Haarlemse ran Conferentie te Moskou begonnen. Hevige slag bij Krementsjoeg duurt voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Sovjetwig bij Kief afgesneden. Berlijn De uitverkoop van Europa. 288e Jaargang No. 244 Bureaux: Groote Houtstraat 91. Tel Advert. 10724, Redactie 1M00 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12238 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 20 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij'. Z. B. Spaarne 12. Tel. 1*713 Kantoor I.Tmuiden: Rembrandtlaan 53, I.lmuiden-Oust Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 I De inlevering van radiotoestellen. Op instructie van den Höheren S.S.- und Polizeiführer wordt de termijn voor de inle vering van de radioapparaten, waarvoor een inieverïngsplicht bestaat, in verband met den grooten aandrang bij de inleveringsbureaux met twee dagen, dus tot 22 October, verlengd. Communistische wenk aan Churchill. De voortdurende stakingen in Engeland die nen voor de regeering-Churchill een waarschu wing te zijn, zoo meent de Daily Worker. Zij dient hierdoor in te zien, dat zonder de krachts inspanningen voor den oorlog in gevaar te brengen de ondernemers niet langer een der gelijke provoceerende houding als totdusver jegens de werklieden kunnen aannemen. Want telkens wanneer de arbeiders gerechtvaardigde klachten indienen, verzetten de ondernemers zich hiertegen om iedereen openlijk hun over- heerschende positie in de industrie van Enge land te bewijzen. Volgens militairen correspondent van D.N.B. het einde van het zomer, offensief der Sovjets. Minder felle»strijd ten N. van Zee van Azof. Duitschers heroveren een gebied bij Welikije Loeki. Bommen op Hannover. De slag bij Krementsjoeg no^mt de mili taire correspondent van het D. N. B. jiet woedende slotgedeelte van het bolsjewis tische zomeroffensief. Hij schrijft: deze slag vormt in het bijzonder wegens de reeds in de eerste phase tot uiting komen de geweldige concentratie van technische wapens een nieuw hoogtepunt van de bolsjewistische krachtsinspanningen. Op het laatste oogenblik moet nu toch nog de eindbeslissing geforceerd worden. Doch alle symptomen wijzen er op, dat de bolsjewisten ook dezen keer weer geen doorbraak tot stand zullen brengen. De grondelementen van de bolsjewistische strategie, massa en getal,, dat wil zeggen de waarborging van de materieele en personeele superioriteit, bieden tegenover den Dultschen vijand geen voldoende garantie voor het eindsucces, zooals de ervaring reeds uit-en- treure bewezen heeft Van Duitsche zijde zijn de eerste reserves in den strijd geworpen. De Duitsche leiding schijnt ook nog extra zwaar en zeer zwaar oorlogsmateriaal gestuurd te hebben naar die punten, van waar uit tegenmanoeuvres het meeste kans op succes hebben. Blijkbaar zweeft de Duitsche legerleiding een manoeu vre voor oogen, die de flanken van de bressen als steunpunten mede in de afweermaatregelen betrekken wil. Natuurlijk kan met zekerheid niets over de Duitsche plannen gezegd wor den. Wanneer de slag in zijn tweede phase zal zijn gekomen, hetgeen nog dagen kan duren, zullen dienovereenkomstige aanknoo- pingspunten gestaan. In militaire" kringen van de Rijkshoofdstad verwacht men. dat de slag voortdurend aan intensiteit en ook wat betreft de oppervlakte zal toenemen. Echter ook het weer zal hierbij een woordje meespreken. Hoewel de weers- omstandighden nog geenszins de troepen be lemmeren, zijn zij op het oogenblik toch reeds zoo slecht, dat als gevolg hiervan de activiteit in de lucht aan weerskanten aanzienlijk be perkt moet worden. Het Duitsche weermachtbericht luidt „Ten Noorden van de Zee vaa Azof zijn de vijandelijke aanvallen vergeleken met de voorafgaande dagen in hevigheid afgenomen Zij werden opnieuw onder zware bloedige verliezen der Sovjets verijdeld. Aan den middenloop van den Dnjepr doet de vijand tusschen Dnjepropetrowsk en Kre mentsjoeg sinds eenige dagen groote moeite om onder concentratie van sterke strijd krachten door ons afweerfront heen te breken Met de in een sector binnengedrongen Sovjet strijdkrachten zijn hevige gevechten aan den gang. Ten Noorden van Kief werden sterke vij andelijke aanvallen in felle gevechten die verscheidene dagen duurden opgevangen. In een tegenaanval braken pantserwagens en pantsergrenadiers het taaie verzet van de Sovjets en sneden een vijandelijke gevechts groep van haar achterwaartsche verbindin gen af. In den centralen frontsector werden de ten Noordwesten van Tsjernigof, ten Zuiden van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk aanvallende Sovjets overal bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van Weli kije Loeki heroverden onze troepen na het afweren van vijandelijke aanvallen het op de vorige dagen verloren gegane ter rein in een tegenaanval weer. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het alleen in de bergen van de Zuidelijke Apen- nijneh tot levendige plaatselijke gevechts activiteit. In het gebied van CampoÜBsso wierp een eigen aapval Britsch-Amerikaansche strijdkrachten uit een taai verdedigde plaats Tegenaanvallen van den vijand bleven vruch teloos. Britsche luchtstrijdkrachten drongen Maan dagnacht Noord- en West-Duitschland binnen Terwijl enkele vijandelijke vliegtuigen bom men lieten vallen op eenige plaatsen, viel de kern der Britsche bommenwerpers Hannover aan. Door dezen terreuraanval ontstond er in het stadsgebièd opnieuw aanzienlijke schade. De bevolking leed verliezen. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten vernietigden volgens onvolledige berichten 15 vijandelijke bommen werpers; 5 vliegtuigen werden boven de be zette gebieden neergeschoten. In den nacht van 18 op 19 October vielen Duitsche vliegtuigen doelen in het gebied van Londen aan." De Moskousche zender publiceert een officieel bericht van liet agentschap Tass volgens hetwelk de conferentie der ver tegenwoordigers der Sovjet-Unie, der Vei*. Staten, en van Groot Brit tannic te Moskou Dinsdag is begonnen. Eden en Huil hebben Maandagavond reeds een onderhoud gehad met Molotof. Toen de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Anthony Eden, en zijn Ame- rikaansche collega, Cordell Hult Maandag avond laat te Moskou per vliegtuig arriveer den, was de Russische commissaris van bui- tenlandsche zaken, Molotof. met zijn twee plaatsvervangers, Litwinof en Dekanosof. op het vliegveld aanwezig. Verder zag men hooge vertegenwoordigers van "de generaliteit den militairen commandant van Moskou en talrijke leden van het commissariaat van buitenlandsche zaken. Bij hun aankomst ver klaarden Eden en Huil, dat zij de confe rentie met groot genoegen gingen bijwonen. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat met de opening van de con ferentie te Moskou kan worden geconsta teerd, dat de Ver. Staten zich ernstig inspan nen om de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbeteren. Naar verluidt willen de Ver. Staten hun militaire vertegenwoordiging in Moskou volkomen hervormen. Drie hooge officieren die in de Sovjet-Unie „aange naam" zullen zijn, zullen voortdurend in de Sovjet-Unie blijven. Uit een bericht van den Sovjet-Russischen nieuwsdienst blijkt, dat generaal-majoor Deane en brigadegeneraal Spalding benoemd zijn tot leiders van een nieuwe Amerikaan- sche militaire missie in de Sovjet-Unie. Naar het verder heet, is het bureau van den hui digen Amerikaanschen militairen attaché te Moskou gesloten. Berlijnsch commentaar. In Berlijnsche politieke kringen slaat men met gelatenheid het verloop gade van de driemogendhedenconferentie te Moskou. Men constateert, dat deze conferentie in zeker op zicht de voortzetting beteekent van den uit verkoop van Europa, wanneer alles zou gaan volgens den wil van de deelnemers aan deze conferentie. In dit verband ziet men met* be langstelling. hoe de Engelschen en Ameri kanen zich steeds verder distancieeren van de beginselen der Atlantische charta en hoe zij de vroegere beloften van garanties en bondgenootschappen verloochenen. De inleiding tot de conferentie, zoo ver klaart men te Berlijn, heeft de Roode Ster Conferentie in het hoofdkwartier van den Führer. Ten besluite van een door den chef van het opperbevel der Duitsche weermacht georgani seerde bijeenkomst, waarop door vooraanstaan de personen van staat en partij referaten oyer wereldbeschouwing en binnenlandsche politiek werden gehouden, heeft de Füh»er de deel nemers ontvangen en tot hen gesproken over den politieken en militairen toestand. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door de bevel hebbers der weerdistrlcten, de opperbevelheb bers van de oppercommando's der marine en de commandeerende admiraals, alsmede door de commandeerende generaals der Luftgau- kommando's met hun chef-artsen en chef intendanten, voorts door een aantal hooge offi cieren en ambtenaren der oppercommando's. De Wehrertiichtigungslager. De training van alle strijdbare Duitschers, die nog geen dienst in de Duitsche wehrmacht verrichten, wordt in snel tempo uitgevoerd; 245.000 leden der Hitler-.jeugd, die tot de oud ste jaargangen behooren, zijn in een tijdperk van elf maanden in z.g. „Wehrertiichtigungs lager" militair opgeleid. Ook Japan te Moskou ter sprake? D© „Roode Ster", het blad van het roode leger, zegt dat het voornaamste thema van de conferentie te Moskou tTe spoedige beëin diging van den oorlog is. Het blad eischt we derom het tweede front in het Westen en is van oordeel, dat de gevechten in Italië niet veel bijdragen tot de verkorting van den oorlog. Te Londen rekent men. en wel voor het eerst, met de mogelijkheid dat ook de ver houding Sovjet-Unie-Japan op de conferen. tie te Moskou zou kunnen worden besproken. De Londensche correspondent van de „So- cial-demokraten" deelt mede, dat men thans in Londen van opvatting is dat er geen on duidelijkheden meer zullen worden geduld. Als Rusland aandringt op een spoedig beëin digen van den oorlog door onmiddellijke op richting van een tweede front dan is men*een belangrijken stap nader tot dit doel gekomen indien de Sovjet-Unie op haar gebied steun punten tegen Japan afstaat. Het feit, dat Rusland en Japan nog op voet van vrede le ven, is dus in dit verband een blok aan het been. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de VVaffen-SS en de Landwacht. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarine. Tijdens den vrijen tijd In het kamp. De mannen op de kamer der vierde groep van de tweede afdeeling behoeven voor een bezoek aan den kap per niet ver te gaan, want een van hen hanteert die schaar op vakkundige wijze. (Andres/Stapf Pax c) geschreven die. evenals reeds de Prawda en de Iswestija nog eens met alle duidelijkheid den eisch stelt der oprichting van het tweede front. Het orgaan wordt daarbij uitstekend geholpen door de Britsche communisten, die dezen eisch nadrukkelijk bij de Britsche regeering probeeren door te zetten, waarbij zij erop wijzen, dat de Britsche regeering in het andere geval het vertrouwen van het volk nog meer zal verliezen. Voorts schenkt men te Berlijn aandacht aan de omstandigheid, dat de Engelsch- Amerïkaansche pers zich volledig vereenigt met de stelling van de Sovjets, dat op de Moskousche conferentie in de eerste plaats militaire vraagstukken behandeld moeten worden, waarbij in de verschillende uitlatin gen der bladen bijzonder kras de wil tot uiting komt om de kleine landen aan de Sov jetunie prijs te geven. „De kleine volken, hetzij bondgenooten of neutralen, zijn door de Engelschen aan de bolsjewisten verraden en verkocht", zoo schrijft de Völkischer Beobachter in een ar tikel onder het opschrift: „Vrij baan voor Moskou". Het blad baseert zijn stelling op Britsche persstemmen, waaruit blijkt, dat „alleen aangeleund op de plutocratieën en het bolsjewisme in het vervolg de kleine sta ten hun leven kunnen rekken". De Engel schen zouden het daarbij zelfs droomende niet in hun hoofd laten opkomen de plannen van Stalin te verstoren en zij willen het ook in 't geheel niet. Zoo heeft de Daily Mirror reeds verklaard, dat wanneer Duitschland overwonnen is, de Sovjet-Unie bijna alles kan doen, het bolsjewistische leger de Balti- sche landen kan binnenrukken en de Ame rikanen er stellig geen leger tegenover zul len plaatsen. In denzelfden zin heeft de Ti mes een waarschuwing gericht aan de Polen: wanneer de bolsjewisten aan de Poolsche grenzen tot den aanval mochten overgaan, moet verhinderd worden, dat Poolsche auto riteiten bevelen geven tot een weerstandsbe weging zonder tot overeenstemming te zijn gekomen met de bolsjewisten. Daarmede zoo schrijft de Völkischer Beobachter. is door de Engelschen in r'len vorm de these der Moskousche Prawda. dat er voor de Sov jet-Unie geen grensproblemen zijn. erkend en aan de bolsjewisten de grenzeloosheid van hun Europeesche aspiraties toegegeven. De Anglo-Amerikanen, zoo besluit het blad hebben Stalin den weg naar Europa vrij ge geven, Op dien weg echter staan de Duitsche legers. Zij houden in waarheid het lot van het Avondland in handen en aan hen alleen zal het te danken zijn, wanneer niet de ge- héele Europeésche cultuur in bolsjewisme ten onder gaat. Een nieuwe Duitsche bom. De Berliner Lokalanzeiger publiceert een in drukwekkende foto van de uitwerking van een nieuw Duitsch wapen. De foto toont den voltreffer van een nieuwen, specialen bom op een fortificatiedoel. De proefneming met de nieuwste wapens, tijdens een arbeidsconferen- tie welke Rijksminister Speer heeft gehouden in tegenwoordigheid van leidende figuren der Duitsche bewaping op een vliegveld in het Oosten, is een imposant schouwspel geworden. Onze mannen in het Oosten. (SS PK Buschschulte O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht,. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bii het SS-Waeht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na minstens een jaar diensttiiri zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 20.10.'43. 912.00 uur Venlo. Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 20.10.'43 1518.00 uur. Arnhem, Café Royal. 21.10.'43. 912.00 uur. Hengelo. Café Mo dern, Spoorstraat 18. 21.10.'43 1518 00 uur. Zwolle. Hotel Gij- tenbeek. 22.10.'43. 912.00 uur. Assen. Concerthuis aan de Vaart. 22.10.'43. 1518.00 uur. Groningen. Concert huis, Poelestraat. 23.10.'43. 912.00 uur. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.'43. 914.00 uur. Amsterdam, Dam 4, 25.10.'43 913.00 uur. Utrecht. N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.'43. 914.00 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusderweg. 27.10.'43, 914.00 uur. Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Controleur van den C.C.D. vermoord. Vermoedelijk door clandestine slachters. Twee controleurs van den C. C. D„ H. W. Muller en J. H. Bezaan, beiden 27 jaar oud en beiden te Soest woonachtig, waren des avonds op den Eemweg te Baarn op controle toen zij wielrijders zagen naderen. Zij gaven met een roode lantaarn aan de wielrijders het .sein tot stoppen, onder vermelding dat zij ambtenaren van de rijkscontrole waren. Een der wielrijders bleef achter bij de an deren en op vermoeden dat deze ertusschen uit wilde trekken, bega^ controleur Bezaan zich naar hem tere en informeerde wat er vervoerd werd, daarbij constateerende dat een zich op de fiets bevindende zak, vleesch inhield. Tegelijkertijd rLep ook controleur Muller dat hij zakken vleesch bij de andere wielrijders had aangetroffen. Controleur Be zaan begaf zich weer naar zijn collega, doch werd hierbij aangevallen. Hij kreeg een he vige klap en trappen tegen den onderbuik, waardoor hij het bewustzijn verloor en op het rijwielpad bleef liggen. Toen hij weer bij kennis kwam, zag hij twee wielrijders uit de richting Baarn nade ren en riep om hulp. Een der wielrijders heeft hem naar een café in de nabijheid ge bracht. Na eenig zoeken in het donker vond men op den particulieren weg van. een nabij- wonenden veehouder den anderen controleur die zwaar gewond bleek te zijn. Toen de po litie en de gemeentearts even later arriveer den. was hij reeds overleden. Hij had een groote wond aan het achterhoofd en naast zijn lichaam lag een bijl, zoodat vermoed werd dat het slachtoffer met die bijl was gedood. Bij het sectieonderzoek is evenwel gebleken, dat zich in het achterhoofd 2 ko gels bevonden, die den dood moeten hebben veroorzaakt. De ledige hulzen van deze ko gels werden den volgenden morgen gevon den^ Onmiddellijk na de ontdekking van de misdaad werd een uitvoerig onderzoek inge steld. Het vermoeden rees dat men hier te doen hhd met eenige Amsterdamsche clan destiene slachters. Eenige arrestaties zijn. reeds verricht. De overledene was gehuwd en vader van één kind. De toestand van controleur Be zaan is bevredigend. GEEF DE KOE SCHILLEN, DAN GEEFT DE KOE MELK.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1