Duitsche front in het Oosten bleef intact. Canadeesche divisie bij Salèrno geland. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verbitterde gevechten bij Salerno. Thans wederzijdsche aanvoer vari versterkingen. 288e Jaargang No. 217 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10721, Redactie 10600 Postgiro 131938 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 17. Tel. 12131 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag: 18 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fwstdageo Drukkerij, Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden; Rem brand liaan 55» ï.Jmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Uamlate. Haarlem K 129T Ondanks numerieke supérioritait der Sovjets. Ten Westen van jfeinja en ten Z. van Betyj sterke aanvallen afgeslagen. -Novorossiisk en Briansk ontruimd. Eventueel verder prijsgeven van terrein. aanvallen voort zonder te letten op de enor me verliezen aan menschen en materiaal, die deze kosten. Van Duitsche zijde ver klaart men daarentegen de voorkeur eraan te geven ter vermijding van al te hooge offers het front te verkorten, waartoe men desnoos ook economisch belangrijk terrein wil prijsgeven. Van officieele Duitsche zij de heeft men dan öok reeds meermalen doen doorschemeren, dat men er rekening mede houdt, nog meer terrein te moeten prijsgeven, In dit licht bezien komen de ontruiming van Briansk en Noworossisk niet onverwacht. Het Duitsche weermachtbereht luidt als Volgt: In den af weerslag, die sinds meer dan twee maanden in 't Oosten woedt, is het den Sovjets ondanks hun groote numerieke superioritet nergens gelukt ons front kapot te maken en operatie ve successen te behalen. Waar' onze troepen terrein prijs hebben gegeven, geschiedde dit altijd volgens de plan- neh, in volledige orde en mei hphoud van den samenhang van het front. In len Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijk front, waar het zwaartepunt der vijandelijke aanvallen ligt, is een grootscheepsche frontverlporting aan den gang, waardoor nieuwe reserves gewonnen -worden. In het kader van deze aftrekken de beweging werden de steden Noworos- sijsk en Briansk, na volkomen vernietiging van alle belangrijke inrichtingen, volgens de plannen ontruimd. Ten Westen van Jelnja en ten Zuiden van Belyj werden aanvallen van sterke Sovjet-strijdkrachten afgeslagen, gepaard gaande met zware verliezen voor den vijand aan menschen en vooral met groote verliezen aan pantserwagens. Enkele bres sen werden afgegrendeld. Ook ten Zuiden van het Ladogameer bleven den geheelen dag de voortdurende vijandelijke aanvallen zonder succes. Van het overige deel van het Oostelijk front wordt slechts melding ge maakt van plaatselijke gevechisactie. Het jachteskader 52 behaalde aan het Oostelijk front eveneens zijn 7000e overwinning in de lucht. De verbitterde gevechten op het vijandelijk bruggenhoofd in Midden- Italië duren met onverminderde hevig heid voort. Bij Salerno gelukte het, het vijandelijke bruggenhoofd nog verder in te krimpen. In het gebied van Eboli waar het vijande lijk verzet aanmerkelijk krachtiger werd, vernietigden onze troepen afgesneden Ame- rikaansche gevechtsgroepen en maakten daarbij gevangenen en buit. Vijandelijke valschermtroepen, die in den rug van ons gevechtsfront omlaag sprongen, werden vernietigd. Ter ontlasting van zijn afge slagen landingstroepen heeft de vijand in het Zuidelijk deel van de Golf van Salerno nieuwe sterke strijdkrachten aan land ge zet. Hier zijn hevige gevechten aan den gang. De luchtmacht viel vijandelijke scheepsconcentraties hehaaldelijk aan. Daarbij kregen een groot oorlógsschip en een torpedojager zoo zware bom- treffers dat zij als vernietigd beschouwd- kunnen worden. Een aantal andere schepen werd beschadigd. Een groep Duitsche motortorpedobooten bracht onder leiding van den luitenant-ter-zee eerste klasse Schmidt eenige dagen ge leden in de Adriatische Zee een torpe doboot, 2 mijnenvegers en een bewa kingsvaartuig van de regeering-Badog- lio tot zinken. Voorts hebben, de booten het troepentrans portschip „Leopardi", dat op zijn eerste reis was en duizend Italiaansche soldaten aan boord had, alsmede drie andere schepen opgebracht. Na het binnenloop'en in een groote haven aan de Adriatische Zee dwongen zij den bevelhebber en den stads prefect aldaar de wapens neer te leggen Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten voor de. kust van Weste lijk Noorwegen een aanvallende Britsche motortorpedoboot tot zinken en schoten een torpedovliegtuig omlaag. Britsch-Amerikaansche formaties bommen werpers" vielen Donderdag weer West- en Zuid-Fransch gebied aan. Vooral in de bin nenstad van Nantes werden door brisant bommen hevige verwoestingen aangericht De bevolking leed aanzienlijke verliezen. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen- lieten in den nacht van Donderdag op Vrij dag bommen vallen op het Noordelijke Riiksgebied. die geen schade aanrichtten. Door luchtmacht en marine werden Don derdag 2ft vijandelijke vliegtuigen, mee- rendeels viermotorige zware bommenwer pers. neergeschoten. Duitsche jagers vdor den langen afstand schoten midden boven den Atlantischen Oceaan een groote vijan delijke vliegboot neer. De A.N.P.-eorrespondent te Berlijn meldt: Het geheele Oostelijke front is op het oogenblik in beweging en bolsjewistische aanvallen wisselen af met Duitsche tegen aanvallen zoodat de strijd voortdurend heen en weer golft Van de bolsjewistische aan vallen zijn die in het centrale deel van het front op het oogenblik wel het belangrijkst. Hier zetten de aanvallers er blijkbaar alles op, de Oekrainsche hoofdstad Kief te be reiken, waartoe zij een Wig in de Duitsche linie trachten te drijven. Meer naar het Noorden schijnen de bolsjewisten naar Smolensk te willen doorbreken, terwijl als derde zwaartepunt van het bolsjewistische offensief het Koebangebied genoemd moet worden. De Sovjet-Russische legerleiding zet, naar men te Berlijn verklaart, haar Knox' bezoek aan Londen. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, die te Londen vertoeft, waar hij een bezoek brengt aan den opperbevelhebber der Amerikaansche zeestrijdkrachten in Europa, admiraal Stark, heeft verklaard, dat het een zeer erqstige dwaling zou zijn aan te nemen, dat-men het dreigende gevaar der duikbooten reeds uit den weg zou hebben geruimd. Gevluchte Italianen in Turkije. De vlucht van Italianen naar Zuid-West- Anatolië neemt nog geen einde. Tot dusver zijn ruim 500 evacuées van Rhodos en de in de buurt liggende Italiaansche eilanden aangekomen. Bovendien zijn onlangs vijf kleine Ita liaansche oorlogsschepen Turksche havens binngjjgestoomd, die na de vastgestelde ter mijn zullen worden geïnterneerd. Troepen der Waffen SS rukken zonder incidenten Milaan binnen. Op den achtergrond de Dom van Milaan. (Telefoto Orbis/Holland Pax c) KORT NIEUWS In een bijeen komst heeft de Buigaarsche minis terraad besloten in Bulgarije den Mid del -Europeeschen tijd in te voeren. De maatregel is ge nomen om moei lijkheden te voor komen met den in Duitschland gebrui kelijken tijd. De nieuwe Fran sche gezant in Boe karest is door Ko ning Michael ont vangen voor de overhandiging van zijn geloofsbrieven. In den ouder dom van 82 jaar is te Arnhem overle den de heer L. M. Hermans, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer. Mussolini ontslaat soldaten van eed aan den Koning. Radiorede van Pavolini. De Duce heeft dagorder no. 7 uitgevaar digd, die den volgenden tekst heeft: ,,De fascistische nationale regeering ontslaat de officieren der weermacht van den eed, dien zij aan den Koning hebben afgelegd. Door de onder de .bekende voorwaarden voltrokken capitulatie en door zijn vlucht heeft de Koning de na tie a#n den vijand uitgeleverd en haar in schande en ellende gedompeld." w.g. Mussolini, V De secretaris van de republikeinsche fas cistische partij, Pavolini, heeft gisteren voor de radio gesproken. Hij zeide o.a.: ,,Ik spreek uit naam van Mussolini, dien de soldaten van cj.en Führer hit de gevangen schap door een heldhaftige daad hebben be vrijd en dien ik gisteren zelf heb gezien. Hij is gezond en zal spoedigtot het Volk spreken". Pavolini herinnerde er aan, dat Mussolini 20 jaar geleden. Italië voor het bolsjewisme behoedde en het verande'rde in een groot, modern gedisciplineerd land Dat is het won der. dat Mussolini heeft volbracht. Mussolini is de genius van Italië, zijn leven behoprt Italië, en het leven van-de Italianen behoort hem. Wie zich thans overgeeft, laadt eeuwi. gen smaad op zich en de zijnen. Men moet werken, strijden en den wil hebben te over winnen. Pavolini eindigde met de woorden: „Ro meinen, Italianen. Schaart u jond Mussolini en de vlag van Italië. Wij verraden de ge vallenen van Italië niet en Italië zal niet vallen." Koning en Badoglio ontkomen aan gevangenneming. De bladen te Gibraltar melden, dat Ba doglio en de Italiaansche Koning op 8 Sep tember j.l. als door een wonder nan gevan genneming ontsnapt zijn. Zij verlieten Rome per auto en reden naar het hoofdkwartier van een Italiaansche divisie. Kort voordat de Duitschers daar kwamen, plaagden JBadoglio en de Koning erin, per vliegtuig naar Paler mo te ontkomen. Vergeefsehe greep naar het goud van Vigo. De maatschappij die vier jaar geleden is opgericht met het -doel de vloot van galjoenen te lichten met de goudschat van de „Conquistadores" (Spaansche ver overaars) in de haven van Vigo, heeft haar werkzaamheden moeten staken. Het werk, dat werd uitgevoerd met medewer king van den Spaanschen staat en van 'n Nederlandsche .bergingsmaatschap pij, heeft uitsluitend geleid tot het locali- seeren van elf schepen. De balans der onderneming voor de laatste drie jaren vertoont een verlies van 0.5 millioen pe seta's. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen--SS en de Landwacht. Bij onze vrijwilligers. Een gewonde kame raad wordt op de snelst mogelijke wijze naar de verbandplaats gebracht. (SS P.K. Mitschke O-H-P. C) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden,"zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Person entusschen 18-30 jia a r, d i e aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen z i c h eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling v rij- gesteld. 19.9.43 9-12 uur. Hengelo, Café Modern Spoorstraat 18. 19.9.'43, 15-13 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 20.9.'43 9-12 uur-, Assen. Concerthuis a.d Vaart. 20.9.'43. 15-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 21.9.'43, 9-12 uur, Leeuwarden. Huize Schaaf. Breestraat. 22.9.'43, 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.'43, 9-13 uur, UtTecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.'43, 9-14 uur. Amersfoort. Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.'43, 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout Bezuidenhout 11-13. Eerste faze, zware nederlaag voor Geallieerden. Een gemotoriseerde Britsche divisie ia ter Versterking van de bij het bVugge- hoofd ten Zuiden van Eboli vechtende Amerikanen, bij Peastum en Castella- bate. gekxnd. Zij behoort tot de van de Westkust van Calabrië naar het Noorden oprukkende acht ste Britsche leger en is door middel vanTich— te landingsbooten, transportschepen en oor logsbodems naar Paestum en Castellabate gebracht. Reeds na de landing hebben de hoofdzakelijk uit Canadeezen bestaande troepert, nog gedurende den nacht, de Ame rikaansche verdedigingsgebieden overgeno men,^ terwijl de Amerikaansche troepen zich, met uitzondering van de artillerie, hebben, teruggetrokken teneinde nieuw te worden geformeerd. In de leiding van de 9de Amerikaansche luchtvloot zal een verandering worden aan gebracht, De tegenwoordige bevelhebber, ge- neraal-majoor Lewis Bareton. zal op een an der oorlogstooneel worden ingezet, generaal— majoor Ralph Royce wordt zijn opvolger. Naar in militaire kringen verluidt, kan na zeven dagen van verbitterde gevechten in het gebied van Salerno thans geconstateerd wor den, dat generaal Clark een zware nederlaag* heeft moeten, incasseeren en bij die operaties het grootste deel der gelande formaties 'en van zijn materiaal heeft verloren. Op het cri- tieke oogenblik zijn kennelijk niet alleen mt litaire doch ook politieke gezichtspunten be slissend geweest voor het om eiken prijs handhaven van het bruggenhoofd Salerno. De tweede faze. die thans begint, zoo ver klaart men te Berlijn, staat in het teek en van wed er zijd sche versterkingen. Het ^ijd- gebied van Salerno wordt gekenmerkt door een gebied dat gevormd wordt door de steden Salerno-Eboli-Castellabate-Licosa. De be langrijkste plaatsen in het voorterrein wor den door de Duitsche troepen beheerscht, die in het Noorden Salerno in bezit genomen hebben en in het Oosten Eboli. Altavilla en Al ba nel la beheerschen. 500 dooden Ie Mantes. Het aantal dooden als gevolg van het bom bardement van Nantes is tot 500 gestegen; 150 personen liggen nog onder de puinhoopen be dolven. Het aantal gewonden bedraagt duizend van wie er 300 zwaar geWond zijn, 10.000 men schen zijn dakloos. Maarschalk Pétain heeft zich naar Mont Lucon begeven, om zich op de hoogte te stei lten van de door de Angelsaksische luchtmacht aangerichte schade. Pétain is Vrijdagmiddag te Vichy terugge keerd. De maarschalk was sterk onder den in druk van hetgeen hij op zijn tocht had gezien. In het stedelijke ziekenhuis heeft hij de ge wonden bezocht en eenige minuten vertoefd voor de opgebaarde dooden. Heden Buigaarsche regeerings- verklaring. De Buigaarsche minister-president Bosjiloff zal heden om 13.10 uur de verklaring van da nieuwe Buigaarsche regeering voor de radio voorlezen. Verklaring van Roosevelt. President Roosevelt heeft in een boodschap aan het Congres verklaard, dat de groote ge- Vechten in Europa en Azië op het punt staan op elkaar afgestemd te worden. Nadat de president een overzicht gegeven had van het front in de Sovjet-Unie en de Middellandsche Zee en na gewag te hebben gemaakt van de steunpunten op de Britsche eilanden, die bestemd zijn voor de uitgangs basis van nieuwe acties, verklaarde Roosevelt: ,Wij moeten voorbereid zijn op zware verlie zen. De macht van Japan zal niet ineenstorten voordat het in den waren zin van het woord in het stof terneer ligt. Het zou de grootste dwaasheid van ons zijn, indien wij voorgaven dat dit anders was". Lijsten van niet-ingeleverde radiotoestellen. Tijdens de zittingen in kort geding door het landesgericht in verschillende deelen van het land gehouden, is gebleken, dat vele bezitters van radiotoestellen meenden, aan hun inleve ringsplicht te kunnen ontkomen, door van ver schillende in hun bezit zijnde toestellen het oudste en slechtste in te leveren. Doordat de politie in het bezit is van de garantielijsten der Nederlandsche radiohandelaren,kan echter in die gevallen en bij een systematisch onder zoek in de toekomst zonder meer worden vast gesteld of inderdaad alle toestellen zijn inge leverd. Op de zittingen worden beweringen, dat toestellen voor de uitvaardiging der be schikking van de hand werden gedaan, uitvoe rig onderzocht. Wanneer het onwraakbare be wijs, dat tot opsporing van het toestel leidt, niet kan worden geleverd, volgt bestraffing overeenkomstig de bepalingen» VLEESCHBONNEN TOT EN MET 25 SEPTEMBER VERLENGD. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 37 en 38 Vleesch niet, zooals aanvan kelijk werd medegedeeld tot en met 2 Octo ber worden verlengd, doch tot en met 25 Sept,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1