Haariemsche Courant Sovjetaanvallen in midden-sector afgeslagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland De zuivering in Istrië. 288e Jaargang No. 236 Bureaux: Groote Boutstraat 9J. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 31. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Maandag 11 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. TeL 12711 Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaaa 50, XJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Zware gevechten ten Z.W. van Welikije Loeki en bij Meiitopoi in het Zuiden. Koebanbruggehoofd volgens de plannen ontruimd. Sinds 1 Februari sneuvelden 335.Q00 Sovjets. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt „Aan den midden-Dnjepr, aan de mon ding van de Pripet, ten Zuiden van Gomel en ten Westen van Smolensk zijn in ver bitterde gevechten vijandelijke aanvallen afgeslagen. Aan den midden-Dnjepr werd in een tegenaanval een Sovjetregiment vernietigd. Ten Zuidwesten van Welikije Loeki duren de zware gevechten voort. In Zuid-Italië heeft de vijand in den mid densector zijn felle plaatselijke aanvallen voortgezet, terwijl van het overige front slechts levendige artillerie- en verkennings activiteit gemeld wordt. Duitsche jagers heb ben in het Zuid-Grieksche gebied 12 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Een door torpedojagers beveiligde Britsche formatie kruisers heeft in de ochtenduren van 7 October in de Aegeïische Zee een klein Duitsch convooi verscheidene malen aange vallen. Eenige in brand geschoten kleine transportvaartuigen moesten door hun be manningen worden verlaten. De Britsche schepen openden daarop opnieuw het vuur op de in het water zwemmende en in rub berbooten drijvende Duitsche soldaten. Twee Britsche kruisers werden, zooals reeds gemeld, bij hun vertrek door bomtreffers van Duitsche duikbommenwerpers zwaar bescha digd. Door het afweergeschut aan boord van Duitsche koopvaarders werden bij het eiland Cos vijf Britsche bommenwerpers neerge schoten. Sterke formaties Amerikaansche. vliegers zijn Vrijdag overdag de Duitsche Bocht bin nengedrongen en vielen Bremen aan. In den loop van verbitterde luchtgevechten en door afweergeschut werden 48 vijandelijke vlieg tuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers, neergeschoteh. Vrijdagnacht hebben Britsche formaties bommenwerpers opnieuw een aanval gedaan op Bremen en Hannover. Daarbij leed vooral de stad Hannover aanzienlijke schade. Lucht verdedigingskrachten brachten 35 bommen werpers ten val. Tezamen met 7 boven de bezette Westelijke gebieden en boven den Atlantischen Oceaan neergeschoten vliegtui gen verloren de Britten en Amerikanen bin nen de laatste 24 uur 107, voor het meeren deel viermotorige, vliegtuigen. Het opperbevel der weermacht maakt ver der bekend Binnen het bestek van de achterwaart- sche verplaatsing van het Oostelijk front is ook het vooruitgeschoven Koeban bruggehoofd ontruimd. In den nacht van 8 op 9 October hebben de laatste Duitsche achterhoedetroepen, nadat zij nog van 40 aanvallende vijandelijke tanks er 24 stuk geschoten hadden, het Taman-schiereiland verlaten en zijn zonder door den vijand gehinderd te worden, de straat van Kertsj overgestoken. Daarmede is de op 13 September volgens de bevelen begonnen ontruiming van het Koe banbruggehoofd na terugbrenging van alle traepen en voorraden naar de Krim ge ëindigd. Duitsche en ^Jtoemeensche troepen onder opperbevel van generifal veldmaarschalk Von Kleist en onder leiding van den generaal der pioniers Janecke hebben daar onder de moei lijkste gevechtsomstandigheden de laatste maanden alle groote vijandelijke aanvallen bloedig afgeslagen. Infanterie, bergjagers en pioniers hebben zich in deze zware gevechten in schitterende samenwerking met andere wapens bijzonder goed gehouden. De onder bevel van den lt. generaal Angerstein staan- de formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in de succesvolle afweergevechten van het leger en aan het wrijvingloos verloop der terugbrenging het grootste aandeel gehad. Transportformaties hebben zich bij de ravi tailleering en latere terugbrenging der troe pen opnieuw onderscheiden. In trouwe wapenbroederschap hebben formaties van het Roemeensche lucht wapen onder generaal majoor Gheorghiu gestreden aan de zijde hunner Duitsche kameraden. Formaties van de marine onder leiding van den vice-admiraal Kiesertzky hebben tezamen met pioniers van het leger de geregelde ravi- tailleering van het Koebanbruggehoofd ten uitvoer gelegd en zich daarbij, evenals bij de ontruiming roemrijk gedragen. Lichte Duit sche zeestrijdkrachten hebben in voortduren de offervaardigheid de kusten van het brug- gehoofd beveiligd en talrijke van uit zee ondernomen aanvallen der bolsjewisten af geweerd. In de harde gevechten, die van 1 Febru ari 1943 tot aan de voltooiing der ont ruiming aan het fro"nt van het Koeban bruggehoofd geleverd zijn, verloor de vij and in totaal 14.026 gevangenen, 1045 tanks, 291 kanonnen, 2281 vliegtuigen en talrijke lichte en zware infanteriewapens. Zijn bloedige verliezen bedroegen ruim 355.000 man. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt „Bij Melitopel en ten Noorden van deze stad heeft de vijand na aanvoering van nieuwe strijdkrachten zijn aanvallen hervat. Zij mislukten ondanks het ge bruik van sterke formaties infanterie en 'tanks. Aan de overige deelen van het Oostelijk front dellen de bolsjewisten talrijke plaatse lijke aanvallen, die afgeslagen werden. De luchtmacht viel in den nacht vijandelijke ravitailleeringsverbindingen aan en vernie tigde o.a. tien transporttreinen. Bij een verlies van twee van onze eigen vliegtuigen, werden Zaterdag 49 Sovjet vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Nowotny verhoogde door acht vliegtuigen neer te schieten het aantal van zijn overwinningen in de lucht tot 231. Het jachteskader 34 meldt zijn 6000ste overwinning in de lucht. Bij de gevechten aan het Koebanbrugge hoofd heeft zich het Silezische grenadiers regiment 667 onder bevel van luitenant-kolo nel Ufenbach bijzonder onderscheiden. In Zuid-Italië viel de vijand in enkele sec toren van de Zuidelijke Apenijnen tevergeefs aan. Aan het overige front heerschte slecHts wederzijdsche activiteit van artillerie en stormtroepen. Bij de zuivering van het schiereiland Istrië verloren de vijandelijke benden tot dusver meer dan 4000 dooden, 6850 gevan genen, 32 stukken geschut, meer dan 2000 handvuurwapens en meer dan 100 auto's. In de wateren van den Dodecanesos boor den Duitsche duikbommenwerpers van een vijandelijke vlootformatie een torpedojager in den grond en beschadigden een kruiser door verscheidene voltroffers zwaar. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen Zaterdag overdag enkele plaatsen in het kustgebied van de Oostzee, waaronder Anklam en Gotenhafen, aan. Jachteskaders en luchtdoelartillerie schoten volgens de tot dusver ontvangen rapporten van de vijande lijke formaties zware viermotorige bom menwerpers neer. Twaalf eigen jagers gingen in de verbitterde luchtgevechten verloren. Een deel der bemanningen is gered. Bewakings vaartuigen van een Duitsch convooi bescha digden in het Kanaal twee Britsche motor- torpedobooten zwaar. Aangenomen kan wor den, dat een der booten verloren is gegaan. Zaterdagnacht wierpen enkele Britsche bommenwerpers lukraak eenige brisantbom men neer in het Noord-Duitsche gebied. Sowjetdiplomaten in uniform. De diplomatieke vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie zullen voortaan een uniform dragen, en wel een uniform voor allen dag" en een paradeuniform, dat het gelcleede civiele costuum zal vervan gen. Vooral het eerste is een nieuwigheid, tot nu toe in de meeste landen ongebrui kelijk. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. I Avontuurlijk bestaan geëindigd. Naar Stockholms Tidningen meldt is de avonturier Trebitsj Lincoln, na een operatie in Sjanghai overleden. Hij werd in Hongarije geboren. Na een opleiding als tooneelspeler, werd hij rabbij-n, ging daarna als Christelijk zendeling naar Canada en werd vervolgens priester in Engeland. In 1910 kwam hij in het Lagerhuis, doch vluchtte na het benutten van geheime mededeelingen naar Amerika. In 1912 bevindt hij zich in Roemenië, waar hij zich met petroleum bezighoudt. In 1926 was hij leider van een Boeddhistisch klooster op Ceylon. In 192 7 politiek en financieel ad_ viseur van de Zuid-Chineesche legers. In 19 34 keerde hij naar Engeland terug, werd echter bij het aan land gaan gearresteerd en naar Canada gedeporteerd. In 193S moet hij tevergeefs gepoogd hebben troonopvolger in China te worden. Hij heeft zijn veelbewogen leven beschreven in het boek ,De biografie van een avonturier". Het leven te Leningrad. De Daily Sketch schrijft, dat men ook thans nog geenszins kan zeggen, dat het le ven te Leningrad weer normaal is geworden, want de Duitschers hebben nog altijd hun stellingen op twee mijl van de stad en dage lijks beschieten zij Leningrad. Op een dag, dat de correspondent van het blad een be zoek aan Leningrad bracht, ontploften er in de stad niet minder dan 1500 granaten. On ophoudelijk hoorde men het gefluit der na derende projectielen. Om de twee minuteh Lichte Duit- werd er een ontploffing uit een of ander deel van de stad gehoord. Sowjjetexpansie in Noord-Afrika. In een bericht uit Washington wordt ge zegd, dat Stalin tot de Egyptische regeering het verzoek gericht heeft om faciliteiten te verkrijgen voor de ..tijdelijke inrichting" van vliegtuigsteunpunten in Egypte en dezelfde voorwaarden te krijgen als Groot-Brittannië en de Ver. Staten. De regeering der Sovjet-Unie heeft het agrement voor den eersten Egyptischen ge zant te Moskou verleend. Verder heeft de Egyptische regeering op haar beurt het agre ment verleend voor den eersten gezant der Sovjet-Unie te Cairo. Intusschen is de Sovjet gedelegeerde bij het comité T)e Gaulle-Giraud, Bogomolof. te Algiers, aangekomen. Een omvangrijke diplomatieke missie van 55 man zW tem binnenkort volge» Onze mannen in het Oosten. (SS PK Busdhschulte O/H P. c) Het SS-êrsatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt inet betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansehe SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vriigesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een iaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Ziin schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevorde ring ziin: karakter, gedrag, prestatie. 18.10/43, 9-14.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus. Westzeedijk. 19.10.'43. 9-12.00 u. Breda, Restaurant Mo dern. Markt. 19.10.'43. 15-18.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 20.10.'43, 9-12.00 uur,'Venlo, Deutsches Haus. Esmondstr. 16. 20.10.'43, 15-18.00 uur, Arnhem, Cafe Royal. 21.10.'43, 9-12.00 uur, Hengelo, Café Mo dern. Snoorstraat 18. 21.10.'43, 15-18.00 uur, -Zwolle, Hotel Giitenbeek. 22.10.'43. 9-12.00 uur, Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 22.10.'43. 15-18.00, Groningen, Concerthuis 23.10.'43. 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 24.io.'43. 9-14.00 uur. Amsterdam. Dam 4 25.10.'43. 9-13.no uur. Utrecht, N.V.-Huïs. Oude Gracht 245. 26.10.'43. 9-14.00 uur. Amersfoort, Pol. TV'-rchganeslager. T,eusderwes. 27.10.'43. 9-14.00 uur .Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Da starHe van het Amerikaansche leper. ,,De totale sterkte van het Amerikaansche leger moet nog in den loop van dit jaar op r00.000 nian worden gebracht*', aldus de plv. Amerikaansche minister van oorlog. ,,Deze sterkte zal voldoende zijn om de be-* hoefte der Geallieerden voor hun operaties te dekken." VERRADERS Judas Iscarioth: „Ik ben de grootste verrader, die er bestaat". Victor Emanuel: „En wat denkt II van mij, collega?" (Zuk/Orbis/Holland Pax m) Nieuwe terreuraanvai op de Nederiandsche burgerbevolking. Op 10 October hebben Anglo-Amerikaansche vliegers een vrij groot aantal brisant? en brandbommen geworpen op een woonwijk Van een stad in het Oosten des lands. Een vrij groot aantal woonhuizen werd vernield. De verliezen der Nederiandsche burgerbevolking bedragen volgens de tot dusver ontvangen be richten 87 dooden en ruim 100 gewonden. Ver scheidene" der aanvallende viermotorige bom menwerpers werden neergeschoten, Zware Geallieerde vliegtuig- verliezen boven W. Europa. Bommen op Manster. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn 31 Britsche bommenwerpers in den nacht van 8 op 9 October boven Duitsch gebied verloren gegaan. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de for maties vijandelijke bommenwerpers ook in den loop van 9 October in den strijd met eskaders Duitsche jagers boven het Oostzee gebied zeer zware verliezen aan materiaal en vliegend personeel geleden. Volgens dé tot dusver ontvangen rapporten is de vernieti ging van 37 viermotorige vijandelijke bom menwerpers met een bemanning van 370 man op ondubbelzinnige wijze vastgesteld. De met uiterste verbittering gevoerde lucht gevechten duurden verscheidene uren. Steeds meer Messerschmitt- en Fokke-Wulf jagers werden in den strijd geworpen, die zich op groote hoogte uitstrekte van Jutland tot aan de Dantziger Bocht. Ook mengden zich de Duitsche luchtafweerdivisies met zware en zwaarste kanonnen in den strijd. Drie Amerikaansche bommenwerpers heb ben op Zweedsch gebied een noodlanding gemaakt. Twee vliegtuigen zijn bij de lan ding verongelukt, terwijl het derde onbe schadigd is gebleven De 'Westfaalsche bisschopstad Munster is Zondag door Amerikaansche bommenwerpers aangevallen. De vijandelijke vliegtuigen wier pen hun bommen midden in het groote, vlakke doel, dat de stad bij het goede zicht vormde. De Duitsche luchtdoelartillerie, doch vooral de ja#htvliegtuigen, sloegen de forma ties uiteen en verhinderden aldus een concen trische uitwerking van den aanval. De verliezen onder de bevolking zijn aan zienlijk, evenals de schade in woonwijken, aan kerken en aan openbare gebouwen. Vrijwilligerscorpsen op Sumatra. Op het geheele eiland Sumatra zijn vrij willigerscorpsen in het leven geroepen. Men verwacht, dat aan het eind van dit jaar op Sumatra omstreeks tienduizend man onder de wapenen zullen zijn. Dr. F. C. Kuipèr$ f Dr. F. C. Kuipers, arts te dezer stede en vroeger een bekende voetballer, is Zondagmorgen op een droeve wijze om het leven gekomen. Omstreeks zeven uur reed dr. Kuipers per motor bij den overgang aan de Manpadslaan en bemerkte te laat, dat een trein naderde. Hij werd door den trein gegrepen en was on middellijk dood. De overledene, die den leeftijd van 44 jaar bereikt had, is in Lent bij Nijmegen gebo ren. Hij studeerde aan de Gemeentelijke Uni versiteit in Amsterdam, waar bij in 1923 Slaagde voor het artsexamen Na eenigen tijd assistent-geneesheer te zijn geweest in het St. Elisabeth's Gasthuis vestigde hij zich als arts te dezer stede. Op 24 Juli 1932 promoveerde hij tot doctor op het proefschrift, getiteld „Over haemoghromatosis met hepato-cere- brale degeneratie". In den loop der jaren had dr. Kuipers zich een uitstekende praktijk ver worven en genoot de achting van tallooze pa- tienten. In voetbalkringen was Frits Kuipers een ge ziene figuur. Hij begon zijn loopbaan bij Quick, Nijmegen, en zijn spel in de midden linie was van dien aard, dat hij in 1920 geko zen werd tot spil van het Nederiandsche elf tal, dat aan de Olympische spelen in België deelnam. Vier maal kwam hij in de ploeg uit. Drie jaar later, n.l. 8 April 1B23, werd hij linkshalf en aanvoerder van het Nederlandsch elftal, dat in Amsterdam met 8-1 van Frank rijk Won. Toen de heer Kuipers in de genees kunde studeerde, meldde hij zich aan als lid van H. F. C. In het seizoen 1921-22 speelde hij met het eerste elftal mee, dat in de tweede klas speelde en naar de overgangsklas promo veerde. Het volgend seizoen werd hij aanvoer der van de ploeg, die H.F.C. in de eerste klas terugbracht. Nog verscheidene seizoenen heeft hij zijn krachten aan H.F.C. gegeven, niet al leen als speler, maar ook als vice-voorzitter. Gelijk met dr. Spoelder werd hij in 1925 tot bestuurslid gekozen; in 1932 trad hij af, waar na de vergadering hem tot lid van verdienste benoemde. Ook daarna kon H.F.C. op hem re kenen, vooral als er medische adviezen noo- dig waren. De teraardebestelling is bepaald op Woens dagmiddag om twee uur op de algemeene be graafplaats te Heemstede. „HET GAAT NIET MEER OM DUITSCHLAND". In zijn politiek weekpraatje spreekt Max Blokzijl hedenavond om 18.45 uur over Hil versum I. De titel van dit praatje is: „Het gaat niet meer om Duitschland". „Onze veevoederpositie is moeilijk maar aardappelschillen voeden het vee."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1