Haarlemsche Courant Stalin,Churchill en Roosevelt te Tebris bijeen. Toenemende strijd bij Smolensk. Vooral politieke besprekingen met Stalin verwacht. Meer dan 35 millioen ton scheepsruimte vernietigd. Luchtslag boven Berlijn. Bloedige gevechten in Zuid-italië. 288e Jaargang No. 282 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: P. C. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 3 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor iJmuiden: Rembrandtïaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Tsjiang Kai-sjek naar China teruggekeerd. Fransche comité te Algiers weigert bij voorbaat resultaten van conferentie te erkennen. De Britsche berichtendienst meldt. dat Churchill, Roosevelt en Stalin te Tebris in Iran zijn aangekomen. Tsjang-Kai-sjek en zijn vrouw zijn na de conferentie van Cairo naar China terugge keerd. Van welingelichte politieke zijde te Cairo wordt over de door Tsjang-Kai-sjek ter con ferentie naar voren gebrachte wenschen het volgende gezegd „De Chineesche delegatie heeft een centrale strategie in het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan gewenscht, met een offensieve tactiek. De heropening van den Birmaweg door een offensief van Indië uit, verzorging der Chineesche legers en van het Chineesche volk, medewerking van Amerika en Engeland bij den wederopbouw van China na den oorlog. Men schijnt echter, aldus deze politieke kringen, tijdens de conferentie tot de slot som te zijn gekomen dat dit programma eerst kan worden uitgevoerd na beëindiging van den oorlog in Europa. Naar Exchange Telegraph uit Algiers meldt, heeft een woordvoerder van het Fransche dissidentencomité verklaard, dat het comité ten aanzien van de conferentie der Geallieerden op de hoogte gesteld noch geraadpleegd is. Hij voegde hieraan toe, dat het comité zich alleen gebonden acht aan besluiten, waarover het tevoren geraadpleegd is. De Amerikaansche ambassadeur in Turkije, Steinhardt, is, na met president Roosevelt te Cairo te hebben geconfereerd, thans te Ankara teruggekeerd. Officieele Turksche instanties zijn er van in kennis gesteld dat heden Chur chill en Roosevelt in de nabijheid van Teheran de besprekingen met Stalin zouden beginnen. De publicatie van de besprekingen tusschen Roosevelt, Churchill en Tsjang-Kai-sjek heb ben in de Turksche hoofdstad geen verrassing gewekt daar men langs diplomatieken weg reeds veel eerder het een en ander over het verloop hiervan had vernomen. Het desbetref fende officieele communiqué dat in den nacht van Woensdag op Donderdag is bekend ge maakt, is door de Turksche pers groot opge maakt in de ochtend-edities gepubliceerd, zonder dat echter nog commentaren zijn ge geven. Perscommentaren. De Engelsche bladen spreken alle de verwachting uit dat in tegenstelling tot de conferentie met Tsjang-Kai-sjek de besprekingen met Stalin een meer poli tiek karakter zullen hebben. In welingelichte Engelsche politieke krin gen neemt men aan, dat de strategische plan nen voor de oorlogvoering in Europa reeds gereed zijn, zoodat geen nadere bespreking met Stalin noodig is. Het over de te Cairo gehouden besprekin gen uitgegeven communiqué wordt te Berlijn grotesk genoemd, omdat het spreekt van de onvoorwaardelijke capitulatie van Japan en den Oost-Aziatischen volken vrede en vrijheid wil geven, hoewel noch de politieke, noch de militaire of economische situatie dergelijke grootsprekerij ook maar rechtvaardigen. Het is een zuivere reclametruc, die de vrienden van Engeland en Amerika en de neutralen moet afleiden van de gedachte, dat de onder neming in den StilUen Oceaan een volkomen mislukking is. Er is dan ook niet de gering ste twijfel mogelijk, of de aanwezigheid van Tsjang-Kai-sjek te Cairo en de door hem ge stelde eischen duiden er op, dat Tsjoenking voor de politieke, militaire en economische ineenstorting staat en dat verder Roosevelt om dringende redenen de Amerikaansche openbare meening een of ander succes moet voorzetten, wil hij de reeds sterke oppositie in de V. S. kalmeeren en de komende presi dentsverkiezingen niet volkomen zonder hoop beginnen. De zuiveringsactie op den Balkan. In het kader van de stelselmatige zuivering van de geheele Adriatische kust van commu nistische bendentroepen hebben de Duitsche troepen thans ook de voor de stad Zara lig gende eilanden van de bendenterreur bevrijd. Slechts geringe resten van den vijand zi^n erin geslaagd over zee te ontkomen. Het gros werd vernietigd. Een communistische bende, die zich op marsch bevond, werd uiteengeslagen. In ge vechten in Zuid-Slavië, die drie weken duur den, werden baridieten in de pan gehakt. Hun verliezen bedroegen 475 dooden, 333 gevan genen, 2 stukken berggeschut, dertien granaat werpers, 35 machinegeweren en 127 lastdieren. De Duitsche verliezen zijn zeer gering. Brandballons boven Zweden. Zweden heeft, nadat het reeds in Lund door Engelsche bommen een voorproefje had gehad van de Anglo-Amerikaansche terreur methoden, thans bezoek gehad van groote zwermen zoogenaamde brand- en sabotage- ballons, waarvan de nationaliteit, zooals ge, woonlijk. wordt betwist. De verwachting, dat dit communiqué op de mogendheden van het Pact van Drie ook maar eenigen indruk zou kunnen maken, grenst volgens Berlijn aan het belachelijke. DE SCHEEPSVERLIEZEN DER GEALLIEERDEN. De 35 millioen ton scheepsruimte, die door de vloot- en luchtstrijdkrach ten der mogendheden van het Pact van Drie sedert 1 September 1939 zijn ver nietigd, zijn thans overschreden. Dit beteekent, dat sedert het uitbreken van den oorlog meer schepen tot zinken zijn gebracht, dan Engeland en de Ver. Staten samen bezaten. Door deze enorme verliezen zijn de Ver. Staten gedwongen talrijke industrieën stil te leggen en de vrijgekomen werkkrachten voor den scheepsbouw te gebruiken. De productie van koopvaardijschepen in Enge land daarentegen bedraagt thans slechts een vijfde van die in vredestijd, omdat het een catastrop'naal tekort heeft aan grond stoffen en werklieden. In de afgeloopen elf maanden werden in Engeland slechts nau welijks 500.000 ton nieuw gebouwd, terwijl de Britsche koopvaardijvloot in dezelfde periode meer dan 2y2 millioen ton verloor. De Britsche scheepsverliezen dit jaar zijn dus zeven maal zoo groot als de nieuwe aanbouw. De verwachtingen van de Engelschen en Amerikanen met betrekking tot den duik bootoorlog zijn niet in vervulling gegaan. Wel heeft de maand Juni met 139.000 brt. het laagste resultaat te zien gegeven, doch sedert dien neemt het aantal uitvarende Duitsche duikbooten weer toe, daarbij ge steund door Duitsche bommenwerpers en torpedovliegtuigen, zoodat het vemieti- gingscijfer weer omhoog liep en in de af geloopen elf maanden ondanks de ver sterkte vijandelijke afweer 799 schepen met een gezamenlijken inhoud van 4.878.941 brt. tot zinken gebracht werden. Daarbij komt nog een beschadigde tonnage met een inhoud van meer dan 5 millioen brt. De toeneming van het aantal speciale vliegtuigen zal het tempo van den strijd tegen de vijandelijke koopvaardijtonnage en oorlogsbodems opvoeren. Sedert het begin van de operatie op Si cilië hebben de Engelschen en Amerikanen alleen als gevolg van het optreden van Duitsche duikbooten, de luchtmacht en de artillerie van het leger de volgende verlie zen geleden: tot zinken gebracht: 55 torpe dojagers, 38 torpedomotorbooten, 6 krui sers, 1 slagschip (en wel het Italiaansche slagschip Roma), 5 duikbooten, 3 torpedo booten. De Amerikaansche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de duikbootcommandant luitenant ter zee Dudley Morton, met zijn duikboot „Wahoo" niet teruggekeerd is. Morton werd beschouwd als „de beste van het Amerikaansche duikbootwapen", omdat hij, naar men zegt, 19 Japansche schepen tot zinken gebracht zou hebben. 30 bommenwerpers neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben in de avond uren van 2 December de Rijkshoofdstad aangevallen. Daarbij leed de vijand zeer zware verliezen aan viermotorige bom menwerpers en vliegend personeel. Tot 11 uur des avonds werd met stelligheid het neerschieten van ruim 30 bommenwerpers gemeld. Uit de wrakhoopen der vernielde vijandelijke bommenwerpers werden tot dusver 146 doode Britsche vliegers gebor gen. In de eerste faze van den aanval, die zwaar genoemd wordt, zag men 12 groote bommen werpers brandend neervallen, Groote forma ties Duitsche nachtjagers legden van den rand van Berlijn tot aan de Elbe en nog ver der een scherm op alle hoogten ter verdedi ging van de hoofdstad. Bij het naderen en terugkeeren der bommen werpers, en vooral boven het geheele gebied van groot-Berlijn ontwikkelde zich tusschen 20 uur en 21.30 uur een luchtslag zoo hevig als maar zelden is waargenomen. Men zag de voor beeldige samenwerking tusschen afweerge schut en zoeklichten en hoorde bijna zonder tusschenruimte het kanon- en machinegeweer vuur der Duitsche nachtjagers Aan den hel deren sterrenhemel. Temidden van een veel kleurig licht vielen de Britsche bommenwer pers als laaiende fakkels neer, vaak nog vóór zij het doel bereikt hadden. Yerlies van vliegkampconvooischip toegegeven. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft bekend gemaakt, dat het Amerikaan sche vliegkampconvooischip Liscombe Bay op 24 November in de wateren van de Gil- berteilanden door een duikboot in den grond is geboord. SS-Obeigruppeiitührer en General der Folizei, Ran i r en de Leider inspecteeren de Nederlandsche Vrijwilligers, die dezer dagen uit Den Haag zijn vertrokken, om aan het Oostelijk front ten strijde te trekken tegen het Bolsjewisme. (C.N.F./Meijer, Pax c) KORT NIEUWS Prof. Dr. Max Huber, president van het Interna tionale Roode Kruis, is benoemd tot doctor honoris causa aan de uni versiteit van Lau sanne. Roosevelt heeft luitenant generaal Alexander Van- degrift benoemd tot bevelhebber van het Ameri kaansche marine corps. Te Constanti- nopel werd op zoo groote schaal met valsche brood kaarten .gewerkt dat het gemeen tebestuur alle broodkaarten voor onbepaalden tijd ongeldig heeft verklaard Zware gevechten aan het Oostelijk front. Nu komt de vijand in actie. Terwijl de pantserwagens reeds de eene granaat na de andere in het vijandelijk steunpunt jagen, krijgt een te voet volgende com pagnie pioniers, die als infanterie is in gezet, hevig artillerievuur. De springende granaten doen groote zandwolken op- warrelen (PK Etzold PBZ/R P. c) Inschrijving van eerste-jaars studenten. De eerste-jaars colleges aan de Rijks-univer siteiten te Utrecht en Groningen, de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, de econo mische hoogeschool te Utrecht, de landbouw- hoogeschool te Wageningen en de technische hoogeschool te Delft zullen onmiddellijk na de Kerstvacantie (dus omstreeks half Januari 1944) beginnen. De inschrijving van eerste jaars studenten is vastgesteld op Maandag Dinsdag en Woensdag 6, 7 en 8 December a.s. Bij hun inschrijving ontvangen zij van het bureau van de universiteit of hoogeschool een bewijs, dat hun de studie waarborgt en be scherming geeft tegen arbeidsinzet. De stu denten behooren zich op een van die dagen persoonlijk te melden aan het bureau van de universiteit of hoogeschool tegen overlegging van de vereischte papieren. WIJZIGING EINDEXAMENS GYMNASIUM EN H. B. S. Bij beschikking van den Secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming is bepaald, dat het programma voor het eindexamen van de gymnasia en van de H. B. S. en de daarmee gelijkgestelde Staatsexamens in 1944 zullen worden vereenvoudigd. Over bepaalde, in de beschikking nader aangegeven onderwerpen zullen geen vragen worden gesteld. KORT NIEUWS. Naar uit het Japansche economische tijd schrift Nippon Sangyo Keizei blijkt, is de Japansche industrie er in geslaagd, uit cocos- noten smeerolie te fabriceeren. Radiogroeten aan Ned. oorlogs. vrijwilligers. Ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Via een frontzender zullen met Kerstmis en Nieuwjaar radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden aan Nederlandsche frontsoldaten worden uitge zonden. Zij die hiervoor in aanmerking willen komen, gelieven vóór 5 December a.s. hiervan pér briefkaart of telefonisch (nr. 9233 Hilversum) kennis te geven aan den Nederlandschen Omroep, afdeeling pers en propaganda, Schuttersweg 8, Hil versum. Vermeld moet worden. 1. Voor wien de groet bestemd is; 2. Wehrmachts- onderdeel van den vrijwilliger en zijn dienstrang; 3. Familierelatie van hen die de groet willen uitspreken; 4. Adres aan- vrager(ster). Deze groeten worden opgenomen in studio A van den Nederlandschen Omroep, 's-Gravelandscheweg 52, Hilversum, resp. op 6 December van 14.30 uur tot 16.30 uur en op 7 December van 14.00 tot 16.00 uur. Sovjettroepen bij Beresina uiteengeslagen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In de groote bocht van den Dnjepr viel de vijand slechts op enkele plaatsen met vrij zwakke strijdkrachten tevergeefs aan. Daarentegen namen de gevechten om de penetratie ten Zuidwesten van Krements- joeg in hevigheid toe. Een doorgebroken vijandelijk bataljon werd in een tegen aanval vernietigd. Bij Tsjerkassy hebben onze troepen in een succesvol verloopenden tegenaanval het tij delijk ingesloten, onder bevel van majoor Kastner dapper strijdende grenadiersregi ment 105 ontzet. Tusschen Pripjet en Beresina werden ver scheidene in de vorige dagen ontstane pene traties door tegenaanvallen opgeheven en aan vallende vijandelijke gevechtsgroepen terug geworpen. Ten Noordwesten van de monding der Bere sina werden vrij sterke gereedstaande strijd krachten der bolsjewisten door doeltreffende aanvallen der luchtmacht en het geconcen treerde artillerievuur uiteen geslagen. Ten Westen van Kritsjef duren de harde gevechten voort. Aan den autoweg van Smolensk duurt de afweerslag met toe nemende hevigheid voort. De bolsjewisten liepen met 22 infanteriedivisies tot in den nacht storm op de Duitsche stellingen. Onze troepen sloegen hen bloedig terug en behaalden zoodoende Woensdag een nieuw afweersucces. Ten Zuidwesten en ten Westen van Newel verliepen eigen aanvalsoperaties in weerwil van het taaie vijandelijke verzet succesvol. Boven het Oostelijk front werden in Novem ber 865 Sovjetvliegtuigen, waarvan 54 door formaties van het leger, neergeschoten. Kapi tein Barkhorn, groepscommandant bij een jachteskader, behaalde zijn 200ste overwin ning in de lucht. Aan het Zuid-Italiaansche front nam de vijandelijke aanvalsactiviteit in den Ooste lijken sector tijdelijk af. Slechts op één punt vielen Britsche strijdkrachten, gesteund door pantserwagens, viermaal achtereenvolgens onze stellingen aan. Zij werden bloedig afge slagen, eenige pantserwagens werden stukge schoten. Duitsche slagvliegers plaatsten tref fers op vijandelijke batterijen aan den mond van de Sangro en vernietigden een aanzienlijk aantal auto's. In luchtgevechten werden acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Formaties Amerikaansche vliegtuigen deden Woensdag overdag een aanval op W.-Duitsch- land en lieten bommen op eenige plaatsen vallen. Bij dezen aanval verloor de vijand 42 vliegtuigen, in hoofdzaak zware viermotorige bommenwerpers. Woensdagnacht vielen Duitsche vliegtuigen doelen in Zuid-Engeland aan. Torpedomotor booten brachten Woensdagnacht vlak onder de Engelsche Zuidkust een schip van 1000 ton, dat deel uitmaakte van 'n krachtig beschermd kustconvooi, tot zinken. Terreuraanvat op Turijn. Woensdag had opnieuw een zware ter— reuraanval door Angelsaksische bommen werpers op Turijn plaats. Bijzonder zware schade liepen de dicht bevolkte, hoofdzake lijk door arbeiders bewoonde voorsteden op. Ook in de binnenstad werd ernstige schade aangericht. Het aantal slachtoffers kon tot nu toe nog niet worden vastgesteld. Naar uit Genua wordt gemeld hebben Woensdag overdag vijandelijke bommen werpers over de stad gevlogen in de richting Sestri Levante, dat hevig werd gebombar deerd. Bijzonderheden over de aangerichte schade en het aantal slachtoffers zijn nog niet bekend.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1