De redevoering te Utrecht. Vervolg1 van pag. 2 nadeeligen invloed is op hun-vrijheid. Het is uitgesloten, dat men een germaansch volk op den duur doet buigen. Het verweert zich cn laat zich liever vernietigen, alvorens zich te laten buigen en zijn vrijheid en innerlijke kracht prijs te geven. Ook'dit inzièht brengt ons de beschouwing van November 1918, die scheen te bewijzen, alsof wij Duitsehers ons wilden buigen, die echter leidden tot Novem ber 1923, die het eerste verzet beteekende te gen een schijnbaar hopeloozen toestand. Wat konden die paar mannen toen tegen de overmachtige Entente, tegen het nog heel groote en sterke Frankrijk en de almachtige tegenstanders onder het eigen volk feitelijk willen? Wat konden zij hopen? Die hebben niet ge vraagd, maar zij zijn aangetreden omdat zij wisten en omdat hun innerlijke stem hun heeft toegeroepen: jullie moet thans voor Duitschland's eer en vrijheid aantreden. Thans*verstaan wij den diepen zin van beide gebeurtenissen. Toen wij in November 1918 de ineenstorting beleefden, yiel het niet te verwonderen, dat velen van ons aan den zin van het gebeuren in het geheel begonnen zijn te wanhopen. Vier jaren en meer van de zwaarste offers werden gebracht, heldendaden, die haars gelijken in de geschiedenis nog nauwelijks gehad hebben, werden volbracht. En dat alles zou tevergeefsch geweest zijn? En toen kwam November 1923 en weer trad een vastberaden schare aan en werd neergewor pen en neergeslagen en weer kon bij iemand de gedachte opkomen: waartoe? het is zin loos? Neen, kameraden, uit het gebeuren van de laatste jaren zien wij in, dat alles een diepen zin heeft gehad en voorbestemd was in de Voorzienigheid, dat de ineenstorting van 1918 gekomen is, opdat met het oogenblik van de diepste geschoktheid, ook het oogenblik aanwezig was van inzichzelf te keeren om het Duitsche volk in staat te stellen tot de groote taak, die het te wachten stond, toen de bolsjewisten in Juni 1941 met honderden divisies naar onze Oostgrens waren opgetrok ken. Op dat oogenblik heeft het Duitsche volk, dat weet wat lijden beteekent, ook de kracht gevonden dit gevaar te boven te komen. Het zelfde geldt voor November 1923. Het is niet een rechtstreeksche zegetocht naar de macht geweest en hoe zwaarder een zoodanige strijd is, hoe meer offers er gebracht zullen moeten worden, des te sterker wordt een volk voor de laatste beproeving. Kameraden! Alles is een duidelijke weg naar deze laatste grootsche beslissing, waarin wij thans geplaatst zijn en die het aanschijn van Europa, doch daarnaast ook van de ge- heele wereld, voor generaties, waarschijnlijk voor eeuwen zal bepalen. Want het beeld van de wereld, zooals wij het in het jaar 1914 en tevoren gehad hebben is volledig veranderd. Wat men toen kon bestempelen als over- heersching van Europa en van het Europee- sche ras is voorbij. Nieuwe machtsgroepeeringen. Nieuwe machtsgroepeeringen vormen thans de wereld. De machtsgroepeering Oost-Europa en Azië, met de Slavisch-Oriëntaalsch-Mongool achtige volkeren, voortgekomen uit de steppe, is het, die altijd weer om de zooveel eeuwen toestormt. Eens was het Dzjinghis Khan, daarna waren -het andere. Thans is het het bolsjewisme van Stalin. En aan den anderen kant over den Atlantischen Oceaan vormt zich iets nieuws. Het Amerikaansche continent wordt tot het Westelijke halfrond van Roose velt samengevat en verheft zich met een machtige en onbeperkte aanspraak op heer2- schappij en daarginds in Oost-Azië vormt zich eveneens eed nieuwe groepeering. Dan blij ven wij, Europeanen, nog over. Dat zijn de vier groote machtsgroepen, die thans de we reld beginnen te vormen, bepaald door den bodem, door het klimaat, door de natuur kundige gesteldheden en op grond daarvan ster ker bepaald door de rassen, die.op dien bodem zijn gegroeid, gedragen en gestuwd in de ge schiedenis door den geest, door de innerlijke hotiding, door de maatschappelijke vormen, die zich juist uit dit bloed en de specifieke raseigenschappen van deze volkeren ontwik keld hebben. Al het andere dat er in de we reld is, speelt een tweede rol. Die gebieden en volkeren zijn in machtspolitiek opzicht niet vormgevend. De vjer machtsgroepen, die thans bezig zijn te ontstaan, worstelen met elkaar om de vormgeving van de wereld. Kameraden: lets is ons, vooral aan ons na_ tionaal-soeialisten, duidelijk. Het is niet de organisatie, het zijn niet de formaties, het zijn niet de programma's, die de geschiede nis maken, het zijn de menschen. De men- schelijke geest, zooals hij uit zijn bloed ge schapen. wordt, is het die de geschiedenis maakt, die zijn hoogste voltooiing vindt al- tijd in de heel groote mannen, die uit het volk of uit een ras geboren worden en als leiders voorop, gaan. Daarom moeten wij ons met de geestelijke eigenschappen bezighou den en moeten wij ons 'afvragen: Waar ligt de laatste impuls voor de uiterlijke militaire en politieke verschijnselen? Hot wezen van het bolsjewisme. Zoo wil ik feens over het Oosten spreken, over de bolsjewieken. Wij hebben deze vol keren reeds eenmaal in de jaren 1914, 1915 en 1916 meegemaakt toen wij^in <feri eersten wereldoorlog tegen Rusland zijn opgetrok ken. Toen kwam ons de Russische soldaat tegemoet en maakte op ons den Indruk van een op de een of andere wijze handelbaren en tenslotte goedmoedigen boer. Hetgeen thans op ons afkomt is heel iets anders. Men zal zeggen, het bolsjewisme heeft hier andere menschen gevormd, het heeft deze menschen in een nieuwen vorm gebracht, maar hetgeen wij thans zien, dat was in hen aanwezig. Het bolsjewisme heeft het positieve, het goede van den Russischen boer onderdrukt en het heeft twee eigenschappen, die in deze men schen altijd sluimeren, tevoorschijn gebracht Ook deze eigenschappen kunnen uit het landschap worden afgeleid. Dat landschap immers is oneindig groot. De steppe, maakt melancholiek. U zult zeggen, de zee is ook groot, maar de zee is altijd in beweging. Zij is dynamisch, zij verwekt in ons krachten. terwijl de steppe groot én als dood is. Zij maakt melancholiek, zij maakt bereid om te lijden. De menschen van de steppe hebben bepaald een heimwee, zij voelen zich bevre digd wanneer zij kunnen lijden, wanneer zij gekweld worden. En het tweede is de onbe grensdheid van de steppe. Zij maakt losban dig en teugelloos. Deze menschen kunnen in een roes gebracht worden, waaruit zij be paald elementair losbarsten, zooals wij dat juist kunnen constateeren aan die stormloo- pen uit het Oosten, die altijd weer tegen Europa komen aanrollen. Deze beide eigen schappen heeft het bolsjewisme tot een ,,po_ liticum" gemaakt. Het laat de menschen lij den door hun alles te ontnemen wat slechts eenigszins mogelijk is. Dat kan het zich ver- oorlooven oindat deze Ostische menschen in het lijden zelf een zekere bevrediging vinden en wel voor een doel, dat weer sterk losban dig is, voor de proletarische wereldrevolutie. Uit deze beide eigenschappen en haar poli tieke uitwerking kunt u zich het wezen van het bolsjewisme en v an den bolsjewistischen massamensch verklaren. Tevens kunt u daaraan zien. dat wij hier te doen hebben met menschen en een sys teem, waarmede wij het volgens Europee- sche spelregels nooit zullen klaarspelen. Een vergelijk met het bolsjewisme is niet moge lijk, alleen een tegenover elkaar staan, hoog stens een scherpe afbakening-. Het bolsje wisme draagt zijn gevaarlijkheid niet zoo zeer in zijn methoden dan wel in zijn doel stelling. Het bolsjewisme drukt het individu terneer tot een minimale levenshouding, op dat 't de krachten, die zich aldus verzamelen, samengebundeld voor een bepaald politiek doel kan laten optreden. In dit opzicht is het alle andere systemen de baas, om maar in het geheel niet te spreken over een libe-? raai of over een democratisch systeem, in die systemen gaan alle mogelijke energieën op in de bevrediging van de eigen behoeften, cultureele wenschen enz. Deze energieën eischt het bolsjewisme voor zich op. De mensch moet werken, hij moet heerendiën- sten verrichten, hij wordt geknecht, opdat de volledige som van zijn prestaties gestoken wordt in een bepaald politiek doel, in dit geval de proletarische wereldrevolutie. Dit doel echter is van een vernietigend karakter. Ook de totale oorlog kameraden, dwingt ons thans tot soortgelijke methoden. Echter hier is de impuls onze belijdenis aan het volk en het vaderland, dat ons er toe brengt niet meer aan'ons zelf te denken en alles wat wij bezitten te richten op een enkel doel na melijk op de verdediging van ons volk en van ons vaderland. Maar dat is een positief, een mooi. een edel doel, terwijl het bolsjewisme de knechting en concentratie van zijn men schen wijdt aan het vernietigende en onna tuurlijke doel van de proletarische wereld revolutie. Het proletariaat vormt op zichzelf een speculatief begrip. Niet de organische eenheid van het volk maar een tot de eigen machtige klasse gemaakte economische laag moet de alleen bevoegde en daartoe geroe pen klasse zijn om alle anderen tef vernie tigen. Ook gaat het bolsjewisme ervan uit, dat ei; onder alle volkeren en rassen om zoo te zeggen zonder onderscheid een zoodanige klasse aanwezig is, Dat is de groote vergis sing van het bolsjewisme. Het proletariaat is het resultaat van een maatschappelijk en economisch gefaalde ontwikkelihg. En ook deze klasse^ wanneer zij dan ontstaan is, wordt weer bepaald door de raskenmerken van elk volk. Dat bespeurt het bolsjewisme. Het bemérkt hier een fout in zijn berekening en komt derhalve tot een methode der phy_ sieke vernietiging van alle andere klassen en beroepsstanden van een volk en der physieke vernietiging van de zuiverheid van ras van een volk door de rassenvermenging. Daaruit valt te verklaren de tot mi'llioenen uitge moorde beroepsklassen in Rusand en de in de millioenen loopende deportaties. Dat zijn maatregelen, om de voiksche substantie van de afzonderlijke stammen, die in Rusland leven, uit te wisschen en te vernietigen, op dat er juist een proletariaat zonder onder scheid zal ontstaan. Wanneer "de bolsjewisten als oorlogsscha- 'deloosstelling verlangen, dat millioenen Duitsche arbeiders naar Siberië gebracht zullen worden om daar te werken en wan neer eenige politieke narren meenen, dat dit een heel juiste herstelmaatregel zou zijn, dan is het doel en de zin van dezen maatregel toch in het geheel niet een schadeloosstel ling, maar het doel is uitsluitend de voiksche substantie van het Duitsche volk te vernieti gen door het millioenen mannen te ontne men en daarvoor millioenen Aziaten en Mon golen over te sturen. En wat voor het Duit sche volk geldt, geldt voor alle andere volken. Eén ding moet men duidelijk inzien: een vergelijk is met het bolsjewisme niet moge lijk, omdat het niet op den bodem eener or ganische maatschappelijke orde staat, maar omdat het een gefaalde ontwikkeling tot draagster van zijn ontwikkeling maakt. Zijn doel is de vernietiging van de voiksche sub stantie onder de afzondérijlke volken en na ties. Er wordt soms gesproken over een zacht aardig communisme. Menschen, die zoo pra ten, hebben geen idee wat het bolsjewisme is. Dat zijn gedegenereerde salonbolsjewisten, politieke gezondbidders, die op het oogenblik, dat zij het pistool van den commissaris in hun nek voelen altijd nog zeggen, dat hij het 'zoo kwaad niet meent. Heb communisme moet echter dien weg opgaan, want zoolang er nog een niet-bolsjewistisch-geordende staat bestaat is hij een eeuwige aanklacht tegen het bolsje wistische stelsel. Het bolsjewisme kan in het geheel niet dulden, dat er ergens een economi sche ordening bestaat, die organisch natuurlijk is opgebouwd. Wanneer het zich wil blijven handhaven, moet het alle andere maatschap pelijke en economische vormen vernietigen. De Amerikaansche geest. Ook in het Westen kunnen wij een ver schijnsel waarnemen, dat wij juist als natio nalisten van den verstandelijken kant moeten bekijken. Het Amerikanisme dat op ons af komt, wordt door ons niet zoo zonder meer onze tegenstander geacht: 1. Wij meenen n.l. dat de. menschen daafwüuls toch de nakome lingen van onze eigen voorvaderen zijn, die eens uit Europa zijn geëmigreerd. Maar de nakomelingen van alle Europeesche volken daar ginds zijn in een smeltkroes geworpen met negroiden en joodsche bijvoegsels. Daar ontwikkelt zich een geslacht, dat over eenige generaties ook door ons als niet meer Euro- peesch zal worden erkend. Wanneer u thans tot een Amerikaan uit de Ver. Staten zoudt zeggen, dat hij toch eigenlijk een Europeaan is, dan ben ik ervan overtuigd, dat hij deze meening in zijn verwaandheid zou afwijzen en handtastelijk zou worden, want in zich draagt hij reeds het gevoel geen Europeaan meer te zijn. Ten tweede is de methode, de aard en wijze waarop deze Amerikaansche geest tot ons komt,, voor ons niet onaangenaam. Hij komt tot ons met die technische uitvindingen, die het leven aangenaam maken met zijn con serven en ijskastenbeschaving, die vele zongen ln de huishouding verlichten, maakt hij zich bemind en aangenaam. Schijnbaar is het nog de puriteinsche geest, die daarginds heerscht, in werkelijkheid ech ter heeft de teugelloosheid, die ook aan dit continent in zijn onbegrensdheid eigen is, uit de leer van de predestinatie van het puritei nisme geleid tot een teugelloos vrïjbuiterdom. dat in het geheel slechts één vrijheid kent: de vrijheid van de meest meedoogenlooze uitbui ting van den evenmensch. Voor ons persoon tijk komt er nog iets bij, dat ons de leiders van deze menschen moeilijk verdraagbaar maakt en dat wij aanvoelen als naamlooze huichelarij: degenen, die bepaald het tegen voorbeeld van de naastenliefde geven, heb ben voortdurend bijbelspreuken in den mond. Dat doet ons deze menschen zoo oneerlijk en onoprecht voorkomen en maakt ze voor ons onsympathiek. De categorische^ imperatief waardoor dit Amerikanisme geleid wordt, is niet de inschakeling van het individu in 'een organische gemeenschap, maar is de techniek, haar prestaties en vooral het persoonlijke economische succes. Dat alleen zijn de be weegredenen, waardoor de Amerikaansche menschen zich laten leiden. Dat moet ons Europeanen en ons germanen in bijzondere mate vreemd zijn, want wij bespeuren altijd als den categorischen imperatief van ons han delen het besef van het gemeenschappelijke bloed, dat ons in een hoogere lotsgemeenschap verbindt. Het resultaat van dit amerikanisme is het tot een schabloon maken van alle be schaving. En er bestaat in Amerika niets ge- vaarlijkers dan wanneer iemand uit den toon zou vallen. Gelijkheid is bij de vriien een recht, bij de onvrijen wordt de gelijkheid tot een verdoemden plicht. Dat is thans in Ame rika het geval. De menschen moeten gelijk zijn, want wie zich niet in de rij schikt, wordt uitgestooten en economisch vernietigd. Kameraden! Bij deze beschouwing heb ik aan een machtsfactor nog in het geheel niet gedacht, die tot voor kort een zeer groote rol heeft gespeeld: het Britsche wereldrijk Engeland. Dat is bepaald on bewust ontstaan, want wanneer wij heden ten dage de krachten beschouwen die vorm geven aan de wereld, dan is voot' ons allen Engeland sterk op den achtergrond ge treden. De Engelschen hopen, dat zij in dit conflict tusschen het bolsjewisme en het Amerikanisme zooiets als scheidsrechter of als de wiizer aan de weegschaal zullen zijn. Daarbij vergeten zij - echter, dat de essentieele voorwaarde voor een scheids rechter het eigen gezag is, d.w.z. de eigen kracht, die zij verloren hebben. Wie zou er bij de bolsjewisten of bij de Amerika nen nog op het idee komen een Engelsch- rhan aan te wijzen als bemiddelaar, een Engelschman, die toch geen machtsmidde len meer bezit, waarmede hij zijn wil zou kunnen doorzetten? Immers, zijn domini ons zijn min of meer door de Amerikaan sche wereld opgeslokt, zijn buitenlandsche saldi zijn opgeteerd, zijn groote koopvaar dijvloot verdwijnt in toenemende mate naar den bodem der zee, terwijl de Ame rikanen hun koopvaardijvloot machtig uit breiden. Beiden, vooral de Amerikanen, doch ook de bolsjewisten, zijn veel te nuchtere zakenlieden om zoo te zeggen iemand provisie te betalen voor een bemid deling, die zij niet noodig hebben en die zij zich kunnen besparen. Het is reeds zoo, zooals onlangs een Engelsch weekblad schreef: Arm, klein Engeland, je zit vóór de omheining en wacht. Men verwijt ons soms, dat wij, nationaal socialisten, aanspraak maken, op wereld heerschappij. De beide eenige mogend heden echter die op dit oogenblik aan spraak maken op wereldheerschappij zijn de bolsjewisten en het grootkapitalisme van den heer Roosevelt, die willen, zonder met de naties rekening te houden, de ge- heele wereld onder hun heerschappij brengen. Wij niet! Wij weten heel pre cies, dat de ordening, die wij willen heb ben, op ons bloed is opgebouwd en dat onze aanspraak op ordening of onze wensch naar ordening de gemeenschap van ons eigen bloed niet te buiten kan gaan. DE KENMERKEN VAN EUROPA. Maar nu vraag ik mij af, wanneer wij het bolsjewisme en het Amerikanisme op hun geestelijken inhoud onderzocht heb ben: wat zijn wij? Wat is Europa? Ik ge loof, dat wij ons deze vraag zeer zelden voorleggen, want wij Europeanen hadden totdusverre in het geheel niet de behoefte ons voor te stellen wat Europa is. Het leek ons niet noodig. Pas thans, nu wij de ver schillen tusschen het Oosten en het Westen beleven, moeten wij ons afvragen wat wij eigenlijk zijn. Dit Europa onderscheidt zich van de.groote samenhangende massa's land als Amerika. Afrika of Azië in kenmer kende mate door de omstandigheid, dat het een ongemeen rijk gevormde schepping is. Het bevat schiereilanden, het bevat baaien, het bevat hooggebergten, middel gebergten, het bevat rivier- en dal-land- schappen. Dat is allemaal veel rijker en gevarieerder dan in eenig werelddeel en in dit door de natuur ingedeelde gebied is het Arische ras en in het bijzonder het Noordsch gestemde ras ontstaan en heeft hier haar bakermat. Het kenmerk van Europa is de ongemeene veelvuldigheid, de rijkdom aan bloesems van de culturen en volkspersoonlijkheden, die eigen zijn aan den aard en door bloed gebonden, die hier in de afzonderlijke landen en gewesten als in groote en fraaie door de natuur opge- dischte schalen, hun volksaard ontwikkeld hebben. Wij zouden ophouden Europeanen te zijn, wanneer wij er niet meer onze roeping in zouden zien dezen rijkdom aan bloesem van de aan aat*d eigen en door bloed gebonden culturen der Europeesche volken te behouden en te bevorderen. Wanneer wij dit ons kenmerk duidelijk voor oogen houden, dan zien wij het ver nietigende in van iden invloed uit het Oosten, die onze rassen wil uitroeien, doch ook het verderfelijke van den invloed uit het Westen, die immers ook onze volks persoonlijkheden wil nivelleeren, opdat de menschen hier er allemaal uitzien zooals in Argerika. alsof zij aan den loopenden band bij millioenen tegelijkertijd zijn voortgebracht. Juist deze veelvuldigheid van onze culturen biedt natuurlijk ook de mogelijkheid van voortdurende penetraties uit het Oosten en uit het westen. De Westelijke geest dringt bij ons vooral door in de burgerlijke lagen en in de kringen der intelligentie en wel des te sterker naar mate wij meer de Westkust van Europa naderen. Zeker, het is een aangena me beschavingsvorm, die van ginds tot ons komt en bij dezen beschavingsvorm ziet men meestal over het hoofd, dat men daarbij tot een schabloon gemaakt en genivelleerd wordt. De gevolgen van dien Westelijken invloed dooden het begrip van de laatste wortelen waaruit wij-zijn geboren en er ontstaat dien tengevolge nog slechts een streven naar de internationalismen. Het, internationalisme al leen is troef. Het volk en de verbondenheid met het volk wordt beschouwd als verouderd en belachelijk. Een volksch, naar hun aard eigen bewustzijn hebben deze lieden niet meer en daarom zijn zij volkomen vreemd aan het leven geworden. Zoo is het laalste slot van alle wijsheid in dit land om de men- schelijke betrekkingen te ordenen volgens de fair play. Alsof de bolsjewisten en de zeer hardhandige Amerikanen thans wel aan een fair play zouden denken. Wanneer het om de faats'te dingen van een volk gaat, moet men reeds het richtsnoer van het eigen handelen uit een andere diepergaande zedelijkheid verkrijgen, uit de overtuiging, dat men voor zijn volk tot het uiterste moet opkomen, ook dan wanneer de maatregelen, die men moet nemen, en waarvoor men moet instaan, ver vloekt hard zijn. Men verdraagt ze, omdat men op een hoogere verantwoordelijkheid staat, en gesteld is voor de grootère taak, die het lot ons heeft toevertrouwd. Nationaal-socialisten, minstens even groot echter zij-n de penetraties die uit het'Oosten komen, penetraties van het collectivisme in onze Europeesche maatschappij, of dat nu marxisme of bolsjewisme is, die zich immers alleen onderscheiden in de methode bij het bereiken van hun doel en niet principieel verschillen. Men moet ook in dit land de oogen niet sluiten. Ik herinner aan een gebeurtenis, die ik kort geleden meemaakte. Ik streef ernaar zooveel mogelijk de provincies te bereizen en daar 'met onze kameraden, Nederlandera en Duitsehers, te spreken, en ik ben dank baar dat onze kameraden heel openlijk tot mij komen en mij zeggen, wat zij gezien heb ben. Zoo bevond ik mij onlangs in Limburg, waar ik een gesprek aanknoopte met een mijnwerker en hem vroeg: „Nu, wat denken eigenlijk de mijnwerkers in het Limburg- sehe?". Mijn zegsman zeide ons heel eerlijk: ,,Ik wil heel openlijk met u praten. Er be- -staat een zeer groot aantal mijnwerkers, die voor het nationaal-socialisme geen begrip hebben. Zij willen niet dat Duitschland over wint, maar zij willen ook niet dat de Engel schen en Amerikanen overwinnen". Toen heb ik gevraagd, wie er dan de o.verhand moest krijgen. Mijn zegsman antwoordde mij: „Ja, wanneer men met deze menschen ter plaat se spreekt, dus daar, waar zij afgesloten van de rest van de wereld niet lichtvaardig den ken, krijgt men ten antwoord: de Russen". Dat is opmerkelijk. In Limburg heerscht on der een' niet gering deel van de mijnwer kers de meening, dat de Russen moeten win nen. Waarschijnlijk hebben zij daarbij een on duidelijke voorstelling wat dat eigenlijk voor een winst en een overwinning zou zijn. Maar deze meening is er en zij is bijzonder opmer kelijk, omdat wij toch allemaal weten, dat in Limburg de katholieke kerk een ongemeen, grooten invloed op deze menschen uitoefent, en stellig niet in de richting die de bolsjewis ten vertegenwoordigen. Dat bewijst echter aan den anderen kant, dat de politieke vormingskracht van de confessies, hoe sterk zij cok eenmaal ge weest is, thans verloren is gegaan. Met de confessies kan men de menschen blijkbaar niet meer binnen een bepaalden vorm van gemeenschap houden. Hetzelfde is aan den dag getreden in Italië, toen Badoglio pro beerde het fascisme terzijde te dringen. Wat is er toen gekomen? Een liberale of democratische impuls? De jongste demo craat die daar verschijnt is de ou'de graaf Sforza. Ik geloof, dat hij 72 jaar is e" dan is er nog een andere bij, die, naar ik hoor, 77 jaar is, dat is wat het liberalistische en democratische burgerdom thans nog kan leveren. Daarvoor is in Zuid-Italië een ka tholiek-communistische partij ontstaan. De lei'der van de katholieke actie in Italië heeft nadrukkelijk verklaard, dat de ka tholieke actie in het geheel niets met deze katholiek-communistische partij te maken heeft, maar aohter de republikei'nseh-fas- cistische partij staat. Die is namelijk niet ver van 'schot. Hij weet. wat er uit dezen toestand kan ontstaan. Op den Balkan is het precies zoo. Op den Balkan heeft nu 'de communist Tito de leiding in handen dien Stalin tot bolsjewistengeneraal "benoemd heeft en Nieuw-Zeelandsche en Engelsche officieren, die aan valschermen bij Griek- sche partisanengroepen werden neergela ten, werden juist door die partisanen dood geschoten. Dat zijn geen toevalligheden, dat zijn allemaal teekenen, die erop dui den, in welke richting de ontwikkeling kan gaan. Houdt u een ding voor oogen, 'den totalen oorlog en zijn uit het steeds toenemend ge brek aan goederen voortspruitende gevol- (Vervolg op pag. 4i

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 5