdstad, m§t vastbesloten blik in de toekomst ziet. Militaire instanties maken er geen geheim van dat f^en zich bewapent tegen een Geallieerde invasie en dat men besloten is tot het uiterste te strijden. Naar de meening van militairedeskundigen, zal een Geallieerde invasie geen militaire wan deling zijn. In gesprekken met Italiaansche officieren kan men steeds weer constateeren dat de door de regeeringswisseling ingetre den oorlogsmoeheid thans verdwenen is en dat men vastbesloten is, het Italiaansche grondgebied tegen elke invasiepoging met alle middelen te verdedigen. Commentaren op Churchüls rede. De rede van Churchill.is niet datcgeweest wat men op grond van de sensationeele aan kondigingen heeft mogen verwachten, aldus luidt het oordeel van politieke kringen te Berlijn. De rede bevat noch op politiek, noch op militair terrein iets nieuws, of het zou moeten zijn. dat men de mysterieuze aandui dingen over een Kanaal-operatie als een aan kondiging van militaire operaties beschouwt. Voorts is te Berlijn opgevallen de zeer ge wrongen verklaring, over het tweede front, welke men zou willen interpreteeren als een weigering van Churchill om zich om zuiver politieke motieven in een militair avontuur te storten. United Press meldt uit Washington, dat men over het algemeen van de rede van Churchill meer verwacht had, vooral omdat de verklaringen, afgelegd onmiddellijk na de conferentie te Quebec, „als uiterst zwak wer den beschouwd". De Daily Telegraph schrijft: Na de rede van Churchill mag er' geen tijdroovende critiek meer gepleegd worden, dat de Sovjets niet on de conferentie van Quebec vertegenwoordigd geweest zijn. Een conferentie met Sovjet- Rusland over de politieke besluiten is geen hoffelijk gebaar, maar een praetische nood zakelijkheid. Een blijvende oplossing van alle Europeesche vraagstukken en het overwin- •nen der daarbij bestaande moeilijkheden is slechts te bereiken, wanneer de Sovjet-Unie haar medewerking verleent. De News Chronicle ziet in de verklaring van Churchill een duidelijk teeken, dat de dingen „thans aan het rollen zijn". Churchiii weer té Washington. Eden licht Maisky in. Churchill is met zijn vrouw Woensdag in Washington aangekomen. Zij zullen tijdens hun verblijf aldaar,'-dat verscheidene dagen zal duren, op het Witte Huis wonen. „Churchill en Roosevelt zullen eenige pun ten van de oorlogsberaadslagingen, met wel ker bespreking zij in Quebec begonnen zijn, hier verder behandelen. De aankomst van Churchill beteekent niet het begin van een nieuw hoofdstuk, doch het slot van het in Canada begonnen hoofdstuk". Deze verkla ring is door Amerikaansche regeeringsamb- tenaren na de aankomst van Churchill in Washington afgelegd. Het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft Woensdag een verkla ring bekend gemaakt, waarin wordt mede gedeeld, dat de Sovjet-regeering door de re geeringen van Engeland en de Ver. Staten ten aanzien van alle aspecten van den mili tairen toestand en van de politieke situatie ..om haar standpunt verzocht.en volledig op de hoogte is gesteld." De Londensche correspondent van de Nya Dagligt Allehanda meldt, dat minister Eden aan Maisky, den voormalige Sovjet-ambassa deur te Londen, die thans in de Russische hoofdstad verblijft, een uitvoerig rapport over de besprekingen te Quebec heeft overhandigd Eden legde daarbij den nadruk op den wensch van Churchill en Roosevelt, zoo spoedig mo gelijk een bespreking met Stalin zelf te heb ben. Volgens het Zweedsche blad had Eden ook een onderhoud met den Amerikaanschen am bassadeur, Winant, die vermoedelijk wel de Vereenigde Staten op de bespreking der mi nisters van buitenlandsche zaken zal "ver tegenwoordigen. indien Huil daaraan niet zou deelnemen. Volgens andere berichten echter zou Harry Hopkins de Vereenigde Staten vertegenwoordigen. Motiveering van het Duitsche optreden in Denemarken. Door het vastberaden optreden van den bevelhebber <ier Duitsche troepen in Dene marken is een sedert vele maanden met ge bruikmaking- van ontzaglijke bedragen ge voerde opruiing door Britsche agenten en hun handlangers in enkele uren de kop in gedrukt. De Duitsche instanties waren tot in alle bijzonderheden nauwkeurig op de hoogte van de activiteit der agenten en hun handlangers. Zij werden zoo onopvallend gecontroleerd, dat zij steeds brutaler en on voorzichtiger werden. De heele met veel moeite opgebouwde en door Bngeland gefi nancierde organisatie vond in de afkondi ging van den staat van beleg haar einde. De vijandelijke agenten, hun handlangers en slachtoffers werden onschadelijk ge maakt, terwijl de middelen, het propaganda- en sabotagemateriaal in beslag werden ge nomen. De verdere maatregelen zijn uit sluitend van preventieven aard. Brandon Bracken over den duur van den oorlog. De Britsche minister van voorlichting Bran don Bracken heeft op een persconferentie in het Witte Huis te Washington verklaard, dat hij niet verwachtte, dat de Asmogendheden in 1943 verslagen zouden zijn. Ten opzichte van Japan zeide hij: „Het Japansche volk is taai en het zal wel eenigen tijd duren voor het verslagen is." Oom van Ciano overleden. In de vroege ochtenduren van Zondag, is op de reis van La Spezia naar Livorno, de vroegere raadsheer admiraal Arturo Ciano. voorzitter van den raad van beheer van het wapeningsconcern Odero-Terni-Orlando, plot seling gestorven. Arturo Ciano was de broe der van den overleden vader van graaf Ciano den vroegeren minister van buitenlandsche zaken. Over de oorzaken van het overlijden van Arturo Ciano, zijn nog geen bijzonder heden bekend. Himmler aanvaardt zijn nieuw«yiunctie. De nieuwbenoemde Rijksminister voor binnenlandse™ zaken, Heinrich Himmler, aanvaardde op 26 Aug. j.l. zijn ambtsbezigheden. In de zaal van het Rijksministerie van binnenlandsche zaken begroette hij zijn medewerkers. Heinrich Himmler in gesprek met Ministerial- direktor Weber. Riechts van Himmler staatssecretaris Stuckart. (Transocean/SS-Alber/Fellinga Pax c) KORT NIEUWS 28 Burgemeesters van gemeenten der provincie Milaan hebben den prefect hun ontslag aange boden. Het beterft hier burgemeesters uit den fascistischen tijd. Naar het Japan sche ministerie van verkeer bekend maakt, zal met in gang van I October het stroomverbruik der bevolking sterk worden beperkt. Het maximum per gezin zal 20 k.w.u. per maand bedragen. De Australische minister voor han del en landbouw heeft medegedeeld dat vleesch in Australië wordt ge rantsoeneerd, in hoofdzaak rund- vleesch. Als moti veering wordt ge geven, dat het vleesch noodig is voor de weermacht en. voor export naar Engeland. De staatkundige toestand in Denemarken. Inzake den staatkundigen toestand in De-» nemarken schrijft National Tidende: nadat het ministerie-Scavenius heeft medegedeeld» dat het niet langer in functie is, zijn de hoof^, den van departementen de verantwoordelijk© leiders van het bestuur geworden. Dit is een toestand, die met geen anderen in de ge schiedenis van de Deensche grondwet ver geleken kan worden. De hoofden van depar tementen vormen intusschen noch een mi nisterie. noch een raad of college. Zij zijm. volgens de algreme ene regels van de Deen sche wetten uitsluitend verantwoordelijk voor het bestuur van hun ressort. Zij heb ben echter bovendien een bijzondere verant woordelijkheid jegens de Duitsche autoritei ten, welke voortspruit uit den staat van be leg. Zuiver practisch gezien, treden nauwe lijks bijzondere veranderingen in in de be— stuui'smethoden. De hoofden van departe menten verleenen door hun handteekening* een verordening kracht van wet of gaan na mens den staat verplichtingen aan.,. Zelfs wanneer zij ieder voor zich verantwoorde lijk zijn, moet toch aangenomen worden, dat zij door dikwijls bijeen te komen nauw contact met elkaar zullen bewaren en kwes ties van principieele beteekenis gemeen schappelijk zullen bespreken. Aanval op het eiland Marcus. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede:' .,In den vroegen ochtend van Woensdag hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Minamitorisjima op het eiland Marcus, Vijandelijke oorlogsschepen open den het vuur op het eiland." Belangrijke Turksche verklaring verwacht. sIn politieke -kringen te Ankara wordt gropte beteekenis gehecht aan de komend© zitting van de parlementsgroep der Volks partij, die op 7 September bijeen zal ko men. De minister van buitenlandsche zaken» Menemendzjogloe. zal. naar verliffdt. be langrijke verklaringen over de Turksche po- 'itiek afleggen. Het Turksche antwoord op de Geallieer de nota betreffende de kwestie van het asyl- "echt is aan de in Ankara geaccrediteerd^ ambassadeurs der drie mogendheden over handigd. Over den inhoud is nog niets be kend gemaakt. Op 6 September zal te An* kara de groote Turksche natiojiale verga dering weer bijeen komen. Reorganisatie opvoeding en onderwijs in Italië. Naar wij vernemen, is men ..thans bezig .met de reorganisatie van de Italiaansche jeugdorganisaties. De militaire vooropleiding van de jongens zal voortaan aan officieren worden toevertrouwd. De statuten voor een eventueele nieuwe organisatie, welke de geheele Italiaansche jeugd zal omvatten, zullen binnenkort door het hoofd der regeering aan een onderzoek: worden onderworpen. Vermoedelijk zal uitbreiding worden ge geven aan het jeugd-hulpwerk en aan de groepen, die zich met de kunstzinnige en sportieve vorming der jeugd bezighouden. Naar Stefani meldt, is een Koninklijke commissie* benoemd onder voorzitterschap' van prof. Ruggiero, den nieuwen rector detf universiteit te Rome. welke het onderwijs aart de universiteiten aan een herziening moet' onderwerpen. Arresten van het Vredegerechtshof. Het Vredesgerechtshof te 's-Gravenhage heeft, na door omstandigheden genoodzaakt te zijn geweest zijn zittingen te onderbreken, zijn werkzaamheden weder aangevangen en! o.a. de volgende arresten gewezen. Adrianus Groenewegen te 's-Gravenhage, m een Vova-colporteur, dooifl wien hij meende lastig gevallen te worden,- de beleediging „landverrader" toegevoegd.- Het Hof overwoog, dat vooral bij de beoor deeling van een zeker soort van strafbare feiten. waartoe het onderhavige behoort, welke meer op domheid of gebrek aan in zicht dan op slechtheid of boosaardigheid duiden, met den verzoenenden invloed van den: tijd rekening moet worden gehouden, mede in het belang van den politieleen vrede, wel ken het Hof te dienen heeft, waarbij komti dat verdachte ter zitting van het Hof vart beter inzicht heeft doen blijken. Het Hof vol stond met de oplegging van een geldboete van 15. Wouter den Hertog te Alphen a. d. Rijn, wien ten laste was gelegd, dat aan zijn schuld te wijten was, dat op 13 Mei 1940 een N.S.B.- functionaris door het militair gezag' weder rechtelijk van zijn vrijheid was beroofd, door dat verdachte dezen persoon als zoodanig aart het militair gezag had aangewezen, werd door het Hof van rechtsvervolging ontslagen» omdat het Hof van oordeel was, dat de be voegdheid van het militair gezag in oorlogs tijd moet worden erkend om naar eigen in zicht te beslissen welke personen moeten wor den aangehouden en van hun vrijheid be roofd, zoodat in dit opzicht van geen weder rechtelijkheid sprake kan zijn. terwijl overi gens niet is gebleken, dat verdachte, de voren bedoelde aanwijzing aan 't militair gezag ge vend, uit persoonlijke overwegingen gehan deld heeft, en de vrijheidsberooving niet met eenige strafbare handeling gepaard is gegaan. „Een woord tof de vrouw." Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, over: „Een woord tot de vrouw", j

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1