a b t tfi b Q 0 0 a 09 19! B b B 09 0 3 b 3 0 S b RADIO-PROGRAMMA Radiorede van den Paus. Paus Pius XII heeft voor den Vaticaan- BChen zender ter gelegenheid van het begin van het vijfde oorlogsjaar een toespraak tot de wereld gehouden. Hij herinnerde er aan, hoe hij kort voor lie vijandelijkheden begonnen tot alle staats hoofden en volken een warmen oproep ge richt had teneinde het oorlogsonheil te ver mijden. De geest van bet geweld echter triomfeerde. Maa«deze triomf werd een ne derlaag. De oorlog gaat zijn hoogtepunt te gemoet en zijn tragische realiteit doet zich overal gevoelen. In alle landen groeit de afkeer van de ■wreedheid der methoden van een totali- tairen oorlog, die elk eerlijk begrip en eiken norm varf goddelijk en mensche - lijk recht te buiten gaat. Meer en meer worden de volken gekweld door twij fel. of de voortzetting van dezen oorlog nog in overeenstemming is niet de re delijke en gerechtvaardigde hationale belangen tegenover het Christelijke en menschelijke geweten. De Paus merkt op. dat na zoovele ver scheurde verdragen en niet nagekomen be loften en na zoovele tegenstrijdige wijzigin gen in de gevoelens en de handelingen, het vertrouwen tusschen de naties verminderd is. De Paus richt zich tot allen, wier taak het is een initiatief te nemen tot het aan gaan van een vredesaccoord en zegt hun. dat een wgrkeiijke macht niet moet vreezen grootmoedig te zijn aangezien zij altijd de middelen bezit om zich te waarborgen tegen elke verkeerde interpretatie van haren wil tot vrede en tegen andere mogelijke tegen slagen* Men moet het verlangen van alle volken naai/ den vrede niet vertroebelen of kwet- een^door hamlelingen die den haat aanwak keren en voedsel geven aan de denkbeelden van tegenstand. Aan alle volken moet men de hoop ge^en op een wnardigen (vrede en voorts moet er overeenstemming aan den dag treden tusschen de beginselen en de besluiten, alsmede tusschen de bewerln van een rechtvaardigen vrede en de feiten. De Paus geeft zijn zegen aan allen, die zullen werken voor den vrede, aan allen, die ertoe zullen bijdragen om het thans be staande'doode punt tusschen oorlog en vrede te boven te komen, aan allen, die zullen luisteren naar de kreten der volken, die na zooveel smart en puinhoopen slechts vra gen om vrede, brood en arbeid. Daarentegen waarschuwt de Paus al dege nen, die op dit verschrikkelijke öogenblik niet hun verantwoordelijkheid inzien voor het lot der volken en die de gevoelens van haat en de conflicten tusschen de naties blij ven aanwakkeren. De Paus besloot zijn toespraak met zijn wenseh uit te spreken, dat de leiders der volken door God mogen worden verlicht. De laatste dagen van Koning Boris. Geen politiek testament. De Bulgaarsche ministerpresident heeft een verklaring afgelegd over de laatste dagen van Boris. Op 23 Augustus maakte Koning Bors het volkomen goed. Pas na half acht trad de ziekte aan het licht. De artsen con stateerden terstond, dat de vorst leed aan verstopping van de linker hartslagader. Deze ziekte treedt gewoonlijk op als gevolg van een groote vermoeidheid van zenuw gestel en lichaam en heeft altijd een nood- lottigen afloop. Reeds denzeifden avond werden specialisten ontboden, o.a. prof. dr. Seitz uit Berlijn, die den Koning reeds eenige malen behandeld had en prof. Eppin- ger uit Weenen. Later toen zich nog sto ringen in het zenuwgestel voordeden, werd nog een specialist in de neurologie, prof. dr. de Crines ontboden. Reeds van het begin waren Bulgaarsche Specialisten en de lijfartsen aanwezig. Den geheelen tijd heerschte bij alle behandelen de geneesheeren dezelfde opvatting over het karakter en de behandeling van de ziek te. Vrijdag traden eenige complicaties in, er ontstond een dubbele longont.-teking en een opzwelling van de longen en de herse nen. Door de gevolgen daarvan is de dood ingetreden. Over de laatste uren van den vorst is voorts bekend dat. na het intreden van een belangrijken achteruitgang in den toestand van den koning, de tweede voorzitter van de Bulgaarsche heilige synode, is geroepen tot het toedienen van het laatste Heilige Oliesel. Toen de geestelijke hem de laatste Sacramenten gaf, bevond de Koning zich reeds in een bijna bewusteloozen toestand. De leden der koninklijke familie wachtten aan het ziekbed. Prof. Filoff. wachtte in den salon daarnaast, tot hem. tien minuten na het overlijden van den Koning, werd verzocht, de sterfkamer te betreden. Ten aanzien van de vraag of de vorst een testament heeft nagelaten is men in bevoeg de kringen zeer terugnoudend. Meer en meer krijgt men echter den indruk dat het doorzoeken der documenten in de werk vertrekken zonder resultaat is gebleven. Volgens de Bulgaasche grondwet heeft de koning het recht in zijn laatste beschik kingen de drie personen aan le wijzen die volgens hem in aanmerking komen te wor den benoemd tot regent zoolang zijn op volger nog niet oud genoeg is om liet be stuur zelf in handen te nemen. In normaien tijd wordt dan een maand r>a den dcod van den Koning de groote na tionale vergadering gekozen die de benoe ming van den regentschapsraad bevestigt. Heeft de Koning geen politiek testament nagelaten dan wordt de regentschapsraad gekozen door de groote nationale verga dering uit de personen die vroeger het dichtst Jiij de regeering hebben gestaan of lid zijn geweest van het Bulgaarsche op perste gerechtshof. Later werd gemeld dat minister-president Filoff de directeuren der Bulgaarsche pers heeft ontvangen. Hij kwam daarbij nog maals te spreken over de ziekte van den Koning en'liet er het licht op vallen dat door verscheidene onderzoekingen ondub belzinnig is gebleken, dat van eenigerlei vergiftiging geen sprake lean zijn. Een tes tament, zoo verklaarde de minister verder, bestaat er niet. Het règentschap zal na de rouwplechtigheden worden vastgesteld. Jubileum van den directeur der Nutsspaarbank. In een daartoe speciaal belegde bijzondere vergadering van commissarissen der Nuts spaarbank te Haarlem is Woensdagmiddag mr. P. Fuhri Snethlage gehuldigd, ter gele genheid van het feit, dat hij de functie van directeur dier instelling gedurende 25 jaar heeft bekleed. De huldiging droeg een een voudig hartelijk karakter. De jubileerende di recteur werd toegeproken door den heer J. D. D. Pruissen, voorzitter van het bestuur, die naast waardeering voor de wijze waarop de jubilaris zijn taak in de spaarbank ver vult, vooral ook diens zin voor maatschappe lijk en sociaal werk, blijkende uit andere functies, welke hij in Haarlem heeft aanvaard, in het licht stelde. Namens commissarissen bood spreker den heer Fuhri een geschenk aan als stoffelijke herinnering aan dit jubi leum Daarna werd het woord gevoerd door den commissaris Notaris J. Wildschut, tevens be stuurslid van de afdeeling Haarlem der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Spreker bracht de hulde van die instelling over. De heer Fuhri antwoordde en dankte bei de sprekers. In de morgenuren was de jubileerende directeur reeds op hartelijke wijze door het personeel der Nutsspaarbank met bloemen en een herdenkingsboek met oorkonde gehul digd. Verscheidene andere bloemstukken sierden nog de vergaderkamer van het kantoorge bouw. Prijzen van steenkool en cokes gewijzigd. De dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede: in het kader van ook op ander gebied doorgevoerde aanpassing van prijzen in het bezette Nederiandsche gebied aan het in Duitschland geldende prijspeil zullen de verkoopprijzen van de Nederiand sche mijnen voor steenkolen, briketten en cokes met ingang van heden, 1 September, een wijziging ondergaan. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft zijn goedkeuring aan deze aanpassing verleend, welke een vrij in grijpende verandering van de bestaandc^prij- zenstructuur voor de kolen inhoudt. De aan passing brengt voor een aantal soorten en kwaliteiten een niet- onbelangrijke prijsver- hooging met zich mede. Daartegenover zijn enkele andere prijzen verlaagd. Dit laatste geldt speciaal voor bepaalde soorten huis brandkolen met name magere en essnootjes 2. en 3. ,f Met het oog op de bij den kleinhandel aan wezige voorraden worden de detailhuis- brandprijzen eerst met ingang van 15 Sep tember aangepast aan de gewijzigde inkoops prijzen. Tot dien datum mogen de tot-dus ver geldende maximumprijzen aan verbrui kers van kolen en cokes voor huisbrand- doeleinden niet worden overschreden. Het spreekt vanzelf, dat het aanhouden van voor 1 September 1943 gekochte voorraden met het doel deze later tegen de hoogere prij zen te verkoopen niet geoorloofd is. De nieuwe maximum verkoopsprijzen voor den kleinhandel zullen tijdig worden bekend ge maakt. MEVR. A. NOORDEWIER-REDDINGIUS 75 JAAR. De zangeres mevr. Noordewier-Reddingius heeft Woensdag ter gelegenheid van haar 75sten verjaardag van zeer vele zijden bewij zen van allerhartelijkste belangstelling ont vangen. Mevr. Noordewier-Reddingius heeft haar verjaardag uitsluitend in den kring van familieleden en naaste vrienden willen vieren, maar dit heeft niet verhinderd, dat een bijzon der groot aantal bloemstukken en een stroom van brieven en jelegrammen uit alle deelen van het land haar woning aan de Beetho- venlaan te Hilversum bereikten en ervan ge tuigden, dat kunstlievend Nederland zijn groote zangeres niet vergeten heeft. POLITIECOMMANDANT VAN NIJMEGEN OVERLEDEN. Majoor A. J. M. van Dijk, corpscomman dant der gemeënte-poiitie te Nijmegen, op wien op 8 Juli j.l. een laffe moordaanslag is gepleegd, is Woensdag aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Nederiandsche Vrijwilligers bij de Duit- sche oorlogsmarine. Het eerste landver- lof. In de kleine stad is er altijd wht te zien. Met brtangstelling staan eenige verlofgangers voor een boekenwinkel en probeeiun hun Duitsch, dat zij de laatste weken leerden, in de practijk. (Bildberichter Andres'Stapf Pax cl Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem <afw.). Chef van Dienst en Binnenland: S R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overm'eer H.stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H.stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H.stede. Nieuws en repor tage voor Velsen en omgeving: J. J. E van Baar se!. Santpoort. Advertenties: W. van Ommen. 7' cm stede Een vergeten Costerbeeld. Weinig piëteit voor historische herinnering. Menig Haarlemmer zal zijn onwetendheid moeten erkennen, wanneer hem gevraagd zou worden om een tweede standbeeld van Lou- rens Janszoon Coster aan te wijzen naast het bronzen beeld dat op de Groote Markt te Haarlem prijkt. En toch is dezelfde Haarlem mer, wanneer hij door de Jacobijnestraat wandelt, dit -tweede beeld veelvuldig op nog geen tien meter afstand gepasseerd. Het bevindt zich n.l. in het Prinsenhof, den tuin voor het Gymnasium, waar zich van 1721 —1865 de Hortus Medicus, de Stads Kruid tuin, heeft bevonden. Door het Collegium Me- dicum, dat net toezicht op de Hortus had. werd dit standbeeld in 1722, aan den voor avond van het derde eeuwfeest van de ont dekking van de boekdrukkunst, in den Kruid tuin geplaatst. Het is een beeld van Benthei- mer steen, dat naar teekeningen van niemand minder dan Romeyn de Hooghe is vervaar digd door den Mr.-Steenhouwer Gerrit van Heerstal. Het beeld heeft tot 1801 in den tuin gestaan en werd toen door het Collegium aan de Gemeente ter plaatsing op de Groote Markt vóór het geboortehuis van Coster, aangebo den. Daar heeft het tot 1856 gestaan. Toen werd het vervangen door het huidige bron zen beeld en het oude beeld kwam weer in zijn vroegere omgeving terig. Het beeld is ongeveer vier meter hoog en staat op een voet, waarin twee voorstellin gen zijn uitgehakt. De eene geeft Coster weer terwijl hij in den Hout de befaamde hande ling verricht van het snijden van een A in een boom, de andere stelt een vroegere druk kerij met een groote pers voor. Dit beeld, het eerste waarmee begin 1700 reeds het nage slacht Coster en zijn groote vinding heeft willen eeren, verdient beter lot dan het thans heeft: volkomen verspholen voor ieder, om zoomd door een paar armzalige denneboom pjes, die het voetstuk vrijwel onzichtbaar maken. Treft dit reeds onprettig, erger is bet wan neer men in het Prinsenhof het .prieel" in oogenschouw neemt, dat nog over is van de Hortus Medicus. Dit in Gr-ekschen stijl, naar teekening van Romevn de Hooghe, opgetrok ken gebouwtje met zijn fijne zandsteenen kanteelen, verkeerLjn een deplorabelen staat. Het wordt door dc^Haarlcmsche jeugd, die zich door de studie der klassieken dn het bijzonder voor historische herinneringen moet interesseeren, gebruikt als fietsenloods en op de wanden van dit prieel, waar in de 18e en 19e eeuw de chirurgijns en apothekers zich na het examen hunner leerlingen, vermeiden met een glas wijn en een pijp tabak, vinden we nu 20e-eeuwsche Grieksche en Romeinsche ontboezemingen Het zou te wenschen zijn dat én het Coster beeld èn de laatste herinnering aan de Hortus Medicus een zoodanige plaatsing resp. een zoodanig onderhoud kregen als zij uit hoofde van haar historie verdienen! RUITERS VAN ZUID-AFRIKA. De uitgeefster van bovenstaand boek is de Uitgeverij Westland, en niet „Holland", zoo als abusievelijk in dit blad van 12 Augustus vermeld stond. M Op het Drentsche land, in den volksmond vanouds het „land van heide en s-truiken" genoemd, heeft men krachtig mede- geholpen aan den productieslag. Overal kan men thans de typisch gevormde korenbulten aantreffen, die het landschap ten bijzonder aanzicht geven. (C.N.F./van Buiten Pax c) KOR*" NIEUWS De staking dot- havenarbeiders te ■Liverpool breidt zich steeds verder uit. Naar de Daily Telegraph meldt, zijn reeds verschei dene duizenden ar beiders in staking. De Duitsch-Hon- gaarsche industri- eele besprekingen, welke té Boedapest op 19 dezer zouden beginnen, werden tot een nader te be palen datum uitge steld. Het luchtverkeer tusschen Hanoi en Saigon is door de Fransche luchtvaart maatschappij „Air France" hervat. De lijn HanoiAnnam wordt reeds druk bevlogen. Nationaal Zangfeest uitgesteld. Het Nationaal Zangfeest, dat Zondag 5 September in het Concertgebouw te Amster dam zou worden gehouden moet wegens bij zondere omstandigheden eenigen tijd worden uitgesteld. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters Q, T, U, X, IJ en. Z. Vrijdag 3 Sept. Voetbal PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Zondag openen enkele elftallen uit deze omgeving het competitieseizoen. In de tweede klas krijgt II.B. C. bezoek van Alcmaria Victrix en het tweede elftal speelt tegen Santpoort 2. Voor de derde klasse A zijn vastgesteld: G.V.O.Q.S.C. en H.R.C.—D.E.M. UIT DE AFDEELING HAARLEM VAN DEN N.V.B. .Het Junioren-tournooi op het Heem- steedsche Sportpark was j.l. Zondag 'n volkomen succes. Over het algemeen loopt 't publiek voor zulk voetbal niet erg warm, omdat er, r,aar 't heet, te weinig sensatie in zit. En toch zijn de wedstrijden van een frisch, spannend en echt sportief karakter, waar de talrijke deelnemers elkaar zeer scherp naar de overwinning stonden en in enkele gevallen strafschoppen de beslis sing moesten brengen. In één competitie kwa men zelfs drie ploegen met gelijk puntental aan het slot hunner competitie. De voorronde is thans teneinde en nu komen de beslissing: hiervoor wisten de Junioren van Kinheim, Ken- nemers, Onze Gezellen, R.C.H. en stormvogels zich te plaatsen. A.s. Zondag zal de fraaie ,,v. d. Aart"-beker in het Heemsteedsche Restaurant uitgestald worden, een prachtige prijs voor de finalis, aanschouwen waarom stellig voor het overgebleven vijftal clubs etn stimulans zal blij ken voor een spannende finale. Verder nieuws uit de Afdeeling is de indee ling der nieuwe competities, die juist dezer da gen tot stand kwam en de loting voor den „Stads- Èditie"-beker, waarvoor de Eerste Ronde op den I2en gaat. Tenslotte zij nog de aandacht geves tigd op de Jaarl. Alg. Verg. in „de Leeuwerik" op a.s. Zaterdag, waar o.m. Bondsonderschei- dingstéekens zullen worden uitgereikt en afscheid genomen zal worden van den vroegeren admini strateur den heer B. Kluit. TWEE EERSTE KLASSEN IN DE AFD. HAAR LEM. Voor de competitie van de eerste klas van de afdeeling Haarlem van den Ned. Voet balbond hebben één en twintig elftallen inge schreven. Dit is minder dan vorig seizoen. Daar om is besloten tot het vormen van twee klassen (vorig jaar drie). Cricket. N.C.B. ELFTAL—JEUGD ELFTAL. Zondag a s. zal op het terrein van „Haarlem" te Bloe- mendaal een wedstrijd gespeeld worden tusschen een N.C.B. elftal en een Nederlandsch Jeugd elf tal. Eerstgenoemd elftal staat onder leiding van L. C. F. Wunder en o.a. spelen mee J. E. C. Schmeink, A. v. d. Togt (R. en W.) en B. Kleef- stra (Haarlem). Het jeugdelftnl heeft als aan voerder W. Hevbroek (R. en W.) Van deze club spelen ook mee D. Bijleveld en R. J. Thesen Ender. BEPERKT HERSTEL DER BUITENLAND- SCHE SPGRTBETREKKINGEN. In een onderhoud met den Rijksgevolmachtigde voor de sport, den heer H. van Groningen a Stuling over het herstel der buitenlandsche sport- betrekkingen. deelde hij mee. dat van een absoluut verbod van het onderhouden der buitenlandsche sportbetrekkingen, zooals wij dat gedurende geruimen tijd gekend -hebben, thans geeri sprake meer is. In overleg met het Rijkscommissariaat is in het belang van ons nationale sportleven bepaald, dat in be perkte mate onxe beste nationale athleten in de gelegenheid zullen worden gesteld zich buiten onze landsgrenzen te begeven om hun krachten te meten met gelijkwaardige tegen standers. Dit geldt voornamelijk voor de amateursport, welke hem zeer ter harte gaat. Daarnaast heeft de heer Stuling ook een open oog voor de belangen van onze beroepsathleten. Daar om zullen ook zij 'in de toekomst wederom contracten kunnen aangaan met het buiten land, om aldus in hun levensonderhoud te voorzien. Het betreft hier voornamelijk de beroepsrenners en beroepsboksers. Daarnaasl zal de Rijksgevolmachtigde zich niet verzetten tegen het uitkomen van buitenlandsche ath leten in ons land, wanneer zij elders in het bezit zijn gekomen van een geldig visum voor ons land. Dit is vooral voor de Belgische ren ners, die in het bezit zijn van een rechtmatig verkregen grenspas van groot belang. Waterpolo. FINALE ROKOCENT-BEKER. De waterpolocommissie heeft voor a.s Zondag vastgesteld de finale om den RokocenWbeker tusschen H.Ehü. (Amsterdam) en Meeuwen (Am sterdam). Deze wedstrijd zal gespeeld worden bij H.P.C. t^Heemstede. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vlot begin (gr.). 7.00 BNO Nieuwsberichten. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vroolijke klanken (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-over zicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Een och tendmuziekje (gr.). (8.45—8.50 Voor de huis- vrouw). 9.00 Godsdienstige uitzending. 9.30 Amu- rj0 sementsorkest. 10.15 Nieuw getij. 10.30 Otto Hen- driks en zijn orkest. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Viool, altviool en cello. 12.00 Almanak. 12.15 Theo 0^ Udcn Masman en zijn dansorkest. 12.45 BNO M Nieuwsberichten. 13.05 Tusschen de bedrijven. ^0 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.30 „Mr. Zaeha- lias", luisterspel. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Fragmenten uit de opera ,,Zar und Zimmermann (opn.). 18.00 BNO De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 Omroep Symphonie Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Abschied der Gladiatoren (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 De allemansga ding. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele be schouwing. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.15 Populair orkestconcert (gr.). 23.00 Walfeen in het duister (gr.). 23.45—24.00 Vioolspel (gr.). HILVERSUM IT, 301.5 M. 17.00 Zeventien dansen (gr.). 18.00 De polka bij Johann Strauss (gr.). 18.15 Halletmuizek (gr.). 18.40 Bretagne (gr.). 19.00 BNO Nieuwsberichten. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Fragmenten uit opera's van Mozart, von Weber en Wagner (gr.). 20.15 Zwerven door Limburg. 20.40 - Orgelconcert (gr.). 21.15 Composities voor kamerorkest (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuwsberichten en actueele beschouwing. 1 „A dir de acl ko< toi eei of vu bo: wa dei tot ko po dn de tw rrn pe vo SU ge ne m< va vo he de ee ee on te br do ci< ba ei: va is de de Vi be dr kc ee lo te de hc to ec in di w ja g< tj bi di o\ g< H m b< ee a i la J? bi v< O] ki S] le b< ti; ui tr S] gi

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2