Haarlemsche Courant Beiieden-Dojepr verdedigingslinie. Landingspogingen in Zuid-Italië verijdeld. Roosevelt wil Stalin «ontmoeten. Voorstel inzake Atlantische charta verworpen. 288e Jaargang No. 259 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag G November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Vijandelijke aanvallen aan Noordzijde van de Krim afgeslagen. Felle gevechten aan weerszijden van Kertsj. Duitsche tegenaanvallen ten Z. en Z.W. van Dnjepropetrowsk. Zware gevechten bij Kief. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt ,,Aan weerszijden van ICertsj duren de felle gevechten om de vijandelijke lan- dingshoofden voort. De marine bracht daar tot zinken een vijandelijke kanon neerboot alsmede twee landingsvaartuigen en beschadigde een motortorpedoboot en verscheidene landingsvaartuigen ernstig. Bij vergeefsche vijandelijke aanvallen op de Noordelijke toegangen van het schier eiland de Krim werden Donderdag weer eenige Sovjet-pantserwagens stukgescho ten. Bij een succesvollen tegenaanval heeft zich een Roemeensche pantsercompagnie door bij zondere dapperheid sterk onderscheiden. Aan den benedenloop van den Dnjepr on dernamen de Sovjets vergeefsche aanvallen op onze bruggehoofden. Vrij zwakke strijd krachten, die de rivier overstaken, werden vernietigd In de groote bocht van den Dnjepr mis lukten ten Zuiden en Zuidwesten van Dnjepropetrowsk sterke vijandelijke door- braakaanvallen dank zij het taaie verzet van onze troepen. Eigen tegenaanvallen drongen den tijdelijk doorgebroken vijand weer terug. Daarbij werden in- een sector van 40 aan vallende Sovjet-pantserwagens 23 stukge schoten. Bij en ten Noorden van Kief zetten de Sovjets Kvn door tanks ondersteunde aan vallen voort en maakten eenige penetraties. Zware gevechten zijn daar aan den gang. Ook in het onoverzichtelijke terrein ten Zuidwesten van Welikije Loeki duurden de hevige gevechten voort, waarbij-32 Sovjet pantserwagens vernietigd werden. Aanvalspogingen van vijandelijke vliegers op een Duitsch ravitailleeeringseonvooi aan het front van de IJszee werden door formaties jachtvliegtuigen en jachtkruisers verijdeld. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut van het leger werden 16 Sovjet-vliegtuigen neer geschoten, zonder dat eigen verliezen wer den geleden. Aan het Zuid-Italiaansche front zijn hevige gevechten begonnen met verschei dene vijandelijke divisies, die aan weers kanten van de Volturno tot den aanval zijn overgegaan. In den Oostelijken sec tor leed de vijand bij nieuwe- vergeefsche aanvallen gevoelige verliezen. Ten Zuiden van Istonio zijn de gevechten nog aan den gang. Op de voorafgaande dagen werden in dezen sector meer dan 30 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Onze kustverdediging verhinderde vijan delijke landingspogingen in het gebied van Istonio en Pescara en bracht daarbij een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken. Vrije zwakke formaties Britsche bommen werpers vlogen Donderdagnacht het Deensche kustgebied en West-Duitschland binnen en veroorzaakten door het uitwerpen van bom men eenige schade aan gebouwen. Negen bombardementsvliegtuigen werden neerge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 4 op 5 November doelen in het stadsgedeelte van Londen aan." Vrijdag vier maanden geleden zijn de bols jewisten met hun lang tevoren voorbereide zoogenaamde v,zomeroffensief" begopnen, dat thans zeer tlgen hun zin intusschen een „herfstoffensief" geworden is, daar het voor opgezette doel, n.l. het verkrijgen van een definitieve beslissing in de beide zomermaan den niet bereikt kon worden. Het is echter ook in de verstreken herfstmaanden niet be reikt, want een „beslissing" teekent zich in geen enkelen sector van het Oostelijk front af, ook niet in den Zuidelijken sector, waar fnen bij een vluchtige blik op de kaart mis schien den indruk zou kunnen krijgen, alsof de bolsjewistische beginsuccessen operatieve gevolgen beginnen te krijgen. Dat zulks niet het geval is, wordt ook weer bewezen door de Donderdag gevoerde gevechten in de rand gebieden van de Nogaische steppe en op de uiterste Oostelijke punt van het schier eiland Kertsj. De aanvallen, die de bolsje wisten weer met sterke infanterie- en pant serstrijdkrachten op de Duitsche afgrendeling op de landengte van Perekop ondernamen, stortten met zware verliezen ineen. Ook aan de beide Sovjet-landingshoofden aan weers zijden van Kertsj brachten de bolsjewisten met hun herhaalde stormloopen op de Duit sche grendelstellingen geen uitbreiding van hun landingsbases tot stand. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de herovering van Melitopol, een der belangrijkste bolwerken der Dui^pche verde digingslinie, die den toegang tot de Nogai sche steppe afsloot, was gevallen, kon men verwachten, d6t de Duitschers zich wegens het ontbreken van natuurlijke verdediging»? mogelijkheden in het vlakke steppegebied "al vechtend terug zouden trekken tot daar waar het terrein betere kansen op een succesvolle verdediging biedt. Uit de formuleering van het weermachtbericht, dat van vijandelijke aanvallen op de bruggehoofden aan den be- neden-Dnjepr spreekt, blijkt, dat deze rivier thans ook in haar benedenloop verdedigings linie geworden is. De Krim, die aldus afge sneden is, wordt thans aan de Noordzijde af gesloten door een sterke, diep geëchelonneer- de verdedigingslinie, waarop alle Sovjet-Rus sische aanvallen tot dusver zijn gestuit. -Nederlandsehe Vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsmarine. Groote ochtend- wasch. Aan lichamelijke hygiëne wordt zeer veel aandacht besteed. De uitsteken de waschgelegenhbden in de barakken zijn hiervoor bijzonder geschikt. (Andres/Recla Pax c) Besprekingen te Caïro begonnen. Eden heeft Vrijdag in Cairo een onderhoud gehad met den Turkschen minister van bui- tenlandsche zaken, Menemendzjogloe. De Brit sche ambassadeur in Ankara, Sir Knatchbull Hugessen, was bij de besprekingen aanwezig. Menemendzjogloe heeft voorts een bezoek gebracht aan koning Faroek. De politieke gesprekken in de Turksche hoofdstad zijn thans geconcentreerd op de jongste politieke redevoering van den presi dent, op de huidige Turksch-Britsche .ontmoe ting ip Cairo, alsmede op de berichten en com mentaren over de conferentie van Moskou. De afgevaardigde Sadak schrijft in het blad Aksjam: „Turkije bevindt zich wel niet in oorlog, maar het is wel geïnteresseerd bij de plannen voor de reorganisatie van Europa". Politieke kringen te Ankara achten deze uit lating een opmerkelijke uitspraak ten aanzien van Turkije's houding tegenover de vraagstuk ken van dit oogenblik. Tubkije is vervuld van wantrouwen jegens de plannen der Sovjets, die ten koste gaan van de Turksche souverei? niteit. De Turksche regeering zal in dit op zicht echter voor geenerlei concessies te vin den zijn., De jongste uitspraak van preéidenlatneunoe, ook bereid te zijn tot offers in bloea om den nationalen status te bewaren, vormt den door slaggevende factor voor de houding van Tur kije, craar men weet, zoo verklaart men te An kara, dat de huidige ontwikkeling met in begrip van de Moskousche besprekingen ook het lot omvat van de Turksche nationale republiek. Bommen op Vaticaanstad. De zender van Rome heeft hedenmorgen medegedeeld, dat Vaticaanstad Vrijdag avond om 21 uur gebombardeerd is. Vier bommen zijn neergekomen in de nabij heid van de St. Pieterskerk. Een bom heeft de ongeveer 100 m. van de St. Pie terskerk staande beroemde mozaiekfa- briek getroffen en zwaar beschadigd. Een tweede bom kwam neer dicht bij het groote paleis van den Vaticaanschen gou verneur. Bijna afle vensterruiten van het paleis zijn vernield. Ook de Vaticaansche waterleiding is zwaar beschadigd. Nog twee bommen zijn neergekomen in de na bijheid van de basiliek. Een hooggeplaatste geestelijke persoonlijkheid heeft uitdrukking gegeven aan de diepe ver ontwaardiging, die de Vaticaansche autoritei ten over riolen aanval vervult. Onder de be volking der stad Rome heerscht ook groote verontwaardiging. Churchill over het eind van den oorlog. Churchill heeft in een rede te Londen ver klaard: „De weg van dezen oorlog is moeilijk en lang en niemand zal zoo dwaas liijn te trachten een of anderen termijn vast te stel len voor het einde van den oorlog. Hoe zwaar en hoe lang de weg ook moge zijn, wij zullen verder marcheeren. Niemand kan zeggen op welk oogenblik de tegenstand van den vijand ineenstort. Dat is niet onze zaak, maar die van den vijand." Betrekkingen tusschen V.S. en Spanje minder goed; Het feit, dat Spanje de regeering der zoo juist door Japan onafhankelijk verklaarde Philippijnen per telegram geluk heeft ge- wenseht, heeft in Amerikaansche politieke kringen misnoegen gewekt. Stettinius zeide, dat de V. S. vergeldingsmaatregelen van plan zijn en dat hierover binnenkort meer nieuws kan* worden verwacht. Geen olie uit de V.S. meer naar de Middeliantische Zee. De plaatsvervangende gevolmachtigde voor de petroleumravitailleering heeft, volgens een bericht van United Press uit Washington, ver klaard, dat de Ver. Staten de verscheping van petroleum naar het oorlogstooneel aan de Middellandsche Zee hebben stopgezet. De Truman-commissie van den Senaat heeft verklaard, dat de leen- en pachthulp nooit gedacht is als een middel om de oorlogs kosten af te schuiven op de Ver. Staten. Zij eischt, dat de Geallieerden grootere tegen prestaties zullen bieden voor de leen- én pachtleveringen.'Men behoorde hen te dwin gen hun eigen hulpbronnen tot de maximale grens uit te putten, voordat zij de Ver. Staten om hulp vragen. Schade aan dom te Keulen onherstelbaar geacht. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt mee gedeeld, dat de Keulsche Dom, als gevolg van den laatsten luchtaanval 'der Geallieerden, zwaar is beschadigd. De zeer sterke muren hebben voorkomen, dat niet het geheele ge bouw is vernield. De schade kan onherstel baar worden genoemd. Toen het nieuws zich door Keulen verspreidde verzamelden zich den volgenden morgen duizenden op het Dom plein om zich van de waarheid der geruchten te overtuigen. De opruimingswerkzaamheden zijn onmiddellijk na het vertrek der laatste aanvallers begonnen. Mishandeling van Duitsche krijgsgevangenen. Majoor Walter Btöm-Holl uit Nikoleiken (Oost-Pruisen), die gewond in Britsche ge vangenschap raakte en nu uit Canada in Duitschland is teruggekeerd, heeft melding gemaakt van zware mishandelingen door de Britsche politie en „van beschieting door de luchtdoel-artillerie van personen, die zich met behulp van parachutes in veiligheid probeer den te stellen. Hij vertelt van den moord op den Feldwebel van de luchtmacht Schulz na dat hij ongedeerd in Engeland was geland en voorts van 42 tot 45 Duitsche soldaten, die na in Afrika gevangen genomen te zijn door Australiërs zijn vermoord. Nieuwe Kroatische minister van buiteniandsche xaken. Dr. Mile Budak is op eigen wensch ont slagen van zijn plichten als minister van buiteniandsche zaken van Kroatië. De Pog- lafnik heeft in zijn plaats dr. Peritsj be noemd, tot dusver gevolmachtigd minister en gezant in Sofia. De stakingsgolf in Engeland. In September hebben in Engeland 90.000 ar beiders in 200 stakingen gestaakt. Daardoor gingen 327.000 arbeidsdagen voor de bewape- ningsindustrie verloren. Sedert vele jaren hebben de industrieën niet zoo een catastrofale .maand meegemaakt. De stakingsgolf is echter nog niet afgeloopen. Dit blijkt uit de staking, van ongeveer 24.000 me taalarbeiders in een Schotsch bewapeningsbe- drijf. In den tijd van Juli tot eind September zijn er in Engeland in totaal 1281 stakingen ge weest, waaraan 396.900 arbeiders hebben deel genomen en waardoor 1.151.000 arbeidsdagen verloren zijn gegaan. Meerman 500 der stakin gen kwamen voor in de steenkoolindustrie en 213 in de metaalindustrie. De Sowjet Unie en de Oostzeelanden. De Moskousche zender heeft een uitttrek- sel omgeroepen van een artikel, dat in de Prawda is verschenen en waarin gezegd wordt, dat duizenden en duizenden Sovjet burgers nog steeds op hun bevrijding wach. ten. Tot hen behooren de Letten. EStlanderi Litauers en Kareliërs, die vol verlangen op dien dag wachten. Goidrush naar Venezuela. Een groep mijnwerkers heeft in den Vene- zuelaanschen staat Bolivar een enorme goud_ ader ontdekt. De ontdekking heeft onmid dellijk tot een goidrush" aanleiding gege ven. Reeds duizenden personen zijn in de buurt aan het graven en het zoeken. „WERP GEIN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." a De arbeiders, die werkzaam zijn in den Noord-Oostpolder, hebben aan den in gang van hun kampen, waarin zij gehuis vest zijn, „monumenten" opgericht, be staande uit verschillende voorwerpen als scheepsonderdeelen, dierenschedels enz., die door hen gevonden zijn. Hierboven een van deze „monumenten". (C.N?F./van Buiten Pax c) Senaat aanvaardt de resolutieConally. President Roosevelt heeft op de pers conferentie verklaard, dat de bijeenkomst te Moskou ongetwijfeld tot andere con ferenties aanleiding zou geven. Hij zou zeer gaarne Stalin persoonlijk leeren ken nen, daar een persoonlijk contact altijd goed is. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Harriman, heeft meegedeeld dat de V. S. een militaire missie naar de Sovjet-Unie zullen zenden. Deze missie zal voortdurend een nauw contact onderhouden met de militaire autoriteiten te Moskou. Zij zal optreden als opvolgster van den tot dusver fungeerenden militairen en marine attaché der Ver. Staten. De Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau, heeft meegedeeld dat de Sovjet- Unie binnenkort een financieele delegatie naar Washington zal sturen ter bespreking van ee*ige credietaangelegenheden. Volgens Zweedsche berichten is men er te Washington van overtuigd, dat Cordell Huil, de Sovjet-Unie op de conferentie te Moskou vérstrekkende garanties h^ft ge geven ten aanzién van de deelname van de V. S. aan de organisatie der na- oorlogsche wereld. De correspondent te Washington van de Stockholms Tidningen deelt mede, dat derge lijke Amerikaansche garanties het eenige mid del zijn geweest om te verhinderen dat de wereld wordt verdeeld in belangensfeerèn. Cordell Huil heeft dit kunnen doen omdat hij steunt op het groote vertrouwen van den Amerikaanschen Senaat. Men kan zeggen, dat Huil te Moskou het Amerikaansche isola tionisme definitief heeft opgeheven. Slechts onvoorziene gebeurtenissen van revolutio nairen aard in Europa zoucb^p een verandering in de Amerikaansche buiteniandsche politiek tot stand kunnen brengen. De Senaat heeft intusschen de resolutie- Conally aangenomen. De aanvaarding is ge schied met 85 tegen 5 stemmen. In deze reso lutie betreffende internationale samenwerking werden zeven punten van de Moskousche „overeenkomst" opgenomen. De Senaat heeft het voorstel van Cohn Danaher, volgens hetwelk de vrede in over eenstemming met de Atlantischetharta be hoort te worden vastgelegd, verworpen met 17 tegen 15 stemmen. Een voorstel van Chapman Revereomb, in houdende. dat de deelneming van de Ver- eenigde Staten, aan een organisatie tot be houd van den vrede na den oorlog, slechts op verdragen zou mogen berusten-, werd ver worpen met 50 tegen 28 stemmen. Daaren tegen werd een bepaling goedgekeurd, vol gens welke voor de toetreding van de Ver- eenigde Staten tot een algemeene internatio nale organisatie of een' nieuwen Volkenbond een meerderheid van twee derden in den Se'naa.t noodig is. v. Doodvonnis voltrokken. Tegen dader van viervoudigen moord. Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis, uitgesproken door het Deut sche Obergericht op 14 September 1943 tegen den landarbeider Wilhelm Ortmann uit Her- veld wegens viervoudigen moord, is heden na bestudeering der gratiekwestie voltrokken. Ortmann had, om zich geld te verschaffen, een boer en diens knechts en om zich voor ontdekking te vrijwaren een echtpaar met bijlslagen vermoord en de woningen der ver moorden vervolgens deels leeggeplunderd. De stem der SS. Luistert op Zondag 7 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. De voorman der Germaansche S.S. in Nederland spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht" (tweede gedeelte). Aanvragen voer winterjassen en wintermantels. De secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt in verband met de distributie van textielpro ducten bekend, dat uitsluitend in het tijdvak van 8 tot en met 20 November 1943 bij de distributiediensten aanvragen kunnen worden ingediend voor speciale vergunningen voor winterjassen en wintermantels, zoodat na dit tijdvak geen aanvragen daarvoor in behande ling kunnen worden genomen. In verband met den geringen voorraad de zer artikelen zal echter de uitgifte van de vergunningen zeer beperkt blijven. Voor hen die reeds in het bezit zijn, hetzij van een win terjas of -mantel of eenig ander soort jas of mantel, is het onnoodig een aanvrage in te dienen, daar zij niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning. Evenmin ko men in aanmerking zij, die reeds gedurende deze of in een vorige distributieperiode een speciale vergunning voor een jas of mantel hebben gekregen. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat in elk geval op het aanvraag formulier moet worden vermeld, dat over geen enkel soort jas of mantel wordt beschikt, hetwelk aan een controle zal worden onder worpen. Aanvraagformulieren waarop een dergelijke verklaring ontbreekt, worden onbe handeld terzijde gelegd, -

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1