Het harden der Jeugd. Op den drempel van het vijfde oorlogsjaar houdt de Duitsche jeugd den „Tag der Wehr- ertüchtigung der Titler-jügend". Zij bewijst aldus den wil van het Duitsche volk tot den strijd tot aanjde definitieve overwinning over de vijanden van Europa. Duitschland zendt zijn jongemannen niet als kanonnenvleesch naair het front. Het voedt zijn jeugd veeleer zoodanig op, dat deze bij het bereiken van den leeftijd, waarop zij voor den militairen dienst geschikt is. lichamelijk en geestelijk 'voorbereid is voor den dienst bij de weermacht. Deze opvoeding onderscheidt zich essentieel van de Sovjet-methode om kinderen met de wapens te doen opleiden en in den strijd te sturen Een essentieel kentee- ken van de Duitsche „Wehrertüehtigung" is een weldoordachte lichamelijke scholing op den breedsten grondslag. Zij wekt naast de opvoeding tot lichamelijke behendigheid en kracht in de eerste plaats soldateske deugden als moed. discipline, kameraadschap, eerge voel en strijdgeest op De eigenlijke „Wehrer tüehtigung" beperkt zich tct de opleiding van de oudste leeftijdsklassen in schiet- en ter- reindienst in een voor de jeugd' geschikten vorm. Deze opleiding is verschillend al naar ge lang de jongemannen behooren tot de motor-, marine-. Flieger- of Nachrichten-Hitler Ju- gend. Een drieweeksche cursus van telkens de oudste leeftijdsklasse in een „Wehrertüchti- gungslager" der Hitier Jugend vormt het eind van de „Wehrertüehtigung' Hier wordt, den jongeling in een gelijkgezinde, gelijkgeoriën- teerde gemeenschap van kameraden het tot nu toe geleerde nog eehs bijgebracht." Het mooiste succes van deze „Wehrertüch- tigungslager" is de houding van den jongen Duitschen soldaat aan het front. Het jonge Duitsche geslacht vormt geen vervanging in den gebruikelijken zin, doch bestaat veeleer, zooals telkens weer wordt bevestigd, uit op de beste wijze opgeleide soldalen, die ten volle hun man staan en een gevechtstroep vormen. f zooals geen betere kan zijn. De Germaansche jeugd van Europa, die in Öezen strijd niet aan den kant wil staan, ont vangt in „Wehrsportlager" in de mooiste stre ken van Duitschland een soortgelijke oplei ding, als de Duitsche kameraden. In zeer.nau we samenwerking met de Waffen-SS leidt de Hitler-Jugend in deze kampen behalve Vla mingen. Denen, Walen en Noren, ook jonge Nederlanders op. die zich vrijwillig aanmel den voor de Germaansche ..Wehrertüchligungs lager". Reichsjugendfii-hrer Artur Axmann heeft ter gelegenheid van den „Tag der Wehrertüehti gung der Hitler-Jugend" een oproep gericht tot de jeugd, waarin hij zegt: „Het is onze vaste wil en besluit onze pres taties in den volgenden tijd van den oorlog op te voeren en de strijdende troep met elke nieuwe jaarklasse een in geest en kunnen steeds beter wordend jeugdig geslacht te ge ven. Haat ons sterk zijn dn geloof en ver trouwen, verheven boven kleinmoedigheid en twijfel. Laat ons met dapper hart met vol harding, taaiheid en standvastigheid groote en kleine zorgen en smarten dragen. Wij wil' len als jeugd in dezen oorlog de nooit stok kende adem van ons volk zijn." Dze belijdenis van de Duitsche en bovendien van de overige Germaansche jeugd bij het be gin van het vijfde oorlogsjaar, is het mooiste bewijs voor de groote, volhardende kracht van het Duitsche volk en het jonge vereenigde Europa, om den oorlog door alle hardheden van den tijd tot een zegevierend einde te brengen. Nieuwe rantsoenbonnen. Zooals bekend, zijn met ingang van September rantsoenbonnen van eten nieuw model in omloop gebracht voor de artikelen boter, margarine, suiker, eieren, melk en ta bak. Deze rantsoenbonnen zijn, evenals de nieu'—rantsoenbonnen voor aardappelen, die reeds in gebruik zijn, uitgevoerd in de kleuren groen en lichtbruin, welke horizontale banen vormen. De opdruk der bonnen is de volgende: boter bonnen: linksboven in rood 't cijfer 31, rechts boven in donkerbruin de letters „1 R" of ,,'/j R naar gelang de bonnen recht geven op het koopen van een rantsoen opeen half rant soen.. onderaan in donkerbruin het w«prd „boter"; margarinebonnen: linksboven in rood het cijfer ,32. rechtsboven in donkerbruin de letters ,,1 R" of „i/j R" naar gelang de bonnen recht geven op één of een half rantsoen, onder san in donkerbruin het woord „margarine". SuikerbonnenLinksboven in rood het cijfer 34, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 R" of „</2 R" naar geiang de bonnen recht geven op een rantsoen of een half rantsoen onderaan in donkerbruin het woord „suikey". Eibonnen: linksboven in rood het cijfer 37, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 R", onderaan in donkerbruin de woorden „een ei" Melkbonnen: linksboven in rood het cijfer 39, rechtsboven in donkerbruin de letters R", onderaan in donkerbruin 't woord „melk". Tabaksbonnen: linksboven in rood het cijfer 66. rechtsboven in donkerbruin de letters „1 R". onderaan in donkerbruin 't woord „tabak"' Zooals reeds is medegedeeld, blijven «de rant soenbonnen van het oude model voor boven staande artikelen geldig tot en met 27 Nov. a.s. Ook de oude rantsoenbon voor yA rantsoen sftiker is na dezen datum r.iet meer geldig. Voor de wisselbonnen voor boter en melk zul len geen nieuwe modellen in gebruik genomen worden. Deze blijven derhalve ook na 27 Nov. a.s. geldig. Tenslotte zijn de bonnen ,,'A rantsoen aard appelen". welke voorkwamen op de bonkaar ten voor langdurigen arbeid voor de 12e pé riode 1942 tot en met de 5e periode 1943, na 11 September a.s. niet meer geldig. Tot dien datum kan men op deze bonnen l'/s K.G. aard appelen koopen. Gedroogde pruimen voor kinderen. aww" Aflevering nog tot en met 11 September. Zooals bekend zijn voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar gedroogde pruimen beschikbaar gesteld op bon „Reserve 4—41 welke bon vóór 24 Juli j.l. bij den detaillist moest worden ingeleverd. De aflevering zou zoo spoedig mogelijk volgen. Aangezien de pruimen thans overal in de winkels aanwezig zijn, zal het publiek nog tot en fnet 11 Sep tember a.s. in de gelegenheid zijn deze bij den detaillist in ontvangst te nemen. Na dien datum kan men geen aanspraak op aflevering meer doen gelden. Een aardig hoekje van de tentoonstelling „Amstel-Vecht-Zaan" in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Tuinhuisjes als hierboven afgebeeld treft men thans langs de Vecht nog wel aan. (C.N.F./Noske) <i?QRT EN WEDSTRIJDEN Voetbal De heer B. Kluit gehuldigd. Vergadering der afd. Haarlem Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.). Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer H.stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H.stede. Haagseh Redacteur: B. Korsten, H.stede. Nieuws en repor tage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baar se], Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Politiecommandant van Nijmegen ten grave gedragen. Te Nijmegen is Zaterdagmiddag onder groote belangstelling het stoffelijk over schot' van wijlen den commandant van de gemeentepolitie, majoor A. J. M. van Dijk ter aarde besteld. Om vier uur werd in de rouwkamer van het gemeentehuis een kieine herdenking gehouden, waafin burgemeester Van Lokhorst den overledene herdacht. Hij herinnerde aan de trouwe samenwerking en verklaarde niet verwacht te hebben, dat hij dezen uitstekenden medewerker zoo spoedig en nog wel door .sluipmoordenaarshand zou moeten verliezen. Onder de aanwezigen wa- ren SS-Obergruppenfiihr.er Genera! der Po lizei Rauter. dr. Snijders, Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Gelderland, de Secretaris-generaal van het Departement van Justitie, prof. dr. Schrieke, C. van Geel kerken, plaatsvervanger van den Leider, de voorman der Germaansche SS. in Neder land. Feldmeijer cn t«] van Duitsche en Ne derlandsche autor-iteiten. Na deze korte herdenking bewoog zich een lange stoet door de stad en de buiten wijken naar Rustoord. Op Rustoord begaf zich de stoet naar het Heldenfriedhof waar het stoffelijk over schot. werd bijgezet. Talrijke kransen wer- dtn op het graf neergelegd, waaronder een van den Rijkscommissaris, van den General der Polizei Rauter en van den Leider Mus sert. Het eerst sprak prof, dr. Schrieke. Hi zeide o.a.: „Wij herdenken-hier een makker evallen door sluipmoordenaarshand. Wij denken hier aan geen wraak, Dé dader zal zijn gerechte straf wel ontvangen. Hij schetste wijlen den heer Van Dijk al iemand die steeds vooraan stond in het lid om zijn plicht te doen. Het Nijmeegsche politiecorps verliest in hem een trouw ka meraad. De burgemeester van Nijmegen, de heer Van Dokhorst, schetste hoe commandant Van Dijk gevallen is als slachtoffer van een terreur welke men vroeger alleen in Amerika en Rusland kende. Wat hier gebeurd is, wordt door lederen eerlijken Nederlander afgekeurd. Met misdachm wordt nooit iets goeds bereikt. Zij die thans aoor hun ideaal vallen zul len later beschouwd worden als pioniers voor een betera, toekomst. De heer Feldmeijer herinnerde aan de vele gevallen kameraden aan het Terekfront. HJ3 heeft daar aan het graf van menigen held gestaan. Hier staat hij thans aan de groeve van kameraad van Dijk, die ook als man van plicht gevallen is. Spr. vroeg, zich af wat tri Nederland zou gebeuren als de wal in het Oosten, welke Duitsche en Nederland- sche mannen hebben opgeworpen togen het bolsjewisme eens mocht bezwijken, gezien de geestelijke verwarring, welke wij thans kun nen constateeren in ons vaderland. De heer Van Geelkerken, die mecie na mens don Deider sprak, schetste den heer Van Di-jk als offer van zijn plicht. Hij, ging den moeilijken weg van plicht en overtuiging en is gevallen in voile plichtsvervulling en trouw aan volk en vaderland. De laatste spreker, SS-Obergruppenfiihrer General der'Polizci Rauter. herdacht mede in opdracht van den Rijkscommissaris in dankbaarheid den trouw en de eerlijkheid van dezen gevallen politieleider. „Hij zai met ons mee marcheeren tot den dag vaf) den zege". De muziek speelde tenslotte ,,Tk had een wapenbroeder" en een oerepeleton loste drie eer'schoten hoven het graf. De autoriteiten strooiden bloemen in de groeve, waarmede de plechtigheid was beëindigd. van den N.V.TB. De heer B. Kluit, die vijftien jaar als se cretaris de belangen had behartigd van den laarlemschen Voetbalbond, later afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbalbond genoemd heeft 1 Juli j.l. zijn werkzaamheden neerge legd. .Veel heeft hij in den loop der jaren voor de sport in Haarlem' en omgeving ge daan en dat de aangesloten vereenigingen dat gewaardegerd hebben, is Zaterdagmid dag gebleken tijdens de jaarvergadering van de afdeeling, welke in „De Leeuwerik" is ehouden. Op die bijeenkomst is den heer Kluit hulde en dank gebracht voor zijn ar beid, eerst door den heer A. van, dei- Aart, voorzitter der afdeeling. Deze zeide, dat er reeds gedurende 35 jaren vriendschap bestaat. Sedert 192S werken heiden inten sief samen en de heer van der Aart hééft linnen waarnemen, dat de heer Kluit zich geheel gaf voor de voetUalbeweging. hoe moeilijk de vraagstukken soms waren of hoe druk het was. Hetgeen hij op zijn schou ders nam, kwam in orde. Niet alleen in ders nam, kwam in orde. De scheidende verdient een eere-plaats in de organisa tie en daarom heeft het bestuur beslo ten hem het bondsonderscheidingsteeken aan te bieden, alsmede een foto. welke aange name herinneringen zal blijven opwekken. Na den heer Kluit hulde te hebben gebracht, dankte spr. ook mevrouw Kluit en de kin leren, die hun echtgenoot en vader zoo bij zonder gesteund hebben in zijn werk. Dr. C. S p o e 1 d e r, het woord voerend namens de vereenigingen, merkte op, dat in Haarlem de officials eenvoudig hun werk verzetten en daarbij meewerken aan -den bloei van het spel. Tot die categorie behoort in het bijzonder de beste secretaris Kluit, die in len loop der jaren altijd klaar stond, om de belangen van alle vereenigingen te beharti gen. Zijn werk deed hij met groote liefde en toewijding. Spr. bood den scheidenden secretaris een oorkonde aan. een fauteuil en een leeslamp. Mevrouw Kluit ontving bloemen. De scheidsrechters en de seheids- rechterscom missie beven in de huldiging niet achter. De heer C. Westerbeek, voorzitter der commissie, roemde de pret tige samenwerking, waarna, de heer N. J. Twisterling. secretaris, een gekleurd las-in-loodraampje aanbood. Dezen middag werd een ander bestuurslid dank gebracht voor zijn werk en wel den beer H. P o n s t e e n. die van den heer Van der Aart het bondsonderscheidingstee ken ontving. Veertien jaar is hij bestuurs lid en in commissies heeft hij veel en nut tig werk verricht. Wat de agenda der vergadering betreft zij meegedeeld, dat de voorzitter in zijn ope ningswoord de moeilijkheden besprak en al len opwekte mee te werken die te overwin-- nèn. Weliswaar is het aantal elftallen terug- geioopen van 316 tot 230 (1041 346), ver- beugend is het echter, dat er veel aandacht aan de jeugd wordt besteed. Spr. vroeg uit te zien naar scheidsrechters, omdat liet te kort nog groot is, waardoor de goede gang van zaken geremd wordt. Welkom werd ge- heeten de nieuwe administrateur, de heer P. C. Langeveld, die met veel ambitie werkt. De periodiek aftredende bestuursleden, de heer A. v. d. Aart, J. Ferdolage en J. A. v. Gemerden werden herkozen, evenals de le den van de commissie van beroep en van fi nanciën. Bij de rondvraag vroeg de heer Pigge (EDO) of hef niet 'mogelijk was, dat de katholieken des Zondags om tien u,ur in plaats van twaalf uur kunnen spelen, omdat vele.spelers dat op prijs stellen, waarop de voorzitter antwoordde, dat bij de fusie over eengekomen is, om twaalf uur te beginnen. Daarvan kan niet worden afgeweken. A. F*: C. VEROVERT DEN A.R.O.L.-BEKER. Het A.R.O.L.-tourtiooi heeft een groote ver rassing opgeleverd. Niet een der eerste klas- sers ging met den eerepalm strijken, doch het eerste elftal van de organiseerende vcreeni- ging, de tweede klasser A. F. C. Een stout stukje van de Amsterdammers, die eerst E.D.O. met 10 versloegen en in de finale oen onverwachte 20 zege behaalden op A.G.O.V.V. Op de derde plaats eindigde E.D.O., dat in een fraaien wedstrijd den besten van den dag, met 42 van D.W.S. won De spelers van A.F.C. waren tegen E.D.O. ver in de meerderheid. Zij sphoten vrij goed en het Haarlemsche doel kwam enkele malen in gevaar. Na ongeveer 15 minuten kreeg de jonge midvoor Griek den bul op ongeveer 20 meter afstand vrij en hij passeerde Wille met een hoog schot (10). De voorhoede van E. D. O. werd iets actiever, maar zij vond vooral Van Weelde op haar weg. Na rust'waS E.D.O. regelmatig in tie meerderheid, doch hoe goed de aanvallen ook werden opgezet, de A.F.C. verdediging gaf geep kans. De verliezers-wedstrijd D.W.S.E.D.O. was ongetwijfeld de beste van den dag. Er werd prachtig gespeeld. Vooral E.D.O. verraste het publiek op keurig combinatiespel. D. W. S nam door De Haas de leiding (10), maar E.D.O. nam spoedig het initiatief over, waarbij het goede werk van rechtsbuiten Spek opviel Uit een,voorzet van hem maakte Schildwacht met -een keuriggn kopbal gelijk (11) en nog voor de rust volgde Hirs zijn voorbeeld (i2). Nog waren de Amsterdammers niet verloren, speciaal niet nadat Slot met een scherp schot gelijk gemaakt had (22). Na de rust was E.D.O. vrijwel doorloopend in de meerderheid. Eerst was het Van der Staay, die ,na een snel len ren doelpuntte (23), en daarna pikte Hirs in vogelvlucht een hoogen bal van Schij venaar op en maakte het mooiste doelpunt van den dag (24). Nog ettelijke malen moest Klein, de D.W.S.-doelman, redding brengen, terwijl de D.W.S.-voorhócde steeds de E.D.O. verdediging op haar post vond. H.B.C.—ALC. VICTRIX 2-3. Afgaande op haar veldmeerderheid had HBC dezen wed strijd met enkele doelpunten verschil moeten winnen. Doch daar het aantal treffers den doorslag geeft, won Alcmaria. De doelman der bezoekers was de beste speler van het veld, de linksback van HBC de zwakste; hier door is de uitslag te verklaren. Zoowel vóór als na de pauze was HBC in de meerderheid. De veelbelovende rechtsbuiten Jan v. d. Dries gaf HBC de leiding, doch door een fout ont stond de gelijkmaker. In de tweede helft was de meerderheid nóg grooter. Martin Sr. maak te een doelpunt, 2-1. Aanvankelijk leek dit voldoende, doch uit een vrijen schop kwam tegen het einde de gelijkmaker, terwijl door een grove nalatigheid zelfs het winende doel punt voor de bezoekers kon worden gemaakt. H. F. C-—Z. V. V. 1—4. Aan de Span jaardslaan is het seizoen geopend met den vriendschappeiijken wedstrijd H.F.C.—Z.V.V. De Zaandammers wonnen met 41. Honkbal. AJAX EN BLAUWWIT EINDIGEN GELIJK. Het falen van de beide Haarlemsche wer pers Ferment van Haarlem en De Mon van Schoten is voor de Amsterdamsche ploegen Blauw-Wit en Ajax een gelukje geweest. Vooral Haarlem heelt Blauw-Wit keurig partij gegeven. Schoten speelde ver beneden zijn kunnen en over het algemeen genomen, be schikt Ajax toch over een beter negental, dan een op volle toeren spelend Schoten. Haarlem begon met den pas herstelden Ferment op de plaat. Vijf vrije loopen en twee driehonksia- gen van de Koekkoek en Colijn brachten den stand, voordat Hunik met zes worpen de laat ste twee nullen btfekte. reeds op 50. Hunik wierp verdeT met goeden steun van zijn vel- ders verdienstelijk, al werden in de vierde in nings nog drie en in de achtste nog 1 run tegen hem gescoord. Haarlem redde de eer in de zesde ininngs, toen door Ferment, Lan- gereis en Hunik op het werpen van Linke slagen werden gegeven, die drie runs oplever den. Met 93 in het voordeel van Blauw-Wit kwam dus het einde. De nederlaag van Scho ten is in hoofdzaak te wijten aan het zwakke spel van De Mon ais werper en De Kleyn als achtervanger. De Ajaxieden daarentegen speelden met Geestman op de plaat zeer goed. Geestman en Bloem in het Amsterdamsche binnenveld waren een onoverkomelijk strui kelblok voor de Schotenaren. De werpers prestatie? waren: Geestman: 10 x 3 slag, 2x4 wijd, 0 h.s. tegen. De Mon: 12 x 3 slag, 7x4 wijd en 6 h.s. tegen. Schoten 1 00000000 1 Ajax 1 0 2 1 0 0 1 4 1 - 10 Voor het kampioenschap van Nederland is nu een beslissingswedstrijd tusschen de twee Amsterdamsche ploegen noodzakelijk, daar beide plóegen met 22 punten gelijk bovenaan staan. De eerste wedstrijd voor het kam pioenschap van de overgangsklasse tusschen AFC en HCK eindigde in een 5-3 overwinning voor de Amsterdammers. Overige uitslagen: lste klasse: EDOVVGA 7-3, overgangsklasse Haarlem 2—OVVO 30-5. THB 2—HFC Haar lem 2 11—13. \q Ircïiwciii v. d. DONGEN AMATEUR-KAMPIOEN OP DEN WEG. De Bosschenaar F. v. d Dun- gen is er Zondag in geslaagd het wielerkam pioenschap op den weg voor amateurs te be halen. In de eerste ronde trok hij er reeds tusschenuit. Met hem gfngen mee Rutten, Blaauw, Croonen en Verhoeven. In deze kop groep kwamen nog enkele nuances, doch de rest van het peloton slaagde er niet meer in de vluchtelingen op te slokken. In een ver beten sprint zegevierde tenslotte Van den Dungen. Ongeveer 85 renners waren op den smallen IJweg te Halfweg vertrokken, gestart door Dirk Mooy, den kranigen kampioen van verleden jaar, die echter door de amputatie van een been, ontijdig het actieve wielerleven vaarwel 'moest zeggen. Spoedig verdween de dicht opeengedrongen groep om de bocht langs de Ringvaart er> de tocht over 84 K.M., ver deeld over 6 ronden van 14 K.M., was. begon nen. Ruim twee en twintig minuten moesten de talrijke toeschouwers, die om de finish waren geschaard, geduld hebben, voor zij wisten wat er in die eerste ronde gebeurd was. Er was zeifs zeer veel gebeurd. Niemand bevroedde, dat reeds in deze ronde practisch de beslissing was gevallen. PETERS EN DE BEST WINNEN DE 50 K.M. Van de wielerwedstrijden, welke Zaterdag avond in het Olympisch Stadion werden ge houden, vormde de koppelwedstrijd over 50 K.M de hoofdschotel. Deze wedstrijd eindigde &en keurige overwinning voor de Haar lemsche renners Peters en De Best, voor SchulteBoeyen. 8 K.M. voor het einde was de situatie zoo, dat Schulte en Boeyen de meeste punten hadden veroverd, n.I. tien, ter wijl Peters en De Best er zeven hadden. Peteys en De Best trokken er toen onvervaard tusschen uit en slechts Van der Voort en Van Oers konden fneegaan. Krachtig draaide de kopgroep van drie, die zich een behoorlijken voorsprong verzekerde. Schulte zag tijdig het gevaar in en reed weg. uit het peloton, Boeyen nam op zijn beurt schitterend van zijn koppeigenoot over en flitste in de laatste ronde als een pijl uit een boog achter Peters, die op dat oogenblik in de baan was, aan. De voorsprong van de groep Peters was echter zoodanig, dat Boeyen er niet fn mocht siagen den Haarlemmer tijdig te. bereiken. Peters won het laatste klassement en daarmede be zorgde hij zijn kpppel een keurige overwin- ning. In een sprintwedstrijd voor amateurs be vestigde de kampioen Chris Kropman zijn uitstekenden vorm. Hij won den eindstrijd tegen Cor Bijster in een prachtige race van uit tweede positie. Duyns sloeg op zijn beurt heel gemakkelijk Van Laar in den rit om den derden en vierden prijs. Z wemmen. H.P.C. STERKER DAN U.Z.C. IN DE TWEE KAMP. Na den waterpolowedstrijd bekamp- ten de zwemmers van de Utrechtsehe Zwem- elub en H.P.C. elkaar in Groenendaal. De Heemstedenaren waren overtuigend de ster kere en wonnen met 81 punten tegen U. Z. C. 51 punten. Slechts één zwemnummer werd door de U.Z.C. gewonnen, alle overige num mers waren voor de H.P.C. De waterpolo wedstrijd H.P.C.-damesU.Z.C.-dame? ei# digde in een 4—0 overwinning der U. Z. VC.- dames. Verduisteren: van 20.15 tot 7.00 uur. 7 Sïpt.zon op 6.58, onder 20.17 uur maan op 15.12, onder uur 8 Sept.: zon op 7.00, onder 20.15 uur maan onder 0.06, op 16.21 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2