„We blijven een stuk van Panhom PódiOm De nieuwe bonnen. MINA BAKGRAAG Pssst! Mussert spreekt op den Kameraadschapsmiddag voor vrouwen van frontstrijders te Arnhem. Op een kameraadschapsmiddag voor de vrouwen en andere familieleden yan de frontstrijders, welkp- Donderdagmiddag in „Musis' Sacrum" te Arnhem werd georgani seerd onder auspiciën van de Nat. Soc. Vrou wen Organisatie (N.S.V.O.) hebben de Leider Mussert en de landelijk leidster der N.S.V.O., mej. L. M. Couzy de ruim drie honderd vrou wen en moeders toegesproken. In den aanvang van zijn rede vergeleek de Leider de beweging met een groot gezin. In dit gezin van ruim honderdduizend leden, wordt van tijd tot tijd weieens ruzie met elkaar gemaakt, maar als het puntje bij paal tje komt staan de gezinsleden schouder aan schouder. Dan nemen zij het altijd voor elkaar op, omdat zij weten dat ze vallen en staan met den nat. soc. strijd. Op onzen weg naar de sociale gerechtigheid voor ons volk hebben wij weinig bloemen ont moet, wel veel doornen. En men kan nu ook niet bepaald zeggen dat wij altijd den wind in de zeilen hebben ge" d. Denken wij alleen al aan den allerlaatste. ijd: de terugtocht van de Duitschers in Rusland, de onverkwikkelijk heden in Italië, de moordende bombardemen ten op Duitsche steden en dorpen, het uit blijven van de onderzeeboot-actie, al deze fei ten keeren zich tegen ons. Het is dan ook geen wonder, dat sommige N.S.B.'ers met lange ge zichten rondloopen. Maar, zoo vervolgde Mus sert, we hebben ook wel eens den wind in de zeilen, b.v. toen de Duce op. zoo meesterlijke wijze uit zijn gevangenschap werd bevrijd. Na zulk een feit kunnen we er weer een tijdje tegen. Het weegt op tegen een maand van na righeid. We zijn zulke verschijnselen in den loop der tijden gewend geraakt.. Strijdende zijn wij hard geworden. Ook gij, Nederlanct- sche vrouw, hebt het. harder dan de Duitsche vrouw. Valt in Duitschland een man aan het front, dan weten de aehterblijvenden zich immers omringd door de zorgen van 'alle an dere volksgenooten, terwijl hier in ons land zulk een moeder of vrouw nog wordt gehoond. Men zegt tot haar: „dat heb je van je naf> socialisme, dan had je ook maar nooit N.S.B.'er moeten worden." In deze dagen worden zelfs brandstichters en sluipmoordenaars op ons los gelaten, iets waar men in Duitschland niets van heeft te vreezen. Door al deze feiten zijn we gehard tegen veel, wat ons wellicht nog te wachten staat. Want ik weet het, zoo riep de leider uit.honderdduizenden zijn nog met blind heid geslagen. Daarom ook zijn wij er dezer dagen toe overgegaan om hoSEerden geweren en revolvers uitHe reiken aan onze boeren. En nog honderden van onze leden na hen zullen wij van wapens voorzien: de beweging moet gewapend zijn. (langdurig applaus). Gij verheugt over dezen maatregel, aldus Mussert, en ook ik ben blij, dat het er nu van gekomen is, dat wij wapens dragen, maar in ons hart moeten wij droevig zijn over he% tra gische feit, dat wij bewapend moesten worden tege ons eigen volk. D laatste doodvonnissen van het polizei- stanchecht te Assen in herinnering brengend, zei Mussert: alle ter dood veroordeelden heb ben verklaard, dat zij waren aangezet door anderen, die zelf buiten schot zijn gebleven Zoo is het, slechts een kleine groep zet an deren aan tot moord- en doodslag. Het dag blad „De Standaard" moge dan nog kort ge leden geschreven hebben dat in zijn kringen geen sluipmoordenaars te vinden zijn, maar dan moge ter illustratie dienen dat vaïl de elf veroordeelden er.negen gereformeerd en twee christ. gereformeerd waren. Een bewijs, dat ook de kerken haar tekorkomingen hebben. Honderdduizenden volksgenooten haten ons, maar zij blijven toch onze volksgenooten. Wij vervolgen onzen weg en op dezen weg heb ik afies gedaan om verde^onheil te voorkomen. Als leider van de beweging zou ik vermoe delijk meer succes» hebben gehad met een maatregel van hard terugslaan dan met den oproep om nu voor den allerlaatsten keer ge waarschuwd te zijn, maar toch meende ik goed te doen nog eens de waarschuwende stemte laten weerklinken, in de oprechte hoop dat die terreurdaden tegen ons nu zullen ophouden. Onze tegenstanders werpen ons graag voor 'de voeten, dat wij er alleen maar op uit zijn om baantjes te krijgen Als dat zoo was, dan zouden wij ons ook wel andere dingen kunnen veroorloven. Maar om een voorbeeld te noe men: dat den N.S.B.'ers hoogere rantsoenen zouden worden toebedeeld, heb ik met opzet ni e t gewild, omdat ik van het standpunt uit ga, dat v/ij een stuk van het volk zijn en dat onder alle omstandigheden ook behooren te blijven. Sprekend oyei dc prestaties van den Ned, frontstrijders, zcide de leider, dat, mits goed opgeleid, de Nederlandsche soldaat zeker niet voor den Duitschen strijder behoeft onder te doen. Met dit feit staat en valt de toekomst Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad' A. Overmeer. H'sfede Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. 1 E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede weef het wel van ons volk. Hierdoor is de her-opstanding van ons volk verzekerd. Zouden wij geen strijders meer hebben, dan zouden we een slap volk worden. Tienduizenden onzer weten het, dat zij een jongen hebben moeten wagen om een man te winnen. Bij een oorlog tusschen Engeland en Duitsch. land alleen zou ik me kunnen denken, zoo sprak Mussert verder dat de een voor Duitschland. de ander voor Engeland is. Waar om niet, ieder zijn keus. Maar daar gaat het niet om. Hier is het voor of tegen het bolsje wisme. Omdat wij in deze keuze tegen Sov jet-Rusland hebben gekozen, hebben wij ge lijk. Het gaat in uiterste consequentie immers om onze kinderen. Bij alie politieke verwar ring in ons land hebben onze tegenstanders zich ntet over ons te beklagen, maar wij over hen. (applaus) Waar thans mannen van ons volk vallen, daar vallen zij voor onze jeugd Voor de jeugd en eigenlijk voor haar en haar alleen, wordt geleden en gestreden. Ook door U, familieleden van onze frontstrijders. Be denkt echter allen tfel, zoolang er nog een Nederlandsch soldaat buiten onze grenzen staat, zoolang zal ik als Leider der beweging pal staan. Schrijft hun in uw brieven, dat zooals ik op hen aan het front vertrouw-, zij op mij kunnen bouwen en vertrouwen. Voor de rede van den Leider heeft de lan delijk leidster der N.S.V.O. mej. L. M. Couzy een rede uitgesproken, zij herinnerde er aan dat wij thans in moeilijke, zware tijden leven Uw dra'hg tot offeren hebt gij verschillend geuit, maar wij allen weten, dat een vrouw, die offeren kan, zelfs het hoogste, een bron van onuitputtelijke kracht is voor hen die aan het front staant Als de mannen de geschiede nis maken, dan dragen wij de historie. Want een goed soldaat wil van het front tot dat gene keeren, wat aan zijn moeilijken strijd be- teekenis gegeven heeft. Daarom, vrouwen zorgt er voor dat b'-i U persoonlijk het hart- vuur heilig blijft, dan zorgen we met elkaar er voor dat het haardvuur veilig is HAARLEMSCHE RECHTBANK Dieven bestolimdoor politiemannen. In Juni van dit jaar werd in Wormerveer een inbraak gepleegd in de «cacaofabriek „De Moriaan", waarbij tien balen cacaopoeder gestolen werd. De politie van Wormerveer stelde een onderzoek in en kwam de daders reeds spoedig op het spoor. Bij een hunner vond de politie een gedeelte der gestolen waar. De inbreker, een fabrieksarbeider, ver telde dat de rest van de cacao door drie zich als rechercheurs voordoende mannen in be- slag.genprpep was. Een nader onderzoek wees uit, dat deze drie mannen inderdaad recher cheurs warenZij waren bij dén fabrieks arbeider gekomen en hadden hem met Vucht gedréigd en verteld dat zij door de' Duitsche politie gewaarschuwd waren, dat bij hem cacao te vinden was. Uit medelijden met den arbeider en diens gezin, wilden zg^hem'Verder buit'en de zaak laten en slechts de cacao in beslag nemen. Ze zouden dè cacao op hun bureau afleveren en vertellen, dat ze haar gevonden hadden in een bootje, dat verlaten was door een aantal mannen bij hun nadering. De drie politiemannem»badden echter slechts één zak afgeleverd op bun bureau en de vier andere aan een slooperv die naar achteraf uitkwam, aan hen had verteld, dat bij den fabrieksarbeider cacao te vinden was. Donderdag stonden de daders van de in braak in „De Moriaan", de drie politieman nen en de slooper terecht. Tegen de vier in brekers werd zes maanden geëischt, Het on derzoek en het verhoor van de drie recher cheurs, die bij den economischen dienst dér Zaandamsche politie werkten, wees uit, dat de slooper een van hen de tip had gegeven voor het vinden van de cacao. Verder had deze man, die bekend stond als zwarte han delaar, voorgesteld hem de inbeslaggenomen balen te doen toekomen, hetgeen ook geschied was. De officier van juistit* laakte zeer het ge drag der drie rechercheurs, die een ver trouwenspositie bekleedden, en misbruik had den gemaakt van de voorrechten van hun be roep. Zij hadden den fabrieksarbeider ge dreigd met Vucht om hem tot zwijgen te be wegen en zich dus met geweldplegin^meester gemaakt van de cacao. Weliswaar betrof het hier geen lichamelijke, maar .wel een psychi sche geweldpleging. De verdachten hadden vier balen afgeleverd aan een zwarten han delaar, die op deze wijze wel zeer goedkoop aan zijn handelswaar was gekomen^ terwijl ze noodgedwongen een baal cacao op het bu reau brachten, omdqt de auto waarin ze naar Wormer waren gegaan bestoven was met cacaopoeder. Om zich te dekken haddep zij een valsch procesverbaal opgemaakt, waarin zij als ver klaring voor de herkomst van die eene baal gaven, dat zij die gevonden hadden op straat, waar een fietser deze verloren had. De iden titeit van dien fietser zou niet zijn komen vast te staan. De officier eischte tegen twee der rechercheurs drie jaar gevangenisstraf, terwijl hij tegen den detaie, die er alleen bij was gehaald om de politieauto te besturen, één jaar vroeg. De raadslieden der politiemannen vroegen uiterste clementie. Zij wezen op het feit, dat de positie van politieman niet makkelijk is, want voortdurend wordt hen gevraagd om iets te doen wat in strijd met hun beroeps plichten zou zijn. Tegen den slooper vroeg de officier onmid dellijke gevangeneming en een jaar gevange nisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Voor de volgende periode van veertien dagen tijn voor het koopen van de gebruikelijke rant toenen brood, beschuit, melk. taptemelk en aardappelen aangewezen de bonnen 41 en 42, terwijl op deze bonnummers van de tabaks- kaart sigaren, tabak of cigaretten gekocht zul len kunnen worden. Voorts is op bon 41A boler verkrijgbaar een half rantsoen boter en op 41B boter een half rantsoen margarine. Voor een bijzonder half rantsoen margarine ls aangewezen bon 44A boter en wel voor kin deren van 0 tot 21 jaar Verder zjjn geldig verklaard de bonnen 667 en 668 voor bloem, 669 voor 250 gram gort, 670 voor 100 gram vermicelli, 671 voor 150 gram kaas, en 673 voor 250 gram jam. Op bon 41 versnaperingen is 100 gram suikerwerk ver krijgbaar, op bon 41A kindervoedsel 250 gram gort en op bon 41B kindervoedsel 250 gram rijst of gort. De suikerbon is 672 Algemeen voor het koo pen van 500 gram suiker. Tenslotte zij er aan herinnerd, dat de bon nen 38A. 40A en 40B boter geldig blijven tot 30 October eii dat voor koffiesurrogaat en ver micelli de volgende bonaanwijzing zal ge schieden op 31 October. Maandag nieuwe vleeschbonnen. Ter toelichting op de bonnenlijst wordt medegedeeld, dat de vleeschbonnen voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October op Maandag 4 October bekend zal worden gemaakt. De borr voor chocolade, die op 3 October behoorde te worden aangewezen, zal op 16 October bekend zullen worden gemaakt. Voorts is voor het tijdvak van 3 t.m. 16 Oct. een half rantsoen a 125 gram margarine op bon boter 44A voor personen van 0 t.m. 20 jaar beschikbaar gesteld, naast de voor de ge- heele bevolking aangewezen bonnen 41A boter waarop 125 gram boter en 41B boter, waarop 125 gram margarine verkrijgbaar is. Op boterbon 43 A eventueel rundvet. 7? u 6 Mio aantrek ken: ScbrSft 't be»te «taat 1 n Geniet intuwchen van da, eerlijk hééérlilke joffie-surrogoot 'AN OER PLAATS - BOISWAR0 fluistert Pim Verduisteren: van 19.30 tot 7.30 uur 2 Oct.: zon op 7.40, onder 19.18 uur maan op 10.41, onder 21.00 uur 3 Oct.: zon op 7.42, onder 19.15 uur maan op 11.53, onder 21.29 uur Van 2 tot en met 6 October bij den slager inleveren. Op de bonnen „Boter 43 A" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke bonnen gedurende het tijdvak van 16 Oc tober tot en met 30 October geldig zullen zijn, is desgewenscht rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen verkrijgen. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, moeten de genoemde bonnen bij hun slager inleveren, desgewenscht te gen ontvangstbewijs, en wel van Zaterdag 2 October tot en met Woensdag 6 October Indien men gedurende dit tijdvak bon „Boter 43 A" niet bij zijn slager heeft in geleverd, kan men daarofb geen rundvet verkrijgen, maar slechts de artikelen, waarvoor deze bon later geldig verklaard zal worden. -i De aflevering van hef rundvet is eerst van 16 October af tot en met 30 October a.s. toegestaan. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen de laatste dag. Alsdan hebben degenen, die tot heden ver zuimden de bescheiden af te halen daartoe alsnog gelegenheid. HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 31 October a.s. worden op bon 19 van de voederkaarten voor honden de zelfde hoeveelheden hondepbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen pe riode. Op bon no. 19 van de voederkaart vpor hondenbrood (groep K) wordt over vermeide periode 1V7 K.G. kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 31 October is bon no. 19 van ver melde kaarten ongeldig. Goede slag van controleurs. Haarlemmer wilde voor zijn konijnen „zorgen". Reeds om vier uur hadden ambtenaren van den C.C.D. en een maréchaussee standplaats ingenomen op de Cruquiusbrug ip de Haar lemmermeer en ondanks de vroegte kregen zij werk. Van den Bennebroekerdijk naderden twee wielrijders, een Haarlemmer met zijn twaalf-jarigen buurjongen en de oudste had op zijn fiets een zak, waaruit grassprieten staken. ,,Wat vervoert U daar?" was de vraag van den controleur en het antwoord was: „We hebben wat gras voor de konijnen gesneden. Gelooft u mij niet, pak dan maar uit". De ambtenaren onderzoeken den zak en zij vonden daarin een aantel tabaksbladeren, welke vermoedelijk' gestolen waren, en een pas geslacht schaap, dat van de ingewanden was ontdaan. JÉen nader onderzoek wees uit, dat de man met zijn buurjongen den vorigen avond de Haarlemmermeer waren ingegaan. In een weiland van een landbouwer aan den Bennebroekerdijk waren eenige schapen en één er van hebben zij geslacht. Toen de land bouwer den volgenden ochtend in de wei kwam, om zijn koeien te melken, kwam. hij tot de ontdekking, dat er schapenwol aan een hek hing en verderop lagen ingewanden. Ned. krijgsgevangenen op lava. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen, hene den den rag van officier, beginnende met de letters Ko tot ch met de letters Me. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het Informatie-bureau van het Nederlandsche ïtoode Kruis, Korte Voorhout 14 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummei', militairen rang en laatst bekende stand plaats. PERSONALIA. Het Prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft benoemd tot primus-lid van <3e com missie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleefaren Ds. G. J. Waar denburg, N/ed. Herv. predikant hier ter stede. Piano-avond Willem Andriessen. De felle muziekhonger van het Öaarlem- sche publiek, zich steeds weer openbarende door een overvolle groote Concertzaal po dium incluis werd Donderdagavond door onzen Meester-pianist Willem Andriessen vol komen-bevredigd. Maar dat „volkomen" houdt ook in, dat de honger er nog meer zal zijn door aangewakkerd; immers „l'appétit vient en mangeant". en dit des te meer wanneer de spijzen zoo keurig ziju en zoo smakelijk wor den opgediend als ditmaal weer 't geval .was. In de'rij onzer groote pianisten handhaaft Willem Andriessen met eere zijn rang, op een wijze waaruit zijn temperamentvolle en innig poëtische persoonlijkheid spreekt. Als her-difhter van drie meester werken der klavierliteratuur, de 2e sonate van Chopin, Gaspard de la nuit van Ravel en de Etudes symphoniques van Schu mann, hebben wij hem moeten bewonderen, om zijn rijke fantasie in dienst der idee, om zijn delicate doseering van het romantisch sentiement, dat als 't ware de ziel dezer mu ziek is. Men kan zich geen aangrijpender in terpretatie van Chopin's funebre sonate voor stellen, dan die welke hij te hooren gaf; er ging een huivering doorheen, gemilderd wel is waar door momenten van bovenaardsche verrukking, maar in zijn- griezeligen grond toon volgehouden tot het einde toe, dat raad selachtige eipde, dat zoo vaak "onbevredigd laat, doch nu zoo uiterst .consequent klonk. De beeldende muziek die Ravel bij. drie prozastukken uif Gaspard de la nuit van Louis Bertrand schreef, was voor Andriessen eveneens een prachtig object om zijn tech nische virtuositeit in dienst zijner levendige fantasie te stellen. In het eerste stuk, Oudine, heeft Ravel zijn Jeux d'eau nog eens over gedaan, en misschien wel overtroffen. An driessen vertelde dit virtuose regenlied met de fijnste tintelingen, die zijn poëtisch ge moed uit dit wonderwerk van klank konden putten. In de griezelhistorie van Le Gibet bereikte hij hallucineerende effecten; en de ongrijpbare dwerg Scarbo werd onder zijn toets een waarachtig wezen, een plaaggeest die ons obsedeerde. Het brillante variatiewerk van Schumann werd door Andriessen in de sfeer van ge temperd romantische gevoelswarmte en kleur vertolkt, alles met een natuurlijkheid die overtuigen moest en het publiek dan ook tot een stormachtige ovatie dwong. Als dank hiervoor speelde hij nog Des Abends, uit de Phantasiestücke en de Etude in Ges (uit op. 25) van Chopin. Een van de rijke en weldoende avonden, die ons geloof in het herscheppend genie van onze eigen kunstenaars niet weinig gesterkt heeft. JOS. DE KLERK. Paardensport. HARDDRAVERIJEN TE LISSE. Donderdag is te Lisse een harddraverij gehouden. Aan de courses namen elf paarden deel, terwijl twee paarden verstek lieten gaan Na een spannen- den wedstrijd was de uitslag als volgt: 1. 1000 gulden: Dictator Spears, eig. Th. Konijnenburg; 2. 400 gulden: Ciamphy Scott, eig. G. van den Oord; 3. 200 gulden: Diana Norton, eig. W. H. Geersen; 4. 100 gulden: Diabolo, eig. S. van Voorst. Voetbat RCH 2 KRIJGT BEZOEK VAN STORMVO GELS 2. In het wedstrijdprogramma der re serve tweede klas is een wijziging gekomen. R CH 2 krijgt des middags bezoek van Stormvo gels 2 en HFC 2 moet de reis aanvaarden naar Helder 2. Handbal. A.H.C.—CONCORDIA. In de eerste klasse gaan de Concordia-heeren Zondag a.s. een zwaren wedstrijd tegemoet tegen A.H.C. in Amsterdam, zoodat de rood-witten zich ge heel zullen moeten geven om de punten bin nen te halen De beide Haarlemsche dames- ploegen spelen eveneens in Amsterdam, waar Concordia tegen A.D.A. en Rapiditas tegen Tonido in bet veld treden. Voor beide elftal len zijn dit geen gemakkelijke wedstrijden, al zullen de Rapiditas dames het tegen Tonido wel klaar spelen. De hoofdstedelijke athle- tiekclub zal het de rood-witten echter niet cadeau geven, zoodat hier een zeer spannende' kamp verwacht mag worden. In de Haarlemsche tweede klasse wordt het volgende programma gespeeld: Dames: BGV —HOC, 10.30 uur; Concordia 2—Bato, 2 uur; OSSRapiditas 2, 10 uur; Heeren: Ymond Bato, 2 uur; Ymond 2Bato 2, 3.15 uur; HOC —BGV. 2.30 uur. AGENDA VRIJDAG 1 Oct. Dreefzichl: tentoonstel ling volkstuin producten 10-8 uur. Remr brandt: „Artistenhuwelijk" (alle ïeeft.) 2.3D, 6 en 8.15 uur. (Zaterdag idem). Palace: „De Witte" (alle leeft.) 2 en 8 uur. (Zaterdag 2, 6" en 8.15 uur). Luxor: „Vorstentragedie" (18 jaar) 2.30 en 8.15 uur. (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 uur). Frans Hals; „Hab mich lieb" (alle leeft.) 2.30 en 7.30 uur. (Zater dag idem). Moviac: „Trenck de Pandoer" (alle leeft.) 2.30 en 8 uur. (Zaterdag 2.30, C en 8.15 uur). ZATERDAG 2 Oct. Dreefzicht: tentoon stelling volkstuinproducten 3 0-8 uur. Stads schouwburg: „Johan", 7.30 uur. Gem. Con- eertgebouw: Orkest Pim Maas e. a. 7.15 u. Bioscopen; zie Vrijdag.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2