Haarlemsche Courant Sovjets lijden omvangrijke verliezen aan pantserwagens. Nieuwsblad voor Noord-Holland Gomel volgens plan ontruimd. 288e Jaargang No. 277 Cureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10000 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 27 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. 23. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 mlfti Verbitterde gevechten aan bruggehoofden Nikopol en in de bocht van de Dnjepr, vooral bij Krementsjoeg. Aanvallen bij Tsjerkassy, ten Westen van Kief en bij Korosten afgeslagen. In het Westen: Britsche aanval op Frankfort en Offenbach. Doelen te Londen en Dover gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr werden aan vallen der bolsjewisten in verbitterde, tot de duisternis voortdurende gevechten in hoofdzaak afgeslagen. Op de penetratie- plek ten Zuidwesten van Krementsjoeg wordt nog levendig gevochten. De vijand verloor daar Donderdag 112 pantser wagens. Hiervan heeft het zware pantserjagerregi- ment 656 onder den reserve-luitenantkolonel Von .Tungenfeldt alleen 54 pantserwagens stuk geschoten. Een bijzondere prestatie verrichtte hierbij luitenant Kretschmer, die met zijn stormgeschut 21 vijandelijke pantserwagens vernietigde. Hiermede heeft het regiment in de laatste vier maanden 654 pantserwagens en 610 stukken geschut vernietigd. Bij Tsjerkassy, in het gebied ten Westen van Kief en bij Korosten mislukten talrijke vijan delijke aanvallen. Door eigen tegenaanvallen werden verscheidene vijandelijke afdeelingen in de pan gehakt, een vijandelijk bruggehoofd aan deze zijde van den Dnjepr opgeruimd en verscheidene honderden gevangenen gemaakt. In het gebied van Gomel duren de harde en heen en weergolvende gevechten in het on overzichtelijke terrein tusschen Dnjepr en Pripet voort. De stad zelf, die sedert vrij lan gen tijd in de voorste gevechtslinie lag, is na totale vernieling ontruimd. Pogingen der bols jewisten om de penetratie ten Noordwesten van Gomel uit te breiden, werden in zware gevechten verijdeld en doorgebroken vijande lijke afdeelingen in een tegenaanval vernie tigd. Ten Noordwesten van Newel verdreven onze grenadiers bij het voortzetten van hun door duikbommenwerpers doeltreffend gesteunden aanval den vijand onder voortdurende afweer van sterke tegenaanvallen weer uit verschei dene plaatsen en schoten 10 pantserwagens stuk. Aan het front van de Noordelijke IJszee sloegen Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht een aanval van vijandelijke luchtstrijdkrachten op een vliegtuigsteunpunt af en vernietigden van 65 aanvallende Sovjet vliegtuigen er 32. Aan het Zuid-Italiaansche front werden ook Donderdag geen gevechtshandelingen van be- teekenis gevoerd. Formaties Britsche bommenwerpers hebben Donderdagnacht een terreuraanval gedaan op Frankfort aan de Main en op Offenbach. Ook op verscheidene andere plaatsen in het Rijn- Maingebied werden bommen neergeworpen. Bij deze aanvallen en boven de bezette gebie den in het Westen werden, volgens nog onvol ledige rapporten, 25 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 November doelen in Londen en Dover aan. Berlijn opnieuw geteisterd. Uitwerking echter ditmaal veel geringer. In den avond van den 2 6en November heb ben de Britten wederom een terreuraanval op Berlijn ondernomen. Zij kozen wegens de weersomstandigheden en tot misleiding van de Duitsche luchtverdediging een omweg over Zuidwest Duitschland. De Duitsche nachtjagers vielen den vijand op den langen weg naar het aanvalsdoel aan en wikkelden hem, vooral in het gebied van Berlijn, in zware luchtgevechten waarbij zij werden ge steund door de lang te voren gealarmeerde luchtdoelartillerie. Reeds bij het begin van dezen jongsten aanval £>p Berlijn werd waar genomen, dat 15 bommenwerpers werden neergeschoten. Er komen nog steeds berich ten binnen over neergeschoten toestellen. H.et resultaat van den Britschen aanval was des te geringer omdat de tevergeefs ver lengde heenweg slechts het medenemen van een veel' geringere hoeveelheid bommen ge doogde dan bij de laatste aanvallen. De uit werking bleef daardoor ver achter bij die van de laatste terreuraanvallen. De bladen te Stockholm publiceeren uit voerige ooggetuigeverklaringen van uit Duitschland komende Zweedsche reizigers over de terreuraanvallen op Berlijn. Al deze Zweden zijn diep onder den indruk van de voorbeeldige houding der Berlijners gedu rende de ergste uren van den bommenregen de groote branden en in de oogenblikken van het grootste levensgevaar. Toevallig verbleven gedurende den twee den zwaren aanval ook uit Zwitserland ko mende Zweedsche luchtbeschermingsdes kundigen te Berlijn. Een van hen verklaarde dat de opruimingsdienst zeer goed function- neerde. Men moet erkennen, aldus vervolg de hij, dat de bevolking van Berlijn in dit vreeselijke uur een ongeloofelijke kalmte heeft getoond. Van een paniek viel niets te bemerken. De militaire correspondent van het D.N.BV Martin Hallensleben schrijft: De sedert lan gen tijd in de voorste linies liggende stad Go mel is Donderdag in den loop van den dag door de Duitsche troepen ontruimd en wel in het kader van een reeds zichtbaar geworden Duitsche distancieeringsbeweging in dit gebied De ontwikkeling van de gevechten in het ge bied van Gomel gaf de Duitsche leiding al tijdens de afgeloopen dagen aanleiding tot om vangrijke ontruimingsmaatregelen. In den loop van den avond waren deze maatregelen voor het grootste deel reeds uitgevoerd. Donder dagnacht gingen de Duitsche formaties naar de voorbereide linie in het achterwaartsche gebied terug, zonder door de bolsjewisten hierbij in het nauw gebracht te worden. De ontruiming van Gomel en van de naburige sectoren brengt de Duitsche troepen in een betere en gunstigere verdedigingspositie. Bo vendien worden de Duitsche verdedigings stellingen hierdoor aanzienlijk verkort. De correspondent van de Times te Moskou meldt, dat de strijd in het gebied ten Westen van Kief zich voor de Russen ongunstig ont wikkelt. Aan Duitsche zijde zijn bij de sterke aanvallen in de laatste dagen ook vele eska ders vliegtuigen in den strijd geworpen. 400 dooden le Toulon. Het aantal slachtoffers van den Anglo-Ame- rikaanschen luchtaanval op Toulon bedraagt volgens de Vrijdagochtend gepubliceerde voor- loopige raming' 400 dooden en meer dan 600 gewonden. Het aantal dooden zal nog aan zienlijk stijgen, daar nog niet alle slachtoffers uit de puinhoopen te voorschijn gebracht kon den worden. Geboortehuis van Goethe getroffen BEKENDMAKING. Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aus- senstelle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederlandsche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijksduitschers van de lichtingen 1884 eD jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmelden op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland, Am sterdam, Prins Hendrikkade 159,waarbij zij den Wehrpass of andere documenten,die betrekking hebben op den militairen dienst, moeten over leggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzondering ver plicht alle personen met inbegrip van het per soneel in dienst van de weermacht. Rijksduitschers, die deze aanmelding totdus- ver achterwege gelaten hebben, worden hier bij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven kan bestraffing volgens de krijgswetten (over treding van den aanmeldingsplicht) geschieden Nationale zelfbestemming. De Observer, conservatief Zondagsblad, Lon den, October 1943: Nationale zelfbestemming en separate sou- vereiniteit zijn over het geheel gezien geen voordeel der kleine naties gebleken. Dit be ginsel heeft aanleiding gegeven tot de geboorte van zoovele kleine en slecht te verdedigen staten." De stem der SS. Luistert Zondag 28 November van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 Meter, naar de stem der SS, waarbij de voorman der Germaansche SS in Nederland, SS-Standarteführer Feldmeyer spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht". Conferentie Churchill-Roosevelt? Volgens de Amerikaansche zenders zou er een nieuwe ontmoeting RooseveltChurchill worden voorbereid ter „synchronisatie" van een nieuw Sovjet-russisch offensief met een invasiepoging in West-Europa. De aangelegenheid schijnt zoo dringend te worden geacht, dat men zich niet den tijd gunt ook Stalin tot het deelnemen aan het consult te oven-eden. De New York Times deelt mede, dat aan de besprekingen tusschen Churchill, Roose- Tijdens den jongsten terreuraanval op dei velt en Stalin, die volgens andere geruchten stad Frankfurt am Main is ook het in de ivoor de deur staan, ook maarschalk Tsjiang geheele wereld bekende geboortehuis van Iiai-sjek van China zal deelnemen. Verder Goethe getroffen. Het huis liep ernstige be- deelt het blad over deze belangrijke gebeur- schadigingen op. I tenis niets mede. Rijksminister dr. Goebbels ontving- een aantal soldaten van een stoottroep, die zich onder leiding van hun Oberleutnant, drager van het Ridderkruis, Romeike, ten Zuiden van het Ladogameer bijzonder hebben onderscheiden. Dr. Goebbels begroet de be proefde mannen van den stoottroep met een handdruk. (Hammann/Transocean/Europapress Pax e) Te Zutphen wordt vanwege het gemeentebestuur in samenwer king met het bureau voor voeding in oorlogstijd aan school kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, een voedzame bonlooze maaltijd verstrekt. De oudste meisjes der school zor gen voor de verdeeling van het voedsel onder de kleintjes. (C.N.F./W. P. Zeylemaker Pax c) KORT NIEUWS In Roemenië is voor alle hand werkslieden tus schen 18 en 60 jaar de arbeids plicht afgekon digd. De Roemeen- sche grondgas- maatschappij is onder militair toezicht gesteld. De maatschappij staat direct on der den genera- len staf. Frankrijk heeft zijn eerste vrouwelijke bur gemeester, nu mile dr. Bouche- mousse burge meester is ge worden plaatsje Mile mousse van het Vigeos. Bouche- is wijs- geere en journa liste. Naar Tass meldt, heeft de raad van volks commissarissen der Sovjet Unie Alijef benoemd tot plaatsver vangend volks commissaris van buitenlandsche zaken. De Zwitsersche bondsraad heeft op voorstel van den opperbevel hebber van het leger besloten en kele legeronder- deelen en gedeta cheerde troepen in den komenden winter op te roe pen voor tien- daagsche oefe ningen op groote schaal. De centrale raad van de Al-Indische Moslim-liga heeft besloten niet meer samen te werken met de Khaksar- beweging, een half- militaire Mohamme daansche vrijwilli gersorganisatie. Koning Faroek naar Syrië. De Britsche politiuk tusschen Arabieren en joden. In Cairo is bekend gemaakt, dat koning Faroek van Egypte, het plan heeft, aan een uitnoodiging van den Syrischen pre sident gevolg te geven, en in December een bezoek aan Syrië te brengen. De in zijn functie herstelde Libaneesche president heeft aan Faroek een danktelegram gezonden. Hierin wordt o.m. gezegd dat ko ning Faroek als eerste zijn stem verheven heeft in de Arabische wereld tegen den aan val op de onafhankelijkheid van den Libanon. Generaal Catroux heeft bevolen dat de Fransche ambtenaren die tezamen met den algemeen gedelegeerde Jean Helleu verantwoordelijk zijn voor de crisis van 11 November in Libanon, moeten worden gestraft. Catroux zou zelf binnenkort een nieuwen post krijgen. Catroux is van zijn onderhan delingen te Damascus naar Beiroet terugge keerd. Het verluidt, dat de regeeringen van Libanon en Syrië reeds vóór de crisis be sloten hadden, slechts gemeenschappelijk met de Gaullisten te onderhandelen. Deze onder handelingen zouden zeer binnenkort be ginnen. Inmiddels is de plaatsvervangende commis saris van buitenlandsche zaken van de Sovjet-Unie en vertegenwoordiger in de inter- geallieerde Middellandsche Zee commissie, Wisjinsky, Vrijdag in Algiers aangekomen. In verband met de ongeregeldheden in Palestina en de botsingen, die zich te Tel-Aviv hebben voorgedaan na het onderzoek naar verboden joodsche wapenopslagplaatsen, wordt in Arabische kringen verklaard, dat deze onrust ongetwijfeld door de Engelschen is geprovoceerd. De Engelschen, aldus zegt men, willen daardoor de wereld en vooral den Vereenigde Staten en den Zionisten wij zen op de toenemende anti-joodsche stem ming der Arabieren. Dit ligt in de lijn der plannen van de Britsche politiek voor het naburige Oosten en staat ook met de gebeur tenissen in Libanon in verband. De Engelschen, zoo zegt men in deze Ara bische kringen, willen op het oogenblik een vriendschappelijke gezindheid jegens de Ara bieren demonstreeren, om paal en perk te stellen aan den Gaullistisehen en Amerikaan- schen invloed onder de Arabieren en de Ara bische kwestie naar eigen goeddunken rege len. Een dergelijke regeling zou neerkomen op een Arabische statenbond onder Britsche voogdij. Irak, Transjordanië en Egypte zijn daarvoor leerzame voorbeelden. Anderzijds willen de Engelschen de Zionis ten intimideeren en de aandacht der leiders van de vérstrekkende Zionistische expansie plannen wijzen op een Arabisch gevaar. Engeland vreest n.l. een ernstig conflict tus schen Arabieren en joden in Palestina, hetgeen voor de Geallieerde oorlogvoering een aanzienlijk nadeel zou beteekenen. Reeds in de Libaneesche crisis heeft Engeland een der gelijk argument naar voren gebracht en daar door zijn standpunt tegenover de Gaullisten doorgedreven. Antikominternpact zeven jaar. In een herdenkingsartikel onder het opschrift „Volksfront in wereldformaat" schrijft de .Deutsche Allgemeine Zeitung"- De zevende verjaardag van het Anti-kominternpact is een datum, die alle volken welke begrepen hebben, dat het verraad van Engeland en de Vereenig de Staten jegens Europa enkele weken geleden te Moskou opnieuw is bezegeld, herdenken. Het blad gaat op waardeerende wijze diep in op de unieke historische ver dienste van den Führer, die op het laatste oogenblik de militaire kracht van het Duitsche leger en van zijn bondgenooten in den strijd heeft gebracht tegenover het acute gevaar van den bolsjewistischen storm loop. Thans zal menig Europeaan sterker dan zeven jaar geleden tot het bewustzijn komen hoe vooruitziend het Anti-kominternpact is geweest. Japanners kapen 500 vaartuigen. Japansche troepen hebben bij hun aanval op Tsjangteh meer dan 500 vijandelijke schepen gekaapt. Hierdoor is de vijandelijke scheep vaart in dezen sector volkomen lamgelegd, zoo meldt Domei. Andere Japansche eenheden hebben 73 met munitie en ravitailleeringsgoederen vol gela den vijandelijke schepen ten Zuiden van Lih- sien gekaapt. De munitie en ravitailleerings goederen waren voldoende om de behoefte van 1 a 2 divisies te dekken. Italiaansche oorlogsbodem loopt over. Een Italiaansche oorlogsbodem, welke deel had genomen aan de jongste operaties in de Egeïsche Zee, en van Britsch-Amerikaansche zijde consigne had gekregen, Malta aan. te doen, heeft hieraan geen gevolg gegeven. De bemanning maakte zich van de officieren meester, nam de leiding in eigen hand en bracht zijn schip in een door Duitsche strijd krachten bezette haven. De Badoglio-officieren werden aldaar als krijgsgevangenen van boord gebracht: de equi page heeft zich ter beschikking van de fascis tische regeering gesteld. De Far-Oer blijven Deensch. De Far-oer, die in April 1940 door Britsche troepen werden bezet, z.g. om ze voor een Duitsche invasie te vrijwaren, zijn sedert het jaar 1380 Deensch, en wenschen dit ook te blijven ondanks de Engelsche politieke intri ges. Het parlement heeft een motie der radicale partij, waarin losmaking uit Deensch staats verband werd verlangd, ondubbelzinnig ver worpen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1