s g s X es H S es es es es u o es a fa Sonaten-avond Lida Langerveld en Marinus Fiipse. De violiste Ilida Langerveld en de pianist Marinus Flipse brachten op hun recital in de tuinzaal sonates van Willem de Fesch, Oscar van Hemel, Brahms en Franck. Alzoo naast drie onomstreden werken, die men tot het algemeen repertoire kan rekenen, ook een modern stuk (ik bedoel de sonate van den te Bergen op Zoom wonenden Vlaming Oscar van Hemel) voor wiens erkenning nog dient gevochten te worden. Het stuk heeft buiten kijf practische kwaliteiten, m.a.w. het is goed violistisch geconcipieerd wat niet te verwon deren is, vermits de componist van huis-uit violist is. De weerstand die het te overwin nen heeft is echter van zuiver muzikalen aard. Van Hemel spreekt een idioom dat weinig ge- hoorstreelend is, maar dat toch dwingt tot luisteren. Interessant is hij. in ieder geval en vormloos kan men hem lang niet noemen Dat hij wat te zeggen heeft, geloof ik zeker. Maar toch heeft deze interpretatie van Lida Lan gerveld mij niet kunnen overtuigen. Haar hyper-romantisch spel, ontsierd daarenboven door een belangrijk teveel aan vibrato, staat lijnrecht in contrast met deze strakke muziek. De violiste heeft hier een stjjlprobleem te overwinnen, indien zij het publiek wil over tuigen dat het haar ernst is met deze sonate. Ook de blanke muziek van Willem de Fesch werd te zwoel, ik zou haast zeggen te strijk- jcsachtig aangepakt; weer een kwestie van Stijl. Zelfs Brahms, die toch nog al wat ge voeligheid lijden kan (men speelde de A-dur- Sonate. die direct al lyrisch opzet), werd op menige plek te strooperig vQorgediend. En toch heeft Lida Langerveld een prachtige viooltechniek; ontluisterde zij deze maar niet met gevoelsontladingen, die het effect maken van valsch pathos Was het nu de edele muziek die haar inspi reerde. of vond zij na de pauze pas haar vol komen podium-beheersching? In ieder geval met de Sonate van Franck kwam de violiste op^een niveau, waar we haar den heelen avond gewenscht en ook verwacht hadden. Op een paar effusies na, was nu haar spel voortreffe lijk van uitdrukking, smaakvol gereserveerd en, ontdaan van het teveel aan vibrato, nobel van toon. Het had een sterk boeiende kracht, ook door het evenwichtig samenspel. Want nu kon ook Marinus Flipse in spannende wis selwerking zich ten volle geven en ons ver. gasten op een van leven tintelende vertolking van het sublieme werk. Jos. de Klerk. De muziek in de renaissance. De altzangeres Akke de Vries en de pianiste Ans Bouter hebben Maandagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw haar cyclus „Muziek door de eeuwen heen" voortgezet met liederen en opera-aria's uit den Renais- sance-tijd. Inzonderheid kwamen hierbij de componisten uit twee sqfiolen aan 't woord, de Florentijnsehe en de Napelsche. Want de Venetiaansche en de Romeinsche school, met als representanten resp. Zarlino en Palestri- na, leverden geen operacomponisten, en de muziek-renaissance, die heel wat later komt dan deeigenlijke „Rinascimento", had in die scholen haar intrede nog niet gedaan. Van de wonderbare kunst der polyfonie, wendde men zich af, en die der becijferde bas kwam er voor in de plaats. Ten huize der edellieden Barsi en Corsi kwam de z.g. „camerata" bijeen te Florence, ook Cosimo de Medici, die er naar streefde, de Grieken in alles na te doen. Vincenzo Galilei, de vader van den grooten sterrekundige, com poneerde zelfs een „Scene van Ugolino" uit Dante's Inferno. Nu ontstaat er plotseling een nieuwe wereld in de muziek. Tegelijkertijd ontstaan het muziekdrama, het oratorium, de cantate. Aanvankelijk was het wereldlijk drama nog een beetje armoedig, totdat Mon- teverde kwam die het bevrijdde van zijn steriele askese en het tot een drama van werkelijk aangrijpende werking ontwikkelde Met Caccini. Legrenzi en Cesti was hij op het programma vertegenwoordigd als de voornaamste representant der Florentijnsehe school. Maar inmiddels zat men ook te Napels niet stil. De beroemde Alessandro Scarlatti was de baanbreker voor het nieuwe werk, dat nog tot ver in de achttiende eeuw zou door werken. Op het programma kwamen naast genoem den Scarlatti nog Rossi. Pergolese en Jo- melli voor, ook echter Domenico Scarlatti, die m i. niet tot deze school moet gerekend worden; hij leefde als abt te Bari (della Puglia) Intusschen verraadt de aria, die de zangeres van hem zong groote dramatische kracht, evenals die van Rossi, wiens zeer mooie aria „Ah rendimi o.ifel cuore" genomen is uit de opera „Mitrane". Naast de geestige aria van Jomelli „Chi vuol compror" was het vooral die van Rossi, waarin Akke de Vries excelleerde door buitengemeen gelukkige klankgeving. Ook was de tekst, dien wij zon der programma moesten volgen, hier beter te verstaan. In de composities uit dien lateren tijd zijn de versieringen niet meer geïmpro viseerd. Waren die in de voorgaande aria's inderdaad van eigen vinding, dan bewonde ren wij de zangeres om haar gezonden smaak Ook de weergave hiervan was bijzonder fijn Met Bach en Handel besloot zij haar uitge breid programma, waarin Ans Bouter haar onvermoeid aan den vleugel secundeerde. Daarnaast droeg de pianiste met veel geluk Bach's Partita in Bes voor, de Sarabande met fraaien gezongen toon, de snelle movimenti in een prettig volgehouden tempo G. J. Kalt. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEHEN. Broche, Hijmensen, Rollandstraat 78; bril,- Scholten, van Nesstraat 100; bril, Sindorf, Tey- lerstraat 57;,geld, Vermeulen. Spionkopstraat hond, v. Brederode, Schalkburgergracht 45; hals band, Verzijlberg, le Hoogerwoerddwarsstraat 31; horloge, Verschoor, Oosterstraat 45; ketting, Drees, Verspronckweg 32; oorknopje, Quax, L Annastraat 22; portemonnaie met inhoud. Brandt, Zuider Tuindorplaan 7; portemonnaie met" in houd, de Koning, Billitonstraat 37; tramabonne ment, Korremans, Graafschapstraat 10. VOOR DEN POLITIERECHTER. HULPBESTELLER DER P. T. T. OPENDE BRIEVEN Ee« hulpbesteller der P. T. T. uit Haar lem hield brieven, die hij moest bezorgen achter, wanneer hij afgaande op hun dikte, meende dat er misschien distributiebeschei den in zaten. De man, die voor dbn politie rechter terecht moest staan, was niet ver schenen. De officier oordeelde het ernstig wat de man gedaan had, wilde rekening niet zijn gezondheidstoestand houden en roeg daarom twee maanden gevangenisstraf met toepassing van de gratieclausule. De uit spraak luidde conform. GEVONDEN PROJECTIEL ONTPLOFTE. Drie slachtoffers. Twee zoons van den directeur der zuivel fabriek te Westernijkerk, de 25-jarige Nanne Fopma en zijn 14-jarige broer Sietse, hadden samen een projectiel gevonden. Ze namen het mee naar huis, met de bedoeling het te demon- teeren. Terwijl ze hiermee bezig waren sprong het voorwerp uit elkaar, met het gevolg dat beide jongens op slag werden gedood, meldt de „Friesche Crt." De plm. 30-jarige centri- fugist K. van der Berg, die bezig was de fa briek te verduisteren en op het moment van het ongeval in de buurt van de beide slacht offers was, werd eveneens gedood. De man was getrouwd AUTO-ONGELUK EISCHT DRIE SLACHTOFFERS. In de omgeving van Uithoorn is een auto ongeluk gebeurd, waarbij drie personen o.w. twee inwoners uit Castricum om het leven zijn gekomen, meldt het Dagblad v. Noord- Holland. De heeren H. de Jong en J. Zonneveld, bei den jachtopziener en woonachtig aan den Heerenweg te Bakkum, waren met den heer en mevr. S. te Uithoorn per auto onderweg naar een jachtpartij. Men was nog maar en kele honderden meters van het huis van den heer S. verwijderd, toen de bestuurder werd misleid door den mist en de auto terecht kwam in een diepe sloot. Slechts de heer S. slaagde erin, zich te redden. De drie overige inzittenden zijn om het leven gekomen. De heer De Jong was 42 jaar oud, gehuwd en vader van één kind; de 39-jarige Zonne veld was ongehuwd. TABAKSPLANTEN TE HEEMSTEDE GESTOLEN Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van 125 tabaksplanten van een tuin aan den Glipperweg. Het Sociaal Bureau Buitenland. Sinds 1 September is in het Raadhuis het „Gemeentelijk Sociaal Bureau voor in het buitenland geplaatsten der gemeente Haar lem", bij afkorting genoemd „Sociaal Bureau Buitenland", gevestigd. Dit bureau voorziet in de behoefte, die werd gevoeld bij de vele ge zinnen waarvan het gezinshoofd of de kost winner Werkt in het buitenland. Want moei lijkheden doen zich.bij een dergelijke tewerk stelling uit den aard der zaak nog wel eens voor. Het achtergebleven gezin wil weten, waarom een enkele maal berichten uitblijven, waarom er soms iets hapert in de uitbetaling van het loon, inlichtingen die op dit bureau naar vermogen worden verstrekt. Mej. Van Es, de leidster van het bureau, die een jaren lange ervaring heeft op het gebied van sociaal werk, helpt met haar assistenten deze met moéilijkheden bezwaarde achtergeblevenen, vraagt voor hen inlichtingen en geeft hen verdere bijstand, vooral moreel, want waar dikwijls alle inlichtingen, brieven' exl. goed binnenkomen in het gezin en het loon normaal wordt overgemaakt, is een moreele steun toch dikwijls noodzakelijk. Het bureau werkt pas anderhalve maand, doch het heeft reeds getoond in een behoefte te voorzien. Voor de oprichting van dit Bureau ontving men op het Raadhuis reeds dagelijks bezoekers, die inlichtingen wilden hebben, klachten hadden of verzoeken. Thans wordt dat alles behandeld op dit Bureau, waar een ieder, die naaste familieleden in het buiten land heeft, die daar werken, inlichtingen kan bekomen. Het is geopend op iederen werkdag van 911 uur. behalve Zaterdags. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavo Kerk zal Donderdag 21 October 's middags van 34 uur door den stadsorganist George Robert het volgend pro gramma ten gehoore worden gebracht. 1. Vom Himmel hoch, da komm' ich her, Joh. Pachelbel. 2. Preludium en Fuga, b. kl. t. J. S. Bach. 3. Elevazione, D. Zipoli. 4. Passacaglia, koraal en fuga over Gez. 17, C. de Wolf. öa Fugue, b. Choral, A Honegger. Grand Choeur. Th. Dubois FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag de volgende faillissementen uitgesproken: B. Smallegange, aannemer, Rijksstraatweg 80, Haarlem, Curator Mr. W. Veniet; B. 4e Bang, loodgieter en installateur, Oudaenstraat 33 te Haarlem, Curator Mr. K. Heimig. Rechter-Com- missaris is Mr. J. H. H. Hulsmann. BEëEDIGD VERTALER. Als beëedigd vertaler in de Duitsche taal is door de Haarlemsche Rechtbank beëedigd de heer C. H. Klipp. Door weer en wind, Door sneeuw en zon Draagt veilig U De ,,Robinson" J Door den Nederlandschcn Volksdienst is in samenwerking met de afdeeling Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeids front een actie op touw gezet onder het motto „door en voor het kind". In verschillende schoolgebouwen te Rotterdam zijn een groot aantal kinderen druk aan het werk met het vervaardigen van speelgoed, dat hun kameraadjes, wier vaders in hst buiten land werken, tijdens de feestdagen in December veel vreugde zal geven. Het knutselwerk geschiedt onder deskundige leiding. (C.N.F./Hof) De stafbureaux van den Arbeids dienst voor meisjes zijn met ingang van 19 October ver plaatst van Woest- duinlaan 1 naar huize ..Berkenheu- vel", Dorpsstraat te Doorn. Te Hulst viel het 7-jarig zoontje van de fam. v. d. H. van eén geladen bietenwagen, waar na hij het voertuig over het licaham kreeg. De knaap is aan de gevolgen overleden. Gedurende de laatste maanden - heeft de politie in verschillende plaat sen in N.-Brabant ongeveer een tien tal clandestiene dis tilleerderijen, meest van zeer primitie ven aard weten op te sporen. Uiter aard was de kwa liteit van de aldus gestookte „jenever" beneden alle peil. In vrijwel alle ge vallen moet deze beslist schadelijk voor de gezondheid worden geacht. Voetbal SCHEIDSRECHTERSGROEP HAARLEM. In Hillegom en Beverwijk zijn de laatste toetsavon den gehouden, welke de Scheidsrechtersgroep Haarlem voor voetballers georganiseerd heeft. Vooral in Hillegom was de belangstelling bijzon der groot. De prijsuitreiking is bepaald op Dins dag 9.November in restaurant Brinkmann. Dien avond zal de heer N. J. Twisterling spreken over „Wat de taak van den scheidsrechter niet is". Dinsdag was het twintig jaar geleden, dat de Haarlemsche Scheidsrechtersvereeniging werd opgericht. Dit feit zal Zondag 7 November ge vierd worden in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond. Van half zes tot half zeven zal er gelegenheid bestaan het bestuur geluk te wenschen. RANGLIJSTJES. DERDE KLAS A: Helder DTS Zandv. HFC Kinh. TYBB Halfweg BI.daal Terr.v. Schoten 9 20-lfr 10 15- 7 7 13-11 6 13-11 6 15-19 5 20-18 5 9-13 4 11-17 4 6-12 2 14-23 VIERDE KLAS Fï Ripp. O. Gez. EHS DIO VI. V. DCO BSM DSSH THB 8 16- 6 10 21-10 7 19- 9 6 18-11 6 20-14 3 7-13 3 8-24 2 10-17 1 8-23 Waterpolo Hoofdredacteur: F C Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. HAARLEMSCH JEUGDZEVENTAL. Gedurende het winterseizoen zal door de wa- terpolo-commissie van den N.Z.R.B. een polo competitie voor jeugdzeventallen worden geor ganiseerd; Zondag a.s. zal het Haarlemsch-jeugd zevental den eersten wedstrijd spelen tegen Am sterdam. Het Haarlemsch zevental is als volgt samengesteld: Doel: W. Wanrooij (HVGB). Achter: J. Wijk huizen (HPC), M. Prager (HPC), J. Snoeks (DW R). Voor: A. N. Kloots (HPC), F. de Geest (HPC), P. Koonings (Haarlem). Reserves zijn: T. Brink horst (HPC), C. Koot (HVGB). Prol. dr. B. H. Danser overleden. Te Groningen Is in den ouderdom van ruim 52 jaar overleden prof. dr. B. H. Daa- ser, gewoon hocflrieeraar aan de universiteit te Groningen. Hij werd in 1891 te Schiedam geboren, begon zijn loopbaan als onderwij zer, was eenige jaren werkzaam bij het 'ager onderwijs te Rotterdam en deed in 1913 aan vullend staatsexamen voor de studie aan de universiteit. In 1921 promoveerde hij cum laude aan de universiteit te Amsterdam tot doctor in de plant- en dierkunde. Hij was tot 1925 assistent aan het botanisch la boratorium aldaar en Ieeraar aan de eerste H. B. S. te Haarlem. Begin 1925 werd hij be noemd tot privaat-docent in de planten- In Augustus 1925 werd hij verbonden aan het herbarium van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg (Oost-Indië)Hier bleef hij tot 1929 en keerde toen naar Nederland terug. In 19 30 werd hij benoemd tot assistent van het Botanisch Laboratorium aan de univer siteit te Groningen en het volgend jaar tot buitengewoon hoogleeraar in de planten sys. tematiek aan dezelfde universiteit. In Januari van dit jaar volgde zijn benoe ming tot grewoon hoogleeraar. Van zijn hand verschenen veie wetenschappelijke mededee- lingen in tijdschriften. Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen Donderdag de beurt aan de letters O en P van Pa t.m Pop. Verduisteren: van 17.45 tot 7.00 uur. 21 Oct.: zon op 7.14, onder 17.35 uur maan onder 14.47, op 23.40 uur 22 Oct.: zon op 7.16, onder 17.32 uur maan onder 15.21, op uur Münchhausen herleeft De „liugenbaron" op het witte doek. Wie kent uitzijn jeugdjaren niet het boek met de krasse staaltjes van Baron von Münch hausen, dien kampioen aller fantasten, dien grootmeester aller bluffers? Ieder van ons heeft vermoedelijk eenmaal tot de groote schare toehoorders van dezen bereisden Roel behoord, wanneer hij van zijn ongelooflijke belevenissen vertelde en, ofschoon we er toen al geen sikkepitje van geloofden, in spanning geluisterd en in gedachten meevertoefd in het land der onbegrensde mogelijkheden De „leugenbaron" hij heeft zooals bekend werkelijk geleefd is thans herrezen. De film heeft zich van zijn persoon meester gemaakt en zijn avonturen in woord en beeld aan de groote en kleine kinderen der twintigste eeuw voorgezet. .Münchhausen" is een jubileumfiim gewor den. De Ufa heeft er ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan de première gaat Vrijdag in het Tivoli-theater te Amsterdam kenne lijk de grootste zorg aan besteed.hetgeen blijkt uit den grootschen opzet en het voortreffelijke kleurenprocédé, dat aan de film een ware sprookjessfeer verleende Een lange reeks ar- tisten van naam werkte aan deze rolprent mede en de hoofdrol werd toebedeeld aan Hans Albers, die met veel bravour de rol van den roemruchten edelman vertolkt. Dat Albers hier in zijn element is, laat zich nog duide lijker begrijpen, wannegr men weet, dat het accent sterk valt op de' amoureuze avonturen van den baron. Het zij toegegeven; verscheidene der fantas tische gebeurtenissen ontbreken in de film Wij missen het wonderbaarlijke schouwspel van het paard, dat na der dooi'kan den toren bengelt, omdat zijn meester tijdens den hevi- gen sneeuwval de spits voor een paaltje had aangezien: wij missen ook het hert met den kerseboom tusschen het gewei, resultaat van het feit, dat de baron bij gebrek aan kogels het dier een kersepit in den kop joeg; wij wach ten vergeefs op het moment, dat Münchhausen zichzelf bij de haren uit het moeras zal trek ken en wij zien evenmin het paard,, dat op twee beenen met zijn berijder blijft voortsnel len, nadat het valluik in de stadspoort de rossinant „gehalveerd" heeft. Maar er staat veel amusants en geestigs tegenover, waarbij ons met behulp van knappe trucs verrassende illusies worden voorgetoo- verd. Münchhausen's reis op den kanonskogel naar het vijandige kamp, zijn kostelijke bele venissen bij den sultan, de zwevende prinses in de harem, de koerier met de bliksemsnel heid, de schilderachtige scènes aan het hof van de keizerin van Rusland, de landing per lucht ballon op de maan en de ontmoeting aldaar met de maanvrouwe die naar verkiezen het hoofd van de romp kan scheidenHet is alles het aanzien en beleven! ten volle waard en in ieder geval hebben we hier te doen met een frisch en charmant' stuk film kunst. H. Voskuil. Uitbreiding kinderbijslag. De centrale persdienst van het Nederlandse!) Arbeidsfront meldt: Zooals reeds eerder werd bericht, zal de kinderbijslagwet met ingang van 1 Januari 1944 belangrijk worden uitge breid Tot dien datum ontvangt de werker, die drie of meer kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar heeft, bijslag. Na 1 Januari 1944 bestaat echter reeds aanspraak bij drie kinderen be neden den leeftijd van 18 jaar. Ook voor kinderen, jonger dan 21 jaar, be staat onder zekere voorwaarden nog recht op bijslag. Er moet dan echter een verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, dat het be trokken k^id dagonderwijs volgt aan een in richting voor algemeen vormend of vakonder wijs. Velen, die tot nu toe geen aanspraak maken, kunnen na 1 Januari 1944 eveneens in het genot van bijslag komen Hiertoe is het echter noodig, dat zij een kinderbijslagboekje aanvragen aan de instelling, waarbij hun werk gever voor de wettelijke ziekteverzekering is aangesloten. Om geen aanspraken voorbij te laten gaan, zij er hier op gewezen, dat geen uitkeering wordt Verleend, indien niet een kinderbijslagboekje Is aangevraagd. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat voor het recht op kinderbijslag in 1944 de samenstelling van het gezin op 1 October 1943 van beslissing is. CS u 4> N O w IM Bij deftige families zegt Pim wat ik op bezoek eo dronk daar steeds Van der Plaats thee-surro gaat I Da's't fijnsteDa's waar! Proef 't maar! VAN DER PLAATS thee-tabletten Knip Pim uit let op volgende advertentie VAN 0£R PLAATS - BOLSWARD es s fa Sfi fa 3 A

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2