Haarlemsche Courant Stormloop de der Sovjets in bocht van Dnjepr afgeslagen. Protest van Washington tot de Gaulle inzake kwestie-Libanon. Nieuwsblad voor Noord-Holland Duitsche luchtaanval op Plymouth. Drie vliegkampschepen tot zinken gebracht. De Gaulle zoekt steun bij Moskou. 288c Jaargang No. 268 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 17 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJrauiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 12R7 Duitsche tegenaanvallen bij Sjitomir. Nieuwe aanvallen bij Gomel en Smolensk onder zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen of op gevangen. Het Duitsche weermachtbericht luidt: In de groote bocht van den Dnjepr liep de vijand ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noorden' van Kriwoi Rog opnieuw met sterke strijd krachten storm op ons front. Zijn aan vallen strandden op den verbitterden tegenstand van onze divisies, die steeds weer vastberaden tegenaanvallen onder namen en daarbij een tijdelijk doorge broken vijandelijke groep vernietigden. In den sector van één enkele divisie wer den al 71 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Op de vijandelijke bruggenhoofden ten Noordwesten van Krementsjoeg en ten Noordwesten van Tsjerkassy heerschte Maandag een levendige gevechtsactiviteit. In het gevechtsgebied van Sjitomir werden in eigen .tegenaanvallen ver scheidene veldstellingen der bolsjewisten doorbroken, talrijke zware wapenen buitgemaakt en een ingesloten vijande lijke gevechtsgroep vernietigd. Hevige vijandelijke tegenaanvallen mis lukten. In weerwil van het ongunstige weer steunde de luchtmacht door steeds weer herhaalde vastberaden aanvallen de ge vechten der daar opereerende formaties van leger en Waffen SS op buitengewoon doel treffende wijze. Ten Zuidwesten en ten Noordoosten van Gomel werden nieuwe, door slagvliegtuigen en pantserwagens ondersteunde Sovjet-aan ballen afgeslagen of opgevangen. Ten Wes ten van Smolensk bleef de vijand met tal rijke infanteriedivisies en sterke pantser strijdkrachten aanvallen. Hij werd in het geconcentreerde afweervuur van alle wape nen afgeslagen en leed daarbij zware, bloe dige verliezen. Aan dit,afweersucces had de Duitsche artillerie, die door haar beweeg lijke vuur gereedstaande vijandelijke troe pen uiteensloeg en penetraties afgrendelde, een bijzonder aandeel. Ten Noordwesten van Smolensk en in het gebied van Newel wor den hevige plaatselijke gevechten gemeld. In de laatste twee dagen zijn aan het Oostelijk front 481 Sovjet-pantserwagens vernietigd. In de zware gevechten der laat ste weken heeft zich in het gevechtsgebied van Kief de Thüringsche 7e pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Von Man- teuffel en op de Krim de Frankisch-Sude- tenduitsche 98ste divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Gareis bijzon der onderscheiden. Van het Zuid-Italiaansche front wordt be halve wederzijdsche artillerie- en verken ningsbedrijvigheid slechts een vergeefsche aanval van Amerikaansche strijdkrachten op een hoogte ten Noorden van Mignano ge meld. Op het eiland Leros duren de gevechten tusschen onze landingsstrijdkrachten en de vijandelijke bezetting nog voort. Kustbe wakingsstrijdkrachten der marine hebben in de Egeische Zee wederom een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Bij aanval len op Duitsche vliegvelden in Zuid-Grieken land zijn' Maandag 16 Amerikaansche bom menwerpers ne'ergeschoten. Britsche storingsvliegtuigen lieten Maan dagnacht eenige bommen op West-Duitsch- land vallen. Bij zwakke vijandelijke lucht actie boven het bezette gebined in het Wes ten werden 6 Britsch-Amerikaansche vlieg tuigen neergeschoten. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft Maandagnacht de havenstad Plymouth met groed gevolg aan gevallen*'. Met betrekking tot den toestand aan het Oostelijk front schrijft de militaire corres pondent van het D.N.B., Martin Hallensleben o.m.: De Duitsche militairen geven geen antwoord op de mededeeling, dat tenslotte nergens aan het Oostelijk front dit jaar voor langen tijd Duitsche reserves in de gevechten hebben ingegrepen, hoewel er genoeg troe pen aanwezig moeten zijn, zelfs rekening houdend met alle bezwarende momenten op Benden in Albanië vernietigd. Eenheden der Duitsche weermacht hebben dezer dagen in samenwerking met nationale Albaansche strijdkrachten ondanks voortdu- renden "regenval en zeer slechte wegen ten Zuidwesten van Tirana een vrij groote groep communistische benden, waarbij zich ook Badogliobandieten hadden aangesloten, ver nietigd. De ongeveer 2000 man sterke vijan delijke strijdkrachten verloren in de gevech ten, die 8 dagen duurden, 142 dooden en 1633 gevangenen, alsmede 2 33 geweren,, 48 machinegeweren ep 2 granaatwerpers. Aan Duitsche zijde waren de verliezen ge ring. Een vrij groot aantal telefoontoestellen, munitie en lastdieren, voorraden levensmid delen en vee werd buitgemaakt. Bovendien werden zeven munitieopslagplaatsen, twee radiostations en twee telefooncentrales ver nietigd. de andere werkelijke en nog mogelijke Euro- peesche oorlogstooneelen. Zij r.eageeren ook niet op de vraag, waar .eigenlijk het resultaat van de geweldige materieele krachtsinspan ningen in de geheele zeer ontwikkelde Euro- peesehe oorlogsindustrie zichtbaar zal worden. Het is den Duitschers er zeer klaarblijke lijk om te doen om niet alleen voor 1944 een opvolle krachten zijnd oorlogsapparaat te hebben, doch om in den laatsten beslissenden strijd met een opgehoopte militaire kracht te kunnen toeslaan. Zoo gezien schijnt ook het vermeende initiatiefmonopolie van den vijand een hoogst dubieuze kwestie, omdat het strict genomen wel bestreken zal worden door den wil van de Duitsche leiding. Buitengewone vergadering in het Vaticaan. In het Vaticaan heeft onder voorzitter schap van kardinaal Montini, den plaatsver- vangenden pauselijken staatssecretaris, een buitengewone vergadering plaats gehad van. de curie-kardinalen, die behooren tot de congregatie voor buitenlandsche en Ooster- sche aangelegenheden. Over doel en resul taat van de beraadslagingen zijn geenerlei mededeelingen gedaan. Voorts wordt vernomen, dat het Vaticaan het plan heeft een permanente commissie te benoemen, belast met de registratie van alle schaden ontstaan aan kerken, kerkelijke roerende en onroerende eigendommen in Europa. Bijna 80 procent van deze schade is ontstaan door aanvallen uit de lucht. VERLOF AAN NEDERhANDSOHE ARBEIDERS IN DUITSCHDAND Niet alle in Duitschland tewerkgestelde arbeiders keeren, als hun verlof hier te lande om is, weer naar hun werk terug. Zij loopen dan natuurlijk kans straf te moeten onder gaan. Bovendien dupeeren zij hun mede-ar beiders. Naar „Van Honk", weekblad voor de Nederlandsche werkers in Duitschland, meldt, is daarom een nieuwe regeling inge voerd. Voortaan zullen n.l. de arbeiders voor elkaar moeten borg staan. Als een groep van hen met verlof gaat moeten zij zooyeel ge meenschapszin hebben, dat ze terugkomen om hun wachtende arbeidskameraden in de gelegenheid te stellen, ook met verlof te gaan. Natuurlijk zal bij dringende noodzaak uit zonderingsverlof worden toegestaan, name lijk als zonder dat eenige twijfel mogelijk is, vaststaat, dat iemand van de naaste bloed verwanten gestorven of levensgevaarlijk ziek is. Het is geenszins de bedoeling, door de nieuwe bepaling verlof en' Familienheim- fahrt te bedreigen. Vijfde slag bij Bougainville. Luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben op 17 November vijandelijke vlootstrijd krachten in de wateren ten Zuiden van het eiland Bougainville aangevallen en de vol gende resultaten behaald: Een groot vliegkampschip werd onmiddellijk tot zinken gebracht. Twee vliegkampschepen van middelbare grootte, drie kruisers en een groot oorlogsschip van niet-herkende klasse werden tot zinken gebracht. De Japansche verliezen bedragen 5 vliegtui gen, die nog niet op hun bases zijn terugge keerd. Deze slag zal „vijfde luchtslag bij het eiland Bougainville" heeten. „WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN GE AARDAPPELSCHILLEN." Heiieu verklaart in opdracht van Algiers te hebben gehandeld. Giraud op het Amerikaansche hoofdkwartier ontboden. Scherpe tóón in Britsche pers. Barricaden te Beiroet. Demonstraties te Palestina. Jean Helleu, de commissaris van De Gaulle voor Libanon, heeft journalisten te Beiroet meegedeeld dat hjj niet eigenmachtig heeft gehandeld bjj de arrestatie van de Libanee- sche regeerders, doch dat hij hiertoe order had gekregen van het Fransche comité te Algiers. Hij, Helleu, zou er zijn bezwaren tegen hebben geuit, omdat hij moeilijkheden voorzag. Hij heeft desondanks 'dc gegeven opdracht uitgevoerd. - In de Mohammedaansche wijken van Bei roet zijn barricaden opgericht. De tanks pro- beeren tevergeefs deze barricaden omver te rijden. Vrouwen en kinderen hebben een toevlucht gezocht in de Moskeeën. Beiroet wordt^ door een hongersnood be dreigd. De Droesen in het gebied van Sjoef zijn tegen de Gaullistische autoriteiten in Libanon in opstand gekomen. De Palestijnsche Arabieren zijn gisteren uit protest tegen de gebeurtenissen in Liba non in staking gegaan. Er hadden straat demonstraties plaats. Het Amerikaansche blad New York Times deelt mede dat de Amerikaansche regeering bjj het Fransche comité te Algiers heeft ge protesteerd tegen de Fransche maatregelen in Libanon. De Vereenigde Staten hebben hun verwondering tot uitdrukking gebracht, aldus Flinke kerels meiden zich nu voor de Waffen.SS en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, ete. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld.- Officier in de Waffen-S.S kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 1811'43, 912.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur: Arnhem, Café Royal. 1911'43, 912.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19—11'43, 1518.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek 2011'43, 912.00 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 1518.00 uur: Groningen, Heerestr. 46. 2111'43, 912.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 2211'43, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23—11—'43, 9—13.00 uur: Utrecht. N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43, 914.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 2511'43, 914.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. In de voorste linie wachten de mannen op het sein voor den aanval. (SS RK, Hofmaan O/H P. c) KORT VIEt'WS De bijzondere Japansche gezant Sjiba is belast met een informatie-reis in Turkije. Tot nu toe oefende hij een dergelijke activiteit in Frankrijk uit. De hertog van Gloucester is be noemd tot gouv.- generaal van Austra lië. Binnenkort zal een monetaire So vjetdelegatie naar Washington komen, om besprekingen te voeren over valuta vraagstukken en handels kwesties van na den oorlog. Thans staken in de mijnen van Mhn Chester tienduizend mijnwerkers. Zeven mijnen liggen ge heel stil. schrijft het blad, dat het comité, dat zelf voor de vrijheid van Frankrijk vecht, de vrijheid van een ander volk wil beknotten. Naar Paris Soir uit Algiers verneemt, is Giraud onverwacht naar het 'Anglo-Ameri- kaansche hoofdkwartier ontboden. Welinge lichte kringen zijn van meening, dat deze maatregel in verband staat met de gebeurte nissen in den Libanon, en wijzen er op, dat de Anglo-Amerikanen zich gewend hebben tot den afgezetten Giraud en niet tot De Gaulle. Men neemt derhalve aan, dat de Amerikanen profiteeren van de huidige ontstemming tus schen de Engelschen en De Gaulle en den laatste een les willen geven. Naar het blad verder verneemt, heeft De Gaulle van zijn kant belangrijke besprekin gen gevoerd in de Sovjet-ambassade in Al giers. De Gaulle en zijn bolsjewistische vrienden hebben daar de te nemen maat regelen besproken, in geval de Engelschen -hun dreigementen zouden uitvoeren en met wapengeweld in den Libanon zouden inter- venieeren. In Gaullistische kringen te Istanboel ver luidt. dat de Gaullistische vertegenwoordiger te Moskou, Garreau, op het oogenblik tracht Moskou tot bemiddeling in het Libaneesche conflict te bewegen. De betrekkingen tus schen Gaullisten en aanhangers van Moskou in Libanon zijn goed, hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat ten eerste het vliegveld van Mezza bij Damascus door de Gaullisten den Sovjets voor uitbreiding der luchtlijnen naar het Naburige Oosten ter beschikking is ge steld en, ten tweede, dat, de Libaneesche en Syrische communisten niet hebben deelge nomen aan de anti-De Gaulle betoogingen in de landen der Levant. De Britsche toon in de kwestie-Libanon wordt steeds scherper. De News Chronicle vermaant De Gaulle vrij openlijk zich in acht te nemen voor dictatuurzucht. De Star wijst in zeer scherpe bewoordingen op de nood zakelijkheid van een snelle oplossing met het oog op de buitengewoon groote strategische beteekenis van het geheele Oostelijke Mid- dellandsche Zeegebied. Musici voor den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Landstorm Nederland worden musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zicli melden. V9°r oe» muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding bij het SS-Ersatzkommando. Den Haag, Korte Vijverberg 5. De Communistische partij en het roode letter. Maandag heeft te Moskou het leidende lid van de communistische partij der Sovjet-Unie, Mitin, voor de radio het volgende verklaard: „Het succes der Sovjets aan het front is in de eerste plaats een overwinning der communis tische partij. De communistische partij van de Sovjet-Unie is de eigenlijke draagster en orga nisatrice van den strijd." Sprekend over de taak van de roode legerleiding zeide Mitin: „Het werk van de politieke leiding in het leger is grooter dan ooit. De politieke commissaris sen en vertegenwoordigers der politieke lei ding zijn de leiders van het roode leger." Overval op Brusselsch girokantoer. Maandag is door drie gewapende roovers 'n bedrag van ongeveer veertien millioen francs (ruim een millioen gulden) gestolen uit het Brusselsche girokantoor. De bandieten hadden zich met een valschen sleutel toegang ver schaft doer een steeds gesloten afgeèegen gang deur ep waren ongemerkt doorgedrongen tot de hoofdboekhouding, waar een bedrag van veertien millioen francs op een tafel lag. De roovers hielden de weinige aanwezigen met revolvers in bedwang en wisten met het geld te ontkomen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1