Italiaansch-Duitsche troepen in Calabrië nieuwe stellingen. Afweerstrijd aan het Oostelijk front. Nieuwsblad voor Noord-Holland Luchtaanvallen op de rAvitailleering der Geallieerden. Italiaansch corvet brengt duikboot tot zinken. Duitsche militaire maatregelen voor den komenden winter. Dinsdag 7 september 1943 288e Jaargang No. 207 Bureaux: Groote Houtstraat 93. XeL Advert. 10724, Redactie 10606 Pcmgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem By kantoor, Soendaplein 37. Tel. 1223# Hoofdredacteur: F. C. Derks VerschQtft dagelijks, - behalve op Zon- en F^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne -12. Tel. 1271S Kantoor IJmuiden: Rembrandtiaan 55* ÏJmulden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate Haarlem K 1297' op Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „In Calabrië' zijn de Italiaansch-Duit sche troepen, na dapper het terrein te gen den vijand, die wat manschappen en materiaal betreft, in de meerderheid Was, te hebben verdedigd, bezig nieuwe verdedigingsstellingen te betrekken. De luchtmacht haar aanvallen voort op de ravitailleering van den vijand en wikkelt de Anglo-Amerikaansche luchtformaties. die de operaties te land steunen, in hevige gevechten. In de Adriatische Zee heeft een van onze corvetten, onder bevel van den luitenant ter zee Riccardo Gladi uit Triest een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. Luchtaanvallen vonden plaats op de ge bieden van Aversa, Capua, Formia, Villa Literno en Viterbo. Twee viermotorige en een tweemotorig vijandelijk vliegtuig wer den op zeer groote hoogte door Italiaansche ÜAtjagers opgevangen en vielen te pletter. Een Ij vierde toestel, dat door het vuur der batte rijen van Brindisi werd getroffen, viel nabij Copertina (Lecce) neer. Behalve het tot zinken brengen van duik- booten, waarvan in de communiqués melding is gemaakt, heeft de koninklijke marine in de eerste zes maanden van 1943 zeventien vijandelijke duikbooten meer of minder ern_ stig beschadigd. Enkele moeten als verloren worden beschouwd." Volgens een mededeeling van het hoofd kwartier van generaal Eisenhower heeft generaal Montgomery, commandant van het achtste Britsche leger, zijn hoofdkwartier overgebracht van Sicilië naar Reggio in Zuid-Italië. De stad Reggio zal worden uit gebreid tot verzorgingscentrum van de in Italië staande geallieerde troepen. Schade aan historische stad. Het DNB meldt voorts: De vijandelijke luchtaanval van 4 Septem ber op Teri'accina, aan den voet van het voorgebergte Monte Circeo. heeft aanzien lijke schade veroorzaakt aan de historische bouwwerken der stad. alsmede aan woon wijken. De kathedraal, die gebouwd werd in 1614 en in de 18e eeuw is gerestaureerd, werd getroffen. Het paleis van den aartsbis schop werd volkomen verwoest. Voorts ver nietigden bommen het stedelijke ziekenhuis alsmede talrijke huizen in de oude stads wijken, die Paus Leo IV had laten bou wen. Ook de kerk van den H. Verlosser en het paleis Spaccise werden zwaar bescha digd. Miinchen in den afgeloopen nacht getroffen. In den afgeloopen nacht richtte zich, naar het D.N.B. verneemt, de Britsche bomterreur tegen de bevolking van München. Brisant- en brandbommen vernielden talrijke woonhuizen en troffen drie ziekenhuizen, verscheidene kerken, scholen en een tehuis voor ouden van dagen. De Britsche bommenwerpers, welker ge- concentreerde aanval op de stad door de Duitsche luchtverdediging verhinderd werd, lieten hun bommen, ten deele noodgedwongen, boven een aantal kleine plaatsen en platte landsgemeenten vallen. Amerikaansche formaties bommenwerpers, die in de ochtenduren van 6 September via Noord-Frankrijk naar Zuid-Duitschland zijn gevlogen, werden door de terstond voor af weer opgestegen Duitsche jachteskaders be lemmerd haar aanvalsvoornemens uit te voe ren. De vijandelijke formaties bommenwer pers werden verstrooid en gedwongen, haar bommen voor het grootste deel lukraak bo ven de landelijke gemeenten van Zuid- Duitschland uit te worpen De verliezen der Amerikanen zijn aanzienlijk. Het is echter nog niet mogelijk te melden, hoeveel vlieg tuigen zijn neergeschoten. Slalin ontvangt metropoliet der Grieksch Kath. kerk. Volgens een offieieele Sovjet-mededeeling heeft* Stalin in tegenwoordigheid van Molotof dezer dagen met „vertegenwoordigers van de Grieksch-orthodoxe kerk" onder leiding van den metropoliet Sergius een onderhoud gehad, tijdens hetwelk gesproken zou zijn over het bijeenroepen van een bisschopsconferentie voor de verkiezing van een „patriarch der Sovjet-Unie" en over d-en „wederopbouw van de kerk in de Sovjet-Unie." Politieke kringen te Berlijn zijn noch door deze mededeeling, noch door de in hetzelfde bericht voorkomende bewering verrast, dat de Sovjetregeering een welwillende houding in deze kwestie aanneemt. Het is bekend, dat Stalin zijn propaganda- en paradepriesters be houden heeft en dat hij deze van tijd tot tijd aan de vergetelheid ontrukt. Doch noch hier door noch door zijn nieuwste religieuze kron kelingen zal hij. naar men hier verklaart, de massamoorden op geestelijken en den genade- loozen strijd tegen den godsdienst kpnnen doen vergeten. De aanwezigheid van Molotof bij de besprekingen toont aan, dat het hier een zuiver politieke manoeuvre betreft, waar door de reclame-campagne der Angio-Ameri- kanen en vooral var hun geestelijke hoog- waardigheidsbekleeders voor de bolsjewisti sche „cultuurbrengers" en zoodoende voor de bolsjewistische aspiraties vergemakkelijkt moet worden. Evenals de z.g. ontbinding der „Komintern" is ook de plotselinge vriende lijkheid jegens de kerk niets anders dan een poging om de wereld zand in de oogen te strooien. Rouaan tweemaal aangevallen. De stad Rouaan, die reeds j.l. Zaterdag door Engelsch-Amerikaansche bommenwer pers hevig werd aangevallen, is Maandag ochtend opnieuw het doel geweest van vijan delijke formaties bommenwerpers. Naar de Paris Soir meldt, hebben talrijke vliegtuigen boven de stad gevlogen en een groot aantal brisantbommen uitgeworpen. Gezien de hevig heid van den aanval, moet weer op een groot aantal dooden gerekend worden. Bezorgdheid over Gandhi. Er heerscht thans in Indië groote bezorgd heid over den gezondheidstoestand van Gandhi, Sinds eenigen tijii is de gezondheids toestand van den Mahatma n.l. slechter ge worden. Rijksminister dr. Goebbels bracht een bezoek aan de gebieden der Rijkshoofdstad, die tijdens den jongsten Britsehen terreur - aanval schade opliepen. Dr. Goebbels overtuigde zich persoon lijk van dim stand der opruimingswerkzaamheden en de uit voering der omvangrijke hulpmaatregelen voor de bevolking. (Scherl/Fw Herbert Löchterfeld/C.N.F. Pax cl De Zuid-Afri- kaansche regeering heeft Donderdag besloten ftet Fran- sche comité te Al giers te erkennen. In Tunis is een nieuwe communis tische krant ver schenen onder den naam „Avenir So cial". Reuter meldt uit Milwaukee dat de voormalige Ameri kaansche ambassa deur in Polen, die ook gezant in Ier land is geweest, John Cudahy, is overleden aan de verwondingen, die hij bij een val van het paard had op- geloopen. Het verbond van uitgevers van Fin- sche kranten heeft geprotesteerd bij 't ministerie van volksvoorlichting tegen het oprichten van een nieuwe krant, daar dit met 't oog op de papier schaarschte ondoel matig is. Ciano gearresteerd. De Turijnsche courant de „Stampa" deelt mede, dat de vroegere Italiaansche minister van buitenlandsche zaken en schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, is gearresteerd. Onjuiste geruchten over Graziani In een open brief aan de „Messagero" wendt maarschalk Rudolfo Graziani zich te gen de mededeeling van Radio-Londen, vol gens welke hij zou zijn gearresteerd. Ook is het onjuifSt, dat de maarschalk ziek is. Hij is gezond, werkt od het land en geniet volledige vrijheid. Rede van Churchill. Naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt is Churchill aangekomen te Cambridge in Mas sachusetts, waar hem door de universiteit Harvard het eeredoctoraat is verleend. Ter gelegenheid van dit feit heeft Churchill een toespraak gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat het volk der Ver. Staten de ver antwoordelijkheid jegens de wereld niet van zich kan afwijzen ja, de verantwoordelijk heid, die de Ver. Staten dragen, neemt van dag tot dag toe. Op den weg, dien Amerika en Engeland gemeenschappelijk zijn opgegaan, is geen stilhouden mogelijk. Er is thans een faze bereikt, waarin geen pauze kan ontstaan. In de samenwerking tusschen den Britschen mi nisterpresident en den president der Ver. Staten, zoo zeide Churchill, wordt een groote ro! gespeeld door een commissie, die recht streeks onder de leiding van Roosevelt en Churchill werkt. De aard van deze samen werking mag ook na den oorlog niet worden prijsgegeven, totdat er iets anders voor in de plaats kan komen, dat de veiligheid der geallieerden waarborgt. In zijn rede zeide Churchill voorts: De ge meenschappelijke taal van Engeland en de Ver. Staten is een erfenis van onschatbare waarde, die op zekeren dag wellicht den grondslag kan vormen voor een gemeenschap pelijk staatsburgerschap. Churchill gaf ver volgens als zijn meening te kennen, dat er sterker, doeltreffender inrichtingen ter we reld moeten worden gesticht, om den. vrede te waarborgen en oorzaken van toekomstige oorlogen uit den weg te ruimen. Daartoe moe ten de „sterkste zegevierende naties" zich aaneensluiten, alsmede ook diegenen, die „den last en Ijitte van den dag gedragen en onder den geesel van het noodlot geleden hebben". Al deze kwesties zijn ondanks den oorlog voor de geallieerden van belang. Niemand kan be weren, dat de oorlog reeds zijn hoogtepunt bereikt heeft. Integendeel, de oorlog treedt voor de Britten en de Amerikanen' wellicht nu in zijn heftigste ea kostbaarste stadium. Nieuw werk van Sally Salminen. Sally Salminen, de ook in ons land zeer bekende Finsche schrijfster van den in vele talen vertaalden roman „Katrina". heen: een nieuwen roman geschreven, waarvan de geschiedenis zich,evenals in „Katrina" af speelt op de Aalandseilanden in het Zuide lijke gedeelte van de Böthni&che Golf. Amerikaansche vliegtuigen boven Zwitserland. Opnieuw hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen de Zwitsersche neutraliteit ge schonden. Van offieieele Zwitsersche zijde wordt hierover het volgende medegedeeld: Op 6 September om 10.00 vloog een Ame rikaansche „vliegende vesting" bij Waldshut Zwitserland binnen en verliet Zwitserland weer bij Rheinfelden. In de buurt van Frlck werd een Amerikaansche»valschermjager ge arresteerd, die uit een „vliegende vesting" was gesprongen. Voorts landden in den loop van dezen ochtend nog 4 Amerikaansche vliegende vestingen*' op Zwitsersch gebied, waarvan 1 bij Magadino en 1 bij Diibendorf. De bemanningen van deze vliegtuigen wer den geïnterneerd. Een viermotorige Ame rikaansche bommenwerper stortte bij Ro- mahshorn in het Bodenmeer. Negen leden der bemanning konden gered worden en werden geinterneerd. Flor Peeters speelt te Haarlem. Tijdens een kort verblijf in Nederland zal de vermaarde organist der kathedraal van Mechelen, Fior Peeters, Vrijdagavond a.s. om half acht in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem een orgelconcert geven. Het programma bestaal® o.m. uit werken van Kerckhoven, J. P. Sweelinck, Joh. Seb. Bach Flor Peeters en Hendrik Andriessen. Dit orgelconcert is het eenige, dat Flor Peeters in ons land zal geven. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarinu. 's Middags gaat men weer naar buiten voor de beoefening van spel en sport. Dat verkwikt en geeft aan het dienstplan de noodige afwisseling. Naast voetbal worden alle takken van sport beoefend. (Bildberichter Andres/Recla Pax c) Krachtige aanvallen der Sovjets in Donetzbekken, bij Charkof en Wjasma. Het Duitsche opperbevel deelt mede „De krachtige aanvallen der bolsjewisten irt het Donetzbekken, het gebied van Cnsrkof en. ten Zuidwesten en Westen van Wjasma duren onverminderd voort. De luchtmacht steunde op doeltreffende wijze de afdeelingen van het leger, die een zwaren afweerstrijd leveren. In den tijd van 2 tot 5 September verloor de vijand 166 vliegtuigen. Op het schiereiland Calabrië traden de ge lande Britsche strijdkrachten tegen de zwakke Duitsch - Italiaansche bewakingsafdeelingen slechts aarzelend op. Slechts op enkele plaat sen kwam het tot gevechten. In den afgeloopen nacht ondernamen for maties vijandelijke bommenwerpers terreur- aanvallen op het gebied der steden Mann heim eS Ludwigshafen. De bevolking leed verliezen. In eenige wijken werden aanzien lijke vernielingen aangericht, in hoofdzaak door uitgestrekte branden. Volgens de tot- dusver ontvangen rapporten werden door nachtjagers en luchtdoelgeschut 37 der aan vallende bommenwerpers neergeschoten Bij het begin der nieuwe week van het Sovjetoffensief, aldus schrijft de militaire correspondent van het D.N.B.is het den vijand, in weerwil van de geweldige ge vechten, die een verplaatsing van de zwaartepunten ten doel hebben, nog steeds niet gelukt, een doorbraak te forceeren en daardoor zijn aanval werkelijk op gang te brengen. Door een ervaring van meer dan twee jaar heeft de Duitsche leiding een nauwkeurig in zicht in de Sovjetstrategie gekregen. Zij weet van de mogelijkheden ten aanzien van men- schen en materiaal gebruik te maken. Uit dit nzicht zijn de maatregelen van het Duitsche commando te verklaren, die eenerzijds be trekking hebben op pte verdediging en de verdedigingstactiek en anderzijds de belang rijke rol van het gebied in den zin van een elastische oorlogvoering bewijzen. Voor het feit, dat in toonaangevende Duit sche kringen de toestand de laatste dagen optimistischer wordt beoordeeld, zijn wellicht nog andere redenen beslissend dan de toe stand van het oogenblik aan het geheele Oos telijke front. Er kan aan herinnerd worden, dat biqjien enkele weken de modderperiode begint, die de gevechten wel niet tot staan zal brengen, maar ze toch wel aanzienlijk zal vertragen, en op den achtergrond teekent zich reeds de winter af. Na de ervaringen van de groote winter- gevechten van 1941'42 en 1942'43 mag men aannemen, dat op ieder gebied de noodige maatregelen zjjn voorbereid, van de winterverdedigingssteiling tot aan de winteruitrusting. Dit feit kan mede van belang zijn voor de kalmte, waarmede men in toonaangevende kringen den afloop van den slijtageslag in het Oosten gadeslaat. De gevechten ten Westen van Charkof waren ook in het begin van de week nog zeep zwaar, tengevolge van het feit, dat onophou delijk bolsjewistische pantserafdeelingen in den strijd werden geworpen. De Duitsche af deelingen sloegen in samenwerking met de luchtmacht alle aanvallen af. Ten Zuidwesten en ten Zuiden ^an Sjefsk bestormen de bols jewistische divisies den Duitschen afweer- muur. De heen-en-weer golvende -gevechten wijzen er op, dat de bolsjewisten voor het oogenblik het zwaartepunt van hun krachts inspanning naar dit gebied hebben verplaatst. Ook ten Zuiden van Wjasma en langs den' spoorweg MoskouSmolensk werpen zij steeds nieuwe regimenten in het vuur. Maar ondanks hun ononderbroken aanvallen konden zij ook hier geen successen van beteekenis" behalen, Prijsbeheersching legt ƒ225.000.— boete op. Knoeierijen bij groentedrogerij, In de groentedrogerij van de firma „Dika** te Scheemdermeer (Gr.) zijn in de laatste jaren grove oorlogswinsten gemaakt. Zoo werd er selderiezout vervaardigd, dat geen selderie bevatte. Bij de kostprijsbere kening ging men echter altijd uit van een selderie-gehalte van 10 pet. De samenstelling van het product was zoodanig, dat het rijksbureau voor onderzoelc van handelswaren verklaarde grondstoffen te hebben aangetroffen, welke als waarde loos of als vervalschingsmiddelen waren aan te merlceh. Hierbij ging het niet om kleine hoeveelheden, er werden vele honderddui zenden kilo's „selderiezout*' afgeleverd. „Dika" vervaardigde ook crocussenmeeï. Dit had alleen den naam met crocussen ge meen. want in werkelijkheid waren de grond stoffen doperwten, boonen en boonenafval. Dat op dergelijke minderwaardige produc ten enorm verdiend is. spreekt vanzelf. Dit was trouwens ook het geval met andere pro ducten der drogerij, zooals preipoeder en gedroogd bloemkoolblad. Toen eenmaal het volle licht op deze ge raffineerde prijsopdijving was gevallen heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden een forsche straf opgelegd. Hij. veroordeelde den directeur J. G. Diekema te Scheemda tot een geldboete van f 225.000,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1