aariemsche Italië capituleert onvoorwaardelijk Wapenstilstand op 3 September gesloten en gisteren ten uitvoer gelegd Nieuwsblad voor Noord-Holland Berlijn sedert 25 Juli voorbereid Voorzorgsmaatregelen genomen 388e Jaargang No. 209 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 106» Postgiro 134959 Haarlemsctie Ct, Haarlem Bijkantoor, Boondapleln 31. Tel. 122]* Hoofdredacteur: p. c. Perk* BERLIJN, 8 Sept. (D.N.B.) De officieele Britsche berichtendienst heeft heden avond uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower bekend gemaakt, dat dï Italiaansche regeering de onvoorwaardelijke capitulatie van de Italiaansche strijdkrachten heeft aangeboden. Eisenhower heeft, volgens dit bericht, de capitulatie aanvaard en Ifalië een militairen wapenstilstand toegestaan, welke door zijn vertegenwoordiger en een lasthebber van maarschalk Badoglio is onderteekend. De wapenstilstand is met de ondurteekening terstond van kracht geworden. Intusschen heeft ook Badoglio, terwijl de koning en hij zelf nog op 8 Sep tember iedere gedachte van dien aard als laster van de hand gewezen hadden, in een communiqué voor den Romeinschen omroep de capitulatie bevestigd. Hij gaf toe Eisenhower om wapenstilstand gevraagd te hebben. In feite heeft de onderteekening reeds op 3 September plaats gevonden. De Italiaansche strijd krachten moeten dienovereenkomstig aldus verklaarde hij iedere vijande lijk!» handeling tegen de Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten staken. Sedert den misdadigen aanval op den Duce op 25 Juli en den met de Engel- schen en Amerikanen voorbereiden putsch ter verwijdering van de aan het bond genootschap trouwe fascistische regeering \vas de Duitsche leiding voorbereid op dit openlijke verraad van de huidige Italiaansche regeering en zij heeft der halve alle vereischte militaire maatregelen genomen. Dn verraderlijke aanslag op de verdedigers van Europa zal ten slotte precies zoo mislukken als alle soort gelijke ondernemingen. Nader bericht het DNB: In Berlijn is uit Rome de bevestiging ont vangen, dat de Italiaansche regeering on voorwaardelijk de wapens heeft neergelegd. Een officieel Duitsch standpunt is tot dus ver nog niet bekend. Uit welingelichte krin gen der Wilhelmstrasse verneemt men ech ter dat de rljlcsregeering door dezen stap van den koning en maarschalk Badoglio niet verrast is en dat Duitschland voorzorgsmaat regelen heeft genóVnen. welke ter beveiliging van Duitschland en zijn bondgenooten ter voortzetting van den oorlog tot aan de over winning noodzakelijk zijn. Het informatiebureau meldt: Do capitulatie der regeering Badoglio te Rome heeft noch in militaire noch in po litieke kringen te Berlijn verrassing ge wekt.? Zij vormt een gebeurtenis, die men hier verwacht heeft, sedert de Duce op Juli door de huidige machthebbers in Ttallë arglistig ontvoerd werd en de gemeenschap pelijke zaak van de spil evenals die van het nieuwe Europa door de anglophile kliek ver raden werd. Reeds de misdadige opheffing van de aan het bondgenootschap trouwe fascistische regcering leidde, naar men te Berlijn verklaart. Duitsche tegenmaatrege len in. die in ieder geval Duitschland tegen een mogelijk verraad moesten beveiligen. De handelwijze van de huidige Italiaan sche machthebbers wordt te Berlijn en bo vendien In de kringen alhier van de ver bonden naties, gewaardeerd als laf verraad, welks eenig doel het is Italië onvoor.waar delijk aan de vijanden van de spjl uit te le veren. Het feit van het verraad op zich zelf blijkt openlijk ook vooral uit het verschil, hierin bestaande, dat koning Victor Emanuel en Badoglio nog op 8 September in verkla ringen. die zij aflegden aan de Duitsche rijksregeering iedere gedachte aan een ca pitulatie tegenover de Angdo-Amerikaan- sche indringers als gemeene laster ver van zich wierpen, terwijl zij in werkelijkheid reeds voor vijf dagen n.l. op 3 September op Sicilië den wapenstilstand lieten onder- teelcenen. Er is echter voor dit verraad van wereld- historischen omvang, naar men te Berlijn verneemt, ook nog ander, tastbaar militair bewijsmateriaal voorhanden, dat sedert het voor het eerst zichtbaar werd door de be voegde Duitsche instanties voortdurend m"t aandacht waargenomen en dienovereen komstig in conclusies verwerkt is. Daartoe behoort o.m. het feit van het samentrekken van vee! Italiaansche troepen in Noord-Italië aan de Duitsch- Italiaansche grens op een tijdstip toen Duitsche formaties on Sicilië en later in Calabrië Italiaanschen grond verdedig den en haar bloed voor den bondge noot en zijn vrijheid offerejen. Wanneer men kennis draagt van deze tot dusver voor het Europeesche publiek ver borgen gebleven feiten, wordt beter dan tot dusver begrijpelijk, waarom de Duitsche lei ding ten slotte Sicilië opga"f en haar heldhaf tig strijdenden troepen in het Zuidelijkste deel van Italië bevel tot ontruiming gaf. of schoon de militaire situatie een dergelijke actie geenszins noodzakelijk maakte. Het bevel der Duitsche.leiding was gegeven in vooronderstelling van een mogelijk verraad der tegenwoordige machthebbers in Rome ten einde eventueel de Duitsche formaties niet afgesneden van het vasteland en daar mede van haar ravitailleering te weten. Van militaire zijde verneemt men de be trouwbare mededeeling. dat de Duitsche troepen in Italië voldoende tegen verrassin gen beveiligd zijn.-Men beoordeelt derhalve te Berlijn de militaire situatie rustig en zegt zonder tot dusverre in bijzonderheden af te dalen, slechts dit. dat alle voorwaarden voor een mislukking van de aan het verraad ten grondslag liggende bedoelingen aanwezig zijn. Maar ook het verraad als zoodanig zal mislukken, evenals alle soortgelijke ondar—1 nemingen van de tegenstanders van Duitsch land. In dit verband wijst men in welinge lichte kringen der rijkshoofdstad naar pa rallelle gebeurtenissen in de jongste krijgs geschiedenis, in het bijzonder op het verraad van Zuid-Slavië in Maart 1941. Alles bijeen is men in toonaangevende kringen te Berlijn van opvatting, dat de onthulling van het verraad geleid heeft tot de wenschelijke op heldering en daarmede ook tot een verge makkelijking van den algemeenen toestand. „Laf verraad" De onvoorwaardelijke capitulatie van Italië publiceert de Duitsche pers zeer groot opgemaakt op de voorpagina's en zij kenmerkt, haar in de groote koppen als „laf verraad van Badoglio". Zij wijst een stemmig op het feit dat de Duitsche lei ding, die op het verraad is voorbereid geweest, alle noodzakelijke maatregelen daartegen heeft genomen. De hoofdredacteur van het D.N.B.dr. Her mann Rau schrijft o.a.: De val van het fascistische regijne interes seerde Washington en Londen op het oogen- blik, waarop hij was geschied, in het geheel niet meer. Het antwoord van Churchill op het vertrek van den Duce was, dat de Angel saksische mogendheden Italië nu in zijn eigen vet wilden laten gaarsmoren. Het nieuwe Ita liaansche regime echter ontwikkelde izch vol gens de wet van de zwakheid, nadat het be gonnen was,verder. Het was de ondermijnings elementen in het eigen volk niet meer mees ter, voor welke het met den 25sten Juli weer de poorten voor een toenemenden invloed had geopend. Wat de regeering-Badoglio geloofd had te kunnen vermijden, is thans, na enkele weken, een feit geworden. Nog op hetzelfde oogenblik. waarop zij het Italiaansche volk in kennis bracht van haar Wapenstilstandaanbod deelde de Angelsaksische berichtendienst mede dat een clausule der militaire voorwaarden van den wapenstilstand de Italiaansche regee ring verplicht „zich aceoord te verklaren met de politieke, economische en financieele voor waarden der Geallieerden, die later opgelegd worden." Er behoort geen profetische blik toe om thans reeds te kunnenvoorzien, dat Italië, Nederlandscne Vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarine. Bij hem wilde het niet lukken. Het samenstellen der vele onderdeden van de muts vergt geduld van den nieuweling. Maar men helpt elkaar wederlceerig, wanneer het bij de eers'u poging mislukt. (Bildberichter Andres 'Stapf Pax c) hetzij onder Badoglio, hetzij onder zijn op volgers, het lot zal ondergaan van den over wonnene op de meest meedoogenlooze wijze. Wat Duitschland betreft, zooals de dingen ervoor staan, zal wel niemand aannemen, dat de militaire afweerkracht van Duitschland door het uittreden van Italië uit den oorlog op eenigerjei wijze benadeeld wordt. Rede van Roosevelt, Einde van den strijd in de Middellandsche Zee nog piet gekomen. Naar aanleiding van het begin van den veldtocht voor de derde oorlogsleening in de Ver. Staten heeft president Roosevelt, naar de Britsche berichtendienst meldt, het woord gericht tot het Amerikaansche volk. dat hij uitnoodigde royaal bij te dragen opdat de leening slaagt. De huidige oorlog is duur. ook wat geld betreft. Het. Amerikaansche volk moet zich bewust zijn va n ,de(kosten van dezen oorlog, en derhalve zijn kosten voor levensonderhoud tot een minimum terug brengen. Niemand weet, wanneer het succes zal komen, doch men heeft zich steeds het feit voor oogen gehouden ook tijdens do onderhandelingen in de afgeloopen weken - dat dé oorlog de komende weken nog grooter vormen zal aannemen en eerder harder dan eenvoudiger zal zijn. De tijd tot juichen Is nog niet gekomen. In zijn verdere verklaringen ging Roo sevelt ook in op den toestand in Italië, Door den wapenstilstand met Italië, zoo zeide hij. is het einde van den oorlog in de Middellandsche Zee—nog niet ge komen. Met betrekking tot de samenwerking dei- Geallieerden verklaarde Roosevelt, dat tus- schen Groot-Brittan"nië. de Vereenigde Sta ten, Rusland en China voortdurend contact bestaat en dat Churchill en hij voortdurend met de chefs der strijdkrachten beraadsla- ingen voeren. „Twee vrouwen over weerbaarheid." Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I over: „Twee vrou wen over weerbaarheid". In het kader der gewonden- en algemeene troepen verzorging van soldaten der verbonden en bevriende mogendheden door de buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P. bevindt zich thans een aantal officieren der Spaansclie Vrijwilligersdivisie op een reis door Duitschland. De officieren zijn aan het Oostfront in gezet, hebben zich daar onderscheiden en een verlof van veer tien dagen gekregen, gedurende hetwelk zij in de gelegenheid worden gesteld eenige der mooiste deelen van Duitschland te leeren kennen. De officieren der Spaansche Vrijwilligersdivisie tijdens de bezichtiging van het Berliner Zeughaus. (Atlantic/Boesjg/Holland Pax c) KOUT NIEUWS De Egyptische autoriteiten hebben den onlangs gear resteerden, vroege- ren minister-presi dent Ali Maher Pasja weer op vrije voeten gesteld. Na zijn invrijheidsstel- ling verklaarde hij in het tijdschrift „El Itnein", dat hij nog steeds tegen de door Nahas Pasja gevoerde politiek is en in de oppositie blijft. Kardinaal Vin- cenzo la Puma, pre fect van de Congre gatie der Orden, is door een beroerte getroffen en be vindt zich in on middellijk levens gevaar. Kardinaal- staats secretaris Maglione heeft den patiënt bezocht en hem den bijzonde ren zegen van den Paus overgebracht. Kardinaal la Puma werd in 1874 te Pa lermo geboren en in 193? door Paus Pius XI tot kardi naal gecreëerd. Donderdag 9 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12- Tel. 12711 Kantoor IJrauiden: Rembrandt laan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 ITALIë CAPITULEERT. D. Nadat gistermiddag nog het dagelijk- sche weermachtbericht uit het Italiaansche hoofdkwartier had gewaagd van den strijd op Calabrië en het bombardeeren van Ita liaansche steden kwam enkele uren later de tijding, dat een accoord, dat op 3 Septem ber j.l. door de vertegenwoordigers van Ba doglio en Eisenhower was geteekend geleid had tot de capitulatie van Italië en tot een beëindiging der vijandelijkheden, die blij kens een radio-boodschap van Badoglio on middellijk van kracht werd. Daarmede is voor Italië de oorlog ge ëindigd. De regeering Badoglio heeft het land op genade of ongenade aan den tegen stander overgeleverd en Italië wacht thans het lot van den overwonnene. Wanneer men leest, dat een der capitulatievoorwaarden is, dat Italië zich zonder meer zal onderwerpen aan alle te treffen maatregelen van mili tairen en economischen aard en zich her innert, dat enkele weken geleden in het kamp der Geallieerden bij een bespreking van eventueele capitulatievoorwaarden de eisch van volledige Anglo-Amerikaansche bezetting werd gesteld en ten slotte bedenkt, dat belangrijke deelen van Italië oorlogs terrein zullen blijven en andere het zullen worden, dan is het duidelijk, dat Italië, het moge dan den staat van oorlog beëindigd hebben, nog lang niet aan het einde is van zijn rampspoed. De naaste toekomst zal hieromtrent wel het noodige nieuws brengen. Intusschen wordt door het gebeurde veel uit het iong- ste verleden opgehelderd en kwalijk kan men zich onttrekken aan den indruk, dat de gebeurtenissen van 25 Juli volkomen het karakter hebben gedragen van een staats greep, met geen ander doel. Italië uit bet Pact van Drie los te maken door een wa penstilstand buiten voorkennis dor Duitsche en Japansche partners. Daartoe is in Tfalië ondermijnend werk verricht d» tüH zal leeren, wie hier den stokebrand hebben ge speeld totdat de spanningen sterk ge noeg waren opgevoerd voor de gebeurte nissen van den nacht van 25 Juli. die het einde beteekenden van de Pact-setrouwe regeering Mussolini (welke laatste naar In- terinf meldt ..arglistig ontvoerd" is? en den weg effende voor een bewind, dat bliikbaar geen ander doel heeft sehad, dan on den kortst mogeli.iken termijn tot een beëindi ging van den oorlogstoestand te komen De waarde der Italiaansche regeermgs- verklaringen van 25 en 26 Juli komen bier mede in een wel merkwaardig licht te staan en dit heeft begrijoeliikcrwiis in Duitsch land kwaad bloed gezet. Want al geeft men in Berlijn te kennen, dat het gebeurde geen verrassing is. dat de afval van Italië «een nadeel beteekent voor het Duitsche krijgs bedrijf en dat men de noodige voorzorgen reeds getroffen had. met dat al is er voor de handelwiize van de regeering-Badoglio maar één naam: verraad aan de gemeen schappelijke zaak van Duitschland TtiUa ert Japan, verraad aan de zaak van Evmna het meest. Niet te beciiferen ziin de offers die Duitschland voor Italië heeft gebracht en tot het laatst is Duitschland trouw geble ven aan het seseven woord. En kan men tot op zekere hoogte nog begriioen. dat -en tand zóózeer gebukt gaat onder den kriig, dat het het hoofd wel in den schoot móet leggen. Badoglio's handelingen worden ont sierd door hpoaald kwaden trouw en dal zal men in Rorijjn kunnen vergeten noch ver geven. Want terwiil de Duitsche troeuen hun strijd op leven en dood vochten on en langs de Straat van Messina en in Calabrië liet Badoglio zijn vertegenwoordiger het wapenstilstandverdrag teekenen, liet den bondgenoot nog viif dagen in onzekerheid, loochende op 8 Sentember onbeschaamd alle geruchten van staking der viiandeliikheden om enkele uren later te moeten erkennen, dat Eisenhower en de Italiaansche r°«ee- ring het al sinds Vriidag j.l. eens ziin. En dan is er een fataal gerucht, volgens hetwelk in de laatste dagen in Noord-Ttalië troenenconcentraties hebben nlaats "Jud, die het terugtrekkenden Duitsche Wer- onderdeelen wel eens moeiliik zouden heb ben kunnen maken. De Duitsch leidmg was gewaarschuwd en iedere eventualiteit in die richting is afdoende voorzien, doch er bliikt uit. met welke mogelijkheden reke ning gehouden moet worden. Dat de afval van Ttalië tot belangrijke beslissingen m de naaste toekomst zal leiden staat vast Men kan er zeker van ziin. dat nn dit oogenhlik de Anglo-Amerikaansche legers in de Ttah'aansoho v,ov-m= voet aan wal zetten en dat de Duitsche troenen terug genomen zullen wnrHen liet in do Uin der -edeliike verwachtingen. Een andere vraag is. welk lot Dalmatiö. aan geno ziidp der adriatisehe zee h««ohnron is. Hioo lag tot dusver overwegend Ttpiiaansche bezetting, "inch het ligt voor Ho V,and Hat Duitschland Hit helangrh'k kustoohioH thans onHor oiaen "ontrole zal nemen. En zoo di+ kwesties ziin OP of nabil hef terrein dor oehovrtonis— sen. ver daarbuiten zal wellicht lp de ko- mepde daeroo de wapenstllstanH van invloed ziin on militaire en nnlitieke besluiten. Wat Ttab'H zelf hetroft hot liidt geen twij- foi of hot hoont don vrede straks tot eeti "'dis. Hien het land weer degeneroorf tot zün staat van vom- 1Q14. te vreten Hie van een tweede of Herderrapgs mogendheid. Ook "laarvan zullen wellicht de komende dagen »en VOorPrnefie ge.-gn. MÓÓRD A VST VC mir TUIT TI'V In "de buurtschap Borlcelt nabij Holten is een moordaanslag gepleegd op den onder wijzer D. J. Koerselm.an te Dinxperlo. K. vergezelde een jongeman en werd bij het af scheid door dezen met een automatische revolver Vcatsc.sCl'w.uil De Cadav wi'ita'am.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1