Haarlemsche Courant Critiek van Sovjetzijde op Turkije. Een hoogtepunt in den strijd in het Oosten. Nieuwsblad voor Noord-Holland Eden naar Ankara? De positie van den Dnjepr. 288e Jaargang No. 249 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln Tel. 12230 Hoofdredacteur: p. c. Berks Dinsdag 26 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fwstdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor I.Tmuiden: Rembrandtlaan 55» IJmulden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damfate. Haarlem k 1297 Het officieuze Sovjet-Russische blad „Oorlog en Arbeidersklasse", een der voornaamste spreekbuizen der Sovjet- regeering, oefent in het hoofdartikel van het laatste nummer een scherpe critiek op de Turksche neutraliteitspolitiek. „Deze traditioneele neutraliteitspolitiek, aldus het blad, „komt hierop neer dat Duitschland door het neutrale Turksche rijk in den flank wordt beschermd. Het is natuur lijk Turkije's zaak, in welke koers het zijn buitenlandsche politiek wil voeren. Aan den anderen kant volgen wij het politieke beleid van Turkije met de grootste belangstelling." In diplomatieke kringen in Turkije gaat meer en meer het gerucht, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden, na afloop der besprekingen te Moskou via Ankara zal terug reizen, om de Turk sche regeering jn te lichten. Naar aanleiding van het, onderhoud» tus- schen Anthony Eden en zijn Russischen col lega Molotof van Vrijdagmorgen, schrijft de speciale correspondent van Reuter te Moskou Harold King, dat tijdens deze bespreking vooral Engelsch-Russische vraagstukken zijn behandeld „In het bijzonder de kwestie Oost- Europa was een der behandelde problemen, een probleem", aldus Harold King, „dat door de conferentie te Moskou eens rustig kan worden bezien en waar de Engelschen, vooral voor de situatie na den oorlog veel belang bij hebben. De Geallieerde diplomaten schij nen langzamerhand er van doordrongen te geraken, dat de behandeling van alle vredes- en toekomstplannen moet geschieden in tegenwoordigheid van Sovjet-Russische gede legeerden. De belangstelling der Sovjet-Unie strekt zich nu eenmaal over alle oorlogstoo- neelen uit." Terwijl de conferentie van drie te Moskou in de Geallieerde pers breedvoerig wordt be handeld, wijden de Sowjet-Russische bladen en omroep maar weinig aandacht aan deze gebeurtenis. Zij beperken zich tot de publi catie van de officieele communiqués der ver gaderingen. Ook in zijn uitzendingen voor het buitenland is de Moskousche zender zeer zwijgzaam over dit punt. Negen maal luchtalarm te Londen in 10 dagen. Maandagavond is in het Londensche ge bied luchtalarm gemaakt, naar de Britsche berichtendienst meldt. Dit is de negende keer in tien dagen tijds. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landstorm. Het SS-Ersatzkommando deelt méde: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te1 worden voor de Waffen-SS of de Landstorm, Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landstorm of bij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttiid zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 27.10.'43. 9—14.00 uur.. Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Aardappelschillen en huishoud- beenderen hebben groote waarde! Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten worden. De aardappelschillen zullen daarbij een welkome aanvulling be- teekenen. Vooral in de omgeving van de groote steden, waar veel melkveebedrijven voorkomen, komt die aanvulling prachtig van pas. De huisvrouwen diénen dus vooral de schillen aan de ophalers mee te geven. Zij hebben echter nog een andere plicht, n.l. er voor te zorgen, dat alle huishoudbeenderen apart bewaard worden en afgedragen wor den aan de ophalers. Ook beenderen zijn-van belang. Wat allemaal uit oude beenderen ge maakt kan worden, grenst aan het ongeloof lijke. Er gaat vrijwel niets verloren. Om en kele dingen te noemen: beenderen zijn noo- dig voor de lijm-fabricage. Uit het vrijko mende beendervet worden stoffen gemaakt, benoodigd voor het maken van zeep, genees middelen. verf, lak, inkt, kaarsen, stearine, scheerzeep en schoensmeer, enz. Fijngemalen beenderen, van lijm ontdaan, leveren voeder middelen en meststoffen op. Aardappelschillen en huishoudbeenderen hebben groote waarde! Onderhoud tusschen Stalin en Cordell Huil. Naar hët agentschap Tass meldt, heeft Stalin Maandag een onderhoud gehad met den Amerikaanschen Staatssecretaris Cordell Huil. Molotof en de Amerikaansche ambassa deur in Moskou, Harriman, namen aan de bespreking deel. „Ik heb er schoon genoeg van" sprak Eenk op zekiïren dag tegen zijn vrienden. Zij wisten nergens anders over te spreken, dan dat Duitschland den oorlog verloor, dat er hongersnood en revolutie was en wat niet alHij wilde niet meehuilen met de wolven in het bosch; hij wilde zich zelf overtuigen Daarom meldde hij zich dan ook voor het eerstvolgende weersportkamp in Duitschland. Neder - landsche jongens van 16-18 jaar, doe als hijBreek een maand uit de alledaagsche sleur. Meld je aan en geniet van een extra week vacantie, gevuld met sport, spel en veldwerk. Loon wordt doorbetaald, werk gevers moeten vrij geven. Aanmeldings bureau weersportkampen: Koningslaan 9, Utrecht. (Fritz Emde,/Stapf Pax cl HELP DE KOE MET SCHILLEN EN DE KOE HELPT U. Verlies van üritschen kruiser toegegeven. De Britsche admiraliteit heeft Maandag avond medegedeeld, dat bij een offensieven aanval onder de Fransche kust jl. Zaterdag de kruiser „Charybdis" tot zinken is ge bracht. De torpedojager „Limbourne" werd beschadigd en is door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Aardbeving te San Francisco. Te San Francisco heeft zich de hevigste aardbeving voorgedaan sedert jaren. Voor al in het havengebied waren de gevolgen merkbaar. In eenige stadswijken werd de telefoondienst onklaar, talrijke ruiten wer den vernield. Meubels werden dooreenge- worpen. Spaansche gelukwensch aan de Philippijnsche republiek. Een telegrafisch overgebrachte geluk wensch, die de Spaansche minister van bui tenlandsche zaken aan den president der Philippijnen heeft gericht, heeft in Japan- sche politieke kringen veel weerklank ge vonden. Algemeen wordt het telegram als een erkenning de facto van den onafhanke- lijken status der Philippijnen opgevat. ONZE VOEDSELVOORZIENING. In zijn beschouwingen over de voedsel positie van ons land heeft Ir. Louwes ver leden week opgemerkt, dat wanneer er in het geheel niets was geëxporteerd en er in oh» land niets voor de weermacht beschik baar zou zijn gesteld, we 7 a 9 pet. meer voedingswaarde hadden gekregen. Deze mededeeling heeft eenige lezers in het geweer geroepen. Htm reflecties komen op het volgende neer: Wanneer we dus aan onze tegenwoordige rantsoenen 7 a 9 pet. toevoegen zouden we weer op ons voedings- peil van voor den oorlog zijn aangeland? U gelooft zelf toch wel beter? Het is mogelijk, dat het misverstand, dat uit deze reflecties spreekt in breeder kring wordt verspreid dan men zou vermoeden en het is daarom gewenscht, er met een enkel woord op in te gaan. Vooreerst dient men voedingswaarde niet te verwarren met voedingsmiddelen. Het is mogelijk, dat een groot kwantum voedings middelen een geringe voedingswaarde ver tegenwoordigt. Iedereen weet, dat, om een voorbeeld te noemen, in een haring veel meer voeding zit dan in een biefstuk van een half pond. Maar laten we, om de zaak niet moeilijk te maken, dat verschil tus schen voedingswaarde en voedingsmiddelen nu maar verwaarloozen en de vraag stellen, of we. met onze voeding nu werkelijk weer geheel op het oude peil zouden aanlanden, wanneer plotseling alle export naar Duitsch land en al wat tot voeding van het bezet tingsleger dient, werd stopgezet. Het is duidelijk, dat het er niet naar .zou lijken. We zouden dan blijven zitten met groote, zeer groote-tekorten aan broodgraan, suiker, vetten, vleesch, altemaal primaire voedingsmiddelen hier te lande. Er zou ook nog lang niet voldoende kunstmest zijn voor onzen tuinbouw en evenmin veevoeder voor onze runderen en onze knorretjes. Voorts zouden wij zoomin als thans een korrel rijst dat kostelijke bij-voedsel op tafel zien en diverse populaire vruchten als appels, pe ren, sinaasappels, bananen, abrikozen- amandelen, noten, rozijnen en krenten zou den evenzoovele herinneringen uit de ja ren voor den oorlog vormen. De namen der laatstgenoemde producten wijzen onmiddellijk den weg uit het misver stand. Immers, zij komen uit landen over zee. En ons land wordt, als de rest van Europa, nu al langer dan vier jaar geblok keerd en die zeven a negen procent zouden practisch weinig of geen gewicht in de schaal leggen, wanneer onze bondgenooten Engeland en Amerika ons toestonden, de le vensmiddelen te betrekken, die wij nu een maal noodig hebben. Maar deze bondgenoo ten geven er de voorkeur aan, ons tot meer dere versterking der bondgenootschappe lijke banden uit te hongeren en als het mo gelijk is centra van industrie, waar de voed selvoorziening wordt gediend, kapot te smijten. Oho, zegt hier een „echte" Nederlander, maar ge vergeet, dat iedere lading, die hier ten behoeve van Nederland zou aankomen, onmiddellijk ten behoeve van Duitschland zou worden gevorderd, en dat Amerika en Engeland niet zoo onverstandig zullen zijn, hun vijand aan levensmiddelen te helpen. Ik antwoord: Dat zit nog. Want Duitsch land heeft reeds een paar jaar geleden doen weten, dat alle voedingsmiddelen, die ten behoeve van een bezet land zouden worden verscheept, ten volle voor dat land gere serveerd zouden blijven, onderaanbieding, een en ander door een neutrale waarne ming te laten controleeren. Maar laat men nu maar aannemen, dat de practijk znlk een regeling niet gedoogt, dan blijft het nog een feit, dat zoo«vast staat als een huis, dat wij hier tobben met belangrijke voedseltekorten als gevolg van de Anglo-Amerikaansche blokkade. Dat wascht al het water van de zee niet af en daarom is het minderwaardig en oneerlijk, de schuld voor de moeilijkhe den bij onze voedselvoorziening ten laste van Duitschland te brengen waar een kind kan begrijpen, dat het de heeren van over zee zijn. die ons ons voedsel onthouden. Verhooging broodrantsoen in Itaiië. Naar de .Italiaansche radio bekend maakt, zullen de broodrantsoenen van 150 tot 200 gram per dag verhoogd worden. Zeer verbitterde gevechten o.m. bij Melitopol en Saporosje. In tegenwoordigheid van den Dienstleiter Ritterbuseh vond in Den Haag de plechtige opname der 21-jarige meisjes van den BdM in de N.S.-Frauenschaft plaats. (Bildarchiv Arbeitsbereich der N.SX>.A,P./Stapf Pax e) KORT NIEUWS De Nieuw-Zee- landsche generaal Reginald Miller heeft om onbeken de redenen zelf moord gepleegd. De generaal was in Spanje geïnter neerd. In den Indischen staat Mysore, waar reeds sinds eenigen tijd hongersnood heerscht, is een cholera-epidemie uitgebroken. In een district zijn reeds tal van menschen gestorven. Het Amerikaan sche ministerie van arbeid heeft in he ap uajjajjs apieedeq lands, waar men met een tekort aan arbeidskrachten te kampen heeft, den 48-urigen werk week weer inge voerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Op de zwaartepunten van den grooten afweerslag in den Zuidelijken en den cen- tralen sector van het Oostelijk front kwam het Zondag tot buitengewoon verbitterde gevechten. Verscheidene ten Zuiden van Melitopol en ten Zuidoosten van Saparosje over een smal front aanvallende Sovjet divisies werden met zware verliezen afge slagen; eenige penetraties afgegrendeld. Aan weerszijden van Dnjepropetrowsk slaag den vijandelijke strijdkrachten onder bescher ming van een dichten mist erin, bruggehoof- den te vormen aan den westelijken Dnjepr- oever. In het penetratiegebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg wisselden krachtige vijan delijke aanvallen op onze afgrendelings fronten af met eigen tegenaanvallen. De bolsjewisten verhoogden hun krachtsin spanning om naar Kriwoi Rog door te breken. De zware afweergevechten duren onverminderd voort. Tot zware gevechten kwam het ook ten Wes ten van Smolensk. Hevige doorbraakaanvallen der bolsjewisten strandden daarop den hard- nekkigen tegenstand onzer troepen, die in een tegenaanval tijdelijk verloren gegaan terrein heroverden en daarbij een vrij zwakke vijan delijke groep vernietigden. Van de rest van hét Oostelijk front zijn slechts plaatselijke gevechten uit de sectoren ten Noorden van Kief, aan weerskanten van den Sosjmond, ten Zuidwesten van Welikija Loeki en ten Zuiden van het Ladogameer ta melden. In de zware gevechten der beide laatste dagen zijn 282 Sovjetpantserwagens stukge schoten, waarvan het meerendeel aan het front tusschen de Zee van Azof en Krement sjoeg. Aan het Zuid-Italiaansehe front vonden Zon dag geen noemenswaardige gevechtshandelin gen plaats. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegers vielen opnieuw met goed resultaat da vijandelijke ravitailleeringsbasis Napels aan. Volgens intusschen binnengekomen rappor ten heeft de luchtmacht in den nacht van 21 op 22 October in het Oostelijke deel der Mid- dellandsche Zee een vijandelijken torpedo jager tot zinken gebracht en een tweeden door bomtreffers beschadigd. Boven het bezette gebied in het Westen wer den Zondag 11 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waarvan 9 door afweergeschut der luchtmacht. Amerikaansche bommenwerpers vlogen bij dicht wolkendek en regen over Zuidoost- Duitschland en lieten lukraak en ver uiteen bommen op eenige plaatsen vallen. Zondag nacht deden vijandelijke storingsvliegtuigen afzonderlijke aanvallen op West-Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden afzonderlijke doelen in het stadsgebied van Londen. De A.N.P.-correspondant te Berlijn meldt; De strijd in het Zuiden van het Oostelijk front heeft thans een hoogtepunt bereikt. Van zwaartepunten kan men hier niet spreken, de gevechten vormen een geheel en men kan wel zeggen, dat de afloop ervan het lot van den geheelen Zuidelijken frontvleugel bepaalt. De bolsjewisten zet ten blijkbaar alles op alles doch de Duit sche tegenaanvallen zijn niet minder krachtig. De Sovjet-Russische strijdkrachten in da bocht van den Dnjepr, die ten Zuidoosten yar» Krementsjoeg over deze rivier zijn gekomen, rukken naar het Zuiden op in de richting van Kriwoj Rog. Dit belangrijke spoorwegknoop punt, dat tevens wegens zijn steenkool- en ertsmijnen van groote beteekenis is, bevindt zich nog steeds in Duitsche handen. Zooals de situatie op het oogenblik is, vormt de Dnjepr niet langer meer een be- I schermende linie,waarachter de Duitschers j zich kunnen verdedigen. Niettemin vormt deze in haar benedenloop tot drie kilo meter breede en door uitgestrekte moeras sen omzoomde rivief een barrière, die de ravitailleering der Sovjet-Russische strijd krachten ten zeerste moet bemoeilijken. Met de gevechten in de bocht van den Dnjepr hangen die tusschen Saporosje en de Zee van Azof ten nauwste samen. Nu de Duit schers Melitopol, sen belangrijk bolwerk voor de verdediging van laatstgenoemden sector, ontruimd hebben, ligt achter de Duitsche troe pen niets dan de eindelooze vlakte der Nogai- sche steppe, die voor de verdediging vrijwel geen natuurlijke voordeelen biedt. De positie van de Duitsche strijdkrachten in dezen sec tor, die mede den toegang tot de Krim be- heerscht, hangt ook uiteraard hiervan af en hieruit blijkt het verband met de gevechten in de bocht van den Dnjepr of de Duit sche strijdkrachten op den rechteroever dezer rivier den Sovjet-Russischen opmarsch naar het Zuiden kunnen tegenhouden. Hieromtrent waagt men zich te Berlijn niet aan prognoses. De strijd is nog in vollen gang en omtrent den afloop kan men vooralsnog niets zeggen. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. Bij de politie te Heemstede is kennis gat geven van diefstal van 5 H.L. aardappelen, die onder een afdak van de paardenstal van de boerderij van den heer J. aan de Wagner- kade stonden, I ~*i4

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1