Haarlemsche Courant Zware strijd in Zuidelijke sector en ten Westen van Smolensk. Nederlanders ter dood veroordeeld Bericht. Molotof confereert apart met Eden en Huil. Nieuwsblad voor Noord-Holland Gevangen Duitsche soldaten in Dodecanesos bevrijden zich. Het weer aan t Oostelijk front. Cordell Huil ontvangt den Chineeschen Ambassadeur. 288e Jaargang No. 248 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, 8oendapleln XI. Tel, 12231 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 25 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fwstdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uttg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Sovjetdoorbraak ten N. van Saporosje en uit penetratiegebied ten Z.O. van Krementsjoeg opgevangen. Melitopol ontruimd. Britsche kruiser in Kanaal tot zinken gebracht, 2 torpedojagers getorpedeerd. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde „In de gevechten tusschen de Zee van Azof en Saparosje werd Vrijdag na een buitengewoon harden strijd een groot af- weersucces behaald. Daarbij heeft zich behalve de uitstekend strijdende infan terie onze artillerie bijzonder onder scheiden. In het gebied ten Zuiden van Krementsjoeg, waar de vijand was doorgedrongen, heeft de luchtmacht door herhaalde zware aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand de stootkracht der aanvalsformaties en de troepenbewegingen der bolsjewisten in sterke mate verlamd. Het kwam Vrijdag in dit ge bied slechts tot plaatselijke aanvallen van infanterie en pantserwagens. Deze werden in harde gevechten afgeweerd en tijdelijke door braken ongedaan gemaakt. Een tegenaanval wierp vijandelijke strijdkrachten ondanks hardnekkigen tegenstand ver terug. Onze aanvalsvoorhoede viel daarbij vijandelijke marcheerende colonnes en bezette plaatsjes aan en bracht den vijand groote verliezen toe. In de Dnjepr-lus ten Zuidoosten van Kief en in het gebied ten Noordwesten van Tsjer- nigof werden talrijke Sovjet-aanvallen in hevige gevechten afgeslagen. Ten Westen van Smolensk zette de vijand ter weerszijden van den autoweg na buitengewoon hevige artillerievoor bereiding zijn doorbraakpogingen voort. Op verschillende plaatsen waar de vijand in ons front was binnengedrongen werd door de onmiddellijk begonnen Duitsche tegenaanvallen, ondanks verbitterden vijandelijken tegenstand, een deel van het verloren terrein herwonnen. De beide laatste dagen werden aan het Oostelijk front 218 Sovjet-pantsers kapot geschoten. Van het Zuid-Italiaansche front worden, behalve levendige verkenningsactie van beide zijden, geen gevechtshandelingen van betee- kenis gemeld. Krachtige formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben de vijandelijke ravitailleerings- haven Napels gebombardeerd en door treffers op haveninstallaties en ligplaatsen van sche pen en op opslagplaatsen van materiaal groote branden veroorzaakt en belangrijke schade aangericht. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee viel de luchtmacht met vrij sterke strijd krachten een eilandensteunpunt van den vijand aan. Formaties Britsche bommenwerpers vlogen Vrijdagnacht naar midden- en Zuidwest- Duitschland en ondernamen in de eerste plaats een zwaren terreuraanval op de stad Kassei, waar vernielingen aan woonwijken werden aangericht. Onder de bevolking ont stonden verliezen. Strijdkrachten der lucht verdediging hebben volgens tot nu toe be schikbare rapporten 48 zware bommenwerpers vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrij dagnacht wederom doelen in het stedelijk ge bied van Londen gebombardeerd." Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Nieuwe heftige doorbraakpogingen der bols jewisten tusschen de Zee van Azof en Sapo rosje mislukten ook ZSterdag in zware ge- Over de weersgesteldheid in het Oosten, die, nu het geheele front in beweging is ge komen, van het grootste belang is, wordt van Duitsche militaire zijde te Berlijn het vol gende bekend gemaakt: Na enkele dagen van regen is het weer beter geworden. De on natuurlijke lange droogteperiode schijnt nog eenigen tijd aan te houden. Natuurlijk worden de operaties der Sovjets hierdoor begunstigd, maar de Duitsche verdediging heeft er ook haar voordeelen van. Welke deze zijh, kun nen niet worden bekend gemaakt, omdat hier door tevens eventueele plannen der Duitsche legerleiding zouden kunnen worden onthuld- De Maarschalk en zijn paard. Generaal- veldmaarschalk von Rundstedt ontmoet te tijdens een inspectie van den „Atlan- tikwall" zijn vroeger rijpaard, „Preusse", dat hij in de jaren 1936-38 in Berlijn als opperbevelhebber der groep 1 bereed. Het paard is thans met zijn nieuwen meester aan de kust van den Atlantischen Oceaan, waar het den Maarschalk tijdens de in spectie weerzag. (PK Kurth PBZ/R P. c) vechten, waarbij zich de 3de Oostmarksche bergdivisie onder bevel van generaal-majoor Wittmann bijzonder heeft onderscheiden. In den nacht van 21 op 22 October werden onze troepen na dagenlange straatgevechten in Melitopol op stellingen aan den Westelijken rand der stad teruggenomen. Uit het gebied ten Noorden van Sapo rosje en uit het penetratiegebied ten Zuid oosten van Krementsjoeg ging de vijand met sterke strijdkrachten gelijktijdig tot een grooten aanval over. Wel kon hij in verschillende sectoren terreinwinst beha len, doch onze troepen slaagden er in, in verbitterden strijd de bedoelde doorbraak op te vangen. De slag duurt met onver minderde heftigheid voort. Aan den Dnjepr ten Zuidoosten van Kief en aan den mond van de Sosj bleven bolsjewis tische aanvallen ook Zaterdag zonder resul taat. Een eigen aanvalsactie ten Noorden van Kief lëidde tot verkleining van een bij de gevechten der voorgaande dagen ontstane penetratie. Ook op den derden dag van den in het gebied ten Westen van Smolensk voort- durenden afweerslag werden de door- braakaanvallen, door de bolsjewisten voort gezet onder een allerhevigst artillerievuur en aanvoer van versche strijdkrachten, bloedig afgeslagen. Aan de afweersuccessen in den centralen frontsector hebben het 39ste pantsercorps on der bevel van den generaal der artillerie Martinek en de Rijnlandsch-Westfaalsche 253e divisie infanterie onder bevel van luitenant- generaal Becker een bijzonder aandeel gehad. In den Westelijken en den centralen sector van het Zuid-Italiaansche front ondernam de vijand ha krachtige artillerievoorbereiding ver scheidene plaatselijke aanvallen. Zij strandden meestal reeds in het geconcentreerde vuur voor de stellingen onzer gevechtsvoorposten of in den eigen tegenaanval. In het Oostelijke deel der Middellandsche Zee slaagden Duitsche soldaten, die tijde lijk in krijgsgevangenschap geraakt waren, er in zich te bevrijden. Na versterking te hebben gekregen en met steun van de luchtmacht namen zij het door den vijand bezette eiland Levitha in de Dodecanesus door 'n coup de main. Op 22 October land den bovendien formaties der luchtmacht, versterkt door legergroepen, op het door Britten en troepen van Badoglio bezette eiland Stampalia. Zij sloegen den vijande lijken tegenstand uiteen en bezetten het eiland. Gevangenen en buit werden ge maakt. Zaterdagnacht heeft een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed resultaat de aan de Engelsche kust gelegen havenstad Great- Yarmouth aangevallen. Andere vliegtuigen bombardeerden afzonderlijke doelen in Zuid- Engeland. Op den Atlantischen Oceaan plaatsten ge vechtsvliegtuigen bomtreffers op twee lan dingsschepen, waarvan één als vernietigd kan worden beschouwd. In den nacht van 22 op 23 October vond in het Kanaal een gevecht plaats tusschen eigen torpedobooten en een superieure formatie Britsche kruisers. Hierbij behaal den de Duitsche strijdkrachten een volledig succes. Zij brachten een Britschen kruiser tot zinken en torpedeerden bovendien twee torpedojagers. Aan Duitschen kant werden geen schade en verliezen geleden. Lloyd George in het huwelijk getreden. De voormalige Britsche ministerpresident Lloyd George is Zaterdag weer in het huwe lijk getreden en wel met zijn secretaresse, Frances L. Stevenson. Lloyd George is thans 80 jaar oud, zijn vrouw 55. Miss Stevenson was vroeger onderwijzeres en kwam in 1913 in het huis van Lloyd George. Zij heeft een academische graad en een eere diploma voor klassieke literatuur. „Waarom terugtocht in het Oosten?" Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I over het onderwerp: „Waarom terugtocht in het Oosten GEEF DE KOE SCHILLEN, DAN GEEFT DE KOE MELK. In verband met de heerschende papier- schaarschte is van hoogerhand voor elk dag blad een maximum aantal exemplaren vast gesteld, hetwelk door de oplage niet mag worden overschreden. Hieruit vloeit on middellijk voort, dat een dagblad een punt kan bereiken, waarop het geen nieuwe abonnés meer kan aannemen, anders dan in gelijke mate waarin anderen het abonne ment opzeggen. Dit punt is onlangs, zooals door veel andere dagbladen, ook door de Haarlemsche Courant bereikt. Teneinde nu de nieuwe abonné-aanmel- dingen, als belangrijker, zooveel mogelijk voorrang te geven, hebben wij moeten be sluiten met ingang van 1 November a.s. de verstrekking van bewijsnummers voor ge plaatste advertenties (welke exemplaren uiteraard ook tot de oplaag behooren) dras tisch te beperken. Met ingang van dien datum zullen bewijs nummers (hoogstens een per plaatsinguit sluitend nog verstrekt worden aan adver- tentiebureaux en sommige andere tusschen- personen benevens in gevallen, waarin door den opdrachtgever de uitvoering der plaat sing volgens wettelijk voorschrift moet worden overgelegd. Directie Haarlemsche Courant. Eden zou brief van Churchill aan Stalin hebben overhandigd. De vierde bijeenkomst der conferentie te Moskou begon Vrijdagmiddag om 3 uur, dus een uur vroeger dan de bijeenkomsten op de voorafgaande dagen. De deelnemers aan de vergadering maakten na de middagbespre kingen van den vorigen dag een „vermoeiden indruk". Molotof voerde het voorzitterschap. Weliswaar heeft hij voorgesteld het voorzit terschap met Eden en Huil af te wisselen, maar zij stonden érop, dat Molotof in alle bijeenkomsten den voorzitterszetel zou in nemen. Edens besprekingen met Stalin hebben Donderdagnacht twee uur geduurd. Bij die gelegenheid zou de Britsche minister aan Stalin een brief van Churchill heb ben overhandigd. Terwijl Eden het zeer druk heeft, beperkt Huil zich „om gezondheidsredenen" tot de middagconferentie en tot overleg met zijn medewerkers. Huil zou onder voortdurend medisch toezicht staan. Cordell Huil heeft Zaterdagochtend den Chineeschen ambassadeur te Moskou ont vangen en met dezen een onderhoud van een half uur gehad. Dit is reeds het tweede be zoek van den Chineeschen ambassadeur aan Hull, die hem, naar thans bekend wordt, Woensdag ook reeds heeft ontvangen. Naar het Sovjetagentschap Tass meldt, heeft Molotof Vrijdag Eden ontvangen voor een on derhoud, waaraan ook werd deelgenomen door den Britschen ambassadeur, Clark Kerr. Zaterdag heeft Molotof Cordell Huil ont vangen. Volgens een bericht in de Neuer Zürcher Zeitung heeft de chef van de afdeeling inlich tingen van het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, mr. Dermott, ge zegd: „De Amerikaansche delegatie is niet naar Moskou gegaan om eens met de Prawda te praten, doch opdat Cordell Huil het met Molotof eens worde". Deze uitlating zou het gevolg zijn van hoofdartikelen in het officieuze blad der Sovjet-Unie, waarin ongenadig wordt gehamerd op het aambeeld „tweede front" ge- heeten. De Amerikaansche bladen New York Times en Herald Tribune eischen inmiddels „een groote mate van soepelheid" van de Ameri kaansche delegatie te Moskou ten aanzien van de territoriale eischen der Sovjet-Unie. „Het is' een fictie aan te nemen, aldus de Herald Tribune, dat de Sovjet Unie zich zou kunnen tevreden stellen met de grenzen die .zij in 1939 bezat." Geallieerde vliegtuigen boven Stiermarken en Hongarije. Wederom hebben formaties vijandelijke bom menwerpers van het bedekte weer boven Z.- Duitschland gebruik gemaakt voor een opera tie tegen deelen van de Ostmark. In de mid daguren van 24 October verschenen zij bij een volkomen gesloten wolkendek en regen boven Stiermarken. Hier en daar werden bommen geworpen op plattelandsgemeenten. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben, volgens een ander bericht, op 24 October even eens na de Zuidwestelijke grens gepasseerd te hebben, boven Hongarije gevlogen. Uit ver schillende deelen van Transdanubië wordt melding gemaakt van enkele neergeworpen bommen. De aanvallende vliegtuigen hebben boven de Westelijke en Zuidwestelijke deelen van Hongarije gevlogen, waarna zij het lucht gebied boven Hongarije verlieten. Totdusver zijn geen berichten ontvangen over slachtof fers of materieele schade. Wegens moordaanslagen en sabotage. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer Nord- west mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Amsterdam den 22sten October 1943 de volgen de Nederlandsche staatsburgers ter dood ver oordeeld: 1. Den student Johan Kemper, ge boren 27 October 1922 te Bussum. 2. Den student Martinus Raben, ge boren 27 Dec. 1922 te Palembang (Ned. Indië). 3. Den distributieambtenaar Karei Ra- ben, geboren 21 Jan. 1918 te Soerabaja (Neds Indië). 4. Den student Johan Schimmel, geboren 7 April 1919 te Amsterdam. 5. Willy van Breukelen, zonder beroep, geboren 27 Februari 1921 te Amsterdam 6. Den student Herman Ruys, geboren 19 Januari 1923 te Bussum. 7. Den arts Antonius Teilegen, ge boren 25 Mei 1907 te Zwolle. 8. Den student Abraham Cornells Kuiper, geboren 28 Aug. 1922 te Arnhem. De veroordeelden hebben zich in het geheim verbonden met het doel moordaanslagen te plegen op personen uit het openbare leven in Nederland, sabotagedaden te verrichten, onder gedoken personen met geld en levensmiddelen bonnen te steunen en spionnage te verrichten. De groep heeft in nauwe betrekking gestaan tot de door 't Polizeistandgericht Amsterdam den 30sten September 1943 veroordeelde ter reurgroep. waartoe de communist Louis Bois- sevain en de moordenaars van luit.-generaal Seyffardt hebben behoord, en is een voortzet ting daarvan geweest. De veroordeelden heb ben zich schietwapenen en munitie verschaft. De veroordeelde Johan Kemper heeft boven dien zich schuldig gemaakt aan medeplichtig heid aan den moordaanslag op den politie ambtenaar Woerts te Bussum en den op 3 Sep tember 1943 gepleegden moord op den politie- president van Utrecht, Kerlen. De onder 1 tot 7 genoemde daders hadden afspraken gemaakt voor moorden en sabotagedaden, die ingeval zij tot uitvoering waren gekomen, de open bare orde in de bezette Nederlandsche gebie den hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het Standgericht een vergrijp gezien tegen de voorschriften van de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde van 9 Januari 1943. Het mee- rendeel der daders, in het bijzonder de arts Antonius Tellegen, heeft actief spionnage be dreven. Door het snelle arresteren van deze veroordeelden is het de Sicherh?itspolizei ge lukt de sabotage-organisatie, waarvan de voor naamste deelnemers reeds op 30 September '43 zijn veroordeeld, in vollen omvang te ver nietigen. Het vonnis is na onderzoek van de gratie kwestie aan zeven veroordeelden Vrijdag j.l. door den kogel voltrokken De distributieambtenaar Karei Raben, een broer van den ter dood veroordeelden en dood geschoten Martinus Raben, werd begenadigd, daar hij niet in die mate als de overige ver oordeelden zich aan terrorisme had schuldig gemaakt. 44 bommenwerpers bij aanval op Kassei neergeschoten. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche luchtmacht bij haar aanval op Kassei in den nacht van 22 op 23 October 44 bommen werpers heeft verloren. Bij haar aanval heeft de Britsche lucht macht, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw zware schade toegebracht aan niet-militaire objecten. Cultuurinstellingen en monumenten, kerken en ziekenhuizen waren haar gelief koosde doelen. Daarbij werden talrijke oude, waardevolle gebouwen door de Britsche bom men getroffen en zwaar beschadigd of vernield Het meeste geleden hebben het staatstheater, de schilderijengalerij, het witte slot, het land- grafelijk museum, de kostbare Murhard-biblio- theek en het paleis Bellevue. Bovendien wer den vier ziekenhuizen en tien kerken zwaar getroffen. Te'gen het bolsjewisme. Meldt voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar. die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na minstens een jaar diensttiid zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 26.10.'43. 914.00 uur. Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.'43, 914.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1