Haarlemsche Courant Nieuwe massale Sovjet-aanvallen in bocht van Dnjepr opgevangen. Onrust in Libanon slaat naar Syrië over. Nieuwsblad voor Noord-Holland Eilanden vóór Fiurae veroverd Casey en Catroux te Beiroet. 288e Jaargang No. 267 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem Bükatitoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: p. C. Derks Dinsdag 16 No^ïntfeer 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne. 12. Tel. 1271S Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuïden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Bolsjewisten in smallen saillant ten W. van Kief bedreigd. Dultsche troepen ontruimen Sjitomir. Eenige andere plaatsen in dien sector her. overd. Aanvallen der Sovjets bij Gomel en Smolensk wederom afgeslagen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Op de Krim werden ten Noord-Oosten van Kertsj verscheidene malen herhaalde vijan delijke aanvallen in hevige gevechten afge slagen. Ten Oosten van Perekop vernietigden onderdeelen van het Roemeensche infanterie- regiment 38 onder bevel van kapitein Tabisa in een aanval een vijandelijke compagnie granaatwerpers. Aan den benedenloop van den Dnjepr vie len Duitsche bergjagers op verrassende wijze van het bruggehoofd Cherson uit aan, maak ten gevangenen, behaalden buit en sloegen tegenaanvallen van den vijand af. In de groote" bocht van den Dnjepr gingen de bolsjewisten met sterke for maties infanterie en pantserwagens op nieuw tot den aanval- over. Na een verbitterde worsteling werden hier doorbraakpogingen ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noordoosten van Kriwoi Rog met zware verliezen voor den vijand verijdeld. Ten Noorden van de stad Kriwoi Rog werd een met behulp van superieure strijdkrachten verkregen penetratie in- ons front in een tegenaan val opgevangen. Bij deze gevechten, die met volle kracht voortduren, werden 120 Sowjettanks stukgeschoten. Aan het Dnjepr-front werd de aan weers zijden van Tsjerkassy over de rivier getrok ken vijand op den anderen oever terugge worpen. In het gebied van Kief en Sjitomir werden enkele verloren gegane plaatsen heroverd. Een vijandelijke gevechtsgroep werd uiteen geslagen. Onze bij Sjitomir strijdende troepen werden op stellingen ten Westen en Noord westen der stad teruggetrokken. Ten Zuidwesten van Gomel verkreeg de vijand na dagenlange gevechten, die zware verliezen opleverden, een penetratie. Vijan delijke cavalerie en tanks probeerden de stad Retsjiza in een snelle manoeuvre te ver overen. Zij werden overhoop geschoten. Aan weerszijden van Gomel mislukten talrijke aanvallen der bolsjewisten. Ten Westen van Smolensk hervatten de bolsjewisten mét ge bruikmaking van talrijke infanteriedivisies en sterke pantserstrijdkrachten hun door braakpogingen. In verbitterde gevechten wer den de in verscheidene golven aanvallende vijandelijke strijdkrachten afgeslagen, plaat selijke penetraties afgegrendeld en alleen in dezen sector van het front 56 vijandelijke tanks stukgeschoten. Ten Noordwesten van Smolensk nam de gevechtsactiviteit iets af. Van de overige deelen van het Oostelijk front worden alleen nog plaatselijke aanvallen van den vijand in het gebied van Newel gemeld. De 12e en 17e luchtafweerdivisie van de luchtmacht hebben door hun voorbeeldig op treden en hun onvermoeibaar ingrijpen in de gevechten te land aan de monding van de Sosh in de bocht van den Dnjepr een be langrijk aandeel i» de hier behaalde afweer- successen. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte Zondag slechts activiteit van artillerie en verkenners. In de golf van Fiume zijn, in samenwerking met formaties van de marine, troepen van het leger op de door benden be zette eilanden O'Kak, Cherso en Lussino aan land gegaan. Op energieke wijze werd het vijandelijke verzet gebroken en yerden de eilanden bezet. Talrijke gevangenen en buit vielen in onze handen. Lichte vlootstrijd- krachten brachten verscheidene vaartuigen op, waarmede deelen van den vijand probeer den te ontkomen. De luchtmacht schoot boven het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vijf vijan delijke vliegtuigen neer. Een Duitsche duikbootjager bracht in de Egeïsche Zee. een vijandelijke duikboot tot zinken en bracht gevangenen mee." In aanvulling op het Duitsche weer machtbericht verneemt het D. N. B. om trent den massalen aanval, der bolsjewis ten in de groote bocht van den Dnjepr, dat over het geheel genomen de zware bloedige offers van de 20 infanterie divisies, die aan de aanvallen hebben deel genomen, vergeefsch zijn geweest. De dag eindigde met een volledig Duitsch afweer- succei In dit verband is het opmerkelijk, dat een* groot deel van de bolsjewistische infanteriedivisies thans nog slechts onge veer een^kierde tot een vijfde van haar normale gevechtssterkte heeft (en des ondanks als divisies gehandhaafd blijven. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De voornaamste sector is nog steeds die van Kief, waar de Duitschers thans hun stel lingen tot voorbij Sjitomir -hebben terug getrokken. Hoewel de Sovjet-Russische op- marsch in Westelijke en Zuid-Westelijke rich ting verschillende steden bedreigt; heeft het roode léger een betrekkelijk groot risico op zich genomen, daar het oprukt in een be trekkelijk smalle bres in de Duitsche linies. Teneinde deze bres te verbreeden zijn zij thans in de bocht van den Dnjepr tot nieuwe aanvallen overgegaan. Zij tochten thans met een sterke overmacht verder naar het Zuiden op te rukken en wel ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk. Weliswaar slaagden zij er in, de Duitsche linies binnen te dringen, doch hun aanvallen hebben zich tot dusver niet verder kunnen ontwikkelén. De gevechten, die met groote verbittering worden gevoerd, duren evenw'el nog voort. Van de aanvallen, die de Sovjet-Russen op andere punten hebben ondernomen, moeten die ten Zuidwesten van Gomel en ten Westen van Smolensk genoemd worden. Hier heb ben de bolsjewisten met het volle gewicht van Kun kracht opnieuw getracht, door het Duitsche front te breken, doch verder dan tot plaatselijke bressen in het Duitsche front hebben zij het niet gebracht. Bij Smolensk zijn de Sovjet-Russische aanvallen ten Noord westen der stad in hevigheid afgenomen, waartegenover zij thans trachten, over den autoweg naar het Westen op te rukken in de richting van Orsja. Luchtalarm te Sofia. Zondagmiddag is te Sofia luchtalarm ge maakt van 12 uur tot 13 uur 30. Een groot aantal vijandelijke vliegtuigen vloog over de hoofdstad. Het afweergeschut kwam in actie. De Bulgaarsche middagbladen publiceeren op prominente plaats berichten over den lucht aanval. Tegelijk wordt gemeld, dat prins regent Cyrill en generaal Michoff terstond na den aanval in de getroffen wijken zijn verschenen. Terstond is last gegeven om op de snelst mogelijke wijze hulp te verleenen. De Bulgaarsche ministerraad is bijeengeko men in een korte zitting waarin de maat regelen besproken werden. Het regeeringsblad meldt, dat de aanval is uitgevoerd door on geveer 130 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, die ongeveer 200 bommen hebben neerge worpen. De bommen hebben steeds niet- militaire doelen getroffen. Prijsstijgingen in Amerika. Volgens officieele statistieken zijn, verge, leken bij het eerste halfjaar van 1939, de kosten van levensonderhoud in de Ver Turkije wenscht niet aan den oorlog deel te nemen. De correspondent van de News Chronicle schrijft uit Ankara, dat naar hij veronder stelt, Turkije noch thans, noch ijj de ko mende maanden aan den oorlog zal deel nemen. Eden zou den Turkschen minister hebbeh duidelijk gemaakt, dat hulp in de naaste toekomst waardevoller is, dan hulp die steeds weer uitgesteld wordt. De be loften die men Turkije gemaakt heeft zul len afhankelijk zijn van den tijd, waarop Turkije's hulp zal komen. Het antwoord van den Turkschen minister hierop zou hebben geluid: Er is niets dat Turkije noo- dig heeft, dat de Geallieerden haar kunnen aanbieden. De resultaten der conferentie kunnen, aldus zegt men te Ankara, aldus worden gekenmerkt, dat de Turksche diplomatie haar richtsnoeren ongewijzigd blijft volgen. Voor de Turksche politieke en diploma tieke kringen is thans vooral de bestaande zekerheid van belang, dat Eden na de con ferentie van Moskou voor het eerst de kwestie van deelneming aan den oorlog heeft besproken, en wel kort nadat Turkije fier kon verklaren, dat het door eigen ver standige politiek het vijfde oorlogsjaar was ingegaan zonder aan den oorlog deel te ne men. Levensmiddelenafval en de melkvoorziening. In 60 van de belangrijkste gemeenten in ons land, die tezamen 4,5 millioen inwoners tellen, worden per week 5000 ton levensmid- delenafvallen ingezameld. Dus wordt per hoofd der bevolking ongeveer één. kg. per week ingezameld. Eén ophaler verzamelt per week gemiddeld 2 1/2 ton levensmiddelen- afvallen. Het meerendeel hiervan bestaat uit aardappelschillen, die naar de koeienmagen verhuizen. Dat leger van nijvere opjhalers doet uitstekend werk, want met de aardap pelschillen die zij verzamelen. worden de koeien gevoed, die gehouden worden in de nabijheid van de groote steden juist waar dit het meest noodig is. De ophalers zelf zijn er ook mee gehol pen, want zij zijn voor een groot deel geko zen uit vroegere werkloozen. Een deel van hen kan door invaliditeit geen ander werk verrichten. Als de huisvrouw indien zij de aardap pelen niet in de schil kookt dus zorgvul dig d© schillen bewaart, ze gescheiden houdt J of L f of f T van de aroenteafvallen en er voor zorgt, dat JL5-®_?'a=?n,™eL25rr^cen_t!er geen scherpe voorwerpen tusschen belan- Argentinië is dit Chili 84 procent. 20, in Brazilië 28 en in ,WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." den, doet ze in alle opzichten goed werk. Zij helpt er aan mee, dat de melkvoorziening van de groote steden verzekerd blijft en zij geeft werk aan een groot aantal ophalers. Dus zorg voor den ophaler en gij zorgt voor de melkvoorziening! I>e Führer ontving op 5 Nov. 1943 den koninklijk Bulgaarschen minister-president Bojiloff en den Koninklijk Bulgaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, Schischmanoff voor een veelomvattende bespreking inzake alle voor het Rijk en Bul-' garije van belang zijnde vraagstukken. De Führer begroet den Bulgaarschen minister-president Bojiloff; rechts naast hem de Bulgaarsche minister, van Buitenlandsche Zaken, Schischma noff; links Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop en Generaal-veldmaarschalk Keitel, die aan de be sprekingen deelnamen. (Hoffmann/Stapf Pax c) Bij onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. .L./H P. c) KORT NIEUWS Uit een parfu meriezaak in de Paleisstraat te Am sterdam is een groote hoeveelheid toiletartikelen ont vreemd, o.a. fles- schen parfum, eau de cologne,kammen enz., ter gezamen lijke waarde van c.a. 12.000.—. In Rome zijn 12 Italiaansche vlie gers geland.die met behulp hunner ma chines uit het leger van Badoglio wa ren gedeserteerd. Zij deelden mede, dat de officieren van Badoglio's lucht macht werden ge noodzaakt bij het bombardeeren van Italiaansche steden behulpzaam te zijn. De Fransche re geering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij het voor taan in Frankrijk is verboden land schappen, voorwer pen en personen in de open lucht te fotografeeren. In de Amerikaan sche kolonie Puer- tarico is een sterke zelfstandigheidsbe weging gaande, die steun ondervindt van de vakvereeni- gingen aldaar. Ter verscherping van den strijd tegen communistische en terroristische orga nisaties heeft Laval de politie nieuwe instructies gegeven. Met het oog op de uitbreiding van de staking in Chili heeft de regeering in het geheele ge bied van Valparaiso den noodtoestand afgekondigd. Tusschen Fin land en Duitsch- land zijn van 3 tot 9 Nov. te Helsinki handelsbesprekin gen gevoerd. Protesten over en weer. De in Libanon heerschende onrust is ook naar Syrië overgeslagen. Te Aleppo en Damascus hebben demonstraties van de bevolking plaatsgehad. Het is hier tot in cidenten gekomen tusschen de betoogers en Gaullistische gendarmerie. De Syrische minister-president heeft zich in een toespraak solidair verklaard met zijn ge arresteerden Libaneeschen collega. De Syrische minister-president heeft voorts een rede gehouden, waarin hij de bevolking tot rust en bezonnenheid aanspoorde en haar verzocht het initiatief over te laten aan d« regeering en het parlement. De Syrische regeering heeft de bladen ver boden over de gebeurtenissen in den Libanon te schrijven. De Britsche minister voor het Naburige Oos ten, Casey, is intusschen in Beiroet aangeko men. Hij heeft reeds besprekingen gevoerd met generaal Spears. Maandag is in een onderhoud tusschen Ca sey en generaal Catroux het Britsche stand punt in de Libaneesche kwestie besproken. Naar het schijnt heeft Caseydaarbij gee» twijfel laten bestaan over de Britsche opvat-, ting inzake de Libaneesche kwestie. De Britsche resideerende minister te Algiers Lord Mac Millan, heeft opdracht gekregen het incident dat zich Zaterdagochtend voor het Britsche gezantschap 'te Beiroet heeft afge speeld. met het Fransche dissidentencomité ta bespreken. Naar radio-Beiroet meldt heeft generaal Chadebec de Cavallade geprotesteerd bij den Britschen ambassadeur in Cairo wegens het toelaten van onjuiste berichten over den Liba non door de Britsche cenSuur. In zijn berichtendienst heeft radio-Beiroet medegedeeld, dat geen Libaneesch patriarclt zich tot de Engelschen heeft gewend en dat da Libaneezen nog steeds de voorkeur geven aas Fransche boven Engelsche bescherming. ZelfJ El Khuri en Riad el Solh hebben een heel an der doel, waarover voorloopig nog niet kan worden gesproken. Ondanks de politieke dementi's uit Britsche bronnen is bekend geworden, dat niet slechtt in Beiroet, doch ook in verscheidene ander# plaatsen in den Libanon de onlusten voort duren. Gemeld werd, dat Fransche troepen he4 vuur hebben geopend op demonstreerende me nigten en dat het tot nieuwe relletjes is ge komen. Een aantal vrouwen en kinderen zij® om het leven gekomen. De zenders van het Naburige Oosten melden dat de toestand in Beiroet slechter 'geworde® is. Emile Edde probeert sinds drie dagen te vergeefs een regeering te vormen, daar d® leidende politici weigeren er aan deel te neme® De Iraaksche gezant in Beiroet heeft een nota overhandigd aan Helleu, den Gaulljsti- schen hoogen commissaris in Beiroet. Daari® verzoekt de Iraaksche regeering de Gaullisti sche autoriteiten in Libanon een einde te mar ken aan het militaire optreden aldaar e® Libanon zijn volle vrijheid te geven. Reuter .meldt uit Cairo, dat de Gaullistisch® gedelegeerde in Cairo, baron de Benoist, i® een brief aan minister-president Nahas Pasj® heeft geprotesteerd tegen de „Egyptische in menging in het Libaneesche conflict". De diplomatieke correspondent van Reuta® meldt, dat koning Ibn Saoed een boodschap heeft gericht aan Churchill, waarin hij pro testeert tegen de maatregelen der Gaullistische autoriteiten in Libanon. Een resolutie van de „al-Indische mohanv ifiedaansche liga" eischt de principieele afschaS fing van het mandaatsysteem en de onafhan kelijkheid van niet alleen Libanon, maar ooli van Palestina en Syrië. Dit besluit is Zondai op een vergadering van de liga te New Delhi genomen. In Berlijnsche politieke kringen slaat men met aandacht den toenemenden druk gade, van Engelsche zijde op generaal De Gaulle uit geoefend, om den Libanon prijs te geven en aldus den weg te banen voor een inschakeling van de Levantijnsche republiek in een pan- arabische Unie onder Britsche leiding. In dit verband, zoo verklaart men te Berlijn, ver dient een bericht van de „Observer" aandacht, waarin De Gaulle reeds openlijk als gekoch te Britsche regent wordt gekarakteriseerd, die, naar het blad hoonend opmerkt, eerst door Engelschen hulp en met Engelsch geld in zijn tegenwoordige positie werd verheven. In hoe verre de reis van Catroux naar den Libanon tot regeling van het geschil succes zal opleve ren, meent men te Berlijn te moeten afwach ten. In elk geval dient reeds thans in herin nering te worden gebracht dat het generaal Catroux was, die den Libanon destijds vol ledige vrijheid en onafhankelijkheid heeft be loofd. Wederzijdsche luchtaanvallen op Soerabaja en Port Darwin. Zaterdag hebben 10 Geallieerde bommen werpers militaire doelen in Soerabaja aan gevallen. Volgens het Japansche communiqué zou de schade niet groot zijn, Macarthurs hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche vl^gtuigen in den nacht van Za terdag op Zondag Port Darwin in Noord- Australië hebben aangevallen. Verder heeft de Japansche luchtmacht Amerikaansche stel lingen op Ellice Island aangevallen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1