Hd&rlemse „De Duitsche eenheid kan nimmer verbroken worden" Pantsergevechten ten Z. W. van Kief 13 groote passagiersschepen vernietigend getroffen. Na de Duitsche zege zal er geen onrecht meer zijn'in Europa. Luchtaanvallen op West Duitschland. 268é Jaargang No. 360 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Maandag 8 November 1943 Verschuilt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 De Rijkscommissaris en de Leider op den Dag der Solidariteit. In de hoofdstad der Nat. Soc. Beweging der Nederlanden is de belangrijkste bijeenkomst gehouden van de dertien gecombineerde vietgaderingen van N.S.D.A.P. en N.S.B., welke Zondag in alle hoofsteden van de provincies, benevens in Amsterdam en Rotterdam zijn gehouden in het kader van den „Dag dér Solidariteit". Op dezen dag der solidariteit zijn Duitsche en Nederlandsche Nat. Socialisten samengekomen om met den negenden November 1923 te München als mijlpaal op den weg naar de herrijzenis van Europa voor oogen de gemeen schappelijk gebrachte offers in de jaren van strijd tl 3 herdenken, die op 11 November 1918 met het bedrog der 14 punten van Wilson is ingezet en die leiden zal tot de solidariteit der Germaansche volken. - Deze samenkomst te Utrecht van, Duit sche en Nederlandsche nat.socialisten is een grootsche manifestatie van de lotsverbon denheid geworden en zoowel de Rijkscom missaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart als de Leider van het Nederlandsche volk Mus- sert hebben hiervan in redevoeringen ge tuigenis afgelegd. De groote zaal van „Ti- voli" bevatte rond tweeduizend Nat.-Socia- listen die door luide toejuichingen en in stemming het gesproken woord op hun beurt hartelijk onderstreepten. De zaal was sober, doch smaakvpl versierd. Het podium was met grijsdoek 'gedrapeerd en omlijst met witte en bruine herfstbloe men en tal van .palmen. Op een witten ach tergrond was een groote vergulde cirkel be vestigd, waarin het hakenkruis en de wolfs- angel zichtbaar waren. Rechts hingen in breede banen de vlaggen met het N.S.B. embleem, terwijl ter linkerzijde de vlaggen met het hakenkruis waren gehangen. De ba lustrades waren ook mét grijs doek om zoomd, waarop groene guirlandes hingen en van pilaar tot pilaar eveneens de wolfsangel en het hakenkruis voorkwamen. Óp de eerste rijen hadden o.m. de in her vaderland vertoevende Ned. oorlogsgewonder. egn .plaats ingenomen, terwijl voorts zoowel van de N.S.r De stad ontruimd. Aanvallen cp Duitsche bruggehoofden Cherson en Nikopol afgeslagen. Aanvallen en tegenaanvallen op de Krim. Sovjet- D.A.p. ais van de n.sS. de hoog-l?"transporten in de Straat van Kertsj getroffen. Doorbraak in Zuid-ltalië tonccon nroron B07nton linnnr ongedaan gemaakt. De weersgesteldheid in het Oosten. hen bevonden zich o.m. de Duitsche gezant Otto Bene alsmede de SS Obergruppenführer Rauter, mr. Zondervan, commandant der W.A. en de heer Engelbrecht, commissaris van de provincie Utrecht. Voor den aanvang der vergadering speel de een W.A.-muziekcorps strijdliederen. Nadat zwaar tromgeroffel en klaroenge schal uitgevoerd door Jeugdstormers, de komst van de hooge gasten had aangekon digd, sprak de' secr.-generaal Huygen een kort openingswoord. Direct hierop had de opmarsch der vlaggen plaats, waarvoor alle aanwezigen staande met opgeheven rechter arm den groet brachten. Onder een daverend „Heil" en „Hou-Zee" geroep betraden de Rijkscommissaris en Mussert de zaal om onmiddellijk daarop de voqr hen bestemde plaatsen in te nemen. De secr.-generaal Huygen heptte de hooge gas ten welkom en getuigde ér voorts van, dat deze gemeenschappelijke bijeenkomst in het teeken der lotsverbondenheid stond. Onder doodsche stilte herdachten de aan wezigen vervolgens staande de dooden. waar toe de vaandels zich neigden en zwak trom geroffel op indrukwekkende wijze deze plechtigheid begeleidde. MUSSERT SPREEKT Vervolgens hield de Leider Mussert de vol gende rede: Mijnheer de Rijkscommissaris, mijne ka- Duitscbo krijgsgevangenen keeren in het vaderland terug. De gewonden en Roode- Kruis-soldaten verlaten het vrachtschip. De bruingebrande gezichten der „Afri kaners" stralen bij de hartelijke ont vangst door de DRK-zusters, die ieder der thuiskeerenden een bloemenruiker aanbieden. (SS PK Altstadt O/H P. c) meraden. Het district Utrecht der beweging is hier bijeengekomen met onze Duitsche ka meraden om gezamenlijk te herdenken twee dagen, die van groote beteekenis zijn In de worsteling van dezen tijd. Het zijn twee No vemberdagen. Wij herdenken tezamen 11 No vember van het jaar 1918: Wapenstilstands dag, over enkele dSgen 25 jaar geleden, en wij herdenken hier met elkander 9 Novem ber 1923, de opmarsch van de nationaal- socialisten in München, over een paar dagen 20 jaar geleden. Deze twee dagen zijn van de grootste be teekenis en wij hebben deze gelegenheid ge bruikt om samen te betuigen onzen wil tot solidariteit, onzen wil om voort te gaan op datgene wat vorige nationaal socialisten ge bouwd hebben voor ons. Ik weet het, mijne kameraden, velen zullen er zijn, misschien wel honderdduizenden, die zeggen „wat heb ben wij Nederlanders te maken met dien wapenstilstandsdag, wij waren toch niet in den oorlog van 1914-1918" en andere hon derdduizenden zullen zeggen „Wat hebben wij Nederlanders te maken met die Duitsche nationaal-socialisten, die daar in München in 1923 opmarcheerden?". En dan zijn er nette tegenstanders van ons en die zeggen „zie eens, dat is overdreven dat is iets van de N.S.B.-ers, die weer hof felijk willen zijn tegenover de Duitsche be zetting" en dan zijn er minder "nette tegen standers, die zeggen „daar heb je weer die hielenlikkerij van de N.S.B.-ers". Wij zeg gen: wij hebben er alles mee te maken, want lj,et hangt samen met de solidariteit en die moet er zijn tusschen nationaal-socialisten en solidariteit moet er zijn tusschen Germaan sche volkeren, tusschen het Duitsche, het Nederlandsche, het Noorsche. het Deensche en het Zweedsche en daar overheen weer de solidariteit van het continent Europa, dat zich nog altijd niet weet te gedragen als een continent, d.w.z. als een eenheid in de af weer naar buiten. Deze worsteling om de solidariteit als levensvoorwaarde voor het avondland, dat is de grootste geschiedkun dige gebeurtenis van onze 20ste eeuw. En te getuigen van de noodzakelijkheid daarvan, wij kunnen het moeilijk beter doen dan op dezen dag nu wij terugdenken aan dien wa penstilstandsdag van 25 jaar geleden en aan dezen opmarsch in München 20 jaar gele den. In 1917 was Amerika den oorlog inge gaan onder Wilson en 11 November was de triomfdag Vspor Amerika. Amerika had voor het eerst over Europa getriomfeerd. - Voor het eerst over Europa, ja, maar dan toch over een verdeeld Europa, een Europa dat in een worsteling van jaren tegenover elkan der stond en volkomen verscheurd was. Twee millioen Franschen hadden hun leven gege ven in de gedachte, dat zij dit deden „pouF la gloire de la grande patrie" en in werke lijkheid hadden zij hun leven gegeven voor de Amerikaansche bankiers. Wilson was met zijn 14 punten gekomen, die van alles voor spiegelden. Duitschland moest de wapenen neerleggen en dan zou het heil over de we reld komen. En nauwelijks had Duitschland de wapenen neergelegd of er werd een aan vang gemaakt met de knechting, ontwrich- Extra bericht van Duitsch opperbevel. Het Duitsche opperbevel maakte Zondag avond in een extrabericht 't volgende bekend» De Duitsche luchtmacht heeft opnieuw eefi zwaren slag toegebracht aan vijandelijke troe» pen- en ravitailleeringstransporten in het We#» telijk deel van de Middellandsche Zee. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben ifi stoutmoedige scheervlucht voor de Noord» Afrikaansche kust een uit 22 vol geladen troe» pentransportschepen bestaand, door acht tor» pedojagers beschermd convooi aangevallen. Talrijke bommen en torpedo's troffen 13 groot® passagiersschepen met een gezamenlijken in houd van 140 000 brt., alsmede twee torpedo jagers vernietigend. Reeds bij het vertrek werden verscheiden® der getroffen transportschepen in brandende© en zinkenden toestand waargenomen. Met d» vernietigde schepen vonden vele duizenden jonge Amerikaansche en Britsche recruten hun graf in de golven. ting èn berooving en er werd een volken» bond onder Engelsche leiding opgericht o® het onrecht in stand te houden. De oorloj werd met andere middelen voortgezet. Da Engelschen en Amerikanen probeerden bin nen te komen in het groote Russische rijk, dat zoo in beroering was en waar de Sovjet* het bewind in handen hadden genomen. Zij Vervolg op pap. 2 ,WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AAtRAPPRSCHH-lEN." Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: Op de Krim werden aanvallen der So vjets vanuit hun landingshoofden aan weerskanten van Kertsj en op de land engte van Perekop in verbitterde gevech ten door Duitsch-Roemeensche troepen bloedig afgeslagen. Aan den benedenloop van den Dnjepr wer den verscheidene vijandelijke aanvallen op de bruggehoofden Cherson en Nikopol afgeslagen. In de groote bocht van den Dnjepr behaalde de vijand bij verscheidene vrij sterke aanval len slechts eenige plaatstelijke penetraties, die afgegrendeld of in tegenaanvallen gezuiverd werden. Een eigen tegenaanval ten Zuiden van Dnjepropetrowsk won ondanks verbitter den vijandelijken tegenstand terrein. Tus schen Krementsjoeg en Kief verdreven onze troepen de Sovjets van eenige eilan den in den Dnjepr en sloegen herhaalde vijandelijkedfcm vallen in de lus van den C? Dnjepr ten Zuidoosten van Kief af. In deze gevechten vernietigde de SS-pantser- grenadiersdivisie „das Reich" sinds het begin van dit jaar den 2000sten vijandelijken pant serwagen. Ten Noorden van Kief wierpen de Sovjets versch aangevoerde superieure troepen in den strijd. Om een dreigende doorbraak te ver ijdelen, werden onze taai en verbeten strij dende troepen op meer Westelijk gelegen stel lingen teruggenomen. Daarbij werden onze troepen teruggenomen uit de reeds sinds we ken in de gevechtslinie liggende deelen der stad. In het strijdgebied van Welikije Loeki wer den sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden en Westen van Newel met doeltreffende on dersteuning van de luchtmacht afgeslagen. In de onoverzichtelijke bosch- en moerasstreek ten Zuidwesten van Newel zijn gevechten met doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroepen aan dén gang. Van de rest van het Oostelijk front worden nog slechts vergêfefsche plaatselijke aanvallen der Sovjets ten Zuiden van het Ladogameer gemeld. Van 3 tot 5 November heeft de luchtmacht aan het Oostelijk front. 140 Sovjet-vliegtuigen vernietigd, 6 eigen vliegtuigen worden ver mist. In de zware gevechten ten Zuidoosten van Krementsjoeg heeft de Rijnsch-Westfaalsche 106e divisie infanterie onder bevel van luit.- generaal Forst in voortreffelijke houding alle doorbraakpogingen van den vijand verhinderd en bijzondere afweerresultaten behaald. In Zuid-ltalië nemen de zware gevech ten aan de Volturno voortdurend in hevig heid toe. Bij hun aanvallen op onze heu- velstellingen lijden de Britten en Ameri kanen voortdurend zware bloedige verlie zen. Een vooruitgeschoven, tijdelijk door Tot nu toe viel er alleen in den Noorde lijken sector van het front in het Oosten regen, dóch deze heeft zich thans meer naar het Zuiden verplaatst. Daarentegen is het weer in het Noorden weer helder geworden, in het Zuidelijke gedeelte, waar de voornaam ste gevechten plaatsvinden, is het droog maar bewolkt. den vijand ingesloten gevechtsgroep, wist in den loop van den nacht den omsinge- lingsring te verbreken en zich ai vechtend een weg terug te banen naar onze hoofd strijdmacht. Ten Zuiden van Istonio viel de vijand ook Vrijdag weer met sterke strijdkrachten zonder succes aan. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen viel des nachts scheepsdoe- len en uitladingen van den vijand in de haven van Napels aan. Volgens voorloopige berich ten werden een koopvaardijschip tot zinken gebracht en negen andere schepen zwaar ge troffen. Vijandelijke vliegers vielen Vrijdagavond de Vaticaanstad te Rome aan. Bomtreffers ver oorzaakten verwoestingen in de wereldbe roemde mozaiekwerkplaats alsmede schade aan het paleis van den gouverneur. Vijandelijke formaties vliegtuigen drongen in de middaguren van 5 November West- Duitschland binnen en wierpen brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen, waar door vooral in Essen, Gelsenkirchen en Mün- ster verliezen onder de bevolking en eenige schade werden aangericht. Volgens voorloo pige berichten werden 19 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Vrijdagnacht ondernam een gering aantal Britsche bombardements vliegtuigen storingsaanvallen op 't Westelijke en Noordelijke Rijksgebied. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 5 op^6 November opnieuw doelen aange vallen in' het gebied van Londen. Motortorpedobooten vielen in den nacht van 4 op 5 November opnieuw het convooiverkeer ban de Engelsche Oostkust aan en torpedeer den drie schepen rpet een gezamenlijken in houd van 9000 brt. Het zinken van deze sche pen kon als gevolg van de terstond beginnen de sterke afweer niet worden waargenomen, doch is waarschijnlijk te achten. In het Noordelijke en centrale deel van den Atlantischen oceaan brachten Duitsche onder zeebooten in den strijd tegen vijandelijke con- vooien tot zinken vier torpedojagers, een kor vet en vijf andere schepen, met een gezamen lijken inhoud van 29.500 brt. Een ander schip en een bewakingsvaartuig werden getorpe deerd. Het feit, dat de Duitsche troepen zich uit Kief hebben teruggetrokken is naar de mili taire correspondent van het D.N.B. schrijft even opmerkelijk als 'verhelderend. Men kan slechts wederom verbaasd zijn over de ma noeuvreerkunst van de Duitsche troepenle*» ding, die volkomen in tegenstelling tot de praktijk in vroegere veldtochten, het sedert geruimen tijd er alleen daarop schijnt aan te leggen den vijand steeds weder tot ontplooiing van krachten te prikkelen «n krachten achter te houden. Dat is natuurlijk daar te eerder mogelij* v/aar den vijand vermeende loonende doelen lokken, zooals hier b.v. Kief, doelen die ech» ter, zooals de ontwikkeling der dingen vroeg of laat zal uitwijzen, slechts tijdelijk en voor» waardelijk als loonend verdienen te wordew beschouwd. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: O'p de Krim wisselden Zaterdag krachtige vijandelijke aanvallen af met eigen tegen aanvallen. Het kwam tot harde gevechten, waarbij de vijand zware verliezen leed. In de Straat van Kertsj brachten bewakings vaartuigen der marine vier geheel bezette vijandelijke'landingsbooten en 'n torpedo motorboot tot zinken. Een vijandelijke lichter met 15 stukken geschut wêi-d buit gemaakt. In de groote bocht van den Dnjepr. alsmede aan de rest van het Dnjeprfront, heérschtö over het algemeen slechts geringe gevechts bedrijvigheid, afgezien van verscheidene ge slaagde eigen aanvallen. Ten Zuiden van Ni kopol slaagde een eigen gevechtsgroep er in, bij verrassing de vijandelijke stellingen bin nen te dringen, 40 stukken geschut buit t maken en gevangenen te maken. In het gevechtsgebied van Kief kwam het tot verbitterde gevechten met steeds weer stormloopende vijandelijke aanvals golven. Verscheidene hevige aanvallen wer den met aanzienlijke verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Ten Zuidwesten van de stad zijn gevechten met vijandelijke pantserstrijdkrachten gaande. De luchtmacht mengde zich met sterke for maties met succes in de gevechten op den be- ganen grond en schoot hier en boven andere gevechtsgebieden Zaterdag 91 Sovjetvliegtui gen neer. In het penetratiegebied ten Zuidwesten van Welikije Loeki hadden eigen tegenaanvallen ten Zuiden van Newel een succesvol verloop. Westelijk van de stad behaalden onze troepen tegen den sterken, door pantserwagens en slag •vliegtuigen gesteunden vijand een nieuw af- weersucces. De herhaaldelijk aanvallende bols jewisten werden op hun uitgangsstellingen teruggeworpen, waarbij 51 pantserwagen» werden vernietigd. In Züid-Italië versterkte de vijand zijn aanvallen om onze stellingen ten Noorden van den Volturno met geconcentreerde krachten te doorbreken. Eigen formaties gingen tot den tegenaanval over, wierpen den in onze stellingen binnengedrongen vijand na hevige gevechten weer in het Volturnodal en heroverden de oude stel lingen. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zaterdagnacht vijandelijke aanvoerhavens aan de Oost- en Westkust van Zuid-ltalië met goed gevolg aan. Zwakke formaties vijandelijke vliegtuigen vlogen Zaterdag het bezette gebied in het Westen binnen en ondernamen nachtelijke stooraanvallen op eenige Westduitsche steden. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Duitsche vliegtuigen lieten ook Zaterdag nacht weer bommen vallen op doelen in het stadsgebied van Londen en in Oost- en Zuid» Engeland.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1