Derde landdag van het „Technisch Gilde". e e e X De Leider, ir. van der Vegte en dr. ing. Herweijer spraken de dakiec oei: „Borstvoeding en daarna u "d c In den Stadsschouwburg te Utrecht is Zon dag de derde landdag van het Technisch Gilde gehouden. Het openingswoord werd uitgespro ken door den secretaris, den heer J. Figee, die in het bijzonder den Leider en de Duitsche en Nederlandsche gasten welkom heette en de aan het front gevallen leden van het Technisch Gilde herdacht. Vervolgens sprak ir. E. van Dieren over „Verleden en toekomst van het Ned. Volk in verband met het water en de scheepvaart." Spreker zeide aan het einde van zijn rede, dat de toekomst van ons volk, indien het zich bezint op zijn mogelijkheden op het water en met name in de scheepvaart, hoopvol zal zijn. Plannen van Waterstaat. Tweede spreker was de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, ir. W. L. Z. van der Vegte, die in zijn rede het een en ander vertelde over den gang van zaken op zijn departement, nu dit onder nat.-soc. leiding staat. Na in het kort de historische ontwikke ling van het werk op 't departement geschetst te hebben, zeide spr.. dat zoo goed als alle bruggen, welke in de Oorlogsdagen zijn ver nield, hersteld zijn. Door den oorlogstoestand kan het departement niet zóó werken als men dat zou willen. Vele werken liggen stil. Een uitzondering is de voleindiging van den N.O.- polder. Daar zijn 8000 H.A. voor de voedsel voorziening ten nutte gemaakt. In 1944 hoopt men hieraan nog 10.000 H.A toe te voegen. Spr. vroeg aandacht voor het na den oorlog aan te leggen net van auto-snelwegen. In de toekomst zal men het winnen van nieuw land doorzetten, in de eerste plaats de Zuidelijke polders en het IJsselmeer en verder plannen ontwikkelen voore ventueele inpoldering van zee-armen in Zeeland en de inpoldering van het Wadden-gebied, de Lauwerszee en de Dol- lard, verder verbetering van de rivieren, even tueele kanalisatie van den Rijn, betere ontwa tering van verschillende landstreken, uitbrei ding en verbetering van het kanalennet, mo derniseering van de Nederlandsche spoorwe. gen, die in den tusschentijd zeker tot een staatsbedrijf omgevormd zullen zijn, een dui delijke coördinatie van het verkeer, een be hoorlijk concessie-systeem voor het autobus- verkeer, met ondersteuning van het particu lier initiatief, ordening van het vrachtverkeer in den ruimsten zin, zoodat ook den kleineren ondernemer een behoorlijk bestaan gewaar borgd wordt, waarbij het streven naar mono polie-bedrijven dient te worden tegengegaan, bundeling van de energie-opwekking, voortge leiding en distributie aan oe hand van een be hoorlijke energiewet Nog talrijke andere pro blemen wachten op een oplossing, aldus spr.. doch wij moeten ons bewust zijn, dat niet alje wenschen teveliik uitgevoerd kunnen wordén Rede dr. ing. W. A. Herwejjer De Gildeleider dr. ing. W. A. Herweyer gaf een overzicht van den stand van zaken van het T. G. in het bijzonder en van het Neder landsche technische leven in het algemeen. Uitvoerig ging spr. in op de positie van den „besparings-gevolmachtigde". Na gesproken te hebben over de door de oorlogsnoodzaak ver snelde normalisatie en bedrijfsrationalisatie besprak hij de „typisatie", waarbij het aantal typen van een nr-nAn-t drastisch wordt beperkt De Leider spreekt. Mussert begon zijn rede met een citaat uit een artikel in een Utrechtsche krant van twin tig jaar geleden, waarin een humanist aan kondigde, dat de klassieke opleiding vervan gen zou worden door een technische opleiding met alle ellende van die. Spr. is tegen dit artikel ingegaan, omdat naar zijn meening de techniek niet naar vernietiging, maar naar opbouw zal leiden. Toch is de techniek ons boven het hoofd gegroeid, omdat zij in den oorlog dood en verderf brengt. In dit verband bracht spr. de ronkende Engelsche en Ameri- kaansche vliegtuigen, die thans boven ons land naar Duitschland vliegen, in herinnering. Er zijn, aldus spr., in ons volk drie categorieën. De menschen van de eerste categorie zijn ver heugd over deze „muziek in hun ooren", die van de tweede verafschuwen deze bommen- terreur uit menschelijke overwegingen en wij vormen de derde categorie en zijn ervan over tuigd dat de Anglo-Amerikaansche vliegtuigen gesteund worden door het jodendom om Duit- Hoofdredacteur: F. C Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagseh Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse], Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Henre-rin Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde bon. sche steden te vernielen. Wie zal zeggen, zoo vroeg Mussert zich af, of er over een half jaar of eerder nog wel één huis in Londen zal staan? Wij weten het niet. Misschien is over een jaar Londen één ruïne. Het gaat thans om de vraag of Europa zal kunnen blijven bestaan of niet, nu heele werelddeelen tegen elkaar in opstand zijn ge komen. De communistische en groot-kapitalis tische techniek vervaardigen massa-producten zonder ziel, terwijl het Europeesche product een ziel heeft. De kracht van de nationaal- socialistische techniek ligt in haar cultuur zijde. Moeten wij, aldus spr., van Amerika de cultuur leeren? En zullen niet de bolsjewisten als zij daartoe de kans krijgen, de Europeesche cultuurdragers afmaken? In het vervolg van zijn rede schetste spr. de historie van Europa van de middeleeuwen tot heden. Deze tijd eischt van ons het tegen houden van de ontbinding en de verwoesting, omdat ons hart uitgaat naar den opbouw. Het gaat er thans om een synthese te vinden. Dat kan. zonder dat elk volk zijn eigen aard prijs geeft. Indien het Adolf Hitler gelukt zijn histo rische roeping te vervullen, zal het ware so cialisme komen. Gaat daarbij onze souverei- niteit verloren? Geenszins, als er maar vrij heid in gebondenheid is. Ook de technici kunnen helpen den oorlog voor Europa te winnen. Aan het einde van zijn rede sprak de Leider over onze hoogescholen, waar momenteel de hoogleeraren saboteeren, met uitzondering van Delft en Wageningen. Wij moeten het van de saboteerende hoogleeraren aan de andere uni versiteiten niet hebben. Integendeel, het gaat om de bouwers van Europa. Met een opwek king om pal te blijven staan in deze moeilijke jaren, besloot Mussert zijn rede. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd deze landdag besloten. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM OPGEHELDERD. De vorige week is 's nachts een moordaan slag gepleegd op den 36-jarigen caféhouder G. J. van Duffelen, wonende in de Slaghekstraat te Rotterdam. Zijn vrouw beweerde, 's nachts wakker geworden te z'ijn doordat haar man kreunde. Toen zij het licht aanstak, bleek de man door eenige slagen met een zwaar voor werp zeer ernstig aan het hoofd gewond te zijn. De politie heeft thans den dader, den 25- jarigen expeditieknecht H. M. I. aangehouden. Hij had een liefdesverhouding met de vrouw van den caféhouder en wilde Van D. uit den weg ruimen. In den bewusten nacht was hij de woning binnengedrongen en had Van D. met een ijzeren staaf eenige malen op het hoofd geslagen. Met medeneming van een groot be drag aan geld was hij gevlucht. De echtgenoote van Van D. alsmede een 21-jarige buffetjuffrouw, die bij Van D. in de kost was, zijn eveneens aangehouden, daar zij vermoedelijk ook een rol in het drama hebben gespeeld. De caféhouder is Zondag in een ziekenhuis overleden. Nader wordt gemeld, dat de 34-jarige echt genoote van Van D. bekend heeft, samen met den in arrest gestelden I. een afspraak te heb ben gemaakt om haar man uit den weg te ruimen. Het had reeds op 18 Mei in de bedoe ling gelegen den kastelein te vermoorden. Ook toen werd geprobeerd met een hard voorwerp zijn schedel te verbrijzelen, maar de aanslag mislukte en de dader bleef onbekend. I. heeft toegegeven ook aan dezen aanslag schuldig te zijn. AFLEVERING VAN VLEESCH EERST WOENSDAG Hoewel de vleeschbonnen 49 en 50 reeds Vrijdag bekend zijn gemaakt, is het afleve ren op deze bonnen door den kleinhandel eerst van Woensdag 1 December af toege staan. GELDIGHEIDSDUUR CHOCOLADEBON VERLENGD De geldigheidsduur van de bonnen ver snaperingen 47, welke op het koopen van 100 gram chocolade recht geven, is tot en met 11 December a.s, verlengd. KORT NIEUWS Te Dedemsvaart had een scholier een projectiel gevonden en was, in plaats van de politie ervan in kennis te stellen, zoo onvoor zichtig er mee te gaan spelen. Plotseling ex plodeerde het gevaarlijke voorwerp met het gevolg, dat de jongen ernstig aan de handen en het gezicht werd gewond. Twee vingers werden hem afgerukt. Hij is naar een zieken huis vervoerd. De Oisterwijksche politie is erin geslaagd klaarheid te brengen in de dezer dagen ge pleegde inbraak in de stoomwasscherij „Rein- goed" te Oisterwijk, waarbij de daders bijna de geheele ter bezorging gereedstaande wasch wegsleepten. Twee personen zijn in arrest ge steld, terwijl het grootste gedeelte der gesto len waschgoederen is teruggevonden. Te Heerlen is de 55-jarige hulpmachinist H. Eurlings ten gevolge van een breuk in de constructie van de baggerkraan die hij be diende, in het pl.m. 4 M. diepe waterbassin, dat zich onder de kraan bevond, gevallen.Toen hij er uit gehaald was, bleek hij reeds te zijn overleden. E. was gehuwd en vader van 9 kinderen. Te 's-Gravenhage werd een man wegens chantage aangehouden. Bij zijn overbrenging van een perceel in de binnenstad naar het hoofdbureau van politie ging de arrestant aan den haal, hoewel hij hiervoor ernstig was ge waarschuwd. Er is toen op den vluchteling geschoten, die hierdoor werd gewond. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. DE. E. EMMEN. De commissie voor beroeping en benoe ming van de Ned. Herv. Gem. van Am sterdam heeft voor de vervulling van twee vacaturen twee drietallen voorgesteld. Op het eene drietal is o.m. geplaatst dr. E. Emmen, Ned. Herv. predikant hier ter stede. PERSQNALIA. Naar we vernemen heeft ds. W. F. La- man, predikant bij de Chr. Geref. Gemeente van Haarlem-Centrum voor het beroep naar Zwijndrecht bedankt. Onze stadgenoot de heer G. J. Wiers- ma, is benoemd tot leeraar Wis- en natuur kunde aan het Chr. Lyceum te Alphen a.d. Rijn. DE HEER J. P. BELS OVERLEDEN. In den ouderdom van 75 jaar is te dezer stede overleden de heer J. P. Bels, gep. kolo nel der artillerie. De crematie is bepaald op Woensdag a.s., na aankomst van trein 11.50 u. SPORT EN WEDSTRIJDEN V) Voetbal Groote overwinning van E.D.O. V.S.V. verliest met 41 van Feyenoord. In het Westen zijn de drie wedstrijden uit de eerste klas van het inhaalprogramma ge speeld en E.D.O. heeft in langen tijd niet zoo'n groote overwinning behaald. H.B.S. werd met 6—0 geklopt. Hierdoor is het verschil met Volewijckers tot vijf punten teruggebracht. De Amsterdammers hebben 18 pnt.; Hermes 15 pnt. en E.D.O. 13 pnt. De Zondag te spelen wedstrijd E.D.O.Volewijckers is dus van groot belang. In district 2 verloor V.S.V. met 4—1 van Feijenoord. Reeds na twee minuten hadden de Rotterdammers de leiding met 20; daarna was V.S.V. iets meer in den aanval, doch een overwinning kón niet worden behaald. De IJmuidenaren bezetten met 13 pnt. (V.U.C. 18 pnt) de derde plaats, welke de ploeg met Feijenoord gewisseld heeft, 't Gooi deed in het Stadion goed werk door Blauw Wit een nederlaag van 5—1 toe te brengen. E. D. O.—H. B. S. 6—0. De groote overwinning van 60 van EDO op HBS geeft den indruk, dat de Haariemsche voor- waartsen bijzonder op schot zijn geweest. Toch had de score hooger kunnen zijn, want de spelers hebben de vele kansen niet uitgebuit en speciaal niet in de eerste helft, toen de voorhoede een behoorlijke partij speelde. Met fraai open spel trokken de Haarlemers, goed gesteund door Schijvenaar, die voor rust op dreef was, ten aan val. doch voor doel was het mis. De binnen- spglers schoten te weinig of onvoldoende en Groeneveld op de linksbuitenplaats, die veel vrij spel kreeg, kwam vaak goed opzetten, doch schieten kon hij niet. Met rust hadden de Haarlemmers een voor sprong van 20, verkregen door Spek, die na dertien minuten uit een aanval van links in schoot en Hirs. die na veertig minuten vrij spel kreeg en doelpuntte. Het overwicht van de Haar lemmers was groot geweest en dat bleek o.a. uit de zes hoekschoppen, tegenover geen enkele van de Hagenaars. Dat HBS de eer niet kon redden, kwam doordat de voorhoede het spel te kort hield. De bal ging steeds van man tot man en als het Haariemsche doel genaderd was, waren Steffens, die voor Zandstra inviel en Sluis in de omgeving, om het gevaar te keeren. Boven dien beteekende het niet meespelen van Walhain en Herklots een verzwakking. Het zag er na de hervatting naar uit, dat HBS zich ging herstellen. De ploeg was in het eerste kwartier meer in den aanval en Van der Vegt, de beste speler uit de voorhoede, trachtte te doelpunten, echter zonder succes. Daarna ver slapte het spel bij de Hagenaars aanzienlijk en speciaal in de verdediging, welke toch al geen sterken indruk had gevestigd, EDO maakte hier van een dankbaar gebruik, door in een kwartier tijds vier maal te doelpunten en den stand op 6—0 te brengen. Eerst kreeg Steendam den bal uit een voorzet van Groeneveld en doelpuntte Daarna ontving Hirs die in buitenspelpositie stond den bal van de tegenpartij, ging er vandoor en bracht den stand op 4—0. Spek maakte er 5—0 van en tenslotte gaf Steendam met een fraaien kopbal Boas het nakijken. Wel bleef EDO in den aanval, doch enkele kansen gingen ver loren. H.B.C. SPEELT GELIJK TEGEN W.-FRISIA H.B.C. was in het eerste kwartier zóó sterk in de meerderheid tegen West-Frisia, dat er op de tribune reeds van een overwinning met minstens vijf doelpunten verschil werd gespro ken. Tot 20 minuten vóór tijd de stand was toen 41 in het voordeel van H.B.C. was deze profetie houdbaar, doch op dat oogen- blik kwam de ommekeer. Postumius, de links buiten der gasten, die voor de rust niet was opgevallen, kwam er steeds beter in. Na eenige mislukte pogingen schoot hij onhoudbaar voor Ketel juist onder de lat, waarna zijn nevenspeler Bakker met een ver schot den achterstand tot 43 verkleinde. Eenige minu ten voor het einde kwam de gelijkmaker, die' Postumius inschoot (4-4). Dit over het slot, dat het belangwekkendste deel van den strijd was. In de eerste helft speelde H.B.C. en wel spe ciaal haar voorhoede met Smit als middenvoor een aardig, levendig spel, waartegen West- Frisia weinig in te brengen had. Peeperkorn, na een jaar weer van de partij, maakte het eerste doelpunt, gevolgd door een treffer van Jan van Bakel. Hoewel Muskee den stand op 2-1 bracht, was het overwicht van H.B.C. nog zóó sprekend, dat de bezoekers zich gelukkig mochten prijzen, dat het bij één doelpunt van Arie Martin bleef. In de tweede helft schoot Smit een strafschop in (4-1), doch daarmede bleek H.B.C. al haar kruit te hebben verscho ten en het werd 4-4. W.F.C. werd in eigen huis door Alcmaria met 2-1 verslagen, waardoor K.F.C. nóg on genaakbaarder aan den kop staat. De Koogers hebben een prachtigen voorsprong op de ove rige Zaansche ploegen om van de rest maar niet te spreken. De wedstrijd Z.F.C.Kenne- mers ging niet door. K. F. C O. S. V Z. F. C W. F. C Alcm. Victrix West Frisia R. C. H H. B. C ZANDVOORTMEEUWEN 2 WINT. In deze omgeving zijn enkele wedstrijden gespeeld. In Heemstede boekte Zandvoortmeeuwen een succes en won met 62 van H. B. C. 2. De Zandvoorters hebben de leiding in de reserve derde klas, EERSTE KLASSERS. DISTRICT I: EDO—HBS 6—0. DISTRICT II: Feijenoord—VSV 4—1; Blauw Wit— 't Gooi 1—5. DISTRICT III: Enschedesche Boys—Tubantia 5'1. DISTRICT IV: Spekholzerheide—MVV 2—1; Willem IIRoermond 0-0; MauritsBW 03; P SV—NAC 4—1; NOAD—Eindhoven 3—2; De Spech ten—LONG A 0—1. DISTRICT V: Velocitas—Leeuwarden uitgest.; HSC—GVAV 1—5; Veendam—Be Quick 3—2; LSC Heerenveen uitgest.; AchillesSneek 40. Handbal WEST A WINT MKT GROOTE CIJFERS VAN ZUID. De damesdistrictswedstrijö West A.Zuid is in een verdiende verdien de overwinning van 8-0 voor het Westen ge ëindigd al dient gezegd te worden, dat de zuidelijke dames tot het laatst goed partij hebben gegeven. De westelijke aanval bleek echter vooral na rust, toen met wind mee gespeeld werd, voor de zuidelijke verdedi ging te sterk te zijn en wist zich door een snel combinatiespel herhaaldelijk vrije kan sen te scheppen, die dan ook meestal in doelpunten konden worden omgezet. Vooral het Zeeburgduo de dames E. Dammers en N. Timmer, stichtte door goed plaatswisselen herhaaldelijk verwarring in de zuidelijke achterhoede, doch door te strak aangeven gingen enkele malen kansen verloren. Nadat de rust voor West een 2-0 voorsprong had gebracht door mooie doelpunten van de da mes Stuij en Dammers, werd deze in de tweede helft na doelpunten van de geheele voorhoede tot 8—0 opgevoerd. De steden-ontmoeting Haarlem B,Zaan dam bracht tegen de verwachting een 3—1 overwinning voor de Haariemsche dames, waaraan Mej. T. Handgraaf, die voor alle doelpunten zorgde, wel een werkzaam aan deel had. Ook de heerenwedstrijd tusschen een af- deelingscombinatie eerste klassers en tweede klassers leverde een verrassing op, want de tweede klassers wisten hier met 6—2 de baas te blijven. De grootere schotvaardig'heid bracht den heeren Brussé c.s. echter de ver diende zege. O O ce c* O ft C 9 7 2 0 16 23 16 9 6 1 2 13 24 17 9 4 3 2 11 20 14 9 4 3 2 11 15 11 10 5 1 4 11 19 17 9 3 2 4 8 17 24 8 3 1 4 7 17 21 9 2 2 5 6 24 28 8 1 3 4 5 14 21 7 1 2 4 4 8 14 9 2 - 7 4 24 26 St. Nicolaas geholjpen door zijn knechten collecteerde tijdens de pauze van een der voor de „frontzorg-actie" in Den Haag georganisaerde avonden voor het goede doel. (C.N.F./Cino Pax c) RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 30 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vroolijk goedeia morgen. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vroolijk goeden- morgen. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-over zicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Vlotte morgenklan ken. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Omroep orkest en tenor. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Fluit en piano. 10.45 Bosita Serrano en Jean Sablon. 11.00 Voordracht. 11.15 Orkest Malando. 12.00 Almanak. 12.15 Pianovoordracht. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten, so list en Duo Simplisse-Burton. 14,00 Sinterklaas in Friesland voorheen en thans. 14.15 Solisten concert. 15.00 Theo Uden Masman. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Arnhemsohe Orkestvereeniging, 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overzicht. 18.05 Opera fragmenten. 18.45 De NSB antwoordt. 18.55 Spie gel v. d. Dag. 19.00 BNO Nieuws en -actueele be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Badio- Centrales. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 B NO Nieuws en cultureele berichten. 22.15 Beken de Melodieën. 23.0024.00 Concert met zang. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Viool en piano. 17.30 C'ouperin-Mozart. 18,00 Amusementsorkest en zang met orgelbege leiding. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschou wing. 19.15 Voor de kleuters. 19.30 Grieg-Sibelius. 20.15 Duitsche Taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het N.A.F. 20.45 Operafragmenten. 21.45 Avondwijding. 22,00 BNO Nieuws en cultureele berichten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2