Haarlemsche Courant Verslapping van het Sovjet-offensief. Nieuwsblad voor Noord-Holland De situatie van de Krim. „Onze veevoederpositie is moeilijk maar aardappelschilten voeden het vee." 288e Jaarsjnig No. 232 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, 8oendapIetn 37. TeL 1283# Hoofdredacteur: p. c. Derks Woensdag 6 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor iJmulden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Danaiate. Haarlem K 1297 Het eiland Kos in de Aegeïsche Zee in Duitsche handen. Corsica volgens plan ontruimd. In de Middell. Zee 7 koopvaarders tot zinken gebracht. Frankfurt a. M. zwaar gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt '„Op het Koebanbruggehoofd werden hevige doorbraakaanvallen der bolsjewis ten bloedig afgeslagen. Aan den midden- Dnjepr, in het centrum en op eenige plaatsen in het Noorden van het Oostelijk front mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Daarbij kwam het vooral in het gebied der Pripjetmonding en ten Westen van Smolensk tot heftige gevech ten, die op het oogenblik nog voortduren. In Zuid-Italië versterkte de vijand zijn druk tegen den Oostelijken sector van het front en landde tegelijkertijd dicht achter ons front bij Termoli Sterke Duitsche strijdkrachten zijh tot den tegenaanval overgegaan. In aansluiting op de overbrenging van "alle op Sardinië gestationneerde Duits&ie troepen naar Corsica werd thans ook dit eiland volgens de bevelen ontruimd en alle troepen met inbegrip van hun zware wapenen, stukken geschut, pantserwagens, motorvoertuigen en alle materiaal naar het vasteland overgebracht. Onder bevel van luitenant-generaal Von Senger und Etterlin, die als laatste met zijn staf het eiland verliet, is hier in voortduren- den strijd tegen de volgende troepen van Badoglio, Gaullisten en Amerikanen en tegen een groote vijandelijke meerderheid ter zee en in de lucht opnieuw een unieke prestatie geleverd. Zelfs de inscheping van onze laatste vernielingsafdeeling kon door den vijand niet verhinderd worden. Evenals de onder bevel van schout-bij-nacht Meendsen-Bohlken en kapitein ter zee Engelhardt staande formaties der marine, die voor 't meerendeel met klei ne schepen, de geweldige vervoersprestatie volbrachten, hebben zich transportformaties der luchtmacht bijzonder onderscheiden. De eigen verliezen bij de totale operatie zijn uiterst gering. Op 3 October begon in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee een landings operatie van alle weermachtsonderdeelen tegen het ten Noorden van Rhodos liggen de eiland Oos. In gevechten, die 2 dagen duurden, werd het verzet van den vijand gebroken en het eiland bezet; 600 man van de Britsche bezet ting en 2500 man troepen van Badoglio wer den gevangen genomen; 40 stukken geschut, 22 vliegtuigen en een schip buitgemaakt. De zuivering van het eiland van de laatste ver strooide resten van den vijand is nog gaande. Duitsche duikbooten hebben in de Mid dellandsche Zee vóór de Noord-Afrikaan- sche kust uit beschermde convooien 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 59.000 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in hetzelfde gebied een convooi aan en bescha digden volgens de tot dusverre ontvangen rapporten 8 vrij groote schepen zwaar. Formaties vijandelijke vliegtuigen onder namen overdag en des nachts terreuraanvallen op plaatsen in het Rijn-, Main- en Saar- gebied. Buitengewoon zwaar werden de woon wijken der stad Frankfort am Main ge troffen. Andere vernielingen worden ge meld uit Offenbach, Mannheim, Ludwig- hafen, Worms en Saarlautern. Door lucht verdedigingsstrijdkrachten werden Maan dag 41 vijandelijke vliegtuigen, voor het grootste deel zware bommenwerpers neergeschoten. De Duitsche weermacht ondernam Maandag nacht een reeks afzonderlijke aanvallen op belangrijke objecten in Engeland. Aan de West-Fransche kust kwam het in den nacht van 3 op 4 October tot een gevecht tusschen lichte Duitsche vlootstrijdkrachten en Britsche torpedojagers. Een vijandelijke torpedojager werd getorpedeerd; op eenige andere werden talrijke artillerietreffers ge plaatst. De Duitsche formatie keerde met ge ringe schade op haar basis terug." De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Aan het centrale front in de Sovjet-Unie oefenen' de zware regens der laatste dagen reeds een belemmerenden invloed op de operaties uit, al kan men volgens Duitsche verklaringen nog niet zeggen, dat de beruchte „modderperiode" reeds is ingetreden. Van Sovjet-Russische zijde wordt de hevige regenval oorzaak genoemd van de Verslapping der bolsjewistische aanvallen, die op het oogenblik aan het geheele front te constateeren is. Van Dutsche zijde verklaart men daar entegen, dat dit een voorwendsel is en dat de werkelijke oorzaak van het afnemende succes der aanvallen gezocht wordt wor den in den toegenomen Duitschen tegen stand. Een hervatting van het Sovjet- Russische offensief op groote schaal schijnt niet voor den winter te verwachten. De verandering in de weersgesteldheid is nog niet ingetreden in het Zuidelijk deel van het front, waar nog steeds droog, warm weer heerscht. Hier is na de vergeefsche hevige aanvallen, die de bolsjewisten de vorige week in het gebied ten Zuid-Oosten van Saporosje hebben ondernomen, eveneens een verflau wen van den strijd waar te nemen, doch er zijn teekenen, die er op wijzen, dat van Sovjet-Russische zijde nog voor het begin der regenperiode een nieuwe poging zal worden ondernomen, hier door het front te breken en de Dnjepr te ovërschrijden. Het Duitsche front, dat hier nog niet de Dnjepr heeft be reikt, loopt ongeveer van Saporosje over Melitopel naar de Noordelijke kust van de Zee van Azof. Deze sector is ongetwijfeld zeer belangrijk, daar, indien het front zou moeten terugwijken, de Krim zou worden afgesneden en den daar staanden Duitschen divisies alleen de terugtochtsweg over zee zou overblijven. Bij een eventueele over schrijding van den Dnjepr door de bolsjewis ten, zouden de Duitsche troepen in den groo- ten boog, die de benedenloop dezer rivier vormt, door een omtrekkende bewlging ern stig bedreigd kunnen worden. Een Duitsche oorlogsverslaggever geeft een verklaring voor het feit, dat ondanks het groote aantal tanks, dat door de Duitschers buiten gevecht wordt gesteld, steeds weer nieuwe gevechtswagens opduiken. Men mogt bedenken, schrijft hij, dat ditmaal, nu wij in het kader-der bevolen uitwijkbewegingen het gevechtsterrein in den regel ontruimen, den tegenstander vele wrakken van tanks in handen gevallen zijn, die voor een deel weder in orde gebracht konden worden. Uit de nog intact zijnde onderdeelen van verschillende stukgeschoten pantserwagens werd dan een nieuwe samengesteld. Deze omstandigheid verklaart ten deele het groote aantal tanks, dat steeds weer opnieuw tegen ons in den strijd werd geworpen. De drager van het Ridderkruis, SS- Sturmbannführer Skorzeny, de bevrijder van den Duce, reikt aan dr. Fritz Rein- hardt het Ridderkruis van het Kriegs- verdienstkreus uit tijdens de massabe- tooging in het Sportpallast te Berlijn ter gelegenheid van den oogstdankdag. (Telefoto Weltbild/C.N.F. Pax c) Ziekenhuizen te Frankfort verwoest Bij den terreuraanval op Frankfort-Main zijn drie ziekenhuizen volkomen verwoest, waaronder eén kinderziekenhuis. Van de 150 bedolven kinderen konden er tot dusverre 30 geborgen worden. Het opruimingswerk wordt met de grootste snelheid voortgezet. Rust in Noord-haüë. Naar van de Italiaansehe grens gemeld wordt, is de grens met Zwitserland naar beide zijden nog gesloten. Vernomen wordt, dat in heel Noord-Italië na de dagen van strijd en paniek weer volledige rust is ontstaan en dat de bevolking weer kalm aan het werk is ge gaan. Italiaansehe douanebeambten op Zwit- serseh grondgebied hebben hun posten weer betrokken en men verwacht, dat dezer dagen, als gevolg van de stabilisatie in den toestand, het kleine grensverkeer hervat kan worden. Pogingen om naar Zwitserland te ontkomen, hebben bijna Volkomen opgehouden. Uitzonderingstoestand in Denemarken opgeheven. De militaire uitzonderingstoestand in Dene' marken is met ingang van 6 October opge- heven. Naar bekend wordt, blijven enkele beschikkingen nog van kracht, o.a. de veror deningen betreffende het verbod van staking en van vergadering, de vérordening over het in beslag nemen van gebouwen, alsmede de bekendmaking omtrent het verbod van het dragen van uniformen der Deensche weer macht in het openbaar. De a.s. conferentie van drie. Men is zich er te Londen zeer wel van be wust, dat de a.s. conferentie te Moskou van zeer groot belang zal zijn voor de na-oorlog- sehe wereld. Men heeft een groot vertrouwen in de figuur van ministej Eden. Deze heeft de reputatie in bijzonder vriendschappelijke verhouding te staan tot Stalin en de andere Russische machthebbers. De grootste moei lijkheden van het oogenblik noemt men te Londen, dat Stalin c.s. reeds een welomlijnd plan voor de na-oorlogsehe wereld hebben gereed liggen terwijl de andere landen, voor namelijk in dit geval Engeland en de "V. S, niet in staat zijn gjfiti een idee over den in houd van dit plan te vormen. Sow jetvak vereeniglngsleider bij Churchill. Churchill heeft Dinsdag den voorzitter van den centralen raad der vakvereenigingen in de Sovjet-Unie, Sjwesnik, ontvangen. Sjwernik bedankte Churchill voor de hem geboden ge legenheid, om de Britsche bewapenirigsbedrij- ven te bezichtigen. Dergelijke bezoeken, aldus Sjwernik, maken verdere versterking van de vriendschap met de Sovjet-Unie mogelijk. Churchill verzocht Sjwernik aan Stalin en Molotof zijn persoonlijke groeten over te brengen. De dissidenten betalen. Naar uit Washington verluidt, heeft het dissidentencomité van Algiers Vrijdag aan de Amerikaansche regeering 'n cheque doen toe komen ten bedrage van 16.340.000 dollar als derde storting ter vereffening van de in het bestek van de „pacht- en Ieenwet" gedane leveranties aan Noord-Afrika. Sinds de landing der Anglo-Amerikanen in Noord-Afrika heeft genoemd comité reeds in totaal 41.340.000 dollar aan de Ver. Staten gestort. Revisie van Italiaansehe vonnissen in Griekenland. De Grieksche bladen publiceeren een be kendmaking van den militairen bevelhebber in Griekenland, waarin wordt medegedeeld, dat 370 Grieksche gevangenen in voormalige Italiaansehe gevangenissen in vrijheid ge steld worden. Op grond van het verdere on derzoek is. 106 gevangenen, die door Ita liaansehe rechtbanken tot deels zware tucht huisstraffen waren veroordeeld, hun straf kwijtgescholden. Zij zijn reeds ontslagen. Het onderzoek in de Italiaansehe gevange nissen wordt voortgezet. Een Nederlander tegen drie Sowjetofficieren. S.S.-P.K. Tijdens de harde afweerge- vechten van de laatste dagen in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front stieten snelle, gepantserde eenheden in tegenaanvallen in de vijandelijke massa's en brachten deze zware verliezen toe. Bij deze naar verhou ding kleine eigen gevechtsgroepen onder scheidden zich steeds weer afzonderlijke Unterführer en manschappen door bijzonder koelbloedig optreden en niets ontziende ver metelheid. Een voorbeeld daarvan vormt de daad van den Nederlandschen vrijwilliger S.S.-Rottenführer De Roo van een verken- ningsafdeeling. De afdeeling viel tezamen met een afdee- ling stormgesehut van het leger een door sterke vijandelijke strijdkrachten bezet dorp aan. Met de daarop zittende pantsergrenadiers rolden de stukken geschut door het dorp. Toen deze tijdens het hevige gevecht doelen ontdekten en aanvielen, zag de S.S.-Rotten- führer op tien tot vijftien meter afstand van zijn stormgesehut een goed gecamoufleerd pantserafweerkanon, dat den loop juist op zijn geschut richtte. Het grootste gevaar dreigde. Met tegenwoordigheid van geest sprong De Roo op den grond en overwon de drie Sovjetofficieren, die het stuk bedienden, met een automatisch pistool. Vervolgens kon hij zich opnieuw onder scheiden. Een stuk stormgesehut was door ver scheidene treffers niet meer te manoeuvree ren, terwijl alle bedieningsmanschappen ge wond waren. De Roo liep door het vijandelijke vuur, haalde allen er af en sleepte hen stuk voor stuk terug. S.S.-Kriegsberichter Richard Oeder. Denkt aan de inlevering van uw radio toestel! Schriftelijk opgeven aan Hoofdbestuur P.T.T., Roggestraat 13, Arnhem. InlDveren op 6, 13 of 20 Oct., gebouw K. Veerstraat hoek Spaarne. Het eenvoudige witgeschilderde reddings plankje met lijn, dat goedwillende bur gers, die aan vaarwaters en grachten wonen, aan de gevels der huizen beves tigd hebben, heeft tijdens de donkere winteravonden reeds menigeen voor den dood door verdrinking behoed. Zulk een apparaat, dat van zulk groot nut kan zijn, is met weinig kosten en moeite ziïlf te vervaardigen. (C.N.F./W. P. Zeylemaker Pax c) De lapansehe luchtmacht. Chennault, de commandant van de Ameri kaansche luchtmacht in China, heeft meege deeld, dat de Japanners hun luchtstrijdkrach ten in China belangrijk hebben versterkt,"zelfs verdubbeld, zoo niet verdrievoudigd. Een en ander is het gevolg van de vergrooting der Amerikaansche activiteit in de lucht. De ver sterking der Japanners dateert van de laatste maanden. Smuts te Lenden. De minister-president der Zuid-Afrikaan- sche Unie, generaal Smuts, is te Londen aan gekomen. Smuts is op uitnoodiging van de Britsche regeering in zijn kwaliteit van lid van het oorlogskabinet naar Londen gereisd. Op zijn reis in Egypte vertoevend voerde hij tijdens een parade het woord tot de Zuid- Afrikaansche en Rhodesische troepen. „Laat de illusie varen, zoo zeide Smuts, dat deze oorlog zijn einde nadert. Ik ben er van over tuigd. dat de felste en bloedigste veldslagen van dezen oorlog nog moeten komen." De vrijheid van den Paus. In de kathedraal van Sevilla heeft Zondag de kardinaal-aartsbisschop Sequar het woord gericht tot een duizendkoppige menigte. Hij verklaarde o.m., dat er geen aanleiding bestaat om gemeenschappelijke gebeden voor de vrij heid van den Paus te doen houden. Als eenige kardinaal van Spanje staat hij in direct con tact met den H. Vader en kan hij derhalve met beslistheid vaststellen, dat deze geen ge vangene is. Het is onverstandig zich te laten vangen door dergelijke ongegronde geruchten, want de Pauselijke waardigheid is te heilig dan dat men daarmede kan speculeeren. Te gen gemeenschappelijke gebeden voor een spoedigen vrede is echter geen bezwaar. LEENVROUW ONTMASKERD. De Bossche economische dienst heeft een „leenvrouw" ontmaskerd, die er wel zeer ergerlijke praktijken op na hield. De vrouw had de gewoonte gelden uit te leenen aan huismoeders, die op de een of andere wijze in geldverlegenheid waren geraakt. Hierbij berekende zij uiteraard een zeer hooge rente. Het gebeurde echter vaak, dat haar slacht offers de gehuld niet op tijd konden aflossen, in welk geval de vrouw met moeilijkheden dreigde tenzij haar cliënte de distributiebe scheiden van haar gezin afstond. Verschillende huishoudens in de volksbuur ten kwamen op deze wijze totaal zonder bon nen te zitten en de berooide huismoeders moesten dan weer naar de leenvrouw om bij haar tegen fantastische prijzen levensmidde len zonder bon te koopen. Bij de huiszoeking in de woning van de vrouw vond de politie een kistje met ruim 3000 gulden, terwijl men in een geheime berg plaats een groote partij vet. eieren, boter, kaas en wijn vond. Op een andere plaats in de woning kwam een enorme hoeveelheid textiel voor den dag. De inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft inmiddels de leen vrouw een boete van 2500 gulden opgelegd. JARENLANG HAAR KLANTEN BEDROGEN. De economische politie te Vught heeft naar aanleiding van binnengekomen klachten een onderzoek ingesteld bij de winkelierster M. Weyts-Naaykens. Hierbij kwam aan het licht, dat de vrouw reeds jarenlang op geraf fineerde wijze haar klanten bedroog. Onder de weegschaal had zij een gewichtje van 50 gram bevestigd; waardoor de koopers op alle artikelen dit- gewicht te weinig ontvingen. Tevens had zij de gewoonte van de boter en de kaas dunne plakjes af te snijden, terwijl zij daarenboven nog haar artikelen enkele centen te duur verkocht. In den loop van den tijd had zij op deze wijze uiteraard een aan zienlijke overwinst gemaakt. De inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft de vrouw een boete van 3000 gulden opgelegd. WINKELIERS. DIE WEIGEREN TE VERKOOPEN Herhaaldelijk ondervindt men bij een be zoek aan confectiekleedingmagazijnen. dat de winkelier de uitgestalde heeren- en jon- genskleeding niet wil verkoopen. Verschil lende voorwendsels worden dan als motief opgegeven. De onwil van den winkelier om te verkoopen vindt somtijds zijn oorzaak in de hoop op een nieuwe prijsregeling, die het uitzicht op hoogere prijzen zou openen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het eigen machtig stopzetten van den verkoop, onder welke voorwendsels ook, het strafbare feit van verkoonweigering oplevert, indien blijkt, dat het achterhouden van goederen geschiedt met het voornemen deze later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN De Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoemd: den vroegeren burgemeester van de gemeente Nqorbeek J. P. J. H. M. Brouwers te Maas tricht tot burgemeester van Eysden, den ge meentesecretaris H. M. Verbeek te RossumJ tot burgemeester in Schoonebeek. den ge meentesecretaris H. C. M. Peeze Binkhorst te Deiden tot burgemeester van Hellendoorn, dep gemeenteambtenaar L. J. Zandt te Gro ningen tot burgemeester van Gieten en den leeraar P. J, Biemans te Uden tot burge meester van Uden.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1