Haarlemsche Courant Harde strijd in centralen sector van Oostelijk front Na de ontruiming van Smolensk. Nieuwsblad, voor Noord-Holland Vergeef sche aanval op convooi ten Z van Den Helder. De situatie op Krim en Koebanbruggehoofd. 288c Jaargang No. 224 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Iel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BUkantoor, Soendaplein 33. Tel. 12210 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 27 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoör IJmuiden: Rembrandtlaan 55, I.Jmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Smolensk en Rosslawl ontruimd. Duitsch aanvaissucces ten Z. van het ladogameer. Landingstroep aan de kust van de Zee van Azof in de pan gehakt. Britsche aanvallen bij Salerno afgeslagen. Het Duitsehe weermachtbericht van Zater dag luidde: Op het Koebanbruggehoofd zetten de bolsje wisten bun hevige aanvallen den geheelen dag zonder succes voort. Aan de Noordkust van de Zee van Azof leidde .een eigen aanval tot resultaat. Er werden gevangenen en buit gemaakt. Aan den midden-Dnjepr deed de vijand op talrijke plaatsen vergeefschè aanvallen op de bruggehoofden ten Oosten van de rivier. Een vrij groot aantal pantserwagens werd daarbij vernield. Ten Noorden van Tsjerkassy sloe gen Duitsehe pantserstrijdkrachten kleinere vijandelijke groepen uiteen. In den centralen frontsector kwam het ten Westen van het spoorwegknooppunt Oenetsja en ten Zuiden van Smolensk tot hevige afweergevechten, die nog voort duren. De steden Roslawl en Smolensk werden na volledige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties, volkomen ongehinderd door den vijand ontruimd. Ten Zuiden van het Ladogameer bereikte een aanval van Duitsehe jagerdivisies het bevolen aanvalsdoel. Door pantserwagens gesteunde tegenaanval len der bolsjewisten mislukten. In het hooge Noorden sloegen Duitsehe troepen in den sec- tor-Kandalaksja en aan het1 Moermansk-front verscheidene vijandelijke aanvallen .met ver liezen voor den vijand af. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte ook Vrijdag een levendige gevechtsbedrijvig heid. De aanvallen van Britsche troepen in den sector-Salerno werden na zware gevech ten afgeslagen. ■Duikbommenwerpers hebben in het Middel- landsche Zee-gebied een groote vijandelijke torpedoboot tot zinkengebracht en twee vrachtschepen vernietigend getroffen. Vrijdagnacht lieten enkele vijandelijke stoor vliegtuigen zonder uitwerking eenige bommen op Noordwest-Duitsch gebied vallen. Duitsehe verdedigingsstrijdkrachten schoten Vrijdag bo ven het bezette gebied in het Westen 10 vijan delijke vliegtuigen en boven Duitsch gebied een snel Britsch verkenningsvliegtuig neer. Het Duitsehe weermachtbericht van Zondag luidt Een bolsjewistische landingspoging aan de kust van de Zee van Azof is er mede geëin digd, dat de geheele landingsgroep ter sterkte van ruim 800 man in de pan werd gehakt. Aans weerszijden van de Koeban mislukten ook Zaterdag alle met steun van tanks onder nomen vijandelijke aanvallen. Ook aan den midden-Dnjepr bleven nieuwe aanvallen der bolsjewieken op de Duitsehe bruggehoofden vergeefsch. Vrij zwakke vijandelijke groepen, die in het on overzichtelijke terrein op enkele plaatsen de rivier hadden overschreden, werden in tegenaanvallen teruggeworpen. In den centralen sector zette de vijand vooral in het gebied ten Westen van het spoorwegknooppunt Onetsja en in het strijdgebied van Smolensk zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Onder moeilijke weers- en wegenomstandigheden werden de aanvallen in hoofdzaak afge slagen. Op eenige plaatsen duren de ge vechten voort. Het luchtwapen heeft met geconcentreerde strijdkrachten vooral ten Noorden van de Zee van Azof en ten Oosten van de midden-Dnjepr vijandelijke troepenconcentraties aangevallen en haar gevoelige verliezen toegebracht. Op 24 en 25 September werden aan het Oostelijke front 105 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Vijf eigen toestellen worden vermist. ïn Zuid-Italië vielen Britsch-Amerikaansche strijdkrachten onze stellingen tusschen den Golf van Salerno en de Baai van Manfredonia aan. De aanvallen werden afgeslagen opnieuw ingenomen aanvalsposities werden door artil lerievuur uiteengeslagen. Het .luchtwapen heeft Zaterdag in het ge bied van de Middellandsche Zee 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en een vrachtschip van 3000 brt. met bomtreffers vernietigend ge raakt. In den nacht van 24 op 25 September hebben Duitsehe motortorpedobooten aan de Engel- sche kust Britsche bewakingsvaartuigen aan gevallen, waarvan er één tot zinken werd gebracht. Ter ontlasting van hun ernstig in het nauw gebrachte beveiligingsstrijdkrachten vielen Britsche motortorpedobooten in. Een harer werd, terwijl het zicht plotseling slech ter werd, door een Duitsehe motortorpedoboot geramd. Zij werd door de éigen bemanning tot zinken gebracht. Britsche torpedovliegtuigen en jacht- kruisers hebben ten Zuiden van Den Hel der een Duitsch convooi vergeefs aange vallen. Zes der vijandelijke vliegtuigen werden daarbij neergeschoten. Boven den Atlantischen Oceaan en bij aan vallen van vrij zwakke Britsch-Amerikaansche luchttsrijdkrachten op de bezette Westelijke gebieden, heeft de vijand nog vijf vliegtuigen verloren. Afzonderlijk vliegende storingsvliegtuigen hebben Zaterdagnacht in Westduitsch gebied blindelings,, eenige bommen neergeworpen waardoor slechts onaanzienlijke schade aan gebouwen ontstond. Japanners brengen 4 kruisers tot zinken. Naar het Japansche hoofdkwartier mededeelt zijn 22 September krachtige Amerikaansche troepenformaties in Finschhafen op Nieuw Guinea geland. Japansche bezettingstroepen dwongen haar1 tot den strijd. Op het oogenblik w'orden hevige gevechten geleverd. Drie kruisers, twee torpedojagers en een groot transportschip zijn tot zinken gebracht, brand werd veroorzaakt aan boord van twee kruisers en twee transportschepen van middel bare grootte en twee kruisers door bomtref fers beschadigd. Tijdens luchtgevechten werden 22 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, waarbij het neerschieten van 8 toestellen niet met zeker heid kon worden vastgesteld. Bovendien ge lukte het den Japanschen vliegers^op 15 plaat sen van de landingsgebieden branden te ver oorzaken. Aan Japansche zijde worden 16 vliegtuigen vermist of hebben zich opzettelijk op vijandelijke doelen gestort. Een Japansche duikboot heeft voorts ten Oosten van de Nieuwe Hebriden een vijan delijken kruiser der B-klasse in den grond geboord. De integriteit van Vaticaanstad. Sinds Duitsehe troepen Rome zijn binnenge trokken, probeert de vijandelijke propaganda om door fantasieën van allerlei aard de stad van het Vaticaan en haar bewoners voor te stellen als slachtoffers van Duitsehe geweld- heerschappij. Daarmee moeten de Duitsehe weermacht en de Duitsehe politiek bij de ka tholieken over de geheele wereld in een kwaad daglicht geplaatst worden. Deze pogingen zijn vergeefsch. Het spreekt van zelf, dat van Duitsehe zijde de souvereiniteit en integriteit van den Vaticaanschen staat in vollen omvang wordt gerespecteerd en dat de weinige Duit sehe soldaten die in Rome alleen aanwezig zijn tot handhaving van de openbare orde, zich dienovereenkomstig gedragen. Duitschland erkent een nationaal comité in Albanië. In Albanië heeft zich na het verraad der re- geering-Badoglio en de vlucht van den Alba- peeschen minister-president een nationaal comité Vevormd, dat de verantwoordelijke lei ding van den thans zonder bestuur zijnden en door anarchistische toestanden bedreigden Al- baneeschen staat op zich heeft genomen op den grondslag van de onafhankelijkheid van Albanië. Het nationale comité heeft thans voor de behartiging der regeeringszaken een werk commissie ingesteld en zich tot de Duitsehe regeering gewend met het verzoek om kenning. De Duitsehe regeering heeft deze erkenning verleend en zich bereid verklaard, met de werkcommissie als voorloopige regeering sa men te werken. Radiorede van Graziani. In een radiorede tot het Italiaansche volk heeft de Italiaansche minister van defensie, maarschalk Qraziani, verklaard, dat hij zijn functie op dit tragische oogenblik op zich heeft genomen, teneinde de schande van het ver raad van de nationale vlag te wisschen. De basis van iedere militaire traditie is^het voor beeld van de eer. Des te verwerpelijker is de handelwijze van Badoglio, die den Duitschen bondgenoot nog de verzekering heeft gegeven van zijn trouw, terwijl hij reeds vijf dagen te voren de overeenkomst met den vijand had onderteekend. Jarenlang is Badoglio chef ge weest van den generalen staf en daarom is al leen hij verantwoordelijk voor de militaire fouten van dien tijd. In dit verband herinnerde Graziani aan de mislukkingen in Albanië, Grie kenland en tijdens de eerste phase van den veldtocht in Noord-Afrika. Betreffende de houding van den Koning verklaarde Graziani, dat ook deze door zijn vlucht zijn Koningseed gebroken heeft. Ten slotte riep maarschalk Graziani het geheele Italiaansche volk op mede te werken om de onafhankelijkheid van het volk te herwinnen. Het lot biedt nog éénmaal de mogelijkheid de vrijheid van het vaderland te bevechten. Met de hulp Gods en met zuiver geweten gaat het Italiaansche volk aan het werk. De positie van Victor Emanuel. De News Chronicle houdt rich bezig met de positie van den Koning van Italië, Victor Emanuel. Hefe blad schrijft, dat wanneer de aankondigingen van de regeering Badoglio nog blijven vasthouden aan de formule „Koning van Albanië en Keizer van Ethiopië", dit stel lig zal leiden tot protesten. Churchill heeft duidelijk verklaard, zoo merkt het blad op, dat Italië zijn imperiurh definitief verloren heeft. Het feit, dat Victor Emanuel zich nog aldus noemt, is, schrijft het biad woordelijk, „een onverdragelijke brutaliteit." De strijd iri Zuid-Italië. Vierling-Flak bij het verwisselen van stelling, om de grenadiers, die in tegenaanval zijn gegaan, tegen aanvallen uit de lucht te beschermen. SS PK Bü,schel Atl'H P. c) Op de groote sportterreinen aan de Avus in Berlijn vond op 19 Sept. j.l. een sportdag van de in de Rijkshoofdstad werkzaam zijnde buitenlandsche arbeiders plaats, die door het Amt Arbeitsuinsatz van het Duitsehe Arbeidsfront, Gau Berlin, te zamen'met het Sportamt der NS-Gemeinschaft Kraft durch Freude georganiseerd was. De buitenlandsche gasten marchee- ren het terrein op. (Atlantic/Jacques/Holland Pax c) KORT NIEDWS De ordedienst in Milaan is door de Duitsehe bezetten de autoriteiten we derom in de han den van de fascis tische militie ge legd. De hergroe peering in de rijen der militie heeft 'n aanvang genomen. De Fransche handelsvloot, die voor den oorlog 3 millioen ton mat. is door de oorlogs omstandigheden tot ongeveer 40.000 ton ingekrompen. Het Xweedsche blad SoCial-demo- kraten komt met de belachelijke be wering, dat de Duitsehe autoritei ten van plan zou den zijn, het ver woeste Hamburg te gebruiken als oefen terrein voor de sol daten. Van bevoeg de zijde wordt er opmerkzaam op ge maakt, dat dit een typisch staaltje van Zweedsche leugen propaganda is. De Amerikaan sche staatsburgers in Engeland in den dienst plichtigen leeftijd zullen voor het Britsche leger worden opgeroepen, voor zoover zij niet reeds in het Ame rikaansche leger dienen of van hun regeering een vrij stelling gekregen hebben. Door een Zwit- sersche rechtbank zijn 12 personen, die spionnage had den gepleegd, ver oordeeld. Vier van hen kregen levens lang tuchthuis. Het betreft hier voor namelijk de schen ding van militaire geheimen. Sovjets overschreden alleen bovenloop van Dnjepr. De ANP-corréfcpondent te Berlijn meldt: Nu Smolensk,^een der sterkste bolwerken aan het Oostelijk front, in handen dor bols jewisten is overgegaan, kan met recht van een hoogtepunt in den strijd aan dit front worden gesproken. Hoewel de strijd nog in alle hevigheid voortwoedt. hebben de Duit sehe bladen deze gebeurtenis, die "voor niet- ingewijden vrij onverwacht is gekomen, aangegrepen om- de situatie aan het Oóste-* lijke front nog eens de rev.ue te laten pas- seeren. Algemeen wordt in hot licht gesteld, dat het front in de Sovjet-Unie. dat nog steeds het belangrijkste wordt geacht, gezien moet worden^in 't kader van de aigemeene IBuro- peesche oorlogvoering. Toen bleek, dat de bolsjewisten, gelijktijdig met een Geallieerd offensief Tn Zuid-Europa. een uiterste krachtsinspanning wilden ondernemen om met een .groote overmacht aan menschen en materiaal het Duitsehe front onder den voet te loopen, heeft de Duitsehe legerleiding het besluit genomen, het Oostelijk front te ver korten. Gezegd kan worden, dat dit doel reeds thans verwezenlijkt is. ofschoon het wellicht noodig zal blijken, dat de Duitsehe legers nog verder terugtrekken. De bladen wijzen op de voordeelen van de verkorting van het front, waarvan in de eer ste plaats genoemd moeten worden het vrij komen van reserves voor nieuwe'operaties eti het verkorten cïer verbindingslinies, die in de Sovjet-Unie en vooral in het komende koude jaargetijde, zulk een belangrijke rol spelen. Een probleem, dat thans aanmerkelijk vereenvoudigd wordt, is de bestrijding der partisan en achter het front, die de Duitsehe ravitailleering vaak ernstig bemoeilijkten. Dit alles helpt het ongetwijfeld voor de Duit- schers smartelijke verlies van in den winter tijd na zul ken z waren strijd veroverde ge bieden verzachten. - Daarbij komt, zooals de Völkischer Beob- achter schrijft, dat een terugtocht te eerder gewaagd kan worden, daar ook na het af sluiten dezer beweging nog steeds een bui tengewoon groot gebied tusschen het Duit sehe front en het Duitsehe vaderland zal lig gen. Voorts schrijft het blad. dat nog geen oorlog uitsluitend in de verdediging is ge wonnen en dat men er derhalve van kan zijn, dat ook het Duitsehe le?PF in het Oosten niet steeds in de verdediging zal blijven. Tn gelijken zin schrijven ook de an dere bladen. Intusschen zetten de bolsjewisten hun aan vallen met onverminderde hevigheid .voort en op verschillende plaatsen hebben zij thans de Dnjepr bereikt. Deze rivier, welker Westelijke oever hoogcr ligt dan de Ooste lijke, vormt een duchtige barrière voor' de oprukkende Sovjet-Russen. Slechts aan den bovenloop, bij-Smolensk, is de Dnjepr tot dusver overschreden. Verder stroomafwaarts zijn alle overzetpogingen tot nu toe ver ijdeld. Het bruggehoofd in 't Koebangebied. dat thans zijn beteekenis heeft verloren, wordt door de Duitschers op het oogenblik geliqui deerd. Hoewel geleidelijk ook de Krim met afsluiting bedreigd wordt, zijn er geen tee kenen, die wijzen op een ontruiming van dit o.a. voor het beheerschen van de Zwarte Zee belangrijke schiereiland. Stettinius volgt Sumner Welles op. President Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat Sumner Welles, onderstaatssecretaris van het departement van buitenlandsche zaken is afgetreden. Als zijn opvolger is benoemd Ed ward Stettinius. Radiotoestellen in konijnenhokken. Bij het politie-onderzoek naar het onrecht matige bezit van radio-ontvangtoestellen is geconstateerd, dat de radiotoestellen, die in strijd met de beschikking van den Höheren S.S.- und Polizeiführer van 13 Mei 3943 niet zijn ingeleverd, voor hei grootste deel steeds op dezelfde wijze verstopt zijn. Zoo werden radiotoestellen gevonden in schuren onder stroo en hooi, in voerkisten, konijnenhokken, op zolders, onder den vloer, in waschmanden, onder bedden en bekleede meubelen, in kachels en haarden, in leege toegedekte tuin- vijvers, in prieeltjes, in niet-gebruikte voer tuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in ingebouwde kasten, waar voor tapijten waren gehangen, in bloemstuk ken, in waterdichte kisten in den tuin be graven, in lichtinstallaties en ten deele zelfs in sanitaire inrichtingen of anderq, nog min der geschikte bergplaatsen. In vele gevallen waren de bezitters der toestellen ten zeerste verrast, als zij tot de ontdekking- moesten komen, dat het ondoelmatige verbergen der toestellen had geleid tot aanzienlijke bescha digingen, en zelfs tot onbruikbaarheid „INLICHTINGEN VOOR LONDEN". De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl van hedenavond luidt: „Inlich tingen voor Londen". BEWAAR UW AARDAPPELSCHILLEN. DE KOE MAAKT ER MELK VAN,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1