Haarlemsche Courant De conferentie te Moskou en het tweede front. Nieuwsblad voor Noord-Holland Stalin slechts aanwezig bij militaire besprekingen 288e Jaargang No. 245 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. xeL 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 21 October 1943 verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fwstdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Uitluiden: RembrandtXaan 63» I.Jmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 129T Cordell Huil heeft Woensdag ter voor bereiding van de tweede zitting van de conferentie te Moskou, besprekingen ge voerd met zijn staf, waarbij ook de rechtskundige adviseur en de vertegen woordiger van de afdeeling-Europa van zijn ministerie aanwezig waren. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de conferentie te Moskou fundamenteel het ka rakter zal dragen van ongedwongen, vrij moedige meeningsuitingen". Dinsdagochtend zijn de Britsche en Amerikaan^che vertegen- woordigers bijeengekomen, om de eerste practische ervaringen te Moskou uit te wis- selen. Te Moskou verwacht men, dat de confe rentie in totaal 2 weken zal duren. Het is zeer waarschijnlijk, dat er voor de publicatie van het slotcommuniqué geen bericht zal worden verstrekt. Stalin zelf zoki niet van plan zijn aan de besprekingen deel te nemen. Vermoe delijk zal hij echter .op een la ter tijdstip deelnemen aan de militaire beraadsla gingen en dan het woord nemen. In welingelichte kringen te New-York ver luidt, dat de benoeming van generaal John Marshall als opperbevelhebber voor de in vasie in West-Europa vcfor de deur staat. Men spreekt er zelfs van. dat deze benoeming op 25 October te Moskou zal worden bekend gemaakt. Men wil hiermee aantoonen, dat zoowel Engeland als Amerika in principe be reid zijn rekening te houden met den wensch van de Sovjet-Unie ter oprichting van het tweede front. Ook in Amerikaansclte politieke kringen verwacht men van de conferentie te Moskou geen belangrijke politieke resultaten doch ir. de eerste plaats militaire. Men is van oordeel dat de groote politieke problemen van dezen tijd naderhand zullen worden besproken als Roosevelt, Churchill en Stalin ekaar per soonlijk op een conferentie zullen ontmoeten. „Van de momenteel te Moskou plaats vin dende conferentie zal'het afhangen of een ontmoeting tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin ooit tot stand zal komen", schrijft Washington Post. Het blad vervolgt: ..Wan. néér blijkt dat men het niet efens kan wor den, zal iedere discussie over details de Ge allieerde oorlogsvoering betreffende nutte_ loos zijn. Daarom", zegt het blad, „moet men op de Moskousche conferentie trachten met de Sovjet-Unie tot een aceoord te* komen over de zaken in het algemeen. Om deze reden verwachten wij dan ook geen gespeci ficeerde verdragen." Reactie in het Westen. In de Daily Worker eischt de secretaris generaal der commnunistische partij*, in Groot Brittannië Pollit, de onmiddellijke vorming van een tweede front in West- Europa en „vervulling der eischen, die aan de Anglo-Amerikanen werden gesteld voor een succesvolle o-orlogvoering. De regeering-Churchill moet onmiddellijk versterkt worden door „anèi-fascistiscjie krachten uit de arbeidersbeweging". „In Britsche arbeiderskringen heerscht een te groote geestdrift voor de Sovjet-Uniè" zoo verklaarde de stadscommandant van Londen. luitenant-generaal Sir Arthur Smith in een rede voor opleidingsofficieren van het Britsche leger, aldus de Daily Worker. „De geestdrift voor de Sovjet-Unie onder de En gelsche arbeiders wordt alleen nog overtrof fen door hun onwetendheid omtrent de wer_ kelijke toestanden in de Sovjet-Unie. Het "is Philippijnsch ministerie van buitenlandsche zaken. Clarom Recto j tot dusver minister van on derwijs, is benoemd tot miniver van buiten landsche zaken van de nieuwe Philippijnsehe republiek. Voorts heeft de nationale vergadering een stemmig de voorstellen aanvaard tot oprichting van ambassades, gezantschappen en consulaten en 500.000 pesos voor de organisatie daarvan beschikbaar gesteld. Tot nu toe hebben acht landen de onafhan kelijke Philippijnen erkend, t.w. Japan, Mand- sjoekwo, natibnaal-China, Thailand, Duitsch land, Birma, Bulgarije en Kroatië. Luchtaanvallen op Halmahera en Ternate. De ten Westen van Nieuw-Guinea liggende eilanden Halmahera en Ternate zijn Zondag voor het eerst door Geallieerde vliegtuigen aangevallen. Hieruit blijkt, dat het actiegebied dat, afgezien van het vasteland, slechts ten Oosten van Nw. Guinea lag, Uitgebreid is tot op de eilanden ten Westen van Nieuw-Guinea Volgens het Japansche bericht heeft de aan val slechts weinig schade tengevolge gehad. Lord Wavell beëedigd. Naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, is Lord Wavell Woensdagochtend als onderkoning van Britsch-Indië beëedigd. Nieuw leen. en pachtaccoord tusschen Engeland, V.S. en Sowjet Unie. Vertegenwoordigers van Engeland, de V.S. en de Sovjet-Unie hebben te Londen een nieuwe leen- en pachtovereenkomst, de der de van dezen aard, onderteekend, Er is o.a. bepaald dat de leveranties aan de Sovjet- Unie zullen worden opgevoerd. derhalve de taak der opleidingsofficieren om de Engelsche soldaten voor te lichten. Reeds thans„doemen in Engeland de ernstige pro- blemen'op, die.in vollen omvang na den oor log te verwachten zijn, b.v. de arbeiderssta kingen." Het Amerikaansche communistenblad „New York Daily Worker" maakt inmiddels bekend, dat, nadat onlapgs de z.g. „jonge communistische0 liga" is ontbonden, thans een nieuwe anti-fascistische jeugdorganisa tie is opgericht, welke den naam ..Ameri kaansche jeugd voor de democratie" draagt. Het is voor de Sovjets van veel belang, dat na de sehijnontbinding van de Komintern overal nieuwe organisatiesworden opge richt, welke het werk van de „communisti sche internationale"- voortzetten. Willkie wederom candidaat. Wendell Will.kie heeft een informeele be spreking gehouden met republikeinsche Con gresleiders. Naar waarnemer? verklaren heeft Willkie niet den minsten twijfel laten bestaan, dat hij zich weer candidaat voor he£ presidentschap zal laten stellen. Communistische partij in Tunesië. Het communistische blad „l'Avenir Sociale" pubiiceert een communiqué van de Tunesi sche communistische partij, waarin, aldus de C.D., wordt medegedeeld, dat de Fransche resident-generaal de communistische partij heeft toegelaten. Het derde Fransch^ land in Noord-Afrika, dat aan Moskou wordt uit geleverd. „DE KRANT VAN VANDAAG". De titel van het radiopraatje van Max Blok zijl van hedenavond is: „De krant van van daag". Zwitserland en de zee. In aanwezigheid van generaal Guisan, opperbevelhebber van het Zwitsersche leger en van verscheidene hooge officieren en vertegenwoordigers van de burgerlijke overheid is te Petit Huninge, rivierhaven van Bazel, „het huis van den zeeman" in gewijd. De genoodigden hebben tevens een bezoek gebracht aan het schoolschip „Levantine" van de Zwitsersche maat schappij, waar de toekomstige Zwitsersche matrozen gedurende vier maanden opge leid worden Dank zij hei» initiatief van de Zwitsersche zeevaartmaatschappij zal de Zwitsersche zeevloot, die tot dusver aan zienlijk bijgedragen heeft tot de voorzie ning van het land, na den oorlog blijven bestaan. Vijf geslachten van een der oudste West- Friesche stammen waren dezer dagen op den 92sten verjaardag van mevr. de wed. C. BesselingRuiter te Venhuizen bijeen. Rechts zittend: de 92-jarige, achter haar staande haar dochter, daarnaast haar kleindochter, links zittend haar achter kleindochter met op haar schoot de jong ste telg uit dit geslacht, die nog maar 6 weken oud is. Mevrouw BesselingRuiter heeft 11 getrouwde kinderen, die 64 kin deren hebben en deze hebben weer 137 kinderen, (C.N.F./Kuiper Pax c) Hedenochtend weer alarm te Londen. In het Londensche gebied is Donderdagoch tend luchtalarm gemaakt, zoo meldt de Brit sche herichtendienst^Het is de vijfde maal in opeenvolgende nachten, dat Duitsche vliegtui gen boven Londen zijn gesignalee'rd. Buitenlandsche legaties naar Noord Italië. De meeste diplomatieke vertegenwoordigers der landen, die aangesloten zijn bij het Drie- mogendhedenpact en geaccrediteerd zijn bij de Italiaansche regeering, hebben in Noord- Italiaansche steden hun intrek genomen om in de buurt te blijven van de nieuwe nationaal- fascistische regeering. Vooral Venetië herbergt vele buitenlandsche legaties. De Duce heeft Woensdag in zijn hoofdkwar tier den opperbevelhebber der fascistische mi litie. luit.-generaal Ricci ontvangen, met wien hij besprekingen voerde over den inzet der zwarthemden. Smuts over den tijd der invasie in het Westen. Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche pre mier, heeft te Londen in een rede verklèard dat men dit jaar niet meer op een invasie in West-Europa behoeft te rekenen. Politieke kringen te Londen juichen het feit toe, aldus de Stockholms Tidningen, dat er thans einde lijk iemand is geweest die den moed heeft ge had dit te zeggen. Men is van oordeel, dat de verklaring van Smuts, die lid is van het En gelsche oorlogskabinet, met opzet thans is gekomen, n.l. gelijk met de opening van de conferentie te Moskou De Russen tasten thans niet meer in het duister omtrent de militaire plannen van de Westelijke mogendheden, schrijft het blad. Aan den anderen kant heeft de mededeeling van Smuts te Londen ook eenige teleurstelling gebaard. De Dagens Nyheter deelt mede, dat vooral zij zijn teleurgesteld, die.van opvatting zijn dat de illegale bewegingen in de bezette landen niet tot in het oneindige kunnen wach ten en dat bovendien het gunstige oogenblik voor de invasie was gekpmen, toen het front in het Oosten zich in Westelijke richting in beweging be^n te zetten Rijksminister Rust in Nederland. Rijksminister Rust is ter bezichtiging van Duitsche opvoedingsinrichtingen in Neder land aangekomen. Na een hartelijke begroe ting door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-InqUart, werd eerst een bezoek ge bracht aan de school voor. opleiding van on derwijskrachten te Heer bij Maastricht. Voor het schoolgebouw inspecteerden de Rijksmi nisters met hun gevolg de in het uniform der Hitlerjugend opgestelde jongemannen. In een schoclplechtigheid sprak Rijksminister Rust tot de toekomstige jonge onderwijzers over de verantwoordelijke taak van den onderwij zer, vooral in den tijd van strijd, die het Duitsche volk nog te wachten staat. „Gij moet met de menschen, die U in handen wor den gegeven een nieuwen tijd, een nieuwe wereld opbouwen", zeide de minister. Na de plechtigheid woonden de minister en de Rijkscommissaris verschillende lesuren en den .gemeenschappelijken middagmaaltijd der jongelui bij. Gp de bezichtiging van de school te Heer zullen bezoeken aan andere opvoe dingsinrichtingen in Nederland volgen. Wie zich onttrekt aan de tewerkstelling wordt gestraft. De kantoorbediende Westenend uit Nijme gen, de vroegere politiebeambte Scliolten uit Tilburg, de schilder Bos ui* Eist. de bakker Van Campenhout uit Teteringen, de bedrijfs leider Theodorus van Asseldonk, de timmer man Leenders en de kantoorbediende Bernar- dus van Asseldonk hadden van het Arbeidsbu reau te Nijmegen bepaalde plaatsen in Duitsch land aangewezen gekregen voor het verrichten van arbeid. Zij onttrokken zich aan de tewerk stelling door zich op oneerlijke wijze „Aus- weise" voor het kleine grensverkeer te ver schaffen, waarmede zij in de nabijheid van de grens werk zochten. Het Duitsche Obergericht heeft tegen hen gevangenisstraffen uitgespro ken van 5 tot 8 maanden. POLITIE-AGENTEN STONDEN TERECHT WEGENS MISHANDELING. De 25-jarige wachtmeester C. Heil en de 52- jarige opperwachtmeester A. Cruiming, gede tacheerd bij de staatspolitie te Utrecht, had den zich terzake van mishandeling jegens dén 16-jarigen scholier G. J. W. uit Bilthoven voor den politierechter te verantwoorden. De agent Heil surveilleerde in de Biltstraat te Utrecht waar eenige schooljongens aan het stoeien waren. Een- van hen riep „Orang oetang". Hoewel dit woord niet was bedoeld voor den agent, meende deze toch, dat hij werd uitgescholden. Hij arresteerde den 16- jarigen scholier G. J. W die zich deze arre statie niet gewillig liet welgevallen. De agent had moeite om hem over te brengen naar de politiepost,, waar hij den jongen hardhandig in een hoek van het vertrek zette. De agent duwde dgn knaap met zijn hoofd tegen den muur, waardoor hij een hoofdwond en een paar schrammen opliep, doch liet de rest aan zijn collega Cruiming over, omdat hij zijn dienst buiten ging vervolgen. dreigde den scholier met een gummistok, even later ran selde hij hem daarmede zoodanig af, dat de jongen ernstig aan zijn schouder werd gewond. De verdachte H. werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. C. werd veroordeeld tot *40 boete subs. 20 dagen. KORT NIEUWS 1 De Britsche vlootadmiraal Sir Dudley Pound is te Londen in den leeftijd van 66 jaar overleden. Sr. LOUWES ZEGT HET. D. De uiteenzetting die Ir. S. L. Louwes, di recteur-generaal van de voedselvoorziening gisteren op de persconferentie gegeven heeft over de voedselpositie van Nederland ver dient belangstelling. Zij maakt bondig een einde aan de fantasie we zouden ook een ander woord kunnen gebruiken - die we zoo in den loop van den tijd op dit gebied heb ben vernomen en opent een inzicht in de moeilijkheden, waaraan or m dezen tijd het hoofd heeft te bieden. De heer Louwes heeft zijn betoog in tweeën verdeeld en in eersten aanleg ge sproken over het euvel van den zwarten handel, om daarna in te gaar on R» veelge hoorde bewering, dat onze Nederlandsche producten in zóó belangrijke mate naar Duitschland worden uitgevoerd, dat men daaraan een motief voor den clandestienen handel zou mogen ontleenen. Wat deze export naar Duitschland betreft, er is de laatste maanden veel gewerkt met onafzienbare treinen met Nederlandsche goederen met bestemming naar Berlijn, wa gons, waaruit op de grensstations de boter droop, quantums eieren, groot genoeg, om iederen Duitscher van een dagrantsoen te voorzien en een alle perken te buiten gaanden vlee; chuitvoer. Men leze thans eens zorgvuldig na, welke cijfers de heer Louwes genoemd heeft en merke op, dat. wanneer er eens heelemaal niets naar Duitschland was uitgevoerd, de rantsoenen gemiddeld 7 a 9 pet. voedingswaarde méér hadden opgeleverd. Men noteere voorts, dat dit niet wordt beweerd door een Duitscher of een Deutschfreundlichen N S. B.'er, maar door iemand, die. voor zoover mij bekend, nu niet in de eerste plaats een propagandist voor de nieuwe orde kan worden genoemd, evenwel bekend staat als een autoriteit met een gezaghebbend oordeel. Anders wordt men geen directeur-generaal van de voed selvoorziening van een land in oorlogstijd. Deze autoriteit deelde dan een paar bij zonderheden mede, die iedereen zoo niet weet: dat er bijvoorbeeld van ons Neder landsche graan niets is uitgevoerd, dat boter niet meer wordt geëxporteerd en dat ieder ei, dat door Nederlandsche kiopen is gelegd, in het land blijft. (Van de vijf ver plicht ingeleverde eieren gaat er één naar de Weermacht en de vier overblijvende zijn bestemd voor zieken en ziekenhuizen. Dit betreft alleen de verplicht ingeleverde eieren. De overige kunt u voor vijfentwintig stuivers per stuk in den zwarten handel koopen). Voorts, dat zoowel het vet als de olie, met uitzondering van tpfhmcch» olie. speciaal lijnolie hier blijft Nu moet men niet meer willen oewijzen dan men kan. Natuurlijk, er is heet wat naar Duitschland gegaan. Ir. Louwes wijst o.m. op het feit. dat belangrijke kwantums kaas, vleesch en peulvruchten geëxporteerd werden, persoonlijk acht ik dit volkomen verantwoord, omdat een land, dat een strijd op leven en dood vecht, onder meer om ook Nederland te beveiligen tegen de dreiging van het bolsjewisme en daarvoor het offer van bijna twee millioen jonge levens heeft gebracht voor 't minst recht heeft op onzen steun met wat erwten en boonen. Dat is een persoonlijk oordeel, tot uw dienst. Maar als deze waren nu eens binnen de grens waren gebleven en wij hadden dus de hierboven genoemde zeven a negen oct. voedingswaar de méér genoten? Wij hebben ook ij^er noo- dig. En hout. En kunstmest. En chemicaliën en nog zoó heel veel meer. dat we. zoo is het nu eenmaal, alleen uit Duitschland kunnen betrekken. Dat zijn de feiteft. En als wij niets leveren en bijgevolg niets terug ont vangen dan zaten we op alle gebied nog veel krapper dan we nu al krap zitten. Het kan zijn nut hebben, ook dezen kpnt van de zaak eens te bezien. Ir. Louwes heeft voorts een deel van zijn betoog gewijd aan beschouwingen over den zwarten handel en al wat onder dit begrip dient te worden verstaan en er daarbij op gewezen, dat al wat zich in deze dagen bui ten den bona fide handel beweegt, berispe lijk is. Terecht. Want ook het hand over hand toenemende ruilverkeer komt er ten slotte op neer, dat maatschappelijk beter gesitueerden zich bevoordeeleri ten koste van den minder bedeelden volksgenoot. Het is het ontstellend gemis aan gemeenschaps gevoel. dat in deze dagen aan den dag treedt. Goede hemel, wat is er in vroeger jaren niet gedelireerd over onzen vader- landschen gemeenschapszin, over onze of fervaardigheid en onze bereidheid den in nood verkeerenden volksgenoot de helpen de hand toe te steken. Deze tijd toont op beschamende wijze, wat er van1 al deze mooie woorden-' overblijft als de nood aan den man komt. welk plat egoisme ons volk ontsiert en hoe gemakkelijk men zijn ver antwoordelijkheidsbesef prijs geeft voor een pondje tarwe. Het is ellendig, dit alles te moeten vaststellen. Maar het is nu een maal de waarheid endat deze waarheid in feiten en cijfers is toegelicht door den man, die met grooter gezag dan wie ook hier te lande tot oordeelen in staat is, is niet de geringste verdienste van zijn betoog. De inlevering van radiotoestellen. Op instructie van den Höheren S.S.- und Polizeiführer wordt de termijn voor de inle vering van de radioapparaten, waarvoor een tnleveringsplicht bestaat, in verband met den grooten toeloop bij de^ inleveringsbureaux met twee dagen, dus tot en met 22 October, verlengd. GEEF DE KOE SCHILLEN, DAN GEEFT DE KOE MELK.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1