De reae van den Rijkscommissaris. OCTOBER 31 dagen. &e>+x fy ~tn ocvhcL aui: een exiia z&antsoen (Uiti-ïachitiS-vLtamine inde Vervolg van pag. 1 grooter wordende ontsluiting der Oostelijke gebieden als producenten van veevoeder, overeenkomstig de gewijzigde omstanaig- hêden, .terug te keeren tot zijn eigen be- drijfsmethoden, vooral echter fruit en groenten te verbouwen voorzoover hij niet zelf uit eigen initiatief als pionier en kolo nisator in het Oosten werkzaam wil zijn. Nederlandsche vaklieden hebben uitgere kend, dat ongeveer twee derde der bewo ners van dit land uit eigen bodem op toe reikende wfjze in stand kan worden ge houden. Een derde deel moet zijn behoefte aan voedingsmiddelen aldus dekken, dal er ofwel door het aangevoerde veevoeder veredelingsproducten gemaakt worden, of dat als ruil voor de goederen die in de in- dustriebedrijven werden gefabriceerd de moodige levensmiddelen worden ingevoerd. Een derde deel der Nederlanders is dus aangewezen' op economisch contact binnen een groot economisch gebied. Daar wij die groote economische gebieden voor zeer, zeer langen tijd niet meer over zee kunnen zoeken, zal Nederland zich moeten voegen in het groote economische gebied van het Europeesche continent, zooais dit thans wordt ongebouwd. Wij hebben evenwel ook' tot taak, in het Oosten kolonisatiewerk te verrichten. Het zou evenwel volkomen verkeerd zijn om in die richitng eenigen dwang uit te oefe nen. De Nederlanders weten zelf het aller beste dat alleen de flinkste als kolonisator geschikt is. De flinkste is echter altijd die gene. die vrijwillig een taak op zich neemt. (Groote biival). Tot de bijzondere arbeidsgebieden van den Nederlandschen landbouw, die het dichtst bevolkte gebied van Europa uit eigen bodem moet voeden, behoort 'natuur lijk ook dat de gezamenlijke opbrengsten van het land zoo hoog mogelijk zullen zijn en ook zoo volledig mogelijk onder hef totaal verdeeld zullen worden. Er zijn in dit ver streken boereniaar vooral in de provincie Friesland moeilijkheden ontstaan Vjij de af levering van vee. Die moeilijkheden vie len toe t;e schrijven aan de omstandigheid, dat de aflevering van vee een tijd lang zeer traag heeft plaats gehad. Toen er daarna een versterkte aflevering geëischt werd, hetgeen alleen reeds noodzakelijk was uit het beginsel der billijkheid tegenover de andere provinciën, was het voorjaar'in het land eekómen en met de weer groen ge worden weiden was de melkopbrengst ge stegen. Menschelijk gezien is 't begrijpelijk dat de boer in zulk een tijd zijn mëlkköe niet graag afstaat. Er werd toen 'n systeem opgesteld dat de aflevering van vee in een bepaalde, namelijk omgekeerde verhouding plaalrst tot de aflevering van melk. De boer. die de Nederlandsche volksgemeenschap juist op het zdo belangrijke gebied van de verzorging, met vet helpt door van zijn boërderij zooveel mogelijk melk voor de vetproductie af te staan, zal een zeker voorrecht krijgen bij het afleveren van vee voor de vleeschproductie. Ik hoop dat deze maatregel ertoe mag bijdragen om. voorzoover dit slechts op eenigerlei wijze mogelijk is, de voor de Nederlanders bijzonder belangrijke veizor- ging met vet te garandeeren. Dat de hier ter beschikking gestelde hoeveelheden, voor een, laaj, ons zeggen op langeren termijn normaal gevoerde huishouding te gering zijn, is een zeer betreurenswaardig door ons volkomen erkend feit. Want het is Verre van ons, de biologische substantie van het Ne derlandsche volk op den duur op eenigerlei wijze te willen verzwakken Integendeel, wij nationaal-socialisten willen, dat deze zoo kostbare biologische substantie niet alleen behouden blijft, doch steeds sterker en grooter zal worden. In dit opzicht kennen wij in het geheel geen afgunst. Wanneer ge kunt. wordt ge zoo sterk en machtig als -ge wilt, want wij zijn allen vereenigd in de Germaansche lotsgemeenschap. (Bijval). De clandestiene handel Daar ik thans reeds bezig ben met over de aflevering te spreken, kan ik in dit ver band, reeds wegens mijn verantwoordelijke positie, een bepaald hoofdstuk niet achte loos voorbijgaan. Dat is de clandestiene handel. Kiermoeten de Nederlanders in hun eigen belang orde bewaren. Heei dik wijls wordt er een vaderlandslievend man teltje om dien clandestienen handel ge hangen. Men zegt dan, dat het beter is wanneer de levensmiddelen in den clan destienen handel terecht komen, omdat zij anders als leveranties naar Duitschland gaan. Ik zal aan dit sprookje over de, naar men beweert, enorme leveranties aan Duitschland, een eind maken. Ik heb den verantwoordelijken instanties volledige vrijheid van spreken gegeven, en die kun nen u vertellen, wat er in werkelijkheid aan Duivschland geleverd wordt. Daarbii zou ik echter reeds willen opmerken, dat de hoeveelheden, die jtiist in dit nieuwe oogstjaar voor de leverantie in aanmerking komen, riSet het oog op de totale oogstresul- taten geringer zijn, dan in het vorig jaar. Zij zijn niet grooter. dan hetgeen volgens de Haagsche Conventie over den oorlog te land aan de bezettingstroepen toekomt en hetgeen nog voor het onderhoud van de in Duitschland werkende Nederlanders r.oo- dig is. Het is juist, dat de uitvoer van eroente naar Duitschland omvangrijk is. Daarvoor wordt echter aan graan in het geheel niets verlangd. Integendeel, al het broodgraan dat de bezettende macht in Ne- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. j B. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede rand noodig heeft, wordt uit Duitsch land in Nederland ingevoerd. Men dient echter ook nog het volgende te bedenken: w anneer Nederland als de voor naamste groente-producent van geheel Europa thans in deze tijden van nood voor Duitschland niet ter beschikking zou staan, zou men zich later in normale tijden ook niet meer herinneren, dat de Nederlanders ais groentekweekers eigenlijk er toe uitver koren zijn, de groente-verzorgers van een groot deel van Europa te zijn. Overigens is het een taak van de distri butie om er voor te zorgen dat de beschik bare hoeveelheden, die bijna het dubbele bedragen van het verbruik der Nederlan ders in vredestijd, billijk en gelijkmatig onder de bevolking verdeeld worden. De overvallen op distributiekantoren U zult vrij vaak gehoord hebben, dat ei- overvallen op distributiekantoren gepleegd en bonnen gestolen worden. Dergelijke voorvallen komen voor de volle honderd procent ten laste van de Nederlandsche voedselvoorziening, althans ten laste van e(en billijke verdeeling. U zult zonder meer toegeven', dat de leverantie van de door onze troepen benoodigde hoeveelheden lé vensmiddelen door dergelijke misdaden in het geheel niet op het spel gezet wordt. Ook deze wandaden werden omhangen met een vaderlandslievend manteltje. Men zeide, dat de geroofde bonnen ter beschik king gesteld werden van de z.g. onderdui kers. Dat is niet waar. Bij de arrestaties hebben wij geconstateerd, dat deze misda digers er in het geheel niet aan denken, deze bonnen aan iemand af te staan, maar dat zij op die manier op een eenvoudige wijze, zonder eenig risico, clandestienen handel drijven. De arrestanteq hadden dik ke portefeuilles met honderdduizenden gul dens bij zich. die zij zoo juist door den verkoop van geroofde levensmiddelenbon nen verdiend haddep. Dat is een feit, dat sterk aanleiding geeft tot nadenken, want het betreft hier een zeer grooten wantoe stand, die bovendien de gelijkmatige voed selvoorziening der bevolking mettertijd op Vervolgens zou ik nog op een onderwerp willen terugkomen, dat in een bepaalde be trekking staat tot den boerenstand. Ket betreft de moordaanslagen, die juist onder onze NSB-kameraden van den landbou wersstand de zwaarste offers hebben ge- eischt. Er hebben zich tooneelen afgespeeld zoo afschuwelijk dat het mij moeilijk valt, ze weer te geven. De moordaanslagen In de eerste plaats zou ik het volgende tot u willen zeggen: De Nederlanders moe ten mij mijn taak niet zoo'moeilijk maken. Ge kunt ervan overtuigd zijn ik heb het vroeger reeds gezegd dat ik het hier als een van mijn voornaamste taken beschouw om, bij alle moeilijkheden die de tijd nu eenmaal met zich mede brengt, de biologi sche substantie van het Nederlandsche volk zoo goed als dit op eenigerlei wijze moge lijk is, door dezen tijd heen te helpen. Er zijn natuurlijk bevoegde en van Duitsch standpunt uit gezien gerechtvaardigde stemmen, die er op wijzen, dat het Duitsche volk de volle kracht en zwaarte van dezen strijd, vooral in het Oosten draagt, en dat derhalve het Duitsche volk ten laste <van de bezette gebieden werkelijk alles moet krijgen, wat op eenigerlei wijze mo gelijk is. Ik heb tot dusver altijd begrip ontmoet en een middel, gevonden om een tusschenweg tot stand te brengen tusschen deze gestelde eischen en de Nederlandsche behoeften. Wanneer evenwel thans derge lijke dingen bekend Worden, als die af schuwelijke moorden, die niet 'alleen jegens mannen doch ook jegens vrouwen en voor de oogen van de kinderen gepleegd zijn. wanneer b.v. kinderen gedwongen worden een geheelen nacht in een vertrek bij hun vermoorde ouders door te brengen dan weer ik niet hoe lang men in Duitschland met de menschelijke nooden nog rekening wil houden. Ik heb eens gezegd, dat tegenover deze "•eheurtenissen de revolutionnaire krach ten van de nationaal-socialistische gemeen schap zullen optreden. Het oogenblik is ge komen. Ik heb gevolg gegeven aan den tot mij geriehten wensch om de mannen der nationaal-socialistische beweging niet meer zonder risico te laten vermoorden en zal de nationaal-socialistische beweging bewa- nenen. Ik verheel mij niet, dat daarmede een buitengewone verantwoordeliikheid in han den van de nationaal-socialisten wordt ge leed. Ik verheel mii echter ook niet. dat de n a Mohaal-socialisten deze verantwoorde- dikheid zullen dragen, want zii hebben in °en mee'- dan tienjarigen strijd geleerd, "en moeilijken weg vol verantwoordeliik heid op te gaan. Des te eerder heb ik hier- 'oe besloten, omdat het mii duidelijk is, Jat de nationaal-socialisten zich rtege moor den op d»n duur niet kunnen laten welge vallen. Teneinde derhalve ge'en eigen rich ting te laten hnnnbreken. leg ik ihans de verantwoordeliikheid in handen der Bewe ging. Wanneer men zich in vele Nederland sche kringen hierover bezorgd zou maken, dan kan ik tot die kringen slechts zeggen: het is de geringde zorg. te weten, dat de nationaal-socialisten wapenen in handen hebben. Overigens hebben de Nederlanders het zelf in handen om door eigen discipline een toestand te doen ontstaan, die het Ne derlandsche volk in staat stelt zoo goed mogelijk vol te houden. „Het gaat goed" Dat herinnert mij aan een woord dat men hier vrij vaak verneemt: ..Het gaat goed". Eindelijk kan ik eens eonstateeren, dat ik dezelfde meening ben toegedaan, als zij. die anders meenen p-iijn meening niet te kunnen deelen. Het gaat inderdaad goed, wanneer ik aan d«n toestand in het Wes- teh denk. Reeds aan het begin van'dit jaar hadden wij aan de Westkust van Europa allerlei voorzorgsmaatregelen getroffen. Wanneer ik mij echter voor oogen stel en ook de bewoners, vooral van de kust hebben gelegenheid eenige waarnemingen te doen wat er sinds Februari van dit jaar hier tot stand gebracht is, wanneer ik bedenk, dat deze verdedigingslinie niet alleen aan de kust bestaat, dat er boven dien nog speciale centra van verdediging zijn en dat er nog steeds meer bijgebouwd worden, wanneer ik mij voor oogen stel, dat de jeugdige manschappen die bij het begin van dit jaar zijn aangetreden, zich thans na vele maanden in de wapenen ge oefend hebben en dat er onafgebroken wa penen worden aangevoerd naar de kust en naar de andere centra van verdediging, dan moet ik zeggen: „het gaat hier in het Westen goed". Maar ook in het Zuiden gaat het goed. Want het is veel béter in den oorlog dui delijke situaties te hebben, dan niet alleen onduidelijke, maar zelfs gevaarlijke situa ties, die men met het oog op den kameraad en bondgenoot met inzicht in den wereld toestand niet .radicaal, zooals noodzakelijk zou zijn, met het zwaard te lijf kan gaan. Ik denk aan de situatie in Italië, zooals die ontstaan was door het verraad van Sa- voye, van een Badoglio en van de overige vrijmetselaars. Thaas is het mogelijk daar openlijk over te praten. Dientengevolge weten wij, dat Afrika niet gehouden kon worden, omdat de aanvoer, die bij de Italianen berustte, niet functionneerde, niet omdat de Italiaansche manschappen tekortschoten, maar als gevolg van het verraad van een deel der Italiaansche ge neraals. En op Sicilië hebben de verrader lijke generaals zelfs in den rug de bruggen in de lucht laten vliegen, terwijl vooraan onze divisies streden. Niettemin was de toestand op-Sicilië'zoo danig, dat een half Engelsch leger het nau welijks heeft weten, klaar te spelen om te gen een versterkte Duitsche pantserdivisie vorderingen te maken. Het kwam slechts zoover vooruit, als die pantserdivisie krach tens haar bevelen terug ging. Dezelfde er varing hebben wii opgedaan in Salerno. Daar waren twee Engelsch-Amerikaansche legers, deels op het punt te landen en deels reeds aan land. De beide legers zouden door onze beschermingsdivisies weer ver dreven zijn. wanneer onze legerleiding be reid geweest was de offers in bloed op zich te nemen, die de vernietiging der gelande troepen, onder het vuur van het vijande lijke scheepsgeschut gekost zou hebben. Daar Salerno niet bet beslissende punt is, heeft de Duitsche legerleiding anders be sloten. Wii zullen wachten, tot de Engel- schen en Amerikanen strijd leveren op een plek, yaar zii geen scheepsgeschut meer achter zich hebben. Het plan was duivelsch. In den rug van de in Jtalië staande Duitsche dhiieies moes ten de Italiaansche troepen naar den vijand overloopen. onze divisies afsnijden eri met één slag een front vormen aan de Alpen in het Noorden. Dit plan is volko men mislukt. Deze prestaties moeten wij ons voor oogen houden, want zij bewijzen de trefkracht van onze troepen en de supe rioriteit van onze leiding. De fascistische legioenen, die maarschalk Graziani thans opstelt, zullen volwaardige militaire bond- genooten zijn. Al vertegenwoordigen deze fascistische legioenen ook maar eert deel van het door verraderlijke generaals aan gevoerde Italiaansche leger, militair gezien zullen zij toch waardevoller zijn dan het in zijn kern goede, maar in zijn leiding slech te Italiaansche leger. Toen de ontwikkeling in Italië zich be gon te voltrekken, wees ik er op. dat Italië een toetssteen zou zijn. voor Italië, voor onze vijanden, voor allen. Eeri ohderzoek van de politieke ontwikkeling toont nu aan, hoe gunstig en nuttig deze gebeurtenissen voor ons geweest zijn. Men beweert altijd, dat er na liquidatie van de autoritaire stel sels, een sterke democratische regeering zal optrederf Deze regeering zal in staat zijn, *de verschillende daartoe in aanmerking ko mende landen in een Westelijke, den Engel- schen en Amerikanen welgevallige, maar niettemin Europeesche ordening te houden. Wat. hebben wij in Italië beleefd? Toen Badoglio de poging ondernam het fascisme om zeep te brengen, vérschenen er aan den z.g. burgerlijken kant slechts meer politie ke kerkhofdeserteurs en klauterden op de redactiezetels. Zij hadden er geen benul meer van wat er werkelijk in de politiek omeaht en wat voor het_volk van belang is. De eenigen die actief zi.in opgetreden en wier onderwerping een zékere inspanning vordert, zijn de communisten geweest. Dat is het beste bewijs, waar de weg naar toe leidt, wanneer de Westelijke mogendheden iets op touw zetten. Het eindigt met het communisme, en wel pas goed. wanneer bet Oosten reentstreeks invloed zou verkrij gen. Nederlanders en Duitschers! Eén ding Is volkomen dnideliik: De beslissing valt in het. Oosten. Het Westen en, ook het Zuiden zullen de beslissing niet brengen. In het Oosten wordt beslist, of dij. Europa nog zijn oude bestaan van vele duizenden jaren zal behouden of niet. Er bestaat hier te lande een aantal men- schen, die meenen, dat in het Oosten het na- lionaal-socialisme en het bolsjewisme elkaar zullen vernietigen, dat dan de Engelschen en Amerikanen Westeuropa zullen binnenkomen en aan een grens, waarover men het nog niet eens is. het opdringen van het bolsjewisme zullen tegenhouden. Deze lieden gelooven zelfs, dat dit in feite de geheime plannen zijn van de menschen in Engeland en Amerika, die aan de touwtjes trekken, dus van Chur chill of Roosevelt. Onverschillig van welken aard de jongste geheime plannen van Chur chill en Roosevelt zijn, ik kan hier vaststel len, dat Engelschen en Amerikanen met het bolsjewisme op leven en dood zijn verstrikt, zoodat zij niets antjers kunnen dan Europa prijs te geven. Geven de bolsjewisten den oorlog op, dan is hij óok verloren voor de Engelschen en Amerikanen. En omdat de Engelschen en Amerikanen dit precies welen, zijn zij ook zonder bezwaren bereid, heel Europa op te offeren. Zij hebflen het al gedaan. 7pj hebben den Balkan uitgeleverd, de Grieksche en de Joegoslavische emigrantenregeering uit Lon den verwijderd, zij hebben Polen prijs gege ven. Dat zijn de bewijzen, dat deze lieden daarginds, onverschillig of zij in het geheim zoo of anders willen, met Moskou zoo ver strikt zijn, dat de .bolsjewieken hen als een Shylock eenvoudig aan hun woord kunnen houden. De laatste hoop die die lieden daar ginds hebben is, dat althans de Duitschers de vdors^jegelingen van Churchill en Roosevelt, dat men zich met het bolsjewisme kan ver staan, niet ernstig opvatten. Maar de geesten, die zij hebben opgeroepen, laten het niet los. Mijnheer Stalin heeft ergens een orthodoxen priester opgegraven, hem tot aartsbisschop gemaakt en speelt nu naar buiten den con fessioneel verdraagzamen man. Niemand in Engeland en Amerika zal dit van hem ge looven. Maar zij moeten doen alsof zij het ge looven. Ja, dff* aartsbisschop van York moet naar Moskou reizen én daar een niet te over-», treffen bewijs leveren van grenzelooze hui chelarij. Maar het is, zeer interessant, dat tegelijkertijd, {erwijl het bolsjewisme en com munisme worden voorgesteld als vrienden van den godsdienst, de bekende Engelsehe schrij ver Wells een boek laat verschijnen onder den titel: „Crux Atanata". In dit boek wordt de huidige oorlog gekenmerkt als een wereld- omspannenden strijd, met het doel zich te bevrijden van den wurgenden octopus, waar mede de katholieke kerk bedoeld is. .Wells spreekt daarbij een speciaal persoonlijk woord van verdoemenis uit aan het adres van het hoofd van de katholieke kerk. Paus Pius XII. Het bestempelt hem als den openlijken vijand van alle scheppende en opbouwepde denk beelden, die de katholieke geestelijkheid dwingt slechts datgene te lezen, wat hij wenscht, en wiens wezen stamt uit het duis terste tijdperk. Dat moet toch aanleiding ge ven tot nadenken. Dat is dat communisme en bolsjewisme, dat thans in Engeland niet ge noeg' bevorderd en geprezen kan worden. Onze verhouding tot het Amerikanisme is duidelijk geworden uit de ervaringen van het jaar 1919- Wat men ons thans vandaar wil brengen, is inderdaad precies hetzelfde, al leen nog versterkt, wat wij in 1919 beleefd hebben. Het is de invasie van een mateloos uitbuitende kliek van sjacheraars, van men schen die niets anders voor hebben dan het cultureele leven, het zedelijke leven en het moreel van een volk werkelijk en volkomen te vernietigen. Het is de invasie van het sa distische jodendom, dat niets anders wil dan de germaansche volkeren met wortel en tak volkomen uit te roeien. Dat is- een resultaat van het bolsjewisme uit de tweede hand. Voor ons is het Amerikanisme van-mijnheer Roosevelt in niets sympathieker en in niets verdraaglijker, dan het bolsjewisme van Sta lin. Wij zullen hier deze kust van Europa met uiterste hardnekkigheid verdedigen, hoe ook de gebeurtenissen in het Oosten verloopen, opdat deze ziekte, die den kiem des doods voor onze Europeesche cultuur in zich draagt, wordt afgeweerd. In dit verband kan ik spreken over de bij drage die het Westen van Europa kan leveren. Die bijdrage kan altijd weet- slechts uit één ding bestaan: ons te helpen in den strijd, die wij nationaal-socialisten, om Europa voeren, hetzij in het Oosten, hetzij hier in het Wes ten. Dat is echter de eenige voorwaarde en tevens ook de stellige garantie, dat deze vol keren, de Nederlanders en alle anderen, door de vervulling van deze voorwaarde, n.l. door hun optreden voor Europa, hun volksche vrij heid en onafhankelijkheid zullen bewaren en garandeeren. Dat verbindt ons, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. Dat verbindt mij met den heer Mussert, die met zijn N.S.B. een vastberaden heraut is in dezen strijd. Hij is het, die aan het Nederlandsche volk steeds weer voorhoudt, welke weg leidt naar het duidelijk voor oogen stellen van de eigen eer, maar tevens naar de verdediging van de eigen volksche vrijheid. En maakt u zich geen zor gen! Stellig komt de dag, waarop deze "kruis weg dien U, Leider, met uw partijgenooten thans bewandelt, door het Nederlandsche volk zal worden erkend. Daar ben ik zeker van. Dan zal het Nederlandsche volk inzien, wat het nationaal-socialisme in de N.S.B. en den Leide'r Mussert voor de Nederlanders betee- kent en beteekend heeft. Wellicht zijn er dan nog ergens ln een hoekje een paar vastberaden lieden, die tenslotte geen andere kreet meer zullen slaken dan: „De oorlog moet een einde nemert, zelfs op 't gevaar af, dat de nationaal- socialisten hem winnen." Wij bevinden ons in het vijfde oorlogsjaar en het zou verkeerd zijn te veronderstellen, dat de oorlog geen ernstige geeste lijke belasting beteekent. De gebeurtenissen die in het Zuiden en in het Oosten zijn ont staan en de hevighefS van de bomaanvallen zijn zware belastingen. Maar die zijn er*ook in Engeland. Het is zeer opmerkelijk, dat Chur chill, die indertijd steeds gesproken heeft over bloed, zweet en tranen, opeens zenuwachtig wordt en de propaganda die over een lang- durigen oorlog spreekt, wenscht te vervangen door de bolsjewistische propaganda, dat de oorlog nog dit jaar gewonnen kan worden. Dat beteekent,.dat de stemming in Engeland een aanmerkelijk dieptepunt bereikt moet heb ben-, ongeveer zooals hier in bepaalde kringen die een dergelijke aanvuringsbehoefte aan termijnen hebben, waarbij de optimisten met Vervolg op pag. 3

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2