v Oorlogsschade Stormschade Brandschade RENOVATUM Perlé en splijtzijde RAMO handwerken De film „Bismarck" voor de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap. In den loop der jaren is dé figuur van den grooten staatsman Bismarck verscheidene ma len het onderwerp van de film geweest. Reeds voor den vorigen wereldoorlog werd een film Over den IJzeren Kanselier vervaardigd en de nieuwste Bismarckfilm „Die Entlassung" (met Emil Jannings), welke hier nog niet ver toond is, verliet nauwelijks een jaar geleden de Berlijnsche studio's. De Zondagmorgen voor de leden van de Ne- derland-Duitsche Kuituurgemeenschap ge draaide film Bismarck" stamt uit het jaar 1940 en kwam tot stand onder leiding van den begaafden regisseur Wolfgang Liebeneiner, die ook de regie van „Die Entlassung" voerde. Het is een opmerkelijk werk, waarvan de verdienste in de eerste plaats ligt in het feit, dat het de figuur van Bismarck in zijn volle historische grootheid weergeeft. Scherp om lijnd verschijnt hij hier als de man, die wijs heid aan doortastendheid wist te paren en die als het ware samengegroeid was met zijn ideaal: de eenheid van het Duitsche Rijk Niet in de laatste plaats door het imponee- rende spel. van Paul Hartmann heeft deze Bismarck de, historisch juiste, gestalte gekre gen van den staatsman met alle eigenschap pen en gaven voor het leiderschap van zijn volk. Wij zien hem tevens als de man, die niet schroomde, wanneer het 't belang van zijn land gold, in te gaan tegen de openbare mee ning of zelfs het inzicht van den Keizer. Ty peerend zijn in dit opzicht de tafereelen in den Pruisischen Landdag, waar Bismarck den handschoen opneemt tegen een omvangrijke, even kortzichtige als breedsprakige oppositie en 'Bismarck's besprekingen met Wilhelm I, waarbij de monarch tenslotte steeds door de feiten genoodzaakt wordt het juiste inzicht van -zijn minister-president te erkennen. Bij alle goede kwaliteiten ontkomt men niet aan den indruk, dat de film wat „topzwaar" geworden is door een teveel aan het gespro ken woord. De lange dial'ogen werken op den duur ontegenzeggelijk vermoeiend op de aandacht van den toeschouwer. De handeling is daardoor bovendien in het gedrang geko men. Regisseur Liebeneiner toont overigens zijn kunde bij de scènes uit den Oostenrijk- schen oorlog en voorbijtrekken der troepen. Tenslotte zij, behalve het spel van den hoofd persoon, Friedrich Kayssler's waardige ver tolking van Wilhelm I genoemd. H. VOSKUIL Dansmatinée Anika. In Januari van dit jaar bracht de jeugdige danseres Anika, naast een uitvoerig program ma van nummers, ingestudeerd door haar leeraar Iril Gadescov, ook een tweetal dan sen naar eigen vinding. Wij hebben toen haar creatie van Midinette, èn om de geestige vondsten èn om de zuiver choreographische realisatie ten zeerste moeten prijzen. Hier mee ontpopte zich het scheppend talent op een frappante wijze en deed zij als 't ware haar entree als volwassen danseres en sloot zij haar periode van „wonderkind" af. Want dit Midinetje, zij danste het aardige stukje nu ook weer is geen spel van kinderver beelding meer. Op het programma van dezen Zondagmid dag waren haar eigen creaties reeds geste gen tot acht. Daartegenover stonden nog slechts vier nummers, waarvan de choreo- graphie en de instudeering het werk waren van haar mentor. Er was met dit al interes sante stof- tot het maken van vergelijkingen. Zoo viel het op dat het vederlichte van An den Frühling (van Gadescov) een pendant had in het eigen gevonden Libelle, dat alleen maar het nadeel had op minder geschikte mu ziek te zijn aangepast; de zware basgangen van Chopin eigenden zich kwalijk voor vlin- derige associaties. Maar afgezien daarvan was de analogie wel opvallend. Maar van de karakteristieken van een zoo persoonlijk stukje (daarenboven weinig Hollandsch van visie) als Boerendans, evenmin als van Spaansche Dans van Manuel Font (beiden van Gadescov) is geen spoor merkbaar in Anika's eigen dansen. In haar beste creaties, dat is, naast Midinette, ook Matroosje, wijkt zij tamelijk af van de fantasie van haar leer meester en volgt zij, voor zoover dit in de danskunst mogelijk is, haar Hollandsch rea- listischen zin. Daarentegen met haar „Prin sesje met den gouden bal" (gedanst met John Uyl als partner) jaste zij zich aan bij de klas sieke richting van de Russische balletschool, dat het onderwerp als 't ware ondergeschikt maakt han een vertooning van acrobatische techniek. Hiermee bracht Anika dankbaar hulde aan haar leeraar, die haar niet enkel voor het genre-werk maar ook voor het klas sieke ballet schoolde. En met deze prestatie zou men haar prille jeugdperiode als afge sloten kunnen beschouwen, ware het niet dat er in haar creaties nog tamelijk veel kinder lijks blijft, dat men bij het meisje kan waar- deeren maar bij de volgroeide kunstenaresse allich'- als oppervlakkigheid zou kunnen zien. Maar een zoo uitgesproken talent als Anika zal dezen tweespalt van de overgangsperiode wel gauw te boven komen. Haar Midinetje, haar Matroosje en ook eenigszins haarMe nuet van Boccherini zijn daarvoor een stel lige waarborg. De danseres werd goed begeleid door Henny Hulshoff, die ook een drietal solo-nummers ten beste gaf. JOS. DE KLERK AED. HERV. GEMEENTE VAN SCHOTEN Ds. H. v. d. Loos, uit Assen, beroepen pre öikant bij de Ned. Herv. Gem. te Schoten, zal Zondag 24 October zijn intrede doen, na bevestigd te zijn door dr. M. v. d. Voet. VOORLOOPIG GEEN LUXÉ- TELEGRAMMEN MEER. Wegens gebrek aan de desbetreffende luxe formulieren kunnen van heden af voorloopig geen gelukstelegrammen worden aangenomen. Nagegaan wordt nog- of het op een andere wijze mogelijk is te gelegener tijd in deze leemte te voorzien. Gedenkteeken voor W.A.-man Bannink. Plechtigheid op de begraafplaats. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport, en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. De commandant der W.A., mr. Zonder van, reikt armbanden uit met het op schrift „Vendel Banhink". (Foto Peperkamp) Op 10 Februari van dit jaar is te Haarlem de W.A.-man Hendrik Bannink door sluip moordenaarshand gevallen. Zijn kameraden hebben op zijn graf een eenvoudig stijlvol ge- denkteeken doen plaatsen, dat Zondagmiddag door heerbancommandant J. Nederkoorn aan de familie is overgedragen. Tevoren was de W.A. aangetreden voor het gouvernementsgebouw in Den Hout, waar de commandant, mr. Zondervan, inspectie hield en armbanden met het opschrift „Vendel Bannink" uitreikte. Voorafgegaan door tamboers en pijpers van de heerban Rotterdam marcheerden de W.A.- mannen vervolgens naar de begraafplaats aan de Kleverlaan, waar reeds velen bijeen waren om getuige te zijn van de plechtigheid. Heerbancommandant J. Nederkoorn herin nerde er aan dat Bannink het vijfde bloed offer der Beweging is geweest en dat na hem nog velen zijner kameraden zijn gevallen. „Men vergist zich echter, indien men denkt, ons door terreur er onder te krijgen. Wij zul len terreur met terreur breken". Tenslotte droeg heerbancommandant Nederkoorn het gedenkteeken aan de familie over. Opperhopman C. L. Swaalf, heerban-vor mingsleider van Noordnolland, die vervol gens sprak, zeide dat er door de eeuwen heen een worsteling tusschen het oude en het nieuwe is geweest. Groote figuren werden door hun tijdgenooten nimmer begrepen. De kleine onbeduidende partijpolitici vingen geen wind, maar om de groote mannen van dezen tijd woedt een orkaan. Aan dit graf van een man, die uit verant woordelijkheidsbesef voor volk en land zich achter Mussert heeft geschaard, beloven wij niet te buigen, nergens voor te wijken en on zen plicht te doen tot het einde, aldus de heer .Swaalf. Tenslotte sprak de commandant der W.A. mr. Zondervan. Hij zeicfe o.a. dat de laatste maanden veel slachtoffers onder de leden der beweging hebben geëischt Thans, nu de N. S. B. bewapend wordt, scheeuwt men in het anti-kamp, dat wij daarmee den burgeroorlog zullen ontketenen. Maar die burgeroorlog was er al, n.l. eenzijdig tegen ons gericht. Thans maken wij een einde aan de terreur Wij zullen de beweging beschermen en de daders der aanslagen weten te vinden. Het passieve tijdperk is voorbij; thans bezielt ons de geest van het front en wij zullen uitroeien wat uitgeroeid moet worden. Het offer van Bannink zal niet vergeefsch zijn. Het vendel zal zijn naam dragen en in zijn geest verder strijden". Namens de kameraden van het vendel werd een krans bij het graf gelegd, waarna de W.A. en een vendel van de Jeugdstorm langs het graf defileerden. PROF. l)Tt. G. W. KERNKAMP OVERLEDEN Te Utrecht is in den ouderdom van bijna 79 jaar plotseling overleden, prof. dr. G. W. Kernkamp, oud-hoogleeraar in de algemeene en vaderlandsche geschiedenis aan de uni versiteit van Utrecht. Prof. Kernkamp werd te Hoorn geboren op 20 November '1864, waar hij de II. B. S. bezocht. De gymnasia te Haarlem en Utrecht telden hem daarna on der hun leerlingen, waarna hij in 1882 stu dent werd aan de Utrsehtsche universiteit in de Nederlandsche letteren. In 1890 be haalde hij den doctorstitel. Na dat hij van 1886 tot 1901 leeraar aan het gymnasium te Utrecht en van 1893 tot 1901 aan de H.B.S. aldaar werkzaam was geweest, word hij in 1901 benoemd tot hoogleeraar aain de univer siteit te Amsterdam, in de algemeene en va derlandsche geschiedenis. In 1903 volgde zijn hoojyleeraarsbenoeming te Utrecht. Hij heeft daar tot 1935 gedoceet*!, toen werd hij be noemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Rotterdamsche handelshoogeschooi. Zeer be kend was prof. Kernkamp als hoofdredac teur van de „Groene Amsterdammer", van 1920 tot 1929. In welke periode het blad zeer grooten bloei kende. De begrafenis geschiedt Dinsdag a.s. te 2 uur. op de derde algemeene begraafplaats te Utrecht. SPORT EN WEDSTRI3DEN Voetbal Hermes heeft nog geen punt verloren. Fraaie overwinning van Haarlem. In district 1 staat Hermes vaster op de bo venste plaats door de overwinning van 3-2, welke 'op de Volewijckers behaald werd. De Schiedammers staan onbedreigd aan het hoofd. V.U.C. en V.S.V. deelden in het an dere district de punten (3-3) en hierdoor is wat meer spanning gekomen. Haarlem won met 2-1 van BI. Wit en bezet de derde plaats. TWEEDE KRASSERS. Het medespelen in de ontmoeting RCH-West Frisia beteeken- de voor Kees Prevost, den rechtsachter der thuisclub, een jubileum; niet minder dan 250 competitiewedstrijden heeft deze veteraan reeds voor de Racing gespeeld. Als hij voor ongevallen gespaard blijft zullen er nog heel veel wedstrijden aan toegevoegd worden, want Kees denkt er nog niet aan zijn schoe nen op te bergen. Dat is trouwens' niet noo- dig ook, want gezien zijn spel in den strijd tegen de Enkhuizenaren behoeft hij voor de jongeren nog niet te wijken. Voorzitter Si mon Hazevoet huldigde hem voor het begin met bloemen, terwijl hij ook van de West Fri- sianen gelukwenschen in ontvangst had te nemen. Vóór de rust waren de bezoekers in de meerderheid, die zij in één doelpunt tot uitdrukking brachten. Het spel van R.C.H. viel in deze periode tegen, speciaal van de vleugels. Na de hervatting hebben de blauw zwarten zich veel beter geweerd. Door het fraaie aangeven van Koppen en Biesbrouck kon speciaal Hanse zich beter weren, doch zijn schoten waren minder goed gericht. Hij doelpuntte éénmaal uit een voorzet van Ko van der Horst. De uitslag werd 1-1. Door het harde werken der beide ploegen was de strijd wel aantrekkelijk. Santpoort heeft wederom met een oneven doelpunt verloren. Het zit Nijssen c.s. niet mee, want ook nu had de uitslag even goed andersom kunnen zijn. De Santpoorters, die Ninaber en Meyer misten, gaven voor de rust den toon aan. Niettemin maakte Alcm. Victrix het eerste doelpunt; uit een strafschop maakte Kees Tromp gelijk. Nog voor de palze kwam het tweede doelpunt van de bezoekers. De stand was toen 1-2, waarbij het bleef. De Kennemers wisten KFC voor de rust te weerstaan; in de tweede helft werd Jaap van Urk door Kok gepasseerd, die een voorzet van links inschoot. Bij dit eene doelpunt bleef het, hoe de Kennemers ook zwoegden. Het spel in de voorhoede der thuisclub vlotte niet bijzonder, v. d. Waa op de rechtsbuitenplaats verving Bakker niet onverdienstelijk. Achter was Koldewijn de groote man. Ondanks tech nisch beter spel moest HBC zich in Alkmaar tegen de Alkmaarsche Boys met een gelijk spel (2-2) tevreden stellen. Door enthousias me wist de thuisclub Smit en zijn mannen een punt af te snoepen. DERDE KLASSERS. Vermoedelijk is H.F.C. als candidaat van de bovenste plaats afge vallen, in ieder geval is de club voorloopig uitgeschakeld. Een bezoek werd Zondag ge bracht aan Kinheim, dat met 4-2 won. De Haarlemmers begonnen goed en Drijver gaf HFC de leiding. De thuisclub zette den ach terstand in een 3-1 voorsprong om (rust 2-1), waarna Blankenaar den stand op 3-2 bracht. Kort voor het einde doelpuntte Kinheim nog eens. DTS handhaafde zich op de bovenste plaats door van Halfweg te winnen. Ook Hel der bleef ongeslagen en klopte TYBB aan den Muiderslotweg met 4-2. In het begin zag het er naar uit, dat Helder, dat over dezelfde ploeg als vorig jaar beschikt, een groote over winning zou boeken. In een vlot tempo werd gespeeld en spoedig was het 0-2. Daarna ktvam TYBB er wat beter in en het resultaat was dat de stand met rust 2-3 was. Na de hervatting ging het spel gelijk op en TÏBB tyas zelfs vijf minuten als het ware aan het doelschieten, echter zonder succes. Tien minu ten voor het einde vergrootte Helder den voorsprong (2-4). De derde candidaat voor de bovenste plaats Zandvoortmeeuwen won met 3-0 van Terrasvogels, nadat de rust met blan ken stand was ingegaan. Het spel stond niet op hoog peil.Door betere techniek slaagden de bezoekers er in te winnen, dank zij doelpun ten van Schuiten, Keur en Boersma. Bloe- mendaal boekte de eerste overwinning en wel van 4-2 op Schoten. Nadat Van der Linde voor de gastheeren de score geopend had, maakte de middenvoor van Schoten uit een straf schop gelijk (1-1). Na de hervatting doelpuntte Steffens uit een strafschop, waarop de gelijk maker volgde. Tenslotte doelpuntte Van der Linde twee maal. VIERDE KLASSERS. Vliegende Vogels leed de tweede nederlaag, thans tegen O.G., dat beter van de kansen gebruik maakte in een gelijk opgaanden strijd. De rust ging in met 3-2 en de eindstand was 4-2. Ripperda won met 4-2 van THB, doch gemakkelijk ging het niet. THB verdedigde zich krachtig en genoot nog goeden steun van den veteraan Spierdijk, die weer op zijn oude plaats in de achterhoede stond en uitstekend op dreef was. EHS won met 3-1 van DCO en DIO met 4-3 van DSSH. RESERVE KLASSEN. De uitslagen luiden: Haarlem 2-Spartaan 2 7-1; Stormvogels 2-EDO 2 5-2; HFC 2-WFC 2 3-2; Kennemers 2-VSV 2 2-1; TYBB 2-Volewijckers 4 i-3; Haarlem 3- HBC 2 3-1; Santpoort 2-Bloemendaal 2 4-2; Zandvoortmeeuwen 3-Watergraafsmeer 3 6-3. BLAUW WIT-HAARLEM 1-2. Dit nieuwe succes van de roodbroeken in het Olympisch Stadion, waar de Haarlemmers in den loop der jaren meer verlies- dan winstpunten heb ben gehaald, komt voor een groot deel op re kening van de Haarlem-verdediging, welke uitstekend heeft gespeeld. De eenige te ma ken opmerking zou kunnen zijn, dat het plaatsen niet altijd zuiver geschiedde, maar overigens kreeg de voorhoede, in den regel door het gemakkelijke trappen van spil van der Hulst, die zich eiken wedstrijd op de spil- plaats beter thuis gevoelt, zooveel ballen toe gespeeld, dat met wat meer doordacht spel meer dan twee doelpunten tegen de toch ster ke Blauw Wit verdediging zouden zijn ge maakt. Nog steeds loopt men hier te veel in de buitenspelval en staat het nuttig effect raagt opgave der lage tarieven a''ti het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Leidscheplcin 29. Amsterdam-C van het spel van Hartman niet in evenredig heid tot zijn harde werken. In het begin was het Blauw Wit, dat aan viel, maar onmiddellijk stelde de Haarlem verdediging hier een spel tegenover, dat ver trouwen gaf. Zoowel Van Gooi als Verhap pen zuiverden het terrein en ook de midden- linie kweet zich goed van haar 'taak. terwijl doelman Kluit rustig zijn werk deed. Nadat eerst Hartman den bal goed vrij had ge speeld, maar achter het doel had geplaatst, volgde na 10 minuteri een goede aanval over den linkervleugel en toen De Winter den bal tactisch doorspeelde naar Boeree schoot deze speler den bal hard in het net 0-1. Ook hier na bleven enkele goede aanvallen van Haar lem zonder resultaat, omdat Hartman den bal achter het doel plaatste Zijn hoekschoppen werden echter goed genomen, maar doelman Van Raalte bleek een bekwaam opvolger van Ferwerda. Een periode van overwicht van Blauw Wit bleef door het goede werk van de Haarlem-achterhoede zonder resultaat. Blauw Wit begon de tweede helft met een krachtig offensief, maar ook nu bleef de Haarlem-verdediging de situatie meester. Een nieuwe onderbreking, nu van 13 minuten, volgde. Gevaarlijke uitvallen van de Haarlem voorhoede bleven met een ^oed doelpunt van Hartman uit een voorzet van Koning matig beloond (0-2). Eerst 8 minuten voor het einde verkleinde Kolijn met een prima schot den achterstand, maar de Haarlem-verdediging liet de overwinning niet meer glippen. UITSLAGEN. De uitslagen van den N.V.B. luiden: DISTRICT I. Eerste klasse: De Volewijckers— Hermes-DVS 23; SpartaADO 4—1; Stormvo gels—Xerxes 1—4: DFC-DWS 2—1. DISTRICT II. Blauw Wit—Haarlem 1—2; 't Gooi—Emma 1—2; VUC—VSV 3—3; DHC—RFC 0—2; FeijenoordAjax 21. DISTRICT III: Enschedesche BoysTubantia 21 gest.: QuickNEC 34; WageningenEnsehe de 0—0; HeraclesGo Ahead 11. DISTRICT IV: MVV—PSV 5—1; BW—LONGA 5—0; De Spechten—NAC 3—0; NOAD—Maurits 43; Willem IIEindhoven 35: Spekholzerhei- deRoermond 63 DISTRICT V: GVAV—Be Quick 0—2; Sneek— Achilles 23; HSCVelocitas 1—1; Heerenveen- Leeuwarden 71; VeendamLSC 3—4. DISTRICT I. Tweede klasse A: De Kennemers —KFC 0—1; RCH—West Frisia 1—1; ZFCOSV 13; Alkmaarsche BoysHBC 22; Santpoort Alcmaria Victrix 12. Athletiek. H. A. V. „HAARLEM" HULDIGT CHRIS BERGER. 22 Augustus j.I. nam de Am sterdammer Chris Berger, die in tallooze wedstrijden is uitgekomen in binnen- en buitenland, afscheid als wedstrijdathleet .De HAV Haarlem was zijn eerste vereeniging, waarvan hij van 1929 tot en met 1933 lid was en onder leiding van den heer H. A. van der Mey heeft hij ernstig getraind waardoor hij tot de beste sprinters van Europa be hoorde. Zijn lidmaatschap van „Haarlem" was van groote propagandistische Waarde. Te begrijpen is het, dat het bestuur de gele genheid heeft aangegrepen Chris Berger te huldigen, in verband met zijn afscheid. Dat geschiedde Zondagmorgen bij het Brou werskolkje, waar de leden voor het eerst voor de wintertraining bijeenkwamen. Do heer Van der Mey richtte zich tot Chris Ber ger en haalde een aantal prettige herinnerin gen op uit de loopbaan van den athleet. Daarbij kwam tot uiting de groote liefde van Berger voor de sport en ook zette de heer Van der Mey uiteen, tot welke prestaties de athleten in het algemeen-in staat zijn, als er een vriendenclub gevormd is. De bedoeling van den spreker was, om de jongere leden van „Haarlem" te vertellen, wat zij kunnen doen, om in de toekbmst successen te boeken. Tenslotte dankte spr. Chris Berger voor het_ geen hij voor de athletiek heeft beteekend en bood hem een ets aan, voorstéllende de Groote Kerk. Mevrouw Berger ontving bloe men. Hierna kregen de ouderen gelegenheid, om herinneringen op te halen en de anderen volgden den heer Jan Hut onder wiens be proefde leiding ook dit jaar weer de winter training zal staan. Een tochtje in de omge ving werd gemaakt en frisch keerden allen weer in de kleedkamers terug. Ongetwijfeld zal er ook in de komende maanden groote belangstelling Vestaan voor de training.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2