Voor driehonderd jaar debuteerde Moli lere. Parijsche brieven. (Van onzen correspondent). PARIJS, September 1943. Het 4oe- val bracht ons ertoe de werken van Molière door te bladeren, en dit deed ons ontdekken dat juist driehonderd jaar.geleden een dra maturg onder den schuilnaam Molière de buteerde. Jean Baptiste Poquelin, in 1620 te Parijs geboren, was bestemd zijn vader in het behangersvak op te volgen. Maar, zooals het meer gebeurt, de zoon gevoelde weinig voor het ambacht zijns vaders al mocht die ook het koninklijk praedicaat voeren. Jean wilde tooneelspeler worden en vond in dien drang naar het theater steun bij z'n grootvader, van wien hij de liefde voor het tooneel waarschijnlijk had geerfd. De verloren zoon, vertelt Voltaire, werd naar de Jezuitenschool gestuurd en volg'de de lessen van Armand de Bourbon, prins van Conti, die de protector van Po quelin werd. Deze bracht hem na vijf jaren studie bij den beroemden Gasseridi, die on der anderen met Descartes in .Holland en Constantijn Huygens in correspondentie stond. „Gassendi", aldus Voltaire, „onder richtte zijn leerlingen in de wijsbegeerte van Epicurus, welke, ofschoon even valsch. tenminste meer methode en meer waar schijnlijkheid bezat dan de philosophie der school en de barbaarschheid - en de bar barismen miste". Zijn gansche leven hield Poquelin zich aan de leer van Epicu rus, leer welke meestal geheel verkeerd als de., theorie van het zingenot wordt voorge steld. De ziekte van zijn vader noodzaakte den zoon niettemin het behangerswerk in het koninklijk paleis van Lodewijk den Der tienden uit te oefenen; de wereld dankt er zijn kennis van de toestanden ten hove en in de kringen van den adel aan, welke in menige comedie tentoon wordt gespreid. Het Fransche tooneel begon juist in die ja ren om 1640 en onder Pierre Corneille op te komen; kardinaal de Richelieu bracht de comedie in de mode en aan Molière dankt men Racine misschien Poquelin asso cieerde zich met enkele jonge lieden die ta lent voor declamatie hadden of beweerde te-hebben en'noemde zijn troepje, met de bescheidenheid der jeugd eigen, alvast maar „L'Illustre Théatre", dat^ voorloópig overigens slechts in de provincie tragedies Van even illustere onbekendheid speelde. Of Bayle gelijk heeft met zijn bewering dat Poquelin slechts optrad om in de nabijheid van een actrice Madeleinè Béjart op wie hij verliefd was te verkeeren blijven in het midden Een feit is het dat zij hem den schuilnaam Molière aan de hand deed, pseudoniem van één harer geliefde schrij vers, sleur van Essertines, die in 1620 een roman „La Semaine Amoureuse" publi ceerde en later terecht of ten onrechte in de vergetelheid onderging Er had reeds een tooneelspeler Molière bestaan, auteur van het treurspel „Polyxène, en Charpetier ver meldt dat bij het levert van Poquelin een dansmeester en een musicus zich eveneens Molière noemden. Een feit is ook dat Po quelin-Molière een erbarmelijk slecht treurspeler was, omstandigheid nog ver ergerd door een ongepasten hik die steevast optrad bij de meest tragische passages. Zijn debuut in 1643 was een desaster. Dies be sloot Molière, de tragedie der Atheners volgend, zich aan het schrijven en spelen te zetten van blijspelen. Daartoe leenden zich de leer van Epicurus zoo goed als de intriges aan het hof, en kelfs de hik kwam er niet van onpas, zijnde van een komisch effect. Men veroorloofde het troepje van Molière zich te Parijs te vestigen, het deel de het theater „Petit. Bourbon" met de Italianen; het speelde op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag en veranderde in 1658 zijn naam in „troupe de Monsieur", broeder van Lodewijk den. Veertienden, met wien de prins van Conti Molière in kennis bracht. Vanaf 1660 kon .Molière, dank zij Monsieur zijn beschermer', over den schouwburg van het Palais Royal beschikken, theater door Richelieu gebouwd voor de opvoering van het treurspel „Mirame", "waarvan de mi nister zelve meer dan vijfhonderd verzen schreef. Gedurende de vijftien jaren van 1658 tot 1673 heeft Molière de dertig stuk ken geschreven die zijn „oeuvre" uitmaken, alle blijspelen. Geschreven en gespeeld want Molière was de Mascarille in „L'Etourdi", de Sganarelle in „L'Ecole des Maris' en in „Don Juan". Alceste in „Le Misanthrope", Orgon in „Tartuffe", Harpa gon in „L'Avare" en George Dandin in de comedie van dien naam, Jourdain in „Le bourgeois gentjlhomme", Scapin in „Les fourberies de Scapin", Chrysale in „Les Femmes Savantes" en Argan in „Le malade imaginaire", zijn laatste stuk onder de der de opvoering waarvan hij onwel werd en bijna onmiddellijk overleed. Aldus eindigde in de nicest tragische omstandigheden, in de rol van den ingebeeldde zieke, de Fran sche blijspeldichter zijn leven, Molière die als treurspeler volkomen mislukte, doch wiens comedies tot de. hoogtepunten der wereldlitteratuur behooren, in alle. talen, ook in het Nederlandsch en zelis netF'riesch vertaald. BABYKRUIKJE EN WASCHTEIL. Onlangs is gemeld, dat aanstaande moeders in aanmerking komen voor speciale punten ter verkrijging van een baby-bedkruikje en een waschteil. Ter voorkoming van. misver stand diene, dat dit slechts geldt voor a.s. moeders die baar eerste baby verwach- I ten, dan wel een baby, wiens geboorte ver moedelijk zal plaats hebben op lipt tijdstip, waarop het laatste geboren kind ten minste v ij f jaar oud zal zijn. Dat de te verwachten baby het eerste kind is, moet blijken uif een schriftelijke verkla ring van den behandelenden arts of vroed vrouw. Indien "de te verwachten baby een in leeftijd opvolgend broertje of zusje heeft, dat op den vermoedelijken datum van de beval- ling ten minste 5 jaar oud is, moet zulks blijken uit een uittreksel uit het bevolkings register. PETROLEUM VOOR VERLICHTING Van 3 tot en met 30 October 1943 geeft elk van de bonnen „37 verlichting", „38 ver. lichting-" en ,,39 verlichting" van de bon zaart S"121. en de bon „61 verlichting" van - de bonkaart S 221 recht op het koopen van l «ter petroleum. PREMIES VOOR DE~ ZIEKTEWET HERZIEN. Reeds gedurende geruim en tijd bestaat er eenbelangrijk onderscheid tussehen de premie, die de Raden van Arbeid ingevol ge de Ziektewet heffen en de bijdragen, die de bedrijfsvereenigingén voor dit doel van de werkgevers vorderen. Terwijl de premie voor de bij de Raden van Arbeid aangeslo tenen in het algemeen 1.7 pCt. bedraagt, be rekenen de bedrijfsvereenigingen premies van dooreengenomen 4 pCt. Van deze pre mies mag maximaal 0.85 ppt. ten laste van den werknemer worden .gebracht. Bij be sluit van den Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken zijn de premies der Raden van Arbeid, die uit fi nancieel oogpunt niet langer verantwoord rnochtën heeten, thans aan een herziening oYiderworpen. Daarbij is de premie tot 3 pCt. verhoogd. Voor 22 bedrijven, die een meer dan normaal gevaar voor ziekte op leveren zal, evenals voorheen, een hoogere premie .in rekening worden gebracht. De premies varieeren hier tussehen 3.5 en 6 pCt. Voor de werkverruiming is de premie op 7 pCt. vastgesteld, met uitzondering van de. hoofdarbeiders, waarvoor 3.5 pCt. in re kening wordt gebracht. Ten aanzien van personen, die werkzaamheden verrichten ten behoeve van voor de oorlogvoering di rect va.n «belang zijnde installaties (vlieg velden. verdedigingswerken enz.) is de pre mie op 6 pCt. gesteld, voor zoover de werk zaamheden worden verricht ter plaatse waar de evengenoemde objecten zich be vinden. Van de verhoogde premie ^vordt 2 pCt. door den werkgever en 1 pCt. door den werknemer gedragen. Momenteel betalen beiden 0,8 5 pCt. Ook bij de bedrijfsvereeni gingen zal de grens van het premie-verhaal op den arbeider tot 1 pCt. worden ver hoogd. Wat de uit een en ander voor het be drijfsleven voortvloeiende lasten betreft moge worden gewezen op het feit. dat de premies der Raden van Arbeid verhoudings gewijs al bijzonder voordeelig zijn geweest, terwijl zij, ook na de vèrhoöging, nog aan den lagen kaift blijven. Voorts- dient niét uit het oog te Worden verloren, dat de uit voering van de Ziektewet sléchts voor een gering deel bij de Raden van Arbeid berust. Van het totale loonbedrag, dat ingevolge de Ziektewet voor premieberekening in aan merking komt, is namelijk ongeveer zeven achtste bij de bedrijfsvereenigingen in ad ministratie. Ten aanzien van de kosten, die de uitvoering der. ziektewet in totaal voor het bedrijfsleven met zich brengt, heeft de thans ingevoerde pre mie verhooging dan ook slechts een beperkte beteelcenis. WIJZIGINGEN EN AANVULLINGEN VAN HE ZIEKTEWET. Blijkens een in hét verordeningenblad op genomen besluit van de Secretarissen-gene raal der departementen van Sociale Zaken en van Financiën tot wijziging en aanvuling van de Ziektewet wordt aan artikel 6, eerste lid toegevoegd „Het' loon van arbeiders, die voor den werkgever ook werkzaamheden of diensten verrichten anders dan ten behoeve van diens onderneming, wordt, Voor zoover het is ver diend op dagen, waarop de arbeider tevens in de onderneming van zijn werkjfever heeft gewerkt, voor de toepassing van deze wet ge acht geheel in de onderneming te zijn ver diend." Voorts is in art. 29 een bepaling ingevoegd, volgens welke de verzekering van dengene, die, hier te lande zijn woonplaats hebbende, als opvarende op een binnenvaartuig werk zaam is in dienst van een in Nederland ge vestigde onderneming, niet door verblijf bui tenslands eindigt, tenzij hij krachtens de wet van het land waar hij verblijft, tegen gelde lijke gevolgen van ziekte is Verzekerd. Art. 37,'gevende lid, is gewijzigd in dien zin, dat aan een verzekerde, die in het jaar, voor afgaande aan haar bevalling, op ten minste 156 werkdagen verplicht verzekerd is geweest, bij haar bevalling een kraamgeld van 55 gul den wordt verstrekt. Verder wordt in het achtste lid van genoemd artikel bepaald, dat aan d'e echtgenoote van een verzekerde, die in het jaar, voorafgaande aan de .bevalling zijner echtgenoote, op ten minste 156 dagen verplicht verzekerd is geweest,- bij haar be valling een kraamgeld van 55 gulden wordt verstrekt, tenzij zij daarop aanspraak heef+ krachtens het bepaalde in het zevende lid van dit artikel of het achtste lid van art. 55. Toegevoegd wordt een nieuw negende lid, luidende o.m.: Aan de dochters, stief- en pleegdochters van een verzekerde, die gedu rende de laatste drie maanden vóór haar be valling met den (de) verzekerde in gezinsver band hebben geleefd, wordt bij haar bevalling een kraamgeld van 55 gulden verstrekt, in dien de verzekerde in hét jaar, voorafgaande aan de bevalling, op ten minste 156 werk dagen verplicht verzekerd is geweest. Aan artikel 56 wordt een nieuw lid toege voegd, luidende als volgt: „De gehuwde vrouw kan ten aanzien van het in 'deze wet geregelde kraamgeld alle handeling, het geven het kwijting en het verseh^>en in rechte daaronder begrepen, zonder bijstand van haren man verrichten." Verplicht borreiuur voor sommige café's. «iV'ieuwe maatregel n misstanden. Dikwijls wórdt de klacht van den café bezoeker gehoord, dat vele café's geen borrel meer schenken of dat een borrel alleen maar te krijgen is tegen een veel te hoogen prijs Verder zou ook de kwaliteit van den borrel, indien hij verkrijgbaar Is, zeer hard achteruit zijn gegaan. Vele bezoekers hebben zelfs het idee gekregen, dat men in een café of restau rant geen aanspraak meer zou kunnen maken op een borrel van vooroorlogsche samen stelling. Niets is minder waar. De distillateurs leveren het gedistilleerd nog steeds af in de oude samenstelling en met hetzelfde alcohol percentage als voorheen. Indien de borrel in sommige caf's dan ook „wat waterachtig smaakt", moet de schuld daarvan niet bij den' distillateur gezocht worden. Wel is de voor het publiek beschikbare hoeveelheid zeer®beperkt. De caféhouder kan het publiek daardoor geen onbeperkte hoe veelheid ter beschikking stellen. Maar de be perkte, hoeveelheid, die hij ontvangt, dient hij op normale wijze en tegen normale prijzen in zijn café uit te schenken. 1 De klacht, dat het aan den caféhouder ter beschikking* gestelde gedistilleerd niet of tegen te hooge. prijzen uitgeschonken wordt, heeft stex-k de aandacht van de bevoegde autori teiten. Vele caféhouders hebben dit op ge voelige wijze kunnen ervaren. De inspectie der Prijsbeheerschihg heeft hooge boetes op gelegd en in sommige gevallen de cafébedrij ven geslotèn. Het is echter niet altijd gemakkelijk^over- tredingen te constateeren. De vindingrijkheid der caféhouders om voorschriften te "ontdui ken is n.l. zeer groot. Men wijzigt bijv. den drank in samenstelling een weinig en biedt hem als cocktail aan, waardoor het gedistil leerd in een hoogere prijsklasse komt te Val len. Daarom heeft het rantsoeneeringsbureau voor gedistilleerde dranken in overleg en in samenwerking met de bedrijfshoreca besloten om aan café's restaurants en hotels, van wel ke bekend is, dat zij het aan hen ter beschik king gestelde gedistilleerd niet tegen 'de nor male prijzen en öp de normale wijze 'aan hun bezoekers verstrekken, bepaalde Voorwaarden op te leggen, welke ten doel hebben deze bedrijven te dwingen hun gedistilleerd op normale wijze uit te schenken. Dergelijke bedrijven zullen namelijk ver- nlicht worden op iederen dag, waarop zij geopend zijn, op een vast tijdstip, bijvoorbeeld tussehen 5.45 uur en 7 uur des middags, een gelijk gedeelte van het maandrantsoen uit te' schenken. Het tijdstip, waarop dit moet ge beuren, moet duidelijk zichtbaar op een bordje in de localiteit aangegeven staan. Op andere uren zal in een dergelijke localiteit geen bin- nenlandsch gedistilleerd mogen worden ge schonken. Ambtenareh van het „R. G. D." en van de Rijks-, resp. bedrijfshoreca zullen namelijk tijdens de voor uitsehenking vastgestelde tijd stippen zich door steekproeven ervan over tuigen, of het voor uitsehenking beschikbare kwantum dan ook inderdaad uitgegeven wordt. VAALSCHE BRANDSPUIT KWAM TE LAAT In den avond van den vijfden October van het vorige jaar, omstreeks half elf, ontstonden door Engeischen bominslag te Vaals eenige branden. Het heeft toen bijna anderhalf uur geduurd eer dé Vaalsche niedwe motorspuit in actie werd gesteld. Deswege was het hoofd van de gemeente-bedrijven te Vaals, de heer L. Wiertz, toenmaals hoofd van den Luchtbe schermingsdienst en commandant vaij de brandweer aldaar, voor het Vredegerechtshaf ter verantwoording geroepen. Deze beriep zich op brandweertechnische gronden. De proc.- generaal, mr. Van Vfotln. die bij den gedag vaarde opzet aanwezig achtte om de blussching der branden te belemmeren, eiséhte veroor deeling tot zes maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft den heer Wiertz vrijgesproken, daar het niet de overtuiging heeft, dat hij zich aan h.et ten laste gelegde, heeft schuldig ge maakt. VERBODEN HANDELSNAMEN. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Handel Nijverheid en Scheepvaart is in de handels naamwét het volgende nieuw artikel 2a in gevoegd: „Het is verboden een handelsnaam te voeren, welke ertoe kan leiden, dat het publiek zich een onjuiste voorstelling vormt van de onder dien naam gedreven zaak." DERDE NEDERLANDSCHE RADIO- MUZIEKWEEK. Voor de derde maal zal de^ Nederlandsche Omroep een radiomuziekweek organiseeren. Natuurlijk is het onmogelijk in deze mu- ziekweek, die gehouden wordt van 10 tot en met 16-, October, een volledig overzicht te geven van de Nederlandsche muziek, daarom worden belangrijke werken telkens in den loop van het seizoen in de programma's opgepomen. Hahs Schouwman schreef liederen met kla vierbegeleiding, W. A. de Vries Robbé een pianotrio, Anthons van der Horst een orgel compositie, Oscar van Hemel een koorwerk met orkest, Ferdinand Timmermans een werk voor carillon, Jan Koetsier een gemengd koor a capella, Willem van Otterloo een orkest werk voor blazers en Hugo Godron een radio- kamermuziekwerk. Enkel-e oude werken zijn eveneens, in het programma opgenomen. UITKEERING VAN KRAAMGELD BUITEN DE ZIEKTEWET. Bij besluit van de Secretarissen-generaal der, departementen van Sociale Zaken en van Financiën is betreffende uitkeering van kraamgeld in gevallen, waarin daarop krach- .tens de Ziektewet geen aanspraak bestaat, o.m. bepaald, dat een vrouwelijke arbeider in den zin der Ziektewet, die niet verplicht ver zekerd is ingevolge die wet, bij haar bevalling tegenover haar werkgever aanspraak heeft op pen kraamgeld van 55. gulden, indien zij in het jaar, voorafgaande aan haar bevalling op ten minste 156 werkdagen niet verplicht ver zekerd is geweest ingevolge de Ziektewet. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar het desbetreffende besluit, dat onder no. 92 in het Verordeningenblad van 28 Sep tember j.l. is opgenomen. Artikel Bon Aardappelen 41/42 Aardappelen 41/42 Beschuit 41/42 Bloem 667/668 Boter 38/40A Boter 41A Brood 41/42A Brood 41/42B Brandstoffen 15 tm. 19 BV 20, 21, 22 BV periode 5, 6, 7, 8 11 lm. 13 16 KF Eenheidszeep Z Eenheidszeep Gort Gort Jam Kaas Margarine Margarine Melk Petroleum Ryst Scheerzeep Servies 3-48, 4i48 Sigaren Sigaretten Sigarillos Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Waschpoeder Waschpoeder DISTRIBUTIEBONNEN. Uitknippen en bewaren. 674 669 41A/B 673 671 41B/44A 38A, 40B 41/42 13/14 41B 1 een 2-14, 2-15 3-49 4-49 41/42 41/42 41/42 672 41 41/42 41/42- Z 670 Z 675 Kaart Aard. Toeslag Beschuit Algem. Boter Boter Brood Brood <3randst. Brands t. Srandst. Brandst. Eenh.z. Algem. Algem. Kinderv. Algem. Algem. Boter Boter Melk Petrol. Kinderv. Textiel (mj Reserve Reserve Tabak Tabak Tabak Mgem. Versn. Tabak Tap tem. Toiletz. Algem. Waschp. Algem. Hoev. t.m. 2 kg. 16 Oct. 1 kg. 16 Oct. 70 gr. 16 Oct. 70 gr. 16 Oct. 125 gr. 30 Oct. 125 gr. 16 Oct. 400 gr. 16 Oct. 50 gr 16 Oct_ 1 eenh. 31 Dec. 1 eenh. 29 Febr. fl eenh. 30. Apr. 1 eenh 30 Apr. 1 eenh. 31 Oct. 1 rants. 31 Oct. 250 gr. 16 Oct. 250 gr 16 Oct. 250 gr. 16 Oct. 150 gr. 16 Oct. 125 gr. 16 Oct. 125 gr. 30 Oct. 1lit. 16 Oct. 1 lit. 19 Nov. 250 gr. 16 Oct. 45 gr. 31 Dec. 4 pnt 2 pnt. 5 St. 16 Oct. 20 st.> 16 Oct. 10 st 16 Oct. 500 gr. 16 Oct. 100 gr. 16 Oct. 20 gr. 16 Oct. 1% lit. 16 Oct. 1 rants. 31 Oct. 100 gr. 16 Oct. 250 gr. 31 Oct. 250 gr. 31 Oct. MEISJE WERD DOOR HAAR VERLOOFDE GEWURGD. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de be handeling voortgezet van de strafzaak tegen den 24-jarigen kantoorbediende W v. d. Brink uit Wormerveer, die op 10 Mei 1942 nabij Wor- merveèr zijn verloofde had gewurgd en des wege door de rechtbank te Haarlem tot tien jaren gevangenisstraf was veroord.eeld. De jongeman had destijds beweerd, dat hij het meisje op haar eigen verzoek had gedood en hij had de politie een briefje overhandigd, dat het meisje hem voor haar dood zou heb ben gedicteerd. Hij was oók in hooger beroep gekomen, omdat hij wegens doodslag was ver oordeeld, terwijl hij in het vonnis wilde zien vastgelegd, dat hij zijn verloofde op eigen^ver- zoek had gewurgd. pet Hof had na behandeling van de zaak in hooger beroep een nader onderzoek door prof. dr. L. van der Horst en dr. Posthumus Meijes gelast om het geval- nog eens van psycholo gisch standpunt te bezien. Tijdens dit onder zoek was verdachte op zijn oorspronkelijke lezing teruggekomen Hij gaf nu toe, dat van een verzoek van zijn verloofde om haar te dooden, geen sprake was geweest. Het briefje had hij, na het volvoeren van zijn daad, zelf geschreven. Hij bleef bij zijn meening, dat de straf van tien jaren te hoog was, omdat hij geen opzet tot dooden, had gehad. Hij had ge handeld in een bijzonderen gemoedstoestand. De deskundigen achtten hem wel eenigszins verminderd toerekeningsvatbaar, maar piet in die mate, dat een ter beschikking stelling van de regeering noodzakelijk" zou zijn. De procureur-generaal,die doodslag bewezen achtte, vroeg, rekening houdend met het psy chiatrisch rapport, een veroordeeling tot een straf van tien jaren door ,te brengen id een bijzondere strafgevangenis en te zijner tijd plaatsing onder toezicht. Mr. W. Felhoen Kraal pleitte clementie. EEN BIJZONDERE POSTZEGEL. Voor den dag van den postzegel wordt van 9 October tot en met 8 November a.s. een bijzondere postzegel verkrijgbaar, gesteld in de frankeer waarde van ll/2 cent, maar tegen een verkoopsprijs van 15 cent. De netto opbrengst boven de frankeerwaarde is be stemd voor philatelistische doeleinden. De geldigheidsduur loopt tot en met 31 Decem ber 1943. Een bijzonder stempel zal worden gebruikt op de postzegeltentoonstellingen van de postzegelvereniging Breda op 10 October en van de Amsterdamsche postzegelvereni ging De Philatelist op 9 en 10- Octobef. ZWARE STRAF VOOR KRUIDENIER In de kruidenierszaak van J. Klei te Nieuwolda heeft de marechaussee eén "groo- ten voorraad levensmiddelen in beslag- ge nomen, die onttrokken waren aan den ver koop. Men vond sigaren, zeèp, wijn en in drie kachels in de woning dertig pakjes shag. In een geheime bergplaats waren vet, spijsolie, koffie, thee, zeep, zeeppoeder, ca cao, puddingpoeder en drie fietsen ver stopt. Klei weigerde herhaaldelijk zijn klanten artikelen, die hij ruimschoots in voorraad had, te verkoopen. Hij verkocht zijn waren aan. anderen tegen veel te hooge prijzen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden heeft wegens het achterhou den van goederen en het verkoopen tegen te hooge prijzen Klei een geldboete van tienduizend gulden opgelegd. Bovendien ge lastte hij sluKjng van de zaak voor den tijd van tien jaar en verbood' aan Klei werk zaamheden te verrichten in het kruideniers- bedrijf, eveneens voor den tijd van tien jaar. NIEUWE PRIJSREGELING VOOR IIUISBRANDTÜRF De gemachtigde voor de prijzen heeft een nieuwe prijsregeling voor turf bekend ge maakt, die in de plaats treedt van de tot dus ver geldende prijsvoorschri-ften voor turf. Het nieuwe voorschrift breekt met het tot dusver voor turf geldende systeem van rayon prijzen. Thans geldt voor iedere soort turf In geheel Nederland dezelfde prijs. Een uit zondering is alleen gemaakt voor verbruikers die in de feitelijke.veengebieden wonen, ten aanzien van de in dat veengebied gewonnen turf en voor verbruikers woonachtig in de vroote steden Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam. Voor de eerstgenoemde gelden belangrijk lagere maximumprijzen, voor de

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 8