Haarlemsche Courant Vergeefsche Sovjetaanvallen ten W. van Smolensk en bij Pripetmonding. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bommen op plaatsen in Nederland en op Kassei. 288e Jaarpangr No. 231 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Dcrks Dinsdag 5 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op JSon- en Fwstdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor ZJrauiden: Rembrandtlaan 55» IJmolden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Goede resultaten van den strijd aan den Dnjepr en op Koebanbrugge. hoofd. Aanvallen in Zuid-ltalië en op Corsica afgeslagen. Zuivering in Istrië voortgezet. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Verscheidene plaatselijke Sovjet-aanvallen op het verkleinde Koebanbruggehoofd werden bloedig afgeslagen. Aan den midden-Dnjepr leverden de eigen aanvallen op de vijandelijke gevechtsgroepen, die de rivier waren overgestoken, in weerwil van den heftigen tegenstand goede resultaten op. In het gebied van de Pripjetmonding en in het gebied ten Westen van Smolensk vielen de bolsjewisten ook Zondag met vrij sterke strijdkrachten vergeefs aan. In de overige sec toren van het Oostelijke front vonden daaren tegen slechts plaatselijke, zij het soms ook levendige, gevechten plaats. Aan het Zuid-Italiaansche front werden in het gebied ten Noorden van Napels en ten Noordwesten van Foggia eenige door pantser wagens ondersteunde aanvallen van Britsch- Amerikaansche gevechtsgroepen afgeslagen en daarbij verscheidene pantserwagens ver nietigd. Op het eiland Corsica viel de vijand Zondag meermalen de stellingen van onze achterhoede rondom Bastia aan. Hij werd echter na kor ten strijd teruggeslagen. Duitsche troepen zetten in Istrie de operaties tot vernietiging van communistische benden met succes voort. Na zuivering van het gebied ten Oosten van Goerz werden thans de gebie den ten Oosten en Zuidoosten van Triest be vrijd en daarbij verscheidene bendengroepen tot den strijd gedwongen en vernietigd. Formaties vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden Zondag overdag plaatsen In het bezette gebied in het Westen. Er ont stonden verliezen aan menschenlevens en aanzienlijke vernielingen, vooral in de woonwijken van eenige Nederland se h e steden. In den nacht van Zondag op Maandag vielen vijandelijke bommenwerpers Kassei aan. De schade, hoofdzakelijk in de oude stad, is aan zienlijk. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietig den bij deze aanvallen 44 vijandelijke vliegtui gen. Twee andere, waaronder een viermotorige vlïegboot, werden neergeschoten boven de wateren ten Westen van Engeland. De luchtmacht bombardeerde in den nacht van Zondag op Maandag vliegvelden en an- Weer eenige uren straatverlichting te Berlijn. Zooals gebruikelijk zullen ook nu weer ge durende den winter de belangrijke straten van Berlijn eenige uren per dag straatverlich ting hebben. Het is de bedoeling dat die straten waar een druk verkeer is in de ochtend- en avonduren, dus zoolang er publiek op straat is, te verlich ten om een toeneming van verkeersongeluk ken te voorkomen. Umberto vertelt van de vlucht van zijn vader. Naar het blad Suisse meldt, zou Emanuel met Umberto en maarschalk Badgolio in Na pels zijn aangekomen. Victor Emanuel heeft zijn intrek genomen in het Koninklijk paleis, dat sedert eenige jaren de residentie is van Prins Umberto en zijn familie. Umberto heeft in een interview met een medewerker van de Daily Express een en an der vertelt van de vlucht van zijn vader en diens gevolg ui#'Rome op 7 September. Toen het bericht binnenkwam dat de Duitschers op weg waren naar de hoofdstad besloot Victor Emanuel Rome te verlaten. Eerst wilde hij zich vestigen in de nog niet bezette omgeving van Rome. doch, toen het geschutsvuur steeds duidelijker hoorbaar werd, gaf men dit plan op. In het nachtelijk duister is hij toen met zijn gevolg, waartoe ook maarschalk Badoglio en de Koningin behoorden, per auto vertrok ken. De Koningin en haar kinderen bevinden zich op het oogenblik in Zwitserland. Vijandelijke vliegtuigen boven Roemenië. Vijandelijke vliegers hebben boven Roe- meensch gebied gevlogen, zonder bommen uit te werpen. Wel werden pamfletten neerge worpen. Er werden twee valschermspringers gevangen genomen. Zij hadden groote hoe veelheden Roemeensch geld, verbandartikelen en levensmiddelen bij zich. Bovendien werden drie kleine valschermen naar beneden ge laten, waaraan een kist hing. Menton weer onder Fransch bestuur. Uit een bekendmaking in de Fransche Staatscourant blijkt, dat de sedert Juni 1940 door Italiaansche troepen bezette stad Men ton weer onder de Fransche bestuurssouve- reiniteit is gekomen. De regionale prefect Chaigneaux heeft Zondag op officieele wijze de stad weer in bezit genomen. dere militaire installaties in Groot-Brittannië. Duitsche verdragende batterijen beschoten in den nacht van Zondag op Maandag de Brit- sche kust en plaatsten treffers te Ramsgate, Deal, Dover en Folkestone. De toestand in Denemarken. Op bevel van de Duitsche autoriteiten zul len de tot dusver geïnterneerde Deensche soldaten in de komende dagen worden vrij gelaten. Volgens een Duitsche publicatie van Zondag, heeft men nu met het vrijlaten van Deensche krijgsgevangenen aan de wenschen der bevolking tegemoet kunnen komen, daar de elementen die voortdurend de atmosfeer in Denemarken hebben vergiftigd uit de samenleving zijn verwijderd. Dit laatste ver wijt betreft, volgens de Duitsche publicatie, vooral den joden van wie gezegd wordt, dat zij door een anti-Duitsch gestook en het mo reel en materieel ondersteunen van terreur- en sabotagedagen voor het grootste gedeelte schuldig zijn aan het feit, dat de toestand in Denemarken zich de laatste weken had verscherpt. Door de Duitsche maatregelen is hen voorgoed de invloed op het Deensche volk ontnomen. Antijoodsche maatregelen in Italië aangekondigd. De zender van de fascistische regeering heeft zijn standpunt medegedeeld inzake het jodenprobleem in het nieuwe Italië. Verklaard wordt, dat het jodenprobleem voor het fas cisme een van de allerbelangrijkste proble men is, dat in het nieuwe Italië moet worden opgelost. Het is bewezen, zoo wordt verder gezegd, dat het verraad aan den Duitschen bondgenoot van joodschen oorsprong is. Op den morgen na den Putsch van Badoglio heeft het Italiaansche volk overal de joden aan het werk gezien. Joden zijn het geweest, die over vallen op dagbladen hebben georganiseerd en zich genesteld hebben op de redactiestoelen. Ook plunderingen en oproer zijn door joden georganiseerd. Het fascisme, zoo werd ten slotte verklaard, eischt, dat de joden onscha delijk worden gemaakt. De joden moeten derhalve uit het nationale leven van het nieu we Italië verdwijnen. Onafhankelijkheidsverklaring Philippijnen aanstaande. De spreker der Japansche regiering heeft op vragen van buitenlandsche corresponden ten verklaart, dat de onafhankelijkheids verklaring van de Philippijnen aanstaande is. Men kan aannemen, dat de verklaring zal volgen zoodra de Philippijnsche leiders, die zich thans in Japan bevinden, naar hun land zijn teruggekeerd. Nieuwe ministeries in Japan. De Japansche regeering heeft besloten tot de oprichting van een ministerie van land bouw en een ministerie van transport en ver keer. De minister van landbouw zal tevens als minister van handel fungeeren. Roosevelt ontvangt Gromyko. Roosevelt heeft Gromyko, den nieuwen Sovjetambassadeur te Washington ontvan gen, die hem zijn geloofsbrieven overhandig de. Ter gelegenheid van dit bezoek verklaar de de ambassadeur, dat de Sovjetregeering het volste vertrouwen stelt in den Ameri- kaanschen bondgenoot en dat zij ervan over tuigd is. dat de gemeenschappelijke vriend schap niet alleen tijdens doch ook na den oorlog voortgezet en verstevigd zal worden. De status van Badoglio, „Londen wacht nog steeds op een ophel dering der Anglo-Amerikaansche betrek kingen met Badoglio en zijn aanhangers", aldus de „News Chronicle". Men vraagt zich te Londen af, wat er geworden is uit de „po_ litieke, economische en financieele wapen stilstandsvoorwaarden", waarvan het bij het sluiten van den wapenstilstand heette, dat men deze later nauwkeurig zou vastleggen. In dit opzicht wantrouwt men het officieele zwijgen, dat de gedachte doet opkomen, dat Badoglio poogt den Anglo-Amerikanen be tere voorwaarden te ontworstelen. Bij ge brek aan andere aanwijzingen wordt gewe zen op de status van „medeoorlogvcrerende" die aan de regeering-Badoglio is verleend. Cunningham eerste Zeelord. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat admiraal Sir Dudley Pound ont heven is van zijn functies van eersten Zee- lord en chef van den staf der vloot. De Ko ning heeft de benoeming van Sir Andrew Cunningham tot zijn opvolger goedgekeurd. Vice-admiraal Sir Harold Burrugh is tot bevelvoerend officier te Gibraltar benoemd als opvolger van admiraal Collins. Op Malta komt schout-bij-nacht en plaatsver vangend vice-admiraal Hamilton in de plaats van vice-admiraal A. J. Powers. Te Groningen werd Zondag een oogstdankfeest gehouden, waar de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de Leider, Mussert, een rede hielden. Een overzicht tijdens de bijeenkomst. (Bildarchiv Arbeitsbereich der N.S.D.A.P./Stapf Pax c) De directeur-generaal van Winterhulp Nederland, de heer F. W. van Vloten, heeft het Winterhulpseizoen 1943-1944 geopend. Een overzicht tijdens de flïde van den heer van Vloten. (C.N.F./Meijer Pax c) KORT NIEUWS Koning George van Engeland heeft tot nieuwen Austra lischen minister van productie be noemd George M. Lewis. Naar de Britsche berichtendienst uit New-York meldt, is Mowinckel, voor malig ministerpre sident van Noorwe gen, overleden. Te Parijs is een televisiezender ge opend. Regelmatig zullen programma's worden uitgezon den, vooral jour naals en -cabaret voorstellingen. In voorbereiding is 'n z.g. gefilmd week blad, dat via dezen zender zal worden verspreid. De Britsche ad miraliteit maakt volgens Reuter be kend, dat het cor- vet Polanthus ver loren is gegaan. Negenduizend mecaniciens en con structeurs uit Bar row hebben in een m a s savergadering gestemd tegen her vatting van den arbeid. Roger Garreaux is door het De Gaulle-Giraudcomi té met den titel van „gevolmachtigden vertegenwoordiger" naar Moskou gezon den, waar hij zoo juist is aangekomen De Amerikaan- sche Zionistenraad heeft een resolutie aangenomen, waar in opnieuw wordt gedreigd met een campagne tegen de Engelsche regeering voor het geval, dat deze niet in zou gaan op den eisch der Zionisten om het immigratiever bod voor Palestina volledig op te hef fen. Eerste taak der fascistische partij. Naar de secretaris generaal der republi- keinsch-fascistische partij, Alessandro Pa- volini. bekend maakt, belast dé partij zich met den maatschappelijken steun in Italië. Hierdoor wordt de verzorging der noodlij dende bevolking en de geheele maatschap pelijke steun uitsluitend in handen gelegd van de republikeinsch-fascistische partij. Pavolini heeft besloten het fascistische partij-insigne te veranderen. Het oude par tij-insigne, dat tot het jaar 1921 bestond, en dat een ovalen vorm had met de driekleur en den republikeinschen lictorenbundel wordt opnieuw als partij-insigne ingevoerd. De Italianen van de klassen 1910-1925 zul len gemobiliseerd worden voor den arbeids dienst. Deze mobilisatie treft in het bijzon der de werklieden van de bouwnijverheid, die met het herstel van de oorlogsschade worden belast. De arbeidsdienstplichtigen zullen evenwel een normaal loon ontvangen. Sancties worden getroffen tegen de dienst- ontduikers. De heldendaden der Ridderkruis, dragers. Het Duitsche rijksministerie van opvoe ding heeft in een decreet bepaald, dat als leesstof voor de Duitsche schooljeugd de hel dendaden der dragers van Ridderkruisen be handeld moeten worden. De houding van deze mannen moet,, zoo wordt in het decreet gezegd, de Duitsche jeugd als hoogste voor beeld worden gesteld. Geeft aardappelschillen aan den ophaler mee De vuilnisemmer is een gemakkelijk voor werp in het huishouden. Alles wat afgedaan heeft of van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer geworpen. Hoeveel aardappel schillen en groente-afvallen zouden er vóór den oorlog wel niet verdwenen zijn in de vuilnisemmers van de Nederlandsche huis houdingen? Zeker, de „schilleman" kreeg er zijn deel van, maar heusch, het was maar een bescheiden deel. Nu, in dezen oorlogstijd, mag niets meer in den vuilnisemmer verdwijnen, dat ons nog van verder nut kan zijn. Dat is een Ne- derlandsch belang. De 5000 ton schillen, die in 60 van de be langrijkste gemeenten van ons land per week worden opgehaald, kunnen 30.000 koeien voeden. Dat is niet veel, zal men misschien zeggen, maar het is wel veel als men bedenkt dat dit voedsel ten goede komt aan koeien die juist daar gehouden worden, waar het bijzonder te pas komt, namelijk in de buurt van de groote steden van ons land. Helpt de koeien en de koeien helpen u! Bewaar de aardappelschillen en geef ze aan den op haler mee. 1000.gewonnen in Winterhulp, loterij. Het tentje van de Winterhulp-loterij, dat soms op de Botermarkt, soms op de Ged. Oude gracht staat, trekt dagelijks honderden be langstellenden en meespelenden in deze loterij waarbij men direct de uitslag van het spel weet en het geld uitbetaald krijgt. Tientallen prijzen worden dagelijks uitgereikt, die varieeren van vijf en twintig cent tot honderd gulden. Maar dat een prijs van duizend gulden op een lot valt, is geen dagelijks voor komende gebeurtenis. Maandagmiddag echter is dit geluk een eenvoudig inwoner van Noord- wijk-Binnen te beurt gevallen. De man die in de stad was om inkoopen te doen, wilde zijn geluk eens beproeven in de loterij en bij het derde lot had hij een prijs. Duizend gulden trok de man, A. J. Wijers, die in de Katwijker straat 21 te Noordwijk-Binnen woont, en het geld voor zijn uit tien personen bestaand gezin goed kan gebruiken. Hedenmorgen werd hem het geld uitgereikt door de heeren Stam en Kas, in wier tent hij gisteren zoo gelukkig speelde. SPANNENDE JACHT OP SMOKKELAUTO. Te Heiloo wilde de politie een groote vracht auto aanhouden, welke haar verdacht voor kwam. De chauffeur weigerde echter te stop pen en verdween in de richting Limmen. De politie-ambtenaren zetten in een particuliere auto een vervolging in. De reis ging over Castricum en Uitgeest. Onderweg slaagden eenige inzittenden er in uit den vrachtauto te springen en dwars door de weilanden heen te vluchten. De vrachtauto zette ondertusschen zijn tocht voort, nu in de richting van Alkmaar De achtervolgers hadden echter gelegenheid gehad de Alkmaarsche politie te waarschuwen die gereed stond om de vrachtauto op te van gen. Na een wilde achtervolging door de Alk maarsche straten liep de vrachtauto op een smalle gracht vast. De chauffeur moest zich, door de politie met de vuurwapens gedwon gen, overgeven. De auto bleek bij onderzoek een pas geslachte koe te bevatten, die in eenige vaten verpakt was. Voorts vond men eenige zakken met vet en een koffer met sla gersgereedschappen. Een van de ontvluchtte passagiers, een slager, is later te Beverwijk gearresteerd. KORT NIEUWS Zaterdag j.l. heeft te Bussum een be rucht inbreker kans gezien bij zijn overbren_ ging naar een andere gemeente te ontvluch ten door uit een rijdenden trein te springen. Den rechercheurs is het gelukt den vluchte ling opnieuw te arresteeren in een woning te Amsterdam. „Onze veevoederpositie is moeilijk maar aardappelschillen voeden het vee."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1