De nieuwe bonnen KRUSCHEN de dcMec Borstvoeding en daarna Britsche kabinet gewijzigd. DE HEER GERMAAN. D. De heer Germaan schrijft me een briefje. Hij zal wel niet zoo heeten, maar zoo'n pseuiöo is wel aardig. Men wil er mee te kennen geven.nu ja, we begrij pen elkaar. En 't gaat natuurlijk niet om de onderteekening maar om den inhoud van zijn brief. Die inhoud komt hierop neer, dat Ger maan een vergelijking trekt tusschen dezen en den Germaanschen tijd, voornamelijk op het chapjter van het stemmen. Zie eens hier zegt hij die oude Germanen kwamen bij volle maan onder een Wodans- eik samen voor het nemen van een of an- dei-besluit. De ouderen legden hun de zaak. waarom het ging. uit, men wikte het voor en het tegen en daarna stemde men, waar na met meerderheid van stemmen een be sluit aangenomen of verworpen was. Ieder strijdbaar man had toen zijn stem en had het recht, deze stem te laten gelden. En nu komt gij, nationaal socialisten en ontkent dit recht en de vrijheid van iederen man, om zijn stem uit te brengen, hetgeen be- teekent, dat gij de Germaansche eer met voeten treedt en zoolang gij geen besluiten wenscht, die met meerderheid van stemmen ziin. genomen doet gij onrecht aan een tra- ditioneele waarde en aan een aloud volks recht. Tot zoover Germaan. Ofschoon dit blad geen nationaal socialistische catechismus is, wil ik gaarne dezen weetlustigen vrager met een enkel woord van antwoord dienen, niet het minst omdat hij een kwestie aan de orde stelt, waaromtrent nogal eens wat misverstand rijst. Kijk, Germaan, ik weet niet zoo precies, of Üw^voorstelling van zaken geheel juist is. Die'verhalen over Germaansche volks vergaderingen, waar immers de wichelaars nimmer ontbraken, ongenadig bier werd ge dronken en waar men na afloop zijn vrouw verdobbelde, zijn mij natuurlijk niet onbe kend en ik weet niet, wat er van waar is. Maar ik weet wel, dat wij over zeden en gewoonten van de Germanen in den loop der tijden zóóveel onwaarheden hebben moeten slikken, dat ik ook die verhalen van volksvergaderingen, waar bij meerderheid van stemmen werd beslist, liever met een korreltje zout neem. Intusschen, als Gij ze voor waar en echt verslijten wilt. ik heb er vrede mee. Want laten we nu eens aannemen, dat Uw beschrijving juist is. Ge zult het met mij eens zijn, dat we wel mogen aannemen, dat in dien tijd der Germanen het maat schappelijk leven heel wat minder .samen gesteld, heel wat eenvoudiger dus was dan dat van de wereld der twintigste eeuw. Men leefde van wat jacht en visscherij, van een weinig landbouw en een heel klein beetje veeteelt. Verschil in beroep kende men niet, verschil van stand zal er wel geweest zijn, maar in oneindig primitiever vormen dan later tijden kenden. Als het dus waar is. dat men in die Ger maansche maatschappij gewoon was, het maatschappelijk leven vorm te geven in een volksvergadering, waar bij meerderheid van stemmen besloten werd, dan liggen twee zaken voor de hand: Ten -eerste, dat de problemen, die daar aan de orde wer den gesteld, bijna altijd een-voudig geweest zullen zijn en in de tweede plaats, dat elk der aanwezigen deze problemen beheersch- te en tot een behoorlijk oordeel bevoegd kon worden geacht. En nu moet gij dit goed verstaan: het is niet on-nationaal so cialistisch een besluit bij meerderheid van stemmen te nemen, wanneer een aantal personen bijeen zijn, die stuk voor stuk de materie, die in discussie gebracht wordt, naar den eisch faeheerschen. Ik wil niet zeggen, dat het de eenige of de ideale ma nier is om tot een decisie te komen, maar ik kan me best voorstellen, dat een aantal ernstige mannen overeenkomt, in het be sluit eener meerderheid de beste kansen voor het benaderen der waarheid aanwezig te achten. Maar het is zeer on-nationaal socialistisch, te gedoogen .dat in een ver gadering van meerendeels half- of niet ter zake kondigen he; ongerijpte oordeel dé wet stelt, zoodra het zich van de meerder heid der stemmen heeft verzekerd. En nu begrijpt ge wel, waar ik heen wil: In Uw vergadering van Germanen zullen de in zichten nimmer zoo uiteen hebben geloopen dan dat de besluiten niet gefundeerd zou den zijn geweest oo een gelijk gestemd, ge lijkgesteld oordeel. En stel daar nu eens tégenover de vergaderingen van stad- en staatsbestuur, zooals wij die tot voor wei nige jaren gekend hebben. Zoudt ge in ernst willen beweren, dat de kennis hier niet tallooze malen te kort schoot, zoodat e- "an oordeel eenvoudig geen sprake kon ziin? weet het immers zoo goed als ik, we ■"-ofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef -i Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar- -n Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, -■''enland: J. C. van der Laag. H'stede. Haagseh -"acteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re- "■•rtage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van T* -irsel. Santpoort. Adver'.enties: W. van Om- r Heemstede. 8c daarvoor "besrcm^* ^on. Gedurende de komende veertiendaagscbe periode ziin voor het koopen van de gebrui kelijke rantsoenen brood, bcschnit, melk. taptemelk en aardappelen de bonnen 47 en 48 aangewezen. Voorts is op bon 47 a Boter ver krijgbaar een half rantsoen boter, op 47 B een half rantsoen margarine, en op de bon nen 270, 370 en 470 reserve eveneens een half rantsoen margarine. Van de versnaperingenkaart is bon 47 aan gewezen voor 100 gram chocolade en bon 48 voor 100 gram suikerwerken, van de kinder voedselbonnen is 47 A geldig voor 250 gram gort en 47 B voor 250 gram rijst of gort, ter wijl van de Tabakskaart bon 47 recht geeft op een rantsoen tabakswaren naar keuze en bon 48 op een rantsoen sigaren of cigarillos. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 699 en 700 voor bloem, 701 voor 250 gram gort, 702 voor een rantsoen vervangingsmiddelen, 703 voor 100 gram volvette of 40 plus kaas. 704 voor 500 gram suiker en 705 voor 250 gram jam. Personen, die bon „Algemeen 696" ter ver krijging van 100 gram volvette, 40 Limburg- sche of Hervésche kaas hebben ingeleverd, kunnen deze kaas van 13 tot en met 27 Nov. tegen afgifte van bon „Algemeen 703" bij hun winkelier verkrijgen. Degenen, die verzuimd hebben hun bon „Al gemeen 696" tijdig voor in te leveren kunnen niet verlangen dat de winkelier aan hen ook de vette soorten kaas levert, zoodat zij, indien de winkelier hiertoe niet in staat is, genoegen dienen te nemen met 20 of magere kaas. Op de rantsoenbonnen van nieuw model zijn gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 November eveneens de vette soorten kaas,voor zoover deze althans bij den handelaar voor radig zijn, verkrijgbaar. Indien de winkelier niet voldoenden voor raad vette soorten heeft, is hij echter bevoegd om ook op deze rantsoenbonnen 20 of ma gere kaas te leveren. Op de rantsoenbonnen van oud model, die na 27 Nov. a.s. ongeldig zijn, is uitsluitend 20 of magere kaas ver krijgbaar. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen van de Reichs karte für Urlauber en vap de Lebensmittel- karte gedurende genoemd tijdvak recht geven op het koopen van de vette soorten kaas. De vleeschbonnen van het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. zullen op 15 November worden bekend gemaakt. Ten behoeve van persohen van 021 jaar is gedurende het tijdvak van 14 tot en met 27 Nov. a.s. op de bonnen „Reserve 2-70, 3-70 en 4-70" een bijzonder rantsoen van-125 gram mar garine beschikbaar gesteld. De bonnen „Reser ve 2-70, -3-70 en 4-70" zijn na 27 Nov. ongeldig. Sigaren en sigaretten. Voorts is bon „Tabak 47" geldig voor het koopen van 1 rantsoen sigaretten, tabak, si garen of cigarillos, terwijl bon „Tabak 48" uitsluitend op het koopen vap 5 sigaren of 10 cigarillos recht geeft. hadden hier een Tweede Kamer en daarin zaten juristen en theologen, kooplieden en aannemers, onderwijzers en handwerkers; (bijna had er destijds ook nog een bedelaar van het Rembrandtplein in gezeten) alle maal achtenswaardige lieden, maar die ongetwijfeld met de handen in het haar hadden gezeten, als men hun gevraagd had of de verdediging van Indië slagschepen of kruisers behoefde dan wel of de Overijsel- sche Vecht gekanaliseerd diende te worden. Persoonlijk hadden ze daar even weinig verstand van als U en ik, maar vroolijk stemden ze voor of tegen, als zulk een on derwerp in de Kamer aan de orde werd gesteld. Gelooft ge niet met mij, dat zulk een onberaden oordeel de boot meermalen deerlijk in het riet heeft gestuurd en is het zoo wonderlijk, dat op zulk een wijze van regeeren een reactie ontstond, die zeide: Laat het oordeel en het besluit over aan hen, die op grond van kennis en ervaring tot oordeelen en besluiten bevoegd zijn en die bijgevolg ons vertrouwen waard zijn? Ik weet wel, er valt over dit onderwerp nog heel wat meer te zeggen en ik kan het hier maar, héél stapeltjes verklaren, maar laten we ons maar aan de hoofdzaken houden en niet vergeten, dat we tweedui zend jpar later leven dan Uw stemmende leden uit de Germaansche volksvergade ring, dat andere tijden andere methoden vergen en, ten slotte, dat we met schade en schande hebben geleerd, waar het op uitlooDt, als vijftig dwazen negen en veer tig wijzen kunnen ringelooren. Dag. Germaan! 10.000 Air/enkanen omgekomen bij Bougainville? Vlootdeskundigen te Tokio ramen het aantal Amerikaansche matrozen, dat met hun schepen bij Bougainville is omgekomen, op ten minste 10.000 man. Het Amerikaansche departement van marine deelt mede, dat er Amerikaansche versterkin gen zijn geland op Bougainville ter assistentie zan de daar vechtende marine troepen. Deze manoeu.vre heeft zich zonder weerstand van den vijand voltrokken. In aansluiting op den tweeden luchtslag voor Bougainville speelt zich thans voor hetzelfde eiland een verbitterde slag af tusschen een heden van de Japansche vloot en een machtige vlootformatie van de Geallieerden. VIER WERKLIEDEN VERONGELUKT. Te Rotterdam is in de ketelmakerij van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de Hejlplaat een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vier werklieden het leven heeft .gekost. Vier timmerlieden, de 40-jarige J. C. van As, de 38-jarige S. Bakker, de 36-jarige J. A. J. Kraats en de 28-jarige M. A. Heymans, wa ren bezig in de nok van het ketelhuis, op ongeveer 16 meter hoogte, op een houten stelling het glazen dak te repareeren. Door onopgehelderde oorzaak is een der stelling bouten gebroken, waardoor de geheele stel ling naar beneden viel, de vier timmerlieden met zich meesleurend. De drie eerstgenoem- den waren vrijwel op slag dood, Heymans vertoonde nog teekenen van leven en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Daar is hij echter korten tijd later eveneens overleden. Eden over de conferentie te Moskou. Niet op alle punten een accoord bereikt. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over de conferentie te Mos kou. Hij zeide o.m.: De gepubliceerde mede- deelingen zijn zoo volledig geweest, dat ik niet veel nieuw materiaal kan leveren. Wanneer ik terugzie op den arbeid, dien wij 14 dagen lang verricht hebben, dan kan ik met absolute stelligheid beweren, dat de conferentie in on zen geheelen omgang met onze Sovjet- en Amerikaansche vrienden nieuwe warmte en nieuw vertrouwen gebracht heeft. De „adviseerende commissie voor Europa" zal onverwijld in het leven worden geroepen en belast worden met de bestudeering van alle kwesties, waarmede de drie regeeringen zich volgens haar overeenkomst zouden bezig hou der,. alsmede met het voorleggen van voor stellen aan deze drie regeeringen. Deze com missie, aldus Eden, is geen „uitvoerend lichaam", zij wordt ingesteld voor het gemak der drie regeeringen. Ter behandeling van de Geallieerde politiek jegens Italië wordt onverwijld een organisatie geschapen, die een „uniforme politiek der drie mogendheden moet garandeeren". Eden hield zich vervolgens bezig met de Moskousche viermogendhedenverklaring waar van Huil, zooals Eden zeide, de auctor intel lectualis is. Tusschen de vier regeeringen is een „speciaal apparaat" noodig, waardoor En geland en zijn groote bondgenooten hun opvat tingen snel en doeltreffend onder één noemer kunnen brengen. Er is geen belangrijk probleem van de Europeesche politiek, dat niet te Moskou besproken is. „Ik zou niet willen bewe ren, dat wij op elk punt tot overeenstem ming zijn gekomen. Maar wij kennen ten minste eikaars opvatting over al deze vraagstukken." Tenslotte sprak Eden over zijn samenkomst met den Turkschen minister van buitenland sche zaken. Hij verklaarde „voorloopig" niets meer over deze besprekingen te kunnen zeg gen, omdat Menemendzjogloe rapport moet uitbrengen over „het resultaat dezer bespre kingen", die bestonden uit een gedachtenwis- seling over „den algemeenen toestand in het licht der resultaten van de Moskousche con ferentie". De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken Cordell Hull is Woensdagmiddag te Washington aangekomen. Ter begroeting was o.a. de presidertt zelf op het vliegveld aan wezig. Huil legde een korte verklaring af en zeide o.m., dat de conferentie het verloop van den oorlog zeker zal bespoedigen. De reis heeft" veel van de krachten van den Amerikaanschen minister gevergd, zoodat zijn arts hem heeft bevolen eenige weken rust te houden. Lord Woolton minister voor den wederopbouw. Naar de Britsche berichtendienst meldt zijn Donderdagavond de volgende wijzigingen in de Engelsche regeering medegedeeld: Lord Woolton werd benoemd tot minis ter voor den wederopbouw. Hij maakt deel uit van het oorlogskabinet, en heeft tot taak den wederopbouw van Engeland na den oorlog. Henry Urmston Willink wordt belast met het ministerie van ge zondheid. Kolonel John J. Liewellin werd benoemd tot minister voor de voedsel voorziening. Ernest Brown werd kanselier van het hertogdom Lancaster. Ben Smith werd benoemd tot resideerend minister voor de voedselvoorziening te Washington. Luitenant Alan T. Lennox Boyd werd par lementair secretaris van het ministerie der vliegtuigproductie. De minister zonder portefeuille Sir William Jowitt werd benoemd tot assistent van Lord Woolton en tot woordvoerder voor het minis terie voor wederopbouw in het Lagerhuis. De-Koning heeft toegestemd in het aftre- d«n van Duff Codeer als kanselier van het hertogdom Lancaster. Geen verandering in Turksche politiek verwacht. De Turksche ntaister van buitenlandsche zaken, Menemend^ogloe, is na zijn aankomst te Ankara ontvangen door Ineunu en Saradz- jogloe. Des namiddags kwam de ministerraad hijeen. Naar verluidt zal heden de parlements- groep van de volkspartij bijeenkomen voor het aanhooren van verklaringen van Menemendz jogloe over zijn besprekingen te Cairo. Toonaangevende politieke kringen in de Turksche hoofdstad zijn van meerling, dat de besprekingen te Cairo tusschen den Britschen en Turkschen minister van buitenlandsche za ken niet veel zal veranderen aan de Turksche buitenlandsche politiek. Sedert de Duitsche ambassadeur in .Ankara Von Papen Zondagmiddag een onderhoud heeft gehad met den Turksche premier, is in poli tieke kringen te Ankara een zichtbare ont spanning ingetreden. Men veronderstelt dat de Duitsche ambassadeur in de komende dagen om een audiëntie bij het Turksche staatshoofd zal verzoeken. Daarna zal hij waarschijnlijk naar zijn vaderland reizen om er rapport uit te brengen. OP HEETERDAAD BETRAPT. De recherche heeft een 22-jarigen metaal bewerker en een 27-jarigen behanger op hee- terdaad betrapt bij een inbraak in een school te Haarlem. Een schrijfmachine, welke zij uit de school gestolen hadden, werd in beslag genomen. DADERS VAN SPOORWEGDIEFSTALLEN AANGEHOUDEN. De Haarlemsche recherche heeft een 41- jarigen stoker der Nederlandsche Spoorwegen aangehouden, die uit een goederenwagon een pak met klossen garen gestolen had. Eenige klossen garen had hij aan een 48-jarigen machinist gegeven. Deze is wegens heling eveneens aangehouden. Bij een onderzoek in de woning van den stoker werden nog eenige goederen aange troffen, welke, naar de man bekende even eens uit goederenwagons gestolen waren. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen zui veren (Jw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak van Uw rheumatische pijn wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, Gezondheid voor een cent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V..Rowntree Vredegerechtshof. Invloed van de revolutie op de strafbaarheid. L. E. M„ destijds deel uitmakende van de W. A. te Nijmegen, had in de maanden April Jüli 1941 een aantal strafbare feiten gepleegd, o.a. mishandeling en beleediging van een po litieambtenaar in functie, en was deswege door den Vrederechter te Arnhem veroordeeld tot gevangenisstraf van een maand. Het Vre degerechtshof overwoog met betrekking tot de aan verdachte op -te leggen straf het vol gende: Verdachte heeft in enkele maanden, n.l. in het tijdvak AprilJuli, niet minder dan zeven strafbare feiten gepleegd, welke in he't alge meen als van min of meer ernstigen aard be- hooren te worden beschouwd. Het Hof geeft zich echter rekenschap van het onloochenbare feit, dat zich in Nederland een revolutie in nationaal-socialistischen zin voltrekt, zij het ook onder bijzondere omstandigheden. Dit brengt mede de erkenning van de nood zakelijkheid veelal andere maatstaven aan te leggen dan in normale orrffetandigheden gebrui kelijk en geboden, waar het geldt de beoor- deeiing van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolutionnairen geest hebben ingezet. Bjj revoluties, ook geljjk zich in Nederland onder de huidige omstandigheden voltrekt en welke vooral in den tijd. dat verd. de hem ten laste gelegde strafbare handelingen pleegde, meer dan thans het karakter eener „straat revolutie" had waarin dan ook verdachte's handelingen haar grond vonden kunnen nu eenmaal de beginselen van orde niet steeds in dezelfde mate als voorheen in acht worden ge nomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval, wan neer de revolutionnaire spanning zich in zoo danige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsomstandigheden als min of meer ernstige strafbare handelingen behooren te worden aan gemerkt en als zoodanig vergolden. Daarom is het Hof van oordeel, dat voor de bepaling van de strafwaardigheid van ver dachte, die als aanvoerder van een revolution nairen stoottroep te midden van een toenmaals uiterst vijandig gezind volksdeel optrad, slechts een maatstaf behoort te worden aan gelegd, welke in de revolutionnaire omstandig heid zelf zijn grond vindt. Voorzoover het Hof echter tevens van oordeel is, dat verd.,' on danks de bedoelde gegeven omstandigheden, door zijn ondoordacht handelen buiten de grenzen van het noodzakelijkerwijs toelaatbare' is opgetreden, acht het Hof niettemin termen aanwezig om verd. te straffen. Diensovereenkomstig legde het Hof aan verd. een geldboete op van 50.of 25 dagen hechtenis, in overeenstemming met den eisch van den procureur-generaal. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking- van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan Kleis t/m Kop Verduisteren: van 17.00 tot 7.45 uur. 13 Nov.: zon op 7.56, onder 16.51 uur maan onder 9.04, op 18.15 nor Zie de maan schijnt door de boomen. Ook de maan vraagt uw medewerking voor het doen slagen van de speelgoed inzameling van den Jeugdstorm. Want dan kan hij op het „heerlijk avondje" ook schijnen voor die duizenden kinderen, wier ouders niet in staat zijn aan de ver langens van hun kinderen te voldoen. Even een briefkaartje en het wordt ge haald. Adressen: voor Haarlem: Spaarne 94; voor Kennemerland: Jan van Galen straat 2, Haarlem en voor Haarlemmer meer: Nieuwe Meerdijk 9, Badhoevedorp. RADIO.PROGRAMMA ZATERDAG 13 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Lichte ochtendklanken, 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Lichte ochtendklan ken. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma overz. C.00 BNO Niepws. 8.10 Ochtendconcert. 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Cello, viool en piano. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Francis Keth. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Orkest Bartho Decker, en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Theo Uden Masman. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Luchtige zang. 24.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitz. voor Nederlandsche Zeelieden. 17.20 Aansluiting met Grand Hotel Gooiland". 18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 Deensche liedjes. 18.45 Hier WA. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19.00 BNO Nieuws. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Soldatenzang. 19.30 De Vlie gende Hollander, luisterspel. 20.00 Een program ma voor de familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.15 Dansen en' zingen. 23.1324.00 Populair orkestprogramma. HILVERSUM II. 3(71.5 M. 14.00 Middagconcert. 14.00 Voor de jeugd. 15.30 Kwintetten van Beethoven en Brlickner. 16.45 BNQ Nieuws. 17.00 Met een melodie door Europa. 17.30 Sonate voor viool en piano. 18.00 Omroep Symphonieorkest en solist. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Symphonische werken van Sibelius en Dvo rak. 20.15 Het bronzen Boeddha beeldje. 20.30 Op huwelijksreis. 21.00 Nelson-Messe, Hay dn. 21.45 A vond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cultu reele berichten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2