Terroristen stonden terecht. Als eenige journalist is een redacteur van i ,;Volk en Vaderland" tegenwoordig geweest bij de zitting van het Polizei-Standgericht te Amsterdam, waar zich op 30 September ne- gentien Nederlanders hadden te verantwoor den wegens politieke moordaanslagen, aan slagen op- spoorwegen, brandstichting, over vallen met beroovirig en sabotagehandelingen. in het bijzonder verboden bezit van wapenen. Aan zijn beschouwingen is het volgende ontleend: ..Hier zat de mede-moordenaar van luite- 1 nant-generaal Seyffardt. de. 2C-jarige Jood- sche student in de medicijnen Frijda (de cofn- mun. ;t dr. Kastein, die het doodelijke schot op den generaal loste heeft zfch indertijd door zelfmoord aan zijn gerechte straf onttrokken), maar ook een eenvoudige arbeider, een vader van vijf kinderen, die er regelrecht .inge trapt" was en, hoewel hij nog wei lid was van de Anti-Revolutionnaire Partij, voor, hem bekende, communisten revolvers bewaar de. doorgaf en repareerde. De brigade-commandant van een levens- gro.qte geheime moord- en sabotagecentrale bleek een studentje in de biologie te zijn, de 24-jarige Hans Katan en zijn groeps- en sec tiecommandanten waren stuk voor stuk jochies van 19, 20 en 21 jaar! Dit alleen reeds bewijst, dat we hier piet te doen hebben met een aan edele vaderlandsliefde ontsproten heilig verzet tegen vermeende onderdruk king. maar met een, op zichzelf bezien, waan zinnige en hopelooze verzetsactie van onrijpe kwajongens die regelrecht slachtoffer zijn ge worden van het patriottische gezwets voor den Oranjezender. De hoofddaders stonden hier niet voor hun rechters. Die zitten in Londen, waar zij ook nu nog hun even waanzinnige als misdadige parolen uitgeven, kwijlend van valsche va derlandliefde en Engelsche hoorigheid. Wan neer zij van het fusilleeren van deze ramp zalige twintig kerels zullen vernemen, zullen zij hun namen met een zekere plechtstatig heid opnoemen, hen eeren als vaderlandsche helden en den wensch uitspreken, dat zij mo gen „rusten in vrede", om tenslotte deze val- sche vertooning te besluiten met het Wilhel mus op een gramofoonplaat Wellicht in de zelfde uitzending zullen zij met hun misda dige oproepen nieuwe jongelui in het ongeluk storten, terwijl zij zelf als laffe honden buiten schot blijven. Alleen reeds hun geschetter over de komst van het roemruchte tweede front heeft heil- looze gevolgen gehad. In deze communistische sabotagegroep rekende men er stellig op, dat eind Augustus 1943 de invasie zou komen. Op èen geheim seintje van den Londensehen zen der zouden dertig spoorwegaanslagen tegelijk moeten worden gepleegd, om den Duitschen troepen den terugtocht af te snijden. Voor dit doel hebben twintigjarige jongens „staf besprekingen" gevoerd; de Secret Service zou voor ontplofbare stof en revolvers zorgen! Onder de verdachten bevond zich de ge- meente-èrbeider Petrus Poolers, die indertijd uit de Communistische Partij Nederland is gestooten. omdat hij niet actief genoeg "was. Hij trachtte studenten te winnen voor een communistische democratie en hield daartoe In Tschillende universiteitssteden lezingen in besloten kring. Daar hij de tewerkstelling in Duitschland en het terugvoeren van de Nederlandsche militairen in krijgsgevangen schap in strijd met het Volkenrecht achtte, keurde hij de moorden en de sabotagedaden goed. hoewel hij er zelf niet aan meedeed. De voorzitter van het Polizeigericht informeerde wat verdachte dan wel dacht van de misda dige aanvallen met fosforbommen op de be volking van Hamburg. Nu, daar moest P. ook nTets van hebben en hij had zijn lezingen juist gehouden om t.e voorkomen dat het oude regime terugkeerde. Een andere volbloed communist, Martin van Giise, was ondergedoken, omdat hij geen lid wilde worden van.... de Kultuurkamer. Door verkoop .van valsche persoonsbewijzen en het plegen van spoorwegaanslagen poogde hij aan zijn trek te komen. Onder meer heeft hij de moordenaars van generaal Seyffardt aan val sche persoonsbewijzen geholpen. Op de vraag waarom, antwoordde hij zonder blikken of biozent „Omdat generaal Seyffardt in onze oogen een verrader is, die zijn eed jegens de Koningin gebroken had; ik heb trouwens alles gedaan in de overtuiging mijn vaderland te dienen". De 22-jarige student in de medicijnen, Jo- han Roemer, heeft met zijn poging tot brand stichting in de Amsterdamsche universiteit niet willen ageeren tegen de bezettende over heid, maar tegen de studenten, die de loyali teitsverklaring hebben geteekend. Een bijzonder geval was wel dat van den 20-jarigen student Johan Katshoven: die heeft meegedaan aan derr moord op den garagehou der Hoff en den rechercheur Blonk heeft doodgeschoten. Hij heeft sterk met het natio- naal-socialisme gesympathiseerd en is zelfs lid van de Beweging geweest. Later 'heeft hij zich op „neutraal" standpunt gesteld, zooals hij het zelf uitdrukte. In de kerk leerde hi.f daarna een meisje kennen, dat ondanks haar kerkgang in uiterst-linksche kringen vertoef de en een terroriste bieek te zijn. Voor zijn rechters verklaarde hij, 1 hans van de door hem gepleegde misdaad te giuwen. Als laatste wensch verzocht hij als vrijwilliger in de voorste loopgraaf van het slagveld zijn leven te mogen offeren voor een Duitsch sol daat. Het verzoek werd echter afgewezen. „Velen van deze jonge kerels zijn slachtof fer geworden van het gehoor geven aan de dwaze inblazingen van den Engelschen zender om zich door onderduiken aan den arbeidsin zet voor Duitschland en de terugvoering in de krijgsgevangenschap te onttrekken. Al spoedig Hoofdredacteur: P. C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. H'stede. Nieuws en re- noitage voor Veisen en omgeving: J. J. E. van Baarse!Santpoort. Advertenties: W. van Om- aaaa, Heemstede. VOORHEEN EN THANS ,,Nu Mylord, wat schreef U vroeger altijd zoo mooi?" „Nu, komt er nog wat van?" ..Sovjetrusland, het land van de massa moorden, van het barbarisme, de ver- dierlijking, het gruwelijke „Goed, uitstekend, en hoe schrijft men thans ondanks Katyn over zijn bondgenooten?" „Sovjetrusland, oprechte democratie, vriend der menschheid, gelukbrenger van Europa!" „Goed zoo, U heeft mijn volste achting." (E. O. Plauen/Orbis/Holland Pax m) komen zij in geldnood en levgnsmiddelenge- brek. Dat is hgt oogenblik waaTop beroeps saboteurs en bolsjewistische elementen eener- zijds en rijke „edele" vaderlanders anderzijds wachten. De eene groep zorgt voor de opdrach ten moorden, roofovervallen, aanslagen op bevolkingsregisters en arbeidsbureaux de rijke „edele" vaderlanders, die ondertusschen soms een stevige duit aan de gehate Duitsche weermacht verdienen, zorgen voor hel geld." Het verslag besluit: „Wat ons zorgen maakt, is het feit, dat overigens fatsoenlijke jongelui, die alleen maar zoo dom geweest zijn aan de inblazingen van radio-Oranje gehoor te geven, door nood gedreven tegen wil en dank in handen van heele en halve bolsjewistische raddraaiers vallen. In het bijzonder de ouders van deze jongens mogen uit dit verschrikke lijke proces een groote verantwoordelijkheid leeren begrijpen. Het is altijd beter ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. Vooral wanneer het ten heele dwalen met onfeilbare zekerheid voor het vuurpeloton eindigt." EERSTE WINTERHULP-COLLECTE GROOT SUCCES. In de vorige wintermaanden hebben onze minder beaeelde volksgenooten van hen die over meer middelen beschikten een bedrag ontvangen van IQ millioen gulden. Deze som is via Winterhulp bijeengekomen door giften en offers van enkele centen tot be dragen wan tienduizenden guldens. Ook dit jaar doen deze volksgenooten weer een be roep op aller offervaardigheid. De eerste groote straatcollecte belooft veel goeds voor het komende seizoen. De eerste cijfers die zijn binnengekomen wijzen in verge lijking met die van het vorige jaar op een stijging over het geheele land. Er zijn zelfs plaatsen, waar 100%. meer in de bekende roode bussen ontvangen is. Met man ei macht wordf thans gewerkt aan de voor bereiding voor de eerste lijst-collecte, die in den loop van deze week beiginnen zal. In de maand September is aan giften een bedrag ontvangen van bijna 50 mille, n.l. t 49.238.98.— BEGRAFENIS VAN PROF. Dr. P. ZEEMAN. Op de algemeene begraafplaats aan de Kieverlaan te Haarlem is gistermiddag het stoffelijk overschot van prof. dr. P. Zeeman, oud-hoogleeraar in de experimenteele natuur kunde aan de Amsterdamsche Universiteit ten grave gedragen. De belangstelling, vooral uit universitaire kringen, was buitengewoon groot. In de aula van het mausoleum, waar de met bloemen overdekte kist werd opgebaard, sprak namens de Amsterdamsche universiteit prof. dr. J. P, Wibaut, wegens verhindering van den president-curator. Spreker achtte het een groot voorrecht, dat prof. Zeeman gedurende veertig jaren aan de Amsterdam sche universiteit verbonden is geweest. Zijn werk en vooral zijn ontdekking van de mag netische splitsing der spectraallijnen is van fundamenteele beteekenis geweest voor de oplossing van tal van wetenschappelijke pro blemen. In de internationale wetenschappe lijke wereld was hij een geziene persoonlijk heid, wiens werk hem overal op den voor grond plaatste en die het a-önzien van ons land op wetenschappelijk gebied ten zeerste heeft verhoogd. Namens een kring van vrien den sprak prof. dr. J. H. Scholte. Hij haalde eenige persoonlijke herinneringen op en ver klaarde er trótsch op te zijn met prof. Zee man te hebben mogen samenwerken. Prof. dr. H. B. Dorgelo sprak namens de Nederiapdsche Natuurkundige Vereeniging en dankte voor de gastvrijheid, die deze ver eeniging zoo vaak in het Zeeman-laboratorium heeft genoten. Voorts spraken nog de oudste zwager, de heer J. C. H. Lebret en oud-vice-admiraal Zeeman, broer van den overledene, waarna de baar grafwaarts werd gedragen. Hier dankte vice-admiraal Zeeman voor de getoon de belangstelling. VERPLAATSING DEP V RTÈMENT VAN KOLONlöN In verband met de a.s. verhuizing van het departement van koloniën naar Zutphen kunnen tot nader bericht ten departenrente geen bezoeken worden ontvangen. Corres pondentie kan voorloopig nog worden gezon den aan het tegenwoordig adres te 's Graven- hage, Carel van Bylandtlaan 12. De luchtaanval op een stad in het Oosten des lands. Gemeenschapszin bij hulpverleening. Reeds korten tijd na het plaats vinden van de ramp, die Zondag j.l. uit de lucht een onzer steden in het Oosten des lands weder zwaar heeft getroffen, kwamen de verschil lende diensten in actie om de eerste hulp te bieden en de zorg op zich. te nemen voor de dooden en gewonden. Ook de N.V.D. was spoedig ter plaatse en nam de noodige voorbereidende maatregelen, om op Maandagmorgen onmiddelijk te kun nen beginnen met de uitreiking van schade- kaarten, het verstrekken van warme maal tijden. överbruggingsteun, enzoovoort. Groote tegemoetkoming in het overwinnen van de eerste moeilijkheden werd ondervon den door de welwillende houding van de bevolking ten opzichte van de slachtoffers. De burenhulp is n.l ook in Twente nog steeds gebruikelijk en zoo konden nagenoeg alle getroffenen zonder hulp van officieeie instanties gedurende den eersten nacht wor den ondergebracht. Verscheidene inwoners -telden voorts den N.V.D. spontaan hun ge heele woonruimte ter beschikking om onder dak te verleenen, anderen die geen levens middelen ter beschikking konden stellen wil den gaarne voor het verstrekte voedsel be talen, kortom, de bereidwilligheid der bur gerij was in het algemeen boven allen lof verheven. Intusschen kreeg het schadekaartenbureau in het centrum der stad den eersten stroom van slachtoffers te verwerken, om in samen werking- met de gem evacuatiecommissie, den gem. distributiedienst en de schade-enquete- commissie voor onderdak, kleeding en de noodige gelden te zorgen, terwijl op andere plaatsen warme maaltijden werden uitge deeld. Zoodoende kon door doeltreffende hulp reeds spoedig in de -voornaamste behoeften worden voorzien en het leven in de geteis terde stad weder een normaler aanzien ver-, krijgen. Op een te Winters wijk gen„uUvii uistriets- appèl van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden sprak Mussert voor een groot aantal kameraden. Du Leider inspecteert derr Jeugdstorm. (C.N.F./Otto Pax c) De vertegenwoordiging van moeders of voogden bij verzoeken tot vaststelling van het vaderschap. Het Rijkscommissariaat maakt bekénd: In aansluiting aan artikel 5 der verorde ning ter uitvoering van de verordening be treffende de verzorging van kinderen van le den van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden van 13 Februari 1943 (Verorde ningenblad voor bet bezette Nederlandsche gebied, bekendmaking no. 39/1943) heeft de Rijkscommissaris met betrekking tot de ver tegenwoordiging van moeders ©f voogden bij verzoeken om vaststelling van het vader schap. de navolgende regeling getroffen: Bij het indienen van het verzoek en in de procedure voor den krijgsraad moet de moe der of de voogd zich doen vertegenwoordigen door den leider van het Bureau voor Volks welvaart in het arbeidsgebied van de N. S. D. A. P. in Nederland, tenzij de moeder is be vallen in een tehuis van de „Bebensborn". In dit geval is de gemachtigde van de „Bebens born" gerechtigd om als vertegenwoordiger op te treden. Tevens wordt bekendgemaakt, dat in Ne derland vcfor de beslissing ver bovenbedoel de verzoeken de onderstaande krijgsraden bevoegd zijn: 1. voor aanspraken tegen leden van het léger: „Das Gericht des komman dieren den Generals und Béfehlshabers der Truppen des Heéres in den Niederlanden (Standort Utrecht)", 2. voor aanspraken tegen- leden/van de oorlogsmarine: „Das Gericht Admiral in den Niederlanden in Utrecht", 3. voor aanspraken tegen leden van de luchtmacht: ,,Das Feldgericht des komman- dierenden Generals und Befehlshabers im Duftgau Holland mit dem Sitz in Am sterdam". RIETSTAPPRIJS UITGEREIKT VOOR HERALDISCHE KUNST Op het Departement voor Volksvoorlich ting en Kunsten is voor het eerst de Rietstap prijs voor heraldische kunst uitgereikt door den waarnemend secretaris-generaal van het departement, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz. Een eerste prijs was niet toegekend, den tweeden prijs wonnen de heeren Paulus N. van Alff en Karei van den Sigtenhorst, den derden prijs de heeren Edouard N. Greven- stuk, Mathys van den Poel en mr. Adriaan K. Vink. Landbouwer gestraft, die koolzaad achterhield. De tuchtrechter te Breda heeft een Bra bantschei] landbouwer, die ongeveer 270 kg. koolzaad niet op zijn dorschbriefje had ver antwoord en had achtergehouden gestraft met een boete van f 1000, met verbeurdver klaring van de in beslag genomen zakken koolzaad. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1000: 11420. 11277, 19649. 21744. 400: 6381, 9399. 200: 3200, 12457, 16316, 20545. 100: 1829, 4522 4957, 8122, 9182, 9490, 16301, 16263, 21501. 21594. Zwemmen. Successen voor de Haarlem, zwemmers. De „Haarlem"-zwemmers leverden op de Zondag te Amsterdam gehouden zwemwed strijden van de Meeuwen een fraaie presta tie, door op drie eerste en één derde prijs beslag te leggen. Het was onze kampioen van Merkesteyn die de 100 M. borstcrawl heeren won voor zijn grooten rivaal S. Molenaar ('t IJ) in den tijd van 1 min. 3,5 sec. De jonge, veelbelovende zwemmer F. Mans won de 100 M. rugslag in 1 min. 15,8 sec. Jammer was het dat de Geest, die wel aanwezig was, niet uitkwam. De 200 M. schoolslag voor heeren leverden 'n zeer spannendeh strijd op. Het onderling verschil tusschen dè drie prijs- winners was zeer gering en bedroeg niet meer dan 2/10 sec. De Haarlemmer Jan Bais was hierbij niet gelukkig, want de beide eerste-prijswinnaars v. Fèggelen en Vlothuy- zen hadden denzelfden tijd, terwijl J. Bais juist een handslag -later aantikte! De 5 x 5 0 M. borstcrawl estafette leverde een gedecideerde overwinning voor Haarlem op. De jonge ploeg zwom dit nummer in den fraaien tijd van 2 min. 24 sec., hetgeen te vens een nieuw club-reèord beteekende. Bij de dames won Bep van Schalk zonder moeite de 100 M. borstcrawl-dam es in 1 min. 8,1 sec. Op het nummer 100 M. rugslag da mes ondervond Mevr. Koster-van Feggelen tegenstand en wel van Mej. Westhelle van H. Z. C. die slechts 1/10 sec. langer noodig had. De 2 00 M. schoolslag werd gewonnen door de kampioene Nel van Vliet in 3 min. I,8 sec. Tweede wa£ Mej. Byland en derde werd ditmaal Wil Haverlag. Bep van Schaik won volgens de verwachting de 400 M. borst crawl dames en de Meeuwen en de ADZ moesten den Isten prijs van de 5 x 100 M. estafette dames samen deelen Dé voornaam ste uitslagen zijn: 100 M. borstcrawl heeren. B. van Merke- stijn (Haarlem) 2. S. Molenaar ('t IJ), Zelf de nummer dames: 1. B. van Schaik (Meeu wen) 1 min. 8,1 sec. 2; Th. Snoeks (ADZ). 100 M. rugslag dames: 1. Mevr. Koster-van Feggelen (Meeuwen) 1.16 sec. 2. Mej. West helle (HZC). Zelfde nummer voor heeren: l. F. Maus (Haarlem) 1 min. 15.8 sec. 2. H. van Daar ('t IJ). 200 M. schoolslag heeren: 1 en 2. R. van Feggelen en J. Vlothuyzen 3 min. 2 sec. 3. J. Bais (Haarlem) 3 min. 2,2 sec. Zelfde nummer dames: 1 N. van Vliet (Robben) 3 min. 1,8 sec. 2. Mej. Byland (HZC). 3. W. Haverlag (Robben) 400 M. borstcrawl dames. 1. B. van Schaik (Meeu wen) 5 min. 43,9 sec. 2. Th. Burggraaf ('t IJ) 5 x 5 0 M. borstcrawl estafette heeren: 1. Haarlem 2 min. 24 sec, 2. 't. IJ. 3. U. Z. C. 3 x.100 M* wisselslag estafette dames: 1 en 2 Meeuwen en ADZ beide in 4 min. 1.8 sec. 3. Robben. Handbal. RAPIDITAS-DAMES WINNEN VAN VRIEND SCHAP. In de eerste klasse hebben de Ra- piditas-dames volgens de verwachting een 2-0 overwinning behaald op Vriendschap. De Con- cordia-dames deden 't in de hoofdstad tegen de kampioene, Zeeburg, minder goed en werden met een gevoeligp 8-2 nederlaag naar huis ge stuurd, een uitslag, die de verhouding goed weergeeft, daar de snelle Amsterdamsche ath- letiekploeg in alle opzichten beter speelde. In de Haarlemsche tweede klasse hebben de Rapiditas-heeren hun ernstigsten concurrent, H.O.C., op eigen terrein een flinke 15-6 neder laag toegebracht, in een wedstrijd, die aanvan kelijk vrij gelijk opging, doch waarin tenslotte de betere techniek en samenwerking in den aanval den zwart-witten de overwinning be zorgde. Brussé c.s. hebben zich thans van een flinke voorsprong in deze afdeelin'g verzekerd. De Bloemendalers leverden de goede prestatie door Ymond met een 5-3 nederlaag naar Vei sen terug te sturen, terwijl Bato tegen de ver wachting van de Ymond-reserven moeite on dervond, doch niettemin een 7-2 zege kon be halen. Bij de dames deeldbn H.O.C. en Ymond met een 3-3 gelijk spel de punten. De Blqemen- cfaalsche dames konden tegen de Rapiditas reserves slechts'een 2-0 overwinning behalen. In de derde klasse won H.O.C. 2 met 3-0 van Rapiditas 3. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 14 OCTOBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Bergliedjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.15 Morgenvaria. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Licht spel en zang. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uitz. 9.15 Gitaar- en fluitspel. 9.45 Melodisten 10.15 Voor de vrouw. 10.30 Zang en orgel. 11.00 Gestalten van heden. 11.15 Fluit, klarinet, fagot en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Mas- man. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 In en om den bijen stal. 13.05 Orkest Otto Hendriks. U-00 Landmans Lust. 14.25 Omroëporkest, gemengd koor én so list. 15.00 Viool en piano. 15.30 En hier is de kof- fergramofoon. 16.00 Melodisten. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Amusementsorkest en soliste. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Amusementsorkest en soliste. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Omroep orkest en solist .18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel v. d. Dag. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Concert gebouworkest en solist. 20.25 Vraaggesprekken met Nederl. componisten. 20.50 Concertgebouw orkest. 21.50 Onbekend maakt onbemind. 22.00 B NO Nieuws en act. beschouwing. 22.15 Beroemde piano-composities. 23.0024.00 Berlijnsch Phil- harmonisch Orkest en solisten. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Pianovoordracht. 17.45 Trioconcert. 18.00 Groot Rhythmisch orkest met zangintermezzo. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Voor de. klputers. 19.15 Hongaarsch orkest Bandi Balogli. 19.45 Joh. Strauss. 20.15 De auto. 20.30 Uit komische opera's en operettes. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuw» en act. beschouwing.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2