Haarlemsche Courant Sjitomir door Duitschers heroverd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Eilanden bij Leros genomen. Amerikanen verloren bij Bougainville 67 oorlogs schepen. 288e Jaargang No. 271 Bureaux: Groote Houtstraat 9$. Tel. Advert. 10724, Redactie 1060® Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 20 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij-. Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Re mhran d tl aan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Zwakke Sovjetaanvalien bij aanhoudend regenweer in de bocht van de Dnjepr. Onverminderd hevige strijd bij Korosten en Retsjitza. Door. braakpogingen ten W. van Smolensk verhinderd. Vrij groote schade door luchtaanval te Mannheim., In totaal 46 bommenwerpers neergeschoten. Het D.N.B. maakte gisteren bekend, dat in het kader van de Duitsche tegenaanvallen in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front de stad Sjitomir heroverd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In de groote bocht van den Dnjepr viel de vijand bij aanhoudend regenweer Donderdag slechts met vrij zwakke strijdkrachten aan. Hij werd overal afgeslagen. Ook bij Tsjerkassy bleven verscheidene aanvallen en pogingen van den vijand om de rivier over te trekken, zonder succes. Door talrijke hevige doch ver- geefsche aanvallen in het gevechtsgebied van Kief probeerden de bolsjewisten het vorderen van den Duitschen tegenaanval te verhinde ren. Onze troepen braken het hevige verzet van den vijand, breidden in een dapperen aan val hun aanvalssucces uit en veroverden een aantal door den vijand taai verdedigde plaat sen. In het gebied van Korosten duren de verbitterde gevechten onverminderd voort. In den sector van Retsjitza ontstonden eveneens aanhoudende hevige gevechten. Sterke vijandelijke aanvallen werden af gewisseld door krachtige eigen tegen aanvallen. Ten Westen van Smolensk verijdelden onze beproefde divisies ook Donderdag alle met superieure strijdkrachten ondernomen door- braakaanvallen der bolsjewisten en brachten den vijand opnieuw zware verliezen aan men- schen en pantserwagens toe. Ten Zuidwesten van Newel werden enkele van uit het penetra- tiegebied aanvallende vijandelijke afdeelingen tot den strijd gedwongen en na deels zware gevechten uiteengeslagen. Aan de succesvolle afweer van den vijan delijken stormloop ten Westen en Noordwesten van Smolensk hebben het tweede bataljon van het gemotoriseerde regiment grenadiers 119 onder bevel van majoor Nagengast, de Saksi sche 14e divisie infanterie onder bevel van generaal majoor Flörke en de Oost-Pruisische 206e divisie infanterie onder bevel van luit.- generaal Hitter een schitterend aandeel. In Zuid-Italië verliep de dag, afgezien van levendige voorhoedegevechten in den Ooste lijken sector van het front, over het algemeen kalm. In de Egeïsche Zee vielen lichte Duitsche vlootstrijdkrachten Donderdag de ten Noorden en Noordwesten van Leros gele gen eilanden Lipsos, Patmos en Nicaria aan. Zij dwongen de aan Badoglio onder- hoorige Italiaansche bezetting van deze eilanden te capituleeren en maakten een omvangrijke buit. Formaties vijandelijke vliegtuigen vielen Donderdag overdag Noorsch gebied en Donder dagnacht verscheidene plaatsen in West- en De wederopbouw der Duitsche steden, Het plan, om de steden, welke door bom bardementen schade heben opgeloopen, weer op te bouwen, dat de Führer in zijn rede aan den vooravond van den 9en Nov. afkondigde, heeft reeds in een besluit zijn nauwkeurige formuleering gevonden. Volgens dit besluit zal nog tijdens den oorlog de wederopbouw zoo intensief mogelijk worden voorbereid. Met het opzicht over de bebouwingsplannen is rijksminister Speer in zijn kwaliteit van in specteur-generaal voor de rijkshoofdstad be last. Turksche kabinet bijeen. De Turksche kabinetsraad is onder voor zitterschap van den minister-president in een niet openbare vergadering bijeenge komen. De werkende vrouw in Nederland. Vrouwen in de bakkerij. (O/H P. c) Noord-Duitschland, waaronder ook de Rijks hoofdstad aan. Uit Mannheim wordt melding gemaakt van vrij groote schade. De bevolking leed geringe verliezen. Luchtverdedigingsstrijd krachten vernietigden volgens de totdusver ontvangen rapporten 46 Britsch-Amerikaan- sche bommenwerpers. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in den nacht van 18 op 19 Novem ber afzonderlijke doelen in het stadsgebied van Londen. Kerkelijke kunstvoorwerpen naar Vaticaan. Volgens een mededeeling- van Vaticaansche zijde is tusschen het Vaticaan en de Duit sche autoriteiten een overeenkomst aange gaan, waarbij bepaald wordt, dat alle in het bezit van den H. Stoel zijnde kunstwerken, codices, en kunstvoorwerpen, die zich in ge heel Italië bevinden, door de Duitsche in stanties bijeengebracht zullen worden en naar de Vaticaanstad worden overgebracht. De thans voor het publiek gesloten lokalen der Vaticaansche musea zullen voor dit doel ter beschikking worden gesteld. Fascistische politie in Italië. Ter handhaving van veiligheid en orde is de republikeinsche nationale garde en de re- publikeinsche politie in het leven geroepen. De republikeinsche nationale garde bestaat uit de formaties der politie, de carabinieri en de politie voor Italiaanse h Afrika. De re publikeinsche politie bestaat uit de forma ties der veiligheidspolitie en der ordepolitie, benevens de stedelijke politiecorpsen. Sena tor Ricci, de bevelhebber der militie, is be noemd tot bevelhebber der republikeinsche nationale garde. Canada creëert ambassades. De Canadeesche regeering is van plan om na benoeming van een ambassadeur in Washington, thans ook haar gezantschappen in Brazilië, de Sovjet-Unie en Tsjoeng-king, tot ambassades te verheffen. Mackenzie King, de premier, heeft de hoop uitgesproken, voorts ook een Canadeeschen hoogen commissaris voor Britsch-Indië te benoemen. Naar Mackenzie King verwachtte, zal de wereld dan inzien, dat Canada dezelfde zelf standige rechten op het gebied van de binnen- en buitenlandsche politiek bezit als Engeland. De grootste luchtslag in den Groot-Oost- Aziatischen oorlog heeft gewoed op 2 No vember in het gebied van Rabaul, toen Japansche marineluchtstrijdkrachten en vlootformaties van een formatie van in totaal 230 tot 240 Amerikaansche vliegtui gen 200 machines neerschoten. De zender-Tokio verklaart in een commentaar op den vijfden luchtslag bij Bougainville, dat de Vereenigde Staten de gevechten klaarblij kelijk volkomen willen ontkennen. Wel heb ben zij op 18 November toegegeven, dat in de wateren van Bougainville de kruiser North ampton tot zinken is gebracht. Dit is echter slechts een begin, want in werkelijkheid heb ben de Vereenigde Staten 67 oorlogsschepen verloren. Leider der Britsche fascisten uit de gevangenis. Volgens een mededeeling van Reuter is Sir Oswald Mosley, de stichter van de Britsche fascistische partij, uit de gevangenschap ont slagen. Zijn vrouw is eveneens weer in vrij heid gesteld. Mosley is bij het uitbreken van dezen oor log, op een besluit van de regeering-Chamber- lain, naar de Holoway-gevangenis overge bracht, nadat zijn partij reeds op 3 September 1939 was ontbonden. In Juli 1940 werd de twee de vrouw van Mosley, lady Diana, waarmede de Britsche fascist in 1936 te Berlijn was ge trouwd, eveneens in verzekerde bewaring ge steld. Het echtpaar zal onder zekere bewaking blijven. De grootste vakvereeniging in Groot-Brit- tannië, de federatie van transportarbeiders, heeft besloten te protesteeren tegen de vrij lating van Mosley. In het protest wordt ge zegd, dat dit besluit een alarmeerenden in vloed heeft gehad. Voor de vrijlating van Mosley bestaat politiek gezien geen enkele rechtvaardiging. In antwoord op het protest heeft de minis ter van binnenlandsche zaken, Morrison, een brief gericht aan den secretaris-generaal van den vakbond. Daarin schrijft Morrison, dat hij het Lagerhuis de redenen voor zijn besluit zal mededeelen. Het protest van den vakbond is op zijn minst voorbarig, daar het reeds werd ingediend eenige uren na de aankondiging van de vrijlating van Mosley, toen de bond niet op de hoogte kon zijn van de beweegredenen van Morrison. De bond had derhalve niet het recht, het besluit van den minister ongerecht vaardigd te noemen. KORT NIEUWS. In de Brabantsche gemeente Schijndel is de tienduizendste inwoner geboren. De jong geborene, Jan Gerardus Smits, heeft van het gemeentebestuur een spaarbankboekje ge kregen. Bij onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. Flinke kerels meiden zich nu voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven. kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 2111'43, 912.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 2211'43, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23—11—'43, 9—13.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43, 914.00 uur: Amersfoort, Pol Durchgangslager, Leusderweg. 25—11'43, 914.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. (O/H P. c) KORT NIEUWS Alleen in den loop van dit jaar hebben zich 44.000 volks-Duitschers uil Roemenië vrijwil lig gemeld voor den frontdienst der Waffen-SS. De Anglo-Ameri kaansche bezetting van Z.-Italië heeft 'n bijzonder scherpe voor-censuur op de pers ingesteld. In het gebied van Na pels alleen reeds heeft men 650 voor malige burgemees ters en ambtenaren gearresteerd. Musici voor den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van den Landstorm Nederland worden musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding bij het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. De stem der SS. Luistert Zondag 21 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golf lengte 415 Meter, naar de stem der SS. Onder werp: SS-Standarte Kurt Eggert. EVACUATIE VAN SOFIA De hoofdstad van Bulgarije wordt geëva cueerd. Allen, die vertrekken, zal van re- geeringszijde steun worden gegeven. De Slovo schrijft dat het gevaar van luchtaan vallen dichterbij is gekomen en dat alle be woners van grootere steden, die hiertoe in staat zijn, een andere verblijfplaats moeten zoeken. De ecavueering moet zoo snel moge lijk geschieden. Paniek en verspilling van kracht moet worden vermeden. Hiermede zal men bereiken dat er niet meer onnoo- dig slachtoffers zullen vallen, zooals dit bij den laatsten luchtaanval on Sofia het geval is geweest. ,WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." Donetzbekken biedt beeld van verwoesting. De Times maakt melding van een rapport eener naar het Donetzbekken uitgezonden Sovjet-commissie van onderzoek, waarin o.a. gezegd wordt: het geheele Donetzbekken biedt een beeld der verwoesting in een omvang, zoodanig, dat de Sovjet-Unie daaruit bij de allergrootste inspanning tijdens de komende tien jaar geen nut meer kan trekken. Volgens den Sovjet-Russischen deskundige, Lomow, zou zich in de mijnen van het Donetz bekken ongeveer 200 millioen M3. water be vinden. Om de mijnen te ledigen moet men dus een meer leegpompen van 30 K.M. lengte, 5 K.M. breedte en 2 M. diepte. Dat is het grootste werk bij den wederopbouw. Als ver gelijking herinnert Lomow aan de door de Duitschers in den vorigen wereldoorlog ver nielde mijnen van het departement Pas de Calais, welke 110 millioen M3. water bevatten en die eerst na drie jaar leeggepompt waren. Bij een gelijk tempo zou het tien jaar duren voor de Donetzmijnen leeg zijn. Bommen op Zweedsche stad. De te Stockholm verschijnende nieuwsbla den maken zeer uitvoerig melding van het neerwerpen van bommen door een vreemd vliegtuig op de Zuid-Zweedsche universiteits stad Lund. Het vliegtuig is waarschijnlijk in de nabijheid van de stad neergestort. Zweden zal protesteeren. Het is echter nog niet duidelijk aan welk adres het protest ge richt zal worden. Dat het vliegtuig een Anglo-Amerikaansch toestel was, is thans waarschijnlijk wel duidelijk. Men weet ech ter niet of het in Engeland of in de Ver. Sta ten thuis hoort. Intusschen is vastgesteld, dat de boven Lund uitgeworpen staafbrandbom- men van Engelsche origine waren. Zevenmijlslaarzen. Een transportregiment der N.S.K.K., legde gedurende de laatste drie maanden met zijn auto's 2.4 millioen K.M. af. Door de mannen van deze N.S.K.K.-brigade werd in totaal 125.000 ton getransporteerd. Vredegerecfotshef Utrechtsche wethouder van rechts vervolging ontslagen. Het Vredegerechthof heeft, overeenkom stig den eisch van den procureur-generaal, den Utrechtschen wethouder van bedrijven van alle rechtsvervolging ontslagen. Aan het arrest in deze zaak van het Vrede gerechtshof wordt o.m. ontleend dat uit de verklaringen der getuigen en uit de opgaven van verdachte is komen vast te staan, dat ver dachte de ten laste gelegde mishandeling van Van Zeist en bedreiging met geweld van Havik, heeft gepleegd. Wat de strafbaarheid van verdachte echter betreft, overweegt het Hof o.m. dat uit de verklaringen blijkt, dat verdachte Van Zeist met de hand een klap in het gelaat heeft ge geven, nadat deze hem het woord „verrader" had toegevoegd. Daarom moet aan de hande ling van verdachte het karakter van noodweer worden toegekend. Immers Van Zeist kent verdachte en is er tevens mede bekend, dat deze deel uitmaakt van de N. S. B. Hij heeft, door het bezigen van het woord „verrader" ten aanzien van verdachte, dezen in zijn eer aangetast, zoodat verdachte's recht van verdediging hiervan te genover de aanranding door Van Zeist, moet worden erkend. Voorts acht het Hof in de huidige omstan digheden termen aanwezig om het beroep te aanvaarden van verdachte op noodweer tegen over Havik, die een dreigende houding aan nam. Immers, moge het optreden van Havik wellicht van weinig ernstigen aard zijn ge weest en in normale omstandigheden het door verdachte gebezigde middel van afweer bedreiging met een revolver geenszins ge rechtvaardigd zijn geweest, onder de niet ge noeg te betreuren hedendaagsche verhoudin gen behoort echter redelijkerwijs een andere maatstaf van beoordeeling te worden aange legd. Op grond hiervan is het Hof van oordeel, dat voor verdachte genoegzame aanleiding aanwezig is geweest tot zoodanige beducht heid voor eigen leven en dat Van Breedvelt, die het insigne der N. S. B. duidelijk zichtbaar droeg, en dat verdachtes dreigend optrede» met een overigens, naar verdachte wist, onge laden revolver tegen Havik, mede met het oog op een zich ter plaatse verzamelden volks oploop, als daad van noodweer gerechtvaar digd kan worden geacht.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1