Zware gevechten aan Pripetmonding. Nieuwsblad voor Noord-Holland Sovjetbruggehoofden aan midden-Dnjepr verkleind. Mussolini verplaatst zetel der regeering. Tekort aan arbeidskrachten in Engeland. De duikbootoorlog. Vrijwilligerscorps op lava. Wederxijdsche plannen tot offensief in Burma. Voorbereiding voor conferentie van drie. Plan voor tweede Panamakanaal. Een preventief totaal-serum? Vermaning van Fransche episcopaat Deze maand wellicht geen nieuwe suikerbon. „De oorlogswerkelijkheid". „Onze veevoederpositie is moeHijk maar aardappelschillen voeden het vee." Opiaten van vliegers streng verboden. Max Blokzijl bezocht Noord-Brabant Tegen misbruik der ziekengeld- verzekering. 288e Jaargang No. 233 Bureaus: Gihote Houtstraat 92. Tel Advert. 10724, Redactie 10640 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleta tl. TeL 18230 Hoofdredacteur: F. C, Berks Donderdag 7 October 1943 f VerschUnt dagelijks, behalve op Zon- en Ft^stdageo Drukkerij: Z. 3. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandt-laan S5j IJmuiden-Oost Ui tg s Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Doorbraakpogingen bij Gomel en Smolensk mislukt. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Op het Noordelijke deel van het schiereiland Taman heerscht slechts plaatselijke gevechts bedrijvigheid. Een vijandelijke groep, die ge land was ten Westen van den Koebanmond, werd in verbitterde gevechten van korten afstand vernietigd. Aan den midden-Dnjepr mislukten vijan delijke aanvallen. Door eigen tegenaanval len werden de Sovjet-bruggehoofden ver kleind. Aan weerszijden van de Pripjet- monding duren de zware gevechten voort. Ten Zuiden van Gomel en ten Westen van Smolensk bleven herhaalde doorbraak pogingen van den vijand zonder resultaat. Op verschillende punten van het Zuid- Italiaansche front viel de vijand ter sterkte van een compagnie tot een bataljon onze ach terhoede aan en werd hij overal met verliezen afgeslagen. De gevechten met de bij Termoli gelande vijandelijke gevechtsgroep duren nog voort. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen opereerden met succes tegen concentraties van pantserwagens en, voertuigen en brachten drie groote landingsbooten met een gezamenlijken inhoud van meer dan 5000 ton tot zinken. Êij de zuiveringsgevechten in Istrië werden talrijke gevangenen en een omvangrijke buit gemaakt. De bandieten leden bovendien zware bloedige verliezen. Bij den gemelden aanval op een vijandelijk convooi voor de Noord-Afrikaansche kust plaatsten volgens definitieve rapporten for maties der luchtmacht bom- en torpedotref fers op in totaal zestien schepen met een ge zamenlijken inhoud van 130.000 ton. Een deel d^t schepen kan als vernietigd worden be- sdnouwd. Sterke formaties der luchtmacht vielen een steunpunt van den vijand in het Oosten der Middellandsche Zee aan en bombardeerden in de Egeïsche Zee een vrachtschip van middel bare grootte in brand. De vijand verloor. Dinsdag in het fMiddel- landsche Zee-gebied en boven het bezette ge bied in het Westen 21 vliegtuigen, voor het meerendeel zware viermotorige bommenwer pers. Bij de gevechten óp het eiland Corsica heeft een SS-stormbrigade zich bijzonder onder scheiden. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 6 October in de Zwarte Zee ten Zuidwesten van de Krim drie Sovjet-torpedojagers in den grond geboord. Onder de tot zinken gebrachte torpedojagers bevond zich de moderne torpe dojager Charkof, die in 1936-37 gebouwd is. Het schip had een waterverplaatsing van 2200 ton en liep 43 knoopen. Met de verplaatsing- vart den zetel der Italiaansche regeering uit Rome naar een stad in Noord-Italië is. naar de Ber liner Börsenzeitung meldt, een ver plaatsing van het politieke gewicht ten uitvoer gelegd, welke door den oorlog noodzakelijk is geworden. Het besluit van de onder Mussolini staan de nieuwe regeering om Rome als regeermgs zetel op te geven is niet een onder den druk van den vijand genomen maatregel, maar een vrijwillig besluit van groote draagwijdte. De republike.insche regeering van Ita lië gaat naar het Noorden omdat ddar in aanleuning tegen midden-Europa en den Duitschen bondgenoot de arbeids- en strijdbasis van Italië ligt. Het zou zijp valsche feiten voor te spie gelen en den toestand orfduide-lijk voorstel len. wanneer men de fictie in stand zou wil len houden dat Rome deze taak zou Icunnen verrichten. Rome kan dit niet» omdat het uit zee in gevaar is en aangezien ook zijn ver keersverbindingen gezien de ligging der vijandelijke vliegvelden voor korter of lan ger tijd verbroken kunnen worden. Mussolini heeft dr. Ruggero Romano be noemd tot minister van openbare werken. Romano is in i8i)5 geboren en is sedert vele jaren lid van de fascistische partij. Vroeger is hij een keer onderstaatssecretaris geweest. Naar verder verluidt, is tot buitengewoon minister voor de organisatie van de pers Luigi Mcflino benoemd. Volgens een bericht van de Gazette del Popoio is Mischi benoemd tot opperbevel hebber va"n de carabinieri* Men maakt zich in Engeland groote zorgen omtrent het binnenhalen van een deel van den aardappel- en suikeroogst. Er heerscht een groot gebrek aan arbeidskrachten. Er moet zelfs al voorgesteld zijn, voor korten tijd arbeiders uit de wapenbedrijven vrij te ma ken voor den landbouw. Bij een tegenaanval moeten de Sturmgeschiitze de actie der grenadiers ondersteunen. De bataljonscommandant, Major Vielhauer, drager van het Ridderkruis, bespreekt met de Sturm- geschiitzführer de laatste bijzonderheden van den aanval. (PK Patzold O/K P. c) KORT NIEUWS •*- Het aantal jeugdige personen, dat wegens overtre dingen van de wet voor den rechter moest verschijnen, is in Frankrijk zeer gestegen. Terwijl in 1935 het aantal on geveer 11.000 was, telt men -volgens „Le Petit Parisien' dit jaar in Frank rijk ten naaste bij 30.000 jeugdige mis dadigers Te Kaatsheuvel heeft de politie een clandestiene schoenfabriek ont dekt, welke was gevestigd in een stilgelegd bedrijf. De schoenen, die hier werden ver vaardigd en die een waarde hadden van ongeveer 6 gulden, werden verkocht voor 82.50 per paar. Een aantal Kaatsheuvelsche Een karabijn schiet handgranaten. De granaat wordt in den schil ïtbeker, die op het wapen is gezet, geplaatst. De kara bijn wordt met een kardoes inplaats van met een patroon geladen. Daar de schiet- beker een getrokken loop heeft,.krijgt het projectiel na het afschieten een groote snelheid. Op korten afstand vervangt het 3 e.M. projectiel de handgranaten. PK Schelm PBZ/. R P. c) Naar uit New York wordt gemeld heeft de wederom toenemende activiteit der Duitsche duikbooten in de Vereenigde Staten groote be zorgdheid gewekt. De laatste verliescijfers hebben opzien gebaard bij het publiek, dat men tot dusverre had wijsgemaakt, dat het duikbootgevaar voorgoed overwonnen «was. De leider van het Amerikaansche bureau voor oorlogsinlichtingen, Elmer Davis, heeft den Amerikanen aangeraden niet te verslap pen bij hun oorlogsinspanning. De vijand, zoo zeide hij, heeft een nieuwe tactiek ter zee en in de lucht gevonden, waardoor het bombar deeren van Duitschland zeer veel moeilijker en kostbaarder is geworden. Op Java wordt uit inheemsche vrijwilligers een verdedigings-corps samengesteld, dat on middellijk onder den Japanschen opperbevel hebber staat. Naar aanleiding van het Angelsaksische plan. bij het einde van den natten moesson een offensief tegen Burma te openen, schrijft de Tokio* Sjimboen, dat elke dergelijke po ging den Japanners zeer welkom is. Want waq.r en hoe ook dit offensief zou worden in gezet, -n*en zal den Geallieerden zware ver liezen toebrengen, die voor hen een ongun stige uitwerking op den geheelen oorlogstoe stand zullen hebben. Overigens zou Japan bij een dergelijken aanval een gunstige ge legenheid hebben om binnen te rukken in Voor-Indië, waar de toestand door de levens- middelenschaarschte verscherpt is. De vroegere ambassadeur der Ver. Staten in Moskou, Joseph Davies, heeft met den am bassadeur der Sovjet Unie in Mexico, Con- stantin Oemansky een bespreking gevoerd, die beschouwd wordt als voorbereiding tot de driemongendhedenconferentie. Oemansky gaat niet alleen door voor een intiem persoonlijk vertrouwensman van Stalin en Molotof, maar moet ook de hoogste leiding hebben van alle diplomatieke vertegenwoordigers der Sovjet Unie op het Westelijk halfrond. De president van Nicaragua heeft mede- deelingen gedaan omtrent de reeds lang in studie zijnde plannen voor een tweede Pana- makanaaj. Hij verklaarde dat Nicaragua be reid is den V. S. tot dit doel land ter beschik king te stellen. De verwerkelijking der plan nen zal een groote ontlasting voor het Pa namakanaal beteekenen en ook in militair opzicht vap zeer groot belang zijn. Prof. Vincent, van het Parijsche instituut .Pasteur" die onlangs een geneesmiddel te gen typhus heeft ontdekt, heeft thans ook succesvolle experimenten verricht met be trekking tot het produceeren van een nieuwe entstof, die voor typhus, paratyphus, para- typhus-b, diphteritus en tetanus tegelijk im muun moet maken. De Fransche kardinalen efi aartsbisschop pen hebben een communiqué uitgegeven, waarin de katholieken worden gewaar schuwd tegen een propaganda, die zich richt tegen de tegenwoordige Fransche regeering. De kardinalen en aartsbisschoppen herin neren er aan. dat alleen de thans in Frank rijk bestaande regeering, die officieel de ver antwoordelijkheid en de lasten voor Frank rijk draagt, voor de Fransche katholieken toonaangevend kan zijn. die na 20 October nog in het onge oorloofde bezit z|jn van een radiotoestel, worden zeer streng gestraft! Om strafver volging te ontgaan zende men onverwijld bericht aan het Hoofdbestuur der P.T.T., Roggestraat 13, Arnhem, met opgave van naam, woonplaats en adres, alsmede van het merk en het fabrieksnummer van het toestel, dat daarna op 13 of 20 October in- leverd moet worden in het gebouw Korte Veerstraat. hoek Spaarne, te Haarlem. Tengevolge van enkele maatregelen was in de suikerpositie van ons land een zoodanige verbetering ingetreden, dat het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd eenigen tijd geleden kon aankondigen, dat het aanvankelijk voornemen, de suikerdistributie over een periode van vier weken stop te zet ten. geen doorgang-behoefde te vinden. Wel moest men rekening "blijven houden met de mogelijkheid, dat het voor de eerste helft van October bestemde halve kilogram, pas later beschikbaar gesteld zou kunnen worden. Echter zijn moeilijkheden, waarmede het vervoer te kampen heeft gekregen, oorzaak, dat één der ter verbetering van de suiker positie getroffen maatregelen, tot dusverre zonder effect is gebleven. Het zijn ook ver- voersmoeilijkheden die bewerken, dat de aan voer van suikerbieten in de inmiddels aange vangen .campagne, minder vlot verloopt dan voor een ongestoorde suikervoorziening in den tijd van overgang van den ouden naar den nieuwen suikeroogst, noodzakelijk geacht moet worden. Deze omstandigheden hebben er toe geleid, dat, ofschoon voor de eerste helft van October inmiddels een suikerbon is aange wezen, het vooralsnog niet vaststaat, of voor de tweede helft- van deze maand de bonaan wijzing reeds op het daarvoor vastgestelde tijd stip zal volgen. Dat beteekent derhalve, dat het niet uitge sloten is, dat men met de Qp de thans gelden de bon verkregen suiker, wellicht de geheele maand October zal moeten toekomen. Max Blokzijl, spreekt hedenavond via Hil versum I om 18.45 uur over: „De oorlogs werkelijkheid". De Commissaris-generaal voor de open bare veiligheid wjjst erop, dat het verboden en strafbaar is, vliegers van welken aard ook. op te laten. Tegen overtredingen zal inge volge de verordening van den Secretaris-ge neraal van het departement van justitie van 6 September 1940 (Verordeningenblad stuk 25 nr. 133) streng worden opgetreden. In het bijzonder wordt de aandacht erop gevestigd,- dat ouders, opvoeders en andere met toezicht belaste personen krachtens de verordening 7an den Secretaris-generaal van hét depar tement van justitie over het toezicht op min derjarigen wan 5 Augustus 1943 (verorde- ningèriblad stuk 2 3 nr. 85), wanneer zij het strafbare gedrag der minderjarigen door be. hoorlijk toezicht hadden kunnen verhinderen kunnen worden gestraft met gevangenisstraf of hechtenis tot zes maanden of boete tot 300 gulden. Als waarnemend propaganda-leider der N. S. B. heeft Max Blokzijl een bezoek gebracht aan Noord-Brabant. Hij bezocht de voornaam ste Brabantsche steden, waor groote volks vergaderingen werden gehouden, die zeer druk werden bezocht. Onder h|t gehoor bevond zich steeds een groot aantal politieke tegenstan ders, Volgens den heer Blokziil bedroev dit aantal 20 tot 50 pCt. Ook werden verscheidene bedrijven bezocht, waar de heer Blokzijl op zijn bekenden, gemoedelijker, toon een praatje hield tot de arbeiders en arbeidsters en waar hij een zeer aandachtig gehoor vond. Dezer dagen werd de slot-vergadering te 's-Herto- genbosch gehouden. Op de vraag hoe de Brabander in het'•alge meen staat tegenover het nationaal-socialisme, antwoordde de heer Blokzijl, dat hij in dat ge west een sterke neiging tot den nieuwen tijd had ontmoet. Als er geen tegenwerking zou bestaan van geestelijken en andere conserva tieve elementen, zou de positie van de Be weging veel beter zijn. Ook thans is er in het Zuiden een duidelijke stemming tot „meegaan" merkbaar. Bovendien heeft hij in het Zuiden veel waardevolle elementen aangetroffen. Voorts sprak de heer Blokzijl er zijn vol doening over uit, dat de industrie in dit ge west met zooveel energie en wilskracht ver der werkt om zelfs onder deze ongunstige omstandigheden.nog goede producten te kun nen brengen. De natïonaal-socialisten in uniform worden in Brabant vriendelijker bejegend dan in an dere gewesten. In dit verband wees spr. op de steeds stijgende oplage van het Brabantsche districtsblad „De Opstand". Ook als radio spreker heeft de heer Blokzijl aangename herinneringen aan Brabant. De Brabanders zeiden eerlijk, kalm en waardig hun meening. Ook de anti's durfden hun brieven te onder teekenen. Vooral toen spr het had over de houding van het nationaal-socialisme tot de kerk werd er bijzonder veel uit het Zuiden gereageerd. Van de ziekengeldverzekering werd in den laatsten tijd in toenemende mate misbruik- gemaakt, zoodat het noodzakelijk werd om diegenen, die eens een paar dagen thuis wil len blijven, omdat het werk hun niet aan staat, te laten gevoelen, dat zulk een spijbe len zich wreekt in «en belangrijke verminde ring van inkomsten Daartoe is in de Ziekte wet een wijziging aangebracht. De tot dusver geldende voorschriften kenden aan de verze kerde arbeiders bij ziekte gedurende 26 we ken een ziekengeld van 80 procent van het dagloon toe, waarbij geen onderscheid werd gemaakt tusschen ziekten van korteren erf langeren duur. Onlangs is echter een bepa ling ingevoerd, op grond waarvan na het ver strijken van drie verplichte wachtdagen, ge durende de eerste zes dagen, waarover uit- keering wordt verstrekt, een ziekengeld van 50 procent van het loon wordt gege.ven. Dar na heeft de normale uitkeering van 80 procent van het loon plaats. Indien evenwel de onge schiktheid tot werken langer duurt dan vier weken, verkrijgt de verzekerde achteraf nog een uitkeering, waarbij hem het gedurende de eerste zes dagen minder betaalde wordt ver goed. De bedoeling van dezen maatregel is om hel? in den laatsten tijd opgekomen verschijnsel van te lichtvaardige ziekmeldingen te beteu gelen, zonder dat daarbij de werkelijk ernsti ge patiënten, met een ziekte van langeren duur, worden- getroffen. Deze immers krijgen later het aanvankelijk minder ontvangene uit betaald. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de ge troffen maatregel, die slechts noode werd ge nomen, een tijdelijk karakter draagt. Het ligt in de bedoeling hem ongedaan te maken zqo- dra het verschijnsel, waartegen hij zich keert, een einde neemt. NIEUWE BURGEMEESTERS. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft benoemd den burgemeester van Wijlre, W. van der Zanden, tevens tot burge meester van Gulpen; den wethouder van Weert, M. H. Bemelmans, tot burgemeester van Hunsel; den heer M G. Bouts te Geleen tot burgemeester van Born; den waarnemend burgemeester van Brielle en ©ostvoorne, B. C. Wisboom onder gelijktijdig eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Noor deloos, Hoornaar en Hoogblokland; den ge meente-secretaris van Diepenveen, J. D. van Arkel, tot burgeemester van Nieuwleusen; den heer W. C. Weidner te Vreeland tot burge meester van Oldehjove; den heer C. L. Swaalf te Heemstede tot burgemeester van Heiloo; den waarnemend burgemeester van Hoogkar- spel M. van de Kuur onder gelijktijdig eervol ontslag uit deze functie tot burgemeester van Beemster, en den heer W. F. van degi Hoff te 's-Gravenhage, tot burgemeester van. Brielle en Oostvoorne.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1