O o Q Z sa sa sa sa sa sa sa GS GS Q O O a o ca X NOG EENSDE GELUKWENSCH. D. Een belangstellend lezer stelt de vraag, of het telegram, dat de heer Profes sor Gerbrandy op 7 November aan Stalin zond en de gelukwenschen, daarin vervat, niet moeten worden beschouwd als een ge wone formaliteit tusschen bevriende staats "hoofden en verzoekt voorts, den geluk- wensch weer te geven, dien Hitier aan Sta lin zond ter gelegenheid van diens 60sten verjaardag in December 1939. Geen enkel bezwaar. Op 21 December 1939 heeft Hitler Stalin telegrafisch geluk- gewenscht met zijn 60en geboortedag en daaraan goede wenschen voor zijn persoon lijk welzijn en voor een gelukkige toekomst der volken van de Sovjet-Unie verbonden. Dat is heelemaal geen geheim. Iedereen kan het in een krant van vier jaar geleden na kijken. De belangstellende lezer bedoelt nu na tuurlijk te vragen, of afkeuring van. Ger- brandy's geste wèl geplaatst is, waar toch verwezen zou kunnen worden naar dat an dere telegram van December 1939. En zelf doet hij een antwoord aan de hand door te verwijzen naar de gebruikelijke vormen in 't diplomatieke verkeer, die bij bepaalde ge legenheden het wisselen van gelukwenschen tusschen bevriende staatshoofden voor schrijven. Ja, zoo zou men het kunnen zien. In 1939 waren Duitschland en Sovjet-Rusland door verdragen verbonden en wisselden dus be leefdheden uit. Vier jaar later waren Sov- jejt-Rusland en de Nederlandsche emigran- tenregeering, gemqfnzaam gesproken, goede maatjes, en sturen elkander nu bij voor komende gelegenheid betuigingen van waar deering. Alles heel eenvoudig. Maar zóó eenvoudig is de zaak toch niet omdat bovenstaande vergelijking, die na tuurlijk van zekere zijde met eenigen na druk naar voren wordt gebracht, niet op gaat. Het telegram van Hitler in 1939 werd voorgeschreven door het diplomatieke ge bruik. Rusland en Duitschland waren, nog maar drie maanden te voren door een plech Jig gesloten verdrag van non agressie ver bonden en aan het Russisch verraad, aan de geheime mobilisatie der Russische le gers, aan de voorbereiding van den aan val op de Westersche beschaving kon nog niemand denken. Een zuiver formeele ge- lukwensch van het eene staatshoofd aan het ander, een gelukwensch, waarlijk niet overvloeiend van dankzegging en zegen bede, kon dus niemand stooten, zooals in het burgerlijk verkeer niemand zich er aan ergert, wanneer twee menschen. tusschen wie overigens geen banden van bijzondere sympathie bestaan, elkander burgerlijke be leefdheden bewijzen. En nu dat andere telegram We laten voor het oogenblik onbesproken, dat de heer Gerbrandy voorgeeft een ambt te be- kleeden. waarop hij volgens geest en letter van de Grondwet geen recht heeft. We laten daar, dat voor zoover ons bekend tusschen Sovjet Rusland en Nederland nog steeds geen officieel diplomatiek verkeer bestaat en dat in het bijzonder Professor Ger brandy's geestverwanten zijn geweest, die vijf en twintig jaar lang iedere poging tot toenadering hebben afgewezen. Dit alles blijve hier onbesproken. Doch wanneer Professor Gerbrandy zichzelf aanmerkt als hoofd der Nederlandsche regeering en zich geroepen acht, de belangen van Nederland en het Nederlandsche volk te verdedigen, dan is het juist dit telegram, dat zijn on geschiktheid daartoe om geen harder woord te gebruiken in het licht stelt. Want was deze gelukwensch gesteld in de sobere taal, waarvan het diplomatieke ver keer zich zoo uitnemend weet te bedienen als het er op aankomt, in fraaie bewoordin gen weinig of niets te zeggen, dan had ieder er het ziine van kunnen denken, doch het gebeurde in ieder geval het karak ter .van een formaliteit behouden. Niet aldus Professor Gerbrandy. Deze zich noemende minister der Nederlandsche Kroon, deze staatsman, wiens beginselen wortelen in begrippen, die zich nooit,'neen nooit zullen kunnen vereenzelvigen met bol sjewistische doctrines herdenkt met vreug de de bolsjewistische revolutie en merkt Sovjet Rusland als het meest geachte land aan. Hij veronderstelt dat zijn landgenoo- ten uit de rooftochten der Russische barba ren kracht zullen putten en acht de Mos- kousche verklaring de voorwaarde voor een gelukkige toekomst van het Nederlandsche volk. Zie, hier treedt de dwaasheid aan den dag van eep vergelijking tusschen die beide te legrammen. Nadere toelichting is niet noo- dig. Men ergert zich niet aan een formali teit, wél aan den knieval van een Neder lander in den vreemde, die den nek buigt voor den man, wiens eenig doelwit is, Euro pa te bolsjewiseeren, de Westersche bescha ving te gronde te richten, de kleine staten van de wereld te^agen en, ook over ons rouw en ontreddering te brengen. Men ergert zich niet aan een formaliteit. Wel aan. Goed gemuisf! 'feoed g#muUt *ijn de huisgcnooten, wanneer hun joon geurig hopje Santé wordt voorgezet Goedgemt^t Is óófc de huisvrouw, omdet je, dank rij Santé, ook nu nog die ouderweUche, gezellige sfeer kan scheppen Se* Santé U goed, iedereen drinkt hei! Klantenbinding voor groente. Nieuwe regeling. Tot dusverre ontving men bij vestiging in het zgn. groentegebied, bij verhuizing binnen dit gebied, bij gezinsuitbreiding enz. één rant soenbon voor groente, welke gedurende de geheele vierweeksche periode recht gaf op het koopen van groente. In verband met de omstandigheid, dat de rantsoenbonnen voor groente thans recht geven op het koopen van groente gedurende één week. ontvangt men nu in de bovengenoemde gevallen voor iedere week der periode of perioden gedurende wejke men nog geen groeiitekaart heeft, een rantsoenbon Voorts zullen in den vervolge zij, die wegens ambts- en-'of beroepsbezighe den een week of langer in het groentegebied verblijven, één of meer rantsoenbonnen voor groente ontvangen. Dit geldt eveneens voor leerlingen van internaten met vacantie en voor arbeiders, die uit het buitenland met verlof thuis komen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is' het morgen Donderdag de beurt aan de letters O en P van Pa t/m Pop KOOP. EX VERKOOP VAX GEBRUIKTE HUISHOUD- EX A MBA CHTSX AA I- MACHIXES Met ingang van Maandag j.l. is het "een ieder verboden gebruikte huishoud- en am bachtsnaaimachines te koop te vragen, te koop aan te bieden, te ko'open, te verkoopen of af leveren. Echter is toegestaan het te koop vragen, te koop aanbieden, koopen, verkoopen of afleveren van evengenoemde machines van, respectievelijk aan erkende harfdelaren. Voor bijzonderheden zie men de officieele publicatie. Daar ginds komt de stoomboot... Komt hij werkelijk? Ja. de stoomboot uit Spanje laat zich niet weerhouden door mijnen en torpedo's, wanneer U mede werkt aan de speelgoedinzameling van den jeugdstorm. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Adressen: Haarlem: Spaarne 94; Kennemerland: Jan van Ga lenstraat 2, Haarlem; Haarlemmermeer: Nieuwe Meerdijk 9, Badhoevedorp. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche rechtbank heeft op Dins dag failliet verklaard: Johannes Boender Jr., koopman, Binnenweg 199 te Heemstede. Cura tor mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Rech- ter-commissaris is mr. J? P. Petersen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van B. Smallegange, aan nemer, Rijksstraatweg 80. Haarlem. Curator mr. W. Veniet te Heemstede. Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem werd in de plaats van wijlen mr. dr. W. P Vis, curator in het faillissement van de N.V. Nederlandsche Middenstands Hypo theekbank, gevestigd te Groningen, kantoor- houdende te Haarlem, benoemd, mr. F. van der Goot te Haarlem. EEN PRIJSVRAAG VOOR DE JEUGD. De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale zal naar aanleiding van de tentoonstelling „De jeugdherberg van morgen", die geduren de November gehouden wordt in het Stede lijk Museum te Amsterdam, een prijsvraag uitschrijven waaraan alle Nederlandsche jon gens en meisjes van 1425 jaar kunnen deel nemen. „DE VERREKIJKER DER ILLUSIE" De Neutrale: „Prachtig, dat hebben de Engelschen mij in het geheim aangeraden. Dan is hij heel ver weg en kan mij niets doen." KORT NIEUWS Van de 60> aan geklaagden in het Klausenburger com munisten proces, (Roemenië) zijn 11 veroordeeld tot tuchthuis-, een tot kerker- en 36 tot gevangenisstraf. De overigen kregen geldstraffen. Het Amerikaan- sche Congres heeft bepaald, dat de 7e Dec. 1943, de twee de verjaardag van de nederlaag hij Pearl Harbour, een feestdag zal wor den voor de gewa pende Amerikaan sche strijdkrachten. Een contingent Nederlandsche Vrijwilli gers van de Waffen-SS in de maand November, is naar het Oostelijk front vertrokken. (C.N.F./Meijer Pac c) KOPT NIEUWS Een bewoonster van de P. C. Hooftstraat te Amsterdam had van een modezaak vijf bontmantels op zicht, ter gezamenlijke waar de van 20.350.Dezer dagen zouden de mantels worden teruggehaald. Daar mevrouw even uit moest, gaf zij het pak met de bont mantels aan een bovenbewoner af. Volgens dien buurman zijn de bontmantels ongeveer een half uur later door een jongeman gehaald. Zij zijn echter niet op de plaats van bestem ming aangekomen en thans zoekt de politie waar zij gebleven zijn. Te Heerenveen wilde de 75-jarige mevr. J. W. op de stoomtram stappen terwijl deze reeds in beweging was. Zij viel en werd overreden. Eenigen tijd later is zij overleden. Uit een opslagplaats aan de Lijnbaans gracht te Amsterdam werden dezer dagen 18 balen tabak gestolen. De politie is er in geslaagd de daders, vijf bekende inbrekers, die juist in een café op het Haarlemmerplein aan het feestvieren waren, te arresteeren. Van de 18 balen tabak konden er 13 terug gevonden worden. Op het station te Weesp werden twee mannen aangetroffen, die zich zoo te buiten waren gegaan aan spiritus, dat het personeel weigerde hen tot den trein toe te laten. De mannen, "die niet in staat waren te loopon, zijn d£or de politie met een vrachtauto naar het politiebureau overgebracht. Fenna de Meijier, de bekende schrijf ster, is 69 jaar oud, in Wageningen overle den. Zij werd op 2 0 Mei 1874 in Inclramajoe op Java geboren. Verscheidene van haar no vellen speuen ook in Indië. Haar bekendste (boeken zijn,: „Zonnebloem", „Zondaresje", „De Keuze" en „Vergeefsche vlucht". NOTARIS KRIJGT 5000 BOETE. Een bakker te Ekehaar (Dr.) wilde zijn win kelpand overdoen voor 9500.—, terwijl de kooper bovendien voor de klanten der zaak nog 1500.en voor den inventaris 750. zou betalen. Het Prijzenbureau voor onroeren de zaken achtte den prijs van 9500.— te hoog en stelde den hoogst toelaatbaren verkoopprijs op 7000.—. De notaris G. H. H. Klaucke te Assen, die deze overdracht behandelde, adviseerde toen, den prijs van het winkelpand te verlagen tot 7000.en dan voor „goodwill" een bedrag van 4750.in de koopacte te vermelden, zoodat de zaak toch 11.750 zou opbrengen. Aldus werd gedaan, maar aangezien deze han delwijze als een ontduiking der prijsvoorschrif- ten was te beschouwen, riep de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Leeuwarden den notaris ter verantwoording. De inspecteur kwam tot de conclusie, dat de door den notaris opgestelde laatste overeenkomst slechts een schijnovereenkomst was. die o m. ten doel had den in feite gehandhaafden te hoogen verkoop prijs te camoufleeren. In verband met de zeer verzwarende omstandigheid, dat verdachte als notaris, dus als openbaar ambtenaar, zijn mede werking aan de overtreding van een prijsvoor- schrift had verleend, is hem een boete van 5000.opgelegd. TWEE DIEVEN STALEN ZEVENTIEN FIETSEN. De recherche heeft een 25-jarigen bleeker en een 29-jarigen loodgieter aangehouden, die den laatsten tijd zeventien rijwielen gestolen hebben. Eenige zijn nog achterhaald kunnen worden. AGENDA Woensdag 17 Nov. Stadsschouwburg: Dansavond Anika, 7,30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Wat aarde be waarde", 104 uur; Rembrandt: „Een lek bandje" (tooneel) 2,30 en 7,30 u. Palace: „Mevrouw de secretaresse" (14 j.) 2 en 8 uur. Luxor: „Truxa" (18 j.) 2,30 en 8 uur. Frans Hals: „Veel lawaai om Nixi" (18 j.) 2,30 en 7,30 u. Mcrviac: „Heiszes Blut" (alle leeft.) 2,30 en 8 uur. Donderdag 18 Nov. Stadsschouwburg „Der Meistenboxer" (Deutsche Arbeits- front) 7,30 uur. Gem. Concertgebouw: le zing Peter Zonneveld over De Hartog, 7,30 uur. Frans Halsmuseum: tentoonstelling „Wat aarde bewaarde" 10-4 uur. Biosco pen: zie Woensdag (Palace geen avond voorstelling). AGENDA VOOR AMSTERDAM. WOENSDAG 17 NOV. Concertgebouw: Het Nederlandsche Kamerkoor. Stadsschouw burg: Balletten Yvonne Georgi, 7.30 uur Centraal Theater: „Half om half", 7.30 uur Leidscheplein Theater: „Momentopnamen" 7.30 uur. City: revue 2.15 en 7.15 uur. Metro pool: revue 2.30 en 7.30 uur. Royal: „Pas op je vrouw", 2.30 en 7.30 uur. Carré: Circus 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 18 NOV. Concertgebouw: abonnementsconcert 7.15 uur. Stadsschouw burg: „Afscheid", 7.30 uur. Centraal Theater Lcidschepl. Theater, City, Metropool, Royal, Carré, zie Woensdag- Stedelijk Museum: ten toonstellingen „De jeugdherberg vah Morgen (10-4 uur) en „Sint Lucas", dagel. geopend. SPORT EN WEDSTRIJDEN Gymnastiek. WEDSTRIJD K. T. K. Onder leiding van den heer W. Marsman werd Zondagmiddag in de groote zaal aan de Badhuisstraat het exa men voor Bondsturnster le, 2e en 3e klasse afgenomen voor dames uit den Kennemer Turnkring. Dit examen gold tevens als wed strijd. Er hadden zich 59 dames aangemeld, waarvan er 50 waren opgekomen. Door de van Bondswege voorgeschreven strenge beoordee ling, alsmede door de bepalingen, dat alle cijfers hooger moesten zijn dan 5 en dat het gemiddelde op minstens 7 moest worden be paald, gelukte het slechts aan 16 turnsters, het diploma te behalen, en wel in de le klasse aan T. Martensv. Leeuwen (Bato), A. Nol (T.V.S.) en C. Swart (Bato), in de 2e klasse aan A. Ar- naud de Calavon (Turnlust H.), R. Reitsma (id.) en A. v. d. Vliet (id.) en in de 3e klasse aan de S.S.H.-leden: M. MichelVerkerk en R. van Veelen, A. Wareman van T.V.S., de Turnlust- leden: D. v. GeenhuizenTabak; T. Groot Schaap en H. Muijs, van Turnlust H.: J. Sloof en van Bato: P. Dubbelman, R. Jonker en D. Martin. Als wedstrijd bekeken stond het ver toonde op vrij hoog, soms zelfs op nationaal peil. In dezen vorm waren de uitslagen: Eerste klasse: 1. T. Martens-v. Leeuwen (Bato) IO2V2 pnt. van de 120 pnt. maximum; 2. A. Nol (T.V. S.) en C. Swart (Bato) 99'/» pnt. Tweede klasse: I. A. Arnaud de Calavon (Turnlust H.) 93'/2 pnt.; 2. A. v. d. Vliet (id.) 89 pnt.; 3. R. Reitsma (id.) 87V£ pnt. Derde klasse: 1. A. Wareman (T. V.S.) 9P/2 pnt.; 2. R. van Veelen (S.S.H.) 90 pnt. 3. J. Sloof (Turnlust H.) 88V2 P"t. AGENDA K. T. F.. De jaarvergadering van den Kennemer Turnkring wordt 19 Dec. gehouden, een spreek- en filmmiddag op 23 Januari en een wedstrijd in vrije oefeningen e.d. op 6 Februari. Dammen IJMUIDEN WINT. Voor de hoofdklasse com petitie van het district Noord-Holland speelde de Haarlemsche Damclub tegen Damclub „IJmui- den". „ÏJmuiden" won met 11—9. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor. de club kampioenschappen 1943/1944 Haarlemsche Dam club werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: Ch. Gerritsen wint van J. van Looij; D. Schrijnemaekers wint van G. Bakker; J. B. Sluiter Jr. wint van P. H. Meure. Eerste klasse: Th, van Wort remise met J. Ot ter: P. Lè Schrijnemaekers wint van JJPiek; J. Holm wint van A. Fasol; C. Vrolijk wint van G. de la Hie; J. M. Rutgers wint van A. Smit; A. J. Oremus remise met G. J. Sleenkist. Handbal CONCORDIA VERLIEST VAN ATILLA. De roodwitten hebben het ook Zondag niet tot een overwinning kunnen brengen. Met invallers voor Osterthun en Duijff leden zij een nederlaag van 60. De positie der Haarlemmers begint thans wel zwak te worden. De Rapiditas heeren heb ben het in Velsen niet cadeau gekregen. IJmond, dat met rust een achterstand van 61 had ge* kregen, kwam in de tweede helft dusdanig op zetten. dat de zwart-witten herhaaldelijk in de verdediging werden gedrongen en langzamer hand hun voorsprong tot 64 zagen lnloopen. De thuisclub zag echter geen kans den achter stand volledig weg te werken, zoodat het einde toch een Haarlemsche zege opbracht. De wed strijd IJmond 2Bato 2 eindigde in een 33 spel. SCHOOLHANDBAL. In het Haarlemsche schoolhandbaltournooi, waaraan niet minder dan 36 elftallen der middelbare- en u.l.o. scholen meedoen, zijn thans de eerste wedstrijden ver speeld. De uitslagen luiden: Afdeeling A: H.B.S A 5le Doopsgezinde School 89; H.B.S. A 4—Hartenlustschool 2 120; H.B. S. A 6—2e H.B.S. B 3 0—3; le H.B.S. B l—U.L.O. A 2 0—5 (w.n.o.); 2e H.B.S. B 4—U.L.O. C 2 0—5; Gymnasium 2—U.L.O. 3 7—0; 2e H.B.S. B 2—Chr. U.L.O. Bloemendaal 90; Kennemer Lyceum 2— U.L.O. B 3 6—0. 2e ronde: U.L.O. A 2—U.L.O. C 2 3—3 (U.L.O. C 2 wint na strafworpen). Afdeeling B: H.B.S. A 2—U.L.O. C 1 0—4; U.L. O. B 1—Kennemer Lyceum 1 28. Waterpolo D. W. R. WINT DEN ALKMAARSCIIEN BEKER. De heerenploeg van D.W.R. nam Zondag deel aan een nationaal tournooi, waarvoor de sterkste ploegen waren uitge- noodigd. Eerst wonnen de Haarlemmers met 61 van het met invallers uitkomende U.Z.C. De finale ging tusschen D.W R. en Het IJ, dat met 4—1 van Z.I.A.N. gewonnen had. D.W.R speelde verrassend snel en had met rust een voorsprong van 31. Na de hervat ting maakten de Amsterdammers gelijk, weer nam D.W.R. de leiding, doch 14 seconden voor het einde kwam opnieuw de gèlijkmaker. In de laatste seconden ontstond een schermut seling voor het Amsterdamsche doel. De Haarlemmers maakten het winnende doel punt en kwamen in het bezit van den Alk- maarschen beker. Hockey WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Voor de competitie zijn Zondag de volgende wed strijden heeren gespeeld. Eersteklas: H.D.M. T.O.G.O. 51; Be FairAlkmaar 11; Am sterdamLaren 20: tweede klas: H.B.S.— Ijsvogels 1 24; B.M.H.C 2Ijsvogels 2 50 RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 18 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Wordt wakker. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Zonnige klanken. (8.45—8.50 Voor de hulsvrouw). 9.00 Kleine orkestcomposities. 9.45 Godsdienstige uitz. 10.00 Orkest Carlo Carcassola en gram.nyiz. II.00 Gestalten van heden. 11.15 Kamermuziek. 12.00 Almanak. 12.15 Op bezoek bij de fam. de Boer. 12.30 Caecilia kwartet en solist. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Orkest van Piet van Dijk en orgel spel. 14.00 Luisterflits: „Kat-astrophe" 14.15 De Melodisten. 15.00 La bonne chanson, F. Fauré. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 16.45 BNO Nieuws 17.00 Amusementsorkest, solist en dameskoor „Aethereharme". 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Amusementsorkest, solist en da meskoor „Aethereharme". 18.06 BNO Persover- izcht. 18.05 Omroep Operette orkest en soliste. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Concertgebouworkest en solist. 20.15 Wilhelm Hauff-programma. 20.40 Concert gebouworkest. 21.30 Twee Scandinavische zan gers. lezing met gramofoonplaten. 22.00 BNO Nieuws en actueele berichten. 22.15 Orkest- en koorconcert. 23.1524.00 Licht klassieke kamer muziek. HILVERSUM IL 301.5 M. 17.00 Clavecimbelvoordracht. 17.20 Strijkkwar tet en 2 hoorns. 18.00 Joe Rixner programma. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 10.15 Voor de kleuters. 19.20 Romantische klanken. 20.15 De strijd om den tijd en de sportieve waaide ervan. 20.30 3e en 4e en 5e bedrijf van de opera „Manon" 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cul- tureele berichten. (0 r- H X H H H N

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2