Haarlemsche Courant „Duitschland zal als laatste de wapens neerleggen" Rede van den Führer te Miinchen. Geloof en volharding. Verbitterde tegenstand in gevechtsgebied van Kief. Zware verliezen der Geallieerde# in Zuid-Italië. Zware verliezen der Geallieerden bij Bougainville 288e Jaargang No. 281 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Dinsdag 9 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor JJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Gost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Een vergelijking tusschen het Duitschland van 1918 en dat van thans. De wonderbaarlijke weg van de partij sinds 9 November 1925. Nog in 1959 stond de vijand 100 K.M. van Berlijn; thans veel meer dan 1000 K.M. van de grenzen des rijks. De bombardementen richtten geen ernstige schade aan in de wapenindustrie; de burgers, die alies ver. loren, vormen echter avant garde van de wraak, die komen zal. In de rede, die hij Maandag tot de oude partijgenooten heeft gehouden, verklaarde de Führer, dat er nauwelijks een tijdperk in de geschiedenis der menschheid is, waarin in twintig jaren zoo geweldige ge beurtenissen die de wereld bewegen en het lot der volken vormen, hebben plaats ge grepen. In groote trekken herinnerde hij in een terugblik zijn toehoorders aan het gebeurde in dit tijdvak. Hij typeerde het Duitsche Rijk van 1914, de parlementair-democratische monar chie, waarin het jodendom was binnengedron gen in den staat, in het politieke leven en vooral ook in de z.g. leidende klasse, en waar in het economische leven op velerlei gebied uitdrukkelijk domein van het jodendom werd. De politiek van het toenmalige rijk was slechts gericht op het behoud van den wereld vrede. Alleen al het feit, dat het rijk van toen, hoewel het bijna dertig millioen inwoners meer had dan Frankrijk, een kleinere leger- sterkte bezat, weerlegt het best de later ge uite bewering, dat de vrede toen,door dezen staat bedreigd was. De omsingeling van Duitschland had geen ander doel dan dat, hetwelk door talrijke Engelschen volkomen openlijk werd uitgesproken, n.l. dat het Rijk als de organisch sterkste Europeesche kracht door een coalitie-oorlog moest worden vernie tigd, precies zooals Engeland in vorige eeuwen eerst Spanje, daarna Nederland en tenslotte Frankrijk in langdurige oorlogen had bestre den. Het kleine Britsche eiland, dat door tal- looze oorlogen langzamerhand een kwart van de geheele aardoppervlakte had onderworpen, deed niettemin bij het begin en tijdens den duur van den eersten wereldoorlog geen af stand van de oude, afgesleten moraliseerende frazen, die Engeland tot dusverre nog in eiken oorlog vergezeld hebben: „strijd voor de vrij heid der kleine volken, strijd voor de hervor ming der wereld in den zin der gerechtigheid, strijd voor democratie, strijd voor de gelijkheid van alle rassen."- De Führer herinnerde eraan, dat in weerwil van de geweldige wereldovermacht tegen het toenmalige Duitsche Rijk op geen enkele plaats beslissende overwinningen werden behaald, zoodat de definitieve ineenstorting minder was toe te schrijven aan de uitwerking van het zwaard dan wel aan den invloed eener ondermijnende propaganda. Een Amerikaansch president goochelde het democratische Duitschland van toen in veer tien punten' het ida^le beeld van een nieuwe wereldorde voor. Het volk was politiek te weinig geschoold om door dezen nevel te kunnen heenkijken en vooral had het te wei nig ervaring in het ernstig opnemen van de mocratische verzekeringen. De staatsleiding bestond uit zwakkelingen, die, in plaats van volgens hun plicht tot den laatsten ademtocht te vechten, den schijnbaar gemakkelijker weg van het vergelijk en daarmede van de onder werping betraden. Zij werden daarbij aange zet door partijen en leiders, die niet alleen geestelijk, maar ook materieel in handen van het buitenland waren. Zoo kwam het tot den 9en, den lOden en den llden November 1918. In vertrouwen op de plechtig gegeven ver zekeringen had het Duitsche volk zijn wape nen neergelegd en zelfs zijn staatsvorm ver anderd. Daarmede waren de voorwaarden van onze vijanden niet slechts nagekomen, maar zelfs nog overtroffen. In nauwelijks een ande ren staat der wereld kon het jodendom triom fen vieren als in den toenmaligen November- staat. Niettemin begon nu een tijd van de laaghartigste kapitalistische plundering en af persing. De democratische republiek van Wei- mar werd door de democraten van het Westen stelselmatig doodgemarteld. De prognose van Clemenceau, dat er in Duitschland twintig millioen menscheh te veel waren, was even openhartig als brutaal als bijvoorbeeld het onverbloemde dreigement van Engelsche po litici van thans, dat er in Indië honderd of tweehonderd millioen menschen te veel zouden zijn. De vervulling van den eisqji van Clemen ceau was tastbaar dichtbij. November 1923 De Führer herinnerde zijn oude strijd makkers eraan, hoefhij toen in de dagen van de ineenstorting het besluit nam, tegen deze ontwikkeling op te treden, de natie op te roepen om haar van haar in- wendige gebreken te genezen en de voor de verdediging van het bestaan noodige krachten weer te mobiliseeren. -Hij herinnerde aan zijn onversaagd worste len om de harten van het volk en hoe het besef van de onafwendbare noodzakelijkheid eener oplossing van de problemen, die op het volk drukten, langzaam groeiden. Hij herin nerde aan den 8sten November 1923, toen een stap naar een dergelijke oplossing beproefd werd en mislukte, en de Nationaal-socialisti- sche beweging haar ernstigsten tegenslag leed en haar eerste martelaren in den strijd voor de vorming van het nieuwe Rijk kreeg. den echter bezield met een nog toegenomen, versterkt fanatisme. Lang vóór het jaar 1933 telde het Nationaal-socialisme reeds miljoe nen aanhangers in de volksgemeenschap van onze partjj. *»Wat zou er echter gewórden z(jn van Europa en vooral van ons Duitsche Rijk en ons ge liefde vaderland, indien Duitschland gebleven was, wat het toen was, de democratische, on machtige staat van Weimarsche origine? De Oost-Europeesche binnen-aziatisch-bols- jewistische kolos zou zijn bewapening voltooid en het doel der beoogde vernietiging van Europa-nooit uit het oog verloren hebben. Het Duitsche Rijk zou tegenover deze wereldmacht in militair opzicht slechts eenvorm van een weinige weken durende weerstandskracht ge weest zijn. Hoe ongegrond de gedachte was, Europa bijv. door Polen te laten beschermen, behoeft thans niet meer te worden bewezen. Even dwaas was de veel voorkomende meening dat men misschien defi bolsjewistischen kolos had kunnen sussen, dat zijn plannen tot ver overing der wereld door een vreedzaaam en zichzelf steeds verder ontwapenend Europa uit den. weg zouden zijn geruimd. Dit maakt op mij den indruk alsof de kip pen en ganzen op zekeren dag tegenover de vossen de plechtige verklaring zouden willen afleggen, dat zij niet meer van plan zijn de vossen het toeslaan te verhinderen, in de hoop de vossen daardoor tot vegetariërs te kunnen maken. Vervolg op pag. 2 TENTOONSTELLING „SOCIALISME VAN DEN NIEUWEN TIJD". In het Casino te 's-Hertogenbosch is in tegenwoordigheid van talrijke Duitsche en Nederlandsche autoriteiten de tentoonstelling „Socialisme van den nieuwen tijd" geopend. tènwëreld het Duite^ijk nT^t Terov^Thad? Tgn fv Want het overnemen der macht in 1933 "an het werk van den N. V. D. en de N. S. V. is onverbrelijke verbonden met den 8en November 1923. Op dezen dag werden voor de Ufcpp ftSXfe! CfUCBD" TIICcruEM jonge beweging voor het eerst de geesten ge- "WfcKK lUbSlHkM scheiden. De zwakken verwijderd, de blijven- Als wij ons thans dezen 8sten November van twintig jaar geleden herinneren, dan worden wij gegrepen door tweeërlei besef: ten "eerste, welk een wonderbaren weg onze beweging heeft afgelegd, welk een kracht van vertrouwen onze aanhangers bezielt. Ais eennaaal in komende eeuwen de ge schiedschrijving, onbeïnvloed van het voor en tegen van een strijdenden tijd, de jaren der Nationaal-socialistische geboorte critisch zal onderzoeken, dan zal zij wel niet kunnen na laten te constateeren, dat hier sprake is ge weest van de wonderbaarlijkste overwinning van het geloof tegenover de vermeende ele menten van het zakelijk mogelijke. De tweede gedachte, die thans bij ons op komt, kan slechts deze zijn: wat zou er uit Duitschland en Europa geworden zijn, als de 8ste en 9de November 1923 er niet geweest waren en de Nationaal-socialistische gedach- DE AARDAPPELSCHILLEN.' Mussert tijdens £ijn rede in de groote zaal van het Tivoli- theater te Utrecht op de belangrijkste bijeenkomst der gecom bineerde vergaderingen, welke door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. en N.S.B. in het kader van den „Dag der Solidariteit" in alle deelen van ons land werden gehouden. Hier spraken de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de Leider. (Arbeitsbereich der N.S.D.A.P./Stapf Pax c) In alle deelen van Nederland vonden gecombineerde vergade ringen van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. en N.S.B. in het kadar van den „Dag der Solidariteit" plaats. Een kijkje in de zaal in den Haagschen Dierentuin. Hier spraken de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.AJ*., Dienstleiter Ritterbusch en de plaatsvervangend leider der N.S.B., van Geelkerken. (Arbeitsbereich der N.SD.A.P./Stapf Pax c) KORT NIEUWS Onder een con tingent Vlaarpsche vrijwilligers be vindt zich ook de leider der Rex-be- weging, Leon De- grelle, die na een ziekteverlof dat ge- ruimen tijd heeft geduurd, weer naar het Oostelijk front zal vertrekken. De gedelegeer de van het Intern. Roode Kruis in N. Afrika heeft mede gedeeld, dat de bu reaux, die in het geheele gebied van N.-Afrika zijn op gericht ten behoeve van de gevangenen, nu voor den arbeid gereed zijn. Uruguay heeft besloten den mili tairen dienstplicht in te voeren. Jaar lijks zullen 16.000 recruten worden op geleid. De Australische regeering wendt po gingen aan Londen te bewegen om den broeder van den Engelschen koning, den hertog van Gloucester te be noemen tot opvol ger van den huidi- gen gouv.-generaal van Australië, Lord Gowrie. Destij was de hertog van Kent als zoodanig benoemd. Toen de ze bij een vliegon geluk om het leven kwam, werd de ambtsperiode van Lord Gowrie ver lengd. De Servische minister-president, generaal Neditsch, heeft het opperbe vel over alle vrij willig tegen commu nistische groepen strijdende Serven op zich genomen Men neemt aan dat in verband hier mede de Servische vrijwilligers in aan tal zullen toenemen Naar de Evening Standard verneemt, heeft Chicago thans meer dan vijf mil lioen inwoners. Plaatselijk terreinverlies op Landengte van Perekop. Het Duitsche weermachbtericht luidt als volgt: Op de landengte van Perekop hadden ook Zondag de met sterke strijdkrachten onder nomen aanvallen der bolsjewisten slechts ge ringe plaatselijke successen. Al dagen lang ge dragen zich in dezen frontsector op bijzondere wijze het Brandenburgsche pioniersbataillon 7L welks commandant, majoor Schneider, in de laatste gevechten is gesneuveld, en de in den strijd op den grond gebruikte deelen van de negende luchtafweerdivisie. Aan het front van de Dnjepr verliep de dag, afgezien van succesvolle eigen aanvallen, rus tig. Bij de voortzetting 'van onze aanvalsactie ten Zuiden van Nikopol werd een ingesloten vijandelijke groep strijdkrachten uiteengesla gen en nieuwe gevangenen en buit binnenge bracht. In het gevechtsgebied van Kief bieden onze troepen op breed front aan bolsjewisten, die met verre superieure strijdkrachten opruk ken, verbitterden tegenstand. In deze met onverminderde felheid voort durende afweergevechten hebben zich de Fran kisch-Sudetenduitsche 183ste infanterie-divisie onder leiding van lt.-generaal Dettling en de Oost-Pruisische 217e infanterie-divisie onder leiding van lt.-generaal Poppee bijzonder on derscheiden. In het onoverzichtelijke meren- en moeras senterrein van het penetratiegebied van Newel staan eigen gevechtsgroepen in afweerstrijd tegenover vrij sterke vijandelijke strijdkrach ten. Pogingen van de bolsjewisten om het pe netratiegebied naar de kanten uit te breiden, mislukten. Uit de overige sectoren van het centrale en Noordelijke Oostelijk front wordt ook Zondag slechts plaatselijke verkennings- ,cn stoottroe pen activiteit gemeld. Aan het Zuid-Italiaansehe front blijft de vijand met geconcentreerde strijdkrachten hardnekkig onze stellingen ten Noordwesten van den Volturno aanvallen. Daarbij is het vooral bij Venafro tot felle en voor de Brit ten en Amerikanen uiterst verliesrijke gevech ten gekomen. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben doeltreffende aanvallen in scheervlucht gericht op vijandelijke concen traties van auto's. Formaties vijandelijke vliegers zijn Zondag overdag de bezette Westelijke gebieden binnen gevlogen en zijn bij weersomstandigheden, die slecht zicht boden, doorgedrongen tot in West- Duitsch gebied. Ook storingsaanvallen Zondag nacht hadden slechts gering effect.Vijf Britsch Amerikaansche vliegtuigen werden neerge schoten. Duitsche vliegtuigen hebben ook in den nacht van 7 op 8 November afzonderlijke doelen in het stedelijk gebied van Londen met bommen van zwaar kaliber bestookt. Zooals in een extra-bericht is bekend ge maakt, heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw een zwaren slag toegebracht aan vijandelijke troepen- en ravitailleeringstransporten in het Westelijke deel van de Middellandsc'ne Zee. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in stout moedige scheervlucht voor de Noord-Afrikaan sche kust een uit 22 volgeladen troepen transportschepen bestaand, door acht torpedo jagers beschermd convooi aangevallen. Tal rijke bommen en torpedo's troffen 13 groote passagiersschepen met een gezamenlijjcen in houd van 140.000 brt., alsmede twee torpedo jagers vernietigend. 1 Reeds bij het vertrek werden verscheidene der getroffen transportschepen in branden den en zinkenden toestand waargenomen. Met de vernietigde schepen vonden vele duizenden jonge Amerjkaansche en Britsche recruten hun graf in de golven. Meer dan vijftien vijandelijke oorlogsbo ems waaronder vier slagschepen, meer dan acht kruisers en drie torpedobootjagers, evenals vijf transportschepen zijn tot zinken gebracht of zwaar beschadigd dan wel in brand gescho ten door het Japansche marineluchtwapen in de wateren ten Zuiden van Bougainville sedert den ochtend van 8 November, Dader van roofmoord aangehouden. Reeds enkele dagen nadat de moord op den 45-jarigen boekhouder in de Kleine Witten- burgerstraat te Amsterdam was gepleegd, slaagde de politie erin, op het spoor van den vermoedelijken dader te komen, een 42-jari- gen karkassenmaker, die echter na zijn ar restatie aanvankelijk bleef ontkennen. Het tegen hem aangevoerde bewijsmateriaal heeft den man thans tot een volledige bekentenis gebracht. De dader is des avonds, toen hij wist, dat de boekhouder alleen in de zaak vertoefde, binnen gekomen, waarna hij het slachtoffer met een stuk hout den schedel heeft ingeslagen. Vervolgens beroofde hij hem van zijn portefeuille, welke een bedrag van f 2300 inhield, toebehoorende aan den eige naar van de werkplaats. Dit bedrag is inmid dels volledig teruggevonden. De moordenaar is ter beschikking van justitie gesteld.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1