Oogstdankdag in Duitschland. Hechte grondslag voor Duitsche voedmgs- politiek aanwezig. Redevoeringen van Dr. Goebbels en Backe. De algemeene situatie van het Rijk Ter gelegenheid van den Oogstdankdag is Zondag in het Sportpaiast te Berlijn een massabetooglng gehouden, waar Rijks minister dr. Göbbels en Staatssecretaris Backe het woord hebben gevoerd. Göbbels deelde ter inleiding mede; dat de Führer niet aan deze betooging deelneemt, omdat hij in het hoofdkwartier vertoeft. Spr. heeft van den Führer opdracht gekregen den dank en de waardeering van den Führer tot uitdrukking te brengen voor alle Duitsche boeren en boerinnen. Het doet bijna als een wonder aan, zoo ging spr. voort, dat Duitschland in het begin van het vijfde oorlogsjaar het broodrantsoen hon derd gram hooger heeft kunnen stellen dan bij het begin van den oorlog. De voedings- politieke situatie staat op hechten grondslag. Zooals de Duitsche boer voor het brood, zorgt de Duitsche arbeider voor de wapens. Wat den luchtoorlog betreft, zeide hij o.m., dat men ook in de toekomst nog aanvallen moet verwachten. Er kan en zal heelemaal niet tegengesproken worden, dat de luchtoor log Duitschland groote moeilijkheden bereidt. Die liggen echter op heel ander gebied dan de vijand beweert. In ieder geval heeft de vijand de Duitsche bewapeningsindustrie geen schade toegebracht, die de verdere zegevie rende voortzetting van den oorlog ernstig in gevaar zou kunnen brengen. De civiele luchtverdediging is belangrijk ver sterkt en verfijnd."Verwacht moet worden, dat de getroffen bevolking meer dan tot dusver de vijandelijke luehtterreur meester wordt. Over de omvangrijke verhuizingsmaatregelen in de groote steden zeide spr., dat die door de bevolking algemeen goedgekeurd worden. Bij een van de laatste aanvallen op Berlijn zijn slechts tWee kinderen gedood, dank zij de evacuatie van kinderep en niet-werkende kinderrijke moeders. Wat de vergelding voor de vijandelijke lucht terreur betreft, zeide spr., dat hij om be grijpelijke redenen daarover slechts kon zeg gen. dat de Engelschen zich fataal zouden vergissen, wanneer zij meenden, dat dit geen werkelijkheidzal worden. Engeland zal die werkelijkheid eens leeren kennen. Het zal zijn regeering dan dank kunnen zeggen. Over den duikbootoórlog zeide de minister, dat die in niet al te ver-re toekomst weer in zijn ouden omvang voor de Engelschen en Amerikanen zal staan. Ook hier heeft de Duitsche techniek den strijd niet opgegeven, integendeel. De groote ruimtelijke successen in het Oos ten van de afgeloopen twee oorlogsjaren heb ben de Duitsche weermacht in staat gesteld, tot een bewegelijke oorlogvoering zonder dat daarmede de Duitsche overwinningsperspec- ven ernstig in gevaar werden gebracht. Het Duitsche volk kan de ontwikkeling in het Oosten kalm en gelaten tegemoet zien. Nergens is het Duitsche front in het Oosten gescheurd of hebben de Duitsche troepen zich niet opgewassen getoond t^gen de buitenge wone belastingen van een zoo groot opgezette elastische oorlogvoering. Het Oosten zal steeds een bedreiging voor Duitschland vormen, zoo lang daar geen duidelijke beslissing is geval len. Het gevaar in het Oosten is echter ver schillende malen tijdens dezen oorlog veel grooter geweest dan thaps en ook toen is de Duitsche oorlogvoering steeds er mede klaar gekomen. Het is overbodig nog woorden te verliezen aan "het probleem van het bolsjewisme als zoodanig. Het gevaar er van wordt overal in gezien. Het is dus te hopen, dat in de neutrale staten en ook in enkele deelen van het Weste lijke kamp van den vijand deze problemen in de toekomst iets nuchterder en realistischer worden gezien dan het geval was, toen de Duitsche soldalen aan de Wolga streden. „Ik zeg dat niet".' aldus dr. Göbbels woor delijk, „om begrip en hulp te zoeken, waar die niet te verwachten zijn. Wij voelen ons sterk genoeg om ons in het Oosten te handhaven. Maar een latere historische waardeering van dezen strijd zal stellig eenmaal volledig te onzen gunste beslissen. Ei ook de kleine neu trale staten zouden er goed aan doen, Duitsch land iets dankbaarder te zijn in plaats van critiek te oefenen op zijn oorlogvoering. Over den toestand in het Zuiden van Europa zeide de minister vervolgens, dat de oorlogs situatie daar in de afgeloopen weken door het verraad van het Huis van Savoye en Ba- doglio een buitengewone belastingsproef heeft doorgemaakt. Sprekende ovOr de dertien punten van de capitulatievoorwaarden verklaarde spr., dat die nogmaals bewijzen, dat niemand zich met zwendel uit den oorlog kan losmaken. De oor log is als een snel rijdende trein, wie onder weg wil uitstappen breekt den nek, wie de wapens neerlegt, heeft verloren. Het gaat in dezen oorlog niet om regime of opvatting, maar om volken, om hun leven, hun toekomst, hun bestaansrecht en bestaansmogelijkheid. Dat moge ieder zich voor gezegd houden. Dez^ oorlog moet uitgevochten worden. Duitschland heeft niet de keuze tusschen oorlog of vrede, maar alleen tusschen overwinning of vernie tiging. „Wij leven thans in het geweldigste,drama der geschiedenis van ons volk", zoo besloot de minister zijn rede, die steeds weer onder broken werd door stormachtigen bijval. „Mis schien wel van de geheele geschiedenis der meiisrttheid. In dit drama ligt de mogelijkheid der definitieve oplossing van het Europeescl?e probleem besloten. Het Nationaal-Socialistische rijk zal gebruik weten te maken van deze mogelijkheid. De Führer is ons daarvoor het meest overtuigende voorbeeld. Toen ik kortgeleden weer verschei dene dagen in zijn omgeving vertoefde, werd in mij opnieuw het diepe en gelukbrengende gevoel bevestigd, in hem een man aan "den top van het rijk te zien, wienj innerlijkb kracht en geloovigheid iedere moeilijkheid en iedere belastingproef meester zal worden." Staatssecretaris' Backe- Staatssecretaris Backe gaf een overzicht van de prestaties van het JOuitsche land volk, den stand van de Duitsche volks voeding en de opbrengstefr van de oogst van dit jaar. Spreker begon met er op te wijzen, dat de oogst aan het begin van het vijfde oorlogsjaar van beslissende beteekgnis is voor den afloop van den historischen strijd om het levens recht van het Duitsche voik. In het bijeonder wees hij op de productie van het graan en dg bïoodgraanoogst. Volgens goedgefundeerde ramingen zul len deze niet alleen de oorlogsgraan oogsten tot dusver overtreffen, maar zelfs boven het gemiddelde der vredesjaren liggen. - Spr. trok vergelijkingen met de oogsten van 1918 voor dezelfde gebieden van het oude rijk: thans 7,4 millioen ton rogge, toen 6,1 millioen, thans 4,2 millioen ton tarwe, toen slechts, 2,3 millioen. Ook de oogst van voer- graan 'zal meer opbrengen dan oorspronkelijk leek. De aardappeloogst zal nog 1,10 millioen ton liggen boven de oogst van 1918, en zelfs 15 millioen ton boven die vaar 1915. Ook de suikerbietenoogst zal goed uitvallen, hetgeen niet alleen voor de suikervoorziening van het Duitsche volk beslissend is, maar ook omdat suiker als grondstof voor de producten voor de Duitsche bewapening dient en een der belangrijkste fundamenten is voor de voederverzorging van het rundvee. De groenteoogst heeft eveneens onder de droogte te lijden gehad, maar de oppervlakte is geweldig uitgebreid. Beter nog dan de graanoogst is de oogst van oliehoudende zaden geweest, die dit jaar 575.000 ton heeft opgeleverd, tegenover een vredesoogst van öngeveer 80.000 ton. De boterproductie is van jaar tot jaar gestegen en in Het vierde oorlogsjaar hooger geweest dan ooit tevoren; 60 pet. van de Duitsche vetbehoeftè wordt thans door eigen boterproductie gedekt, welk percentage in den vrede slechts ongeveer 33 pet. bedroeg. Terwijl de rundveestapel in het vierde oorlogsjaar daalde op 85 pet. staat hij thans bij 96 pet. op het .peil van den vrede van 1939. De boterproductie is voor de vejvoorziening beslissend, aan gezien de varkensstapel gedecimeerd moest worden door wegvallen van buitenland- schen import van veevoer. Voortgaande besprak staatssecretaris Backe de Nationaal Socialistische maatregelen, die de voorwaardeh voor deze successen hebben Ter beveiliging der Duitsche convooien worden herhaaldelijk met goed gevolg sperballons voor de afweer'van vijande lijke luchtaanvallen gebruikt. Een sper ballon aan boord van een Duitseh vracht schip. Daar het volkomen windstil is, kunnen twee man het gevaarte makkelijk houden. (PK Vater Sch/C.N.F. P, cl geschapen, in den E)pitschen landbouw even- .deze acties boven het Westelijke Alpenge als in de nieuw ingeschakelde gebieden, resp. - de bezettg» landen, hetgeen spr. o.m. aan toonde met het voorbeeld van het protecto raat Bohemen en Moravië. Aan dit gebied had Duitschland in 1940 en 1941 nog 354.000 ton broodgraan geleverd, terwijl in 1942'43 Het land reeds in staat was een overschot van 174.000 ton aan Duitschland te leveren. Het zelfde is het geval met vleesch. In Elzas- Lotharingen is het tekort aan broodgraan aanmerkelijk kleiner geworden. Soortgelijke voorbeelden gaf spr. voor andere gebieden, zooals Oost Opper Silezië, Zuid Stiermarken. Als zichtbare uitdrukking van den dank van den Führer voor deze unieke prestaties van het Duitsche landvolk zijn, naar spr. ver klaarde, 100 boeren en boerinnen onderschei den met de hooge orde van het Kriegsver- dienstkreuz eerste klasse. Als slot van zijn rede maakt spr. een be paling van den Führer bekend, volgens welke drie mannen onderscheiden worden met het Ridderkruis van het Kriegsverdienstkreuz, n.I. de boer Kurt Zschirnt, de militarverwaltungs- vizechefbauer en Landesbauernführer Helmut Körner en de Militarverwaltungsvizechef en Reichsnahrstandsrat dr. Fritz Reinhardt. De uitreiking der onderscheidingen geschiedde door Ridderkruisdrager S.S.-Sturmbannführer Skorzeny, den bevrijder van den Duee. Maarschalk Vort Rundttsdt op inspectie. De opperbevelhebber-West, generaal- vekiimaarsohalk Von Rundstedt heeft een dezer dagen een belangrijken sector van de Kanaalkust geïnspecteerd om ter plaatse een overzicht te krijgen van de omvang rijke werkzaamheden en de verdere ver sterking van de sterke verdedigingswerken aldaar. De veldmaarschalk stelde vooral belang in het opstellen en de mogelijkhe den van de zware wapens, vooral van de zware luehtdoelartillerie. De sterkte van deze vestingwerken juist in dit gebied, dat in het gezicht van de Britsche kust bijzon dere taken te vervullen heeft, is onlangs bij een zwaren vijandelijken bomaanval op een opmerkelijke, doch succesrijke wijze op de proef gesteld. De opperbevelhebber overtuigde zich op de plaatsen, die in het brandpunt van de luchtaanvallen hebben gestaan, van de sterkte der vestingwerken en sprak zijn waardeering uit over den totdusver ver richten arbeid. Convooislag van tien dagen. In den Atlantischen Oceaan. Honderdvijftig overlevenden van den convooislag van tien dagen, op den At lantischen Oceaan zijn thans in een haven aan de Oostkust van Canada aangekomen. De overlevenden vertelden, dat de aanval „de ergste in twee jaar is ge weest en op de tweede plaats staat na. de convooislagen bij Moermansk". De slpg was juist in vollen gang, toen Churchill in het Lagerhuis over de duik bootkwestie sprak. Het juiste aantal dei- verliezen wordt geheim gehouden. Het is echter zoo goed als zeker, dat onder de tot zinken gebrachte torpedobofttjagers de Ca- nadeesche Sainte Croix is, die door een torpedo in het munitie-magazijn getroffen werd en in de lucht vloog. Slechts één op varende werd gered. Vijf minuten na Chur- dhills verklaring in het Lagerhuis ver dween het eerste schip in de golven, bin nen een half uur gevolgd door twee andere en nog een derde. In totaal zijn meer dah zes koopvaarders in den grond geboord. De overlevenden zijn opgevischt door een con- vooischip, dat echter kort daaro-p éveneens getorpedeerd werd. luchtstrijd boven O^ptelijke en Westelijke Alpen. Vijandeiijke formaties bommenwerpers zijn tegen den middag, naar het DNB ver neemt, het gebied der 'Oostelijke en Weste lijke alpen binnengevlogen. Zij werden door Duitsche jagers aangevallen en voort durend achtervolgd. Daarbij werden boven de Westelijke alpen volgens tot dusver ont vangen onvolledige berichten 5 viermoto rige bommenwerpers neergeschoten en 5 andere zoo zwaar beschadigd, dat zij zich uit de formaties moesten losmaken. Bij bied vlogen de in verscheidene golven ope- reerende vijandelijke bommenwerpers herhaaldelijk over Zwitsersch gebied. Ook boven de Oostelijke alpen is het tot felle luchtgevechten gekomen. In een officieel Zwitsersch bericht wordt gezegd, dat zij in verschillende dee len van Oost-Zwitserland en Graubünden bommen hebben geworpen. Naar in het be richt verder gezegd wordt, zijn ook vlieg tuigen neergestort ,41a voorafgegane ge-, vechten tusschen Amerikaansehe viermoto rige bommenwerpers en Duitsche jagers. H^t afweervuur is opgetreden en heeft stel lig één viermotorigen bommenwerper neer geschoten. Volgens de tot dusver ontvangen berichten, is door de neergeworpen bom men materfeele schade ontstaan. Tegen „schrijfluiheid" van arbeiders in Duitschland. Alle buifenlandsohe arbeiders, die voor werk naar Duitschland zijn uitgezonden, zullen van het bedrijf, waar zij werken, briefkaarten ontvangen waarop zij dan "onverwijld hun adres aan de familie in het vaderland kunnen meedeelen. Een en an der tot het tegengaan van de „schrijflui heid" van sommigen. Door den nieuwen maatregel zullen de familieleden steeds op de hoogte zijn van de nieuwe adressen der tewerkgestelden. Tabak Ir België op de bon. Ook in België zal meif er thans toe over gaan. de tabaksrantsoeneering aan nauwere voorschriften te binden. Met ingang van 1 November a.s. zullen alle mannelijke frer- sonen van 18 jaar en ouder een tabakstoe- Arijzing volgens het bonnensysteem ont vangen., Een studeerend raadsel. Aan de Stockholmer universiteit heeft een student van slechts,twintig jaren met «root succes zijn eandidaatsexamen in de philoso_ phie afgelegd. Het betreft hier een uniek geval daar gebleken is dat de jongeman, Iloffson geheeten; een week lang. dag en nacht, kan studeeren zonder dat hij slaap noodig heeft. Deze eigenschap heeft geener lei nadeelige gevolgen voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van Oioffson, die .boven dien een zeer goed sportsman ia. Kerkconcert Han Lefèvre. Dolf Hendrikse Zondag-namiddag gaven de tenor Han Lefèvre en de organist Dolf Hendrikse in de Remonstrantse!* kerk een concert, dat ons eenige treffende momenten van muzi kaal genot schonk. Er was een goede een- hejd in het programma betracht, die toch nog genoeg ruimte liet voor verscheiden heid. De eenheid werd hoofdzakelijk be paald door een geestelijke sfeer; de ver scheidenheid bewoog zich tusschen de po len van een in zichzelf gekeerden Wolf, met vier van zijn aangrijpendste geestelijke gezangen van sterk persoonlijke visie, en een naar buiten uitslaanden Lodewijk de Vocht, met twee van zijn als geestelijke volksliederen bedoelde composities. Daar- tusschen in o.m. planeerde Hendrik An- driessen's objectieve lyriek van zijn ver rukkelijk Cantique spirituel. Ook de organist bleef in de buurt, met Franck's Prélude. Fugue et Variation, twee koralen van Flor Peeters (modern Vlaamsch, maar naar Bach's model) en Andriessen's Sonata da Chiesa. Het mooi geëgaliseerde tenorgeluid van Lefèvre kwam het zuiverst tot zijn recht in de liederen van Wolf, die gelegenheid gaven tot groote verscheidenheid van ex pressie, waaraan op frappante wijze vol daan werd. Laat ik er tevens bijvoegen dat het aandeel van den organist het berei ken van een zoo goed als volmaakt geheel mogelijk maakte. Later werd de intensiteit van het zingen van den heer Lefèvre wel iets minder, wat ik meen te, moeten wijten aan vermoeidheid" der stem, die in Harp zang van ondergeteekende nog al heel wat had moeten geven. Toch waren er in Me morare van Diepenbrock ook nog treffen de passages van soepele voordracht. In wat nog vojgde werd de lyrische uitdruk king vlakker. Maar wij hadden in de Wolf-reeks iets zoo prachtigs geboord, zoo innig en zoo doorleefd, zoo poëtisch en klankzuiver. dat we een zeer goeden in druk konden meenemen van de vorde ringen van den zanger. De kennismaking met den organist Dolf Hendrikse was een heel verbliidende. Reeds wees ik on zijn fijnzinnige begeleidingen van de liederen van Wolf: op dit peil wist hij zich als accompagnateur ook verder te handhaven en als solist verraste hij niet minder door smaakvolle détailleering. fra- zeering en registratie, vooral in Prélude, Fugue et. Variation van Franck en in de nrgelkoralen van Peeters. Wat hij met d§ betrekkelijke dispositie van het orgel der' Remonstrantsche kerk bereikte, was zeer respectabel. Het lijdt geen twiifel dat voor dezen organist een goede carrière wegge legd is. JOS. DE KLERK Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden ls het morgen, Dinsdag, de beurt aan de letter Ba tot err met Boek. RECEDING HANDEIiSVBRKEKR \ET)ERTiA\bBEDGlë Voor het tijdvak van 1 October 1943 tot 1 April 19 44 is een regeling tot stand gekomen inzake het handelsverkeer tusschen Neder land en België. Voor den invoer uit België zijn o.a. voor de volgende niet name ge noemde producten contingenten vastgesteld: sierteeltproducten, koperslakkenbloem en thomasslakkenmeel, vensterglas, natuursteen kalk, werken van ijzer en staal, zwavelkool stof, fotografisch materiaal, en binnen het raam van een afzonderlijke ruilovereenkomst lijnzaad en linnen garens Daarnaast bestaat nog een beperkte invoermogelijkheid voor andere producten. In ruil hiervoor zal Ne derland leveren o.a. groentezaden, pootaard- appelen. schaal- en schelpdieren, bloembol len. snijbloemen en boomkweekerijproduc- ten. zand en grind, werken van ijzer en staal, zuivelmachines. radioartikelen, stroocarton, zout, chemische producten, vlas en cokes. Ter verkrijging van een contingentstoewij zing dienen importeurs zich tot de bevoegde rijksbureaux. resp. monopoliehouders te wenden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat com pensatietransacties uitdrukkelijk zijn uitge sloten. Wat den uitvoer betreft dienen aan vragen voor industrieele producten op de ge bruikelijke wijze te worden gericht tot den central en dienst voor in- en uitvoer en voor agrarische producten tot de betrokken mo nopoliehouders. MISLVKTE OVERVAL OP DlSTRIBi'TIF- KANTOOR Een viertal gewapende mannen heeft een overval gedaan op het distributiekantoor der gemeente Oosterhesselen te Zwinderen, meldt bét ..Dagbl. v.-h. Oosten". Het lag waarschijnlijk in de bedoeling om do bon kaarten. welke nog moesten worden uitge reikt te bemachtigen. Door het kordate op treden van den dienstdoenden wachtmeester der marechaussee Sellers werd deze poging verijdeld. Deze wist één der mannen, die naar binnen wilde, weer naar buiten te wer ken en»de deur te sluiten. Vervolgens ont stond eon schietpartij waarbij een der over vallers werd gewond en ook de wachtmees ter een ^hapschot in zijr\ dij"kreeg. De da- ders wisffn te ontkomen. NIEUWE POSTZEGEL VAN 2 CENT In de serie nieuwe postzegels, die geleide lijk verschijnt, zal op 16 October verkrijg baar worden gesteld de zegel van 2 cent, waarop het zwanensymbool is afgebeeld in donkerblauwe kleur, naar een geschilderd ontwerp van Pyke lCoeh. In do mythologie wordt de zwaan be schouwd als «de winter-zoiwewendevogel. In het volksgeloof van vroeger eeuwen was de zwaan wat later» de ooievaar werd: de bren ger van de pasgeborenen, <1.1. de brenger van leven en licht. ONZE JEUGDSTORM Hedenavond spreekt Max Blokzijl' «ver <W* zender Hilversum I over „Onze Jeugdstorm',

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 7