Wandgedierte Strenge straffen op verduisteringsovertredingen Veertien dagen zonder licht. De plaatselijke luchtbeschermingsleider maakt bekend, dat de navolgende nieuwe algemeene voorschriften betreffende afsnij ding lichttoevoer en bestraffing verduiste- tngsovertredingen binnenkort in werking Allien treden. In elk geval van overtreding zal worden overgegaan tot afsnijding van den licht toevoer voor den duur van tenminste 14 dagen. Bovendien zal iedere overtreding (behalve de afsnijding van den lichttoe voer) door, het plaatselijk hoofd van de politie worden gestraft met een minimum boete van f 25. Tenslotte zullen in elk ge val van verduisteringsovertreding de gloei lampen waarmede de overtreding werd gepleegd, in beslag genomen worden. In gevallen van herhaling van verduiste ringsovertredingen volgt lichtafsnijding voor langeren termijn en eventueel bestraffing door een Duitsch gerecht. Ten aanzien van de verantwoordelijkheid in hotels en pensions is het volgende bepaald: In beginsel is de luchtbeschermingsplichtige eigenaar verantwoordelijk. Voor het volgens de voorschriften verduisteren van een ver huurde kamer kan tijdens diens aanwezigheid de logeergast verantwoordelijk worden ge steld, als bij een overtreding blijkt, dat deze de nalatige is. Hierbij dient vooropgesteld te worden, dat in iedere hotel- en pensionkamer een mededeeling moet zijn aangebracht, waar in de gast op zijn verantwoordelijkheid voor een juiste wijze van verduistering wordt gewezen. De politie en in het algemeen de organen, welke met de controle op de verduistering zijn belast, richten zich bij het vaststellen van een verduisteringsovertreding in de eerste plaats tot den eigenaar of verantwoordelijken leider van pension of hotel en stellen eerst dan den gast verantwoordelijk', als de eige naar overtuigend kan aantoonen, dat noch hem, noch zijn personeel schuld treft. Dit zal in het bijzonder dan het geval zijn, als de gast zich op zijn kamer bevindt, en, nadat er volgens de voorschriften verduisterd is, b.v. zelf een venster opent. Is de verduiste ringsovertreding veroorzaakt, doordat het verduisteringsmateriaal zich niet in goeden staat bevindt, dan zal de eigenaar verant woordelijk worden gesteld. Het is practisch niet mogelijk gebleken een regelmatige intensieve verduisteringscontrole uitsluitend door de organen der politie te laten verrichten. Daarom worden dan ook de blokhoofden en de plaatsvervangend blok hoofden van de zelfbescherming bij deze con trole ingeschakeld. De controle door de blokhoofden en hun plaatsvervangers wordt meer instrueerend dan controleerend uitgevoerd, d.w.z. dat bij geconstateerde overtredingen uitsluitend ge waarschuwd wordt. Deze waarschuwing heeft geen verdere beteekenis dan een tactische herinnering aan den verduisteringsplicht. Voor den overtreder bestaat dan de mogelijk heid de overtreding te doen ophouden, zonder dat strafmaatregelen genomen worden. Indien dus een blokhoofd een bewoner waarschuwt dat zijn woning niet goed ver duisterd is, doet men verstandig onmiddellijk maatregelen tot opheffing te nemen om straf maatregelen te voorkomen. Het publiek wordt aangeraden geregeld de verduisteringsmaatregelen te controleeren en daardoor zelf mede te werken om straf en moeilijkheden te voorkomen. Pakketten voor krijgsgevangenen. In Augustus 19 42 werd, met steun van het Commissariaat belangen voormalige Ned. Weermacht en van* het Ned. Roode Kruis, spontaan een actie voor pleegouders voor krijgsgevangenen geboren, welke bij afkor ting A. P. K. wercr genoemd en haar zetel vestigde in Den Haag, Adelheidstraat 183. Zij beoogde langs volkomen legalen we pleegouders te werven, die zich bereid en in staat verklaarden onzen krijgsgevangenen regelmatig en zoo mogelijk wekelijks een of meer pakketten levensmiddelen te sturen, nadat van een dergelijke steunbehoefte van de zijde hunner naaste verwanten blijk was gegeven. Geconstateerd was namelijk, dat verschillende dezer niet in staat waren regel matig een pakket te zenden. De z.g.n. pakketten-pleegouders namen op zich. alvorens hun wekelijksché pakket-zen- dingen aan te vangen, over de behoefte aan pakketten-steun bij de naaste verwanten van den krijgsgevangene te informeeren. Sa menstelling van den inhoud, inkoop en f;- mmciering bleef uitsluitend ,een zaak van pleegouders en de verwanten. Deze A. P. K. heeft in stilte veel nuttig werk kunnen verrichten voor de oudste ca tegorie van krijgsgevangenen, en dikwijls ook voor die ouders en verwanten die zelf Hulp noodig hadden. Aangezien men ook dr> jongste categorie van krijgsgevangenen pakketten levensmid., delen als groet uit het vaderland wenscht to sturen is overwogen het werk der A. P. K. uit te breiden tot deze groep. Behoudens na dere goedkeuring van het hoofdbestuur, heeft de afd. IV B (pakketzendingen) van het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis zich bereid verklaard de werkzaam heden van het hoofdkantoor Den Haag der A. P. K. te vérrichten. Dé afdeeling is door haar outillage hiertoe beter in staat. Adspirant-pleegouders kunnen zich voor inlichtingen en adressen wenden tot de plaatselijke afdeelingen van het Ned. JRoode Kruis of tot genoemde afd. IV B van het in formatiebureau, Hamerstraat 17. 's Ora- venhage. Te Tilburg werd een gemeenschappelijke vormingsdag der N.S.D.A.P. en N.S.B. van d;3n kring Noord Brabant gehouden, waarbij Dienstleiter Ritterbusch en de plaatsvervangend leidér der N.S.B.van Geelkerken, het woord voerden. (Bildarchiv Arbeitsbereich der N.S.D.A.P./Stapf Pax c) KORT NIEUWS Naar men uit Londen verneemt, zou aan den strijd tegen Italië- ook door afdeelingen Canadeesche rood huiden worden deel genomen. De Turksche re geering heeft haar gezantschap te Tsjoenking in een ambassade veran derd.- De Turksche gezant te Madrid is benoemd tot eerste Turksche ambassa deur te Tsjoenking. fCe Parijs zijn enkele gezelschaps spelen zooals „big- house", „Chicago", „Zwarte Markt" verboden, omdat in de spelen gangsters apachen en derge lijke elementen als aantrekkelijke figu ren werden voor gesteld. Wij verdelgen radicaal alle ongedierte Zuiveringsonderneming „Radicaal" GEN. CRONJéSTRAAT 135, TELEF. 11657 Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J, J. E. van Baarse], Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Vergunning vereischt voor verhuren van schrijfmachines. Bij publicatie in de Staatscourant van 4 December 19 42 werd het bestaande verbod tot het verkoopen en afleveren van schrijf machines zonder vergunning uitgebreid tot een ieder, tenzij verkoop en aflevering ge schiedt aan bij het bureau voor de metalen- verwerkende industrie ingeschreven hande laren in kantoormachines. Ter voorkoming van misverstand wordt er hierbij de aan dacht op gevestigd, dat dit verbod tot afle vering mede omvat de aflevering als gevolg van het sluiten van een overeenkomst van huur en verhuur. Dientengevolge is voor het verhuren van schrijfmachines door een ieder een vergunning vereischt, met uitzondering van de kantoormachinehandelaren, voor welke categorie reeds een regeling is getrof fen, welke in de Staatscourant van 11 Maart 1 942 is gepubliceerd. Deze vergunningen kunnen bij bovengenoemd bureau, Riouw- straat 18£. Den Haag, worden aangevraagd. .Operettevereeniging Diogé. Diogé kwam Zondag en Maandag voor het publiek met de geestige operette van Charles Lecocq „De dochter van Madame Angot". Het boeiende gegeven, in kleurige scènes handig tooneelmatig verwerkt, en de pittige, licht aansprekende muziek bleken een goede keuze voor de verdienstelijke di lettanten van Diogé. Vooral de rollen van mademoiselle Lange en van de liedjesdich ter Ange Pitou werden uitstekend vervuld; mevr. Vander—De Jong speelde de eerste met veel tact en natuurlijke elegance, en H. Steenkist was een goed zingende en vlot acteerende Pitou. De partij van Clairette werd vocaal goed gediend door mej. Faber (dit vergoedde haar minder lenige spet kwaliteiten) en H. Woerde was een leven dige Pomponet; wij zouden hem alleen wil len aanraden wat vrijer de zaal in te zingen en te spreken, inplaats van naar den grond te kijken. Verder een goed zingende Ama- ranthe (mevr. SchefferKramer), een be schaafd acteerende kamenier Hersilie (mevr. Heinsbergenv. Waard) en, niet te vergeten, een goed getypeerde Larivaudière (A. J. v. d. Blom), plus nog een heel stel rollen van tweede en derde plan, waaron der de pittoreske groep van de marktlui. De omvangrijke taak van het koor werd naar omstandigheden (gedecimeerde man- nenbezetting!zeer behoorlijk vervuld. De dames wisten zich te onderscheiden met het fraaie inleidmgskoortje van het tweede be drijf. Als orkest werkte mede het handige en semble „Orpbeus"; en onder de vaste en duidelijke leiding van den directeur H. Th. Lindenborn werden de vocale en instru mentale prestaties tot een vrij goed geheel gerealiseerd. En als er al eens wat haperde bij het opkomen van 't koor bijv. dan werd de breuk in een ommezien hersteld. Met een zoo zadelvasten dirigent lijkt ont reddering uitgesloten. Jan Hundling had veel werk gemaakt van de regie en de costumeering gaf een fris- schen aanblik. Het geheel, ook de ballet scènes, ingestudeerd door Corrie de Mon, droeg het stempel van verzorgd dilettan tenwerk. JOS. DE KLERK. Het Witte Kruis vergaderde. In het wijkgebouw van de afdeeling Haar lem der Vereeniging Het Witte Kruis, werd de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw mr. J. M. Punt en dr. C. E. Linden- berg herkozen, terwijl in de plaats van de aftredende bestuursleden de heeren F. C. R. Smit. en Slager werden gekozen. Als afge vaardigden van de afdeeling Haarlem voor de jaarlijkAfche algemeene vergadering te Am sterdam werden de voorzitter en de secre taris gekozen. NIEUWE UITGAVEN. Voor de Nederlandsche Mycologische Ver eeniging is bij H. Veenman Zonen een handig boekje over eetbare en giftige padde- -stoelen uitgekomen onder den titel „Eenige eetbare en giftige paddestoelen". Het werkje, dat werd geschréven door dr. H. A. A. van der Lek, bevat een beschrijving van de meest voorkomende eetbare zwammen als het Eekhorentjesbrood, de Hanekam, de Weide-Champignon en andere bekende padde stoelen,, waarbij voor iedere soort eenige aanwijzingen voor de bereiding worden gege ven. Behalve de acht eetbare zijn ook be schrijvingen van vier giftige paddestoelen opgenomen. Bijeenkomst der N.S. Frauenschaft. In de feestelijk versierde zaal van hotel De Leeuwerik werd Zondag 24 October j.l. een bijeenkomst gehouden voor de N. S. Frauen schaft Deutsches Frauenwerk. De Ortsfrauenschaftsleitering, mevrouw Bergmann, heette de aanwezige gasten en vrouwen hartelijk welkom, waarna mevrouw Prümmer uit Bilthoven het woord nam. In een boeiende voordracht behandelde zij het literaire werk van den Nederrijnschen dich ter Heinrich Lersch, die in 1889 in München Gladbach werd geboren en het beroep van ketelmaker uitoefende. In zijn gedichten leeft het forsche rythme van den arbeid en het beleven van de nationaal-socialistische kame raadschap. Zijn kunst wordt gedragen door het besef „Duitschland moet leven, ook wan neer wij moeten sterven". Deze uitspraak van den dichter was het motto, waaronder de toehoorders een uur literair genot doorleefden, waartoe ook de muzikale voordrachten van mevrouw Les sen ich het hunne bijdroegen. Mevrouw Bergmann zegde de 'oeide dames hartelijk dank voor wat zij de aanwezigen aan kunstgenot hadden gegeven. Zij wees nog in het bijzonder op de tentoongestelde speel goederen voor kinderen van gewonde solda ten, die vervaardigd waren in den knutsel- cursus, waarna zij de bijeenkomst met „Heil Hitier" besloot. Kraamverzorging door N.V.D. De afdeeling Medische Zaken van den Neder 'andschen Volksdienst is er toe overgegaan een onderafdeeling op te richten, welke de rerzorging en wijkverpleging van kraamvrou wen ter hand zal nemen. Deze afdeeling, die den naam „Kraamzorg" draagt, krijgt reeds thans vele aanvragen binnen, zelfs zooveel dat aan niet alle kan worden voldaan, omdat er een gebrek aan kraamverzorgsters is. De af- ieeling Kraamzorg heeft vele kraamverzorg sters noodig en roept deze daarom op, zich te melden bij de afd. Medische Zaken van den N. V. D. aan de Hazepaterslaan 28-32, waar alle gewenschte inlichtingen kunnen worden verstrekt. KORT NIEUWS Het 18-jarig meisje Adriaantje van der Hulst te Naarden, die als vermist was op gegeven, had zich zonder medeweten van haar ouders naar Amsterdam begeven en was niet teruggekeerd. Daar heeft de politie haar opgespoord. Op vele balcons van het electrische stroomlijnmateriaal van de Nederlandsche Spoorwegen bestond eeh rookverbod. Thans is besloten dit op te heffen. De op die balcons aanwezige bordjes met opschrift Verboden te rooken" zullen geleidelijk worden verwij derd. De 67-jarige Scheveningsche vrouw P. T.-K. is in den nacht van Zaterdag op Zon dag in haar kamer aan de 2e Sehuytstraat in Den Haag, door gasvergiftiging om het leven gekomen. De Bussumsche politie heeft de hand weten te leggen op een complot inbrekers en rijwieldieven, dat den laatsten tijd Bussum onveilig maakte. Alle dieven zijn goede be kenden van de justitie en zijn Amsterdam mers. Vast staat dat zij zich aan verschei dene diefstallen hebben schuldig gemaakt, waarbij zij vooral schuurtjes openbraken en hieruit en van de erven en uit de tuinen rij wielen ontvreemdden. De 49-jarige arbeider W. Smits it Zaandam is bij Bruynzeel's sohaverij in ee'h zaagselput gevallen. Toen men het ongeval eenigen tijd later merkte, waren de levens geesten reeds geweken. SPORT EN WEDSTRIJDEN Korfbal OOSTEKKWARTIER 2 EN WATERVLIET 2 NOG ONGESLAGEN. De zeer belangrijke wedstrijd Oosterkwartier 2Archipel 2 is ver diend door de thuisclub gewonnen. Het was een spannende wedstrijd, waarin Oosterkwar tier met meer overleg speelde dan Archipel. De score werd geopend door G. Starink, doch ceeds spoedig maakte Archipel gelijk. Ooster kwartier werd daarna sterker en het gelukte v. d. Linden, nog voor de rust de leiding aan Oosterkwartier te geven (21). Na de hervat ting bracht dezelfde speler den stand op 31, doch toen Archipel den achterstand tot 32 verkleinde, was de spanning geheel terug. Tenslotte maakte mevr. Poelgeest—AVage de overwinning van Oosterkwartier door een goed doelpunt tot een feit (42). Watervliet bleef ook nog ongeslagen, maar het kwam maar net met de hakken over de sloot tegen Landlust (43). De aanval van Watervliet was productief, en reeds spoedig leidde de ploeg met 20. Daarna doelpuntten beide partijen nog elk éénmaal (31), waarmede tevens de rust aanbrak. De derde aanval van Watervliet speelde zoo onproductief, zoodat Landlust den achterstand kon nivelleeren (33). Twee minuten voor het einde maakte R. Velthuys het winnende doelpunt (43). De wedstrijd Luto 2Haarlerrrl werd op verzoek van Luto uitgesteld. Hockey WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Voor de eerste klassen in het Westen waren geen wed strijden vastgesteld. In de tweede klas won BM HC 2 met 42 van Hurley; Ysvogels 2Ysyogels 1 13; VVVTCH 21. Voor de damescompetitie zijn gespeeld: p.romotieklas: Fit—Leiden 3—3; HE SRood Wit 2 21; tweede klas: Leiden 2Zand- voort 0—1; Rood Wit 3—BDHC 3 1—3; HHYC 3— BDHC 5 1—5. Handbal RAPIDITAS (DAMES) EN CONCORDIA (HEE REN) WINNEN KAMPIOENSCHAP. Het tour- nooi om het Haarlemsche kampioenschap, dat Zondag j.l. ,,Rapiditas" op de terreinen aan den Schalkwijkerweg organiseerde heeft behalve en kele spannende en aantrekkelijke ontmoetingen ook verrassingen opgeleverd. Bij de dames zorg de *H.O.C. voor een verrassing, door in de tweede ronde de titelhoudster, Concordia, dat in de eerste ronde IJmond met 90 had uitge schakeld, na een 33 gelijk spel door middel van doelworpen een nederlaag toe te brengen. De andere finalist werd Rapiditas, dat in de voorwedstrijden tegen O.S.S. met 5—1 en tegen Bato met 20 had gezegevierd. De finale liet zeer matig spel zien en beide partijen wogen goed tegen elkaar op. De dames van Rapiditas bleken tenslotte over het grootste uithoudings vermogen te beschikken en behaalden met een overwinning van 42 den titel. Bij de heeren was het krachtsverschil in de voorwedstrijden slechts gering. De Concordianen wisten H.O.C. er met moeite met 5—3 onder te houden, ter wijl Rapiditas een benauwde 75 overwinning op B.G.V. behaalde. De ontmoeting tusschen^ Bato en IJmond bracht nog meer spanning en eindigde tenslotte in een 43 zege voor laatst genoemde. De drie winnaars der voorronde be- kampten elkaar hierna in een halve competitie en de eerste kïasser Concordia toonde zich hiel de sterkste, door eerst IJmond een 8—2 en ver volgens in de finale Rapiditas een 13—2 neder laag toe te brengen. De rood-witten behaalden hiermede voor de tweede maal het kampioen schap. De uitslagen luiden: Dames: RapiditasOSS 51 ConcordiaIJ mond 90; Bato—BGV 1—1 (Bato wint met doel worpen); RapiditasBato 2—0; ConcordiaHOC 3—3 (HOC wint met doelworpen); HOC—Rapidi tas 24. Heeren: Rapiditas—BGV 7—5; Concordia—HOC 5—3; Bato—IJmond 3—4; Rapiditas—IJmond 10—3; Concordia—IJmond 8—2; - Rapiditas—Concordia 2—13. Tafeltennis. STER-TO URNOOI. Het „Ster-tournooi", Zondag j.l. gehouden, tusschen de acht beste Haarlemsche spelers en georganiseerd door de afdeeling van den Nederlandschen Tafeltennis Bond, mag zeker als geslaagd genoemd worden zoowel wat .betreft de belangstelling van toe schouwers als de prestaties der spelers. Dat de spelers van gelijke sterkte waren moge blijken uit het feit, dat de helft der partijen in drie games beslist moest worden. Het is den beker houder, E. v. Abbevé, ook deze maal, zij het met eenige moeite, wederom gelukt de trophee voor een jaar in zijn bezit te hebben. De eindstand luidt als volgt: gesp. gew. verl. pnt. v.-t. 1. E. v Abbevé 7 6 1 12 13—14 2. Chr. Vogelzang 7 5 2 10 128 3. D. Wolters 7 4 3 8 11— 7 4. A. Vrijbloed 7 4 3 8 108 5. B. Duits 7 3 4 6 9—10 6. G. Wolters 7 2 5 4 7—10 7. W. Traksel- 7 2 5 4 6—11 8. P. van-Eyk 7 1 6 2 3—13 SPORTALLERLEI. In de vergadering van den Ned. Boksbond heeft de nieuwe voorzitter, de heer H. S Bakker uit Den Haar de plannen voor de toekomst ont vouwd Hij pleitte de instelling vap een bonds- bureau en de aanstelling van een instructeur, wiens taak het zal zijn nieuwe boksers te lei den. Getracht moet worden de bokssport te brengen in alle lagen der bevolking. Als vice- voorzitter treedt op de heer A. Scharroo en als secretaris-penningmeester de heer F. G. Bou- wens. Het kampioenschap bandstooten, te. Rotter dam gehouden, is gewonnen door De Leeuw met zeven gewonnen partijen en een gemiddelde van 3.01; Jan Sweering. die tweede werd had een hooger gemiddelde, n.l, 3.11; 3. Hoogland; 4. Van de Pol: 5. Geestman; 6. Baay; 7. Born- kamp 8. Jac. Sweering. Tijdens de jeugdkampioenschappen van den zwemkiing Amsterdam speelde een Haarlemsch jeugdzevental tegen een Amstérdamsche ploeg en won met 42. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 27 OCTOBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Die fünf Gesangsgitaristen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Ochtendconcert. (8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uitz. 9.30 Uit oude en nieuwe operettes. 10.15 Uitnoodiging tot den dans. 10.45 Het Concertgebouw en Mèngelberg. 11.00 Orgelspel. 11.30 Sopraan, piano en gram.muz. 12.00 Alrhanak. 12.15 Orkest Otto Hendriks. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.10 Orkest Otto Hendriks. 13.45 Voor de jeugd. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO. 17.00 Pla novoordracht en gram.muz. 17.40 Kinderkoor „Dé Merels". 18.00 BNO: Brabantsch praatje. 18.05 Amusementsorkest., soli en de 10 Vroolijke Meisjes. 18.45 Neerlands stem van het front. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en ac- tueele beschouwing. 19.15 alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Omroep Symphonie Orkest en solist. 19.45 De Familie Speelman. 20.15 De ge boorte van de wals. 22.00 BNO Nieuws- en cul- tureele berichten. 22.1524.00 Van de eene melo die in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Gevarieerd concert. 18.00 Symphonisch vooravondconcert. 18.45 Liederen vap Brahms. 19.00 BNO iNeuws en actueele besohduwing. 19.15 Voor de kleuters." 19.20 Uit oude en nieuwe films 20.15 Houdt U van legenden en mythen? 20.30 Orkest Robert Gaden. 21.15 Strijkkwartet. 21.45 Avond wij ding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureel* berichten. Verduisteren: van 17.50 tot 7.15 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2