Van Geelkerken waarschuwt tegen verdere terreurdaden. Muzikale gymnastiek. Verduisteren: van 18.15 tot 6.50 uur „Voor elk van ons drie van hen." In het Concertgebouw te Amsterdam heett de plaatsvervanger van den Leider, C. van Geelkerken, voor de leden van den kring Zuid van de N. S. B. het woord gevoerd. Hij wees erop, dat om verschillende redenen menschen de rijen der N.S.B. verlaten heb ben. Er zijn er die het in geweten niet langer eens zijn met de N.S.B. en daarom zijn zij weggegaan. Men zal het dezen menschen niet kwalijk nemen, mits zij loyaal blijven staan tegenover de Beweglüg. Anderen zijn gegaan toen de tegenslagen kwamen na de Duitsche distancieeringsbewegingen, nade landingen op Sicilië en in Italië. Laat hen gaan. De derde soort echter wordt gevormd door de lafhartigen, die zich dekken willen voor het geval dat de tegenstanders zouden kunnen overwinnen. Zij loopen over naar den tegen stander om het veege lijf te redden. Als wij hen in handen krijgen, zullen zij niet gelukkig zijn. Want zij, die de N.S.B.-vanen in den steek - laten op het oogenblik dat de mannen aan de fronten het offer van hun leven brengen, zijn lafaards en verraders err deze verraders zullen behandeld worden met de hardheid die $nj aan het front hebben leeren kennen. Sprekende over de bewapening der N.S.B.-ers zeide Van Geelkerken, trotsch te zijn op het vertrouwen dat dé Rijkscommissaris in de Ne derlandsche nationaal socialisten stelt door hen een groote verantwoordelijkheid op te leggen. De. N.S.B.-ers zelf zullen bewijzen dit vertrouwen waardig te zijn. Maar men moet goed begrijpen dat men wapens heeft gekre gen om zich te verdedigen. En wanneer men meent te kunnen doorgaan met terreurdaden tegen N.S.B.-ers, dan moge men van de an dere zijde weten, dat voor elk van ons er drie van hun zullen aan gaan. Dit zij gezegd tot de onderwereld, tot joden en halfjoden, tot het schuim uit de kunstenaarskringen en tot de ontwortelden uit de christenwereld. "Wij zijn er niet om afgemaakt te worden door joden en razende studenten. Voor dezé* moor denaars is de kogel nog te veel eer. Men zal ze moeten ophangen. Wij dienen ons thans, zoo zeide Van Geel kerken. te bezinnen op heden en toekomst. Het politieke, tijdvak dat achter ons ligt was ér een van opgewektheid. Wij wisten veel te praten, veel te spotten en veel schandalen te vertellen. Dat was toen noodig omdat het volk sliep Wij moesten wel schelden en zoo de aandacht trekken. Want- daardoor werd het volk wakker en kon het leeren. begrijpen dat er iets anders moest komen. Zoo groeiden ook langzaam de nationaal-soeialisten, die sterker en feller werden in hun groei en iets gingen voelen van de Germaansche waarden. Toen kwamen de Mei-dagen van 1940 en in die vier oorlogsdagen, toen Nederlandsche nationaal- soeialisten samen met Duitschers werden weggesleept en opgesloten, groeide het weten, toen ontstond een kameraadschap, die zich over het graf zal voortzetten. Nadien hebben wij andere, zwaardere offers gebracht en wij zijn trotsch te kunnen wijzen op de 28.000 leden die in het leger en bij de vjoot hun soldaténplicht vervullen. Bij de massa moeten wij niet om waardee ring voor ons werk zoeken. Dat zou belache lijk zijn. Onze houding moet doelbewust zijn en onafhankelijk van instemming of' sym pathie. De wereld verandert en intusschen worden onze gedachten gemeengoed, zonder idat men wil erkennen dat het onze gedach ten zijn. De sympathie die ons alleen inte resseeren kan is de verwerkelijking van het nationaal-socialisme in het volk. wanneer straks de oorlog voorbij is en wij voor onze groote vredesopgaven staan. Wij moeten niet terugschrikken voor moei lijkheden. Wanneer die er zijn denke men eens aan den Amsterdamschen W.A.-man. wiens twee oogen zijn uitgeschoten en men 1 sterke zich aan zijn voorbeeld. Nooit mag men de leuze vergeten: „Wij zijn niets, ons volk is alles". Wij zullen niet negatief worden, doch posi tief blijven. En bij de gedachte aan wat de Duitschers in de gebombardeerde steden heb ben moeten lijden en verliezen, zal ons de lust tot mopperen moeten vergaan. Want bij hun offers vergeleken zijn onze zorgen slechts gering. Beslissend is niet de'stemming maar wel de houding van de nationaal-soeialisten, want al leen de houding doet een krachtigen invloed op het Nederlandsche volk uitgaan. Onfeil baar kunnen wij nooit worden en er zullen altijd -fouten worden gemaakt, maar zeker is dat wij in onze rijen zullen handhaven alles wat recht en waarheid voorstaat en al het andere er uit zullen verwijderen. En wat de toekomst betreft, wij zijn tot in onze ziel er van overtuigd, dat Duitschland wint. Daarom is er geen twijfel bij ons wan neer fronten worden terifègelegd Wij blijven gelooven en vertrouwen omdat er een godde lijke rechtvaardigheid" en voorzienigheid is, die het onmogelijk maakt'dat bolsjewisme, anarchie en jodendom de overhand zullen krijgen op christendom en beschaving. Het verbond- tusschen Stalin, Roosevelt en Chur^ill is duivelachtig en gemeen. En wan- neer^en bisschop van de Engelsche Angli- caansche kerk thans confereert met een zoo- genaamden aartsbissch<|b van Stalin dan is dat God in het gezicht spuwen. De toekomst is aan de jeugd, de Jeugd storm heeft het niet gemakkelijk, maar men troöste zich met de gedachte dat hij de voor hoede vormf van de geheele jeugd. Deze jeugd neemt straks onze taak over. En wij marchee- ren verder, verbonden in lotsgemëenschap met de Germaansche volkeren. Uit de'.klein heid van onzen eigen strijd van vóór 1940 zijn wij nu sterk geworden. Wij staan hier en be slissen straks mee. Niemand behoeft bang te zijn dat wij geen Nederlanders zullen blijven of dat wij onze taal, cultuur en zeden zullen verliezen. Alleen groeien wij naar de Ger maansche gemeenschap toe. En daarom, zoo besloot Van Geelkerken zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede, gaan wij sa men met de Duitsche broeders op leven en dood de toekomst tegemoet, wat die ons ook brengen zal. Vormingsbijeenkomst Jongen Landstand. Naar de Landstandpersdienst mededeelt, zal op Zaterdag 9 en Zondag 10 October a.s. voor de leden van den Jongen Landstand een vormingsbijeenkomst worden gehouden op kasteel „Assumburg" te Heemskerk. De toe ren jeugdleider voor Noord-Holland alsmede verschillende Landstandfunctionarissen zul len op deze bijeenkomst het woogd voeren. Naast vormingslessen over heem- en sibbe- kunde, vermeldt het programma o.m. ring steken met prijzen, zang, sport en volks dansen. GEKNOEI IN DEN RCNDVEEHANDEL ZWAAR' GESTRAFT Aan het kwaad van de clandestiene slach tingen gaat dikwijls geknoei in den rundvee handel vooraf. Daarom is de rundveehandel aan strenge bepalingen gebonden, de con trole op de naleving der cepalingen is scherp en bovendien treden de tuchtrechters ver van zachtzinnig op tegen lieden, die zich aan frauduleus handelen schuldig maken. Dat heeft een veehandelaar te Oostzaan onder vonden. die niet op de vereischte wijze aan- teékening had gehouden van ontvangen en geleverde runderen en bovendien met oor merken had geknoeid: boete van f 500, ver beurdverklaring van drie runderen en bo vendien inhouding van het veehandelaars- zakboekje, waardoor 's mans bedrijf is stil gelegd. Runderen afgeleverd zonder Invulling van het veeboekje en vervoerd zonder geleidebil- jetten, veeboekje vervalscht en foutief inge vuld. dit zondenregister is een Apeldoorn schen veehouder duur te staan gekomen, want behalve een boete van f 1000, vermeld de het vonnis van den tuchtrechter te Zutfen In deze zaak: verbeurdverklaring van negen runderen! Niet iedereen is gerechtigd om runderen te koopen. Dat kon een veehandelaar te 's Gravendeel zeker -weten. Niettemin ver leende hij als erkend rundveehandelaar er zijn medewerking aan, dat een aantal run deren aan andere dar. toi het koopen van rundvee gerechtigde personen kon worden verkocht, waardoor de bestemming van de dieren niet meer was te volgen. Het centraal college voor de tuchtrechtspraak bevestigde het vonnis van den tuchtrechter te Rotter dam: inlevering van het ründveehandelaars zakboekje en sluiting van het bedrijf voor acht madnden. LEZING OVER PIETER BREUGHEL. Woensdag 13 October zal de heer Piet Nieuwdorp een lezing houden over Vlaam- sche schilders en in het bijzonder over Pieter Breughel, in de muziekzaal van Brinkmann. De ontruiming van Smolensk. In het kader der distancieerings- bewegingen van de Duitsche troepen werd de stad Smolensk ontruimd en werden alle voor den oorlog belangrijke installaties vernietigd. De stad brandt! De vijand zal hier slechts puin- hoopen aantreffen. (PK Klunker HH/St. P. c) De beperkin- ïen( die tót dusver re 'bestonden be treffende het ge bruik van tarwe- neel in de Deen- iche bakkerijen,1 :ijn thans opgehe- ren. In alle bakke rijen kan men nu veer wittebrood en je bak van fijn wit- meel krijgen. De inter-Ameri- kaansche onderwijs conferentie heeft 't voorstel van Chili aangenomen om 't geschiedertis-onder- wijs in alle landen van het Westelijke halfrond gelijk te schakelen. Daartoe dienen alle school boeken gelijk ge maakt te wofden. Een aanzien- ijk contingent vrij willigers van het j-fansche Legioen zoor den strijd te- jeU het bolspewis- me heeft Parijs rerlaten om zich naar het Oostelijk Iront te begeven. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Dezer dagen hebben wij een wandeling ondernomen naar het Berlijnsche Stadion, waar nauwelijks tien jaar geleden de Olym pische Spelen in hprmonisehen wedijver heb ben plaats gevonden. Ditmaal was het de vermaarde gymnastiekschool van Hinrich Medau, die wij nog wel in het vierde jaar van den oorlog eejis wilden bezoeken. Men hoort zoo vaak spreken over rhythmische lichaamsoefeningen, ovpr harmonie tusschen1 lichaam en geest en dergelijke maar wat wil dat nu eigenlijk in de praktijk zeggen En wat wordt er gedaan om deze beginselen te verwezenlijken De gymnastiekschool van Hinrich Medau is niet slechts in Duitschland, maar in de spor tieve kringen van vrijwel heel Europa bekend. Men kan zonder, propagandistische overdrij ving zeggen, dat zij in den loop der jaren een vast begrip is geworden, hetwelk onaf scheidelijk verbonden blijft met rhythmische gymnastiek. De Medaumethode wordt in heel Duitschland toegepast en de Medauschool te Berlijn is ook nu nog een min of meer inter nationaal sportcentrum. Hinrich Medau heeft als gymnastiekonderwijzer, opvoedkundige en revolutionair op het gebied van lichamelijke! oefeningen een programma ontvouwd, dat een geheel eigen karakter draagt. Hij heeft met doortastendheid en consequentie zijn theorieën over gymnastiek' en rhythme, muziek en dans. lichaam en geest in practijk omgezet. Dit wordt men gewaar, wanneer men eén bezoek brengt aan ziin school op het Olympische Sta dion te Berlijn. Voor wij het beseffen, bevinden we ons in de nabijheid van een honderdtal jonge vrou wen en meisjes, die met opmerkzaamheid staan te luisteren naar de uiteenzettingen eener jeugdige gymnastiekonderwijzeres. Het rhythme der aangeduide en toegelichte bewe gingen wordt op de piano weergegeven. De logisch doordachte, origineele rhythmische bewegingen worden afwisselend met en zon der muziek ten uitvoer gebracht. Het is eigen lijk niet veel meer dan een rhythmische dei ning van heel het menschelijk lichaam in al zijn onderdeelen: van de schouders, het hoofd, armen en beenen, van de voeten tot in den top van de teenen. Maar ook acrobatische oefeningen worden vertoond. Hierbij gaat het klaarblijkelijk niet in de eerste plaats om rhythmische gymnastiek, maar om een gelijk matige ontwikkeling van lichaam en karakter. Onder de leuze: „Mens sana in corpore sano" een gezonde ziel in een gezond lichaam propageert en verwezenlijkt Hin rich Medau een origineele, tot op zekere hoog te organische bewegingskunst, die op de basis eener natuurlijke combinatie van gymnastiek dans en muziek v berust. Niet slechts het lichaam, maar minstens evenzeer het karakter der jonge vrouw.en moet door deze natuur lijke sport in gunstigen zin worden ontwik keld. Medau legt den nadruk op het onder scheid en de afwisseling van inspanning en ontspanning. Hij vertelde ons dienaangaande: „Als jon gens bekeken en vergeleken wij onze biceps en wie de dikste en hardste armspieren be zat, die was koning Ons voornaamste doel was het, niet slechts de armen, doch ook beenen en borst met zulke dikke spieren te tooien. Zware athletiek was ln die dagen voor ons het domein van ware mannelijkheid. Zoo zag het er toen onder ons, jongens, uit en principieel was de situatie voor de meisjes niet veel beter." De man, die ons deze dingen vertelt, is in Sleeswijk-Holstein geboren, heeft zijn jeugd op het platteland doorgebracht en is dus als het ware verknocht met de natuur. Op de boerderijen werd het vee in October op stal gebracht, waar het een half jaar lang dicht naast elkaar moest büjven staan of liggen. Als het dan in het wxjtjUir met stijve pooten ein delijk weer in het weiland terugkeerde, sprong en danste het de eerste plag»n, dat het een lieve lust was Dit feit frappeerde den boeren knaap en hij begon zoodoende al vroeg over de lichamelijke bewegingen van menschen en dieren na te denken. Er was nog iets anders, dat hem bezig hield. Als de jór.gens^en meisjes uit zijn dorp voor huneerdere opleiding en ontwikkeling naar èe stad gingen, werden ze bij hun terugkeer bewonderd, als ze dik en rond waren gewor den. Hadden ze echter hun vroegere slank heid behouden, dan was men van oordeel, dat ze er slecht uitzagen Hij schrijft zulks toe aan de v^ardeering, die men oorspronkelijk uitsluitend voor vette koeien en varkens had, maar die men op den duur ook voor het eigen geslacht is gaan koesteren. Medau herinnerde er in dit verband aan, dat de Neder la nd- s c h e boeren, die eenige eeuwen geleden voor -den bouw van dijken naar Sleeswijk- Holstein waren gekomen,, die robustp figuren van Rubens als het ideaal van menschelijke schoonheid en kracht verheerlijkten. Ook dat kan volgens hem van invloed zijn geweest op den toenmaligen smaak. In later tijd is men echter ook bij het landvolk de practische be- teekenis van vorm en houding gaan erkennen. Als boerenzoon maakte hij al vroeg kennis met de sport in haar tallooze variaties. Hij leerde paard rijden, zwemmen, -hardloopen, boksen en voelde zich aangetrokken tot aller lei acrobatische kunststukjes. Met de muziek ging het niet zoo vlot. Beethoven, Bach en Brahms bestonden voorshands niet voor hem, maar volksliederen, koraalmuziek en dans melodieën veroverden zijn hart en al deze feiten bij elkaar maken het begrijplijk, dat Hinrich Medau de gymastische methodes van Jacques Dalcroze, Vader Jahn, Per Hendrik Ling en andere baanbrekende mannen op het gebied der sport weer een stapje verder heeft gebracht. De leercursus op zijn school te Berlijn duurt twee jaar. Na afloop daarvan worden de vrouwen en meisjes aan een eindexamen onderworpen, dat hooge en strenge eischen stelt, want er wordt heel Wat gevergd, wan neer men Jater als onderwijzeres in rhyth mische gymrfastlek bij den B. D. M. wit wor den opgenomen 1 Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan het restant van cte letter B vanaf Dij en E t.m. Er. „DE MOOISTE OOGEN VAN DE WERELD". Vrijdag 8 October geeft het Amsterdamseh Tooneel in den Stadsschouwburg nog een opvoe ring van De mooiste oogen van de Wereld, too- neelspri* van Jean Sarment. NED. HERV. GEMEENTE. Ds, P. J. Mackaay te Nieuw-Amsterdam, die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier in de vacature van de 7e predikantsplaats aannam, Is voornemens Zondag 14 Nov. a.s. afscheid te ne men van zijn tegenwoordige gemeente om 21 Nov. alhier zijn intrede te doen, na tevoren te zijn bevestigd door ds. J. J. Ket van Giethoorn. GEZINSZORG NED. HERV. GEM.' De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem heeft, blijkens een bericht in het Mededeelingenblad, mej. Ph. J. C. van Her werden benoemd voor bijzonder kerkelijk gezinszorg. Reeds lang was de behoefte ge voeld, om vele gezinnen, die goeden raad noodig hebben bij afwezigheid van den vader in het gezin door arbeid in den vreemde te bezbeken en te doen adviseeren door een z.g. sociale werkster, Qok wel gemeentezuster genoemd. Haar bureau is gevestigd in de kosterij der Groote Kerk. Heden zal mejuffr. Van Herwerden geïnstalleerd worden. NIEUWE UITGAVEN. Wolfgang Mund: De Gpu valt aa1*- (Uitge verij Westland, Amsterdam). De activiteit der GPU, het beruchte justitie-apparaat van het bolsjewistische regime, wordt in dit boek in felle kleuren geschilderd. Het relaas, dat een lange reek3 van bloedige feiten en gruwelen weergeèft, grijpt terug tot het jaar 1917, toen Felix Dsjersjinski aan het hoofd kwam van de Tsjeka, het lichaam dat duizenden „klasse- vijanden" liet ombrengen. Op de Tsjeka volgde in 1923 de GPU, die in wezen geen verschil met haar voorgangster vertoonde en eenzelfde schrikbewind uitoefende, resp. onder Dsjersjinski, Jagoda. Jesjow en den tegenwoordigen leider Berija. Tien jaar lang van 1926 tot 1936 oefmde Jagoda zijn vreeselijke terreur uit, totdat hij zelf in een der monsterprocessen het dóodvonnis tegen zich hoorde uitspreken. Op zijn naam staat de dood van vijf millioen mannen, vrouwen en kinderen, alsmede de ondergang van het zelfstandige Russische hoerendom. Zijn op volger Jesjow „zuiverde" het leger, hetgeen de liquidatie van 399 generaals en 35.000 offi cieren beteekende. Het boek geeft tevens bijzonderheden over het optreden van de GPU in Spanje en in de voormalige door de Sovjets bezette bieden in Oost-Europa. Boksen. LUC VAN DAM WINT VAN GERARD VAN LOON. Te Groningen ls een bokswedstrijd gehouden tusschen Luc van Dam en Gerard van Loon. Het belangrijk zwaarder gewicht en lengte voor deel van Van Loon moest het afleggen tegen de technische vaardigheid van Luc van Dam. Lijf aan lijf-werk kwam maar sporaidsch yoor en de strijd bleef op hoog peil. Een uitgesproken yoor- deel behaalde geen van beiden. Door snel rea- geeren wist Van Dam meer treffers te plaatsen dan de Hagenaar en de verwachte puntenzege voor Van Dam bleef dan ook niet uit. Handbal. H.O.C.RAPIDITAS. Zondag a.s. gaat de be- lar^stelling allereerst uit naar de plaatselijke ontmoeting tusschen H.O.C. en Rapiditas. die elkaar de leiding in de Haarlemsche tweede klasse zullen bekampen. Wanneer H.O C. er in slaagt den zwart-witten de eerste nederlaag toe te brengen, dan gaan Overweter c.s. in hun af- deyéling aan het hoofd door één meer gespèelden wedstrijd. Ook de ontmoeting tusschen B.G.V. en Ymond belooft een spannenden strijd op te leveren. In de eerste klasse dames ontvangt Rapiditas Vriendschap uit Amsterdam en kan normaal spelend de punten binnen halen. Anders staat het met Concordia,, dat in de hoofdstad tegen de kampioene, Zeeburg, in het veld treedt. De da mes Petiet c.s. komen hier'voor de zware taak te staan, den snellen Zeeburg aanval in bedwang te houden, een opgave, waaraan zij slechts kun nen voldoen bij eent-consequent afwachtende ver dediging. Het programma luidt: Eerste klasse dames: RapiditasVriendschap 2.30 uur; ZeeburgConcordia 2 uur. Tweede klasse dames: B.G.V.Rapiditas 2 9.30 uur; Ymond— H.O.C. 2 uur; heeren: H.O.C.Rapiditas 3.15 uur; B.G.VYmond 1030 uur; BatoYmond 2 3.15 uur. Derde klasse dames: H.O.C. 2Rapiditas 3 2.15 u. RADIO.PROGRAMMA ZATERDAG 9 OCTOBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Orkst Georg Fréundorfer. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7,15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz: 8.00^3NO Nieuws. 8.10 Ochtendconcert. (8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Gods. uitzending. 9.15- Mozart-pro- gramma. 10.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Orkest Bartho Decker en *grafn.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Piet van Dijk. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en vfck brengt13.05 Omroeporl^t. 13.30 De wekelijk- sche wandeling. 13.40 Omroeporkest. 14.00 Rot- terdamsch Philharmonisch orkest. 15.00 Bonte middag. 16.45,BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Ned. Zeelieden. 17.20 Orkest Otto Hendriks. 18.00 BNO Nieuws. 18.10 Septet Jonny Ombach en soliste. 18.45 Hier WA. 18.55 Marschmuziek. 19.00 BNO Niei^ws. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Orgelconocert. 19.30 Een driemanschap op Avon tuur, luisterspel. 20.00 Vroolijk Zaterdagavond programma. 22.00 BNO Nieuws en actueele be schouwing. Van 22.15 alleen voor de Radio-Cen- tral.es. 22.15 Composities van P. Mascagni. 22.45 24.00 Herkent U de stem? HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Orkest Joan Lancé. 14.35 Hongaarsch or kest Bandi Balogh. 15.00 Vraagbaak voor de jeugd. 15.30 Klassieke kamermuziek. 16.20 Symphonie- concert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Buitermanne tjes-parade. 17.30 Viool en piano. 18.00 Opera- en operettefragmenten. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Voor de kleuters. 19,15 Philharmonisch orkest van Praag. 20.15 Voor luisteraars die graag lezen. 20.30 Lansorkest Theo Uden Masman. 21.00 Strijk orkestconcert. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Hoofdredacteur: F. C. Derks, (afw.). Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten> H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om- jnen, Heemstede.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2