Pe nieuwe bonnen AKKERTJES vikgenek w f KRUSCHEN Kaasrantsoen verminderd Iörtek DOOOKISTBU .4 Maak 'n spoedig eënde aan die kwellende rheumaiêsche pijnen. Voor de komende veertiendaagsche periode van Zondag 31 October tot Zaterdag 13 Nov. zijn de bonnen 45 en 46 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en aardappelen. Bon 45 van de tabakskaart is geldig ver klaard voor het koopen van een rantsoen tabak naar keuze, terwijl op bon 46 slechts sigaren mogen worden geleverd. Op bon 45 versnaperingen kan 100 gram sui kerwerken worden verkocht. Van de boterbonnen is op 45A en 45B elk een half rantsoen margarine verkrijgbaar, ter wijl op de bonnen 2-69 reserve, 3-69 reserve en 4-69 reserve een half rantsoen boter wordt be schikbaar gesteld. Deze bonnen voor de kin deren zijn geldig tot 11 December. Bon 45A kindervoedsel is aangewezen voor het koopen van 250 gram gort en bon 45B voor 250 gram rijst of gort. Tenslotte zijn van de algemeene kaart de volgende bonnen geldig verklaard: 688 en 689 voor bloem, 690 voor 250 gram havermout, 691 voor 100 gram vermicelli, 692 voor 100 gram kaas, 693 voor 500 gram suiker, 694 voor 250 gram koffïesurrogaafc en 695 voor 250 gram jam EXTRA RANTSOEN VOOR JONGE MOEDERS. In aansluiting op hetgeen destijds terzake is gepubliceerd, wordt bekend gemaakt, dat in den vervolge ook jonge moeders, die haar kind niet zelf voeden, gedurende 39 weken na de bevalling in aanmerking komen voor extra rantsoenen. Het overleggen van een dokters-attest, waar uit bljjkt, dat de moeder het kind zelf voedt, is dus voortaan niet meer noodig. Bij de uitreiking moet echter de distributie stamkaart van het kind worden getoond. Desgewenscht bak. en braadvet op bon „Boter 4é A". Tusschen 30 October en 3 November in leveren. Van 31 October tot en met 11 December 1943 is op bon Boter 46a." desgewenscht bak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen ver krijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ontvangen moet de bon „Boter 46a" bij zijn handelaar inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, en wel in het tijdvak van Zaterdag 30 October tot en met Woensdag 3 November. De aflevering aan het publiek zal van 15 November af kunnen plaatst vim den. Personen, die geen bak- en braadvet wen- schen te betrekken, kunnen op bon „Boter 46a" van 31 October tot en met 11 December 125 gram margarine verkrijgen. e VAN TIJD TOT TIJD MARGARINE IN PLAATS VAN BOTER. Van tijd tot tijd zal het noodzakelijk zijn om op de a-bon in plaats van boter, marga rine ter beschikking te stellen. Voor de eerste maal wordt hiertoe voor de periode van 31 October tot en met 13 November overgegaan. In verband hiermede geven ge durende dit tijdvak zoowel bon „45a boter" als bon „45b boter" elk recht op het koopen van 125 gram margarine. Gebakrantsoen gewijzigd. Met ingang van 31 Ocober a.s. worden eenige veranderingen gebracht in het gebak rantsoen. In plaats van 100 gram speculaas zal men van genoemden datum af pér bon voor één rantsoen slechts 90 gram kunnen verkrijgen. Voorts is de hoeveelheid gezoete biscuits van 8» gram tot 75 gram, de hoe veelheid taart en gevuld groot kerstgebak van 350 gram tot 250 gram, de hoeveelheid taartjes of gevuld klein korstgebak van 350 gram tot 200 gram en de hoeveelheid ijs wafels van 75 gram tot 55 gram terugge bracht. Duidelijkheidshalve wordt hieronder de waarde van één rantsoen gebak volledig op genomen: 140 gram koek, of 90 gram speculaas, of 90 gram koekjes, of 60 gram ongezoete biscuits, of 75 gram gezoete biscuits, of 150 gram wa fels met siroopvulling, of 55 gram ijswafels, of 200 gram cake, of 250 gram tèart of gevuld groot korstgebak, of 200 gram taartjes of ge vuld klein korstgebak, of 70 gram paneer meel, of 65 gram toast of weerterbeschuit. Verduisteren: van 17.30 tot 7.15 uur Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag. H'stede, Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re- portagé voot Velsen.en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. 't Is guur, zorgt voor Uw gezond heid, nu meer dan ooitNeemt bij de eerste verschijnselen AKKER TJES, dan zet zoo'n kou ge woonlijk niet door. Blijft „fit". De Nederlandsche Pijnstiller N.A.D.-pionlers uit het Oosten terug „Ik meld u Oost 10 ter inspectie, comman dant". Met deze woorden, die het eind^van een lange reis beteekenden, meldde Arbeids- leider Pot zijn mannen aan den commandant van den Ned. Arbeidsdienst op het station te Amersfoort. Even tevoren was de lange trein binnengerold, waarmede de mannen van genoemd corps van hun inzet in het Oosten terug keerden, en thans werden zij begroet door den commandant N.A.D. en den Gene- ral-Arbeitsfiihrer Bethmann. Vele anderen, onder wie Oberstfeldmeister Schulze, die als Transportführer dit corps zoovele diensten heeft bewezen, waren eveneens aanwezig. De 850 mannen waren Maandagmorgen uit Bialo- witz vertrokken, doch de lange treinreis had geen afbreuk gedaan -aan de opgewektheid der terugkeerenden. Luid schalden de ar beidsliederen over het perron, waar spoedig allen stonden opgesteld. Met een korte toe spraak heette commandant De Bock de af- deeiingen 101, 102, 103 en 104 weer welkom op den vaderlandschen bodem, waarbij hij memoreerde, dat het precies 100 dagen ge leden is, dat zij vertrokken waren om in het Oosten hun krachten te geven ten dienste van hun volk. Na deze korte plechtigheid marcheerden de afdeelingen 101, 102 en 103 af naar het kamp Waterloo, waar zij voorloopig gelegerd wor den, terwijl afdeeling 104 per trein verder ging naar Nuospeet, waar deze afdeeling voorloopig wordt ondergebracht. Van het oponthoud te Amersfoort maakte een redacteur van het A.N.P. gebruik om een kort onderhoud te hebben met den comman dant van de afdeeling 104, hopman C. Fenijn. Hij vertelde, dat 650 man zijn teruggekeerd terwijl 100 man zijn achtergebleven voor be waking van de gebouwen, enz. De werk- objecten bestonden uit den aanleg van een weg Vhn 1200 Meter lang en het ontwateren van een complex weidegrond ter grootte van 250 H.A. Hopman Fenijn had zeer goede in drukken meegebracht uit het Oosten. Naar hij verklaarde zijn de mogelijkheden voor flinke kerels die van aanpakken weten daar zeer groot. De bevolking stond sympathiek tegenover de Nederlandsche arbeidsmannen. De gezondheidstoestand is over het alge meen goed geweest, alleen hebben sommigen last gehad van, zooals de arbeidsmannen het noemden, de „Poolsche ziekte", n.l. hevige koortsaanvallen, die echter spoedig zonder nadeelige gevolgen weer verdwenen. Dat de verzorging uitstekend is geweest, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat, ondanks den zwa- ren arbeid, de gemiddelde gewichtstoename tusschen de 4 en 5 K.G. ligt, en dat de eet lust niet te wenschen overliet wordt wel ge ïllustreerd door de vermelding, dat in -het begin de afdeeling van 175 man per dag 450 KG aardappelen bij den warmen maaltijd ge bruikte! Toezicht op de credietinsteilingen. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat de secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken heeft aangewe zen als instantie, belast met het toezicht op de credietinsteilingen 1. Voor de effectenhandelaren: de Vereeni- ging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel). 2. Voor de spaarbanken: den Nederlandschen Spaarbankbond, vakgroep algemeene spaar banken. 3. Voor de hypotheekbanken, werkzaam .in Nederland, en de scheepshypotheekbanken en scheepsverbandbanken: de bedrijfsgroep hypo theekbanken. 4. Voor de landbouwcredietinstellingen: den Nederlandschen Coöperatieven Raad. De directie heeft voorts onder goedkeuring van den secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken aangewezen als instantie, waaraan het houden van het bankenregister is toevertrouwd: 1. Voor de effectenhandelaren: de Vereeni- ging voor den Effectenhandel. 2. Voor de spaarbanken: den Nederlandschen Spaarbankbond. 3. Voor de hypotheekbanken: de bedrijfs groep hypotheekbanken. 4. Voor de landbouwcredietinstellingen: de bedrijfsgroep landbouwkredietbanken. De jaarlijks in te dienen balans en verlies- en winstrekening, alsmede de ingevolge artt. 11 en 12 van het uitvoeringsbesluit banken aan te vragen goedkeuringen en te verstrek ken opgaven, moeten bij de aangewezen in stanties worden ingediend. LEZINGEN OVER COMTONISTEN Pierre Verdonck zal twee lezingen houden in de Muziekzaal van Brinkmann. Woens dag 3 November zal hij spreken over Cho pin en op 10 November zal Debussy worden besproken. TWEE BOEKJES VOOR SIBBEKUNDIGEN. Bij de uitgeverij „Liebaerts" te Amsterdam zijn twee boekjes uitgekomen, die zich in de belangstelling van' een ieder, die graag in oude archieven snuffelt of zich met voor- ouderonderzoek bezig houdt, zullen mogen verheugen. Jurriaan van Toll stelde het bun deltje „Gedrukte Archivaliën" samen, waar in een zoo volledig mogelijk overzicht wordt gegeven van de tot dusver'in druk verschenen Nederlandsche kerkregisters, grafschriften, poorter- eh burgerboeken, belastingcohieren e.d. E. J. Th. A. M. van Emstede stelde voor hen, die in de provincie Drente sibbekundige onderzoekingen willen doen, een handige lijst samen van alle in het Rijksarchief in Drente berustende acten, geschriften e.d. ondej den titel „Het Rijksarchief in Drente te Assen", waarin hij tevens aanwijzingen geeft voor het onderzoek naar voorouders e.d. KORT NIEUWS Te Burgh-Haamstede is de fabriek van de fa. Timmers,waarin vlas bewerkt wordt, totaal uitgebrand. In Goes zijn de mandenmakerij en winkel van J. F. Castelein grootendeels door brand verwoest. Te Culemborg wilde de ongeveer 50-jarige ongehuwde landbouwer K. van Wiggen, toen de 2 paarden van zijn wagen dreigden op hol te slaan, van den wagen springen. Hij bleef echter aan- den wagen haken, waardoor hij ongeveer 100 Meter met het hoofd naar be neden werd meegesleurd en zeer zwaar ge wond werd opgenomen. Een uur na het on geval is hij overleden. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen Zaterdag de laatste dag. Alsdan hebben diegenen, die tot heden verzuimden de bonkaarten af te halen, daartoe alsnog de gelegenheid. HAARLEMMER IN ALKMAAR AANGEHOUDEN De Alkmaarsehe politie heeft een 23-jarigen kantoorbediende uit Haarlem aangehouden, die eenigen tijd geleden in Alkmaar een tandem had verduisterd. De jongeman was reeds herhaaldelijk in het Politieblad ge signaleerd wegens verduistering van bak fietsen en tandems, ook in andere plaatsen. EEN KRANIGE REDDING. Zooals wel meer voorkomt, gebeurde ook een dezer dagen, dat eenige kleinekinderen aan den waterkant van het Zuider Buiten Spaarne aan het spelen waren. De 62-jarige mevr. C. de Klerk-Out, wonen de op een bovenhuis aan het Z. B. Spaarne, zat voor het raam en zag plotseling de twee en halfjarige Corrie v. Oosterhout in het water vallen; het gebeurde zoo plotseling, dat niemand van degenen die passeerden, het on geval opmerkte. Mevr. De Klerk snelde zoo vlug als zij maar kon de trap af, de straat over, bedacht zich geen oogenblik en sprong te water, waarbij zij het genoegen smaakte de kleuter van een wissen dood te redden. Een woord van hulde voor dit kordate op treden van mevr. De Klerk past hier zeker. Jammer is het echter voor haar, dat zij bij deze goed geslaagde redding haar bril, dien ze in de haast vergeten had af te zetten, kwijt raakte. Naar wij vernamen is reeds een in stantie bezig al het mogelijke te doen teneinde haar een nieuwen bril te verschaffen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN. 24 Oct., J. F. BoogaardVisser, d.; 26 Oct., C. M. BanningBerendes, d.; 27 Oct. M. SchmitzPortegijs, d.; G. W. J. Tesselaar—Kooij, z.; W. J. M. WellingSchutgens, d.; 28 Oct. J. ZitmanLucas, z.; W. M. PolakSpoor, d. OVERLEDEN: 26 Oct., P. J. Adrian, 87 j.. Leid- schevaart. H. A. Staphorst, 62 j., Maerten van Heemskerkstraat. 27 Oct., M. Meijer—van Beek huizen, Delistraat. ONDERTROUWD: .27 Oct., Th. Vrolijk en M. van Kampen. M. van Amersfoort en W. J. Veld huis; J. M. Bam en H. Schalk; A. de Boer en C. E. de Zaaijer; L. Bgrnhoorn en A. H. Roosen- hart; C. L. Derks en^J. van Roon; J. H. N. Buné en E. M. Rijbroek; H. J. van Egmond en G. Dreijer; 28 Oct., P. A. Colegem en J. C. Klaassen J. Timmerman en W. Felix; H. Franzen en G. J. Gosewehr. GEHUWD: 27. Oct. R. J. M. van Doorn en J. E. Janssens; J. Mesman en C. Jansen; A. N. Meijer en *K. H. Willemse; J. P. Koelemijer en E. J. Smit; G. C. Loogman en J. J. M Paarde- kooper; W. Vrolijk en A. van Wooning; G. Brug- gink en E. H. Hagemeijer.; HAARLEM 29 October 1943. BEVALLEN: 26 Oct.. F. Honsbeek—Groot, z.; M. M. Stut—Leek, d.; W. H. ZeulevoetVaar- berg, d.; 27 Oct., W. Rijntjesvan Langelaar, z.; S. van Noodvan Beyeren, d.; K. Molenaar— Muc, z.; A. E. Zandstra—Steen voorden, d.; N. J: Vóllemansde Knijff, d.; 28 Oct., A. G. Lin- denberghMeijer, d.; F. van DijkKamphuis, d.; J. MeijerBoogaard, z.; T. M. van. Hooff Persoon, d.; E. A. Hoppenbrouwer, d.; A. van GilsKoreman, d.; 29 Oct., A. J. C. Miezenbeek Weijers, z.; U. J. Lindströmvan Tol, d. OVERLEDEN: 27 Oct.. L. J., 11 j., z. v. C. R. van Ham, Fuhrhopstraat; I., 4 j., d. v. P. C. J. Souwer, Olycanstraat; 28 Oct., M. van Bree- men, 64 j., Crayenesterlaan; G. L. N. J. C. Gem- meken— Bertrand, 90 j., Arnoldystraat. GEHUWD: 29 Oct., A. F. Hendriks en A. Hei ligers; T. D. Wolff en E. My. Kerk hof fW. F. Kruijff e*»C. J. Botman; R. Fortuin en M. Ooms. RADIO.PROGRAMMA ZATERDAG 30 OCTOBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M 6.45 Kinderzang. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 In vroolijke afwisseling. 7.40 Sportnieuws. 6.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Morgenconcert. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uifz. 9.15 Symphoni- sche gedichten. 10.00 Orkest Gerard Lebon, 10.45 Vbor de jeugd. 11.00 Orkest' Bartho Decker en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Mas- man. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Otto Hendriks. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Orkest Otto Hen driks. 14.00 Residentie orkest en soliste. 15.00 Bon te middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzerf- ding voor Nederlandsche Zeelieden. 17.20 Aan sluiting met Sanatorium ..Zonnestraal". 18.00 B NO Politiek weekoverzicht. 18.10 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19.00 BNO Nieuws- cn actueele beschouwing. Vanaf 19.15 af alleen voor de Ra dio-Centrales. 19.15 Pianovoordracht. 19.30 De Vliegende Hollander, luisterspel. 20.00 Een huise lijk programma voor een langen avond. 22.00 B NO Nieuws- en cultureele berichten. 22.1524.00 Instrumentaal en vocaal avondconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Een luchtig weekeinde in 't verschiet. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Kamerorkestconcert. 16.20 Pianovoordracht. 16.45 BNO Nieuws. 17,00 Presto- Prestissimo. 17.30 Kamermuziek. 18.00 Operette- en operafragmenten. 19.00 BNO Nieuws en ac tueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Orkestwerken. 20.15 Als het renseizoen ten einde is. 20.30 Dolle invallen. 21.00 Berlioz-Liszt. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. Open de mogelijkheid tot ontspanning na moeilijke jaren DE RIJKSPOST SPAARBANK DIPHTERIEBESTRIJDING DOOR DEN N. A. D. Door de leiding van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn maatregelen genomen, dat in het tijdvak van 2 November tot 10 De cember a.s. 20.000 jongemannen, die in aan merking kunnen komen begin Januari 1944 te wforden opgeroepen om hun arbeidsdienst plicht te vervullen, kosteloos kunnen wor den'ingeënt tegen diphterie. In niet minder dan 24 plaatsen in ons land zal voor de jongemannen, die in aanmerking komen om begin Januari te worden opge roepen, de gelegenheid bestaan zich koste loos te laten inenten. Hoewel die inenting niet verplicht is, zal het toch zeer verstan dig zijn van deze gelegenheid gebruikte ma ken èn in het belang van zichzelf èn in het belang van de algemeene volksgezondheid. Boksen. Bekssport op een hooger peil. Boksen staat in het middelpunt der belang stelling en toe te juichen is het, dat de Neder landsche Boksbond voornemens is meer aan dacht te besteden aan de propaganda. Daar over zijn op een conferentie voor sportjourna listen nadere mededeelingen gedaan, in aan sluiting op hetgeen de nieuwe voorzitter, .de heer H. S. Bakker Zondag j.l. op de jaarver gadering van. den Ned. Boksbond had uiteen-v gezet. Opgericht is een bondsbureau, waarvan als leider zal optreden de heer F. G. Bouwens, secretaris-penningmeester van den bond. Dan is een groote technische commissie samenge steld onder voorzitterschap van den heer Bergström, die tevens zal optreden als hóofd- instructeur. De bedoeling is de bokssport, welke vaak in een verkeerd daglicht wordt gesteld op een hooger peil te brengen en ge schikt te maken voor alle lagen der bevolking. Dat er wel eens verkeerd over de sport gespro ken wordt, komt door betreurenswaardige wedstrijden en films. Wedstrijden zullen in de toekomst niet op den voorgrond worden ge steld, maar wel het scheppende werk. Om de sport in het juiste daglicht te stellen zullen lezingen worden gehouden, o.a. voor leerlingen der middelbare scholen en leeraren M.O. zul len opgeleid worden tot leiders van vereeni- gingen en cursussen. Op het oogenblik zijn de leiders over het algemeen oud-boksers, zij verrichten goed werk, maar allen zijn nog geen paedagogen. Aan de vorming zal in het bijzonder de heer Bergström medewerking verleènen door cursussen in verschillende dee- len van het land te houden. Plannen bestaan een boek samen te stellen, waarin de instruc teurs gegevens zullen vinden voor de lessen. Verder zal getracht worden 't scheidsrechters- corps uit te breiden en de kennis te vergroo- ten. Om een goed inzicht te hebben over de prestaties der boksers zullen de scheidsrech ters na afloop der wedstrijden rapporten moe ten uitbrengen. Op de conferentie heeft verder de heer J. Bamberg, lid van de technische commissie, een voordracht gehouden, waarin hij een beeld gaf van het boksen, welke sport in vele krin gen nog zoo miskend wordt. Tennis. GEEN COMPETITIE EN TOURNOOIEN OP NIET BIJ DEN TENNISBOND AANGESLOTEN PARKEN. Reeds nu wordt er de aandacht van de bij den tennisbond aangesloten vereenigingen op gevestigd, dat in 1944 uitsluitend competitie wedstrijden mogen worden gespeeld en tour- nooien kunnen worden gehouden op parken, welke bij den N.L.T.B. zijn ingeschreven. Handbal. CONCORDIA—AALSMEER. De rood-wit- ten krijgen Zondag a.s. op eigen terrein een zwaren tegenstander te bekampen, n.l. Aals meer, dat tot nu toe slechts van Niloc ver loren heeft. Ongetwijfeld zullen de Haarlem mers hun best doen om hun vrij zwakke posi tie op de ranglijst wat te Verbeteren, zoodat er een pittige wedstrijd kan worden tegemoet gezien. De Concordia-dames gaan op bezoek bij Vriendschap en hebben nog lang niet ge wonnen. De Rapiditas-dames spelen thuis tegen Sagitta, de club van Fannie Blankers- Koen, en speciaal de verdediging zal het tegen den snellen aanval der gasten niet gemakkelijk krijgen. Het programma luidt: Eerste klasse: dames: RapiditasSagitta, 2.15 uur. Vriendschap Concordia 2 u.; heeren: ConcordiaAalsmeer 10.30 uur. Tweede klasse: dames: H.O.C.O. S.S., 2.15 uur. Rapiditas 2Bato, 3 uur. B.G.V. IJmond, 9.30 uur. heeren: BdtoH.A.V., 2.15 uur; B.G.V.IJmond 2, 10.30 uur. H.O.C. Bato 2, 3.15 uur. De zes minerale zouten in Kruschen zui veren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak van Uw rheumatische pijn wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, Gezondheid voor een cent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2