h &jjp DE RIJKSP0ST SPAARBANK^ pudding /j KWALITEIT/ p.iJ vgïisSjPUDDING DE NETTE DIEF. D. - Een braaf man doet me het verhaal: Gistermiddag is in de Kruisstraat een fiet sendief op heeterdaad betrapt. Hij werd ge grepen en kreeg van het verontwaardigde publiek een rammeling, voordat een poii- lie-agent zich over hem ontfermde en hem bracht waar dieven thuishooren. Wat mijn zegsman daarbij het meest heeft gefrappeerd is, dat deze fietsendief zoo op 't oog geen arme tobber was, uie zich in een oogenblik van vertwijfeling vergrijpt, maar een soliden indruk maakte en in ieder geval keurig in de kleeren stak. Waarbij we de opmerking maken, dat fiet- senstelen een net vak is, waarbij men dus netjes gekleed dient te gaan. Deze nette dief zal wel loon naar werken ontvangen en we kunnen dus voorloopig tot dit geval het zwijgen doen. Maar nu zou ik met verlof toch ook gaarne een let tertje schrijven over een categorie van nette dieven, die in onze dagen hun daden nog maar altijd ongestraft bedrijven zon der dat een politieagent ze in den kraag grijpt en zonder dat een verontwaardigde menigte hun een overigens welverdiende kastijding toedient. Want de ochtendpost bracht weer eens een briefje, waarin de klachten voor de zooveelste maal worden opgesomd: Er zijn menschen, die het normale rantsoen van 5 K.G. aardappelen in de zeven dagen krij gen. Maar er zijn er ook, die in dezelfde periode over 50 K.G. aardappelen beschik ken. omdat ze met den groentenboer handjeplak spelen. En mijn briefschrijver gaat verder en verhaalt, hoe er des avonds aan de deuren wordt geleurd met tarwe brood voor vier, vijf gulden per stuk, met appelen voor f 1,75 het kilogram, met eieren voor 1.25 per stuk en melk voor een gulden den Liter. Dank voor het schrijven, maar, in ver trouwen: het is oud nieuws. Iedereen weet, dat wie een dikke beurs heeft vandaag den dag kan koopen wat zijn hart begeert en dat op dit punt iedere moraal hopeloos zoek is. Iedereen weet, dat het ontevredenheid moet wekken, wanneer de een zich tien maal zooveel voedsel kan verschaffen als de ander. „Ik kan geen pond appelen voor mijn gezin krijgen" klaagt de besteller achter het karretje van de P.T.T., „maar ■wel kan ik hier en daar en overal veertig, vijftig Kilo brengen, keurig verpakt met het adres van den afzender er op." „Het is niet sociaal en niet Christelijk, dat de een dubbel krijgt en de ander te kort heeft" eindigt het schrijven. Juist, zoo is het, en al de smoesjes, die den zwarten handel in levensmiddelen moeten goedpra ten zinken in het niet bij deze beschuldi ging. Niet sociaal en niet Christelijk. An ders gezegd: Wie zich in dezen tijd verrijkt met levensbehoeften, die hem niet toe komen, verrijkt zich ten koste van zijn volksgenooten. En nu wil het ongeluk, dat zij, die hier schuldig staan, over het algemeen netjes in de kleeren steken en maar gansch niet den indruk maken, op oneerlijke zaken uit te zijn. Maar inderdaad zijn zij, sociaal ge sproken, overtreders van wet en voor schrift en in Christelijken zin overtreders van het achtste gebod en dan is het van het minste belang of zij in menig ander opzicht behoorlijke, achtenswaardige lieden zijn, wien men over het algemeen zekere waar deering niet onthouden zal. Zoolang zij in deze dagen, die nu eenmaal van ieder onzer een groote mate van gemeenschapsbesef vergen, hun persoonlijke belangetjes hoo- ger stellen dan de behoefte van het alge meen en zichzelf te goed doen wat aan het algemeen ten goede behoorde te komen zijn zij, sociaal en Christelijk gesproken, nette dieven. Het rantsoen spijsolie blijft 200 gram. In afwijking van hetgeen onlangs gepu bliceerd is. wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat het rantsoen spijsolie gehandhaafd blijft op 200 gram per rantsoen. De rantsoenbonnen voor spijsolie geven derhalve recht op het koo pen van 200 gram spijsolie, terwijl de toe wijzingen voor spijsolie eveneens recht geven op het koopen van 200 gram spijsolie per rantsoen. De toewijzingen, welke uit sluitend recht geven op het koopen van raapolie, dat zijn dus vettoewijzingen, waarvan de linkerbovenhoek is verwijderd en welke aan voor- en achterzijde voorzien zijn van een stempel van den distributie- dienst, geven evenwel recht op het koopen van 180 gram raapolie per rantsoen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland f S. R. Kuiper Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede, Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. „Die Sonntagsfrau." Opvoering door het Deutsches Theater in den Niederlanden. De bezitter van rijkdommen wordt door velen benijd en terecht; de arme drommel heeft echter één ding op hem voor: de zeker heid dat liefde en vriendschap voor hem niet gehuicheld zijn „om der wille van de smeer". Alexander Severin, den juist gelukkig gehuw den man uit ons blijspel, is het tot een obsessie geworden, dat zijn vrouw Christine hem wel licht om zijn geld genomen heeft hij besluit haar op de proef te stellen en doet of hij zijn positie en vermogen heeft verloren. Zoo groot is zijn wantrouwen dat de blijmoedigheid waarmee zij de lotsverwisseling draagt, hem nog niet overtuigt van de dwaasheid van zijn veronderstelling. Maar dan komt Christine er achter welk minderwaardig spelletje haar man speelt en woedend verlaat zij hem. Na tuurlijk komt alles ten slotte terecht en wel op een vrij onverwachte wijze: Alexander ver liest werkelijk positie en geld. Dit brengt de echtelieden tot elkander en met een hoopvolle toekomst in 't verschiet, valt het doek na het laatste bedrijf. Belangrijke figuren zijn nog Angela, een be roepsstokebrand, die telkens het vuur van het wederzijdsche wantrouwen doet oplaaien en de trouwe huisvriend Prof. Stephan, die het jonge paar in lief en leed ter rijde staat: ver der Frau Meyer, een buurvrouw die het jon ggehuwde vrouwtje in haar nieuwe omgeving in de volksbuurt op robuste wijze helpt bij de moeilijkheden van de huishouding. ..Die Sonntagsfrau" is een zeer vlot, luchtig spel geworden, geestig van dialoog, vol afwis seling en onverwachte wendingen. Het bezit iets flitsends, iets zoo „filmisch" hier en daar. dat het mij niet verwonderde te lezen, dat de acteur Curt Braun ook voor de film geschre ven heeft. Het spel viel over het geheel zeer ta loven. Uitstekend was Cissie Henckel als Christine, eerst als pas gehuwde in weelde levende vrouw, die het theater ter wille van haar man heeft opgegeven, vervolgens in de rumoerige volksbuurt op de bovenkamer, in den strijd voor haar liefde alle misère verdragend tot zij den toeleg van haar man heeft ontdekt, ten slotte als begrijpende échtgenoote. die Alexan der bijstaat in zijn moeilijkheden. Hermann Hoensch gaf van Alexander een vlotte typeering en Joly Holsten was een ge raffineerde Angela. Kostelijk was Prof. Ste phan van Joachim Ernst: prachtig waren kop. gebaren en stem van dezen bohèmienachtigen professoralen kunstschilder. Hilda Kneip als de behulpzame volksvrouw had een zeer dankbare rol, waarvan zij de mogelijkheden ten volle wist uit te buiten. Een comedie als „Die Sonntagsfrau" verliest de helft van haar kracht als speelstuk wan neer ze niet vlot opgevoerd wordt. Maar voor tempo werd gezorgd. Hieruit en uit de ver zorging van alle détails van spel, costumee- ring en décor bleek dat de spelleiding in uit stekende handen was. De volle zaal gaf her haaldelijk blijk van groote ingenomenheid. B. VEURMAN. GEEN SPEEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van Onderwijs, de heer Van Driel, is morgen, Woensdag, verhin derd zijn gewone spreekuur te houden. ALLE-DAG-KERK. Wegens de koude worden de diensten per 1 December a.s. beperkt tot een enkelen dienst per week, des Dinsdags, aan te van gen om 3 uur met gezamenlijken zangdienst, waarna om half vier de eigenlijke dienst begint. Deze diensten hebben dan plaats in de Kapel der Groote Kerk. ingang Oude Groenmarkt. Dinsdag 30 Nov. is de laatste gewone dienst om half vier. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. Woensdag 1 December hoopt de heer G. v d. Linden, Vergierdeweg 176. den dag te her denken dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot besteller der P T T. Op 3 Augustus 1941 werd de heer v. d. Linden bevorderd tot kantoorknecht. Door hulpvaardigheid en goede kameraadschap heeft hij vele vrienden verworven. GEVONDEN VOORWERPEN. Autoped, van Pelt. Gasthuissingel 8; bril, Hoofd, Olycanstraat 30; geld, van Voorst, Schag- chelstraat 16 rd.; handschoen, Beunga, Gen, Cronjéstraat 147 rd.; handschoen, v. d. Raadt, Atjehstraat 99 zw,; statutenboekje. Bureau van Politie, Semedestraat 9: koffer, Teljeur, Lin- schotenstraat 66: muts, Snellenberg. Reigerstraat SO; portemonnaie met inh„ Neef. Lijsterlaan 26, Velsen; portemonnaie met inh„ Zoon, Schee- perstraat 42; vulpen, Groeze, Diezestraat 18; wantjes, Klijn. Busken Huetstraat 40. NIEUWE UITGAVEN. Gevleugelde roofridders door F. Siedel. Uitgeverij Westland, Amsterdam. De gevleu gelde vrijbuiters zijn de boomvalk, de havik, de sperwer, de kiekendief en wat er zoo meer op de veer door de lucht jaagt en met klauw en snavel op prooi uit is. De schrijver, F. Siedel heeft dit volkje gadegeslagen en van deze uiterst minutieuze observatie vertelt hij in dit boek. Vele, vele dagen heeft hij met onuitsprekelijk geduld in de nabijheid der nesten moeten vertoeven, dikwijls om maar een enkele uiting van den roofvogelhabitus te controleeren en zoo mogelijk fotografisch vast te leggen. Want de schrijver is behalve een gewetensvol onderzoeker, bovendien een verdienstelijk vogel-fotograaf en oen vijftig tal opnamen legt daarvan een uitnemend ge tuigenis af. Een nobel boek! Een boek, dat liefde en bewondering voor de natuur vermag te wek ken en dat daarom zonder voorbehoud mag worden aangemerkt als uitnemende lectuur voor jong en oud, voor ieder, die belang stelling heeft voor deze zoo interessante af- deeling der levende natuur. Oostland reeks. In deze reeks, die bezorgd wordt door de Uitgeverij Westland te Am sterdam, verschenen: De volken van Europa, Kaukasië en De Unie der socialistische Sov jet-republieken U.S.S.R. De naam is de aan duiding: genoemde onderwerpen worden op overzichtelijke wijze in deze boekjes behan deld en vormen een nuttige voorlichting voor ieder, die wat dieper wil ingaan op deze tot het nieuwe Oostland behoorende en tot de in onze dagen zoozeer in de belangstelling staande Sovjet-republieken. „Robbedoes getrouwd." Opvoering door „J. J. Cremer". De vereeniging „J. J. Cremer" heeft met dit stuk van Christien van BommelKouw en Henk Bakker een goede keus gedaan; „Robbedoes getrouwd" is een alleraardigst spel, niet in de eerste plaats door wat er in gebeurt de handeling is bijzonder sober gehouden -maar door de goede teekening der optredende personen. Robbedoes, kin derlijk levenslustig maar toch geen kind meer, spontaan maar onbesuisd, eerlijk, maar met het hart op de tong, beminnelijk door haar goede eigenschappen en door haar fouten, is wel het best geslaagd, maar ook Lou, haar rechtschapen, doch starre, wat bekrompen echtgenoot, oom Simon en zijn vrouw, begrijpende oudere menschen, en Victor, de geblaseerde hartenbreker, die door den omgang met de frissche natuur lijke Robbedoes zijn beter zelf terugvindt, zijn zeer aannemelijke figuren geworden. Van een alledaagsche liefdesgeschiedenis is geen sprake: feitelijk is de historie van Robbedoes met Victor bijzaak. Het dit stuk beheerschende conflict is de botsing tus- schen de in gevoel en gedachten geëman cipeerde Robbedoes en haar echtgenoot, die haar als kind-vrouwtje blijft behande len, omdat hij uit zelfgevoel niet anders in haar wenscht te zien dan het door hem in bescherming genomen kind. Door verschillende grappige bijfiguren zijn de tooneeltjes verlevendigd en krijgen ernstige, pijnlijke situaties soms een plotse linge komische wending. De opvoering vond plaats voor een stamp volle zaal, die met groote aandacht het spel volgde en herhaaldelijk blijk gaf van groote geestdrift. Anneke de Wilde toonde zich ook als gehuwde Robbedoes volkomen voor haar rol berekend. Gebaar, stembuiging, mimiek waren uitstekend; de plotselinge uitbar stingen van blijdschap of verdriet van het levendige temperament, de beweeglijkheid van geest en stemming, zij wist het alles zeer goed weer te geven. Daarbij toonde zij in tegenstelling met enkele andere spelen den zoo goed als geen inzinkingen, al boeide zij mij in het eerste en het laatste bedrijf meer dan in het tweede. Maar dit laatste lag minder aan haar dan aan haar tegen spelers. Henk Bakker gal een goed getypeerden echtgenoot, wat t e droog, wat t e hard en bekrompen naar mijn smaak; meer reliëf krijgt de figuur ongetwijfeld, wanneer hier en daar het warme gevoel van den man die niet begrijpt, door de starre uiterlijkheid heen breekt. Het minst sterk vond ik hem aan het eind van het tweede en derde be drijf. Ook Simon werd juist en met warmte ge speeld door Kees Crombouw; zijn vrouw door Jo Bremer was vooral goed in haar wijze, begrijpende gesprek met Robbedoes en Victor in het derde bedrijf. Opvallend natuurlijk spel gaf Wim Oostwald als Hein de Bont, Lou's neef. Victor van Aad Stroman had ik me wat meer blasé gedacht; zijn optreden maakte nu vooral in het begin een iets gezwollen indruk, maar hij maakte dit ruimschoots goed door zijn juist gevoelde optreden in de moeilijke afscheidsscène van het laatste bedrijf. Van de kleinere rollen dienen stellig de beide dienstmeisjes nog apart vermeld te worden; vooral Eki OostwaldBouwer trok de aandacht door los, natuurlijk spel. De spelleiding was bij Henk Bakker in goede handen; enkele kleine, wel nauwelijks opgemerkte haperingen in het tweede en derde bedrijf daargelaten, die zeker niet aan de regie geweten mogen worden, had het stuk een vlot verloop. B. VEURMAN. HUIS VROUWEN VLIJT IN OORLOGSTIJD. Onder dit motto geeft men onderricht in het maken van taschjes uit oude vilthoeden, het maken van wanten, het knoopen van tas- schen en het maken von moftaschjes. Men kan zich aanmelden voor middag- of avondles in Heemstede Valkenburgerlaan N. V. D., voor Haarlem: Ruilbeurs Stadhuis. SPORT EN WEDSTRIJDEN Boksen HESSELS WINT VAN VAN DER BUSKE. In het voorjaar zorgde Van der Buske bij de kampioenschappen van Noord-Holland voor een verrassing door van Hessels te winnen. Later bij de nationale kampioenschappen bleek de Haar lemmer sterker. Een bewijs gaf fc-ij Maandag avond ook tijdens de revanche van de districts kampioenschappen. Hessels bokste voorzichtiger dan in April. Hij wachtte kalm de onbesuisde aanvallen af en hoewel hij geen groote dingen liet zien. was hij technisch ver in de meerder heid en behaalde een overwinning op punten. Korfbal SPORT VEREENT VERLIEST VAN GROEN GEEL (37). De eenige wedstrijd, welke in het rayon Haarlem werd gespeeld, was Sport- VereentGroen Geel. Hoewel de Santpoor tenaren verloren, was het toch een goede wedstrijd, in het bijzonder na de rust. In valler Scholtens smaakte het genoegen om Sport Vereent de leiding te bezorgen (10), doch reeds spoedig maakte Groen Geel gelijk. Groen Geel kreeg daarna een zeker over wicht en drukte dat in twee doelpunten uit (13). Sport Vereent gaf den moed niet op, en wederom verkleinde zij door M. Rip den achterstand tot 23. Groen Geel nam hierna het spel in handen en liep uit tot 25. Voor de rust kon A. Vink nog doelpunten, doch Groen Geel repliceerde onmiddellijk (36), met welken stand de rust aanbrak. Na de hervatting was er van een superioriteit van Groen Geel geen sprake meer; de verdediging van Sport Vereent hield uitmuntend stand, zoodat Groen Geel slechts één doelpunt a'an de score kon toevoegen (37). Krachtsport KAMPIOENSCHAPPEN VAN NOORD-HOL LAND. Zondag werden de wedstrijden om de kampioenschappen van Noord-Holland, georga niseerd door „Achilles", besloten met worstel partijen. Goede sport werd gedemonstreerd en het worstelen stond op een hoog peil. De uit slagen luiden: Lichtgewicht 1ste klasse: 1. J. Flendrie, Sim- Spaer geregeld bi; Dur kunt U (Uat op m«k«nl son, Den Haag; 2. J. Sluyter; 3. J. Hop, Achilles, Krommenie. LICHT middengewicht 1ste kl.1. A. v. Wijn gaarden, S.D.V., Culemborg; 2. M. Frederiks, Hercules, Den Haag; 3. G. v. Wijngaarden, S.D.V., Culemborg. Middengewicht 1ste Klasse: 1. F. Eillebrecht, D.O.K., Amsterdam; 2. K. de Groot, Achilles, Krommenie; 3. F. Rosbag, Olympia, Utrecht. Zwaargewicht 1ste klasse: 1. C. v. Zuilekom, S.D.V., Culemborg. Gymnastiek WEDSTRIJD A.T.B.—REST VAN NE DERLAND. De Zondagmiddag in de Turnhal te Amsterdam gehouden wedstrijd tusschen den Amsterdamschen 'Turnbond en de Rest van Nederland heeft uitgewezen, wat op papier reeds vaststond: de hoofd stedelijke turnsters wonnen en de zege bij de heeren kwam aan de Rest. Reeds in den aanvang namen de winnende ploegen een voorsprong, die tot het einde gehandhaafd bleef. In de Restploeg was o.a. opgenomen mej. A. Nol van de T.V. Santpoort, welke turnster deze plaatsing dankte aan haar succes in kampioenschaps-, districts- en selectiewedstrijden. Zondag was zij als nieuweling uiteraard niet een van de besten, maar dit was ook te wijten aan een laag cijfer voor rek, een omstandigheid, waarin trouwens de meeste turnsters van de Rest ploeg deelden. Vooral daardoor ontkwam deze ploeg niet aan een flinke nederlaag, n.l. met 501.25 p. tegen 550.25 p. voor de Amsterdamsche dames. Persoonlijk werden achtereenvolgens no. 1 en no. 2 mej. T. Bonnet (A.T.B.) en mevr. T. Loskamp Paezens (idem), resp. kampioene en oud kampioene van Nederland. Bij de heeren was voor deelneming aan den keuze-wed strijd van enkele weken geleden ook J. Roodenburg van het Haarlemsche Bato aanwezig, maar deze moest daarvan we gens gebrek aan oefening afzien. Groote verschillen in de onderdeelen, zooals bij de turnsters, deden zich bij de turners niet voor, maar de voorsprong werd niettemin door de Rest telkens zoodanig ruim geno men, dat het einde voor die ploeg kwam met 548,5 p. tegen 501 p. voor de Amster dammers. De Nederlandsche kampioen F. Schonk werd ook hier no. 1. Was er dus noch in den dames-, noch in den heeren wedstrijd van spanning sprake (waartegen de kwaliteit van het gebodene ruimschoots opwoog), de uitslag van den wedstrijd als totaal bleef tot het uiterste einde een vraag- teeken. De A.T.B. won ten slotte met 1051.25 p. tegen 1049.75 p. De toeschouwersruimte was met 1000 man publiek geheel gevuld, maar een 3 maal zoo groote Turnhal zou voor de belangstelling niet voldoende zijn geweest. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 1 DECEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Koor en orkest v. d. NAD. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Een vroo- lijk goeden morgen. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Pro gramma-overzicht. 3.00 BNO Nieuws. 8.10 Bonte melodieënreeks. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Composities van Paul Lincke. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Salonorkest en zangduo's. 11.00 Verzet van vier millioen, lezing. 11.15 Vol verwachting. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.10 Salonorkest. 13.45 De vrije Woensdagmiddag. 15.00- Godsd. Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNÖ Nieuws. 17.00 Reger-programma. 18.00 BNO Brabantsch Praatje. 18.05 Amusementsor kest en soliste. 18.45 Ervaringen van een socia list in een plattelands-gemeenteraad. 18.55 Spiegel v. d. Dag 19.00 BNO Nieuws en actueele be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 18.15 Omroep Symphonie-Orkest en solist. 19.45 De Familie Speelman. 20.15 Decem- berprogramma. 21.30 Uit 't jonge hart. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Adalbert Lutters Orkest. 18.00 Voor avondconcert. 19.00 BNO Nieuws en actueele be schouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Opera concert. 20.15 Praatje over handbal. 20.30 Orkest Willy Kok. 21.15 Pianovoordracht. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele be richten. Verduisteren: van 16.45 tot 8.15 uur 1 Dec.: zon op 8.26, onder 16.31 uur maan op 11.58, onder 20.39 uur 2 Dec.: zon op 8.28, onder 16.30 uur maan op 12.40, onder 21.55 uur 431*

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2