Invasie-kansen in Z. en West-Europa Nieutvsblqd voor TS oord-Holland Concentraties van landingsvloten in het Middellandsche Zeebekken en in Zuid- Engeland. De positie van Italië. Duitsche tegenaanvallen vooral bij Wjasma. 288e Jaargang- No. 204 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Iel Advert, *0724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlcmsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12235 Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 1 September 194S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en rustdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf, Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 dl De gigantisohe slag aan het Oostelijk front vermindert geenszins de belang stelling voor de gebeurtenissen in het bekken van de Middellandsehê Zee, zulks te meer, omdat zoowel het Duit- sche als het Italiaansche Iegerbericht over den strijd aan het Zuidelijk front de meeste bijzonderheden brengt. Hoe kortaf de legerberichten der Spilmo- gendheden ook zijn, toch spreken zij een duidelijke taal, omdat een nabij verleden heeft geleerd, wat de draagwijdte van deze nuchtere terminologie is. De Geallieerden concentreeren strijdkrachten en landings vloten, terwijl hun luchtmacht eensdeels naar het overwicht in de lucht streeft en anderzijds een concentratie der Duitsch- Italiaansche strijdkrachten tracht te ver storen. De Geallieerde oorlogsvloot probeert voor het eerst met inbegrip van verschil lende slagschepen, die door hun draagver mogen in staat zijn om zelf buiten de reik wijdte der kustbatterijen te blijven, de bui tenste omwalling van het Zuidelijke boL werk der vesting Europa te slechten. De strijdkrachten van de Spil scharen zich in slagorde voor den afweerslag, dien men thans wel als aanstaande kan profeteeren, terwijl haar luchtmacht door zware dag en nachtaanvallen op de Geallieerde vloot- concentraties den komenden landingsope raties bij voorbaat zooveel mogelijk af breuk dóet en zich tevens met inzet van alle krachten boven het vermoedelijke ter rein van den komenden strijd tracht te handhaven. De aanvallen van het Geal lieerde luchtwapen beperken zich hoofd zakelijk tot Calabrië, Campanië en Apulië, d.w.z. den voet, het scheenbeen en de hiel van Italië. Deze tactiek wekt in Duitsche mili taire leringen geen verwondering, daar men er hier van meet af aan rekening mee heeft gehouden, dat de Geallieer den de DuitscSh-Italiaansche strijd krachten bij haar evacutie van Sicilië niet over de Straat van Messina zou den volgen, maar dat het zwaartepunt van eén eventueele landing op het Ita- liaansche vasteland veel Noordelijker, bijv. in de Golf van Napels of zelfs bij den mond van den Tiber zou liggen: omdat Zuid-Italië ten hoogste ten kos te van een- moeizamen veldtocht ver overd kan V/orden, terwijj het bij een krachtigen aanval op midden-Italië automatisch zou worden afgesneden. In dit verband speelt het feit, dat Rome tot open stad is verklaard, een niet on belangrijke rol, aangezien de Italiaansche regeering heeft toegezegd, dat zij Rome thans ook niet meer als kruispunt voor het militaihe verkeer zal gebruiken. De geo grafische gesteldheid van het Apenijnsch schiereiland heeft er toe geleid, dat de bei de .hoofdverkeersaderen tusschen Noord en Zuid Milaan-Bologna-Florence en Mi- laan-Genua-Civita Vecchia beide over Rome loopen. Nu deze* hoofdverkeersade ren voor het transport van troepen en ma teriaal naar Zuid Italië wegvallen, blijft alleen de veel minder capabele en ook veel langere weg langs de kust van de Adria- tische zee over Milaan-Ancona-Foggia-Na- pels, een omstandigheid, die de Geallieer den slechts met twee voor hun prestige hoogst riskante bombardementen van de Eeuwige stad konden afdwingen en die dus in hun strategische" plannen ongetwijfeld zal worden uitgebuit. Houdt men met al deze feiten rekening, dan kan het geen verbazing wekken, dat van Duitsche zijde openlijk wordt gesproken over de concen tratie'van een groote Geallieerde landings- vloot i-n de wateren van Sicilië, voorname lijk in het gebied van de haven van Augusta. Veel opmerkelijker is het dan ook, dat in bevoegde Duitsche kringen plotseling met even groote openhartigheid gewag wordt gemaakt van verschillende andere Geal lieerde vlootconcentraties die landings operaties doen vermoeden op veel grootere schaal, dan aan de hand van de hierboven opgesomde feiten te verwachten .viel. Wafe het bekken van de Middellandsche Zee betreft, worden dergelijke vlootconcentra- tife door verkenningsvliegtuigen van de Spilmogendheden waargenomen in Oost- Tunis in het gebied van de haven van Bi- zerta en in Algiers in het gebied van de haven van Oran. In Duitsche militaire kringen beschikt men over gegevens, waaruit blijkt, dat in Oran een Fransoh expeditieleger van 300.000 man gereed staat, kennelijk om te worden overgezet naar Corsica of misschien zelfs naar Zuid-Frankrijk. Tevens is er te Berlijn sprake van nog ver dere militaire maatregelen van Geallieer de zijde, welke eveneens in de richting van landingsplannen schijnen te wijzen. Duitsche verkenners hebben aan de Zuid-Oostelijke kust van Engeland con centraties van landingsbooten waargeno men, die^sïndsdien geregeld gecontroleerd worden met het resultaat, dat de Duitsche legerleiding thans ook over informaties beschikt aangaande transporten van troe pen en materiaal uit verschillende deelen van Engeland naar het Zuid-Oosten. Met nadruk wordt er te Berlijn, voor al ten aanzien van de Geallieerde voorbereidingen aan de kust van het Kanaal, op gewezen, dat het voorloo- pig nog zeer de vraag is, of de Geal lieerden werkelijk zulke grootscheep- sohe plannen koesteren, dan wel of zij op deze wijze hun eigenlijke plannen trachten te camoufleeren. Hoe dit ook zij, zoo verklaart men te Ber lijn, van Duitsche zijde zijn alle maatrege len genomen voor het geval dat de Geal lieerden het thans werkelijk eens op een krachtproef lietery-TTankoinen. Om te bewijzen, dat deze maatregelen niet lukraak en overijld tot stand zijn gekomen, heeft men zelfs onthuld, dat Duitschland reeds bij de voorbereiding van de zomercampagne aan het Ooste lijk front met deze eventualiteiten had rekening gehouden in dien zin, dat be langrijke reserves aan troepen en ma teriaal uit het Oosten zijn afgevloeid en thans de wacht houden aan alle be dreigde kusten in het Zuiden en het Westen van Europa. Kust van Zuid-Italië van zee uit beschoten. Het Duitsche weermaehtbericht luidt: ,,In de tot dusver bestaande brandpunten van den afweerslag leverden onze troepen ook Woensdag zware gevechten. Door vast beraden tegenaanvallen werden op enkele plaatsen doorgedrongen vijandelijke strijd krachten opgevangen en deels met zware verliezen teruggeworpen. Geconcentreerde aanvallen van formaties gevechtsvliegtui gen en vliegende artillerie richtten zich vooral op vijandelijke troepen ten Zuid westen van Wjasma. In hgt zeegebied wan het Visschersschier- eiland boorden' snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een Sowjet-vrachtschip en een bewakingsvaartuig in den grond. Woensdag overdag werden aan het Oos telijk front 120 tanks stukgeschoten. De luchtmacht vernietigde in de periode van 30 Augustus tot 1 September 127 Sowjet- vliegtuigen. Eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers. heeft Woens dag tien overwinningen in de lucht be haald". ■De negende week van het Sovjetoffen sief staat, naar de militaire correspondent van het D.N.B. verklaart, in het teeken van de mobilisatie van nieuwe strijdkrachten der bolsjewisten, die uit de rustige secto ren van het front en uit de achterwaart- sche verbindingen alles weghalen om op nieuw te probeeren hun zomeroffensief verder voort te zetten daar de kleine en door de ruimte beperkte successen in geen verhouding staan tot den geweldigen om vang van de in den strijd geworpen troe pen en het materiaal. Het Italiaansche weermaehtbericht luidt als volgt: Plaatsen in de provincie Napels zijn door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd. De schade is van weinig belang. Vijandelijke schepen hebben gevuurd in de zone van Kaap Pellaro (Calabrië). De kustbatterijen beantwoordden het vuur terstond. (w. g. Generaal Ambrosio) Overeenkomstig de Bulgaarsche grond wet heeft op 28 Aug. j.I. troonopvolger prins Simeon den Bulgaarschen troon onder den naam Simeon II bestegen. Tot de regeling der regentschapskwestie zal de ministerraad de leiding van Bulgarije op zich nemen. Prins Simeon van Tirnovo werd op 16 Juni 1937 in Sofia geboren. Volgens de grondwet wordt hij op 18 jaar meerderjarig. Tot zoolang worden de koninklijke rechten door drie regenhïn, die door de groote nationale vergadering worden aangewezen, uitgeoefend. Deze moet speciaal worden gekozen en komt iq Tirnovo tezamen. (Atlantic/Holland Pax cl Aanslag op rots van Gibraltar verijdeld. In een der gapgeq van het grootste kruitmagazijn van Gibraltar heeft men een helsche machine van enorme afmetin gen ontdekt, die voorzien was van een uurwerk. Slechts een half uur na de ont dekking had de helsche machine moeten ontploffen. Indien de explosie zich zou hebben voorgedaan zou een groot deel van de rets zijn opgeblazeh. De bom is gevonden door de aangifte van een arbeider, die deel uitmaakte van het com plot. dat den aanslag voorbereidde. Op het laatste oogenblik schijnt de aanbrenger be vreesd te zijn geworden, dat de daders ont dekt en geëxecuteerd zouden worden. Volgens de geruchten zou de aanbrenger het complot evenwel aan het licht hebben gebracht in de hoop daarmede een groote som te verdienen Dit gerucht zou bevestigd worden door de omstandigheid. dat de autoriteiten van de ijesting Gibraltar den aanbrenger hebben toegestaan in Gibraltar te blijven en eens per week bezoek van zijn familie te ontvangen, hetgeen tot dusverre aan elkeen werd ont zegd. Onder verdenking aan het complot te hebben deelgenomen, zijn 38 werklieden uit La Linea en Algecires in hechtenis genomen, die sinds eenigeti tijd in de'vesting werkzaam waren. Terreuraanval óp civiele veerboot. Van de 30 opvarenden 24 verdronken. Verscheidene Engelsch-Amerikaansche vlieg tuigen hebben heden in de vroege ochtenduren in- de provincie Zeeland in duikvlucht de voor het civiele verkeer dienende veerboot „Prins Hendrik" aangevallen en met boordwapens beschoten. Het schip is gezonken. Aan boord bevonden zich 30 personen, van wie er 24 ver dronken zijn. De slachtoffers zijn allen Neder landers. 18 hunner bevonden zich aan boord als passagiers, terwijl 6 tot de bemanning bev hoorden. Bovendien werden op andere plaatsen in het land 2 booten van de civiele schepvaart met boordwapens beschoten, waarbij drie Neder landers den dood hebben gevonden. In het hoofdkwartier van den Rijksmaarschalk. De Rijks maarschalk, Hermann Goering, in gesprek met Generalmajor Galland, Generaloberst Loerzer en Rijksminister Speer. (PK Ei bel Lange Soh/C.N.F. P. c) De rede van den Paus. V. d. L. Een van de merkwaardigste en kostbaarste geestelijke bezittingen van het huidige Europa is de Heilige Stoel als poli tiek machtsorgaan. De leiding van de Roomsch Katholieke wereld heeft, behalve haar ge weldige taak op religieus gebied die zich uitstrekt over alle landen, in het-jongste ver leden steeds sterker een ander terrein op nieuw onder haar invloed gebracht, een ter rein waarop zij zich eeuwenlang heeft be wogen, en dat haar de voorname internatio nale positie heeft .verleend, die zij thans in neemt: de internationale politiek, waarin zij zoowel de rol van zelfstandige eenheid als die van intermediair speelt temidden van practisch alle belangrijke landen, met uit zondering van de Sovjet-Unie. Een groot deel van deze activeering voor dat het wreeed spel van den tweeden wereld oorlog begon, is toe te schrijven aan den hui- digen Paus Pius XII, voordien kardinaal staatssecretaris, Eugenio Pacelli. Sinds de conflicten zich in en om Europa toespitsten, is hij niet moede geworden te wijzen op het belang van het behoud van den vrede, en de activiteit van de Pauselijke diplomatie bewees, dat hij het niet bij woorden wilde laten. Na het uitbreken van den oorlog heeft het Vaticaan zijn politieke taak gezien in po gingen verlichting te brengen in het lot van krijgsgevangenen en hun betrekkingen, in het pogen door moreelen druk op de oorlog voerenden de grootste gruwelen van den oor log achterwege te laten, en het heeft getracht het Italiaansche volk den moed voor het leven te doen behouden na de recente in terne gebeurtenissen van 25 Juli. De rede welke de Paus dezer dagen voor de radio heeft uitgesproken tot de geheele wereld, vormt een voortzetting van de po gingen in het belang van den vrede, en wel op breeden grondslag. Niet slechts houden zijn woorden een vermaning in jegens hen, die het alternatief tusschen oorlog en vrede thans in handen hebben, maar ook geeft de rede hoop in de passages. waarin de Paus wijst op den groeienden afkeer, die bij alle volken rijst tegen den totalitairen oorlog. Ten einde tot een beëindiging van het conflict te geraken wijst de Paus eenige wegen aan, t.w. het verlangen der volken naar vrede niet lan ger te vertroebelen door handelingen, die den haat aanwskkeren en door het geyen van. zekerheid, dat de werkelijkheid van straks iri overeenstemming zal zijn met de thans ver kondigde beginselen. Wij hebben een periode achter den" rug, waarin wij verdragen en overeenkomsten zijn gaan beschouwen als instrumenten, goed voor het oogenblik. maar van geen waarde, zoodra de steeds sneller wisselende belangen der afzonderlijke staten, niet geheel meer door den inhoud dezer verdragen werden gedekt. Wij hebben het vertrouwen in de moraal van den partner al bij voorbaat verloren, en dit is niet de minste reden voor de voortzetting van den oorlog. De partner van gisteren is de tegenstander van vandaag geworden, en elke vrede gaat gepaard met nieuwe beloften van weerszijden. Voor hei garandeerep van deze beloften ontoreekt ook thans weer helaas het machts orgaan. Het is noch buiten, noch in Europa te vinden. Tenzij wellicht het Vaticaan zelf te eeniger tijd deze hachelijke taak op zich zou willen nemen. Ten aanzien van Italië verzet zich tegen deze veronderstelling dë herhaaldelijk gege ven verzekering dat de regeering-Badoglio den strijd wil voortzetten. Dat het Vaticaan tot een omvangrijker actie zou besluiten, lijkt op het oogenblik onmo gelijk. En wel, afgezien van andere redenen, voornamelijk om het feit, dat de sterkste macht in het_ eene der vijandelijke kampen: de Sovjet-Unie, en het Vaticaan. onvereenig- bare grootheden zijn Nieuwe „Reichskarte für ürlauber". Met ingang van 3 September 1943 wordt de nieuwe Reichskarte für Ürlauber in gebruik genomen, welke in de plaats komt van de destijds ongeldig verklaarde kaart De nieuwe kaart is uitgevoerd in groene kleur. Op eiken bon daarvan komt een schild je voor, hetwelk de waarde van den bon aangeeft. Rondom dit schildje is de letter U" gedrukt in geel-witte kleur. De bonnen van de nieuwe Reichskarte für Ürlauber geven recht op het koopen van de daarop vermelde artikelen tot de daarbij vermelde hoeveel heden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bonnen uitsluitend geldig zijn, wanneer zij zich bij aanbieding i. den winkel of het restaurant aan de kaart be vinden. De winkelier of restaurateur moet dus de bonnen van de kaart verwijderen. Boven dien moet de kaart voorzien zijn vajn naam en adres van den gerechtigde. Indien' aan da genoemde vereischten niet wordt voldaan, zijn de bonnen niet geldig. De bonnen van de thans in omloop gebrachte Reichskarte für Ürlauber zijn geldig tot 14 November a.s. hetgeen blijkt uit de daarop voorkomende woorden: „Gültig 14/11/43". De detaillisten kunnen dus bovenbedoelde bonnen, geplakt op opplakvellen MD 147/03 bij de distributiediensten inleveren. Zij moe ten daarbij een afzonderlijk ontvangstbewijs gebruiken. Detaillisten en instellingen dia niet voldoende boniven van de Reichskarte für Ürlauber ontvangen om daarop een toewijzing te verkrijgen, kunnen deze bonnen bij da distributiediensten ruilen tegen rantsoen bonnen. Bloedwraak verboden. De generaal en bevelhebber in Servië heeft in het gebied van Kosovo bij de Albaneesche grens de bloedwraak verboden. Er zijn ver- zoenings-commissies samengesteld, om de loopende familietwisten te beslechten. KORT NIEUWS De Fransche pos terijen zullen bin nenkort een winter hulppostzegel uit geven, die 't beeld draagt van een door vliegtuigen gebom bardeerde stad. Volgens de Brüss. Ztg. is in België 't dagglijksche brood rantsoen dat het laagste in Europa was met 25 gram tot 250 gram 'ver hoogd. Kopenhagen's be kende amusements park „Tivoii" is voor dit seizoen ge sloten. Dit park, dat in de zomer maanden niet min der dan twee en een half millioen bezoekers heeft ge had, heeft daarme de het record van zijn honderdjarige geschiedenis be reikt.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1