Haarlemsche Courant Moskou beperkt berichtgeving over conferentie van drie. Onverminderde strijd ten Z.-W. van Melitopol. Tsjecho Slowakije en Joego Slavië protectoraten? Felle gevechten in Zuid-Italië. Yerblijfsverbod voor Oostelijke en Noordelijke provincies opgeheven. 288e Jaargang No. 252 Bureaux: Groote Houtstraat 91. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 19230 Hoofdredacteur: p. C. Derks Vrijdag 29 October 1943 Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschünt dagelijks, oehalve op Zon - en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor tfjmulden: Rembrandtlaan 55. I Jmuidesi-Oost Uttg Graf Bedrijven Damiate Haarlem K 12D7 In November wordt het einde van de besprekingen verwacht. De Sovjet-Unie zou bij haar eisch inzake de Dardanellen blijvén. Britsche ambassadeur te Ankara naar Caïro vertrokken. Cordell Huil en de Conally-resolutie. In tegenstelling tot vroeger gepubli ceerde berichten zal de conferentie van drie te Moskou niet reeds begin volgende week worden beëindigd, maar tot in No vember duren. De Engelsche en Amerikaansche correspon denten in Moskou hebben instructie ont vangen, geen andere berichten dan die van het officieele pers-agentschap Tass te publi ceer en. De censuur op de over de conferentie van drie handelende berichten ligt in handen van den ex-gouverneur van Moskou Alexander Sjtsjerbakof, die als een der intiemste me dewerkers van Stalin een zeer hooge functie in de partij waarneemt. „De Sowjet Unie houdt aan al haar vroe ger kenbaar gemaakte territoriale aanspra ken voor de regeling na den oorlog vast", schrijft de New York Times. In het bijzonder hameren de Russische vertegenwoordigers op den eisch om een direoten doorgang naar de Aegeïsche en daardoor naar de Middellandsche Zee. Het blad merkt nog op, dat het thema Iran tijdens de eerstvolgende zittingen zeker niet onbesproken zal blijven. Reuter meldt uit Istanboel, dat de Britsche ambassadeur te Ankara, Sir Hughe Knatch- buli-Hugessen, naar Cairo is vertrokken. Hij zal eerst naar Jeruzalem reizen, zoodat men kan aannemen, dat hij begin November in de Egyptische hoofdstad zal aankomen. Te Caïro zal Sir Hughe een bespreking hebben rüet minister Anthony Eden. die van de conferentie te Moskou terugkeert. De Britsche radio-commentator Patrick La cy brengt verband tusschen de verwachte goedkeuring vande „Conally-resolutie" in den Senaat der Vereenigde Staten en eeni- ge resultaten van de drie-mogendhedencon- ferentie te Moskou. Het is van groote betee- kenis, dat de Senaat juist op dit tijdstip over een nauwkeurige formuleering van het na- oorlogsche programma van gedachten wis selt, .In Londensche politieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat de positie van Cor dell Huil als onderhandelaar door een even- tueele goedkeuring van het Conallyplan door den Senaat, aanzienlijk zou worden ver sterkt. Van Sowjet Russische zijde is de vorming van een „veiligheids-zóne in midden-Europa" reeds eenige malen als een noodzakelijke voorwaarde voor het sluiten van een vrede genoemd. Men wijst in dit verband naar de uiteen zetting van den „mensjewist" dr. David J. Dailin in de American Mercury. Dallin meent te mogen veronderstel len, dat het .-Kreml het gebied van Oost- Pruisen tot de Adriatische Zee als vei ligheidszone zal beschouwen, in den vorm van een keten van Europeesche buffer staten zooals Buiten-Mongolië een buf ferstaat vormt tusschen de Sowjet Unie en de Japansche invloedssfeer. Behalve de staten die voor „onmiddel lijke annexatie" in aanmerking komen, zooals de Baltische staten, Polen, Fin- sche en Roemeensche gebieden, heeft de roóde regeering het plan „protectoraten te vormen uit landen als Tsjecho-Slowa- kije en Joego Slavië. Men wijst er voorts te Londeh op dat Ray mond Clapper in Philadelphia Inquirer de vraag naar Moskou's doeleinden, wat Euro pa aangaat, heeft opgeworpen. Clapper acht de kans op een duurzamen vrede na een eventueele beëindiging van dén oorlog met Duitschland „uiterst twijfelachtig". Volgens Exchange Telegraph heeft Staf-. ^.Het koienconflict in de V.S. In de Engelsch-Amerikaansche kolencom- missie in Washington is van Britsche zijde de wensch naar voren gebracht, dat de Ver. Staten bepaalde gebieden van kolen zullen voorzien, die tot dusverre door Groot-Brit- tannië werden verzorgd. Naar uit Washing ton wordt vernomen, hebben de Amerikaan sche instanties erin toegestemd, tot op zekere hoogte aan dezen Engelschen wensch. tege moet te komen, hoewel hiervoor extra scheepsruimte noodig is. Naar Exchange Telegraph echter uit New York meldt, heeft de staking in het steen- kolengebied van Alabama zich uitgebreid. Op het qogenblik zijn 45.000 mijnwerkers in sta king, terwiji 20.000 arbeiders van plan zijh hun voorbeeld te volgen. De president van de vereenigde mijnwer kersorganisaties, John Lewis, heeft Donder dag een compromisplan van het federale ar bitragebureau ter bijlegging van loongeschil- len van de hand gewezen. Excange Telegraph meldt, dat het oorlogs arbeidsbureau te Washington den toestand in de steenkoolstreken voor het nemen van ver dere besluiten heeft voorgelegd aan presi dent Roosevelt. Er zijn stakingen gemeld uit acht staten. Ineunu op inspectie in Thracië De Turksche president Ismet Ineunu, die vorige maand de Kaukasische grensgebieden heeft bezocht, heeft dezer dagen Thracië ge ïnspecteerd. Tijdens zijn reis heeft hij zich kunnen overtuigen, dat de sedert vier jaar getroffen militaire maatregelen aan de om standigheden beantwoorden. ford Cripps verklaard, dat het in de eerste plaats de taak der „groote staten" is te zor gen voor de machtsmiddelen, die „volgens algemeene overtuiging" onontbeerlijk zijn voor de vreedzame ontwikkeling van Europa. Voorts verklaarde Cripps, dat het belache lijk zou zijn zich voor te stellen, dat de wereld zou kunnen worden- geregeerd door een „groot comité", waarin elk volk zijn vertegenwoordigers zou hebben. Een derge lijke instelling zou een parlement zijn, maar nooit een regeering. Talrijke aanvallen in den Dnjepr-bocht mislukt. Het Duitsche weermachtbericht luidt: Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr lag het zwaartepunt van de verbitterde afweergevechten ook Woensdag nog in den sector ten Westen van Melitopol. De pogingen van den vijand om zijn penetratie plaats grooter te maken, werden in harde gevechten op korten afstand of in tegen aanvallen van beweeglijke reserves opge vangen. De strijd gaat met onverminderde hardheid voort. In de bocht van den Dnjepr mislukten bij Saporosje, ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Zuiden van Dnjepropetrowsk talrijke vijandelijke infanterie- en tank- aanvallen. In den centralen sector #an 't front deden de bolsjewisten nieuwe aanvallen op onze stelling ten Noorden van Gomel en zetten hun doorbraakpogingen in het gebied ten Westen van Kritsjef en ten Westen van Smolensk voort. De aanvallen werden reeds tijdens den opmarsch door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen dan wel in harde'gevechten bloedig afgeslagen. In het afweersucce's ten Westen van Kritsjef heeft het luchtwapen, dat in de gevechten op den grond, ingreep met sterke gevechtsstrijd krachten en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand, een bijzonder aandeel. Van de rest van het Oostelijk front komen berichten over plaatselijke gevechten bij Kief en levendige verkenningsljedrijvigheid in den Noordelijken frontsector. In Zuid-Italië zijn felle gevechten aan weers zijden van de Volturno aan den gang. Her haalde aanvallen van Britsch-Amerikaansche strijdkrachten mislukten. Plaatselijke penetra ties werden in tegenaanvallen opgeheven of afgegrendeld. Van het overige front is, behalve eenige voorpostengevechten slechts een vergeefsche vijandelijke aanval aan de kustspoorlijn ten Noordwesten van Termoli te melden. In het Oosten van de Middellangere Zee bombardeerden zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen met succes militaire doelen op het eiland Leros. \- Naar de militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, ligt het zwaartepunt van de Sovjet Russische inspanningen op 't oogen- blik in den sector ten Westen van Melitopol. De bolsjewisten slaan met telkens nieuwe strijdkrachten verder in de kerf bij Melift- pol, zoodat dit gebied, wat de intensiteit van den strijd aangaat, in de eerste plaats dient genoemd te worden. Blijkbaar trachten de bolsjewisten door de uit het gebied van Me litopol begonnen beweging den mond van den Dnjepr te bereiken om aldus de Krim af te snijden. Daaruit wordt de hevigheid der gevechten en de hier door de Sovjetleiding getoonde energie verklaard. Met deze enorme Sovjetinspanning corres pondeert de druk op de Duitsche stellingen in het gebied van Kriwoi Rog, die voor en na sterk is. Het verloop van den slag heeft in het front opnieuw dermate vertandingen doen ontstaan, dat van een samenhangende linie aayi beide kanten niet meer gesproken kan worden. Aan Duitsche zijde overheerscht de afgrendelings- en steunpunttaktiek, die den bolsjewisten veel te, stellen geeft. De duidelijk aan den dag tredende versterking der Duitsche posities beteekent dat de groote herfstsiag onverminderd hevig zal voort duren. Beschikking van den Commissaris-Gene raal voor de Veiligheid over de opheffing van het verblijfverbod voor de provincies Overijsel, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland. 's Gravenhage, 29 October. Op grond van par. 47 en 52 der „Ordnuilgsschutzverord- nung" 1943 (no. 1) hef ik het door par. 1 alinea 1 mijner beschikking van f Augus tus 1943 uitgevaardigde verbod van ver blijf in de provincies Overijsel, Gelder land, Drente, Groningen en Friesland, met ingang van den dag der afkondiging van deze beschikking op. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid w.g. RAUTER, S.S. Obergruppenführer en Generaal der Politie. Km PI Een pantserslag woedt. Achter een zoo juist veroverd dorp, dat den aanval op de plaats X moest tegenhouden, komt een Duitsche verkenningsvljiger met de mededeelingvijandelijke pantsercon centratie Noordelijk, stootrichting in onze linkerflank. (Eurofot/Stapf Pax c> De economische en financieele voorwaarden voor Badoglio. Reuter mejdt uit Washington, dat op 1 October een uit ongeveer 40 artikelen bestaand accoord, dat de door Italië te vervullen economische en financieele voorwaarden behelst, door de Geallieer den en de regeering van Badoglio is onderteekend. Personen, die de documen ten hebben gezien, noemen de voorwaar den „str.eng". Deze voorwaarden zijn overhandigd in over eenstemming met de 12de clausule van het wapenstilstandsverdrag, dat op 3 September is onderteekend en dat toen alleen de mili taire capitulatie betrof. Zes dooden en vele gewonden bij trambotsing: Te Spijkenisse zijn, vermoedelijk door een verkeerden wisselstand, twee tramtreinen met elkaar in botsing «gekomen. De locomo tieven bleven in de rails, doch de personen rijtuigen schoven gedeeltelijk in elkaar. Zes passagiers, allen uit Rotterdam, werden ge dood. Uit de ravage werden voorts onge veer dertig zwaar- en lichtgewonden ge borgen. HELP DE KOE MET SCHILLEN EN DE KOE HELPT U. Vrouwen helpen op he- uind bij het wieden. (C.N.F.Kuiper Pax c) JEUGDPROBLEMEN. D. Een paar dagen geleden sprak een Jeugdstormer voor de radio. Hij sprak be- heerscht en gaf blijk van inzicht in de moeilijkheden, die iedere jongen en ieder meisje riskeert, zoodra hij of zij zich bij den Nationalen Jeugdstorm hèeft aange meld. Hij gewaagde van den overlast, dien den Jeugdstormer in allen mogelijken vorm wordt aangedaan, dikwijls in eigen omgeving, bijna altijd op school, kantoor of werkplaats, stelde tegenover de kleine plagerijen van 'kleine menschen de groote beginselen, die het ideaal van een nieuwen tijd vormen en kon aldus besluiten tot den goeden raad aan zijn makkers, rustig voort te gaan, te volharden bij den arbeid, die in overtuiging en vertrouwen werd aange vangen en ook op deze wijze een voor beeld te zijn, óók voor hen, die de zaak van den Jeugdstorm thans nog misprijzen. Door het klare, bezonnen woord van de zen jongen ihan werden de moeilijkheden van een deel onzer Nederlandsche jeugd weer eens in het licht gesteld. Want moei lijk heeft de Jeugdstorm het. Destijds had den de Padvinderij, de A.J.C., de R.K. jeugdbeweging ook haar principieele tegen standers. Maar deze tegenstand heeft nim mer de wapens aangewend, waarvan een deel van ons volk zich heden ten dage be dient, zoodra er een Jeugdstormer in de buurt komt. Veel ter toelichting is niet noodig. De Nederlandsche verdraagzaam heid is ook op dit punt hopeloos zoek. Er is ook een ander deel van de Neder landsche rijpere jeugd, dat het in onze da gen moeilijk heeft en daf is de jeugd, die zich in uiting en gedragingen tegenover den Jeugdstorm, beter gezegd, tegenover den nieuwen tijd stelt. Want al is het vol komen onnatuurlijk, dat jeugd zich tegen over jeugd plaatst, het is nu eenmaal een feit, dat er een kloof ligt tusschen breede rijen .der opgroeiende geslachten en dit tegennatuurlijke verschijnsel schept con flicten, waarmede aan beide zijden wordt geworsteld. Het is het conflict van den positieven inzet voor een nieuwe, moge het zijn: een betere wereld tegen het negati visme, dat bij voorbaat alles afwijst, wat den ouden vorm mishaagt. En toch is het onbegrijpelijk, dat de nuch tere feiten van het wereldgebeuren geen indruk zouden maken op onze komende generatie. Toch kan niemand zich voor stellen, dat jonge mensohen zóó verkleefd zouden zijn aan een oude wereld met at haar5 zedelijke en maatschappelijke wan toestanden, dat zij den roep van den nieu wen tijd niet zouden willen vernemen. Maar zoo is het Sok niet. Het negativisme dezer jongeren is in wezen het negativisme iiunner ouders en opvoeders. In de gedra gingen der kinderen weerspiegelt zich den invloed der ouderen, wier teleurstelling over het verleden en wier vrees' voor de toekomst de jongeren doordrenkt. Het is de geest van ouders en opvoeders, die de kinderen beheerscht en die de laatsten aan zet tot een houding van onwil en verzet. Het kwade voorbeeld heeft vrucht ge dragen. Het machtwoord der ouderen 'heeft bij vele jongeren den zin voor verhou dingen vervaagd en de remmen losgegooid. Het stemt tot bittere droefheid, dat tel kens als berichten over daden van terreur en erger ons bereiken, het in meerderheid jongeren zijn, die zich aan goed en leven hebben vergrepen. Jongeren, nog ongerijpt in levenservaring, impulsief en sensitief, niet in staat, <le consequenties te door schouwen van de schanddaden, waartoe ze zich in een onbewaakt oogenblik dan wel op aanstichting van den in het duister wroetenden agitator lieten verleiden. En intusschen slaat de gerechtigheid toe en brengt hen straks voor het vuurpeloton. Terecht schreef Mr. J. A. Wolthuis, vrederechter te Arnhem dan ook dezer dagen: Ouders en opvoeders kunnen zich niet verontschuldigen met de bewering dat zij de aan hun zorg toevertrouwde kinderen niet tot deze daden hebben aangezet. Dat hebben ze ook meestal niet, maar wél heb ben ze nagelaten, hun kinderen voor te houden, dat ieder redht heeft op een eigen levensbeschouwing en dat ook de meening van een kleine minderheid een 'geslacht later die kan zijn van de groote meerder heid in een volk". Het moge waar zijn, dat de Jeugdstorm zijn problemen heeft. Maar grooter zijn de problemen, waarmede ziin tegenstanders onder de jongeren worstelen. Want zij worden voor het vraagstuk gesteld, hoe zich te ontdoen van het negativisme der ouderen, wien ze in zoo vele opzichten zoo veel verschuldigd zijn. Het zijn de oude ren die zich nog maar altijd hullen in de herinnering aan den wél-aangenamen tijd der zelfgenoegzaamheid en d#- begren zing, maar het zijn de jongeren, Jeugd- stormers of geen Jeugdstormers, die besef dragen van een nieuwe taak, waartoe ook ons volk geroepen wordt en die ons wekt, te treden uit de grenzen van gezapige burgerlijkheid zoowel als van nationale grenslijntjes. Er breekt een nieuwe we reldorde baan. De continenten wachten op een nieuwen mensch. ,,De jeugd", aldus nogmaals Mr. Wolthuis, „moet zich een eigen oordeel kunnen vormen. Als men de jeugd aan het nadenken brengt over de huidige Wereldproblemen, zal ze niet met revolvers gaan spelen of vuurtjes gaan stoken, doch integendeel een bezadigdheid van oordeel te kennen geven, waaraan de achter blinde stokpaardjes voorthollende ouderen een voorbeeld kunnen nemen". Moge ons jeugdig bloed op het voor beeld van dat andere jonge, Hollandsche bloed, dat zich in onze dagen,-ons land en volk ten beste, offert aan het Oostfront, in zichzelf den moed en de kracht vinden de tekortkomingen van het oude af te wijzen en het ooé te richten op den arbeid, waar toe een nieuwe tijd het roept.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1