Churchill kondigt front in 't Westen aan Nieuwsblad voor Noord-Holland Een conferentie met Stalin en Roosevelt. Rede in het Lagerhuis. BEKENDMAKING. f 2BWS JWa? Wo. 220 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. TeU. 12290 Hoofdredacteur: P. C. Derks Woensdag 22 September y X Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fwstöageo Drukker#: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor lummelen; Rembrandtlaan 5S, IJmuiden-Oost Uitg Graf. BedrWvea Damfate. Haarlem K 129T Hot bloedigste deel van den oorlog nog voor den boeg. Voortzetting der bombardementen. Nieuwe duikbootactiviteit verwacht. De oorlog tegen Japan. Over Italië's capitulatie: Badoglio wilde actief meestrij den tegen Dutschland. Mussolini zou worden uitgeleverd of vermoord. Relaas der onderhandelingen. Toen Churchill gisteren de vergaderzaal van. het Lagerhuis betrad, is hij door de afgevaar digden met lang aangehouden bijval verwel komd, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst. In zijn rapport over de oorlogssituatie ver klaarde Churchill, dat de operaties in Nbord- Afrika en de opening van een nieuw front in de Mïddellandsche Zee door hem nooit zijn be schouwd als vervanging voor een rechtstreek- schen aanval op Duitschland via het Kanaal in Frankrijk en de lage landen. Het front in de Middellandsche Zee is veeleer gedacht als „voojlooper voor den hoofdaanval op Duitsch- land en zijn bondgenooten". In dit verband zeide Churchill: Ik noem 't front, dat de Geallieerden eerst in Afrika, ver volgens op Sicilië en thans in Italië gevormd hebben, het. „derde fronts Het „tweede front", dat reeds bestaat, is nog niet in gebruik. Over het tijdstip, waarop dit front actief zal blijken te zijn, wilde hij geen mededeeling doen. Op zekeren dag, wanneer Engeland en de Ver. Staten het juiste oogenblïk gekomen achten, zal ook op dit front ..de poort worden open geworpen" en zal een „massale invasie van het continent van het Westen tegelijk met een invasie van het Zuiden uit, beginnen. De Engelsctie regeering zal zich niet tot grootsch opgezette oorlogsoperaties tegen be ter weten in laten dwingen of overhalen om een politieke eenstemmigheid of bijval uit alle kringen te verkrijgen Het bloedigste deel van dezen oorlog, zoo verklaarde Churchiil, het bloedigste hoofdstuk voor Groot-Brittannië en de Ver. Staten, ligt nog voor ons. Bij zijn bezoek aan Washington in Juni 1942 is alleen besloten Noord-Afrika te bezetten. Toen heeft juist de terugtocht naar El Alamein plaats gehad met een verlies van 80.000 man der Geallieerde troepen. Daardoor waren „zeer ernstige besluiten" noodig geworden. In No vember 1942 is toen besloten Noord-Afrika niet te gebruiken als verblijfplaats, doch als springplank, en alle voorbereidingen te tref fen voor den inval op Sicilië, teneinde te po gen. Italië van den oorlog uit te schakelen. In het verdere verloop van zijn rede maakte Churchill in het Lagerhuis bekend, dat er de laatste vier maanden geen enkel koopvaardijschip der Geallieerden door optreden van ri*n vijand in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zin ken is gebracht. Thans, zoo zeide Churchill, zijn de Duitsche duikbooten weer actief geworden en op het oogenblik wordt een geallieerd convooi door Duitsche onder zeeërs aangevallen. Voorts deelde Churchill mede, dat de Brit- sche en Amerikaansche luchtmacht de stelsel matige verwoesting van Duitsche steden door bomaanvallen zal voortzetten. In het verdere verloop van zijn rede verklaarde Churchill, dat het nieuwe Ge allieerde commando voor Zuidoost Azië in Indië wordt ingericht om de oorlogvoering tegen Japan te versterken. De nieuwe Geallieerde opperbevelhebber, admiraal Mountbatten, zal binnenkort met een staf van officieren in Indië aankomen om daar een gecombineerd Geallieerd hoofdkwartier naar het model van het hoofdkwartier van ge neraal Eisenhower in te richten. Het Geal lieerde opperbevel voor Zuidoost Azië zal van de normale commando-instantie in Indië los gemaakt worden, ingeval een groot opgezette en omvangrijke veldtocht aan of buiten de grens van Indië moet worden uitgevoerd. Italië. Voortgaande kwam Churchill te spreken over de gebeurtenissen in Italië. Hij verklaar de, dat na den val van Mussolini de Geallieer den er naar hadden gestreefd in Italië een autoriteit te vinden, met wien zij konden on derhandelen. teneinde de onvoorwaardelijke capitulatie van Italië in den kortsten tijd en met zoo weinig offers aan bloed aan den kant der Geallieerden als maar mogelijk tot stand te brengen. Geleidelijk, zoo zeide Churchill, strekte de .regeering-Badoglio langs verschillende kanalen haar voelhorens uit, informeerde naar de Ge- onmogelijk' te maken. voor conferentie-doeleinden bij Roosevelt be vond. In overeenstemming met Roosevelt en met goedkeuring van het Britsche oorlogs kabinet werd toen het besluit genomen gene raal Eisenhower instructie te geven Britsche en Amerikaansche officieren van den genera- len staf uit te zenden, die met de afgezanten van Badoglio in Lissabon een samenkomst moesten hebben. Voorts verklaarde Churchill, dat Stalin van de gebeurtenissen in Italië terstond op de hoogte werd gebracht. Op 19 Augustus werd een conferentie gehou den tusschen de officieren van den Geallieer den generalen staf en den afgezant van Ba doglio in Lissabon. Op deze conferentie wer den den afgezant van Badoglio de capitulatie voorwaarden voorgelegd, welke reeds eenige weken tevoren in een uitvoerige bespreking tusschen Washington, Londen en het hoofd kwartier van Eisenhower waren vastgelegd. Woordelijk ging Churchill verder: „hoe dras tisch de capitulatievoorwaarden ook waren, de afgezant van Badoglio wees ze niet van de hand en verklaarde tegelijkertijd, dat zijn be zoek ten doel had te bespreken, hoe Italië zich met de Geallieerden kon vereenigen bij den oorlog tegen Duitschland Over de verdere gebeurtenissen zeide Chur chiil, dat de afgezant van Badoglio met de voorwaarden der Geallieerden op 23 Augustus uit Lissabon was vertrokken.' Daarbij werd hem onomwonden van den kant der Geallieer den verklaard, dat de eapitulatie-voorwgarrien voor de civiele en bestuursaangelegemrefTen later zouden worden voorgelegd. Hij beloofde vóór 31 Augustus antwoord te geven aan het hoofdkwartier van generaal Eisenhower, In dien tusschentijd kwam een tweede Ita- liaansche generaal in opdracht van Badoglio aan, die bij wijze van geloofsbrief den Brit- schen generaal Carton de Wiart meebracht Deze tweede delegatie van Badoglio kon ech ter, naar Churchiil verklaarde, den loop der gebeurtenissen niet beïnvloeden, zoodat gene raal De Wiart in de gevangenschap wilde terug keeren. De lasthebber van Badoglio sloeg dit voorstel echter van de hand, zoodat generaal De Wiart zich in vrijheid naar Engeland kon begeven. Op 31 Augustus kwam de afgezant van Ba doglio met een vertegenwoordiger van gene raal Eisenhower in Syracuse bijeen en ver klaarde, dat Badoglio bereid was de onvoor waardelijke capitulatie te aanvaarden. De bekendmaking van den wapenstilstand werd door de Geallieerden vastgesteld op het oogenblik, dat naar hun opvatting de beste militaire kansen bood om zich aan den Durtsehen aanval te onttrekken. Dit beteekende, dat de wapenstilstand eerst op het oogenblik van de landing der Geal lieerden op het Italiaansche vasteland of kort hiervoor van kracht zou worden. Churchiil verklaarde, dat de Geallieerden gaarne meer gedaan zouden hebben om deze, haar hij woordelijk zeide „rampzalige regee ring" te helpen. De vertegenwoordiger van de Badoglio- regeering onderteekende op 3 September des avonds in Syracuse de capitulatie-voorwaar den. Van dit tijdstip af heeft dan in het geheim een vliegtuig tusschen Rome en het Geallieer de hoofdkwartier op en neer gevlogen. Nadat de Sovjet-regeering de capitulatie voorwaarden had bestudeerd.machtigde zij generaal Eisenhower deze ook namens haar te onderteekenen en generaal Eisenhower deed dit niet alleen in opdracht van de Ver. Staten en Groot-Brittannië, doch ook in opdracht van de Sovjet-Unie en alle Geallieerden. De kwestie Mussolini. Betreffende de voorgenomen uitlevering van Mussolini aan de Geallieerden verklaarde Churchiil, dat de onvoorwaardelijke capitu latie der regeering-Badoglio een speciale clausule behelsde voor de uitlevering van Mussolini Het was echter niet mogelijk ge feest Mussolini speciaal en gescheiden van den wapenstilstand en vóór de Geallieerde landing op het Italiaansche vasteland te doen uitleveren. De Geallieerden hadden echter reden te gelooven, zoo verklaarde Churchiil, dat men Mussolini onder sterke bewaking op een vei lige plaats in bewaring zou houden en het was stellig volstrekt in het belang der regee ring-Badoglio een vlucht van den Duce De Fiihrer ontving den Duce, na zijn bevrijding in z$n hoofd kwartier voor een bedoek van verscheidene dagen. (Telefoto Hoffmann/Stapf Fax ei KORT NIEUWS Te Meliskerke is de 15-jarige C. P. die met een gevon den projectiel speel de, dat tot ontplof fing kwam, op slag gedood. Te Amsterdam is ten buize van 'n caféhouder op het Rembrandtplein tij dens diens afwezig heid een bedrag van 15000 uit een buffetlade gestolen, Daar overigen niets ontvreemd en ook niets gefor ceerd was, neemt de politie aan, dat de dader van de situatie op de hoog te was. De waarnemen de rector-magnifi- cus der Nert. Econ. Hoogeschooi te Rot terdam. prof. G- Gonggrijp, heeft 't rectoraat overge dragen aan zijn op volger, prof. dr. J. F. ten Doesschate. allieerde voorwaarden voor een capitulatie, terwijl zij tegelijkertijd verklaarde, dat de moeilijkheden, waartegenover zij zich zag staan, groot waren. De Geallieerden, zoo ging Churchiil voort, konden haar hur, medegevoel met deze moeilijkheden niet ontzeggen, zij gaven de regeering-Badoglio op alle toenade ringspogingen echter slechts dit eene ant woord: „de capitulatie moet onvoorwaardelijk zijn". Omtrent het verder verloop van de gebeur tenissen zeide Churchiil, dat op 15 Augustus een afgezant van Badoglio, een officier met den rang van generaal, een bezoek bracht aan den Britschen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, met ,een geloofsbrief, waaruit bleek, dat hij in opdracht van Badoglio kwam en dat Badoglio bereid was aan den kant van de Geallieerden tegen Duitschland te treden, zoodra de Geallieerden in Italië geland waren. Churchiil verklaarde, dat het geen toeval is, dat hij zich juist op dat oogenblik in Quebec De uitlevering van Mussolini heeft stellig in het plan der Geallieerden gelegen, wan neer niet omstandigheden waren ingetreden, die ongelukkigerwijze buiten het machtsbereik der Geallieerden lagen. De maatregelen, die de regeering van Badoglio had genomen, waren zorgvuldig overlegd. Zij waren voldoende geweest voor de ge vangenhouding van Mussolini, maar Badoglio kon geen rekening houden met een landing van Duitsche valschermtroepen juist op het punt, waar de Duce het laatst gevangen werd gehouden. Churchiil stelde in het licht, dat naar zijn meening geen gebKek aan vooruitziendheid of inbreuk op vertrouwen van den kant van de regeering van Badoglio er schuld aan is, dat Mussolini bevrijd werd, aangezien de regee ring-Badoglio nog een tweeden troef dacht uit te spelen, n.l. naar Churchiil woordelijk zeide: „de met de bewaking belaste carabi nieri hadden het bevel Mussolini dood te schieten, wanneer eenigeriei reddingspoging gedaan mocht worden". Verdere plannen. Uit de verdere uitlatingen van Churchiil bleek, dat de vorming van een inter- Geallieerde Middellandsche Zeecommissie berust op een verzoek van Stalin. De Engelsche vertegenwoordiger in deze commissie is, naar Churchiil medgfieelde, Harold Me. Millan. Op het oogenblik worden de noodige voorbereidingen getroffen voor een con ferentie van de ministers van buitenland- sche zaken der drie landen of hun ver tegenwoordigers. „Wij zien voorts, zoo zeide Churchiil verder, voi vertrouwen een daarop volgende confe rentie tusschen Roosevelt, Stalin en mijn per soon nog voor het einde van het jaar tege moet." In dit verband meende Churchiil, dat „zonder het nauwe, hartelijke en duurzame deelgenootschap tusschen Sovjet-Rusland, Engeland en de Ver. Staten de Geallieerden aan het einde van dezen oorlog zouden moeten vaststellen, dat zij zich in een periode van nog grootere verwarring bevinden". De Höhcre S.S.- und Polizeiführer Nord- west deelt mede Door het Polizeistaudgerïcht Assen zijn den 20sten September 1943 wegens drie over vallen op het gemeentehuis van Stadskanaal, wegens eeji overval op het gemeentehuis van Exloo en wegens den moord op Reilingh, die reeds jarenlang lid van de N.'S. B. was, de hieronder genoemde Nederlanders ter dood veroordeeld de handelaar Johannes Vis uit Stadskanaal, de ziekenverpleger Gert Por uit Zuidlaren; de reiziger Anne Rutgers uit Stadskanaal; de boekhouder Jan Toet uit Staphorst: de machinist Pieter van Laarhoven uit Hasselt de gemeenteambtenaar Wessel Knot uit Zuidlaren; de leider van het Arbeidsbureau Rendert Poel uit Grijpskerk; de H.B.S.-Ieerling Jans Diemer uit Borger; de landbouwer Roelof Tuin uit Valthermond de gemeentesecretaris Andries Diepenbrug uit Odoorn. Het vonnis werd 2 uur na de uitspraak voltrokken. De Höhere S.S.- und Polizeiführer Nordwest, (w.g.) RAUTER, S.S.-Obergruppenführer und General der Polizei. Flinke kerels melden zich nu voor de Watten--SS en de landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waf- £en-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs marine kunnen zich aanmelden, zij, die tot, de Germaansche SS in Nederland toetre- den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Personen tusschen 18-30 j aar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen z i c h eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrij- 23e9.'43. 9-13 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.'43, 9-14 uur, Amersfoort. Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.'43, 9-14 uur, Den Haag, café Den Hout Bezuidenhout 11-13. Invoering van den normalen tijd. De ministerraad voor de Duitsche rijks- verdediging heeft besloten, in den winter 1943'44 wederom den normalen tijd in te voeren. De overgang van zomertijd op normalen tijd geschiedt op Maandag 4 October 1943. des ochtends te 3 uur. Op dat oogenblik worden alle klokken een. uur achteruit gezet Meevaller bij de suiker- distribulie. Er wordt green periode overgeslagen. Indertijd heeft het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd de bevol king aangemaand zuinig te zijn met suiker, omdat de beschikbare voorraden consumptie suiker naar alle waarschijnlijkheid niet toe reikend zouden zijn om tot den nieuwen, suikeroogst het volle rantsoen te verzekeren. Als gevolg van enkele maatregelen heeft de suikerpositie zich évenwei zoodanig ontwik keld, dat het in ieder geval niet noodig zal zijn, ^hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag, de suikerverstrekking gedurende een periode v&n vier weken stop te zetten. Het staat nog te bezien, of de thans ge schapen mogelijkheden het Rijksbureau in staat zullen stellen over voldoende suiker te beschikken voor een .onverminderde rant soeneering gedurende den nog voor den nieu wen oogst resteer enden tijd, maar de mee valler beteekent al wel, dat de aangekondigde korting van een kilo op het rantsoen niet zal doorgaan. Het is evenwel mogelijk, dat het voor de eerste helft van October bestemde halve kilogram pas later beschikbaar gesteld zal kunnen worden. Tevens moet nu met de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en derhalve in den verkoop rekening Worden gehouden. Nieuwe vonnissen van het Deutsche Landesgerieht. Door het Deutsche Landesgerieht zijn ent zullen de komende weken nog voortdurend een groot aantal gevallen worden behandeld van beklaagden, die in strijd met de beschik king van 13 Mei U143 hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd. Zoo zijn b.v. op een zitting van het Deutsche Landesgerieht in Den Haag niet minder dan 13 van dergelijke gevallen behandeld. Alle beklaagden moesten het over treden der beschikking boeten met verbeurd verklaring van hun toestellen en kregen be halve gevangenisstraffen ook geldstraffen, die meestal een veelvoud bedroegen van de aan schaffingswaarde van de toestellen. Van de in Den Haag behandelde zaken is vooral belangwekkend die van den koopman B. te D. B. had een oud radiotoestel inge leverd en zijn nieuwe radiotoestel verstopt onder het dak van het huis van zijn buurman, zonder dat deze daar iets van wist. Hij. was er dus niet voor teruggeschrokken ook zijn buur man, aan een vervolging bloot te stellen. Marshall generalissimus. Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst; „Een hooggeplaatste cffi- cieele persoonlijkheid" heeft verklaard, dat' president Roosevelt en minister-president Churchiil generaal Marshall hebben uit verkoren voor d.e functie van opperbevel hebber van alle Anglo-Amerikaansche strijdkrachten op de verschillende oorlogs- tooneelen. Kingsiey Wood overleden. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, ia is Engelsche minister van financiën, Kingsiey, Wood, Dinsdag overleden. BEWAAR UW AARDAPPELSCHILLEN. DE KOE MAAKT ER MELK VAN,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1