emsc Couran Aanval der Sovjets bij Saparosje afgeslagen Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuw succes der Duitsche duikbooten. 288e Jaargang' No. 228 Bureaux: Grooto Houtstraat 93, Tel Advert. 10724, Redactie 106M Postgiro 134958 Haarlemsche C't, Haarleui Bijkantoor, Soendaplein 37. Xel, 122ï» Hoofdredacteur: F. C. Decks Vrijdag 1 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ft^stdageo Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor ZJmuiden: Kemhrandtlaan 5S« IJmulden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Duitsche tegenaanval aan den Midden.Dnjepr. Britsche strijdkrachten ten Z. van den Vesuvius tot staan gebracht. Zuivering van Noord-ltalië maakt goede vorderingen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 80 Sopt. (D.N.B.). Het opperbevel der weer macht deelt mede: „In den centralen sector van het Koeban- bruggehoofd mislukte een aanval van sterke vijandelijke strijdkrachten. Tegen ons afweerfront in het gevechtsge- bied van Saporosje hebben de bolsjewisten, terwijl zij talrijke versche divisies meedoo- genloos in het vuur wierpen en krachtig door slagvliegtuigen gesteund werden, nieuwe doorbraakaanvallen gedaan. Zij werden over al bloedig afgeslagen. Aan den Midden-Dnjepr zette de vijand zijn pogingen, de rivier over te steken, op talrijke plaatsen voort. Een eigen tegenaanval wierp de bolsjewisten uit een bruggenhoofd, dat zij in het onoverzichtelijke terrein hadden kunnen vormen. In den centralen frontsector voeren onze troepen in weerwil van de moeilijkste weers- en terreinomstandigheden en onder voortdu rende afweer van deels heftige vijandelijke aanvallen de bevolen bewegingen uit. Aan het Zuid-Italiaansche front volgde de vijand onze bewegingen over het algemeen slechts met vrij zwakke strijdkrachten. Brit sche gepantserde strijdkrachten, die ten Zui den van den Vesuvius krachtig volgden, wer den tot staan gebracht. In de achter ons front gelegen stad Napels zijn ter verhindering van vijandelijke landingen de havenwerken gron dig vernield. Tegen oplevende communisti sche onrust zijn de scherpste maatregelen ge nomen. De zuivering van Noordoost-Italië van Slo- veensche en communistische benden in het gebied ten Oosten van Goerz maakt goede vorderingen. De bandieten verloren de laatste dagen meer dan 1000 man aan dooden en ver scheidene duizenden gevangenen. Britsche bommenwerpers vlogen in den af- geloopen nacht het Rijnlaiidsch-Westfaalsche gebied binnen en wierpeh zeer verspreid bommen op woonwijken van verscheidene plaatsen, vooral op Bochum. Eenige kerken en ziekenhuizen werden ernstig getroffen. De bevolking leed verliezen. Het aantal neerge schoten vliegtuigen wordt op het oogenblik nog vastgesteld. Duikbooten hebben in den strijd tegen de vijandelijke landingsvloot in de Middelland- sche Zee en den vijandelijken aanvoer op den Atlantischen Oceaan 6 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 42.200 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Duitsche vlootstrijdkrachten, het afweergeschut van koopvaardijschepen en marineluchtdoelge- schut vernietigden van 1 tot 30 September 121 vliegtuigen. Aan de geslaagde afweer van den gisteren gemelden luchtaanval op de haven van Constantza heeft Roemeensch luchtdoelgeschut een groot aandeel gehad'. Napels Zooals het weermachtbericht reeds ver meldt,' heeft de stadcommandant van Na pels drastische maatregelen tegen de aldaar saboteerende opstandelingen genomen. Ter bemoeilijking van eventueele landingsope- raties der geallieerden werden aanvankelijk de haveninstallaties grondig vernietigd, waarna deelen der stad ontruimd werden. Thans zijn de eigenlijke tegenmaatrege len ingeluid, welke uit een meedoógenlooze bestrijding der opstandelingen, deels com munisten, bestaan. De rebellen zijn reeds e'enigen tijd in hun streven aangemoedigd door een vrij groot aantal agenten, die de stad. vermoedelijk reeds lang voor de offi- cieele Duitsche bezetting, zijn binnengeko men. Opmerkelijk is het, dat de bestrijding van het bendewezen in Napéls vrijwel sa menvalt met een geallieerden aanval in de richting van de stad. De vernietiging van de havens zou er bovendien op kunnen wijzen, dat men aan hét bézit van de stad van Duit sche militaire zijde in de toekomst geen waarde meer zal hechten, hetgeen evénwel In het kader van dé algem'eene strategische situatie in Zuid-Italië geen verrassing is. Betreffende Nhpels verneemt het D.N.B. nog, dat sedert het den Britten en Ameri kanen is gelukt aan de Golf van Salerno aan land te gaan, communisten en andere ele menten de rust en orde in Napels trachten te verstoren en de Duitsche troepen te be lemmeren in hun strijd tegen de geallieer de .indringers. De bekende armoewijken. die terstond achter de prachtige straten begin nen, boden den bandieten talrijke schuil hoeken, waaruit zij hun nachtelijke over- vallen op ravitallleeringsvoertuigen en af zonderlijke Duitsche soldaten ondernamen. Roovend en plunderend drongen zij ook de door de Anglo-Amerikaansche vliegtui gen vernielde stadsdeelen binnen en tracht ten zich te vefrijljpn met de have der door het bombardement getroffen bevolking en met de opgeslagen voorraden. Om deze haard van onrust uit te schakelen sloegen Duitsche en fascistische eenheden, met medewerking der ordelievende deelen dert be volking hard en vastberaden toe. De bandie ten .Verschansten zich in de straten en blie zen talrijke gebouwen op om aan materiaal te komen voor het opwerpen van barrières en straat versperringen. Zij werden door de Duitsche troepen energiek aangevallen, of schoon Britsche en Amerikaansche vliegers trachtten door aanvallen in scheervlucht in te grijpen in de gevechten. De neergewor pen bommen konden weliswaar het lot van de benden niet tegenhouden, doch richtten in de nabijgelegen woonwijken opnieuw zware schade aan. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT De A.N.P.-correspondent meldt: De situatie aan het Oostelijk front blijft gekenmerkt door toenemende Duitsche te genaanvallen. O.a. bij Tsjernigow en ten Zuidoosten van Gomel. Bij Sovjet-Russische aanvallen op de nog aanwezige Duitsche bruggehoofden op den Oostelijlcen oever van den Dnjepr bij Dnjepropetrowsk, Kre- mentsjoeg en Kief hebben de Duitschers eenig terrein moeten prijsgeven. De bolsje wistische troepen, die op enkele, hier niet nader aangeduide, punten den Westelijken oever van den Dnjepr hebben bereikt, heb ben het niet tot operatieve successen kun nen brengen, daar zij door hevige tegenaan vallen deels vernietigd, deels in een klein ■gebied opeengedreven zijn. Ten Westen van Roslawl en ten Zuiden van Smolensk be lemmert de regen de operaties. Onder den titel „Het wezen van den slag' in het Oosten" publiceert de „Berliner Börsen Zeitung'' een artikel van de hand van den militairen deskundige majoor dr. Schafer, waarin deze o.a. de gevechtsmetho- den der Sovjet Russische weermacht be handelt. Tijdens de gevechten der laatste weken in het middengedeelte van het front, aldus de schrijver, verlegde de tegenstander weer meermalen de zwaartepunten, zoodra hij in dezen of genen sector op sterekeren tegen stand stuitte. Hij tastte dan het front af en trachtte ergens een zwakke plek te vinden. Als gevolg van* de onderschatting Van de Duitsche weerstandskracht meende hij ook meermalen van de beweging uit zijn aan vallen uit te kunnen voortzetten, waardoor hij bijzonder zware verliezen leed. Pas na zulke aanzienlijke verliezen besloot hij tot een langere stelselmatige voorbereiding zij ner aanvallen op groote schaal, waarvoor hij dan sterke strijdkrachten liet aanruk ken. Hij kreeg voortdurend in ruime mate aanvulling, zoowel aan menschejv als ma teriaal. Zoo was het hém mogelijk, de ver liezen zijner eenheden snel goed te maken en vaak werd vastgesteld, dat hij een divisie twee tot driemaal binnen zeer korten tijd aanvulde en deze opnieuw in den strijd wierp. Ook traden steeds weer nieuwe een heden op. De uitputting van zijn strijd krachten was, daar deze meedoogenloos in den strijd weiden geworpen,, in elk geval zeer aanzienlijk, hetgeen ook voor het ver dere verloop van de gëvechtne van betée- kenis moet zijn. Om de ondanks den snel len toevoer van reserves optredende 'eemten op te vullen en de gevechtswaarde te ver- hoogen, werpt hij de z\èare en machinale wapens (artillerie, salvokanonnen, granaat werpers, tanks, gemechaniseerde troepen en luchtmacht) in massa's in den strijd, waar bij hij ook het systeem der zwaartepunt vorming verdre ontwikkeld heeft. In het tactische gebruik zijner wapens is hij even zeer wendbaarder geworden. Ook zijn jachtafweer heeft hij aanzienlijk versterkt. Men heeft kunnen waarnemen, dat zijn kwetsbaarheid op de flanken in vele gevallen^ iets minder is geworden, wat hij echter vaak duur heeft moeten betalen. Kenmerkend voor de strijdwijze van den tegenstander is ook het feit, dat de benden op bevel van Moskou in het gebied achter het front een grootere activiteit ontwikke len. Daarenboven was op enkele plaatsen ook een directes amenwerlcing tusschen de Bandieten worden achtervolgd. Op hun vlucht hebben de Bolsjewistische benden de brug verbrand. Drie, vier balkên zijn door krachtige grenadiersvuisten over den stroom geworpen waardoor een over gang is gevormd voor de na hen komende kameraden. NiettegenstaaifHlï de moei lijkheden, die de moerassige en bosch achtige terreinen in het achter liggende gebied van den middensector van het Oostelijk front opleveren, worden de af zonderlijke benden in hun schuilplaatsen opgespoord en vernietigd. (PK Wittke Atl/H P. c> in de nabijheid van het Duitsche front ope- reerende benden en het Sovjet Russische front waar te nemen. De gevechten in de afzonderlijke' secto ren. zoo besluit de schrijver, houden inner lijk verband met elkaar. Zij duren in alle hevigheid voort, daar de vijand nog voor de modderperiode van den herfst en voor den winter een groote beslissing met opera tieve uitwerking wil forceeren. VILLA ,)SAN MICHELE" OP CAPRI VERWOEST. De beroemde villa, van Dr. Axel Munthe „San Michele" op Capri is volgens het Zweed- sche blad Nya Dagligt Allehanda door de Amerikaansche troepen bij de bezetting yan het eiland verwoest. De villa die gelegen "is op een rotsplateau aan de Marina Grande op de Noordkust van Capri is door de Amerika nen uitgekozerl als landingsplaats. De Ameri kanen hebben daarbij meedoogenloos de on vervangbare kunstcollectie van Dr. Ajcel Munthe verwoest, waaronder een bijzonder kostbare verzameling madonna's. De bevol king van Capri is over,dit voorval zeer ver bitterd, temeer, daar dé villa van Dr. Mun the en zijn verzameliftgen een der grootste ■bezienswaardigheden van het eiland vormden. NIEUWE CHEF VAN DE ITALIAANSCHE STAATSPOLITIE. Tot chef van de Italiaansche staatspolitie is in plaats van graaf Senise, die bij de ontvoe ring van den Duce een bijzondere rol ge speeld heeft, de vice-commandant van de fascistische militie, Giulio Tamburini, be noemd. SUDETENGOUW VIJF JAAR BIJ RIJK INGELIJFD. De Sudetengouw heeft gisteren den vijfden verjaardag der wederinlijving in het rijk ge vierd. Gouwleider Henlein heeft naar aanlei ding van dit feit in era rede gewezen op den opbouwarbeid van 't sudetenland en het op treden van het land in den lotsstrijd van het Duitsche volk. Hij zeide, dat de Sudetentiuit- schers juist zoo als het geheele Duitsche volk vervuld zijn van een onwrikbaren wil tot strijd ep^, overwinning en als gesloten ge meenschap ahcter den Führer staan. De Sude Voor Duitschers ter kennisneming. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere SS en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats ■bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduit- schers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzopder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de ver ordening bedreigde straffen, op, zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Neder land en bij vertrek naar het buitenland schrif telijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk behooren. maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De ver plichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit hét vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht wor den opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegen woordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze ver plichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N.S.D.A.P." SS-Obergruppenführer und General der PoUzei (get.) RAUTER. Eervol ontslag van den boerenleider. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft met ingang van 30 September Id43 den heer E. J. Roskam op diens verzoek eervol ontslagen uit zijn functie van boerenleider van den Neder landsehen Landstand. De militaire en .politieke ontwikkeling in Itaië. tenduitschers zullen iedere poging om hun ffcstcekt en van het antwoord, dat wij daar, on VArcrrAi.-f Ti TT n F trouw aan Führer en rijk te schokken beant woorden met het eenige middel dat zulke po gingen waard zijn: met het wapen in de hand. Overal in het land worden thans de voorbereidingen getroffen voor de groote landelijke collecte ten bate van het Winterhulp- werk van den Nederlandschen Volksdienst, welke op 2 en 4 Oct. a.s. zal worden gehouden. De vlintïerspeldjes worden verpakt. (C.N.F./Meiiex Pax c) KORT NIEUWS De Reichsführer SS, Rijksminister van binnenlandsche zaken, Heinrich Himmler, is op 23 September te Riga aangekomen. Ver volgens begaf de Reichsführer zich naar Reval. Een Britsch mi litair transportvlieg tuig met 16 man heeft in Zuid-Tur- kije een noodlan ding gemaakt. Uit een groote geldzending van 't postkantoor te De venter naar het agentschap der Ne derlandsche Bank aldaar, welke zen ding geschiedde door twee postbe ambten, die met dergelijk werk ge regeld waren belast is een pakket, in houdende 5000. O Openhartig artikel van Engelsch tijdschrift. De pessimistische beschouwingen der Britsche pers over de militaire en politieke ontwikkeling in Italië worden in Duitsche politieke kringen met bijzondere belang stelling gevolgd. Vooral valt de openhartig heid op van het tijdschrift „New Statesman and Nation", dat o.a. schrijft: „De Duitschers hebben een gezondere opvatting aan den dag gelegd dan onze lei ders. Zij hebben ingezien dat de bezetting van Rome van de grootste beteekenis was. Zij hebben Mussolini bevrijd. Ons opper bevel stelde al zijn vertrouwen in Badoglio en den koning. Wanneer de koning en Ba doglio thans vluchtelingen achter het front zijn, zullen zij voor ons eerder een bezwaar dan een voordeel zijn. Er zal nauwelijks nog een Italiaan zijn.mie naar hen luistert". Dat dit niet de particuliere meening van een Engelsch tijdschrift is, maar de opvat ting van de Britsche regeering, Churchill ■incluis, blijkt uit den tekst van het tele gram, dat de Britsche premier op 18 Aug. tijdens de onderhandelingen met Badoglio en generaal Alexander, den Britschen op perbevelhebber op Sicilië, heeft verzonden. De tekst van dit hoogst belangwekkende te legram wordt door de publicatie der Lager huisrede van Churchill in de Times pas thans bekend. Churchill verklaarde toen: „Ge zijt ongetwijfeld op de hoogte van de voelhorens, die Italië naar ons heeft uit- op verstrekt hebben. Het grootste gevaar voor ons zou zijn, wanneer de "Duitschers zich van Rome zouden meester maken en daar een -fascistische Quisling-regeering, b.v. onder Farinacci, zouden vestigen. Niet minder onaangenaam zou het zijn. wanneer Italië op de anarchie zou afgaan. Ik betwij fel, of Badoglio zich zal kunnen handhaven tot den dag, dien wij voor onze landing op het vasteland hebben vastgesteld. Wanneer het hun zou gelukken, den aanval te be spoedigen zonder al te groot risico, zou daarmee veel gewonnen zijn". Alle drie punten van vrees, die Churchill in dit telegram uitdrukt, zijn uitgekomen en wel erger dan de premier verondersteld - heeft, zoo constateert men in Berlijnsche politieke kringen. Rome bevindt zich in Duitsche handen, het fascisme is herrezen en zelfs onder den Duce persoonlijk. In breede kringen van Italië, voornamelijk echter in die welke de geallieerden bezet houden, heerscht de anarchie, Engelsehe bemanning op de Italiaansche vloot. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat een deel der bij Malta voor anker liggende Italiaansche slagvloot binnenkort met Engelsch personeel zal worden bemand. De bemanningen zullen per vrachtschip naar Malta worden gebracht./ „1000 TON AARDAPPELSCHILLEN BETEEKENT EEN WEEK VOEDSEL VOOR 5000 KOE1EM."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1