Haarlemsche Courant Krementsjoeg voornaamste zwaarte punt van den strijd in het Oosten. Nieuwsblad voor Noord-Holland Plaatselijke strijd in Zuid-Italië. Eden en Hull te Moskou. 288e Jaargang No. 243 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 1349S8 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplelu 37. TeL 12210 Hoofdredacteur: F. C, Berks Dinsdag 10 October 1943 Verschtfnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55» XJmuiden-Oost Ui tg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Duitsch succes aan de monding van de Pripet. Aan Sovjet-zijde ten. minste 3500 dooden en 2000 gevangenen. Doorbraakpogingen in den centralen sector na harde gevechten afgeslagen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Noorden van de Zee van Azof zijn vrij sterke vijandelijke infanterie- en tank- aanvallen afgeslagen. Ten Zuidoosten van Krementsjoeg lever den onze troepen gedurende den geheelen dag zware afweergevechten tegen aanval lende sterke vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden Zondag weer 43 tanks kapotgeschoten. Een onder leiding van lt.-generaal Hossbach staand Duitsch tankcorps heeft in gevechten, di? twee weken hebben geduurd, een gevaar lijke vijandelijke doorbraak .aan de monding van de Pripet verijdeld en in tegenaanval twee infanterie-divisies en een tankbrigade der Sovjets vernietigd. De vijand verloor 3500 getelde dooden, bijna 2000 gevangenen, 200 kanonnen en een groot aantal tanks, pantsergeweren, granaatwerpers en andere zware en lichte infanteriewapens. In den centralen sector van het front hebben de bolsjewisten ten Noordwesten van Tsjernikof en ten Westen van Smo lensk hun herhaalde doorbraakpogingen voortgezet en met vrij sterke strijdkrach ten ook ten Zuiden van Welikije Loeki onze stellingen aangevallen. De vijand werd overal na harde gevechten en door vastberaden eigen tegenaanvallen afgesla gen en plaatselijke penetraties werden af gegrendeld. De door lt.-generaal Schlemmer geleide Sak sische 134ste divisie infanterie verdient voor haar schitterende houding bij de zware ge vechten ten Noordoosten van Gomel bijzondere waardeering. In Zuid-Italië is het slechts op eenige plaat sen van den Westelijken en centralen sector van het front tot plaatselijke gevechten ge komen. Aanvallen van Britsch-Amerikaan- sche strijdkrachten in de Volturnobocht wer den afgeslagen. Bij de gevechten van de vorige dagen brachten onze troepen verscheidene hon derden Britten en Amerikanen als gevangenen binnen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het Oosten van de Middellandsche Zee voltreffers met bommen geplaatst op een vijandelijken kruiser. Zondagnacht hebben eenige vijandelijke vliegtuigen een gering aantal bommen gewor pen in Westelijk en Noordelijk gebied van Duitschland. Het luchtwapen heeft Zondag overdag Ai gedurende den nacht afzonderlijke doe len in Zuid-Engeland, vooral in Londen met succes aangevallen. Een vliegtuig keerde niet terug. De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft, dat het Oostelijk front van Melitopol tot in het gebied ten Zuiden van Welikije Loeki in het teeken van een nog grootere Sovjet-activiteit «staat. In elk geval kan voorloopig worden opge merkt, dat het zwaartepunt der gevechten tijdens het weekeinde weer verplaatst is en wel naar het gebied van Krementsjoeg. Hier hebben de bolsjewisten een strijdmacht ge concentreerd, zooals men slechts kent van hun doorbraakpogingen tijdens de hoogtepun ten van hun zomeroffensief. Hun aanval is vooral naar het Zuiden gericht. Het operatie ve doel is daardoor duidelijk: het geheele Duitsche Zuidelijke front moet wat de bolsjewisten den laatsten tijd reeds zoo vaak tevergeefs hebben geprobeerd door om singeling vernietigd worden. Door hun numerieke meerderheid slaagden de bolsjewisten er in, bij hun eersten storm loop in de Duitsche stellingen binnen te dringen. De Duitschers werpen thans nieuwe divisies in den strijd. De bolsjewisten blijven voortdurend pogen een doorbraak te forcee- ren, door in golf na golf aan te vallen. Het ziet er echter naar uit, dat zij ook in het ver dere verloop van de gevechten het nagejaag de doel niet zullen bereiken. Men kan dit aannemen op grond van het feit, dat de Duit sche tegenmaatregelen, die zeer omvangrijk zijn, reeds thans den voornaamsten stoot hebben kunnen neutraliseeren. Een succes van beteekenis behaalde ook de Duitsche afweer in het gebied van Melitopol en ten Noorden van Kief, waar de bolsjewis ten eveneens massale aanvallen deden. Het weer is de laatste dagen zienderoogen slechter geworden. Hier en daar is de herfst regen begonnen. Men kan echter nog niet zeggen, dat de modderperiode een aanvang heeft genomen. De eerstvolgende dagen en weken zal er dus nog verbitterd gevochten worden. DE STILLE KRACHT. D. Het communisme heeft als wereld beschouwing hier te lande nimmer veel kans gehad. De oorzaken daarvan blijven hier onbesproken. De bewering, dat het. Nederlandsche volk zich in al zijn lagen afkeerig heeft getoond van een in zijn uitersten doorgevoerd marxisme ducht geen tegenspraak. Wij hebben weliswaar altijd, d.w.z. de laatste vijftig jaar propagandis ten voor het communistische beginsel ge kend en zelfs moeten aanzien, dat dezen zich een aanhang wisten te verwerven, die aanwies naarmate het sociale vraagstuk tal rijker problemen gaf op te lossen, met dat al heeft de nuchtere Nederlander dezen aanhang toch altijd aangemerkt als een verzameling volksgenooten, die onder gun stiger economische omstandigheden hun communistisch principe gauw genoeg zou den prijs geven en hun aanvoerders als excentrieken in. de staatkunde, die men weliswaar niet uit het oog moest verliezen, maar die men tenslotte toch in de hand had. Het communisme als stelsel miste in ons land steeds het noodige perspectief. Een andere invloed van het communisme, dat sedert het begin dezer eeuw gestuite had gevonden in het Russische bolsjewisme, was echter onmiskenbaar: hier en overal elders vestigde het communisme zich als Onze mannen in het Oosten (SS PK Klerk O/H P. c) KORT NIEUWS Door een wet is in Frankrijk een commissariaat-gene raai opgericht voor de verdeeling der grondstoffen. De overheidsdiensten en de industrie die nen aan dit com missariaat alle ge- wenschte inlichtin gen te verschaffen. Als eerste schre de op het pad ter versterking van de wetenschappelijke en cultureele be trekkingen, tus- sehen Engeland en Zweden na den oorlog, is besloten tot de vorming van een Engelse h- Zweedschen cul- tuurraad. Pan American Airways niet meer naar de Azoren. De Pan American Airways mogen voorlaopig de civiele luchtbasis op het eiland Fayal (Azo- ren) niet gebruiken. Deze basis, het vliegveld Horta, wordt gebruikt als tusschenlandings- station op het traject New YorkBermudas AzorenLissabon. Australische keienpositie zorgwekkend. In Australië zal de kolenproductie dit jaar ongeveer 12.5 millioen ton opleveren, d.i. 2.5 millioen ton minder dan vorige jaar. Als de productie niet weer stijgt, dan zal ook in Australië de brandstoffendistributie moeten worden ingevoerd. Politieke raad op lava. In Djakarta is een centrale politieke raad voor Java Ingericht: Dezer dagen heeft de eerste zitting plaats, gevonden. Vele inlan ders maken deel uit van het nieuwe be stuurslichaam. Na de Prawda levert thans ook de Istwestja commentaar. Naar uit een bericht van radio-Moskou blijkt zijn de voornaamste vertegenwoor digers ter Driemogendheden-conferentie van Groot Britannië en de Ver. Staten, Eden en Huil, alsmede de nieuwe Ameri- kaansche ambassadeur te Moskou, Har- riman, Maandag aldaar aangekomen. In Berlijnsche politieke kringen heeft men zich nogmaals bezig gehouden met het be faamde artikel in de Prawda, waarin iedere discussie over de Sowjetgrenzen na den oor log op de Driemogendhedenconferentie reeds van te voren van de hand wordt gewezen. Het meeste interesseert men zich voor de reactie in de Vereenigde Staten en Groot- Britannie. De uitlatingen in de Britsche pers geven stérk den indruk, dat men in Engeland is begonnen een toontje lager te zingen en reeds nu veel van de eischen die men Moskou wilde stellen, heeft laten varen. Het schijnt, aldus gelooft men in Berlijn, dat men er zich in Engeland reeds bij heeft neergelegd om op de conferentie te Moskou over Sowjet- grensproblemen in het geheel niet te spreken. Ook uit Amerika komen stemmen, die de zelfde opvatting verkondigen. Nadat als eerste krant de Prawda had ge schreven over de Driemogendhedenconferentie wijdt thans de Iswestja, het officieele blad van den oppersten Sovjet, een commentaar aan deze voor de deur staande politieke ge beurtenis. Het blad is, evenals het eerstge noemde, van meening dat ongetwijfeld het thema over het snel beêtndigen van dezen oorlog ter tafel zal worden gebracht. Deze kwestie is, schrijft het blad, van het aller grootste belang en voor dezen oorlog beslis send. De tweede kwestie, die, volgens de Iswestja zal worden behandeld, is die van het vormen van een permanent Geallieerd comité ter regeling van loopende aangelegenheden en ter bevordering van overeenstemming der drie gfoote Geallieerden in kwesties, den oorlog betreffend. Hierna zullen niet minder belangrijke zaken worden behandeld, als economische kwesties, het Balkanprobleem en het lot van Hongarije, Roemenië en Finland na den oorlog. Het blad is er tegen, dat op de conferentie uitsluitend na-oorlogsche pro blemen zullen worden b.esproken. Het gaat er thans om den oorlog zooveel mogelijk te bekorten. Hitier schenkt Horthy een jacht. De Führer heeft den koninklijk Hongaar- sehen rijksbestuurder admiraal Nicolaas von Horthy ter gelegenheid van zijn 75en ver jaardag een jacht ten geschenke gegeven. Op Zaterdag 16 October is het jacht in op dracht van den Führer doo* groot-admiraal Rader in het bezit gesteld van den koninklijk Hongaarschen rijkssbestuurder. Weer luchtalarm te Londen. Ook Maandagavond is te Londen luchtalarm gemaakt, zoo meldt de Britsche berichtendienst U hebt nu nog de keus! inlevering van uw radiotoestel of verbeurdverklaring van uw huisraad! De inlevering kan morgen voor het laatst geschieden aan het gebouw Spaarne, hoek Korte Veerstraat. Bovendien dient men schriftelijk aangifte te doen bij het hoofdbestuur der P.T.T., Roggestraat 13 Arnhem. Japansch.PhiSlippijnsch verdrag geratificeerd. Op een buitengewone zitting van de Phi- lippijnsche nationale vergadering is het tus_ schen Japan en de Phiiippijnen gesloten bondgenootschapsverdrag geratificeerd. On derteekenaars waren de Japansche ambassa deur als vertegenwoordiger van Japan en minister Recto als vertegenwoordiger der Phiiippijnen. Cholera teistert Bengalen. De cholera, die steeds meer slachtoffers eischt in vele déelen van Bengalen, heeft men nog niet tot staan kunnen.brengen. Veel erger dan in Calcutta woedt deze epidemie in Oost en Midden-Bengalen. Nu de winter voor de deur staat, wordt ook het kleedingvraagstuk een gjobt probleem, want duizenden Indiërs loopen in lompen rond, die hun uitgemergelde ledematen nauwelijks bedekken. Patriarch van Moskou te Teheran. Naar de zender van Teheran meldt, is de patriarch van Moskou op een rondreis door het naburige Oosten te Teheran aangekomen. Hij werd vergezeld door drie bisschoppen. Aardappelschillen zijn van groot belang voor menig veebedrijf. We beschikken in ons land al lang niet meer over het vroeger zoo overvloedige krachtvoeder voor ons vee, dat van over zee moest worden aangevoerd. Nu we. wat ■de veevoeder-positie betreft, geheel op ons zelf zijn aangewezen, hebben de levensmid- delenafvallen groote waarde gekregen. Im mers, die afvallen worden door de koe om gezet in melk en daaruit produceeren wij weer den kostbaren zuivel. Daarom mogen geen afvallen verloren gaan. Ieder, die de belangen van ons volk dat is dus ook van zichzelf en van zijn gezin vóór staat, werke er toe mee, dat deze afvallen zooveel mogelijk aan de volksvoeding ten goede ko men. Vooral de sterk melkdrijvende aard appelschillen spelen hierbij een rol. Zij mogen niet vermengd wórden met groen- tenafvallen, want anders kunnen die schil len niet bewaard worden als veevoeder voor den winter. (De groentenafvallen zijn uitmuntend voedsel voor geiten en konij nen). Laten de huismoeders er vooral aan denken dat menig veebedrijf „drijft" op de aardappelschillen. Men geve ze dus aan de wijkophalers mee. centrale van woelarbeid en bereikte daar mede dikwijls bedenkelijke resultaten. De mogelijkheid daartoe schiep het zich, door zich té voegen naar eisch en inzicht van iedere categorie en ieder individu, die het bereiken wilde: den arbeider stelde zij verbetering van lotsbedeeling in het voor uitzicht, de intellectueel moest worden ge wonnen langs den weg der dialectiek en menig geestelijke werd tot half- of heel communist door een motiveering die ar gumenten aanvoerde, kwalijk te verwach ten uit een richting, die straks de godloos heid tot cultus zou verheffwi. Het zou weinig zin hebben, over dit alles iets te zeggen, bij wijze van herinnering aan een tijd, die achter ons ligt. Maar helaas is dit niet het geval. Het communisme wordt nog altijd niet gewild door de meerderheid van ons volk, maar even waar is het, dat het blijft ageeren als een centrale van. woel arbeid tot het verderf van talloozen, die in onze dagen te laat moeten bemerken, aan welke krachten der duisternis zij in een kwaad oogenblik het oor hebben geleend. De bekende Max Blokzijl heeft gisteren in een radiopraatje er op gewezen, tot' welke middelen het communisme in onze dagen zijn toevlucht neemt, om het Neder landsche volk te doordringen en te door drenken met zijn denkbeelden en met de plannen van Moskou na het behalen van een eventueele overwinning. Hij bracht daartoe de illegale blaadjes en vlugschrif ten ter sprake, die sedert de bezetting hier te lande verspreid worden en die bijna alle den indruk wekken, uit onverdacht monar chistische centra afkomstig te zijn." Titels en leuzen, illustraties en aanhalingen, het is al Oranje wat de klok slaat. Welnu, het is klaar en duidelijk, dat de meeste van deze illegale blaadjes door agenten van Moskou worden samengesteld en ver spreid, waarbij er voor wordt gezorgd, dat men van trouw aan koningin en vaderland druipende stukjes schrijft, doch er tegelij kertijd voor zorgt, dat andere opstelletjes den Meipatriot langzaam maar zeker op het gewenschte spoor brengen. De poli tieke sluipmoord wordt goedgepraat en al het sentimenteele gedoe rondom een ge vluchte dynastie moet nergens anders toe dienen dan om den lezer voor te bereiden op een komend? "^et-Nederland. Nu ja zal 1 zeggen maar Blok zijl is nu eenmöv- nationaal socialist en dus bevooroordeeld. Doch uit de terreur- en sabotageprocessen van den jongsten tijd is genoegzaam bewezen, welke contacten de mannen van Moskou sinds de bezetting van ons land hebben weten te leggen, och, waarlijk niet ten behoeve van ons land doch uitsluitend ten prof ij te van het com munisme, dat is te zeggen van het Russi sche bolsjewisme. En dan verwijzen wij daartoe naar hetgeen uit de verhooren van de communisten Jansen en Dieters is ge bleken, betaalde handlangers van Moskou, die maar één opdracht hadden uit te voe ren: Nederland rijp te maken voor het be wind van den volkscommissaris en voor de verschrikking van de politieke terreur. En dat deze beide communisten hun leelijk Spelletje speelden en ih het einde het loon. moesten' betaleneen ieder beoordeele dit naar eigen inzicht, maar de wijze waarop zij daartoe hun opdracht vervulden is rechtuit: duivelswerk. Men weet het nu: de domme jongen dook onder, verstopte zich hier of daar, waar men hem na kor ten of langer tijd te Verstaan gaf. dat men niets voor niets mag verwachten. de nood steeg en de zorg nam toe.dat was het oogenblik, waarop de agent van Moskou de helpende hand toestak, alleen maar met het doel, straks een nieuwen medewerker te kunnen toevoegen aan zijn sluipmoord- centfale. En aldus zijn wie weet hoeveel onderduikers, bange, of verbitterde of, mijnentwege idealistische jonge menschen, terechtgekomen in de illegale communis tische organisatie, die hun opdracht gaf tot de afschuwelijkste misdaden. En dat nog steeds de noodige, meest jeugdige, Neder landers, langs den rand van den afgrond wandelen staat vast en komt op rekenipg van die stille kracht, die maar één weg bewandelt en maar één doel kent, den weg, die leidt naar Moskou en het doel, dat de bolsjewistische heerschappij nader moet brengen. Het open vizier was nooit het symbool van het communisme. In iedere vermom ming komt het tot ons. Men houde dit voor oogen, pro of anti, nieuwe tijd of oude tijd. Het is on-Nederlandsch. Het be oogt een draaglijk heden zoomin°Trls een betere toekomst. Het beoogt eigen zege praal en daarmee Neerlands ondergang. En het is zoo jammer, dat de onderwijzer en de dominee en de pastoor dat niet eeri beetje beter begrepen hebben GEEF DE KOE SCHILLEN, DAN GEEFT DE KOE MELK. De bomaanval op een stad in het Oosten des lands. Aantal dooden tot 132 gestegen. Het aantal slachtoffers van den Anglo-Ame- rikaanschen terreuraa«val op éen stad in het Oosten des lands is thans tot 132 gestegen. Eén persoon wordt vermist. Tragische dood van bisschop van Campobasso. De Osservatore Romano bevestigt het bericht van den tragischen dood van den bisschop van Campobasso, mgr. Secondo Bologna. De bis schop is tijdens het celebreeren van een mis in den dom van Campobasso gedood door het projectiel van een stuk geschut bij een lucht aanval op de stad. Dit is de tweede Italiaan- sohe bisschop die bij een luchtaanval den dood heeft gevonden. De eerste was de bisschop van Reggio Calabria, mgr. Montalbetti,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1