Les Béatitudes van César Franck. Uitvoering door het H.O.V.-koor. Het was heel wat jaren geleden dat het Fransche oratorium Les Béatitudes in onze stad voor 't laattst werd ten gehoore gebracht. Onbegrijpelijk, zou men geneigd zijn te oor- deelen, een dusdanig belangrijk koorwerk zoo langen tijd links te laten liggen. Ik kan mij indenken dat meer dan één Haarlemsche koor dirigent ondertusschen al eens in verzoeking gekomen is er aan te beginnen, maar het ten slotte toch maar gelaten heeft, om de niet te onderschatten bezwaren die aan deze onder neming vastzitten, bezwaren zoowel van aesthetischen als van pecuniairen aard. Wat dit laatste betreft: „Les Béatitudes" is een duur werk, vergeleken bij de geliefde reper toire-oratoria, niet alleen wegens de groote bezetting, maar ook voor wat aangaat het pro bleem van de te wekken belangstelling. Enfin, het H.O.V.-koor, dat voor geen klein gerucht vervaard is, waagde het Franck's Zaligsprekingen uit te voeren en heeft er zijn ervaringén mee verrijkt. Vooreerst heeft het 't ontzaglijke genot gesmaakt al studeerende door te dringen in den reinen geest dezer ver rukkelijke muziek, die in haar beste momenten (de koren der hemelingen, 't koor der heiden- sche en joodsche vrouwen en vooral het koor der rechtvaardigen „O Justice iternelle") van een bovenaardscben glans is en aan de ont- vankeliiken de innigste en diepste ontroering meedeelt. Tevens heeft men kunnen ondervin den hoe verbazend moeilijk het werk is, rhyth misch, melodisch (o die chromatiek!) en zelfs dynamisch: en wat een geweldige eischen het stelt aan den samenzang. Al die ervaringen getoetst aan de realiteit, kunnen winst be- teekenen. Wat de hoorklank betreft, werd het werk veruit het best gediend door den sopraan vleugel, die in sommige nummers verrukke lijk mooi klonk. Laurens Bogtman zong „la voix du Christ' en Willem Ravelli de Satan: m.i. had men die partijen beter kunnen omruilen: qua klank karakter (Bogtman heeft een mordant geluid en Ravelli kan veel weeker intoneeren) zou aldus een beter resultaat bereikt zijn. Toch dient gezegd, dat Ravelli de Satan goed voor droeg. Corry Bijster's blanke sopraan schit terde in de solistische ensembles en bovenal in de aria van ,,1'ange du pardon"; de alt Suze Luger gaf innige uitdrukking aan „Une mère" en Catharina Hessels maakte een flink debuut met de mezzo-partij. Frans Vroons verving als tenor Louis van Tulder en ver tolkte zijn partij meer dramatisch dan lyrisch r. Tol zong aannemelijk de aria „comme le blé sur I'aire", behoudens aan het slot, waar hij ontspoorde. Marinus Adam. die het werk geestdriftig en bezield aanvoerde, had een grooten steun aan het vlot begeleidende Residentie-orkest met zijn souplesse en zijn routine, maar vooral met zijn fraaien doorzonden klank. Op verzoek werd niet geapplaudisseerd. JOS. DE KLERK. Toezicht op tandheelkundigen. Tandarts G. F. H. Schutte te Bloemen- daal tot commissaris benoemd. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft den heer G. E. H. Schutte, tandarts te Bloemendaal, be noemd tot commissaris, belast met het toe zicht op de tandheelkundigen. Tot lid van den raad van bijstand, die den commissaris bij de uitoefening van zijn functie bijstaat is o.a. benoemd de heer C. Pull, tandarts te Heemstede. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Dinsdag is de verkiezing gehouden van zeven en dertig gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Hei-vormde Gemeente. Herkozen of geko zen zijn: Mej. Prof. Dr. c. G. van Arkel. C. Bag german. Mr. A Beets, Mej. H. C, van den Bos W. Dalhuisen, J. J. Delfos. J. L. van Dullemen E. van Dijk. S. B. M. van Dijk. W. Eggink. J. E van Epen, H. Franken Jr., J. Gayaard, H. W, van der Giessen, M. Groot. C. Harmans, A. van der Hoef, W. van Huis, C. P. de Jong, H. Kamp huis, W. L. Koelewijn, J. ten Klooster, Mej. A H. Meerburg. J. Möhringer, J. Piso, J. Plu, M Prent. H. J. Pruis, H. J. Schiihman, A E. van Sehuppen, John Smelik, R. Smit, N. Stoute, H van der Vlerk. J. K. Wagner, A. J. Weyberg Mevr. J. de Wijs—de Boer. „afscheid". Het Amsterdamsch Tooneel geeft Zondag avond in den Stadsschouwburg „Afscheid", tooneelspel van Guido Cantini, vertaald door j. C. van der Horst. jubileum a. j. de nijs. 8 December hoopt de heer A. J. de Nijs den dag te herdenken dat hij vijf en twintig jaar in dienst is bij de firma Frans Perquin, brand stof fenhandelaar. „Vergeet-mij-niet." Helpt uw behoeftige volksgenooten. De donkere winterdagen zijn voor vele huisgezinnen in dezen tijd extra moeilijk en extra-zorgen drukken deze gezinnen, die dikwijls ternauwernood van hun inko men kunnen rondkomen in den winter; waar zooveel meer kosten gemaakt moeten worden om het gezin van het allernoodza kelijkste te kunnen voorzien. Brandstoffen, warme kleeding, schoeisel en voedsel, dat alles vraagt grootere inkomsten dan vele dier gezinnen hebben. Hier is het dat Win terhulp ingrijpt, hier is het dat de behoef tige Nederlanders, dank zij de hulp van de meer en beter met aardsche goederen be deelde landgenooten, Winterhulp de zorgen dier huisgezinnen wat kan verminderen. De gezinnen, die geholpen moeten wor den, krijgen van Winterhulp waardebon nen, die het aanschaffen van de noodzake lijke kleeding, voeding, dekking en brand stoffen mogelijk maken. Van 4 tot 6 December a.s. zal Winterhulp wederom een groote collecte houden door het geheele land, welker inkomsten wor den aangewend voor het genoemde doel: het helpen van de huisgezinnen, de Neder landers, die dit zoo zeer van noode heb ben. Een collecte voor den behoeftigen Ne derlander. Deze collecte zal in het teeken staan van de „Vergeet-mij-niet", met welke bloem als speldje zal worden gecollecteerd. Toe passelijker naam had men niet kunnen vinden, waar tallooze Nederlanders er om vragen „niet vergeten te worden", waar tallooze volksgenooten geholpen moeten worden. Daarom doet Winterhulp Nederland een beroep op het publiek om deze collecte zoo veel mogelijk te steunen, hetzij door giften, hetzij door zich op te geven als collectant, hetgeen kan geschieden bij ieder plaatse lijk kantoor van den Nederlandschen Volksdienst - Winterhulp Nederland. De vorige collecten waren een groot sue ces, de opbrengsten werden bij iedere col lecte grooter. Moge dit een aansporing zijn om de opbrengst van deze collecte nog grooter te doen zijn dan de vorige! Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Hepmstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Jeugdige inbrekers. Dezer dagen ontdekte een hoofdwachtmees ter der politie in den Hout twee jongens, een van vijftien en een van achttien jaar, die bezig waren de inhoud van een koffer door te kijken Bij het onderzoek van de politie bleek de kof fer met inhoud afkomstig te zijn uit een wo ning aan de Crayenesterlaan, waar de beide jongens, hadden ingebroken. Bij het verhoor bekenden zij ingebroken te hebben in Heem stede en Bloemendaal. Bovendien hadden deze jongens in Haarlem twee rijwielen gestolen in verband hiermede is wegens heling een 54- jarige vischkoopman uit Haarlem aangehouden fietsendief door burgers gearresteerd Maandagmiddag omstreeks kwart voor vier had een heer zijn fiets voor een winkel op den hoek van de Ridderstraat en de Kruis straat gezet en was naar binnen gegan om inkoopen te doen. Terwijl deze heer zijn boodschappen deed. zag hij een man zich uit de voeten maken met zijn fiets, waarop hij naar buiten rende om den wegrijdenden man te achtervolgen. Hij werd spoedig bij gestaan door een aantal burgers, die met den bestolene trachtten den fietsendief het rij wiel weer afhandig te maken. De dief zette er een zoo groot mogelijken gang in om zijn achtervolgers te ontkomen en reeds scheen het hem te gelukken, toen hij bij het gebouw van het Arbeidsfront door een aantal burgers en een brandweerman in het nauw werd gedreven en van zijn fiets "werd getrokken. De man kreeg ter plaatse een aframmeling van het verontwaardigde publiek en werd vervolgens onder toezicht van een agent van politie naar de Smede straat overgebracht. EXCURSIE- EN ST. NICOLAASVEREEN „HAARLEM". Deze vereeniging heeft Zondag j.l. in de Gem. Concertzaal een St. Nicolaasfeest ge geven, dat door 1400 kinderen werd bijge woond. Des morgens was het feest voor de kleintjes en des middags waren de groote ren tot 14 jaar aan de beurt. De kleinen hebben genoten van een alleraardigste poppenkastvertooning door den heer Her man Smits en des middags deed het gezel schap De Lachsprinters onder leiding van den heer Martin van Delden de kinderen schateren van de pret. Het hoogtepunt van het feest was natuurlijk het bezoek van St. Nicolaas, die te paard de zaal binnenkwam, vergezeld door zijn knecht. De kinderen werden onthaald op versnaperingen en ont vingen bovendien een aardig geschenk. Het feest, het negende dat door deze vereeniging was georganiseerd, is in elk opzicht geslaagd en het was voor het be stuur een groote voldoening, dat het er ook dit jaar in geslaagd is, de jeugd een pret- tigen dag te bezorgen. faillissement vernietigd. Na gedaan verzet heeft de Haarlemsche rechtbank vernietigd het faillissement van t. J. van den Berg, eigenaar van een sportma- gazijn, Schouwtjeslaan 72. Curator mr. H. j. Pot te Haarlem. geen audiëntie van df.n commissaris der provincie. De wekelijksche audiëntie van den Commis saris der Provincie Noordholland op Woens dag 8 December wordt niet gehouden. GELEGENHEID TOT LATEN SLACHTEN VAN KONIJNEN. Dezer dagen deelden we mee, dat o.a. in Rotterdam konijnen op deskundige wijze geslacht kunnen worden. De gelegenheid hiertoe zal van Vrijdag a.s. af ook bestaan aan het Openbaar 'Slachthuis. Smolensk, Kief en Gomel. v. d. L. Een onzer abonné's wijst ons op het feit, dat „wij" op 22 September schreven: „dat belangrijke steunpunten als Smolensk, Kief en Gomel kunnen worden behouden. Het belangrijke van deze bolwerken is evident, daar, indien deze zouden moeten worden prijs gegeven, het Duitsche front bij een verder terugtrekken door de Pripetmoerassen in tweeën dreigt te worden gesplitst, hetgeen de verdediging uiteraard aanzienlijk zou bemoei lijken." En op 27 November deelt U, aldus onze lezer, mede: „De ontruiming van Gomel en van de naburige sectoren brengt de Duitsche troepen in een betere en gunstige verdedigingspositie". Wat is waar? vraagt de belangstellende abonné In de eerste plaats schreven niet wij deze woorden, maar lieden die beter dan wij op de hoogte kunnen worden geacht te zijn, n.l. in het eerste geval de correspondent van het A. N.P. te Berlijn en in het tweede geval de mili taire correspondent van het Deutsche Nach- richtenbüro, Martin Hallensleben. Wat wij zelf hierover te zeggen hebben is dit: De Nederlandsche journalist, die op 22 September aan het woord was, kon onmoge lijk weten hoe het front er op 27 November uit zou zien, wat op dien datum wel of niet tactisch noodzakelijk werd geoordeeld door het Duitsche opperbevel, en wat dit opper bevel in het jongste stadium van den strijd meent te kunnen riskeeren in verband met den huidigen stand der voorbereidingen voor den winteroorlog en de in of achter de Pripet moerassen eventueel aangebrachte verdedi gingslinies. Aangenomen, dat de uitlating van den correspondent van het A.N.P. „geïnspi reerd" was, dan zou men daaraan nog de op merking kunnen toevoegen, dat het Duitsche opperbevel op 22 September ook zelf nog niet wist hoever deze voorbereidingen op 27 Nov. zouden zijn gevorderd. Tenslotte rest nog er op te wijzen, dat mili taire bewegingen deei uitmaken van projecten op reusachtigen schaal, maar tegelijkertijd als reacties kunnen worden opgevat op een be paalden localen toestand op een bepaald oogen blik. Het sparen van manschappen en mate riaal bij kleinere operaties voor den tijd waar in de groote komen, behoort tot de tactiek van het Duitsche opperbevel. verwijdert vlekken in tapijten linoleum en meubels §®§flffl THANS 250 Grom voor 24 cl. ZONDER BON HET DIENSTMEISJE IN EEN PAKJE 24 rijwielen gestolen. Een rechercheur van politie heeft een 18 jarigen bakker en een 19-jarigen schilder aangehouden, die op een gestolen rijwiel reden. De beide jongelieden waren er op uit getrokken om te zien of zij nog andere rij wielen konden stelen. Bij het onderzoek bleek dat de twee jongemannen reeds geruimen tijd samen fietsen wegnamen. Zij bekenden er minstens vier-en-twintig van eigenaar te hebben laten verwisselen. De gestolen fietsen hadden zij bijna alle verkocht aan een 30 jarigen glas-in-lood zetter en een 44-jarigen los werkman, die wegens heling werden aan gehouden. Bij een der helers werd een aantal der ge stolen fietsen aangetroffen. Zij zijn in beslag genomen. diefstal van aardappelen en konijnen. De Haarlemsche recherche heeft een 43 jarigen los werkman aangehouden, die er van verdacht werd uit een schuur en uit een aardappelkuil ongeveer 38 zak aardappelen te hebben weggenomen. Bij een onderzoek in zijn woning werden aldaar twee konijnen aangetroffen, die eveneens afkomstig bleken te zijn van diefstal. Overal verkrijgbaar Verduisteren: van 16.45 tot 8.15 uur 2 Jttec.: zon op 8.28, onder 16.30 uur maan op 12.40, onder 21.55 uur KORT NIEUWS ITet Eikenloof bij het Ridderkruis is verleend aan luitenant-generaal Johannes Block, als 331 sten en aan generaal-majoor Hasso von Manteuffel, als 332sten soldaat der Duitsche weermacht. Te Rotterdam hoorden de brugwach ters van de Nieuwe Leuvebrug 's avonds hulpgeroep van een man, die lil verdrinkings gevaar verkeerde. Zij snelden te hulp, maar door de diepe duisternis liep een van de brugwachters in de Leuvehaven. Hij kon door zijn collega worden gered, maar aan den anderen drenkeling kon geen hulp meer worden geboden. De rivierpolitie heeft gerui. men tijd gedregd, maar het lijk van den on bekenden man is nog niet gevonden. In het perceel Linnaeusstraat 45 te Amsterdam namen de bewoners een sterke gaslucht waar, welke uit de kamer kwam van een inwonend 19-jarig meisje. Toen men een onderzoek instelde, vond men de be woonster dood te bed liggen, blijkbaar ten gevolge van gasverstiklcing om het leven ge komen. De slang van een klein gascomfoortje was losgeraakt, vermoedelijk toen het slacht offer zich reeds ter ruste had begeven. Hoe gevaarlijk het is, op de treeplank van een tramwagen mee te rijden, onder vond een 25-jarige man, die zich in Amster dam op een wagen van lijn 11 liet vervoe ren. In een bocht viel hij van de treeplank en kwam onder den bijwagen terecht. Eerst na 20 minuten slaagde men erin, na den wa gen opgevijzeld te hebben, den ongelukkige te bevrijden. Intusschen was hij reeds over leden. De burgemeester van Leiden is van oor deel dat het doen verrichten van werkzaam heden in etalages met het doel om daarmede reclame te maken, op ethische overwegingen afkeuring verdient. Op dezelfde gronden meent hij, dat het reclame maken door ver- kleede personen op den openharen weg dient te worden verboden. In een verorde ning heeft hij dan ook deze verboden gere geld. Van eerstgenoemd verbod kan dis pensatie worden verleend voor het ten aan- schouwe van het publiek doen vervaardigen van kunstvoorwerpen, zooals dit wel in een winkeietalage voorkomt. Vorige week Dinsdag is de adjunct- directeur der N.V. Sluis' fabrieken te Wees- perkarspei, de heer P. Sluis, toen hij zich op een der pakhuiszoiders bevond, door een loopkraan getroffen en omlaag gestort. Do heer S. liep oogenschijnlijk slechts een lichte hersenschudding en eenige schaafwon den op. Er hebben zich later echter compli caties voorgedaan en Maandag is de heer Sluis, die 32 jaar oud is, overleden. Gymnastiek WEDSTRIJDEN CONCORDIA. Het niet kunnen verwerken van nieuwe aan meldingen als lid gevolg o.a. van gebrek aan leiding of aan lokaliteit heeft ver schillende gymnastiekverenigingen moeten doen besluiten, voorloopig geen nieuwe leden aan te nemen, daar het huidige leden tal anders te groot zou worden. Concordia o.a. behoeft dien maatregel nog niet te nemen, ofschoon zijn ledental vorige week de 750 heeft bereikt. Er was dan ook een aantal adspiranten als nooit te voren, dat aan de onderlinge wedstrijden deelnam, onder leiding van de heeren J. W. Duijf, D. Meerman en P. Rol. De adspiranten hadden te verwerken oefeningen aan ringen, paard, brug. ladder voor meisjes, rek voor jongens, en een paardsprong. Voor zoover de nummers één betreft, zijn de uitslagen: Jongste meisjes Haarlem. le gelid H. Beenders, 2e gelid A. v. Schagen, 3e gelid T. Veldmeijer, 4e gelid G. Swart. Middelste meisjes Haarlem, le gelid T. Geisler, 2e gelid M. Terol. Oudste meisjes Haarlem, le gelid R. Pluis, 2e gelid T. v. Ek. Jongste meisjes Haarlem-Noord, le ge lid G. Schreuder en N. Eijsker. 2e gelid R. Westrhenen, 3e gelid E. Bonke. Middelste meisjes Haarlem-Noord. le felid L. v. Schouten, 2e gelid B. Kramer, e gelid T. de Wolf en B. Hetem. Oudste meisjes Haarlem-Noord, le gelid A. Femer, 2e gelid W. Wulffraat, 3e gelid G. Kleinhert. Jongste jongens Haarlem, le gelid F. J. Roosen, 2e gelid R. Meijer, 3e gelid A. Tunis. Oudste jongens Haarlem, le gelid G. de Lugt, 2e gelid F. Langereis, 3e gelid Th. v. d. Putten. Jongens Haarlem-Noord, le gelid K. Drulman, 2e gelid E. Leeflang, 3e gelid R. Kloek. Boksen VAN DAM SLAAT RAADSCHELDERS. In Den Haag sloeg Luc van Dam zijn nieuwen ri vaal Raadschelders op overtuigende wijze op punten. De partij begon geheel tegen de ver wachting in met felle aanvallen van Van Dam. Raadschelders, vertrouwend op zijn dekking, wachtte deze aanvallen rustig af. Spoedig zag hij zich evenwel gedwongen een andere tactiek aan te nemen. Tegen de flitsende aanvallen van Van Dam, waarbij vooral de gevaarlijke rechten veel vergden van het incasseeringsvermogen van zijn tegenstander, was Raadschelders op den duur, hoe dapper hij zich ook weerde, niet opgewas sen. Reeds in de vierde ronde ging hij twee maal voor acht tellen neer. De gong bracht toen redding. In de vijfde ronde was Raadschelders in zooverre hersteld, dat hij door voorzichtiger .te werk te gaan aan de minder agressieve aan vallen van Van Dam kon ontkomen. In de zesde ronde werd Raadschelders opnieuw dusdanig aan geslagen, dat nu weer het einde nabij scheen. Weer bracht de gong redding. De twee laatste ronden vertoonden herhaaldelijk lijf aan lijf werk, waardoor Raadschelders gelegenheid kreeg wat meer op adem te komen. Ditmaal moest Van Dam genoegen nemen met een goede pun- tenoverwinning. Raadschelders heeft met dat al een moedigen indruk achtergelaten. Athletiek h.a.v. „haarlem" blijft actief. Het is bekend, dat er in den winter bij de H.A.V. „Haarlem" een actief vereenigingsleven is. Dat bewijst niet alleen de training, doch ook de filmmiddag, welke Zaterdag a.s. in „De Leeuwerik" gehouden zal worden. Vertoond zullen worden met medewerking van den heer Jan P. Strijbos films over het dierenleven in de eendenkooi en „met tent en camera naar de Shetlands", benevens de film van de N. A. U. Hierbij zal de technische leider, de heer Jan Hut een toelichting geven. Voor Zondag 9 Januari vermeldt het programma onder linge wedstrijden op het Brouwerskolkje en voor Nieuwsjaarsdag de jaarlijksche voetbal wedstrijd tusschen cricketers en athleten. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 2 DECEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Frissche ochtendwandeling. 7.00 BNO Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Frissche ochtend wandeling. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Instrumenten parade. (8.45—8.50 Voor de huisvrouw). S.00 Or kestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Salonorkest en orgel. 11.00 Gestalten van heden. 11.15 Viool en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Dansorkest Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Wenken voor bloemenliefhebbers. 13.05 Amusementsor kest, solist en pianospel. 14.00 Wat oud is heeft nog waarde. 14.15 Oude volkswijken. 15.00 Cello en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 De Melodisten. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De Melodisten. 17.30 Departementen houden spreek uur. 17.40 Zang met pianoduo. 18.00 BNA Pers overzicht. 18.05 Omroep Opera-orkest en solist. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voorde Radio-Centrales. 19.15 Concertgebouworkest en solist. 20.25 Vluchtige vreemde gevaarten. 20.50 Concertgebouworkest. 21.30 Bellini, lezing met gramofoonmuz. 22.00 BNO Nieuwe en cultureele berichten. 22.15 Vertrouwde wijzen in bonte rij. 23.3024.00 Strijkkwartet. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Symphonisohe gedichten. 18.00 Adalbert Lutters Orkest en solisten. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Kinderland 20.15 ,,De Borrel". 20.30 Muset- tenmuziek. 21.00 Dieren kijken U aan. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2