Haarlemsche Courant Dr. Dietrich over Europa's toekomst. Mussert bij Hitier. Conferentie tusschen Turkschen President, Churchill en Roosevelt. Roemeënsche door braak ten Z. van Kertsj. Nieuwsblad voor Noord-Holland Geen wijziging in de buitenlandsche politiek van Turkije verwacht. Caïro plaats van samenkomst. Hevige Sovjetaanvallen op de Krim afgeslagen. De zenuwoorlog. Ontvangst in het hoofd kwartier. 288e Jaargang No. 284 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie, 10600 Postgiro 134958 Haarlemscïie Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 6 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Officieuze berichten. In politieke kringen te Istanboel ver wacht men dat binnenkort een communiqué zal worden uitgegeven over een samen komst tusschen Roosevelt, Churchill en Ismet Ineunu, den president van Turkije. Het feit van de ontmoeting is in Istanbul evenwel nog niet bevestigd. Ter bescherming van de reis werd Vrij dagochtend een sluiting ingevoerd van de binnen- en buitenlandsche berichtenver- bindingen, die Zaterdagmiddag weer werd opgeheven. In politieke kringen ziet men in de reis van Ineunu een aanvulling op de reis van Menemendzjogloe, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, naar Cairo, waar hij een ontmoeting heeft gehad met Eden. Aangezien Roosevelt zich nu eenmaal op het oogenblik dicht bij Turkije bevindt, acht men het niet ongewoon, dat er thans een ontmoeting plaats vindt tusschen hem Duitsche troepen winnen vierden afweerslag bij Smolensk. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidt: „Op de Krim gingen de bolsjewisten Zater dag, na krachtige artillerievoorbereiding en gesteund door talrijke pantserwagens, van hun landingshoofd ten Noordoosten van Kertsj uit tot hevige aanvallen over. Zij werden met zware verliezen afgeslagen en 13 pantserwagens werden daarbij stuk geschoten. Roemeensche troepen vielen het lan dingshoofd ten Zuiden van Kertsj aan, braken door de vijandelijke stellingen en stootten tot aan de kust door. Sterke for maties der luchtmacht steunden met goed gevolg de gevechten aan weerszijden van Kertsj. Artilleriebooten der marine vielen in de straat van Kertsj een ravitaillee- ringstransport der bolsjewisten, bestemd voor het Zuidelijke landingshoofd, aan en brachten twee motorkanonneerbooten, een sleepboot, een met munitie geladen lichter en 5 andere vaartuigen tot zinken. In de groote bocht van den Dnjepr en aan den midden-Dnjepr kwam het. afgezien van plaatselijke gevechten, slechts in het gebied van Tsjerkassy tot levendiger strijd. Sovjet- aanvallen ten Westen en ten Zuidwesten van de stad mislukten. De Zuidelijk van Tsjer kassy doorgebroken vijandelijke strijdkrach ten werden grootendeels vernietigd Tusschen Pripjet en Berezina duren de zware gevechten voort. Ten Westen van Kritsjef werd een tijdelijk verloren gegane stellingssector door een tegenaanval heroverd In het gevechtsgebied van Smolensk heb ben de bolsjewisten, onder den indruk van hun zware verliezen aan menschen en mate riaal en van het vruchtelooze van hun door braakpogingen, Zaterdag niet meer aange vallen. Daarmede is de vierde afweerslag aan den autoweg van Smolensk wederom met een volledig Duitsch succes geëindigd. Aan het Zuid-Italiaansche front namen de vijandelijke aanvallen en het zware artillerie vuur in hevigheid af, vergeleken met de voor gaande dagen. In den Westelijken sectoi stortten aanvallen van Amerikaansche troe pen op eenige stellingsseetoren met buiten gewoon zware verliezen in het afweervuu- ineen. In den Oostelijken sector zetten rv Britten hun grooten aanval Zaterdag nie- voort Een tijdelijk verloren gegane plaats werd weer door onze troepen genomen. Bij den aanval van sterke formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen op de vijandelijke ravitailleeringsbasis Bari, in den nacht van 2 op 3 December, zijn volgens de definitieve gegevens 4 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 31.000 ton, waaronder een groot tankschik tot zinken gebracht. Bovendien werden 9 vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 45.000 ton en een oorlogsschip van middelbare groote vernie tigend getroffen. Twee eigen vliegtuigen gin gen verloren. In de avonduren van Zaterdag lieten vijan delijke storingsvliegtuigen eenige bommen vallen op West-Duitsch gebied." en den president van de Turksche repu bliek. In Turksche kringen wordt niet aangenomen, dat uit deze ontmoeting een wijziging zal voortvloeien van de tot dus ver gevolgde Turksche buitenlandsche po litiek. Naar Stockholms Tidningen uit Ankara meldt, heeft het bericht, dat president Ineunu op zijn reis naar Cairo door den Sovjet-ambassadeur te Ankara vergezeld is en dat verscheidene leden van de Sovjet ambassade in het gezelschap der Turksche staatslieden reisden, in de Turksche hoofd stad veel opzien gebaard. Uit het bericht in dit blad blijkt voorts, dat Ineunu wordt vergezeld door minister president Saradzjogloe, door Menemendz jogloe, den minister van buitenlandsche zaken, en Tsjakmak, den chef van den ge- neralen staf. Arikan, de Turksche ambassadeur te Berlijn, is Zondag per vliegtuig van Istan boel vertrokken om zich weer naar Berlijn te begeven. De Amerikaansche ambassadeur te Ankara Steinhardt, zou van de Turksche regeering 't verzoek gekregen hebben, een ontmoeting te arrangeeren tusschen de leidende Turk sche staatslieden en president Roosevelt. De Engelsch-gezinde afgevaardigde Jal- tsjin schrijft in de Tanin, dat bij de reis van Ineunu, niet alleen sprake is van een vriendschapsbezoek, maar dat er ook be sprekingen zullen worden gevoerd, die de belangrijkste vraagstukken van oorlog en na-oorlogstijd betreffen en betrekking hebben op het lot van de wereld en van Turkije. Het staatshoofd heeft het volle vertrouwen van het Turksche volk en leidt de Turksche politiek met ijzeren wil en geniaal begrip. Het Turksche volk is er van over tuigd, dat het niet in een avontuur zal worden getrokken, zoolang de Turksche belangen niet bedreigd worden. Het leger is paraat, doch het zou belache lijk zijn te beweren, dat te Cairo zou worden besloten tot Turksche deelne ming aan den oorlog. Deze week zal de Turksche raad van ver dediging, waarvan lid zijn de Turksche minister van oorlog, generaal Tsjakmak, de minister van verkeerswezen en hooge militairen, bijeenkomen. Er zal worden ge sproken over de verhouding van Turkije tot de wereld in het licht der militaire en po litieke gebeurtenissen. De groote nationale vergadering heeft besloten den staat van beleg in zes Turk sche provincies, waaronder Istanboel, met zes maanden te verlengen. De parlementsgroep der republikeinsche volkspartij heeft de politieke uiteenzet tingen van den premier aangehoord en ver volgens eenstemmig goedgekeurd. De Times wijdde Donderdag een artikel aan Turkije's positie, afkomstig van haar correspondent te Istanboel. Hij schrijft o.m.: De vermoedelijk behandelde kwès- ties gelden de uitvoering van een te Adana opgerhaakt plan ter vervol making der Turksche militaire uit rusting tot het volledig op peil brenger van het Turksche leger. De vroegere angst van Turkije dat het, als het aan de zijde van Engeland in den oorlog ging (1940) mede in conflict zou komen met de Sovjet unie, is thans_ verdwenen sedert dit land zelf in oorlog is. Rusland is voor een deel nemen van Turkije aan den oorlog en dringt er zelfs op aan". Pact tusschen Moskou en regeering-Benesj. Het ministerie van buitenlandsche zaken van de te Londen verblijf houdende regeering van ..Tsjecho-Slowakije" heeft Vrijdagavond den inhoud van het vriendschaps- en bijstandspact met Rusland bekend gemaakt. Binnenkort zal het verdrag ook te Moskou worden onder teekend. Het verdrag bestaat uit vijf punten. Het eer ste houdt de verzekering in, dat de oorlog tegen Duitschland en diens bondgenooten tot het uiterste zal worden voortgezet. In punt twee verzekert de „Tsjecho-Slowaaksche" re geering en Rusland elkaar van hun weder zijdschen bijstand in geval „Duitschland in de toekomst zijn politiek van drang naar het Oosten zou mogen hernieuwen". Punt drie behandelt afspraken over economische samen werking na den oorlog. In het vierde punt be looft men elkaar niet-inmenging in eikaars politieke aangelegenheden en punt vijf gaat over de uitnoodiging van Rusland en ..Tsjecho- Slowakije" aan de naburige landen, voorzoover deze in den oorlog niet aan de Duitsche zijde hebben gestaan, zich bij het pact aan te slui ten. Dr. Ed. Benesj zal de ceremonie als getuige bijwonen. Hij zal niet mede-teekenaar zijn. Benesj zal besprekingen voeren met alle vooraanstaande regeeringspersonen te Moskou om hun opvattingen over de na-oorlogsche regelingen in Europa te leeren kennen. „PROPAGANDA". De titel van het politieke weekpraatje, dat Max Blokzijl zal houden op Maandag 6 De cember over Hilversum 1, is: „propaganda". „De Engelschen strijden op het oogenblik tegen een vijand, die bereid geweest is hun als vriend datgene te waarborgen, dat zij aan hun bondgenoot zuilen verliezen." Reserves uit het vaderland zijn gearriveerd. In enkele minuten hebben ze de lorries verlaten; frissche jonge soldaten, die voor het eerst aan het front komen, naast hen, wier borst reeds ge tooid is met het IJzeren Kruis, Sturmabzeichen en Verwunde- tenabzeichen. Enkele uren later hebben zij hun compagnieën bereikt. (PK Maltry HH/St. P. c) KORT NIEUWS Het is weer aan Duitsche sol daten toegestaan, de St. Pieters kerk te bezoeken. De kerk zal in kleine groepen, door een officier begeleid, worden bezocht. Geeste lijken zullen deze groepen rondlei den. Aftontidningen citeert verkla ringen van Huil betreffende het afsluiten van een handelsovereen komst tusschen de Ver.Staten, Enge land en Zweden. Naar uit Bue nos Aires gemeld wordt zijn de lo kalen van 't Ar- gentijnsche filiaal van het comité van De GauUe in Buenos Aires door de politie geslo ten. Reichspressechef Dr. Dietrich heeft op een „Kriegsarbeitstagung" van de Duitsche pers, waarop de leidende per soonlijkheden van de Duitsche jour nalistiek vereenigd waren, een rede voering uitgesproken over den zenuw oorlog van den vijand, den toekomst- weg van Europa en de sociale voor waarden eener toekomstige ordening. De groote algemeene lijn van de politieke oorlogvoering der tegenstanders van Duitschland vormt op het oogenblik in den groötstrrfbgelijken omvang de strategie van de bluf. Roosevelts veldtocht voor de z.g. bevrijding der wereld is gevolgd door de koorts van de na-oorlogsche plannen, door de suggestie, alsof de oorlog reeds door het onophoudelijk opstellen van program ma's voor na den oorlog zou gewonnen zijn. De conferentie van Moskou heeft hier een eerste hoogtepunt gebracht van deze door phrasen gekenmerkte agitatie, waar achter in werkelijkheid een schrikbarend gemis aan denkbeelden en aan uitwegen verborgen gaat. De Reichspressechef hield zich vervol gens bezig met het Duitsche economische stelsel. Tegenover de formule van den vijand „kapitaal moet kapitaal voortbren gen", plaatste hij het Duitsche beginsel „arbeid schept meer arbeid". Duitschland heeft door zijn nieuw economisch stelsel, zoo merkte dr. Dietrich op. een millioenen- leger van werkloozen binnen den kortst- mogelijken termijn voor honderd procent naar arbeid en brood geleid. Niet de bolsje wistische dwaalleer der gelijkheid van alle menschen, maar de waarachtig scheppende gedachte der gelijkheid van de kansen voor allen zal voor de mensehheid de poort ope nen naar een nieuwe betere toekomst. Het lot, tegen 't bolsjewisme te vechten of ten onder te gaan, kan Europa op den drempel eener de geheele wereld omvat tende sociaal-revolutionaire ontwikkeling niet ontgaan. Wanneer de bewoners van het Brit- sche eiland zich thans eens aan de hand van de naakte werkelijkheid zouden afvragen waarvoor zij eigen lijk vechten, dan zou het hun, naar dr. Dietrich opmerkte, volkomen duidelijk worden dat zij allen, met uitzondering der misdadige clique van de oorlogs winstmakers, tegen hun eigen belangen zich in den oorlog bevinden en dat zij vechten voor datgene dat zij zelf niet willen. Immers, alle Engelschen strij- 5en op het oogenblik tegen een vijand, die bereid geweest is hun als vriend datgene te waarborgen dat zij aan hun bondgenoot zullen verliezen. Vrije hand voor het bolsjewisme in Europa! Dat is, naar dr. Dietrich verder be toogde, voor Roosevelt sinds lang de troef kaart in zijn wereldpolitieke spel. Dat deze troef tegelijk ook tegen Engeland wordt uitgespeeld en GrootBrittannië verzwakt, is de eigenlijke leidende gedachte van dit spel. Immers, Roosevelt wil door het bols jewisme Europa als het krachtcentrum van nationale politieke volken en als zelfstan digen economischen factor uitdooven, waar mede hij echter tevens Engeland uitscha kelt en dit land omlaag drukt naar een tweederangsrol in zijn plannen voor we reldheerschappij. Voor dit doel voert het Amerikaansche volk dezen oorlog tegen Europa, zoo constateerde de Reichspresse chef. De overwinning der Europeesche naties onder de leiding van Duitschland is de eenige weg die naar de toekomst wijst. Duitschland heeft de fundamenten gelegd eener nieuwe or'en'ng van de menschelijke samenleving, waardoor voor de werkende massa der mensehheid een stralender en lichtere toekomst geopend wordt. Op den grondslag van deze opvatting van nationa- len bloei en sociale verplichting jegens de gemeenschap van alle fatsoenlijke men schen zal eens, wanneer de vrede weer ge komen is, Europa worden georganiseerd, de verwoeste steden weer opgebouwd en de behuizingen der menschen mooier en mo derner worden opgericht. Het Duitsche volk weet, zoo zeide dr. Dietrich, dat het in dezen strijd om zijn of niet zijn, om opgang of onder gang, om leven of dood gaat. Daarom strijdt het met inspanning van alle krachten, van alle energieën en met neoitverzwakkende volharding. Laat de vijandelijke propaganda zich maar verder van de strategie van de bluf bedienen, zoo zeide de Reichsleiter, de tijd zal komen, waarin zij zelf den zenuwoorlog zal hebben, dien zij ons beeft toebedacht. Rijkscommissaris, Van Geelker ken en Ritterbusch aanwezig. De Führer heeft in zijn hoofdkwartier den Leider der N.S.B., A. A. Mussert voor een vrij langdurig onderhoud ontvangen, tijdens het welk de thans hangende vraagstukken in den geest van de vertrouwelijke en hartelijke sa menwerking werden besproken. Bij het onderhoud waren aanwezig: de Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Rijksminister dr. Seyss-Inquart, de Rijksminister en chef* der Rijkskanselarij dï hammers, alsmede Reichsleiter Bormann, voorts de plaatsvervangende leider Van Geel kerken en de leider van het Arbeïtsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland Ritterbusch. De correspondent van het ANP te Berlijn meldt: De Leider der NSB, Ir. A. A. Mussert heeft, vergezeld van den plaatsvervan gend Leider van Geelkerken en het hoofd van de afdeelmg pers van het hoofdkwartier der NSB. Blokzijl, korten tijd te Berlijn vertoefd en bij deze gele genheid een ongedwongen gesprek ge voerd met een deel der buitenlandsche pers. De heer Mussert legde er in zijn uiteenzet ting den nadruk op. dat Europa, wil het niet ten onder gaan. één moet worden. Hij onder- streente het bolsjewistische gevaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot bezinning moet komen, daar het anders zijn rol heeft uitge speeld. Engeland, aldus spr., heeft steeds kans gezien alle geschillen buiten zijn gren zen uit te vechten en zoo moet bet ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Neder land betreurde de heer Mussert het voortbe staan van de tweespalt onder het volk, ter wijl hij de houding van de kerkelijke over heid inzake de Nationaaf^soeiaPstische be weging laakte. Omtrent het vraagstuk der Nederlandsche koloniën wees ir. Mussert erop. dat Neder land eigenlijk steeds van Engeland afhanke lijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor Engeland den toegang tot de Nederlandsch-Indische koloniën beheerschte. Tenslotte schetste de leider der N. S. B. de moeilijkheden van de leden der beweging, waarvan er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven gebracht zijn, ter wijl velen aan het Oostelijk front sneuvelden,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1