Haarlemsche Courant Zware afweerstrijd in bocht van de Dnjepr „Geen terreur brengt Duitsche Rijk ten val" Nieuwsblad voor Noord-Holland De jeugd draagster der nat, soc, gedachte, Dr. Göbbels over de vergelding 288e Jaargang No. 278 bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem By kantoor, Soendapleln S?» TeS. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 29 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor iJmuidem Rembrandtlaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Dr. Göbbels heeft in een toespraak bij de opening der H. J.-filmstunden in het winterhalfjaar gesproken over het pro bleem. dat, zooals hij zeide, op het oogenblik het meest brandend is: de vijandelijke luchtterreur en haar ge volgen voor het Duitsche thuisfront. Klaarblijkelijk, zoo' zeide hij, meent de vijand met deze gemeene, cynisch-ruwe strijdwijze, die juist daardoor ook zoo ty pisch Engelsch is, het oorlogsmoreel van het Duitsche thuisfront te kunnen breken en een volkomen onmilitaire overwinning te kunnen behalen. Thans is naast andere groote steden ook de hoofdstad des rijks aan de beurt. De vijand werpt massa's fos- forprojectielen op haar cultuurmonumen ten, ziekenhuizen, kerken en arbeiderswij ken en geeft triomfantelijk uiting aan de hoop, dat haar bevolking zal ineenstorten en daardoor aan den oorlog het einde ma ken, dat de vijand wenscht: door een on voorwaardelijke capitulatie. Ik kan daarop, zoo vervolgde de minis ter, in naam van de hoofdstad en van het geheele Duitsche volk slechts ten antwoord geven: Nooit. Er is geen situatie denkbaar, waarin wij tot een dergelijken wanhoops- stap zouden kunnen besluiten. De Lohdensche pers verklaart, dat de bevolking van Berlijn de beslissing over den oorlog thans in handen heeft. Als vol gens de meening van den vijand op dit oogenblik de oorlog wordt beslist door de houding van het Duitsche volk, dan is deze beslissing reeds gevallen. Door hun vliegers „woonblokkrakers" te noemen geven de En- gelschen openlijk toe, dat de Britsche lucht macht niet, zooals vroeger steeds beweerd is, bevel heeft de Duitsche oorlogsindustrie te treffen, maar het bevel om Duitsche woonwijken in puin te leggen, de bevolking tot het uiterste te pijnigen en vrouwen en kinderen op de meest barbaarsche wijze te dooden. Het Duitsche volk zal daarvan acte nemen. Het Duitsche volle antwoordt met brandenden haat. Als de schijnheilige hui chelaars in Londen, die God tot getuige aanriepen, terwijl zij vrouwen en kinderen vermoordden, nog op geheime bondgenoo- ten in Duitschland hopen, kennen zij het Duitsche volk slecht. Niets wordt in Duitsch land stormachtiger geëischt dan dat de misdadigers aan de Theems eens met rente op rente zal worden vergolden wat zij heb ben misdaan en misdoen. Het Duitsche volk kan gerust zijn: dag en nacht wordt met koortsachtigen ijver gewerkt aan de voorbereiding voor de vergelding, en als zij over Engeland zal losbarsten, kan het Brit sche volk dengenen dank zeggen, die in nacht en mist onze vreedzame ste den overvallen en brand, en verwoes ting, leed en dood over onze vrouwen en kinderen uitstorten. Intusschen is een geheel volk aan het werk om de zwaarbeproefde steden over de verschrikkingen van de vijandelijke luchtterreur heen te helpen. Ik was de. laatste dagen zonder onderbreking midden onder het volk van Berlijn. Het vertrouwen, dat ik daar ontmoette, de discipline, de zenuwkracht, de hardheid in het ontvan gen van slagen, het geloof in den Führer en de overwinning, de hooge mannelijke deugden, die ik daar overal bij arm en rijk, bij jong en oud, bij mannen, vrouwen en kinderen heb waargenomen, hebben mij steeds weer diep bewogen. Dit volk. heeft de overwinning verdiend en zal haar ook be vechten. In dezen tijd wordt onder bloed, leed en tranen het nieuwe rijk geboren en voorgoed bevestigd. In tegenstelling tot den eersten wereld oorlog zijn er thans geen teekenen van ver moeienis of verslapping der idealistische krachten tegenover de verzwaarde eischen, welke de lange oorlogsduur stelt, er is ner gens scepsis of betweterij. Het nationaal-so- cialisme heeft met de bedwingende kracht van zijn idee het beste deel van het volk vol komen veranderd en aan zijn verantwoorde lijkheid het grootste deel van de taken des tijds toevertrouwd. Voor alle troepenonderdeelen wordt de re serve uit de jeugd bij het langer duren van den oorlog eer beter dan slechter. Idealisme en toewijding van die reserve zijn als bij het begin van den oorlog. De statistiek van de offers, door de leiders der Hitler-jugend in den oorlog gebracht, laat zien, in welk een omvang hier wordt getuigd voor de idee van het nationaal-socialisme. in leven en sterven. In de Duitsche jeugd leert men het Duitsche volk begrijpen. Geen volk ter we reld kan zich met het Duitsche meten in sol dateske gezindheid. In het belang van de jeugd zijn de kinde ren uit een aantal groote steden, welke in grootere mate zijn blootgesteld aan de bru tale dag- en nachtaanvallen, geëvacueerd. Dat bij de laatste zware luchtaanvallen op de hoofdstad het aantal gedoode kinderen boven verwachting gering is, is een gevolg van het feit, dat de meeste Berlijnsche kin deren geëvacueerd zijn. De oudere jeugd echter blijft in de bedreigde gebieden en helpt met een toewijding en een moed, die slechts bewondering verdienen. Op deze jeugd kan Duitschland trotsch zijn. De meeste jeugdleiders dragen oorlogs onderscheidingen en hebben zware littee- kens en verwondingen ten bewijze van het feit, dat achter hun woorden en eischen ook prestaties en daden staan. Hier groeit een geslacht op, dat den Führer eer aandoet. Dit geslacht is geroepen om het groote Duitsche leven en den huidigen geest voort te zetten. Dat is. aldus besloot dr. Göbbels, de be lofte aan den Führer, in wiens naam de Dnit sehe jeugd vandaag is samengekomenHij is haar vereerd en vergood voorbeeld, dat zij "dl navolgen. Hij moet op deze jeugd trotsch kunnen zijn, zooals deze jeugd trotsch is op hem. Spoedige hulp voor oorïögsgewonden in Frankrijk. De-Z'.r „„gen werd in Frankrijk een nieuwe met alle moderne hulpmiddelen uitgeruste motorwagon in dienst gesteld, welke overal waar de snelste hulp aan hen, die door den oorlog gewond raakten nood zakelijk is, gebruikt kan worden. Deze nieuwe motorwagon biedt plaats aan 40 gewonden en heeft een maximum rijsnelheid van ongeveer 150 K.M. per uur. (Transocean/Europapress Pax c) KORT NIEUWS Peter van Joe- go Slavië- wordt binnenkort uit Cairo te Londen verwacht, alwaar hij in het huwe lijk zal treden met de Grieksche prinses Alessan- dra. Tot voorzitter van de politieke commissie der UNRRA is de vertegenwoordi ger der Sovjet Unie, Sergejew, gekozen. In de Cana- deesche provin cie Manitoba heeff men fantas tische goudvond sten gedaan. De geheele bevolking is door de -goud koorts bezeten. Weest dapper, wordt stormer. De titel van het door den heer Max Blokzijl op heden Maandag over Hilversum I om 18.45 uur te houden politieke weekpraatje is: „Weest dapper, wordt stormer". Luchtaanval op Rangoon. Van een Japansch steunpunt in Burma meldt Domei: Van een groote formatie vijan delijke vliegtuigen, die Zaterdagmiddag trachtte Rangoon aan te vallen, hebben Ja- pansche jagers 14 toestellen vernield. Drie Japansche toestellen gingen verloren. Het communiqué van den opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in Indië meldt, dat voor de eerste maai gedurende den oorlog Japansche vliegvelden in Thailand door Amerikaansche bommenwerpers zijn aangevallen. In Korosten binnengedrongen Sovjets vernietigd. Vrij geringe actie in Z.-italië. Bij aanval op convooi in Middell. Ze© 2 torpedojagers en 3 transportschepen (38.000 ton) tot zinken gebracht. Br< Stuttgart en Berlijn aangevalien. smen. Aan de kust van Italië. Een Italiaansche 7,5 havenbatterij staat thans onder con trole der Duitsche troepen. (PK Meoéi Alii P. e) In 24 uur in het Westen 93 vliegtuigen neergeschoten Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde „Aan het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr deden de bolsjewisten met sterken steun van pant serwagens nieuwe aanvallen. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen en door vastberaden tegenaanvallen uit verschei dene plaatselijke penetraties geworpen 151 Sovjet-pantserwagens werden daar stukgeschoten. Terwijl in het gebied van Tsjerkassy hevige gevechten nog aan den gang zijn, mislukten fen Westen van Kief en bij Korosten ver scheidene vijandelijke aanvallen na harde gevechten. Ten Westen van Gomel en ten Zuidwesten van Kritsjef leveren onze troepen zware ge vechten met opdringende vijandelijke ge vechtsgroepen. Ten Zuiden en ten Noord westen van Newel leverden eigen aanvallen olaatselijke successen op. In het Zuiden van het Oostelijk front be haalden het eerste en tweede bataljon van het regiment jagers 204 onder kapitein Dietz en kapitein Widner in harde gevechten met den dikwijls superieuren vijand door hun voor beeldige houding schitterende afweersuccessen Aan het Züid-Italiaansche front verliep de dag rustig. Duitsche torpedovliegtuigen vielen voor de Algerijnsche kust een uit groote troepentransportschepen bestaand krachtig beschermd vijandelijk convooi met groot suc ces aan. Zij brachten twee torpedojagers en drie transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 38.000 ton tot zinken. Twee andere torpedojagers, een groot transportschip en een bewakingsvaartuig werden zwaar be schadigd. Een nieuwe zware nachtelijke aanval van de Duitsche luchtmacht was gericht op het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Napels. Vrijdag overdag drongen formaties Ameri kaansche bommenwerpers de Duitsche bocht binnen en ondernamen een terreuraanval op de stad Bremen, waardoor verscheidene zie kenhuizen, gestichten voor ouden van dagen en cultuurmonumenten vernield werden. Es kaders jachtvliegtuigen en jachtkruisers ver- nietigertden tezamen met andere luchtver dedigingsstrijdkrachten volgens de tot dusver ontvangen rapporten 41 vijandelijke vlieg tuigen; 13 andere Amerikaansche bommen werpers en jagers werden boven de bezette gebieden in het Westen neergeschoten. Formaties Britsche bommenwerpers vlogen Vrijdagnacht boven het Rijksgebied en onder namen nieuwe terreuraanvallen. Een dee] dezer formaties viel Stuttgart aan, terwijl andere formaties de Rijkshoofdstad aanvielen en over verscheidene wijken der stad ver- stfaoid brisant- en vooral brandbommen neer werpen. Er ontston4 schade. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten, voor zoover tot dus is vastgesteld, 39 Britsche bommenwerpers neer. Zoodoende verloor de vijand in deze 24 uur boven het Duitsche rijk en de bezette gebieden in het Westen 93 vliegtuigen, bijna uitsluitend zware viermotorige bom menwerpers. Duitsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 26 op 27 November bommen op het stads gebied van Londen. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt ,Ten Zuidoosten van Perekop werd een verloren gegane hoogte heroverd en tegen talrijke vijandelijke tegenaanvallen behouden. De luchtmacht viel hier en op het landings- hoofd ten Zuidoosten van Kertsj met sterke strijdkrachten de vijandelijke stellingen en de tot den tegenaanval overgaande bolsje wisten aan en bracht hun gevoelige verlie zen toe. Op het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr duurden de zware afweergeevhten ook Zaterdag voort. Plaatselijk binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten werden teruggeworpen of afgegrendeld. Ten Zuiden van Krements- ioeg en bij Tsjerkassy worden gevechten geleverd tegen binnengedrongen vijande lijke gevechtsgroepen. Ook ten Westen van Kief werd hevig gevochten. Verscheidene Sovjetaanvallen mislukten, terwijl bij een eigen aanval terrein werd gewonnen, in weerwil van verbitterden vijandelijken tegenstand en onbegaanbare wegen. In het gebied van Korosten werd een eigen aanvalsoperatie met succes beëindigd. In ge vechten, die dagenlang duurden, gelukte het, sterke vijandelijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Daarbij werden ook bols jewisten, die tijdelijk in het Zuidoostelijke deel der stad Korosten waren binnengedron gen, in 'weerwil van hun wanhopigen tegen stand vernietigd. Onze troepen brachten den vijand zware verliezen aan dooden en gewon den toe, maakten talrijke gevangenen en maakten 59 stukken geschut en een groot aan tal lichte en zware infanteriewapenen buit. In het gevechtsgebied van Gomel namen de gevechten in hevigheid af. Op enkele plaatsen werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en de bolsjewisten door tegenaanvallen op hun uitgangsstellingen teruggeworpen. Ten Zuidwesten van Newel heroverden onze troepen verscheidene plaatsen en sloegen vij andelijke tegenaanvallen af. In den Oostelijken sector van het Zuid- Italiaansche front leefde de gevechtsbedrij vigheid Zaterdag weer op. De vijand viel meermalen aan met afdeelingen tot bataljons sterkte, gesteund door pantserwagens. De gevechten duren nog voort. Van de andere frontsectoren wordt levendige artilleriebe- drijvigheid aan weerszijden gemeld. In het Middellandsche Zeegebied zijn op 26 en 27 November 12 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen vernietigd." Hevige aardbeving in Turkije. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich in bijna alle deelen van Turkije een ernstige aardbeving voorgedaan. De schokken werden ook gevoeld in ïstanboel en Ankara. Te Ilgaz werden het postkantoor en het volkshuis verwoest. In Mezifon is 15 procent der huizen verwoest. In het district Oey is 60 proces der huizen vernield; het aantal slachtoffers is nog niet te overzien. Te Ladik en Arbaa zijn alle huizen, die bij de vorige aardbeving, in het voorjaar, ge spaard waren gebleven, thans ingestort. Volgens een officieele mededeeling uit Ankara bedraagt het totale aantal dooden tot dusverre veel meer dan 600. De regee ring heeft treinen met verplegend personeel, eneesmiddelen en levensmiddelen naar de getroffen streken gezonden. Het plaatsje Vezirkoeirue is volkomen vernield. De asfaltwegen zijn onberijdbaar door scheuren, gaten of puin. In Tokat zijn 12 moskeeën en 12 huizen, benevens twee openbare gebouwen volkomen verwoest. Ook in Castimani is belangrijke schade ontstaan. Tot dusver vandaar een aantal dooden van 338 gemeld. -■ De bergingswerkzaamheden worden voort gezet. De Turksche bladen melden, volgens een later bericht, dat de schade, door de aard beving in het Noordoosten van Anatolië aangericht, grooter blijkt dan aanvan kelijk- werd aangenomen. Het aantal slachtoffers bedraagt thans 1792. Japanners vernietigen 5 vli@gkamps€hepen. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat op 23 Nov. een Japansche duikboot een vijandelijk vliegkampschip ten Westen van het eiland Makin heeft aangevallen en zoo zwaar bescha digd, dat het geheel verloren kan worden ge acht. Op den avond van den volgenden dag brachten marineluchtstrijdkrachten ten Wes ten van de Gilbert-eilanden twee groote vlieg kampschepen tot zinken. Deze slag zal „tweede luchtslag bij de Gilbert-eilanden" heeten. Op 27 Nov. werden wederom twee vlieg kampschepen en 2 kruisers tot zinken ge bracht. Deze slag zal „derde luchtslag bij de Gilbert-eilanden" heeten. Er zijn geen berich ten ontvangen over den militairen toestand op de Gilbert-eilanden. De verbinding met de Japansche verdedigers is verbroken. Het heeft echter den schijn, dat op Tarawa nog zware gevechten aan den gang zijn. Van Geelkerken leider van de Landwacht Nederland. In een verga-dering te Amsterdam heeft de plv. leider der N.S.B. een rede gehou den, waarin hij o.a. zeide: „Ons volk moet deelnemen aan den op bouw van Europa. Reeds nu staan er tien duizenden vrijwilligers aan de fronten, doch de tijd zal komen, dat er andere tien duizenden vrijwillig of niet zich bij de eersten zullen voegen". Ten aanzien van de bombardementen op Duitsche steden verklaarde Van Geelker ken: „Meer dan ooit gevoelen wij ons ééa met het Duitsche volk en als straks hulp voor de getroffenen aan ons gevraagd zal worden, zullen wij zeker een deel van ons huisraad afstaan. Als er menschen zijn, die niets willen geven, dan zal aan ons de taak zijn om te zorgen, dat zij minstens de helft van hun huisraad onvrijwillig zullen moe ten afstaan. Over de Landwacht Nederland deelde spr. mede: Ik zelf zal optreden als leider van de Landwacht; ik zal worden bijge staan door de kameraden Feldmeyer en Zondervan als inspecteurs. Iedere weer bare man van 17 tot 55 jaar van de W.A., SS in de Nederlanden en P.O. zal daarin worden opgenomen. Wij zullen met gewe ren worden bewapend en krijgen politio- neele bevoegdheid". KORT NIEUWS. Van het vermaarde jacht „Electra" van den uitvinder Marconi, dat te Triest ligt, zijn de kostbare apparaten verwijderd en in veiligheid gebracht. „Observer", conservatief Zondagsblad, Lon den 31 October 1943. „Wanneer de naties van Europa haar nationale leven en haar cul- tureele indemniteit willen behouden, moeten: zij de middelen tot haar verdediging en haar souvereiniteit aaneensluiten."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1