Vimifco ÜiÜ de dcMec oei: Borstvoeding en daarna: OU Orpheus und Eurydike van Giuck. Deutsches theater in di;n Niederlanden. De eerste opera-voorstelling van het sei zoen was gewijd aan het oudste werk van het repertoire, de Orpheus van Gluck, het merkwaardige muziekdrama (de componist noemde het met inzicht: „Dramraa per Musica" in tegenstelling met de gebruikelijke betiteling „opera seria") dat sinds zijn creatie in 1762 het speelplan van de voornaamste opera-instellingen niet meer verlaten heeft en voor de fijnproevers nog steeds een voorname tractatie beteekent. Gluck deed met dit werk een eersten en gewichtigen stap naar de be vrijding van de conventies der barok-opera. Met zijn later geschreven Alceste zou hij zich nog duidelijker uitspreken en zich verant woorden. Hij bewerkstelligde een revolutie, die wel is waar te vroeg kwam om reeds volledig door te werken, maar waarop een eeuw later Wagner kon voortbouwen. Also: Gluck den wekroep van Rousseau: „teruf naar de natuur" gehoord en begrepen had gooide hij in Orfeo alles overboord wat nie' rechtstreeks de zaak diende; koor en ballet traden mee in de actie, het secco-recitatief maakte plaats voor een met orkestbegeleiding verhalend zingen, de aria's kregen een vorm door de situatie bepaald en naderden soms meer den vorm van h^. lied, het orkest kreeg een sterk onderlijnde' dramatische functie, maar bovenal de poëzie van het gegeven kreeg een nauw aansluitend equivalent in de muziek. Klopstock en ook Burney hebben dan ook terecht den componist van de Orfeo den dichter onder de toonzetters genoemd, titel dien hij alleen reeds zou verdiend heb ben door de gelukkige weergave van de pastorale stemmingen men hoort in Orpheus waarachtig den grondtoon van Beet hoven's Pastorale in zijn eerste reform- opera. Wat Gluck later als voorrede van zijn Alceste schreef, is eveneens van toepassing op zijn Orpheus, o.m. dit: „Ik meende mij met alle macht te moeten toeleggen op het streven naar een schoonen eenvoud; daarom vermeed ik het met technische mid delen te pronken, ten koste van de duidelijk heid; ik heb het ontdekken van nieuwe effecten slechts van belang geacht voor zoo verre zij logisch uit de toestanden en door de uitdrukking vereischt werden. Ten slotte is er geen enkele technische regel, dien ik niet gaarne ten gunste van den indruk meen de te moeten opofferen." Gluck's vernieuwing was een en al een voud, zuiverheid en oprechtheid; en de hon derd zestig jaren die sindsdien verloopen zijn hebben het bereikte ideaal niet kunnen vervlakken, omdat een sterke muzikaliteit, zich uitend in doorvoelde melodieën vol pri maire kracht, het fundament vormde van dit kunst-credo. Dit hebben wij bij deze prachtig verzorgde opvoering weer eens volop kunnen ervaren aan de fel dramatische episodes, aan de melodieuse en effectvolle koren, aan de innige rustpunten van de drie solisten, aan de illustratieve balletpassages, en niet het minst aan de orchestratie van het werk, die vol verrassende vondsten zit. De uitvoering, onder scenische leiding van prof. Hans Niedechen-Gebhard, bood alle waarborgen om de delicate schoonheid van dit oude muziekdrama te genieten. De Orpheus van de alt Hildegard Jacknow was niet alleen verrukkelijk van klank en dramatische expressie, maar ook plastisch uitermate fraai en sterk beeldend. Zoo ook de Eurydike van de sopraan Trude Sorge, wier stem zich voor dit nobele genre, ontdaan van alle uiterlijke theatraliteit, uitstekend leent. Ook de Amor van Hertha Thosz mocht er wezen. Allen lof voor het fraai getimbreerde koor, dat zoowel achter de schermen zingend als in volle actie zijnde in de Furieu-scene correct rhythmisch bleef en den zang met verrassende dynamische effecten kleurde, waarvoor de koorleider Hans Wicke een spe ciaal compliment verdient. Het dienende aandeel van het ballet werd mede zinrijk gerealiseerd, zoowel als figuratie als in de eigenlijke danstooneelen. Vooral die aan het slot vermochten veel indruk te maken: een mooi succes voor dansmeester Franz Lutz en zijn coryphaeën. Ook de tooneelschikking van Ernst Reefer werkte uitstekend mee tot het bereiken van de vereischte sfeer. Ten sldtte een eeresaluut aan den muzikalen leider van het geheel, Wilhelm Franzen, een dirigent van formaat, met temperament en smaak voor zuivere klankverhoudingen, die met zijn goed gedisciplineerd orkest de par tituur van Gluck in al haar suaviteit en dra matische kracht wist te doen klinken en al de elementen van het werk tot een zuivere muzikale eenheid wist te brengen. De schouwburg was geheel-bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich dr. Schroder, de Beauftragte van den Rijkscommissaris, vertegenwoordigers van Wehrmacht en Partei en als Nederlandsche gasten o.m. de com missaris der provincie de heer Backer en de burgemeester van Haarlem, de heer Plekker. JOS. DE KLERK. -Stads-bibliotheek en Leeszaal. In de maand September van dit jaar werd de leeszaal door 1417 personen bezocht. In de krantenzaal kwamen in deze maand 2060 per sonen. De bibliotheek leende in totaal 14870 boeken uit. In het filiaal „Huis te Zaanen" kwamen in de leeszaal 403 personen, terwijl 4655 boeken werden uitgeleend. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie scheiden is het morgen Woensdag de beurt aan Boel t.m. Broek. Inspectiereis van Generaalveldmaarschalk von Rundstedt aan den „Atlantikwall". Aan de hand van een groote kaart wordt de situatie besproken. (PK Valtingojer HH/St. P. c) KORT NIEUWS Naar men uit plaatselijke welin gelichte kringen verneemt, hebben zich ruim 200 lei ders der Fransche militie tot inlijving bij de Waffen-SS gemeld. Te Bern gevoer de Duitsch-Zwitser sche economische besprekingen heb ben geleid tot de totstandkoming van een nieuwe -over eenkomst, welke voorloopig tot het einde van dit jaar geldt. Volgens nog onbevestigde ge ruchten zou de vroegere Sovjet-am bassadeur in Berlijn Dekanosof, tot di plomatiek vertegen woordiger van So vjet-Rusland i n Sofia uitverkoren zijn. Verduisteren: van 18.15 tot 6,30 uur 7 Oct.: zon op 6.49, onder 18.06 uur maan op 15.10, onder 23.49 uur Hoofdredacteur: F. C. Derks, (afw.). Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A,. O vermeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W, van Om it en, Heemstede. Willem Noske en Theo v. d. Pas. Sonatenavond in het Concertgebouw. Beethoven. Schumann. Brahms; drie sonaten in mineur, doch de stemming in de zaal een stralend majeur. Men kan het programma ook anders bezien: Brahms, de blonde Johannes, schuchter zijn eerste bezoek afleggend bij het kunstzinnig paar Robert en Clara Schumann, na het baan brekend artikel waarmede Schumann met één slag den jongen Brahms den weg tot den roem opende. Tusschen de geestelijk rijpe werken van Schumann in a en van Brahms in d is inder daad grootere verwantschap dan men bij en kel doorlezen der muziek constateert. Noske en Van der Pas hebben dit zéér gelukkig naar voren gebracht, beiden op even geslaagde wijze, want elkaar aanvullend, opstuwend tot hoogten die wellicht de toondichters zelf zich nauwelijks droomden. Want dit heeft men wei te beseffen, dat de uitvoerende kunstenaars uit dien tijd, met volle respect voor een Joachim, een Clara Schumann, een Hans von Bülow (wien Brahms' sonate 3 is gewijd) slechts spo radisch de idealen konden vertolken die den toondichters voorzweefden. Het jonge geslacht is technisch belangrijk meer ontwikkeld dan de uitvoerende kunste naar uit dien tijd. En wanneer Brahms, door het spel van zijn vriend Joachim in diens beste oogenblikken aandachtig te observeeren, intuïtief de mogelijkheden voelde, die het vioolspel biedt, dan zouden toch eerst physio- logen als dr. Steinhausen de paedagogen moe ten wakker schudden om dien graad van vol maaktheid te bereiken, die de ideale vertol king dezer muziekwerken technisch mogelijk zou maken. Noske en Van der Pas zijn in die moderne school grootgebracht en hun geestelijke ont wikkeling staat op gelijke hoogte met hun technische. Zoo ging Beethoven's geweldige sonate in c mineur in een magistrale vertolking; dé beide hoekdeelen met hun fel oplaaiende mu ziek in een strak gespannen eenheid, en daar- tusschen het heerlijk Adagio, dat in zijn mach tig alterneeren van klavier en viool werd tot een evocatie, een gebed in vraag en in ant woord. En Schumann's sonate? Hoe vele en velerlei slappe weergaven hebben wij wel beleefd van dit opus 105. Maar Noske en Van der Pas. hoe veel nader hebben zij ons gebracht bij deze muziek, ontsproten uit den'geest van den meest dichterlijken toonkunstenaar. Waarlijk, deze dichter had het „recht" onder te gaan in „geistliche Umnachtung" nu de wereld voor hem hol en leeg was. En hoe feestelijk zou Schumann's voorspel ling omtrent den jongen Brahms hebben ge klonken, waneer hij diens opus 108 had kun nen hooren. Groote meesters als Adolph Busch, George Kuhlenkampf hebben er in geëxcelleerd. Noske en Van der Pas waren vele malen gelukkiger, want bij hen was ook de klavierspeler een evenwichtig partner, die meed de mogelijkheid schiep, om in een avond van louter sonaten te schenken het hoogst en zuiverst kunstgenot. G. J. Kalt. Nieuwe ontwerpen van het Heelal. Voor de Haarlemsche Weer- en Sterren kundige Kring zal op Zaterdag 9 October a.s. in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Ged Oude Gracht 104 een lezing worden gehouden over „Nieuwe ontwerpen van het Heelal", door dr. H. Groot uit Laren, privaat-docent aan de Utrechtsche Universiteit. Na afloop van deze lezing zal de jaarvergadering van den Kring worden gehouden. AANMETzDING VRJJWIUIÏGERS NBD. A RISKT I>SI) IKNST Zij, die als vrijwilligers wenschen te wor den opgenomen in de januari-kampen 1944, kunnen zich tot en met 13 Oct. a.s. schrifte lijk of in persoon aanmelden. Vrijwilligers moeten zich voor den duur van 1 jaar dienst verrichting verbinden, uitgezonderd zij, die naar een functie in overheidsdienst of het bijzonder onderwijs wenschen te sollicitee- ren, die zich voor een half jaar verbinden. Gegadigden moeten op het moment van in diensttreding tenminste den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en die van 23 jaar niet hebben overschreden. Gehuwden, tenzij zij in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in overheidsdienst of bij het bij zonder onderwijs, worden niet aangenomen. De aanmelding tot vrijwillige dienstneming bij don Nederlandschen Arbeidsdienst kan geschieden bij het Arbeidsbureau, bij het ge meentehuis in de eigen gemeente of bij de N. A. D.-aanmeldingsbureaux. VOOR DEN POLITIERECHTER. RUZIE OM EEN MELKEMMER. E. N. uit Bloemendaal, van beroep garage houder en autohandelaar, had aan een vee houder geld geleend voor het aanschaffen van een koe, onder voorwaarde, dat N. iederen dag wat melk zou krijgen. Aangezien de veehouder niet in het bezit was van een melkemmer, leende N. er hem een. Nu wilde het geval, dat de veehouder zijn koe verkocht, en N. vond dat hij de melkemmer niet meer noodig had en ging die op een dag opvor deren. De veehouder, die in de meening ver keerde, dat hij de emmer cadeau had gekre gen, protesteerde heftig tegen deze opvor dering en verzette zich door des autohande- laar's pols vast te grijpen. Deze rukte zich los, liep naar zijn fiets en kwam terug met een eind hout, waarmee hij den veehouder ging bewerken. Deze ruzie eindigde voor den oolitierechter. N verklaarde, dat hij altijd hout bij zich had en heusch de knuppel niet mee had gebracht om den veehouder mee te bewerken, zooals de officier veronderstelde. Hoe het ook zij, de mishandeling had plaats gevonden en de officier vond dat een gevan genisstraf van 10 dagen de eenige behoorlijke bestraffing voor dit feit was. Menschen die met hout als eigen rechter optreden behooren hiervoor te boeten. Mr. J. C. Y. Nieuwenhuis deelde de mee ning van den officier niet. Hij zeide, dat zijn cliënt niet opzettelijk een. mishandeling had gepleegd. Bovendien was er sprake van een oude veete tusschen beide mannen. De vee houder had twee geiten voor N. onderdak verleend, de beide dieren waren overleden en onder den grond gestopt, zonder dat N dit had kunnen constateeren. Verder had N de emmer nooit cadeau gedaan en bovendien had hij haar noodig voor zijn volkstuintje. De politierechter vond de zaak wel ernstig, maar meende dat een geldboete als bestraf fing voldoende was en legde N. „een boete van f 40.(10 dagen) op. FIETSEN GESTOLEN. Een rijtuigschilder uit Haarlem had kinde ren uit Rotterdam bij zich in huis genomen. Dank zij zijn goedheid'raakte hij echter in financieele moeilijkheden en hij wist hier voor geen andere oplossing te vinden dan met het stelen van fietsen geld te verdienen. Deze diefstallen vonden hun einde voor den politierechter. De officier zeide, dat het ge- va} van den verdachte er typisch een was van het langzaam ten gronde gaan van het moreel in oorlogstijd. Verdachte had een gunstigen levenswandel gehad, het over hem ingewonnen rapport luidde zeer gunstig, en de officier meende dat verdachte wel in aan merking kwam voor een vonnis met toepas sing van de gratie-clausule. Ook de politie rechter was het hiermede eens en veroor deelden den rijtuigschilder tot de door den officier gevraagde zes maanden gevangenis straf met toepassing van de gratieclausule. ZIJ HAD NIET GENOEG PUNTEN Een 18-jarige dienstbode uit Velsen had een ■japon gepast bij C. A. in de Anegang. De japon beviel haar zeer goed, maar ze had niet genoeg punten om haar te kunnen koo- pen. Aangezien ze haar zinnen op het klee- dingstuk had gezet en haar in haar bezit wilde hebben, had ze toen de winkeljuf frouw even weg was de japon aangehouden en haar eigen kleeren hierover aangetrokken De diefstal werd nog in den winkel ontdekt. De officier voer zeer uit tegen de dienstbode, lie zoo geraffineerd aan kleeren wilde komen en vroeg drie weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde haar tot twee weken. HIT .LEGOMSI TI F. BLOEM HO LLEY- KWEEKEIÏI.I EN HANDEL In de Maandag gehouden verdaagde ver gadering van obligatiehouders der 5 pet. Ie hypothecaire leening van de Hillegomsche bloembollenkweekerij en handel v.h. M. v. Waveren en Zonen te Hillegom werd het voorstel, om het aflossingsplan. te beginnen met de per 1 November 1840 voorgestelde aflossing, wederom met 1 jaar op te schui ven, niet algemeene stemmen goedgekeurd. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, v. d. Linden. Kleine Houtstraat 8; bril, Groskamp. Vooruttgangstraat 125 zw.: bril. Jon ker, Lombokstraat 31; boek en schrift, Bureau van Politie, Smedestraat 9; diploma, Bureau van Politie, SmedesVaat 9; geld, Seesner, lepenstraat 14; hondenhalsband. Bureau van Politie, Smede straat 9; horloge. Voerman, Weltevredenstraat 7; damesschoen, Handgraaf, Leidschevaart 72; kin derschoen, Keur, Besoekistraat 12; kindertuigje, Boer, Diepenbrockstraat 53; puntmutsje, Bier steken, 2e Hoogewoerddwarsstraat 10; mutsje. Dekker, Rechthuisstraat 32; mutsje, Koopmans, Orionweg 38; portemonnaie, Exsel. Busken Huet- straat 29; portemonnaie met inh.. Prins, Bad huisstraat 25; damestaschje, v. Egmond, Jans straat 36. Koopt op uw bonnen: BBBIa SBBSB ■■aan ■saaa ■•ebb ■bbsb ■eaaa RBBBB BBBBB ■■eaa HRBB EPBSB BBBBB BBBBB BBBSBl ^riSaaBBBBBBI ^BSriOBBBBBBBI ^CISiSHSïBBSBL ^BBBBBBBBI Soepblokken, soeppasta. Juspoeder. juspasta. ■■ma ■■SUM BË3SIB aeaaa ■BBBB BBBBB BBBBB ■JBBBBB BBBSBSBBBBf JBBB6BBBHHSBB' iBtEaaHBivaaaBr -BBBBBBBBOBBBr BBBBBBBBBBB**" Directrice van ziekenhuis te Alkmaar gearresteerd. Dezer dagen werd te Alkmaar gearres teerd de 57-jarige mej. K., directrice van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, verdacht van diefstal en verduistering van levens- en genotmiddelen ten nadeele van dat zieken huis. Reeds eenige jaren verdwenen in het ziekenhuis aanzienlijke hoeveelheden thee, koffie, slaolie, suiker en textielwaren. Thans is uitgekomen, dat de directrice zelf zich op geraffineerde wijze al deze goederen heeft toegeëigend. Mej. K. heeft bekend on geveer 50 kg. thee, 30 kg. koffie en 100 li ter slaolie te hebben weggenomen en ten eigen bate voor hoogen prijs te Rebben ver kocht. Verder heeft zij katoenen en linnen stoffen ontvreemd. Zij ging zelfs zoo ver, dat zij deze ontvreemde stoffen door het perso neel van de naaikamer voor haar zelf of voor familieleden tot kleedingstukken iiet verwerken. Het ziekenhuispersoneel durfde dikwijls uit vrees hierover niet spreken. Mej. K. re geerde met straffe hand en wist lastige vra gers gemakkelijk het zwijgen op te leggen. Mej. K., die reeds 22 jaar de functie van directrice van genoemd ziekenhuis vervult, is thans geschorst. NIEUWE RANTSOENBONNEN VOOR BROOD EN VL/EESCH Met ingang van 3 Oct. zijn ook voor de artikelen brood (voor vier rantsoenen en voor een rantsoen) en vleesch (voor een rantsoen), de rantsoenbonnen van nieuw model in gebruik genomen. De thans voor deze artikelen in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 November a.s. Voor de wisselbonnen voor een half en een kwart rantsoen brood en voor een kwart rantsoen vleesch worden geen nieuwe modellen in omloop gebracht, zoodat deze ook na 27 November a.s geldig blijven. DE HABOVO GESLOTEN, Onder zeer groote belangstelling, zoowel van de zijde van het publiek als van afge vaardigden der verschillende volkstuinvereeni- gingep is gisteravond in gebouw Dreefzicht de Habovo, de tentoonstelling van volkstuinpro ducten, gesloten. De voorzitter van den Haar- lemschen Bond van Volkstuindersvereenigin- gen dankte allen, die meegewerkt hebben om de tentoonstelling te doen slagen. Hij deelde mede dat de tentoonstelling alleen Zondag reeds door 5000 bezoekers was bezocht. De voorzitter van de Coöp. Tuinbouwver- eeniging „Eigen Tuin" dankte 't bondsbestuur voor het vele werk, dat het in de afgeloopen weken heeft verricht. Namens de volkstuin vereniging „Anthony Fokker" sprak de heer Van Kolk een woord van dank, in het bijzon der tot den secretaris, den heer Keyser, voor het zeer vele werk door hem in het belang der tentoonstelling verricht. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 6 OCTOBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Vervolg van 6.45. 7.00 Sport nieuws. 7.50 Progr.-overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Musette (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Gods dienstige uitzending. 9.30 Omroep Operaorkest en solisten. 10.15 Orkest Carlo Carcassola. 10.35 Harm Tiessing, voordracht. 11.00 Orkest Gerar,d van Krevelen. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Otto Hendriks. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.10 Orkest Otto Hendriks 13.45 Voor de jeugd. 15.00 Godsdienstige uitz. 15.15 Solistenconcert. 16.00 Orkest Georges Boulanger. 16.15 Theo Uden Masman. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Hobo. piano en clavecimbel en gram.muz. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Orkest Gerard van. Krevelen en soliste. 18.45 Neerlands stem v. h. front. 18.55 Marschmuziek. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Viool en piano. 19.45 De FamiliéfcSpeelman. 20.15 Omroep Symphonie-Orkest en solisten. 20.53 Zang en piano. 21.00 Uit 't jonge hart. 22.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15—24.00 Van ae eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Symphonisch concert. 18.00 Orkestconcert. 19.00 BNO Nieuws. 19.IQ Voor de kleuters. 19.15 'N uur licht amusement. 20.15 Wenken voor zelf tuinders. 20.30 Orkest Frans Wouters en gram. muz. 21.15 Strijkkwartet. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde bon.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2